Dinsdag 31 Augustus 1933 No. 204. EÏÊS> MIDDELBURG 169' Jaargang COURANT. koninginnedag. Wat we jaar op jaar op dezen dag voor goeds aan onze Koningin toewen- schen, kan ditmaal vergezeld gaan van een wensch tot blijvenden vooruitgang van Haar gezondheid. De berichten wa ren geruststellend, maar de feiten wezen toch uit, dat de gevolgen van de op de Zwitsersche reis opgedane verkoudheid niet onschuldig waren. Gelukkig zijn de iaatste berichten beter, en de meedee- ling van het voornemen der Koningin om den eersten tocht met de „Sumatra" snee te maken, bevestigen die beter schap. De dag wordt zonder bijzondere fees telijkheden gevierd. Maar de vele vlag gen en de vele Oranjeknoopjes getuigen ervan, dat de Koningin op dezen dag in veler gedachten is. En hun aller wensch is zeker, dat onze Koningin in blijvende gezondheid een gelukkig jaar moge in gaan. BINNENLAND. handhaving van het engelsche INVOERVERBOD OP IIE'i GESLACHT. Vanwege het Engelsche ministerie van landbouw is, naar Reuter ïneltdt, ieem lan ge verklaring verschenen, naar aanleiding van den druk, die de Nederlandsche re geering en de importeurs hi|er te lande oefenen om het invoer ver boa" vöor ge slachte beesten en versdi vleesch uit Nederland herroepen "te krijgen. De mi nister verklaart, dal bijl in zijn plicht tot bescherming van den Engelschen vee stapel te kort zou schieten, indien hij' de tegenwoordige politiek liet varen. De mi nister zegt, dat de proeven dié in Holland genomen zijn, om aan te toonen dat het virus van mond- en klauwzeer nipt in leven blijft in varkens, die in het incuba- tie-tijdperk geslacht zijn, niets afdoet aan aan de in Engeland opgedane ervaring, iwelke laatste redelijken grond verschaft voor de conclusie ,dat de beste inspectie van geslachte beesten in Nederland niet verhindert dat de smetstof naar Engeland overgebracht kan worden. De minister Stelt voprts in het licht nat hel mond- en klauwzeer in den loop van dit jaar ïn ons land sterk is toegenomen en dat het uitroeien van mond- en klauwzeer baarden in Engeland de schatkist in de afgeloopeu zeven jaar op 5 millipen te staan is gekomen. invoering van den 24 uurs tijd bij de spoorwegen Bij de Nederlandsche Spoorwegen is invoering van den 24-uurs tijd in over weging. Deze tijdrekening bestaat, zoo als men weet, reeds sedert lang in Bel gië en Frankrijk, ook Duitschland is er kort geleden toe overgegaan. Van de Engelsche spoorwegen heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen het voorstel tot invoering ontvangen. Men stelt zich voor, dat en de thans veelvul dig voorkomende vergissingen de 24-uurs tijd gemakkelijker zal zijn voor het pu bliek tus'schen ochtend- en avondtreiuen uit de wereld zal helpen. Uit Stad on Provincie. Uit Middelburg Van alle openbare en in meerdere stadsdeelen ook van vele particuliere! gebouwen alhier wappert lieden de Vaderlandsche drieklem-, veelal mei den oranjewimpel, eu zeer véle personen, vooral kinderen, zijn met oranje of rood, wit en blauw getooid, ter epre van den 46slen verjaardag van H. M. de Koningin. Heden te twaalf uur werd op het mili tair oefeningsterrein een parade gehou den door met de stalen helmen geldende manschappen van het garnizoen alhier onder commando van kapitein P. J. v. d. 