Donderdag 2 September 1922 No. 206. 5SÊSS 169* Jaargang MIDDELBURG COURANT. BINNENLAND. 60 pCt. AAN DE NAARDER KWEEKERS Ingediend is een wetsontwerp, hou dende 'uitkeering aan de Handelsven- taootschap onder de fa. Jac. Smits en Co. ten anderen als tegemoetkoming ïn de fechade door lien geleden in verband met de voorbereiding van militaire inun- datiên op hun gronden gedurende den mobilisatietijd. De door den President der Haagsche 'Rechtbank bij vonnis van 19 Maart 1919 benoemde commissie bepaalde het scha debedrag op f213.000. De Regeering is bereid bet bedrag der uitkeering in hoofdsom t$ bepalen op 60 pet. van ge noemd bedrag met een rente van 5 pet. ivan af den datum van vorenbedoeld von nis. Voorgesteld wordt derhalve de uit keering te bepalen op f177.500. [MEDICI EN GEMEENTEBESTUREN. Het reeds eenige weken geleden vér- schenen bericht dat te Breda een conflict dreigt tusschen d© medici en het ge meentebestuur, wordt thans bevestigd ia bet feit, dat heden Olie relaliên tusschen de Breda sell© medicsi, voor zoover omvat tende. den geneeskundigen kring van Bre da e. o., definitief verbroken zijn, eoi zulks naar aanleiding van de reorgani satieplannen van den geneeskundigen dienst te Breda. IN DEN GEMEENTERAAD VAN ROOZENDAAL. 'Toen dezer dagen in den gemeenteraad wan Roosendaal behandeld werd het ver zoek van Ged. Staten om advies inzake het adres der bekende bezuinigingscom- missde uit de burgerij, sprak het s. d. raadslid Jongenwelen de beschuldiging iuit, dat het raadslid; J. Verheijen (r. ka.) en zijn fractie den door hen als raads lid afgelegden eed hebben verbroken door hel dienen van persoonlijke belan gen. De heer Verheijen eischte intrekking der beschuldiging; zoo niet, dan zou de R. K. raadsfractie den heer Jongenel© inegeeren. Deze verklaarde toen het verwijt terug te nemen, maar hield vol dat de R. K. raadsfractie herhaaldelijk belangenpo'li- tiek heeft gevoerd. Do heer Verheijen nam daar op het ©ogenblik genoegen mee, maar eischte bewijzen voor de geuite insinuaties. Weet U dat bij de Groote Opruiming van J. HOOFTMAN Jr., Vlaomarkt, Middelburg, een groote voorraad GABARDINE en GUMMIJASSEN -voordeelig worden aangeboden. (Ing. Med.) Uit Stad eo Provincie, Uit Middelburg We hebben door een vergissing bij het te haastig noteeren inonzemede- declingen uit hel verslag der Godsbuizen alhier het s,aldo vau i' 12.055.36 van hel Gasthuis een winsts.aldo genoemd, ter wijl het een vcrl ie s-saldo is. Eu omgeu keerd waren het geen verliessaldo's maar winstsaldo's v,an de verlies- en winstre kening over: het Oude Mannen- en Vrou wenhuis ad f 1212.95; 't Burgerweeshuis ad f977.24, en de Apotheek en het La boratorium ad f7138.63. De voorstellingen in de Eleclro- bioscopé alhier zullen van af morgen avond weer worden begeleid door een strijkje waarbij de lieer Vleugels, de bekende cellist uit Vlissingen, zal mede werken. Een pa,ar maal schreven wij reeds over den vliegerwedstrijd, die op 18 de zer door „Uit het Volk-Voor het Volk" alhier wordt gehouden. Natuurlijk zul len in iedere afdeeiing door de vereeni- ging prijzen beschikbaar worden gesteld, maar ook mocht zij er reeds van andere zijden ontvangen, wat liet aantal prijzen zal verhoogen. Wellicht zijn er nog meer personen die sympathie gevoelen voor de herleving van de viicgersport en daar om melden wij, dat de heer mr, P. C. Adriaanse, secretaris van de sub-commis sie voor dezen