No. 199. Woensdag 26 Augustus 1926 169° Jaargang, COURANT. BINNENLAND. I I>E WETTELIJKE REGELING VAN DE COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMST. Naar de N. JR. Crt. verneemt, is wel spoedig de indiening te wachten van een nadere burgerrechtelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst. Op het bogenblik beslaat echter het voornemen, deze regeling niet te incorporeeren in het Burgerlijk Wetboek. DE BELGISCHE SPOORWEGLEENING. Naar de „Ag. Ec." meldt, zou de Ne- derlandsche groep, bij welke de preï aandeelen der Belgische Spoorwegen zijn geplaatst een optie op korten termijn hebben verkregen voor nog frs. 300 mill, dezer aandeelèn. Ten slotte zou dezelfde groep ook nog een optie hebben met een iangeren looptijd op een derde tranche, eveneens voor een aanzienlijk bedrag. Bij de uitgifte was aanvankelijk een moeilijkheid op te lossen, n.l. de quaestie Van het zegelen der stukken. Deze moeilijkheid is echter, naar het blad uit goede bron verneemt, uit den weg geruimd. Volgens de termen der wet zou de regeling moeten geschieden naar de waarde der frank op 50 cent. Door ge bruik te maken van de bepaling, die aan den Minister het recht geeft in bijzon dere gevallen vermindering te verleenen van recht, is voorkomen dat het zegel recht de emissie geheel onmogelijk zou maken. UIT DE PERS. Het Belgische verdrag. De Msb. heeft in een serie artikelen betoogd, dat gaandeweg in het probleem van het tractaat Nenerland-België, zoo als zich ait tot nu toe heeft ontwikkeld, het kanaal AntwerpenMoerdijk de cen trale plaats heeft ingenomen en een op perste "beteekenis heeft gekregen. Het tractaat zal niet zonder meer mogen wor den aangenomen, maar over het verdrag overeenkomstig het verlangen van het laatste V. V. der Tweede Kamer zul len de onderhandelingen moeten worden heropend, waarbij „het kanaal" er uit zal dienen te worden verwijderd en er tevens gelegenheid zal bestaan de nood zakelijke correcties aan le brengen t.a.v. de loodsgeldenregeling en het juridisch vacuum op de Schelde en van de ver ruiming van de Zui,d-Wj/tlemsvaart op het traject Bocholt-Loozen. In een slot-artikel over de historisch- politiek argumentatie betoogt liet blad, dat het verdrag een algeheele gedaante verwisseling heeft ondergaan lusschen de tijdstippen 'van zijn ontstaan en van zijn afsluiting. Was het aanvankelijk de liqui datie van den internationalen politieken toestand, zooals die door de Belgen na den wereldoorlog te onzen koste was ^ge forceerd, thans is het nog slechts een overeenkomst ter regeling der wederzijd- sche economische belangen. Beleekende het verdrag oorspronkelijk voor ons een zij het duur gekochte politieks overwinning, thans heeft het reeds lang en voor goed dat triomfantelijk cachet verloren en vormt het in zijn geheel niet tmeer en niet mipder dan een econo mische slachtoffering van Nederland. Het blad eindigt: Men geve de zaak geen overdreven afmetingen. Uit een ontwerp-ecouonu- sche belangenregeling moeien slechts eenige gebreken worden verwijderd, die er door een vergissing onzerzijds zijn in geslopen, maar die wij niet kunnen laten passeeren en waarvan onze mede-oon- tractant, wil hij economisch met ons sa menleven, ook niet janders dan zal kun nen en willen inzien al zal het mis schien eenigen tijd duren dat wij ze inderdaad niet mogen laten passeeren. J. F. WQISKY v.h, K, J. QUIST LANGE DELFT I 18 - MIDDELBURG Het IDEAAL voor iedere vrouw. Steunt de buikspieren, geeft steun in den rug en versahuift niet Aanbevolen door H.H Doktoren. ZIE SPECIALE ETALAGE. (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Om ieen comité te stichten, met het