'Briel, en geïnspecteerd door majoor L. van de Pol. Na de inspectie cn een rondgang ging de troep, voorafgegaan door genoemden majoor, door een deel der stad, naar de kazerne terug. Zooals wij gisteren meldden wordt hedenavoüd een fakkeloptocht gehouden. Wij brengen bij deze het dringend ver zoek over, niet naast doch 'alléén voor eu achter het muziekkorps mede te loopen. De bespeling van het carillon al hier op Donderdag a.s., begint met no. 53 van het programma. Gisterenavond werd een automobi list gewaarschuwd, dat op deu Singel bij 'l Zand een matroos lag, die bloedde. Juist bij tijds, anders had hij den man aangereden. Door in de buurt vertoe vende personen werd' Janmaat, die la veel aan Bacchus geofferd had, op den been geholpen en na wat bekomen te zijn, kon hij zoo goed eu zoo kwaad als het ging, zijn weg weer vervolgen. Uit Vïissingen. Te Vïissingen ontstond Zondag brand in dê kombuis van de Provin ciale stoomboot „Zeeland", liggende in de buitenhaven, vermoedelijk door het te hard branden van de kachel. De kombuis brandde uit en ook 'het bed van den conducteur iu het naast gelegen vertrek vatte vlam. Door de jjglitieen de bemanning werd het vuur met een sLaag op de waterleiding gebluscht. Te Vïissingen waren Zon dag twee jongelui met een roeiboot uitgevaren naar Nieuwersluis, va'nwaar een hunner, een lid van de Vlissimgsche Reddingsbrigade naar Vïissingen wilde .zwemmen. Onderweg braken beide rie men en dreef de stuurlooze boet naar de Belgisbhe kust af. Hier werd ze opge pikt door een boot van het Belgisch loodswezen en naar Vïissingen terugge bracht. Uit Walcheren. In de vergadering van den raad te. Vee re van 30 dezer werd naar de commissie van onderzoek verzonden de rekening der gemeente, die van het Burgerl. Armbestuur en die van het Godshuis. De heeren A. Volkers en A. VersLraate werden herbenoemd als leden van het college van zetters. Daar Ged. Stalen bezwaar hadden te gen de voorwaarde van den raad om tienrittenboekjes bij den autodienst uit geven, werd voorgesteld, die voor-» waarde te laten vervallen. Hierover staakten eerst de stemmen en later werd besloten, die boekjes te Laten vervallen en het tarief Zanöijk-Middelburg op 30 cent te stellen. Een verzoek der Geref. diaconie tot opname in het Godshuis van Ingelse te Vrouwepolder werd overeenkomstig het advies van het bestuur van het Godshuis- ingewilligd. Omtrent een hoekje grond van de gemeente in gebruik bij J. Kass© werd bepaald, dat deze daarvoor 25 cent petr jaar zal betalen en een acte zal worden opgemaakt. Ten aanzien der aanstelling van een assistent door B. en W., merkt do heer ■Vian Beveren op, dat volgens de wet de toelating behoort bij den raad, waarom hij voorstelt de zaak in den raad te be-, slissen. In afwijking hiervan wordt be sloten de zaak ook voor het vervolg door- en "W. te doen uitmaken. Met betrekking lot de boomen van het schoolplein, waarvan eenige aan de iepenziekte zijn gesneuveld, werd beslo ten ze te doen rooien. Benoemd tot Rijksveldwachter Ier standplaats Vee re, A.- Uitterlmden, schippersknecht te Dordrecht. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. De afdeeling Zuid- en Noord(-Be- veland van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en de Af deeling Zuid-Beveland Oost van het Ne derland sche Roode Kruis, zullen op Donderdag 9 Sept. a.s.„ des avonds 8 in de Landbouw-Bioscoop te Goes gratis doen vertoonen de zeer inleres— santé Malariafilm. In deze film wordt op wetenschappe lijke wijze alles in beeld gebracht betref fende deze gevaarlijke ziekle, die niets anders is, dan de vroeger hier zoo alom heerschende Zceuwsche koorts. Hier in Zeeland zijn nog steeds alle junstige voorwaarden aanwezig, waar door de ziekte steeds nog gelegenheid heeft zich weer hier te nestelen, gelijk zij dat gedaan heeft in "Noord-Holland, en kortelings in een begrensd gebied in Friesland. Waar deze feiten onomstootelijk vast stgai), leek het bovengenoemde vereeni- gingen wenschelijk, om iedere belang stellende inzake in de gelegenheid te stel len deze film te komen zien. 