BEUftS.VOTEERIXG FAX HEDEN. AMSTERDAM, 3 Sepl. (Slotkoers.) 6 pet. Nederl. 1923 103 een zestiende 6 pel. Nederl. 1922 106; 5 pet. Nederl. 1918 101 vijftien zestiende, 1% pet Ned. 1917 107 zeven ze&tiende 2% pet. Ned. W. Schuld 61%; ,3 pet. do. Oblig. 66; 3 pt. do. Certif. 753%. Cert. Ned Hand. Mij. 161»/^—165i/iï "Aand Ned. Ind. Ilandelsb. 179%—181; 'Aand Kol. Bank 317%-318; Kou. Pe trol Aand. 387%-389%; Cult. Mij. Vor stenlanden 183%—183, Handelsv. Am- Sterdam 682y- 688; Javasche Cultuur 377; .Aand Deli Maatsch. 430-4341%; 'Amsterdam Rubber 331%323. Ned. Scheepvaartunie 1813%—18*2%; Kon. Holt. Lloyd 31; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 97%; Aand. Pakelvaart 230. Gouda A. 328; Philips A. 315—316; Jurgeas*\. 165%-166. Anaconda 103; Sleels 1503%'; Union Pacific 161%—165, Common MarineS een zestiende; Prefered do. 33%31; Maxwell Gr G. v. A. 5%. Prolongatie 23% pCl. Russen. Old. 1880 3%; Consols 45%; Hppe 3 elf zestiende. Markt sluit op de middenprijzen. Wisselkoersen Londen 12.11%; Berlijn 59.10; AVeenen 35.29; Parijs 7.37%; Brussel 6.90%; Dol lar Cable 2.19%. WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Nederl. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 Sopt. Hoogste barometerstand: 765.1 te Züricli. Laagste barometerstand: 746.0 le Isafjord. Verwachting van den avond van 3 tol den avond van 1. September -. Meest zwakke Z toi W wind, half lot zwaar bewolkt of betrokken, nog ecnige kans op regen of onweer. Later op klarend en iels koeler. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur G8 gr., 12 uur 73 gr., 3 uur 72 g. HOOG WATER. Vlitiingen. Zomortjjd. 4 l ion dag 5 baandag 6 Dinsdag 7 donderdag 9 Trgjdag 10 12.55 1.37 2.12 2.42 3.12 3.44 4.16 (Het tijdstip van hoog water te D o m- iorg valt 9 minuten na dat te Vlis- slngenA slaagd op de „Abda", waarmede Krim en zijn gevolg van Casablanca naar Marseille overstak om zich daar voor 'Réunion in le schepen, te interviewen. Veel bijzonders heeft Krim niet losge laten, eigenlijk niets, maar het feit dat de journalist toch tot den roghi wist doo* te dringen, verdient vermelding. Hij had zich daartoe eerst per vliegtuig naar Fez begeren, waar hij vernam dat Krim reeds vertrokken was. Hij wist toen de boot nog te halen, waarmede de Riff leider zou varen, doch tot Tanger zag hij geen kans hem te pakken te krijgen. Nacht en dag lag hij op de loer, en, in derdaad, toen hij op een ochtend met de jongste zoontjes van Krim aan het spelen was, naderde Si Mohammed Abd el Krim, de broeder van den roghi, dien de journalist nog uit zijn verblijf in Marokko kende. Deze liel hem bij Abd el Krim binnen. „Uren en uren bracht ik in deze verhitte kajuit door, En gelsche cigaretlen rookend"schrijft hij o. a., maar hij vertelt niet waarover ze liet hebben gehad „Ik heb Frankrijk rijk nooit gebast ik vertrouw hel en ik wil in mijn ballingoord werken", was feitelijk het voornaamste, wat Krim heeft gezegd. Spanje en de Volken- bondsraad. Zooals wij gister al hebben gezien, heeft Spanje niet meegedaan aan de gisleren gehouden vergadering van den Volkenbondsraad. Dit kon inderdaad als een bedenkelijk toeken worden opgevat, vooral toen later bekend werd, dal het Wolkenbondssecretnriaat een nota over deze kwestie van Spanje zou ontvangen. De Spnansche no'la was gisteren nog niet le Genève aangekomen, doch he kend is al, dat die van gelijken inhoud zal zijn als die Brazilië heeft gezonden, toen dat Iana zich uil den Volkenbond