Vrijdag 27 Augustus 1926 LB - EHU STOUT BIGGELAAR's No. 201 s>.. 169' Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. By dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. VERDWENEN UOSCUKEZIT. Men sclirijft aan do N.. R. Crt.: Naar de voorzitter van den A. N. "W'. B., Toeristenbond voor Nederland, op de 7 Augustus te Arnhem ge'houden alge- meene vergadering heeft medegedéèld, zal binnenkort eene krachtige beweging op touw worden gezet voor het behoud van het bestaande bosch en het verkrij gen van ineer bosch in ons land. Hoe noodig het is, dat hiertoe van alle kanten medewerking wordt verleend, mogen onderstaande gegevens, geput uit de statistiek van het i,n den loop dezer maand verschenen „Verslag over den Landbouw in Nederland over 1925", nog eens duidelijk maken. In 1925 werden 2607 H.A. woesjto grond beboscht; daarentegen zijn 913 H.A. gerooid bosch tot bouw- en grasland aangelegd. Men zou dus verwachten, dat 1925 een surplus van 2607913=G694 H.A. bosch zou geven boven 1924. Echter leert óns de bovengenoemde statistiek aannemende dat deze cijfers voldoende betrouwbaar zijn dat in plaats van eene vermeerdering, het jaar 1925 eene vermindering van bosch aan wijst van 981 H.A. Dat wil dus zeggen, dat behalve de 913 H.A. gerooid bosch, die in bouw- en grasland werden omge zet, nog op 1691 981 H.A(. vau ond toch al zoo schamel boschbezit de boomen zijn omgehakt. Verkavelde landgoederen De besturen van den A. N. Wi. B., Toeristenbond voor Nederland en de Ver- eeniging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland, die in Maart een adres hebben gericht aan den minister van financiën om maatregelen te over wegen tot verlichting van den fiscalen druk op bosschen en landgoederen, ach ten het tijdstip gekomen belangstellenden samen te brengen om zich over het vraagstuk uit te spreken. Zij hebben thans aan verschillende adressen een uit- noodiging verzonden tot bijwoning van een op 15 Sept. in het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam te houden verga dering. De bond Heemschut en verschillende vereenigingen op het gebied van bosch-, land- en tuinbouw hebben reeds instem ming met him streven betuigd. Weet U, dat de Depot Middelburg oolc per tlesch levert BEL djn even Tel. 433. (Ingez. MetL) Uit Stad set Provincie. Uit Middelburg De Minister -van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's-rijks schatkist is ontvangen bij - den inspecteur der directe belas tingen enz. te Middelburg resp. f 40, f 55.200 en f 100, wegens 'Ie weinig betaalde Rijksinkomslenbelasling. De optocht, die morgen voorafgaat aan de turnuitvoering van den Kring Walcheren van het E. N. G. V., zal van de Balans niet de Abdij ingaan, maar direct de Lange Burg op. De Woensdag en Donderdag a 1- hier gehouden verkoop van speldjes en bloempjes voor „Draagt elkanders Lasten" heeft f 413.43i/> en enkele vreem de muntstukjes opgebracht. Git Walcheren. Donderdag vergaderde de raad te Wi e s t k a p e 11 e, waarbij de lieer P. Peene met kennisgeving afwezig was. ■Van den heer W. Roelse .timmerman was een verzoek ingekomen, om op kosten der gemeente Langs het Zuid- kerkepad buizen aan te leggen voor rioo- leering. Burg. en Wetli. stelden voor daarop afwijzend te beschikken, waartoe met a. st. werd besloten. Daarop deed de voorzitter, mededee- ling dat hem als burgemeester verlof was verleend van 1—20 Sept. Aangeboden werd de gemeentebegroo- ting voor 1927. De inkomsten en uit gaven zijn aangegeven op f 40483.78J/a. Vastgesteld werd een verordening, re gelende de schoolgeldjheffing voor het avondonderwijs. Het schoolgeld werd be paald op f 2.50 per leerling en per cursus. Daarop deelde de voorzitter mede, dat hem door den gemeentegeneesheer gevraagd was, of de gemeente genegen, was, voor hem een aulogarage beschik baar te willen stellen, daar hij op het dorp moeilijk een gelegenheid kan vinden tót stalling van een auto. Bi. en Wj. stellen voor om het brandspuilhuisje daarvoor beschikbaar te stellen nadat dit wat ver bouwd te hebben. Met a. st. werd tot wederopzeggings toe daartoe besloten. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. De landbouwersknecht de Bliek te Ierseke is gisteren door het breken van een zg. langtouw, van een voer hooi gevallen, waarbij hij zijn arm bratl. Uit Tholen. In de Dinsdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Poort vliet werd het nieuwbenoemde bui, de heer H. Uijl Hz., toegelaten en beëedigd. De werkzaamheid van het vertrokken lid, den heer E. C. Uijl, werd, met waar deering gememoreerd. De rekening der gemeente over 1925 werd voorloopig vastgesteld met een ontvangst van f 56800,74 en een uitgaaf van f 14400.16; voor den kapitaaldienst zijn de heide posten f 7635,135. De heer Carels merkLe op, dat het buitengewoon gropt voordeelig slot wijst in de richting van verlaging van het vermenigvuldi- gingscijfer ter ontlasting van de contri-' buabelen. De voorzitter antwoordde in bevestigenden zin. De rekening van het algemeen arm bestuur over 1925 werd goedgekeurd na een opmerking van de commissie tegen het aftrekken van een specificatie van een post van f 4525, uitkeering in geld. In verband met een verzoek van J. A. Hage om schadevergoeding wegens- verbouwing van zijn woonhuis, stelden B. en W. voor aan adressant te kennen te geven, dat er |göcn termen zijn om aan zijn verzoek te voldoen. Het voorstel werd krachtig bestreden door den heer ELenbaas. Hage heeft grond moeten prijsgeven waarover hij nu de vrije be schikking mist. De heer Carels deelt het gevoelen van den vorigen spreker en is teleurgesteld door de houding van B. en W. Zijn voorstel, om aan Tlógjè f 200 uit te keeren werd met 4 stemmen voor aangenomen; tegen de beide wethouders en de heer v. d. Male.. Naar aanleiding van een schrijven van de Gezondheidscommissie, betreffende 't aanstellen van een schoolarts stelden B. en W. voor den gemeente-geneesheer te verzoeken vier malen per jaar de openbare school te bezoeken ten einde den gezondheidstoestand der leerlingen to onderzoeken en van zijn bevinding kennis le geven aan het hoofd der school, mits de medicus voor hetzelfde doel ook toegang krijgt lot .de bijzondere school. De heer Van Westen kon zich niet vereenigingen met den gedachletn- die opgesloten ligt in de toege voegde clausule. De heer v. d. Male zei, dat hij al die nieuwe dingen niet goed vindt; de ouders moeten zelf wa ken over den gezondheidstoestand hun ner kinderen. Het voorstel werd aange nomen. Tegen de heeren Van Westen., en v. d. Male. Op de aanbevelingvan 4 personen ler benoeming van 2 leden in het college van zetters werden geplaatst E. v. d. Slikko (aft£.); J. Elenbaas (aftr.), I. W. Nortier en A. van Oost.. Ten slotte werd de begrooting voor 1927 aangeboden met hel eindcijfer f 48374.595 voor inkomsten en uitgaven. UitZeeuwsch - Vlaanderen O. D. Woensdag heerschte er te Ter- e u z e n eenige onrust, naar aanleiding van het bericht dat aan het westelijk ha venhoofd een gevaarlijk projectiel was gevonden, dat daar a;m den voet van de sleenglooiing, bij Laagwater bloot ko mend ,door een ingezetene, die na zijn daad hard was weggeloopen, was gedepo neerd. De inspecteur van politie zette er een agent hij op wacht, opdat nie mand er aan zou kunnen komen eai ver wittigde de militaire autoriteiten om het onschadelijk te maken. Uft het ingestel de onderzoek bleek dat bedoelde in gezetene het ding naar zijn zeggen in zijn kelder had aangetroffen vermoede lijk door een vroegeren bewoner van het huis achtergelaten en hij uil vrees voor gevaar er zich op voormelde wijze van had willen ontdoen. Vermoed werd dat het projectiel, een 7,5, vermoedelijk Fransclie granaat met brissanllading ,was afgeschoten doch niet ontploft. Donderdagmorgen kwam echter aan het licht dat het ding niet was geladen, de wacht werd