doel te komen tot een meetting met voorafgaande betooging voor plaatselijke keuze voor Noord Brabant en Zee land le houden te 'Bergen op Zoom werd aldaar Zaterdag een vergadering gehouden op initiatief van den heer L. J. C, Poppe, progagandist der Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Uitgenoodigd waren de drankweer co- mité's, bonden of propaganda comitë's aer verschillende vereenigyngen. Vertegenwoordigd waren het Prov. Co mité van de N.. C. G. O,. Vfc. in Noorid- Brabaut; dat van de Ned. Ver. in Zee land, het Drankweer Comité le Middel burg; de Zeeuwsche Bond van Afd. van de Ger. Ver., voor Drankbestrijding, het prov. Com. N.-Brabant van de Neder 1. ■Ver. i Eetj voorloopig oomité voor boven genoemd doel werd samengesteld be staande uit de he<jren ds. T. L. Mudde, P. Loof en L. J. C. Poppe, Eersftgeaioelnit- de is voorzitter, terwijl de heer Poppe, te Bergen op Zoom' secretaris is. Uit Middelburg Heden is men in de Abdij druk aan den arbeid voor het opslaan der drie banen, op elk waarvan morgen vroeg 32 ringrijders zich zullen komen meten mei eikaar. Morgen vroeg worden de touwen gespannen en te 8 uur vangt de pret aan. Men denke er aan, dat de Abdij morgen alleen tegen entrée toegankelijk is cu ook het doorgaand verkeer gestremd is. Uit Vlissingen. Niettegenstaande het een grooitdeel van het seizoen minder goed weer is ge weest zijn tot nu toe te Vlissingen dit jaar reeds 40.000 zeebaden genomen. Gisteren geraakte een 7-jarig jon getje in de sluis le Vlissingen. Het knaapje werd gex-ed door een sergeant van de marine, die zich gekleed te wa ter begaf. o- Uit Walcheren Maandagmiddag hield de gemeen teraad van Serooskerke een open bare vergadering. Ingekomen was een schrijven van B. en W. van Oostkapelle inhoudende be grooting vleeschkeuringsdienst in ont vang en uitgaaf f 5633.40. Wordt zonder stemming goedgekeurd. Begrooting straatweg RijnsburgOran jezon eveneens goedgekeurd. Tot zetter worden herbenoemd de heeren P. de Visser, G. Jobse; tot plaatsvervangers Iz. de Buck en P. Kes- teloo. B. en W|. stellen voor nu door perio dieke verhooging het salaris van den secretaris f 2100 is op dien grondslag pensioen vast te stéllen. Een verzoek van den Chr. Landarbei- dersbond om tot van 'het vastgestelde loon uit te keeren bij werkloosheid. B en W,. 'stellen voor onder zekere voor waarden het verzoek in tc willigen waar s r aad zich mee vcreenigen kan'. E. en W. van St. Lam-ens verzoeken niet af te wijken van het in gecombilnee- de vergadering genomen besluit dat de Ilondegemsweg bestraat zal borden van af de heul bij Paulineburg en niet zoo als het plan van de commissie van dien weg schijnt te zijn van af den Noord straatweg. Weth. Goedbloed licht de zaak in den breede toe. Na deze bespreking wordt besloten le beginnen van af den Noordstraatweg tot den dam van Huissoon en dan van het Wiegeling tot de heul of omgekeerd en 't midden gedeelte het laatst, dit alles in overleg met opzichter Bolier. De rekening 1925, (ontvang de som van f 34241,841/2 in uitgaaf f 27010.62i/2D is door de commissie in orde bevonden en wordt goedgekeurd. Het uitgestelde voorstel der vorige ver gadering, aanschaffen hegrafenistoeslel. werd na bespreking met 4 voor en 3 tegen stemmen aangenomen. Tegen de heeren Iz. de Buck, Joh Wondergem en 'A. Melis. Bij de rondvraag vesligt het lid de Buck cr de aandacht op de wenschelijk beid om een Burgerlijk Armbestuur te stichten b.v. met het geld dat door wijlen Mevr. Tak van Vollcnlioven is gelega teerd voor de armen. De voorzitter zegt dat do bepaling daaraan verbonden is Mat de rente jaar- lijltsch omgedeeld moet .worden. De heer Joh. Wlondergem