kens wal antlers, waarom de volwassene Chqrtres, van Reims, van Amiens en schaterlacht, tie gesprekken aan tafel zijn'vau Bourges. Maar de Nolre-Dame is er moe gekruid. Onder dc meisjes is helmeer dan een van deze belangrijk uit gewichtig punt van bespreking wat zei oen bouwkundig oogpunt, omdat, van af later gullen worden; Leerare*. Ik ga voor de VTocgsto lijden van haar bestaan, dokter loeren. In jij? Dat zeg ik j je ver j er telkens on telkens weer verande- niet. De heeje tafel schatert. We be gr ij-ringen in zijn aangebracht zoodat aan pen het al hoorj J|< niet, zegt de leider,!deze ééne kerk nu te gaan is de ont- om ze uit haar tent (ent te lokken. Ze! wikkeling van de*heelo Gothische archi- wU l rouwen meneer 1 i lectuur, (ol aan haar verval in dc t ie Dinsdag is de troep van tachtig huis- eeuw toe. En toch, niettegenstaande al waarts gekeerd. Toen waren, ze niet zoo deze veranderingen en verbouwingen, vroolijk meer. Zoo kranig ze in Bazel op 1 maakt de-< Notre-Dame een indruk van verzoek van hotelgasten het Wilhelmus zongen, zoo stil was het in Brussel aan tafel, zoo koest waren ze in den trein. De tocht van Zondag naar Axcnfcls lag hun nog versch in liet geheugen. Een wanne wandeling, pas om negen uur aan tafel in Flüelcn. En op de terugreis in Luzcrn liet bezoek aan den Glelscher- tuin met het museum ook heel interes sant, vooral omdat je daar kunt zien hoe de steenen hollen in de glelschcrs maken en dal een gems geen veertjes heeft, zoo als liet meisje dacht, dat zoo graag een hoetl met een gemzenveertje wilde héb ben lil Luzem hebben d© jongelui een kleii- ne toespraak gehad van den heer Van Staveren, die daar afscheid nam om ver- dei' door te reizen. Jullie zijn, zei hij on geveer, nu dfe besten van je klas Ga daar nooit prat op (en laat dal je lust tot werken niet benemen. Fr valt nog veel te doen, voor je in de maatschappij oen plaats hebt. Zoovelen, die op school de eersten waren, ziju in de maatschappij geen uitblinkers gebleven, omdat er, 0111 een goede positie te veroveren, nog iets anders noodig is, dan een goed rapport. Mooi, zonnig weer is het al die da gen geweest, uitgezonderd Woensdag en Donderdagmorgen. Wol warm, de meesten komen met gebruinde gezichten en halzen terug bij de ouders. We vrees den regen te zullen hebben 'bij liet uil slappen 111 Rotterdam, want in Namen, waar enkele Limburgers ons gezelschap reeds verlieten, plaste het. Gelukkig klaarde de lucht op, zoodat de terug komst niet al te somber gemaakt werd. In Roosendaal het afscheid van enkele andere toclitgenooten uit Brabai.t en Zeeland. Aan het Beursstation stapte een heele pluk uit voor de Noordelijke Pro vincies. Het D. P. statipn was het eind van de reis. Wfal' er nog van het gezel schap over was ging daar uiteen, na op nieuw veel dankbetuigingen aan de lei ding Enkele ouders waren daar ook, dol blij, dat ze hun kinderen terug zagen, vol erkentelijkheid voor wat deze hadden mogen genieten. De mooie tocht was voorbij. volkomen eenheid, van volkomen schoon heid. i - 1 In 1911, tijdens den groolen oorlog, werd de Notre-Dame getroffen, door een bom uit eeu Duitsch" vliegtuig. Maar dio veroorzaikle gelukkig geen groole scha de. In 1918, toen men bang was, dat de vér dragende Duitsche kanonnen de Xo- tre-Dame misschien zouden kunnen be reiken, heeft men de voornaamste dee- len van de cathedraai beschermd met zakken zand. Maar in Juni van dat jaar raakte dal zand door de droogte in ver zakking; en een heel mooi beeld, voor