opgeheven, het VOOR DE SLACHTOFFERS VA,N DE PADANGRAMP. Bij mr. G. J. Spreoiger, penningmeester van het Prov. Comité voor de Padang- ramp zijn nog ingekomen de volgende giften; Burgemeester Heinkenszand f 158.35; idem Poortvliet f 103.60, id. Serooskcrko (S.) f10121/?; id. Grijpskerke f 180.25; id. Meliskerke f91.50; id. Eede f49.79; id. St. Jansteen f 120.20; H. v. H. in privé en q.q. f1000. Burgemeester Koek f270.70; de E. en R. fl.35. I In totaal is ingekomen f7636.17i/?. Meerdere giften worden gaarne tege moet gezien door den penningmeester Gortstraat K 23 Middelburg. ding naar het politiebureau meegeno men en de aanleiding voor d(p gewelkte emotie was verdwenen; - Zuster Jansen te H u 1 s t deenqnê- trice voor zuigelingenbescherming deelt Zelandia mee, dat de eerst© zeven moedercursussen zijn gegeven met totaal 310 toehoorders, te Hulst 182, w. o. 81 jonge meisjes; te Clinge 47, te Koe wacht 35, te Grauw eerste cursus 11, twee 22; te St. Jansteen 27, Nieuw Na men 31 en Terhole 17. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel.) DE ARMENRAAD TE MIDDELBURG. In druk is verschenen het verslag van den Armenraad le Middelburg over 1925. Door de nieuwe samenstelling van den Raad verkregen daarin zitting 25 instel lingen, tegen 22 in de voorgaande pe riode, en 17 bij de oprichting van den Armenraad in 1913. Het bestuur bestaat uit de heeren- P. Dumon Talr, voorzit ter, L. B. Tjebbes, secretaris, mr. J. W. Zijlslra, G. M. Mes, R. J. de Muijnck, Ch. Boasson (ondervoorz.), mr. F. B. Evers. Aan de vermelding der onderwerpen, door den Armenraad in zijn vergaderin gen behandeld, ontleenen we: De opmerking van den voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur dat demente ouden van dagen in het Gasthuis wer- dëh verpleegd, omdat er geen gelegen heid was om hen evengoed maar op goedkoopere wijze te verplegen, deed de behoefte kennen aan een verpleeg huis voor oude- en invaliede personen. De vergadering besloot deze zaak aan le houden en ondertusschen over verschil lende'zaken die hierbij in aanmerking kwamen inlichting in te winnen. Onder de besluiten behooren voorts: de vorming van een Borculocomilé, een comité voor weldadigheidspostzegels, en een watcrsnoodcomilé. Door den Armenraad werden 40 ad viezen uitgebracht aan B. en W betrek- Icing hebbende op personen en instellin gen, die vergunning vroegen tot het houden van openbare geld-inzamelingen. Op enkele uilzonderingen na werd in overeenstemming met deze adviezen ge- ha noeld. Door den Armenraad werd een uit voerig rapport, opgesteld door den secre taris, op verzoek van B. en W. ingediend over een wijziging van de Politieverorde ning hier ter stede, betreffende het hou den van collecten. De verordening werd in overeenstemming met dit advies ge wijzigd en vastgesteld. In 1925 werd 55S onderzoeken aan den Armenraad opgedragen naar ver schillende gezinnen en personen. Bovendien werden verschillende inlich tingen verstrekt, meestal per telefoon Het Burgerlijk Armbestuur en onder scheidene kerkelijke en bizondere instel lingen van weldadigheid doen geregeld opgave van de namen der ondersteun den en van het bedrag der ondersteuning, hetwelk de vlugge beantwoording der ge raagde inlichtingen zeer bevordert. De meeste instellingen volgen den vas- «ten regel om geen beslissing le nemen op gedane verzoeken, alvorens bij den Armenraad de noodige gegevens zijn ver zameld. liet aantal particulieren, dal bij ons bureau inlichting vroeg steeg dit jaar met 33 pel het geeft echter nog geen reden tot tevredenheid. De overeenkomst tusschcn de Ncderil Herv. Diaconie en het Burgerlijk Arm bestuur, in vorige jaarverslagen vermeld, bleef ook ait jaar van kracht en bleek aan beiden te voldoen. De goede verhouding lusschen deu Ar menraad en de Commissie voor Steun aan ae werkloozen was van veel nut bij de behandeling van steunaanvragen te meer, seaert hel Steun-Comi{té be