zegt als er een Eurgerlijk armbestuur is er velen naai- toe zullen komen veel mee als naar E>. en W(., en dat dit bestuur dan toch de subsidie uit de gemeentekas zou moeten hebben. De heer de Visser vindt den bestaan- den toestand 't best als de Diaconiën overleggen met B. en Wi. De Voorzitter zegt dat BI. en WL ge meend hebben verder niet aan den lei band van de Diaconiën te moeten loopen. ïlzoo blijft het zoo als voorheen. De heer Cornelisse vraagt hoever de lijkwagen klaar is; oc voorzitter deelt mee dat die klaar is en dat 't afleveren wacht op oe afwerking, van 't gebouw dat zoo goed als klaar is, hij stelt voor straks na de besloten vergadering die nog moet gehouden worden het gebouw te gaan bezichtigen. In de Dinsdag te Utrecht gehouden 32ste jaarvergadering van den Chr. Na- lionalen Wcrkmansbondi, werd als lid van het hoofdbestuur benoemd de heer P. dansü M fliggekerke, die deze be noeming heeft aangenomen. Uit Zuid-Be vel and. Maandagnamiddag had te Hei n- ken szand bij de aanlegwerken voor de locaalspoor een ongeluk plaats, per zand trein van de richting 's Hcerenhoek. Bij de plaats waar het station Ilein- kenszand moet komen ligt een wissel •die nog zeer primiliief werkt, en waar men nog met handboomen aan te pas yioet komen om het in werking te stel len. De trein haa twee wagens voor de machine en eenige er achter. De twee voorste wagens gingen de goede lijn op doch toen de machine deze wagens zou volgen weigerde het wissel den dienst, Gevolg was dat de twee wagens die aan de machine waren vastgekoppeld de machine omver trokken. De machi nist kon zich nog juist in tijd redden door van de machine te springen, ter wijl ook de menschen die op de zandwa- gens stonden intijds een goed heenkomen zochten. Het vuur werd met zand ge doofd. De machine heeft intusschen zoo veel geleden dat deze vermoedelijk zal worden gesloopt. Ook een der wagens is zeer beschadigd. De Raad der gemeente Waarde kwam Maandag bijeen. De gemeente-re kening over 1925 (gewone' dienst) werd voorloopig vastgesteld op f 37407.12i/> aan inkomsten, en f 30.258,611/? aan uit gaven. De kapitaalslaaldienst sluit met een ontvangst van f 1815.63 een uitgaaf van f 1649.81. De begrooting voor 1927 werd den raad aangeboden, in ontvangst en uitgaaf bedragende f 35074,371/2- Wegens peri odieke aftreding voor zetter, moesten af treden de heeren J. J. Mol, en M. Alle- wijn. Beide heeren werden weer candi- daat gesteld. Verder werd besloten om met 1 Jan. a.s. ,des morgens te acht uur de klok weer te doen luiden. De werkzaamheden hier voor en ook het luiden der klok bij begrafenissen moet door den klok luider gratis geschieden. Een eventueelc verhooging van salaris van de nieuwe gem. begrooting zal hiermede wel ver band houden. Van den heer de Muijnck van Bors- selen was een verzoek ingekomen voor eene subsidie betreffend^ zijn autobus dienst over Waarde. Hierop werd afwijzend beschikt. Verdacht van diefstal van oen geldswaarde van f 60.uit den jaszak van J. H., rijwielhersteller te K r u i n i n- .gen, in een onbewaakt oogenbiik, dat de jas was opgehangen, is legen C. de B. woonachtig in de Julianalaan, proces verbaal opgemaakt. Hij wilde goeden sier maken op de Goesche kermis. Uit Tholen. De hotelhouder A. L. Groenewege te Scherpenissc kwam, toen hij bij zijn kippenhok kwam, tot de onaange name ontdekking dat njet minder dan 20 kippen en 3 hanen dood lagen; ver moed wordt dat een hond die dieren gedood heeft. Het hok staat even buiten de kom der gemeente geheel alleen. Uit Zeeuwse n-V laanderen 0,D. Bij beschikking van den minister van financiën is verplaatst de ontvanger Thijssen van