teruglrok. Dit klopt met een verklaring van een vertegenwoordiger van Ilavas, dat de regeering te Madrid, zonder het besluit van den Volkenbondsraad over ne aoor de commissie uitgewerkte plan nen over de ratdszelels af te wachten, besloten heeft reeds nu bekend te ma ken, dat zij aan de werkzaamheden van den Volkenbond geen deel zal nemen. Dat komt praclisch. helaas, neer op een uittreden! Naar verluid! zal de Joego Slavische minister Nintsjifsj tot voorzitter van de Maandag bijeenkomende Volkenbondsver gadering worden benoemd Bij de vaststelling van het rapport van de Volkenbondscommissie voor de reorganisatie van den Volkenbondsraad heeft de vertegenwoordiger van Uruguay zijn amendement om vast te leggen, dat aan de Latijusch-Amerikaausche stalen do niet-permanente zetels moeten wor den toegekend, ingetrokken. BEKNOPTE MEDEDEELÏNGEN. Uit België. De Soir meldt, dat de Russische legaties en consulaten te Brussel, Luik en Ostende zullen opgeheven worden. De duur van den rit van den zgn. bloktrein van de lijn Antwerpen—Brussel wordt eerlang verkort Proefritten heb ben utigewezen, dat de afstand in 32 minuten kan worden afgelegd. Uit Engeland. Centrai News meldt uit Basra, dat een Arabier, Najm genaamd, gearres teerd is als verdacht van den moord op den mecanicien van Alan Cobham Elliot. De sovjetafgevaardigde naar liet Engelsche vakvereenigingscongres, dat volgende week in de badplaats Borne- mouth in Hampshire bijeenkomt, Tomski, heeft aan het secretariaat van de Trade Unions laten weten, dat liij geen pas van de Engelsche regeering gekregen heeft en derhalve niet aanwezig kan zijn. Reuter heeft een officieeie beves tiging van deze pasweigeriug gegeven. Uit Frankrijk. De kabinetsraad heeft gisteren de definitieve cijfers van de begrooting '27 vastgesteld en daarna verder de be zuinigingen behandeld Naar Havas meent te welen, hebben de ministers zich in beginsel vereenigd met de voor stellen van Sarrant lot afschaffing van een aanmerkelijk aantal onderprefectu ren (meer dan 100), prefectuur-secre tariaten en prefecluur-raden (ongeveer ~1). Deze afschaffing loopt niet vooruit op een nadere vaststelling van het aantal Kamerleden en heeft geen invloed op de grenzen van de kiesdristricten. Uit Rusland. Rusland en Afghanistan hebben een waarborg verdrag gesloten Uit Griekenland. De Grieksche regeering besloot de leden van het kabinet Pangalos niet toe te staan het land te verlaten, alvo rens een nauwgezet onderzoek naar de handelingen van dit kabinet is ingesteld. Uil Italië. - Mussolini had een onderhoud met afgevaardigde Rossani, den leider der fas cistische vakvereenigingen over de de finitieve erkenning der fascistische ar beidsorganisaties. Uit Tunis. De Bey vau Tunis is teruggekeerd :n zijn bezoek aan Frankrijk. RECHTZAKEN. De Nederlandscke Spoor wegen en de autobussen. Gisteren lieeft de kantonrechter te Bergen op Zoom, inr. van Blaricum, uit spraak gedaan tegen den autobusonder nemer wegens het innemen van eem standplaats op hel stationsplein le Ber gen op Zoom. lil het eerste gedeelte van het vonnis stelt de kantonrechter vast, dat de stati onschef, die verbaliseerde geheel, vol- s de voorschriften heeft gehandeld, tevens dat verdachte formeel weigerde aan het gegeven bevel zich te verwijde ren, le voldoen. Voorts betoogt de kan tonrechter met aanhaling van de ver schillende reglementen dat de chef de ccnigst bevoegde was. Hij had het recht te gelasten dat verdachte zich zou