stellende den apostel Petrus, werd diar- door, zooal niet vernield, dan toch ver minkt het hoofd was afgeslagen. Ge lukkig was dit de eenige oorlogsvermin king, die de Notre-Dame te verduren had. De voorgevel, waaraan door verschil lende kunstenaars op verschillende lijden gewerkt is, maakt niettegenstaande dal toch zóó n sterkeu indruk van eenheid en van grootheid, dat het is, alsof één enkel kunstenaar, in één machtig schep- pings-oogenblik het geheel zou ontwor pen hebben, en hebben doen uitvoeren zonder zijn persoonlijk toezicht. Die voorgevel bestaat uit drie deelen boven elkaar, drie verdiepingen als het ware. BUITENLAND. veren met kostbare edelgesteenten be zette kerk-voorwerpen, die een enkele maal nog bij een hoogmis gebruikt wor den, evenals de kostbare met goud en zilver beslikte misgewaden. En veel re- liquieën van heiligen en martelaars ook. De koster geeft van alles uitleg. Het is alleen jammer, dat er altijd zooveel menschen tegelijk in de sacristie zijn, zoodat verscheidene bezoekers de voor werpen maar ten deeie le zien krijgen. Zoo'n groole, beroemde cathedraal er is zooveel moois le zien, zooveel schoons te genieten! Maar juist dat groot zijn en beroemd-zijn maakt, dat men er eigenlijk niet rustig genieten kan, dat men er altijd met een heele massa an dere menschen tegelijk is, die óók zien willen, en allemaal zoo goed mogelijk zien willen, die desnoods naar voren gaan dringen en de anderen op zij du wen Niet noodig le zeggen, dat de wijding van de plaats op die manier wel een beetje verloren gaat soms..,. Maar niettegenstaande deze dingen, waaraan u zich geërgerd zult hebben, oï u nog ergeren zult blijft toch een bezoek aan de Notre Dame steeds weer een waar genot, waarvan de herinnering levenslang bijblijft: „A thing of beauty a joy for ever!...." M. DE ROVANNO. DE „\OTRE DAME" EN IIAAR EILANDJE. Parijs, 11 Augs. 1926. Van de vele Hollanders, die in deze maanden een vacaniiereisje naar Parijs hebben gemaakt, was er niet één bij, zoo zou ik durven wedden, die ver zuimd heeft, de Notre Damete be zoeken. En van de vele Hollanders, die nog plan hebben naar Parijs te gaan in deze laatste vacantie-weken, zal er ook wel niet één bij zijn, die verzuimd heeft op zijn programma een bezoek aan de Notre-Dame" te noteeren. Die gedachte geeft mij mst u eens wat van deze wereldberoemde cathedraal te ver tellen, en van het eilandje, waarop ze staal. De Cité, zoo heet dat eilandje, dat midden in de Seine ligt, tussclien twee Seine-armen ingesloten. Tien groote bruggen verbinden het met het vaste land Dat eilandje is de allereerste oor sprong van Parijs geweest. In den tijd, toen de Romeinen onder Julius César (53 jaar vóór Christus) de Galliërs aan zich onderwierpen ,had een Gallische volksstam, de Parisii geheeten, op dat eilandje al een soort stadje gesticht, dat ze Lutetia noemden. En mt dat kleine stadje, bestaande uit primitieve Gallische woningen, en aan beide kanten met den vasten oever ver bonden door een primitieve houten brug daar Ts langzamerhand het groote Parijs uit gegroeid, de Ville Lumière, de Lichtstad. De naam Lutelia werd eerst in de 6e eeuw langzamerhand vervangen door den naam Paris. Het werd meer en meer een gewoonte de plaats le noemen naar haar bewoners. Lutetia werd genoemd „de stad der Parisüiv, wat later verkort werd tot Paris. In het jaar 250 werd voor het eerst het christendom gepredikt in Parijs door •St. Denis, die de eerste bisschop van de stad werd, en die om zqn gelioof