het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Ter neuzen naar het kantoor dier middelen le "Zaandam. In het verslag van Zelandia van de Donderdag gehouden raadsvergadering te Stoppeldijk (afwezig de heeren A. Adriaansen en A. \an Cranenbroeck) lezen we het volgende Dtv secretaris deelt mede van het raadslid den heer van Cranenbroeck het verzoek te hebben ontvangen om aen raaa in te lichten over de werking van maximale belasting bij het electriciteits- bearijf. Door hem werd eeu verzoek gedaan om zijn oogst te mogen uitdorschen met een electromotor van 10 P.K. Dit ver zoek kon niet worden toegestaan, omdat daardoor het gevaar bestond, dat de ma ximale dagbelasting ver zou uitgaan bo ven de avondbelasting, hetgeen de ge meente per K. Wi op f 35 zou komen te staan. Na eenig over en weer praten, wordt zonder hoofdelijke stemming besloten, dat deze zaak nog eens nader onder het oog zal worden gezien en B en W. verzocht tegen de volgende vergadering zoo noodïg een adres ter tafel le brengen. Naar "Zei. uit G r o e n e n d ij k ver neemt is de oude korenmolen die den laalsten tijd niet meer in gebruik was en voor afbraak scheen bestemd te zijn, daar de wieken reeds waren verwijderd en ook de grond rond den Molenberg reeds gedeeltelijk was afgevoerd, aan dat lot ontkomen, daar hij schijnt aange kocht te zijn. door de vereeniging tot behoud van onze molens, die hem weder in den vroegeren toestand zal doen her stellen. Te Sas van Gent was nog altijd de carnavplskwestie hangende. Men zal zich herinneren dat de burgemeester wegens de daling van het peil der in '22 herstelde carnavalsfeesten, en ook met het oog op de werkeloosheid, de maska- rade op carnavalsdag verbood. De ge meenteraad heeft toen 23 Jan. j 1. met 43 st. op voorstel der beide wethouders een besluit genomen waarbij de maska- rades worden toegelaten. De burgemeester kondigde aan dat besluit niet te zullen uitvoeren en vroeg vernietiging bij de Kroon. Thans vermeldt de „Z. K." een Kon. Besl. van 19 Aug., waarbij het besluit van den gemeenteraad is vernietigd. Daarin wordt overwogen dat volgens het Alg. Rejgl. van Politie te Sas vari Gent de maskarades niet mogen plaats hebben dan met voorkennis en toeslem- fhing van tien burgemeesterdat door het hier bedoelde raadsbesluit een uitzon dering wordt in "het leven geroepen met betrekking tot het toezicht op die verma kelijkheden, bij het Regl. in het algemeen aan den Burgemeester opgedragen; en dat zoodanige uilzondering niet in over eenstemming is met het algemeen belang aan dat toezicht van den burgemeester verbonden. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE PAD AN GRAMP. Bij mr. G. J. Sprenger, penningmeester van het Prov. Comité voor de' Patlang- ramp zijn nog ingekomen de volgende giften Burgemeester N. en St. Joosland f79; idem Zoulelande f 131.50; id. Clinge f11150; idem Veere f45.15; idem Zuid- dorpe f44.52; idem Stavenisse f71.94; idem St. Maartensdijk f 114.50, idem Hoofdplaat f 56.30; idem Tholen f 80; douairière Sch. B., Noordgouwe. f 10; N. N. te Middelburg, f2.50. De penningmeester, mr. G. J. Sprenger, Gortslraat K 23 Middelburg, lioudt zich steeds aanbevolen %-oor meerdere giften. Ettelijke Middelburgers, die tijdens de collecte uitsledig waren, zonden nog geen bijdrage. Zij zouden het vandaag kun nen doen. - Zaterdag slaagde te Utrecht voor het staatsexamen tol toelating aan de universiteit, M. de Regt,,alhier Geslaagd in het Diaconessenhuis te Haarlem voor lo-aamverpleging, zuster P. Adriaansen, vroeger alhier woonachtig. "Geslaagd te Wageningen voor het examen landbouwkunde L. O., de heer P. Verhage, te Groede. KERKNIEUWS. Geref. Gem. Beroepen