Vrijdag 3 September 1926 ek: Ur- ttig No. 207, 169' Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. tUS- I aa- de Imet sties men nsi- tond ezit. Btij dit nummer behoort een By voedsel 33. 3RS pion. four. I ons, la., XG. baat. ons. ferkt. joden BINNENLAND. J>E PRINS NAAR DEN BIESROSCIL Gister heeft Prins Hendrik een bezoek gebracht aan de Biesbos-werken. Hem werd v.an het werk een toelichting gege ven door Ir. A. G. Verhoeven (uit M*1 delburg.) ONDERZOEK HARINGBiEDKIJF. De Minister van Bipnenlandsclie Za ken en Landbouw heeft eene commissie ingesteld, aan welke wordt opgedra gen een onderzoek in le stellen omtrent do vraag, aan welke oorzaken de ongun stige toestand van het haringvUsscherij- bedrijf moet worden toegeschreven en of ,eu, zoo ja, in hoeverre maatregelen van overheidswege dienen te worden ge troffen welke zouden kunnen leiden tot verbetering in den ongunstiger! toestand •v,an dat bedrijf. Tot voorzitter is benoemd de heer dr. H. J, Lovink, lid, van de.- Tweed© Kamer der Staten 'Generaal. Hit Stad an Provincie. Uit Middelburg De beer J. H. Caro alhier is!, Idaartoe aangezocht, door het Bestuur van het Middelburgsch Muziekkorps voor den itijd van één jaar tot directeur van dijt korps benoemd. Uit het bovenstaande bericht blijkt", dat de heer Caro, <liie velrleden jaar 'tijdens de ziekte van wijlen den heer Morks en dit jaar tijdens de nog voortdurende' vaca ture bereid werd gevonden de functie van directeur waar te nemen, thans voor een jaar tot directeur is benoemd. Wij me enen het korps en hen, die meermalen van de muziek komen genieten, met deze keuze van het bestuur en de bereidwillig heid van den heer Caro om die functie te aanvaarden geluk te mogen wenschen. Hetgeen de heer Caroi in de beide laatste Hmuziekseizoenen heeft gepresteerd met het korps, staat ons borg dat hij het op hoog peil zal houden. Toen gisterenavond een nipuwe Fordauto aan het draaien was van uit de baan naast de landbo uwsch uur van Klaxebeek op den Noordweg alhier vloog plotseling de auto met volle kracht i)het trottoir op aan de overzijde vandpn weg, sprong met de voorwielen op het ongeveer 3 d.M. hooge tuinmuurtje, het tuinhek vernielende en kwam tot staan, toen de voorwielen zich' goed en wel in het tuintje bevonden. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. D© auto kreeg een defecte band. In het verslag van den feestavond wan Medioburgum schreven wij gisteren, over de Zeelandia Jaszband ,doc'h niet deze, maar de „Eendracht Jaszband- bege leidde de dansen en bleef onvermoeid door spelen tot diep in de kleine uurtjes. Uit Ylissingen. De VLissingsche Postfanfaxe, direc teur de lieer" H. B. Woltering, geeft Zon dagavond een concert in 3e tent op' den JBoulevara te V li s sin gen. Uit Zuid-Beveland. In een Donderdagmiddag gehouden spoedeischende vergadering van den raad der gemeente Goes werd besloten tot het verleenen van een voorschot ad f 105.000 aan de Woningbouwvereniging „Nieuw Goes" aldaar voor den bouw ■v,au 30 woningen voor spoorwegpersoneel en den aankoop van den daarvoor be- noodigelen grond. De bouwkosten zijn ge raamd op 2700 per woning, terwijl de huur zal moeten bedragen f 4.70 per woning per week. De bouwvereeniging as verplicht de woningen aan spoorweg personeel te verhuren, terwijl de maat schappij garant blijft voor de huur der woningen. Gisterenavond omstreeks 9 uur had bij het kanaal van Zuid-Bevelend op de Schelde een aanvaring plaats tussclien twee motor