'Zij noodigen dan ook naast de leden van de Roode Kruis-afdeelingen, de be sturen van de Groene Kruizen met hunne leden, de hoofden van onderwijsinrich tingen met hun personeel en verder al len, die in deze zaak belang stellen, uit, deze vertooning te komen' bijwonen. Men lcome niet te laat, want de plaats ruimte is beperkt. Vrijdag 10 Sept. wordt des' middags te half drie de film voor genoodigden herhaald, In het ons gezonden bericht over het auto-ongeval van Zaterdag j.I. werd gemeld, -dat de aanrijding geschiedde, door de vrachtauto van Sinkö van Ka-' pelle. Dit was niet juist; het was de vrachtauto van Jac. van Liere van Ka- pelle. In de vergadering van den gemeen teraad van Elle wo ut sd ij k Vrijdag j.1. waarin wethouder Meulenberg, met ken nisgeving afwezig was, werd ter voorloo- pige vaststelling van de ontvangsten en uitgaven aangeboden de gemeenterc- kening over het jaar 1925. Bij monde van den heer Rinders werd namens de com missie van onderzoek rapport ui'tgei- brachtstrekkende om Lot de voorloopige vaststelling niet te besluipen, omdat in de rekening als uilgaaf is geleden een be drag van ongeveer f 20 aan een tierde voor kosten van herstel van het lorendak terwijl deze som door den aannemer der uitgevoerde werken had moeten betaald worden. Gevraagd naar den inhoud van de besteksbepalingen dier werken bleek de juistheid van de bewerijng der com missie. Be voorzitter sprekende namens B'. en Wt erkende de juistheid van de aanmerking der commipsife, tbn deelde mede ,dat toen de nota liieroverbedoeld inkwam, er met deu aannemer reeds al" gerekend was en hij na enkele malen tot betaling van dit postje aangemaand te zijn, niet genegen bleek dit met de ge meente te verrekenen ,en het ten slofje maar ten laste der gemeentekas gebracht Door de commissie werd voorgesteld de rekening niet vast te stellen, zoolang dil geheel ten onrechte in uitgaaf gebrachte bedrag hiel uit de rekening gelicht is en in de kas teruggebracht. Met pp één na algemeen© stemmen wordt aldus besloten. De begroeting van het Burgerlijk Arm bestuur voor '1927 in ontvang en uitgaaf f 10249.181/? bedragende werd goedge keurd. Afwijzend werd beschikt op liet ver zoek van de Mij. 'Lot Nut van 't Algemeen Afd. Ellewoutsdijk, om het vrije gebruik met vuur en licht, van het ongebruikt wordende schoollocaal voor een te geven tuinbouw- en fruitteeltcursus. Dit be stuur werd verwezen naar de bestuur ders van het in de gemeente aanwezige vereenigjjngsgebouvv voor allerlei doel einden. De vergadering verklaarde zfch inlusschen bereid een bijdrage uit de ge meentekas le verleenen lot dekking van te maken kosten. Op de voordracht voor zetters werden geplaatst de heeren D. Zoele, aftredend en Jac. Smallegange Jz. en in de vaca ture Jacobus Smallegange ,die om zijn 84-jarigen leeftijd uitviel Bast Oele eu L. van Boven. r~M Bij de rondvraag informeerde, de' lieel- Rinders naai- de redenen die er bestaan hebben om een draaimolen niet loe le laten i op den eenigen kermisdag in Sep tember a. s. en alzoo gebroken is met een gewoonte sedert onheugelijke jaren bestaan. De voorzitter zegt dal B. en W. op verzoeken afwijzend hebben beschikt. Hij zegt er persoonlijk niet legen te zijn om een caroussel op den kermisdag, tot ver maak van jong en oud te hebben, doch de beide weihouders waren legen inwil liging. De heeren Smallegange en Ver- heijke verklaren over de houding van wethouder C. van de Velde verbaasd te zijn wiens vrije beginselen toch be kend zijn. De heer van de