wedstrijd, gaarne prijzen voor dit doel in ontvangst zal nemen, aan zijn adres Lange Delft H 7. Zondagmorgen geeft het Middel- burgsck Muziekkorps van 8 lot 9 uur een uitvoering in de Abdij alhier. Door de politie» alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een tweetal veehouders, die geen kennis hadden ge geven van voorkomende gevallen van mond- en klauwzeer. Eveneens werden twee autobushouders bekeurd ,die te veel passagiers in bun bus vervoerden. Uit Vlissingen. Met de Staatscourant van 1 Sept zijn verzonden afdrukken van de statu ten betreffende de Vereen. „Hiel Groe ne Kruis" te Vlissingen, gevestigd te Vlissingen. (Gewijzigde statuten). Uit Walcheren. -*■* Woensdagnamiddag 4 uur had bij het postkantoor te Koudekerke ('n zeer gevaarlijke plaats met het drukke verkeer) een aanrijding plaats van een vrachtauto met een Chevraulet. De Ohe- vraulet nam met zijn kap het aan de zijde van de vrachtauto geladen hout mede, dat door de ruit drong en deu inzittenden benauwde oogenblfkken be zorgde. Het achterspatbord der Chevrau let drong in het voorwiel van de vracht auto. De band sprong met een flinken knal, di© de omwonenden naar buiten deed snellen. Het ongeval is buitengewoon goed af- geloopen. Beide auto's hadden tijdig sig nalen gegeven. De burgemeester, telefonisch gewaar schuwd, was spoedig ter plaatse. Een on derzoek naar den toestand der remmen is door hem ingesteld. Door de bewoners van de Groote Abe e le te O. en WL Souburg is tegen Zaterdag a.s. een buurtfeest georgani seerd, waarbij evenals eenige jaren te rug, een ringrijdèrij te paard zal plaats hebben. Voor de jongeren per fiets. Des avonds van 8—20 uur zal het Souburgsch fanfarecorps „Vlijt en Volharding" op de versierde tent een concert geven. o Uit Zuid-Be vel and. Hedenmiddag 4 uur komt de Raad der gemeente Goes in spocdeischende vergadering bijeen voor behandeling van het voorstel inzake woningbouw voor spoorwegpersoneel, hetwelk in de laatst fjehouden vergadering van vorige week Donderdag werd aangehouden. Maandagavond kwam d© raad -der gemeente Schore in openbare vergade ring bijeen. Van de diaconie der Ned. Herv. Kerk Le Schore is bericht ontvangen dat zij over 1926 een bijdrage van f 200 zal ge ven ter tegemoetkoming in de voor re kening der gemeente blijvende kosten van verpleging van arme krankzinnigen. Z. h. st. besloten aan de diaconie een dankbetuiging te zenden. Aangeboden wordt de genieentebegroo- ting dienst 1927 met een totaalcijfer voor inkomsten en uitgaven van f 28120.68i/2. Commissie lot nazien dier begrooting de heeren de Vrieze, Zoete- weij en van Sparrentak. De gemeentcrekenlng dienst 1925 wordt voorloopig vastgesteld met een ontvang van f28127,48, een uitgaaf van f24730.58 voor den gewonen dienst. De heer Zoeteweij vestigt de aandacht op enkele rekeningen welke zijns inziens veel te hoog zijn. Is het onmogelijk om behoorlijke rekeningen te krijgen door gebrek aan concurrentie dan zou spr. ook willen laten inschrijven door persoe nen builen de gemeente. De pensioensgrondslag van den ge meenteopzichter wordt vastgesteld op f200 met ingang van 1 Juli 1926. Op voorstel van B. en W. \v£>rdt be« sloten een vangputje te doen plaatsen bij de woningen van de heeren J p. Rijn en J. Dorrepaal en het vangputje in den tuin van den heer I. A. (Keim te doen verplaatsen. Met 5 tegen 2 stemmen (die van de heeren Rijn en van Sparrentak) wordt besloten een perceeltje