bo,o ten van Ierseke. De ,YE 51 werd aanzienlijk beschadigdde andere boot, „de Nijverheid" bekwam geen schade. Het ongeval wordt toege schreven aan verkeerde manoeuvres. Te Wil hei mi na dorp is he den, aangespoeld het lijk van de 25- jarige mej. M. uit den Haag, dit© Don derdag 19 Augustus bij het zwemmen bij[ 't Sas verdronken is. Uit Thoien, Dinsdag vergaderde de raad van Thoien. Afwezig met kennisgeving de heeren G. Jansen, H- Cornelisseen C. Goe- degebuure. Op voorstel van den voorz. werd aan H. M. de Koningin als blijk van aanhankelijkheid ©en telegram van gelukwenscb gezonden. Tevens herinnert de voorzitter er aan, dat het 2 Sep tember 25 jaar geleden is, dat de heeren Wagemaker en Moelker nun intrede in den Thoolschen raad hebben gedaan; spr. vindt hierin gereede aanleiding om beide heeren mede namens den ganschen raad, geluk l'e wenschen met dit feitj daar beiden met al him krachten de be langen van de gemeente behartigden. Hij uit den wensch dat belde heeren nóg lange jaren hun zetel mogen behouden. De heer Wagemaker zegt hartelijk dank voor de lot hem gerichte woorden. Met al de krachten waarover hij bezit heeft hij zich gegeven, men kan het nu eenmaal niet alle menschen naar den zin maken, doch hij zal steeds d,e hem opge dragen belangen behartigen. Ook de lie$r Moelker dankt voor de hem toegesproken woorden. Ook hem is critieli niet gespaard gebleven ,doch wie aan den weg timmert, heeft bekijks, en hij heeft zooveel als in zijn vermogeii lag, de belangen der gemeente naar zijn krachten gediend. De heer Goossen dankt deu heer Wa gemaker voor de samenwerking in het college van B. en Wi. ondervonden; ook werd in de commissies steeds met veel genoegen door spr. met den heer Moel ker samengewerkt. De heer Wagemaker dankt ook den! heer Goossen voor deze woorden. De voorzitter merkt tevens op dat 1 September het medelid H. Oornelisse is getrouwd en spr. wenscht het echtpaar van deze plaats geluk. Op de voordracht voor zetter worden geplaatst de heeren J. 0. Gelderblom en G. P. Engelvaart en als dubbeltal 0. de Lange en L. Wi. Blaas. De rekeningen 1925 worden goedge keurd, die der gemeente me/ eten goed slot van f 20.967.Hi/2. Kapitaaldrenst na- deelig slot f 12.595.75ys- Burg. Armbestuur goed slot f 14.181/2weezenarmbestuur goed slot f 5.06//Pot-Meijerfonds goed slot if 212.80; veerbedrijf goed slot f 10.414.551/2'; gasbedrijf nadeelig slot f2143.35; grondbedrijf nad. slot f 1193.50; woningbedrijf goed slot f42.58. Aangeboden worden de begrootingen, die in handen worden gesteld van een kommissie. Goedgekeurd worden de bijdragen aan de bijz. scholen, die aan de school met den Bijbel ad f871.64 over het volle jaar en aan de school van de Oud Ger. Gem. over 4 maanden ad f 261.571/2. Het huis aan do Hoogstraat wordt onder gelijke voorwaarden waarop hel verhuurd was aan het vertrokken hoofd der U. L. O. school, verhuurd aan diens opvolger. De heer Klomp© vindt het verschijnen van den grafdelver in een gewoon werk pak, niet strookend met de plechtigheid van een ter aarde bestelling. De heer Goossen meent dat aau de hand van de verordening, die zwarte kleeding voorschrijft, den man bjerop kan gewezen worden. De heer Braat wijst op het leegstaan van een huis, dat zoodoende geen in trest opbrengt. De voorzitter deelt mede dat dit pand niet aan de gemeente hoort, zoodat deze aan het leegstaan niets kan doen. In de Dinsdag te St. Annaland gehouden vergadering van den gemeen teraad, die