sloot slechts lien te steunen die- tot de georganiseerden (verzekerden)' behoorden en de ongeorganiseerden (niet-verzeker- den) te verwijzen naar 't Burgerlijk Arm bestuur. Dat de secretaris van den Ar menraad tevens ^Secretaris was van het lijkte de behandeling der aanvragen en kwam ook de contröle ten goede De betrekkingen met den Secretaris van den Voogdijraad bleven, ook na de benoeming van mej. Mr. E. de Visser, een gunstigen invloed oefenen op de desbetreffende zaken. De Armenraad bevorderde de plaatsing in gezinnen van kinderen, die door hun ouders niet of niet genoegzaam verzond werden en stelde zijne kennis van de daarvoor in aanmerking komende gezin nen ten dienste van instellingen cn par ticulieren. Voorts werd ook dit jaar weder nauwkeurig nagegaan welke personen hunnen onderhoudsplicht konden vervul len, met het resultaat dat meerdere ge- steunden van ae onderste unïngsrollen werden afgevoerd. Slechts eenmaal be hoefde de hulp van den rechter te worden ingeroepen, om een zoon, <?Te circa één jaar. door onze tusschenkomst, zijnen hulpbehoevenden vader onder" steunde, doch daarna weigerde dit lan ger te doen. daartoe te dwingen. Jammer dat er maanden en maanden sedert voor bij gingen en de rechterlijke beslissing nog steeds op zich laat wachten. De inlichtingen door den Raad aan gevraagd bij werkgevers werden steeds welwillend gegeven. Op aanvragen wer den 122 loonopgaven verstrekt. De mees- len dezer werden schriftelijk gegeven en betroffen de verdiensten over de laatste 13 weken. Vooral deze opgaven zijn van veel belang en verschillen nog al eens de opgaven door de steunvragenden gedaan. De "betrekkingen die het Burgerlijk Armbestuur onderhoudt met de verschil lende instellingen oefenden een gunsti gen invloed uit op do samenwerking. In den regel treedt, bij dubbele bcdlae- ling, het Burgerlijk Armbestuur aanvul lend op. Aangezien de instellingen er prijs op stellen zelf de ondersteuning uit te reiken en ook het Burgerlijk Arm bestuur zich aan dezen regel houdt, komt het zelden voor dat de verzorging en verpleging aan één instelling wordt toe vertrouwd. Tusschen bet Burgerlijk Arm bestuur en de Ned. Herv. Diaconie is eene regeling, waarbij ondersteunden, die van beide instellingen Averden geholpen, den steun van één dezer instellingen verliezen, zoodra deze ouderdomsrente genieten; de verzorging dezer behoeftige» komt daardoor voor rekening van een der beide iustellingen. In het hoofdstuk over den toestand van bef Armwezen wordt in het licht gesteld dat in 1925 duidelijk een aanzien lijke malaise was waar te nemen, gelet op de werkloosheid. In een label wordt een overzicht .ge geven van de verschillende uitgaven der onderscheidene instellingen van welda digheid in '23, '24 en '2.5. Een tweedia label vermeldt de bedragen welke be sleed zijn voor verpleging in gestichten. Een vólgende hoofdstuk geeft een uit treksel uit het verslag omtrent den ar beid en de werkwijze der onderscheidene instellingen. Steuncomité bespoedigde en vergemakke GEMEENTERAAD VAN GOES. Donderdagavond vergaderde de raad der gemeente Goes. Voorzitter de Bur gemeester Met kennisgeving afwezig dc heeren Mr. Slieger, Polter, en mr. Goed- bloed. De geloofsbrief van het niieuw be noemde lid van den raad, den heer A. M. Simons was in orde bevonden. De lieer Simons legt den eed af, waarna de voorzitter hem geluk weuscht mei zijn benoeming als raadslid in de plaats van den heer Vienings. De heer Simons hoopt op een prettige samenwerking met B. cn "W. en den Baad. Het ingekomen verzoek van de af- Goes van de Nat. Chr. Geheel .Onlhou- dersverecniging. waarin wordt gevraagd te besluiten dal in de nog nip uw le be bouwen stadsgedeelten, door B. en \Y. geen vergunningen mogen worden ver leend voor den verkoop van alcoliolhou dende dranken, wordt in handen van B en "W. gesteld om advies. Goedgevonden werd le aanvaarden 'n drietal gevelsteenen