grond van de Ned. Herv. Kerk te koopen Voor f 230. Do lieeren Rijn en van Sparrentak ver klaren legen te stemmen omdat zij het te geven bedrag te hoog achten. Hierop brengt de voorzitter in behan deling het bestraten der In de kom der gemeente gelegen pleintjes De kosten hiervan zouden bedragen ongeveer f 250 wanneer de uit de vernieuwde straat gekomen keien vo'or de verharding wer den gebruikt. Spr. meent echter dat de kosten dan nog al hoog worden daar volgens zeggen van den aannemer deze keien f 20 per 1000 waard zijn. De voor zitter schat de kosten der bestrating dan ook op ougeveer f 750. Hij meent dat teren veel voordeeliger en meer af doende zou zijn. De heer Karei se gelooft niet dat die oude keien veel waarde hebben. Maar ook al hadden ze beteekeuende waarde dan is hij er nog tegen om deze te ver koopen daar de gemeente ze zeer goed kan gebruiken. De heer Zoeteweij verklaart dat hij zich yan medestemmen zal onthouden dat hij zich geen oordeel durft vormen. Het plan is hem geheel overvallen. Hierop stelt de heer Ivarelse voor de pleintjes te doen verharden met de bewuste keien en met de uitvoering van dat werk aan le vangen in het begin van .h'et jaar 1927. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen ea 1 onthouding (de heer Zoeteweij Voor slemden de heeren Karelse, Rijn, d& Vrieze en van Sparrentak, tegen dejiee- ren Glerutn en de voorzitter. Bij de rondvraag vestigt de heer Zoe teweij de aandacht op den modderpoel voor de woning vroeger bewoond door den heer F. Zoeteweij. De voorz. zegt dat liij hierop zal letten en zoo noodig, den gemeentewerkman zal waarschuwen. In verband met de grenswijziging tusschen de gemeenten R i 11 a n d-B a l li en Woensdrecht, vergaderde Dinsdag de commissie van ingezetenen, bedoeld bij art. 131, lste lid der Gemeentewet,onder leiding van den burgemeester, die het doel der vergadering uiteen zette. Deze geeft een overzicht van de voorgeschie denis van het ontwerp en een samen vatting van enkele bepalingen. De heer Weststrale wijst er op hoe het hier geldt een gedeeltelijk herstel van een vroe ger verlies, door Zeeland aan Noord- Brabant geleden. De commissie rekent unaniem het administratieve bezwaar, verbonden aan den tegenwoordigen toe stand, nu de grens tusschen Zeeland en Brabant loopt dwars door den Hooger- waard polder en den Damespolder. Als echter deze polders in hun geheel bij Rilland-Bath of Woensdrecht moeten worden gevoegd, geniet de eerste moge lijkheid de voorkeur, daar langs dien weg het kleinste gebied moet overgaan, ter wijl dit anders driemaal grooter zou zijn. Algemeen© -bedenking wordt geopperd te- gen een der factoren, die de aan de ge meente Woensdrecht uit te keeren scha deloosstelling bepalen, daar de stukken uitwijzen, dat Woensdrecht minder dan het aangegeven bedrag aan gemeentelijke lasten derft. AUd leden spreken zich uit voor de algemeene lijnen van het ont werp, maar tegen het in het ontwerp berekende bedrag der schadeloosstelling. Hiervan zal rapport geschieden aan Ged. Stalen. UitZeeuwsch-VlaanderenO.D. Ter aanvulling van hetgeen we in ons vorig nummer reeds mededeelden over het besluit van den gemeenteraad van Axel inzakte de eleetrificalie, la ten we nog een overzicht volgen van <fle discussies. Op 6 Augs. hadden Ged. Stalen ant woord gevraagd binnen 14 dagen, op de vraag of de raad het contract be treffende electriciteilslevering van deze gemeente onder de