door al de leden werd bijge woond, herdacht de yoorzitler den ver jaardag van H. M. de Koningin; wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van. den op 19 Aug. overleden boifJle C. A. Wcijler en complimenteerde den heer Quakkelaar met de hem verleende Koninklijke onderscheiding. Overgelegd werd een rapport over den Vlcesclikeuriugsdienst over het tweede kwartaal 1926. Daarin werd opgemerkt dat bij een der vleeschhouwers wel het lokaal waarin het vleesch wordt ver kocht, in orde was, maar dat dit niet het geval is niet het lokaal waarin de slachting plaats heeft en dat hierin ver andering moet komen. Een ander zal zijn slachthuis mede veranderen en dit in overeenstemming brengen met de bepa lingen. Het verzoek van E. van Dussen e.a. opi de waterleiding achter hunne wo ningen voor gemeenterekening te doen dempen, werd m. a. s. afgewezen. Vastgesteld werd m. a s. de gemeente- rekening, gew. dienst ontvang f67312.39 en uilgaaf f 55877.80$; Kapitaaidienst ia ontvang en uitgaaf op f 8505. Weczen Ar men ontvang f8260.03 en uitgaaf f 8215.39. Aangeboden werd de begrooting der gemeente op f 62413.19 en het Weezen Armbestuur op i9533M. Op de lijst voor de benoeming van 2 zetters voor de Dh\ Bel. werden gcplaalst de heeren G, Goedegebuure (aftr.), J. M. Soeters (aftr.), A. Bruijnzeel en J. Th. Kurviuk. Omdat in de vorige vergadering geen definitief besluit is genomen aangaande electrificatie dezer gemeente, wordt door B. en Wi. weder voorgesteld in beginsel te besluiten daartoe mede te werken. Het voorstel wordt mei 5 tegen 2 stem men, zijnde die van de heeren G. Goe degebuure en J. van Houdt, aangenomen. In de plaats van den overleden bode wordt tot tijdelijk© bode aangewezen diens zoon 0. A. Weijler. Er zullen sollicitan ten voor die betrekking worden opge roepen. Aan het Weezen Armbestuur zal wor den verzocht om ook voor 1927 een be- g van f 300 te zullen beschikbaar stellen ter voorziening in de kosLen van armenverzorging. In de Woensdag te Stavenisse gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap „Stavenisse" werd vast gesteld de rekening en verantwoording over 1925-'26. De inkomsten hadden be dragen f 31133.25 en de uitgaven f-19725.17%, zoodat het goed slot was f 11408.07. Opgemaakt werd een staat van voordracht ter benoeming van een dijkgraaf. Hierop werden geplaatst de heeren: 1. A. H. v.an der Slikke (period, aftr.); 2. H. J. Dorst en 3. G. Steendijk, Benoemd werd tot vertegenwoordiger van het waterschap in den dijkraad der walerkeeriug van de cal. polders O. K. Hofstede en Moggershil de heer H. J. Dorst (period, aftr.) en in plaats van den ilueer P. Gaakeer, die niet meer in aanmerking wenschle te komen, de heer D. Gaakeer. - Woensdag 1 Sept. was het 25 jaar geleden ,dat de heer R. Jager, hoofd der school te Scher pooi sse bij het open baar lager onderwijs in dienst trad. Het personeel der school (met nog een oud- lid) vereerde hem deswege een wandel- ■stok met zilveren handvat. UitZeeuwsch-VlaanderenO. D, De Ambtenaar bij1 's Rijks directe belastingen ,de heer A. Poutsma is van Oud-Gastel overgeplaatst naar Sas van Gent. Gister is afgekondigd Staatsblad no. 209 bevattende het Kon. besluit van deu 9den Augs., lot vernietiging van 't besluit, van den raad der gemeente Sas van Gent van 23 Januari 1926 ,tot wijziging van het reglerimnt van algemeene po litie in die gemeente, vastgesteld 14 Juli 1903 en gewijzigd 10 Maart 1910, 11 Nov. 1916, 26 Maart 1919 en 29 Augs. 1919. Te Ossenisse werd in de open bare raadsvergadering van 28 Augs.j.l. met algemeene stemmen benoemd tot gemeente-secretaris en ontvanger de heer R. G. A. Hermans. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Naar we vernemen zou het in de bedoeling liggen van de Vereeniging tot Oprichting en Exploitatie van een Rei- zend Drankweer Museum, in samen werking met de Ned. Ver. tot .afschaffing van alcoholhoudende dranken, in de ge meente Oostburg van 30 October tot en met 5 November a.s. een tentoon stelling le houden. - Donderdagmorgen had op d© weide van de kinderen de Smit te Oostburg onder groote belangstelling van de ge meentebesturen van Oostburg en Groede, van het brandweerpersoneel uit die ge meenten en Zuidzanae en van andere belangstellenden, een demonstratie plaats met een Ford-Motor-Brandspuit van de fabriek Bikkers en Zoon te Rotterdam. De eerste proeven met 1 en 2 stand pijpen op een enkele slang slaagden uit stekend terwijl de slang d© groote druk king goed doorstond. Het water werd ge spoten tot op een afstand van ongeveer 40 M. en tot op een hoogte van onge veer 20 M. Verder, werd gedemonstreerd met een speler, meer dienende tot het bespuiten van brandende diaken. Ten slotte werd nog een proef gegeven niet een sLang van ongeveer 150 M, lengte die evenals vorengenoemde proeven uit stekend slaagde Besmettelijke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over dc week van 22 lot en met 26 Aug. in de provincie Zeeland bedroeg: 'Buiktyphus: Wemeldinge 1. Roodvonk: 's-GravenpoIder Hoede- kenskerlie 1, Ierseke 1, Zierikzee 1. Diphlhcritis: Oosterland 1. 9at het luisterapparaat op de Zeevaart school te V1 i s s n g e n nog steeds be staat, en de gemeenteraad aan de subsi die geen voorwaarde verbiedt om dij apparaat weg te nemen, mag er nog wei eens opgewezen worden, dat niet de ge meente doch hel Rijk de voorwaarden vaststelt en dat "t rijk niet een bindende bepaling als bedoeld wenschte in te voeren. De gemeenteraad heeft alleen 'n voor stel om de subsidie bij wijze van protest met f 1 te verminderen verworpen. - Bij Kon. besluit is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S, te Goes, J. D. Bruggink. KERKNIEUWS. Dc heer J. den Boer, cahdidaat te Zwartsluis hoopt Zondag 24 October zijn intrede te doen te B ro u wersh ar0 11 bij de Geref. ICerk na bevestigd te zijn door prof. dr. T. Hoekstra uit Kampen. Nu de vereenigijng van leeraren "bij het N. O. haren spijt heeft uitgedrukt. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. SchatfcloosstcntiJgs- voorslel ex-keizer. A.s. Zatcroag zal de algemeene gevol machtigde van hel huis Hohenzollern te Berlijn arriveeren om het staalsminis- tene een nieuw voorstel voor (e leg gen. De heer v. Berg vertoefde in den laalsten tijd te Doorn, waar hij ver schillende strijdpunten met den ex-keizer heeft besproken, en waar zij een nieuw compromis-voorstel hebben uitgewerkt. Naar verluidt, zou het compromis-voor stel van de zijde van het huis Hohen zollern verschillende tegemoetkomingen omvatten: zoo de teruggave van een reeks van bezittingen, welke van his torische en cultureele befeekenis zijn 11c strijd in China, Hevige gevechten zijn gaande nabij Wuchang aan de Yangtse rivier, tegen over Ilankow Aan beide kanten zijn duizenden soldaten gedood- Buitenland- s»che vrijwilligers te Ilankow zijn opge roepen. Buitenlandsche Bluejackets zijn geland, teneinde de concessies te be schermen. Het strategisch