Velde verde digde zijne houding door te zeggen, dal neringdoenden en ouders van groote ge zinnen hem bewogen hebben van dit aloude gebruik af te stappen. De meer" derheid van den raad verklaarde de be schikking van B. en W|. af te keuren, waarna de voorzitter de toezegging doet, dit onderwerp alsnog bij 'B. en W1. te zul len ter sprake brengen. Niettegenstaande B. en W. den raad voorSLelden niet in te. gaan op hel verzoek van den Commissaris der Koningin om het Lractement van den ge meenteveldwachter te verhoogen, op grond dat deze eerst sedert enkele maan den in functie is en uit een zeer groot getal sollicitanten werd benoemd; en niet weinig ook om liet feit, dat de gemeente- financiën een zeer gepaste bezuijiig'ng opleggen, besloot de vergadering met in gang van 1 Januari 1927 liet salaris met f 150 te verhoogen. - Te R i 11 a n d-B a l h vergaderde Maandag de Raad. Afwezig met kennis geving de heer A. Butijn. Besloten werd ten behoeve van de gasfabriek „Oostein de" oen geldleening aan te gaan, groot f2000. Op voorslel van B. en Wi. wordt besloten een stukje grond aan het sta tion in beheer over te dragen aan de Maatschappij S. S. Op advies der commis sie, werd de rekening voorloopig vast gesteld. Gewone dienst: inkomsten f 78670.29, uitgaven f 74716.41kapitaal- dienst: inkomsten f 11035.12'/-, uilgaven f 13945.431/2, en ook die van het Burger lijk Armbestuur (onlvangsl f2096.96, uit gaaf f2088.74). De begrooting in ontvang en uitgaaf op f2073.98. De lieer Bruijnzcel wil er nog eeuS op wijzen, in aansluiting met hetgeen dienaangaande door hem een vorige maal werd opgemerkt, dat de diaconiestciui al meer verminder! ten koste van het Bur gerlijk Armbestuur. Hij weet niet meer waar li et zoo heen moet. De voorziller acht de klacht juist en erkent, dat ver antwoordelijkheidsgevoel en volkskracht sterk inboeten. Aan de commissie eu de rapporteurs wordt dank gebracht. Krachtens art. 129, 1ste lid, der ge meentewet, wordt aan het gevoelen van den Raad onderworpen een ontwerp van wet tot wijziging der grens tusschen Ril- land-Balh en Woensdrecht. Daar alle le den van de stukken hebben kennis geno men, volstaat de voorzitter met een sa menvallende loelicfiting. Door B en W,. wordt bezwaar gemaakt tegen het bedrag der aan de gemeente Woensdrecht uit le keeren vergoeding, daar een der cijfers, waarop dit bedrag rust, niet juist is. Overigens gaan B. en W met de strek king van het ontwerp accoord, daar op deze wijze het bezwaar der dwars door een tweetal polders loopende interpro vinciale grens wordl weggenomen en de gebiedsovergang tevens volgens dit voor stel zoo sober mogelijk is. Be heeren Bruijnzeel, van Boven en van de Sande deelen het bezwaar tegen de wijze, waar op de schadeloosstelling is geregeld. De heer van Boven vraagt nog enkele in lichtingen ten aanzien van de bepalingen van liet ontwerp betreffende de ambte naren. Het gevoelen van den Raad zal aan Gcd. Staten worden gerapporteerd. In de Maandlag te Borssele ge houden raadszitting werd de voordracht voor zetters (aftr. P. Dekker en C. Rot tier Jz) als volgt opgemaakt: 1. P. Dek ker; 2. P. Warren en 1. G- Rottier Jz.; 2. M. de Regt Jz. Do minimum-jaarwedde van den ge meente-veldwachter werd met f 100 ver hoogd, overeenkomstig het door den Commissaris dor Koningin over die jaar wedde ontvangen schrijven. Tegen de verhooging stemden de heeren C. Rot tier Jz. en M. de Regt Jz. Daarna had de drie-jaarlijksche afrekening met het bestuur der bijzondere school plaats. Er moet aan de gemeente terugbetaald worden f 1183.761/2 als le veel genoten subsidie. De gemeenlerekening werd vast gesteld als volgt: gewono dienst inkom sten f 46131.60 en uitgaven f 46000.57i/2, kapitaaldienst werkel. inkomsten f 6900 en werkelijke uitgaven f 1936.52. De re kening van het burgerlijk armbestuur werd vastgesteld op f 1721.5Qi/2, in ont vangsten en f 1358.72 in uitgaven; de be grooting van het B.