gestelde voorwaarden en tegen een j'aarlijfcsche garantie van f 23.000 gedurende 10 jaar wil aanvaar den, ja, dan neen. In het laatste geval zal dan de verantwoordelijkheid op den raad rusten, als de eleetrificalie niet plaats heeft, zooals thans in de bedoe ling ligt. De voorzitter zcide, dat het niet mo gelijk was geweest om eerder te ver gaderen. Nu liet college van B. en W. weer volledig was, stelde het voor om niét op de ongewijzigde voorwaarden? in le gaan, waartoe met 7 legen 2 st. werd besloten. Nog was een schrijven gekomen van ,Ged. St., d.d. 19 Augs., waarin zij ant woord vroegen binnen 8 dagen op de vraag of aan de P. Z. E. M. vergunning zou worden verleend tot het leggen, hebben en onderhouden van kabels in de straten en het e.vploiloeren van eleclri- schen stroom. Naar aanleiding hiervan werd druk gediscussieerd. De voorzitter was van meening, dat B. en W. de vergunning moeten geven, docb ingevolge aid. 70 van hel reglement op de wegen en voetpaden eprsl den raad moeten üooreu, wat sommigen leden de ont boezeming ontlokte, dat men dan even goed naar huis kan gaan, want dat dit maar comedic is. De heer Kruijsse gelooft wel, dat de P. Z. E. M. leiding kan aanleggen in- 'gevolge de wet. maar vroeg zich af, of zij recht heeft stroom te leveren, zonder concessie van de gemeente Er bestaal daaromtrent wel ecu prov. vor- brdening, maar de vraag is of die (rechtskracht lieefl. Geen enkele gemeen- 4e nog fs er tegenop gekomen. Daartoe zou meu iu beroep moeien gaan. De lieer Oggel zou nu de zaak niet verder willen tegenwerken. We hebben gedaan wat we konden om de geheele gemeente aan le sluiten, en nu dat niet gaal moeten we berusten. Hel kost ons nu niets en we hebben ook geeu risico. Verschillende kombenoners zitten te verlangen om stroom en het wordt toch tijd, aal die zaak eens tot rust komt. De heer Kruijsse meende echter, dat juist eeu beroep, met eventueel gevolg, dat de P. Z. E. M. belet werd stroom in de kom le brengen, deze kon nood zaken om dien tegen billijke condities in geheel de gemeente te brengen, waar door dan ook de builenmenschen gehol pen zouden zijn. De heer Weijns geloofde, dat die pro ceskosten een massa geld zouden kosten en zou liever alsnog probeeren de ge boden voorwaarden aan te nemen. De heer 't Gilde laakte den euvelen moed van Ged Staten om de verant woordelijkheid op den Raad le werpen en zichzelf de beleedigde onschuld te achten. Ged. Staten of de P, Z. E. M., dal is hetzelfde, zei spreker, vragen niet om vergunning, maar bieden hier een ulti matum aan, een eisch om naar eigen willekeur hier stroom te brengen. Spr. wees er op, dat het noodig is om aan de concessie voor stroomlevering voór- waarden te verbinden, opdat b.v. niet de eene straat 40 en de andere 50 cl. per K. W. U. betaalt, zooals in Hulst. Als hier de samenkoppeling tusschen Ged. St. en P. Z. E. M. niet bestond; dan had de gemeente, en vele andere, niets meer me! de P. Z. E. M. 