den marteldood moest sterven, en nadien als schutspatroon van Parijs beschouwd wordt. Zijn graf werd een pelgrims oord, dat ook heden nog druk bezocht wordt door bedevaart-gangers. De invloed van het Christendom nam meer "en meer toe. Door den invloed van de kruistochten werd zoowel het mtelleclueele als het kunstleven tot groo te ontwikkeling gebracht. De Romaan- sche kunst moest langzamerhand plaats maken voor de Christelijke Gothische kunst. Dit was het tijdperk, waarin de groote cathedralen ontstonden, waar in ook de „Notre Dame" gebouwd is. Daar staat ze dan vóór ons, de Notre- Dame, de machtige cathedraal met haar twee breede torens, 't Is een van de allermooiste Gothische cathedralen van .'Frankrijk. Met haar kunnen nog slechts vergeleken worden de cathedralen van Beneden zijn de drie groote kerkdeu ren, waarvan vooral de midden-deur, genaamd „de aeur van liet Oordcel" een zeldzaam schoon kunstwerk is. In prach tige reliefs wordt daar „den laatsten oordeelsdag" voorgesteld. Elke figuur van die deur is waard op zichzelf beschouwd le woroen; ieder heeft zijn eigen hou ding, zijn eigen gezichtsuitdrukking. Aan grijpend is de voorstelling van het geluk dergenen, die ten hemel mogen varen, en in tegenstelling daarmee de diepe rampzaligheid dergenen, die naar de hel verwezen worden. De tweede verdieping wordt ingeno men door een roset van bijna 10 meter breedte, zeer bijzonder van schoonheid> met links en rechts daarvan dubbele vensters, die door een groote boog om lijst worden. De derde verdieping, dat is de groote open galerij xnet zijn*sierlijke spijlen; en waarop zich aan de hoeken bevinden de beroemde Chimères van de Notre- Dame, enorm-groote beelden van mons ters en nachtvogels, wezens uit een an dere wereïd, een angstige sptoo"kjes-we- reld, wezens, die in Victor Hugo's roman bijna tot levende wezens zijn geworden, zoó wist de groote kunstenaar ze een rol te doen spelen in zijn werk. De Chimères van de Notre-Dam1©, die boven, van oie galerij af over Parijs neerzien, eeuwen en eeuwen lang al, en de groote stad zien leven, zien lijden, en zien strijden. Op zij daarvan slaan aan weerszijden de heide groole torens, die 68 meier hoog zijn, en waarvan do linkertoren de groote klok bevat, die 13.000 K.G. weegt De zijkanten en de achterkant van de Notre-Dame zijn eveneens bewonde renswaardig van stijl en van sierlijkheid. Maar daarover zullen we nu niet in bij zonderheden gaan treden, dat zou te veel ruimte vragen. Het eerste wat we zien bij het binnen treden, dal is een liefdezuster, die ons een bus voorhoudt: „Voor de ar men, als 't u belieftI"... En de armen van Parijs oogsten heel wat ondersteu ning door deze collecte! al die dui zenden en duizenden vreemdelingen, die de Notre-Dame bezoeken, en er zijn er maar heel weinigen onder, die niet hun beurs te voorschijn halen, en hun pen ningske offeren voor de armen van Pa rijs. Daarna is de eerste indruk „wat is het donker hier!" en inderdaad, het is zelfs noodzakelijk om even te blijven •stilstaan, ten einde de oogen te doen wennen. Maar dan wekt dat donker, dat hhlï-donker, beter gezegd, juist slem ming. Men komt onder den indruk van dat machtige gebouw, van zijn machtige, hooge gewelven, zijn enorme pilaren, zijn prachtige veelkleurige ramen, waar door het licht slechts zwaar getemperd uaar binnen kan dringen. Maar do bezichtiging van het inwen dige der cathedraal, die vaft toch eigen lijk tegen door dat half-donker: om goed de bijzonderheden to onderscheiden