ver wijderen. Deze heeft zulks opzettelijk nagelaten. Deswege veroordeelt de kan tonrechter hem lot een geldboete van fl subs. 1 dag. Vervalsching van melk. De kantonrechter te Groningen ver oordeelde don melkveehouder P. v. D te Ecldcrwolde, wegens het afleveren van met water vervalschte inpik tot een boete van f600 subs. 3 maanden hechte nis. Toertocht van motorfietsen door Zeeland. De Kon N'ed. Motorrijwielrijdersver- eeniging heeft voor Zaterdag, Zondag en Maandag een Zeeuwsche loer uitgeschre ven, hoofdzakelijk bedoeld als kijlctoer. Groole afstanden worden niet afgelegd. Zaterdag komen de deelnemers samen, in Bergen op Zoom. Vandaar wordt over den Sclieldedam gereden naar Goes, en dan verder naar Vlissingen, waar in Hotel Britannia gedineerd en gelogeerd wordt. Den tweeden dag wordt een rondrit gemaakt op Walcheren: 's morgens naar Domburg waar geluncht wordt; 'smid dags naar Veere en Middelburg. Den derden dag wordt een bezoek gebracht aan een Zuid Bcvelandsche boerderij, en aan een oester- en kreeflenkweelcenj in lerseke. Gedineerd en gelogeerd vordl in Belgen op Zoom. AFLOOP AANBESTEDING. - Woensdag had te 's-IIertogenbosch de aanbesteding plaats voor het aan brengen van steenslagdeklagen op ge deelten van den rijksweg Tilburg—Drie sprong bij Breda. Raming f 16.250.0Ja. werd ingeschreven door de heerOn A. M. ICuijper en R. J. A. Kimpe alhier voor f 16.200. De laagste inschrijver Was P. C. Zan© te Tilburg voor f 14.869. NAGEKOMEN BERICHTEN. DE SYNODE TE ASSEN. Tc half twee werd hedenmiddag de sy node heropend. Ds. H. J. Heida uit Vlaardingcn rapporteerde namens de dogmalisch-exegetiscihe commissie over 't bezwaarschrift van ds. IC. Spoelstra, te Meden, waarbij geconcludeerd wordt, deels lot verwerping deels tot onontvan- kol ijk Verklaring van dit bezwaarschrift. Overeenkomstig de conclusie wordt be sloten. Dis. W. Breukelaar uit Zaandam, hel woord nemende, rapporteerde over een bezwaarschrift, dat is ingediend door den heer J. Schoonhoven le Delft. Ook dit rapport concludeert lot onontvanke lijk verklaring van hel bezwaarschrift. Na eenige discussie werd de zitting verdaagd tot Dinsdagmorgen 9 uur. VERGADERINGEN, CONCERTEN, enz. Tot 15 September Tentoonst. van werk van H. Heyenbrock. In de Steenrotse. Zondag 5 Sept. Abdijconcert. Dinsdag 9 Sept. Fioralia. Schutters hof. V r ij d a g 10 Sept. Alg. verg. Algem. Bond Prov. Personeel in Neder land. LAATSTE BERIGHTEN. IN DEN MODDER GESTIKT. Toen zekere J. B. uit Klooste r- zande van de Ilengstdijksche kermis huiswaarts keerde, geraakte hij nabij zijn woning, wellicht door de duisternis misleid, in een sloot die meerendeels gevuld was met modder, waarin hij, naar het schijnt gestikt is, 's Morgens vroeg werd hij door een van. zijn zoons gevonden. DE SYNODE TE ASSEN. De zitting der Generale Synode van gisteravond werd geheel in comité-gene raal gehouden. In het eerste deel der zitting was Ds. van Duin aanwezig, die, naar Vaz Dias vernam, ruime gelegenheid kreeg om zijn bezwaren nader uiteen te zetten. In het rapport der kerkrechtelijke commissie over het rapport der com missie van advies, uitgebracht in de zitting der Synode van gisteren, wordt o. 'a. betoogu, dat het mandaat der commissie strekte om wanneer elders dan m Amsterdam Zuid scheuring ont stond, van advies le dienen. Over de bemoeiingen der commissie van advies met de verschillende zaken, die achter eenvolgens in het rapport worden opge somd, wordt voorgesteld het beleid der commissie van aavies, o. n. in de za«fK- Zandvoort, goed te keuren, evenals de verschillende door haar verstrekte raad- geringen. De Synode heeft de conclusie aan vaard. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 3 Sept. 3 uur. De handel was bescheiden. De meeste fondsensoorten ondergingen daarbij geen noemenswaardige koerswijzigingen. Suikerfondsen prijshoudend. H.V.A.'s stelden zich bij opening boven de slot- koersen van gister. Tabakken vrijwel als gister. ScheepvaartenJapanlijnen eenige be weging. Een flinke hock in Guyana-goud, over wegend aangeboden. Industrieelen weinig affaire. Prolongatie 23% pCl. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 3 Sepl. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 12.11% (12.113%).^ Berlijn 0.5940 (0.5940). Parijs 7.33% (7.50). Brussel 6.90% (6.97%). Zwitserland 48.18% (48.18%). Weenen 0.3524 (0.3525). Kopenhagen 66.30 (66.27%). Oslo 54.72% (51.72%). Stockholm 66.77% (66.77%). New-York 2.493% (2.493%—2.195%). SPOOR WEGONGEVAL. BERLIJN, 3 Sepl. V.D. In het sta tion Schlierbosch bij Heidelberg is een arbeiderstrein op een goederentrein ge hotst. In een der wagons bevonden zich kinderen uil Opper-Sileziê, die oen vat cantiereis maakten. 18 hunner werden gewond. DUITSOKLAND EN DE VOLKENBOND. BERLIJN, 3 Sept. V.B. Tot leden der Duitschc delegatie Ier Volkenbonds- bijeehkomst zijn door hel Rijkskabinef aangewezen dr. Strescmann, minister van buitenlandsche zaken; Gauss, ministerial Direklor. Verder zijn benoemd dr. Breit- scheis, sociaal democraat, Graaf Bern- storff, democraat, dr. Kahr, centrum, Freiherr von Rheinbaben, volkspartij. SPANJE EN DE VOLKENBOND. PARIJS, 3 Sept. V.D. De bladen voorzien algemeen, dat Spanje zich niet op absolute wijze uit den Volkenbond zal terugtrekken, dochj zich niet meer I voor de werkzaamheden van den bond zal interesseeren. De „Echo de Paris' schrijft dat men niet moet trachten Span je in den Volkenbond te houden door middel van Tanger of andere conocssies. Frankrijk zal later met Madrid hel Tan- gervraagstuk bespreken. DYSENTERIE-EPIDEMIE. BERLIJN, 3 Sept. V.D. In een* dorpje bij Dortmund zijn 30 personen ongesteld geworden. De geneesheeren constateerden dysenterie. Tien kinderen zijn overleden, OVERSTROOMINGEN IN NICARAGUA. BERLIJN, 3 Sept. V.D_ Ia Nicaragua zijn 25 personen verdronken door het buiten de oevers treden van de Sermo. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Toen Woensdagmorgen .een jong paartje in het gereedstaand rijtuig 2ou stappen om zich naar het gemeentehuis te Wouw te begeven, waar de huwelijks voltrekking zou geschieden, sloegen de paarden op hol en renden met het 1 edige rijtuig den weg naar Bergen op Zoom op. Het gelukte eerst in de nabijheid van de ze plaats de paarden tot slaan te brengen Het rijtuig bleek ernstige averij le heb ben bekomen. Het paar was intusschen in een ander rijtuig gestapt om aan hun voornemen onafhankelijk van de onwillige paarden, gevolg te geven. DE INBRAAK IN HET PALEIS. De man, die, zooals wij reeds gemeld hebben, op eigen aangifte te Alkmaar is aangehouden als dader van de inbraak in het Kon. Paleis te Amsterdam, heeft thans voor de politie aldaar medege deeld, de gestolen ordeteekenea in den Amstel te hebben gegooid; hij zou het plan hebben gehad het gebouw in brand te steken. De volgende bijzonderheden vernam de „Telg." nog na de arrestatie te Alk maar van den 40-jarigen G. M. De man was onlangs uit Veenhuizen, waar