'te maken willen hebben. Op grond van de gevoerde correspondentie met de P. Z. E. M. slaat volgens spr. vast, dat deze concessie behoeft, eer ze stroom mag leveren en daarover zou hij gaarne iu dezen ook de tusscbenkomst van de regeering inroepen. Spr .vergeleek den eisch van Ged. St. om binnen 8 dagen te antwoorden ter wijl zij zelve ons 7 maanden hebben laten wachten op de goedkeuring van ae leening voor uitbreiding van het gas net, dus ook om buizen (e leggen; nota bene voor het mogen verkoopen van ons eigen gas aan onze eigeu ingezete nen, waarvoor wel oen concessie noo dig is, maai- waarin Geil. SL de gemeen te toch zoo lang mogelijk tegengewerkt hebben. Het wordt z. i tijd, dat een feinde komt aan dien willekeur iu Mid delburg en de Regeering ingrijpt. Na eenige discussie achtte, ae heer Kruijsse het 't best, nu hij gehoord heeft, dat de Raad alleeu zijn meening moet uitspreken, doch deze niet van invloed is op de beslissing, dal de Raad dan zich uitspreekt in een motie, waarin hij den wensch te kunnen geeft, dat B. en W. de gevraagde vergunning aan de P. Z. E. M. niet verleenen. Deze motie werd echter, zooals we reeds mclddeu, verworpen met 5 tegen 4 st o Uit Zee u w s ch-V ia a nder en W. D Dinsdagmorgen half 12 werd te Hoofdplaat por tram gevankelijk bin nengebracht uit Walsoorden een jonge man. Het bleek dat hij zich schuldig had gemaakt aan oplichting. Zaterdag had hij zijn intrek geuomeu in het ho tel Maas. Na 2 dagen logies te hebben genoten was hij zonder betaling ver dwenen en hij had bovendien zich. nog f 2 toegeëigend. Hij werd gevankelijk naar Middelburg gevoerd, waar bleek, dat men met een bekende van de politie te doen had. De man stond iu liet politfle-v blad gesignaleerd. Maandagmiddag 4 uur kwam de raad van Hoofdplaat in openbare zitting bijeen. Afwezig waren de burge meester en de lieer Dekker. Deze laat ste heeft zich te Biervliet gevestigd. De waarn. burgemeester opende de verga dering en deelde mede, dat aan den bur gemeester verlof was' verleend van 30 Aug. tot en met 16 September Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van net Groene Kruis te Hoofdplaat. In dit schrijven wordt een subsidie gevraagd. De raad besloot f 1 per lid toe te kennen evenals aan bet Wil-Gele Kruis wordt uitgekeerd. De voorzitter kwam met het voorstel tot intrekking vau een vorig besluit, waarbij de O. L. S. no|. 2 was overgegaan aan het R. K. schoolbestuur aldaar Met algemeene stemmen werd hel voorstel aangenomen, waardoor de school o p e n- baar blijft. Nu kwam het punt havenuitbreiding weer ter tafel. Een schrijven van Ged. Slalen werd voorgelezen, waaruit bleek dat geen modewerking verleend kon wor den. Nu volgden langdurige besprekin gen". Te ruim 8 uur werd de vergadering gesloten. Naar wij vernemen kwam de land bouwer M. uit Oostburg, toen hij één dezer dagen met zijn werkvolk des morgens aan hel dorschen wilde gaan. tot dc onaangename ontdekking, dat on- gewenschte bezoekers gedurende den nacht de dorschmachinc van haar drijf riemen had ontdaan en levens en passant ecu hoeveelheid ledige zakken, den vo- rigen avond gereed gelegd, hadden mee genomen. Onder voorzitterschap van den bur gemeester kwam de raad der gemeente Ooslburg Dinsdagmiddag in open bare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer J. de Zeeuw. On der de ingekomen stukken bevonden zich het versLag der commissie tot werk verruiming in Zeeuwsch-Vlaandereneen schrijven van Ged. Staten dat zij voor een jaar ontheffing hebben verleend van de verplichting tot het geven, van onder en d o f houdt do tanden gezond en den mond zuiver wijs in lichamelijke oefening aan de opeiibare lagere school, onder beding dat althans doorgegaan wordt met het geven van onderwijs in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. Naar aanleiding van een verzoek van J. L. Aers om vergrooting van den put, op de openbare