-A. wijst aan in ont vang en uitgaaf f 126S.17i/2. Ten laatste kwam aan de orde een, •verzoekschrift der afdeeling „Borsselo" der vereeniging Volksonderwijs om den onderwijzer J. v. d. Velde, die gedu rende 1926 als kweekeiing met acte aan de openbare school van dp ge meente een bezoldiging ontving, ook voor 1927 als zoodanig to bezoldigen. Op dit verzoek is afwijzend beschikt. Vóór in williging slemden. de heeren P. Dekker C Rottier Jz. en P. Warren, er tegen, de heeren J. Bruinooge JzM. de "Regt Jz., A. Overbeeke en C. Njjsten,, Uit Schouwen-Buiveland. - De raad van Noordgou we be sloot tot de overname van, het zieken huis door de gemeenten mee te werken onder voorwaarde dat de reorganisatie plaats heeft door de gemeenten en dat armlastige patiënten "gratis ge-, opereerd zullen worden. Do lieer M. A. Ittmanru uit Den Haag, spreekt er in een ingezonden stuk im do Z. N. zijn verwondering over uit dat niemand de z. i. voor de hand liggende oplossing aangaf, liandhaving van dr, I-Iuese als chirurgk Hij vraagt zich af wat een chirurg voor het eiland alleen moet doen. Een chirurgiepraktyk van maxi maal 107 operaties per jaar is te weinig opvoedend. Ui t Tholen. Op de voordracht voor waterbouw kundige aan het waterschap van de 30 jemeenschappelijke polders op Texel, staan de volgende alfabetisch gerang schikte personen (waaronder 5 Zeeuwen) uit 80 sollicitanten: L. J. Elenbaas, Poortvliet; J. J. Kramer, Zaandam. Ni- colai, De Kooi, J. v. d. Peil, Monniken dam; Vader, Vïissingen; J. M. v. d. Voorde Dz.,„„ Éwïjcksluis. In de 27 Augustus te St. Maar tensdijk gehouden vergadering van den gemeenteraad waren aUe leden. te genwoordig Ingekomen was o. a. een nadere be schikking van den Min. van Onderwijs in zake vergoeding onderwijzersjaarwed- den. De wedde van een lijdelijk onderwij zer wordt alsnog vergoed. De Inspecteiu- der Directe belastingen deelt mede dat de opbrengst der plaatse lijke inkomstenbelasting 1925—'20 be draagt f 22799.79. Op een verzoek van de sclioonho.ud- stcr der openbare school om weddever- hooging wordt afwijzend beschikt Fen voorstel Vrocgop om de beloonïng le brengen op f 225 wordt verworpen met 4 tegen 3 ste|mmen.. He havenbeschoehng zal verbeterd worden waar deze gevaarlijk blijkt voor het verkeer. Inzake aankoopen van een brandkast zullen B cn "Wi. overleg plegen met de Boerenleenbank. "De flieer Quakkelaar brengt rapport uil over het onderzoek der rekeningen en 'deelt mede dat tot voorloopige vaststel ling kan worden geadviseert. Hij zou echter gaarne zien dal leverancies voor de gemeente niet maar naar óén kant gingen maar verdeeld werden over ver schillende leveranciers. De Commis sie was voorts van oordeel dal het loon voor de gemeentewerkman zijnde f 4 per dag te hoog is De voorzitter en de heer Vroegop verdedigen den gemeente werkman. De heer Ilage oêfeut critipk inzake reiskosten gemaakt naar Raanisdonk. De heer Quakkelaar meent voorts dat de secretaris van het Armbestuur een reis naar Middelburg heeft gemaakt over deze zaak zonder vooraf het Armbestuur hierin le kennen, hij kan daarom de re kening van het Armbestuur niet goed keuren. De voorzitter is hoogst verbaaid dat het armbestuur hem dit aanwrijft, hij is op verzoek van den voorzitter van het armbestuur naar Middelburg 'gegaan. De heer Ilage