hij reeds verschillende, keeren ge weest was, ontslagen en had, zooals ge bruikelijk is, zijn uitgaanslcas meegekre gen, Toen hij het geld verteerd had, begaf hij zich naar Amsterdam, waar do schutting achter het Koninklijk Paleis hem op het idee bracht eens te gaan zien of er soms wal sieraden voor hel grijpen lagen. Des nachts klom hjj over de hou ten schutting en kraakte met behulp van een beiteltje, dat daar in 'de buurt lag, een onder paneel uit de deur. Na eenigen tijd door de corridors gezworven te heb ben, kwam hij in de kamer van den in tendant. Hij maalde eenige stoffige doo- zen open en vond daarin de ordeteeke- nen. Hij deed dit bij het licht van eejn kaarsje en na het pak lintjes en medail- len hij zich gestoken te hebben, verliet' hij langs denzclfden weg het gebouw. Inmiddels had het kaarsje de doozenen do uniformen doen vlam vatten, hetgeen pas des morgens ontdekt werd. De dader trachtte den volgenden dag do orde leekenen te Zaandam lp verkoo- pen, doch niemand wilde er veel geld voor geven. Hij heeft ze toen ergend langs den weg in het water geworpen,; waar, weet hij niet meer precies en zaï nog nader onderzocht worden. De man1 heeft vervolgens den tocht naar Alkmaar, zijn geboorteplaats, voortgezet. Uit ar moede meldde de nachtelijke paleisbe- zoelccr zich bij de politie aan. ONGEREGELDHEDEN BIJ DE INFANTERIE TE AMERSFOORT. Woensdagavond is liet in de Infante- riekazerne aan den Leusder weg le Amersfoort verre van rustig geweest, meldt de „Telg." De oorzaak was 'de arrestatie van een der soldaten (die in middels door hot ingrijpen van den ma joor bataljons-commandant is vrijgelaten) die naar de meening zijner vrienden on schuldig was. De overigen hebben toen zoo lang gedreigd en gedemonstreerd, niettegenstaande de aanwezigheid van zeer veel superieuren, tot de kameraad werd vrijgelaten. Den avond te voren, toen vele solda ten hadden deelgenomen aan de viering van het Oranjefeest, is het vprzet reeds begonnen door het ingrijpen der militaire politie. Na afloop van het vuurwerk ver zamelden vele militairen zich aan den Leusderweg en weigerden op last der militaire politie mjar binnen legaan. Zij hadden permissie tot twaalf uur en na men een dreigende houding aan. Toen de gemecnte-polilie voorbij kwam, bleken de militairen niet onhandelbaar te zijn en binnen korten tijd waren alle militairen binnen 't hek. Zonder mopperen van de zijde der soldalen die verbitterd waren doordat een sergeant der militaire politie zijn klewang getrokken had en daarmee dreigde. Een nachtoefening van Woensdagavond is afgelast. Woensdagavond om ongeveer half elf werd op een helder verlichte slaapzaal van binnenuit een ruit ingeworpen. Even later volgde een tweede ruit en kort daarna werd het gehcele raam naar bui ten geworpen. Een oefening, welke Donderdagavond zou hebben plaats gehad, is afgelast. Vrijdagavond, den laalsteu avond dat de manschappen onder de wapenen zijn, moeten alle militairen om elf uur binnen zijn. Hel algemeen appèl zal dan door de officieren worden gehouden. De militairen zijn verbolgen over liet optreden der militaire politie. Uwsroaah.Uw aard, Is'lbuigen waard. PUDDINGFABRien A.J. POLAK-GR0N1MGEI1 (Ingez. Med.) LANDBOUW. In de algemeene vergadering van den Nederl. Zuivelbond gehouden le Maastricht sprak de heer A. II. Veen baas, directeur van den Gezondheids dienst voor Vee te Leeuwarden, over: „De tuberculosebestrijding onder het rundvee." Bij liet debat decide