belang van Hankow is zeer groot. In Ilankow zou den de rooden meer zijn dan in heel Z. Chiua. Volgens een nader bericht is Woe Pei Foe van zijn commando ont heven, en bevindt hij zich als gevangene aan boord van een oorlogsschip op de Yangtse rivier. Bevestigd wordt nog nader, dat de troepen van Woe Pei Foe verslagen zijn- Spoorwegramp in Spanje. Volgens ontvangen berichten zijn 25 personen gedood en 130 gewond bij liet spoorwegongeluk, dal gisteren bij Tor- tosa plaats had. Van de 190 passa giers zijn er slechts weinigen geheel ongedeerd gebleven. Het ongeval had plaats, juist (oen de trein met groote snelheid reed om ondervonden vertraging in te halen. Bijna alle wagens hebben ernstige schade bekomen. Ontroerende tooneelen speelden zich af Met grooten spoed werd het reddingswerk begonnen, dat evenwel groote moeilijkheden onder vond. Niettemin zijn thans alle gewonden in het ziekenhuis opgenomen. Atuerikaanschc voorbehouden. Het zijn thans de debatten in de door den bekenden Ncderlandschen hoog leeraar Prof. dr. v. Eysinga geleide com missie, die de aandacht vragen. Men weet dal deze het onderzoek betreffen over „de Amerikaansclie) voorbehouden bij eventueele toetreding van Amerika tot het internationale Gerechtshof iu den Haag." Prof. v. Fysinga had al dadelijk succes met zijn voorstel om eerst de vraag le bespreken of de voorbehouden billijk te noemen zijn eu in beginsel aanvaard kun nen worden. Daarna zal besproken wor den, wat dan uit formeel oogpunt ge schieden mloet, oin die aanvaarde voorbe houden in overeenstemming te brengen met het constitutioneel recht van den Volkenbond. Hel eerste voorbehoud, dal zegt, da.t Amerika's toetreding tol het hof geener lei reclitsverbinding tusschen den volken bond en Amerika teweeg brengt, kon zon der ecnige moeilijkheden worden aan vaard evenals het derde omtrent Ame rika's betaling van een aandeel in de kosten van het hof. Ook het tweede voor behoud omtrent Amerika's recht tot deel neming aan de verkiezingen der raads- heeren in hel hof stuitte op geenerlef tegenstand ofschoon juist hierbij bleek, dal de voldoening aan dezen wensch heel wat constiliiionceic moeilijkheden zal veroorzaken. De principioele bezwaren kwamen ech ter eerst bij de vierde en vijfde voorbe houden. Dat Amerika het recht zou krij gen te allen tijde de toetreding Éot het statuut van het hof weder op te zeggen werd door menigeen een bevoorrechting van Amerika geacht, dqar de volkenbond- staten geacht werden dit opzeggingsrech|t niet te le bezitten. Intbsschen legde men zieh tenslotte bij bel voorbehoud neer, omdat Amerika's opzegging de werking van het hof niet zou kunnen beletten, zoomin als Amerika's afzijdigheid dit lot dusverre heeft gedaan. Dat het statuut van het hof niet ge- VADERLANDSCHE HISTORIE Serie I. Van af heden wordt door ons in om loop gebracht eene serie zeer mooie Plaatjes, betreffende de Vadcrlandsche Geschiedenis, van ar 100 jaar v.*Ohr. tot na den tachtigjarigen oorlog. De geschiedkundige toelichting op de diverse afbeeldingen wordt gegeven jq bijbehoorend keurig album (Vadcrland sche Historie, Serie t) hetwelk verstrekt wordt na verzameling van 80 stuks. Op elk half pond van onze verpakte Koffie, of elk ons onzer verpakte Thee wordt door uw winkelier een plaatje verstrekt. A. v. d. BIGGELAAR Co. ROOSENDAAL. (Ingez. Med.) wijzigd mag worden zonder Amerika's toestemming, zooals het vierde voorbe houd eveneens wenschle werd tenslot te ook