en andereu begrijpen ook niet waarom de rekening daarom niet zou kunnen worden goedgekeurd, daar het armbestuur de gemaakte onkosten heeft vergoed en kwitanties enz. waren overgelegd. De rekening van liet armbestuur in omvraag gebracht wordt goedgekeurd met 6 tegen 1 slem (Quakkelaar De voorzitter is genegen deze zaak met den voorzitter van hel, Armbestuur en den heer Quakkelaar nader te bespre ken. De lieer Quakkelaar wil zulks alleen doen in een vollen raad. Hierna worden aangeboden de be grootingen voor 1927: woningbedrijf pp f 10830 met bijdragen der gemeente van f 3696 50 De gemeentebegrooting (gewone diepst f 83130,32 met een be drag voor onvoorzien van 2154.23; en die van hel W, A armbestuur op f 23213,30. De voorzitter herinnert er aan dat hef volgend jaar de gronden uit de pacht ge raken men zal le dezer zake weder moe ten besluiten onderhands verpachten of publiek. De gemeenteraad is eenparig van m'eening van onderhands De voor zitter meent dal het Zeeuwsch Pachtbu reau om advies zal moeten worden ge vraagd. Hiertegen lcomt algemeen verzet. Men acht den raad alleszins bekwaam deze zaak zelf te regelen. Keuren Gcd. Staten de regeling niet goed omdat liet Z. P. niet is gevraagd dan kan men al- tijd nog zien hoewel inen zulks een groote dwang zou vinden. De kosten aau hel Pachtbureau kunnen best gespaard blijven. Gevraagd wordt of er nog een nadere conferentie van den raad' met den Directeur der P. Z. E M. moet plaats hebben. Men blijkt echter algemeen van meenuig dat een afwachtende houding moet worden aangenomen tot de P. Z. E. M met hel bestuur der C. E. G. aldaar tot volkomen overeenstemming zal zijn gekomen: voor dien lijd is van ge meentewege niets le wachten. Besloten wordt een welput op het midden der markt te dempen. fn verband met het verhuren van ge- meentewoningen wordt na eenige bespre king besloLen met 6 .legen 1 stem (Vroeg op) aal inen telkens zal beslissen wip een woning mag betrekken uit de op de lijst aangegeven personen, zulks als gevolg van de moeilijkheden die men telkens ondervindt van enkele huurders betref fende het betalen der huur. Uit Zeeuwse h-V I a a u d e r e n Wu D. Vrijdag vergaderde de Raad der ge meente Zuidzande. Met kennisgeving was afwezig de heer J. J. Perduyn. Id verhand met de ingekomen circulaire van den Commissaris der Koningin in zake salarissen van de gemeenteveld wachters, werd met 4 legen 2 stemmen besloten met de nieuwe regeling in te stemmen. De gemeenlerekening voor deu dienst 1925 werd voorloopig vastgesteld mei een batig slot van f 7621.59'/? voor den gewonen dienst en f 5392.04 voor den kapitaaldicusl. De gemeen lebegroo ling voor den dienst 1927 werd door B. en W. aau den raad aaugeboden, dewelke hij de leden Ier inzage zal worden verstrek!. Een nieuw stukje klinkerpad zal in de Dorpsslraat nog worden aangelegd. Behoudens goedkeuring van Ged. Sta len zal opnieuw voor een jaar verhuurd worden de z.g. ondenvijzerswouiug. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. om tol wederopzeggens "aau de Balaafschc Import Mij. le 's-Gravenhage vergunning le verleenen om voor het perceel van den lieer J. C. Huisman een henzinctrotloirpomp le plaatsen legen 'n jaarlijksche recognitie van fl. De Raad der gemeente St. Kruis kwam Zaterdag j.I in vergadering bijeen, waarin niet minder dan drie leden af wezig waren, 11.1 de heer P. J. da Backere met, cn de heeren Th. M Bonte en J. Hubregtse zonder kennisgeving. Voorlezing werd gedaan van het be kende schrijven van don Commissaris der Koningin in deze provincie nopens da

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1