de heer C. Zwa german, Rijkszuivelconsulent te Mid delburg mede, dat een commissie was benoemd voor de organisatie der tuber culosebestrijding. Fen der conclusies van haar rapport is gericht op de systema tische bestrijding. Voorgesteld wordt 'n propaganda-commissie samen le stel len. welke gegevens zal verzamelen over de schade, door de l. L. c. onder liet vee aangerichl. Spr. stelde voor gelde- lijken steun le vragen voor de bestrijding der t. b. c. en ook een permanente com missie hiervoor te benoemen, gefinan cierd door het Rijk en de landbouw- en zuivelorgauisaties. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De route via Willemstad. De Kon. Ned. Autom. Club met den! A. N. WL B., en de Motorwielr. Vereen., hebben een adres gericht aan de Prov. Staten van Noord Brabant, waarin zij er op wijzen <Jat een der voornaamste verbindingen tusschen de provincie Zuid- Holland (Rotterdam) eenerzijds en de provinciën Noord-Brabant en Zeeland anderzijds, alsmede de belangrijke ver binding Nederland—België, voert over 't aloude veer Numansdorp—Willemstad, den z.g. Fransehen Wieg. Op dit oogenblik laat de toestand van de voor die verbinding in aanmerking komende wegen weinig te wenschen, doch dat het zwakke punt in jüen scha kel wordt gevormd door bedoeld stoom- veer, eigendom van. en geëxploiteerd door dc Rotterdamsche Tramweg Maat schappij, dat in allo opzichten tekort schiet (behalve voor wat betreft de toe wijding van het personeel). Opgesomd worden de gebreken van het veer: le kleine boot, te hooge tarieven, te gering aantal vaarten, onvoldoend© steiger te Willemstad. Het is aan de adresseerende besturen hekend, dat de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij alleen dan tot verbetering van het stoomvoer kan overgaan wanneer zij een vitaal belang in de provincie) Noordbrabant kan verkrijgen, in casu door de totstandkoming eener tramlijn SteenbergenWillemstad, welke lijn dan door de Rotterdamsche Tramweg Maat schappij zoude zijn te exploifeeren. De besluren zijn van meening, dat de bijdragen, toegezegd door de z.g. locali- teit (aanliggende gemeenten en polders langs de route Rotterdam—Bergen op Zoom—Putte) voor het tot stand komen van bedoelde tramverbinding als vol doende mogen worden beschouwd. Zij verzoeken daarom de Iranwerbindïng zooveel mogelijk te wilTen voorstaan. Het kanaal B e i 1 e o—N i e u- wero or d. Gisteren is in Drenthe het nieuwe ka naal Beilen—Nieuweroord naar den Commissaris der Koningin het Linthorst Iloman-kannal genoemd onder groot© belangstelling ran talrijke autoriteiten officieel geopend. Ind. Stoomvaartlijnen P. 0. Hooft, 2 Sept. v. Southampton, Amsterdam n. Batavia. Patria, p. 2 Sept. .v.m. Perim, Batavia n. Rotterdam. Prins der Nederlanden, 1 Pept. v. Suez, Amsterdam n. Batavia. Melampus, p. 2 Sept. Periin, Batavia n. Amsterdam. Djember, 2 Sept. v. Padang, Batavia n. Rotterdam. Singkep, 31 Aug. v. Medan, Amster dam u. Batavia. Kambangan, 1 Sept. v. Genua, Am sterdam n. Batavia. Laerlcs, 2 Sept. te Port Said, Liver pool n. Java. Nickerie, 2 Sept. v. Amsterdam n. West-Indië. Batoe, 2 Sept. te Suez, Batavia n. Amsterdam. Grotius, 1 Sept. v. Sabang, Amsterdam n. Batavia. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Rotterdam, p. 31 Aug. 'a. rnidd. 12 u. Kaap Race, Rotterdam n. New-York. Leerdam, 2 pept. 'te Antwerpen, Rotter dam n. New-Orleans. Burgerdijk, 2 Sept. v.m. te Havana,

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 2