aanvaard ofschoon eenige gede legeerden ook hierin een bevoorrechting zagen tdaar zij meenden dat de meerder heid der volkenbondsvergadering het sla- tuut van het hof zou kunnen herzien. Zij legden zich echter bij Rolin's opvatting tenslotte neer ,dat het statuut slechts met instemming van alle staten die het hebben geteckend, gewijzigd kan worden. De grootste bezwaren kwamen echter eerst bij dc behandeling van het vóorbe- behoud van Amerika, waarin wordt ge vraagd, dat de volkenbondsrafid geen ad- Ties van het hof zal kunnen inwinnen indien Amerika verklaart belang bij het punt te hebben. Door de diverse voorbehouden is als gebleken, dat Amerika in ieder gevat in een heel bijzondere posijve t. o v. het Hof komt le staan, doch door dit laatste krijgen de Ver Staten eigenlijk het recht in te grijpen in hel raderwerk van den Volkenbond. Want volgens Rolin tenminste is de Volkenbond' bevoegd advies van hel Hof te vragen bij meerderheid van stemmen Echter werd dc stelling van vercischle eenstemmig heid aller leden ook verdedigd. Men vraagt zich at of o it dan niet duidelijk in de statuten is vastgelegd. Rolin stelde voor, dal de conferentie tot den Volkenbondsraad het verzoek richten zou eerst over deze rechtskwestie advies vaui liet Hof in (e winnen, waar men echter weer weinig voor voelde. Om tactisch-polilieke redenen werd 't n 1. beter geacht over de zaak nog onzeker heid te laten voortbestaan. Terecht werd van verschillende zijden de vraag gesteld .of men in Amerika wel begrepen heeft, dat dit voorbehoud hen bevoorrechting van Amerika medebrengt. Onder beroep op de rede van senator Walsh werd in herinnering gebracht, dat Amerika slechts wenscht op precies gelijken voel te slaan als de volkenbonds- leden, en dat deze wensch dc uitsluitende reden tot het maken der voorbehouden was. Op dezen grond werd het denkbeeld geopperd omtrent dit voorbehoud in na dere gedachlenwisseling met Amerika te treden. Als 1 inderdaad dus 0en bevoorrech ting is, dan is dit wel '11 zeer groote ook. Eigenlijk wordt dan Amerika een hooger college, waar de Volken-bonds raad afhankelijk van is. Want een veto recht hoeft niet in hel openbaar gemoti veerd. Het is nauwelijks in te denken, dat ae andere stalen dit zullen dulden Edoch: men heeft Amerika er nu een maal graag bij. En daar redeneert men: willen jullie ons hebben, goed. maar dan ook op die en die voorwaarde. Van ..precies gelijken voet" is dan echter natuurlijk geen sprake meer. Conflict mijnindustrie. In zooverre is cr eenige vooruitgang, dal de gedelegeerdenconfereutie. die gis ter te Lonuen heeft vergaderd, een be langrijk besluit heeft genomen. Het be stuur van den raijnwerkersbond had n.l. besloten aan de gedelegeerden aan le bevelen genoemd bestuur Ie machtigen onderhandelingen aan te knoopen, zoo wel over den arbeidsduur als over de loonen, niet dien verstande, dat de over eenkomst nationaal moet zijn. Hierdoor heeft liet bestuur ten minste een behoorlijke vrije hand gekregen. Maar het gaat nog over heel veel schij ven, éér ér eens een oplossing is. AM E| Krim. Abd El Krim is naar zijn balliugsoord •jRéunion vertrokken, dat, zooals bekend, 1 in de buurt ligt van Madagascar. Do strengste maatregelen waren ge nomen om alle buitenstaanders, die Abd el Krim op zijn veis van Marokko naar Marseille mochten willen benaderen, te weren. Nochtans is een bijzondere me dewerker van de" Matin" er in ge-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1