voorstellend de drie Koningin, afkomstig uit het huis „De drie Koningin" en deze steenen gratis in gebruik af te staan aan den tegenr woordigen eigenaar van bedoeld huis ten einde wederom in den gevel te worden aangebracht. Aangeboden wordt de gemeente-re kening over 1925. De pensioensgrond slag van den gemeente-secretaris werd overeenkomstig het voorstel van B. cn W. vastgesteld op f 5000. Daarna werd overgegaan lot liet vast stellen van een voordracht voor dc be noeming van twee leden van het Col lege van Zeilers en lot benoeming van een lid der Gascommissie. De aanbeve ling van 4 personen voor het college van zetters bestaat ufjt de heeren P. A. de LignyJ. C. van de Weert en W. Watlez en J. C. van der Peijl. Tot lid der gas- Houdt ait merk in het oog MORI AAN-BAY. (Ing. Med.) commissie wordt benoemd de heer G. Eekhardt Het voorstel van B. en W. om aan het bestliur der woningbouw vereeniging Nicuw-Goes" een voorschot te ver- Ieenen van f 105 000 voor deu bouw van 30 woningen voor spoorwegpersoneel en aankoop van grond, wordt na langdurige bespreking aangehouden om over bepaal de punten nog nader met de betrokken maatschappij in overleg te treden. Besloten wordt om de thans loopen- de huur ad f 100 per jaar van een bij' het Rijk in gebruik zijnd stukje gemeente grond aan de haven groot 1400 vierkan te Meter, dienende voor het opslaan van straatklinkers, te verlengen, tot 31 De cember 1926. Goedgevonden wordt wijziging van raadsbesluiten tot verpachting en uil- gif te in erfpacht van gemeente eigen dommen. Het voorstel van B en W tot verbe tering van de bestrating van een deel van den Westsingel, wordt na eenige bespre king in slcmmi.nng gebracht cn aangeno me ik De heei* Labrijn stemde tegen. Aangenomen werd het voorstel tol het treffen van een regeling aangaande dem ping van een gedeelte sloot, loopende langs het terrein der gemeente-reiniging. Besloten werd tot wederopzeggens een subsidie vort f 25i per jaar toe "te kennen aau het Propaganda Comité Voor wegen- verbetering. Dc heeren Eclchardt, van Bommel van Vloten, van Poelgeest cn Labrijn stemden hier tegen. Vastgesteld werd een aanvulling der verordening, regelende het openbaar la ger onderwijs, waardoor het mogelijk zal zijn dat dc toelating tqt de school voor onbepaalden tijd kan worden ingetrok ken van leerlingen, die het er blijkbaar óp toe leggen ,het gezag van hun onder wijzer te ondermijnenn. Aangezien van de bij raadsbesluit van 18 December 1921 onbewoonbaar ver klaarde woningen, nog slechts 1 woning is ontruimd en tol ontruiming van de overige waarschijnlijk niet zal kunnen worden overgegaan alvorens de in aan bouw zijnde goec'koope woningen der ge meente aan den Westhavendijlc gereed zullen zijn, werd op voorstel van B. en W;. besloten, den termijn waarbinnen die huizen ontruimd moesten zijn, te ver lengen tot 26 Januari 1927. Aan den heer J. Bonnet werd tot we deropzeggens vergunning verleend om in de woning Boude wijn de Wjjtcstraat 7, raemn aan te brengen, uitzicht gevende op gemecnlelerrcin en aldaar een uitweg te hebben, tegen betaling van f 1 per jaar voor *elke vergunning. Aangenomen werd het voorstel van B en W tot onderhandsclie verhuring aan friet Rijk van een lokaal van het ge bouw der voormalige Rijksdagnormaal school, welk lokaal zal moeten dienen als leekenaarsburcau, ten behoeve van den Rijkswaterstaat. De huur zal bedragen f 300 per jaar, terwijl bovendien ge durende de maanden October tol Mei f 20 per ïnaand moet worden betaald als vergoeding voor vuur en licht, waar voor de gemeente zal zorg dragen. Ten slótte werd nog goedgekeurd een wijziging der gemeenlebegrooling voor 1926, terwijl bij de rondvvraag de heer van Melle informeerde of de betrokkenen dc plaatsen waar palen gestaan hebben van stellingen voor nieuwgebouwde win kels in de St. Adriaanslraal niet moesten I bijwerken.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1