is er werkelijk geen licht genoeg. Er is wel mooi houtsnijwerk aan koorstoelen, en dan is er het mooie spreekgestoelte maar het blijft toch maar een halve indruk, dien we krijgen. Alleen van de ramen, daar genieten we werkelijk van, een kleurenrijkheid, een pracht, als uit een sprookjesland. De ramen en de chi mères van de Nolre-Dame, die zult niet licht vergeten! En dan is er nog de beroemde „Kerk schat" te bezichtigen. In de zgn. „Sa cristie du ChapiteeV. Daar is een kleiji museum ingericht van allerlei kostbare bijzonderheden, die betrekking hebben op de cathedraal. Men ziet er o. a. den mantel, dien Napoleon droeg, toen hij tot keizer gekroond was. Een miskelk, die gebruikt werd bij de communie van Lodewijk XVI en van Maria Antoinette in de gevangenis. Veel gouden en zil- BURGERLIJKE STAND. Huiszoon, 22 j K Bek, 25 j„ en Middelburg. C. U. B. de Vliegher, 22 j.; D. Buurema, Ondertrouwd. A. C. Bernard, 27 j., 22 j„ en li. Withagen, 22 j.; J. van en P. de Munck, 25 j. Rijsse., 34 j„ en A. M. Geeve, 18 j.; Getrouwd: I. Hamelink, 28 j„ en C. H. L. Vanmassenhove, 28 j., en M. R. Labruijere, 24 j. L. Maes, 21 OverledenJ. P. van Maaren, wed. van BevallenJ G. Meijer, 73 j., S. E. Adams, wed. van J I Nierse, 83 j.; A. J. Eiff, 76 j„ gehuwd met W. J. Petiet. .V. I i s s i n g e n. Van 12—18 Augs. Ondertrouwd. A. Stroo, 22 j., en C. T. A. van Huizen, 19 j.; J. L. Theune, 25 j„ en L. Stroo, Schrier, geb. De Visser, d.; C. J. Scheij- 22 j.; M. W. v. d. Iireeke, 25 j., en A. beier, geb. Kooning, d J. de Kok, geb. iWitle, 23 j.; A. Hagesleijn, 26 j., en E. Maas, d.; S. Nieuwschepen, geb. De Wallenburg, 25 j.; P. Schaap, 22 j., en Wit, zoon. K. Geene, 18 j.; W. Jiïléba, 2S j„ en I M. A. de Mari, 24 j.; P. C. Tellier, 23 en P. v. Hoorn, 23 j.; W. J. H. Salet, 29 j., en P. W. Kuiler, 21 j. Getrouwd- D. Krul, 28 j„ en M. P. Joosse, 24 j.; P. Degraef, 25 j„ en C. Poppe, 23 j.; J. P. Swint, 26 j., en G. BEVOLKING. Gedurende de eerste helft der maand Augustus zijn in de gemeente GOES Ingekomen M. J. Rieper, electricien, van Rotter dam, Korte Kerkstraat 6. Mej. Iilootc, geb. Riet, zonder beroep, van Den Haag, Julianastraat 18. L. M. van Breen, journalist, van Den Haag, Oostsingel 84. M. Hollemans en gezin, chauffeur, van Domburg, Scheldestraat 60. D. G. Ha- rinck, bakkersknecht, van Wemeldinge, Rommerswalestraat 5. M. M. Nonne- kes, geb. Tierie, zonder beroep), van! Nieuwerkerk, Schengestraat 26. H. A. Rouw, magazijnbediende, van Terneu- zen, Sehengestraat 56. Vertrokken; 0. Botbijl en gezin, bankwerker, naar Amsterdam, Uranusstraat 24. T. Kos ten, geboren Verboom, zonder beroep, naar Helmond, Molenstraat. J. E. van Apeldoorn, controleur, naar Utrecht, Ha- gelstraat 3. D. de Witte, verpleegster, naar Ylissingen, Hellebard ierstraat 2. M. J. de Rijk en gezin, zetwinkelier, naar Vlissingen, Bellamypark 28. D. Bos man, geboren de Kok, zonder beroep, naar St. Philipslarfd, Voorstraat. H. A. van Koeveringe, boekhouder, naar' Ahlen (Duitschland). XXXI. Reflex-ontvangers. Toen in Engeland de ontvangst voor amateurs enkele jaren geleden door wet telijke bepalingen werd geregeld, moes ten alle luisteraars zich beperken, al thans voor muziek-ontvangst, tot niel- genereerend© ontvangers. Daar een ont- vanglamp zonder terugkoppelspoel een dure detector wordt, koos men liever de oude methode en deed de kristaldetector O. EN W. SOUBURG. I ngekomen Mej. M. Hania, v. Turnhoutslr. E 17, uit Sneek; mej. M. Pieterse, v. Turnhout- str. E 45, uit