straat, liggende naast zijn woning en dienende tot afweer, van overtollig hemelwater, deelde dc voorzitter mede, dat hieromtrent reeds ©enigen lijd geleden een onderzoek had plaats gehad en dat het kwaad verholpen kan worden door het vergrootea van den put en hel geregeld schoonhouden van de afvoerbuis, Op voorstel van B en W. werd m. a. sl. vastgesteld een verordening als be doeld bij artikel 4 le lid, der Hinderwet en waarbij de mogelijkheid geschapen wordt, dat in de buitenwijken der ge meente, inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, worden opgericht zonder vergunning van B en W. Deze verordening geldt uitsluitend voor inrichtingen, welke gedreven wor den door één of meer electro-motoren, waai-van het vermogen of gezamenlijk vermogen de grens van 15 P. IC. niet overschrijdt en uitsluitend dienen voor eigen gebruik in liet landbouwbedrijf. Aangeboden werd de begroeiing dienst 1927, mei een voorloopig cijfer voor ontvangsten en uitgaven van f S9682 07. Het bedrag voor de te beffen inkomsten belasting blijft onveranderd Van de firma Schipeprs eu Nauta zul len nog eenige bruikbare materialen worden overgenomen, aan B. en W. over le laten. Aan R. E. de Milliano verd vergunning verleend om nog een gedeelte sloot in zijn tuin, ter lengte van IS Meter en ook dienende voor uitwate ring der gemeente te vervangen door buizen ouder dezelfde voorwaarden als waaronder reeds vroeger voor een de gelijk werk vergunning is verleend Verder werd besloten, zooais gemeld, den bouw van een lagere school met kweekschool niet te gunnen, terwijl dc levering der meubelen voor die school gegund werd aan den laagsten Inschrij ver, de firma Be (de rok cit Zoon voor f 5485. Slaande de vergadering werd een te legram van gelukwensch verzonden aan llare Majesteit de Koningin. HEI 35-JA RIG BESTAAN VAX MEDIOBURGUM, G-sterenavond heeft Medio haar twee de uilvoering gegeven ter eer© van. baar So kaig bestaan, ditmaal .ii dei. tuin van, hel Schuttershof en zij Icon wei geen mooie ren. zomeravond voor de tuinuitvoei'ing getroffen hebben, don gis teravond t geval is geweest. Het komt zelden voor., dat men een heelen avond lol middernacht toe in zoinerkleediug builen kan zitten zonder, dat men ook maar een oogenblik aan koude denkt. Tegen 8 uur waren ongeveer 700 per sonen binnen en nog vele zijn teleur gesteld. en om precies 8 uur nam de voorzitter van Medio, de heer Chr. J. M a z u r e het woord om van af de muziektent allen welkom tc heelen op dezen laatsten avond van het lustrum feest. Spr. verzocht allen ook bij de op voering der rhylmische oefeningen rus tig te blijven zitten ,wanl het komt er niet op aan wie de uitvoerenden rijn of hoe zij gekleed zijn, men moet het ge heel bezien als een voorbijtrekken van nymphen, die verschillende bewegingen uitvoeren en dat ziet men nog niet altijd het beste van dichtbij. De heer Mazure maakte van deze gelegenheid gebruik dank te brengen aan den heer Joh. li. Caro, voor de aangename samenwerking bij de repetities, aan den heer Hoo- gesleger voor zijn grooté medewerking gedurende deze feestdagen ©n de voor bereiding daarvan en ten slotte aan den heer "Wolders voor zijn goede zorg voor de verlichting van den tuin. Dit laatste was ook zeker op zijn plaats, want de tuin was met lichtjes in oranje ballons werkelijk aardig verlicht, terwijl het podium, waarop de rytmische oefe-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1