te Borsseleu, ds. Neerhos le Terneuzen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. - Het Rijksmuseum te Amsterdam is in 1925 bezocht door 264.722 per sonen, d. f. ruim 36 duizend méér dan in het vorig j ar, hel Mauritshuis in Den Haag had 78.091 bezoekers; het Rijksmuseum Mesdag S227; de Gevan genpoort 51.212, het Rijksmuseum van Oudheden le Leiden 10.S50; de histo rische zaal in het Prinsenhof le Delft 15.346. o Een Rembrandt gerestaureerd. Uit Weenen wordt aan de „N. R. C." gemeld, dat volgens het „Wiener Jour nal" een belangrijke ontdekking is ge daan bij het restaureeren van Rem brandt's beroemde zelfportret in het Kunsthistorisch Museum links onderaan heeft men de handleekeuing van Rem brandt gevonden en het jaartal 1652 Het schilderij is meer dan twee hon derd jaar le Wieenen, doch niemand vcre ifioedde, dat het gesigneerd en gedateerd was. Men verwacht een kleine „omwen teling" in de studie omtrent Rembrandit, daar de vondst kan leiden tot andere da teering en beter begrip van een aantal andere werken van den meester. ONDERWIJS. Zooals uit een advertentie in ons nummer van gisteren blijkt, dat tot 1 September gelegenheid bestaat tot aan melding voor de cursussen voor oplei ding voor Nij verheid so nderwij sale te n, bij den heer G.. Wagenvoorde alhier. Yoor bijzonderheden verwijzen naar bedoelde advertentie. Bij Kon. besluit is wederom tijdelijk benoemd tot leerares aan de R. H. B. S. alhier, rriej. H. G. Fermin. (Ingez. Med.) RECHTZAKEN.» Arr. Rechtbank te Middelburg. Dinsdagmiddag stondeu terecht; E. M-, 51 jaar, werkman Stekene, gede tineerd, beklaagd dat hij le Terneuzen in den nacht van 15 op 16 Juli j.l. eenige kippen en kuikens, loebehoorende aan P. L. Leemput, heeft willen stelen, het geen werd verhinderd door den eigenaar, die den verdachte heeft gevat en aange houden en hem aan de politie overge geven. Eisch 8 maanden gevang. K. K., 23 j., en P. K»v 20 jaar, dijlü- werkers te Sliedrecht, beklaagd dat zij te Eikerzee, gehucht Scharendjjke, op 10 Juli 1926, toen de in uniform go.- kleede veldwachter Steenland, een man, die zich in staat van dronkenschap op den openbaren weg bevond, had aange houden, zich met vereende krachten en met geweld tegen dien ambtenaar hebben verzet ten einde den arrestant te bevrij den. Eisch ieder 14 dagen gevangenisstraf. IC. R. G. Z., 42 j.. schipper te Lobitli, wien ten laste werd gelegd dat hij op 11 Juni le Terneuzen als schipper op het schip Leopold Marianc Lobith 3, van de lading 'steenkolen en steenkoolbriketten, zich 190 steenkoolbriketten heeft toege ëigend. Eisch 1 maand gevangenisstraf. J. R. v. L., 49 jaar, landbouwer t<3 Zaamslag, die ter verantwoording was geroepen ter zake dal hij le' Zaamslag op 14 Juli 1.1. opzettelijk twee antieke porceleinen kopjes, waarop deurwaarder Huineman beslag had gelegd, aan dat be drag heeft onttrokken, weggevoerd en ze te Terneuzen heeft verkocht. Eisch 1 maand gevangenisstraf. J. F 31 jaar. metaalbewerker, zon der vaste woonplaats, gedetineerd, werd ten laste gelegd dal hij le Vlissingen in den nacht van 22 op 23 Juli 1.1. een jas, broek en witte schoenen, een zakdoek, (2 paar solckoai,, 2 o verbeenden, een gordel, 5 witte boorden en twee pelten, toeb|e- lioorende aan Maarten Schouten, heeft weggenomen. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Verduistering en diefstal. Voor de arrondissementsrechtbank le Utrecht stond Dinsdag terecht de 27- jarig Duitsch koopman Wi. V. beschul digd op 13 February van dit jaar uit het hulppostkantoor aan de Biltstraat daar ter stede een hoeveelheid post- en rents-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1