Hellevoetsluis; mej. M. Lenselink, Paspoortstr. A 36, Hoens- broek; mej. W. F. Lenselink, Paspoortstr. A 36, Hoeusbroek; F. Lenselink cn gezin. Marnixplein C 68, Hoensbroek; C. H. Beerentson, de Deckerstr. E 30, Helder: mej. IC. S. van Leersum, Oranjeplein A 27, Zonnemaire; J. Lorbiecki, Groote Abeele A 225e, Vlissingen; A. Roskam. Groote Abeele A 225a, Zierikzee; O. A. Nillsson, v. Turnhoutslr. E 45, Helder mej. IC. Slanke en gezin, Groote Abeele E 225e, Duitschland; mej. N. de Kraker, Wissel G 126, Koudekerk©; C. de Pun der, Wissel C 126, Koudekerke. Vertrokken: Mej. J. de Visser, Tuindorp D naar Middelburg; mej. A. Verbrugge en kind, Ritth.straat A 130, naar Vlissingen J. C. Haartsen, Kanaalstr. A 67, Drie zum; J. Verstraate, Oranjeplein A 162, Koudekerke; IC. Bek, Tuindorp D 11, Vlissingen. d Broek, geb. Bar- to, z.; M. J. M. de Kam, geb. Lake, d.; A. Landman, geb. Kopmels, z.; W. van Reemis, geb. v. Biemen, E. M. Moc- liker, geb- v. Kralingen, z.; O. A. Schuur- biers, geb. Verbanck, d.; W. Verschoor© la Houssaije, geb. Schot, d.; T. Ni, Overleden: S. Dommisse, wed. van C. Lans, 77 j.; G. Slroosnijder, wedn. van N. van Erken Calandt, 86 j. O. en W. Souburg. Van 1219 Augs. Gebouwd: IC. W. G. A. Salzmann, wedn. 34 j„ en J. C. Baljeu, jd. 32 jaar. UIT DE RADIO-WERELD. opnieuw zijn intrede. Men paste dau al léén lampen toe voor versterking, zoowel voor hoog- als laagfrequente versterking. Zoodoende werd de populariteit van den' radio-omroep heel groot, want velen kon den zich door de geringe kosten een ont- vangertje aanschaffen, temeer daar de zenders hun energie ook gingen opvoe ren. Juist toen de omroep in dit stadium! was gekomen, werd de aandacht geves tigd op de z.g. reflex-ontvangers, eert type van ontvanger, waarmee de bekende John Scolt Taggart al gedurende langen tijd geëxperimenteerd had. In zoo'n reflex-ontvanger doet één lamp zoowel dienst als hoogfrequentver- sterker als laagfrequentversterker, een dubbele functie dus; een kristal bleef den' dienst als detector doen. Men bereikte met zoo'n reflex-ontvanger een veel be ter resultaat dan met een enkelen hoog- of laagfrequentversterker. Vooraf willen wij er echter den nadruk op leggen, dal' een één-lampsreflex-ontvanger niet ge heel hetzelfde doet als een toestel met aparten versterker; welk schema men ook gebruikt, steeds zal het resultaat iets minder zijn. Niettegenstaande dit ge ringe bezwaar loonden deze ontvaïigers zeer zeker de moeite van bouwen en pro- beeren, zoodat zij grootea opgang ge maakt hebben. Ook in Amerika wordt er veel mee geëxperimenteerd. In ons land is het gewoonte een de- teclorlamp met terugkoppelspoel toe te passen; er is echter hoegenaamd geen) bezwaar tegen ook een reflex-ontvanger als zoodanig in te richten. Kort geleden gaf een Nederlandsch amateur een goede methode aan om een Koomans-ontvanger tot reflex-ontvanger te verbouwen. De proef heeft geleerd, dat het resultaat eert goede verbetering gaf, zoodat, wanneer men over eenig extra materiaal beschikt, de verandering gerust eens geprobeerd kan worden. *4- fivjx vctM-. BEKENDMAKING. AANGIFTE LEERLINGEN AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis: 1. dat aangifte van leerlingen voor de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs zal kunnen geschieden op Woensdag 1 en Donderdag 2 September e.k. des avonds van 79 uur in het geboutw der Ambachtsschool aan het Molenwlaj- ter; 2. dat het toelatingsexamen voor die school zal worden afgenomen op Maan dag 13 September 1926 en de daarop volgende dagen, telkens te 7 uur des avonds. 3. dat de lessen worden gegeven op Maandag-, Dinsdag-, Donderdag- en Vrij dagavond, telkens van Qf/i uur, aan vangende op Maandag 20 September: 4. dat voor zoover er plaats is, gele genheid bestaat tot het bijwonen Van sommige lessen, waarbij ook Vak- en handteekenen; 5. dat zij die voor het eerst toelating verzoeken, eene geneeskundige verkla ring moeien overleggen uit welke blijkt of de leerling voor het 'gekozen ambacht, vak of beroep, lichamelijk al dan niet geschikt is; 6. dat het schoolgeld, bedraagt - 2 per cursusjaar als minimum, naar gelang Van, het inkomen opklimmend tot f 16 per cursusjaar als maximum, en aan onver- mogenden vrijstelling wordt verleend. Middelburg, den 17 Augustus 2926. en Wethouders voorn., A. A. DE VEER, L'. Voorz,. M. .VAN DER .VEUR, Secretaris. De figuur 2 geeft het schema aan. De reflexwerking geschiedt door een laagfrequenttransformator, waarvan de primaire is opgenomen in den plaatkring van den detector, en de secundaire den rooster van de versterkerlamp beïn vloedt. Voor een onvervormde verster king is een batterijtje voor neg. rooster- spanning ingeschakeld tusschen den het bovengenoemde schema, transformator en min gloeidraad. hm' stukken goed geïsoleerd draad (de volle hoogspanning komt er over ge- shunt te staan), over 5 c.Mi itt elkaar gedraaid. Ons voldeed deze vorm uitste kend. De afstemming geschiedt geheel als bij het Koomans-schema, terwjjl de selectiviteit er iets op vooruitgaat. De overige onderdeden zijn geheel als bij In den plaatkring van de versterker lamp wordt de telefoon of luidspreker gezet; echter is hier een scheiding ge maakt tusschen de hoogfrequente en laagfrequente stroomen, die hier optre den. Het kleine condensatortje 0 zal alleen de hoogfrequente trillingen door laten en de laagfrequente stroomen te genhouden; smoorspoel S laat uitsluitend de laagfrequente stroomen door. Wij deden de proef met 2 A 409 lam pen; ook als detector was een A 410 zeer goed bruikbaar. De hfaog-laagfrequent lamp moet liefst 80 h 100 Volt hoogspan ning hebben, met 4i/*—6 Volt roosterspan- ning. De detectorlamp 40—60 Volt anode spanning. Smoorspodl S (kan voor de lange golven (1000—2000 M.)zeer goed bestaan uit een honinlgraalspoet "750 of 1000 (300 en 400 in serie is eveneens bruikbaar). Ook een speciaal hoogfrequentsmoorétpoeltje voldoet. Voor de kortegolf telefonie kan een kleiner® honingraat spoel nog betere werking geven. Het condensatortje 0 be staat volgens origineele opgave uit twee De beste manier van bouwert is in d«( breedte. Plaatst men de lamp kort ach ter de frontplaat en naast elkaar, den transformator tusschen lampen en front plaat, dan zal de montage "het gunstigst zijn. De smoorspoel kan achter de lam pen gemonteerd worden, evenals de aan sluitingen voor de spanningsbronnen. Het resultaat met dezen tweelampd ontvanger is bij juiste instelling zeer goed. Alle groote stations komen heel! aardig door de kamer; vele kortegolfsta- tions behoeven voor Parijs en Königs- wüsterhausen niet onder te doen. Wij willen eindigen met de opmerking, dat een reflex-ontvanger altijd nog eeni- g© teleurstelling kèn opleveren, daar de goede werking door toevallige omstan digheden soms te niet gedaan wordt; bq een zorgvuldige constructie en goede on derdeden. behoeft men echter geen moei lijkheden te ontmoeten. Bteotr. Drukkerij G. W. DEN BQB^ Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 6