FEOIILETOI. HE im MET HET LITIEEIEN. SI BIJVOEGSEL RAM DE Zaterdag 21 Aug. 1926, No. 196 Blijft de Regeering de thans uitgestip pelde lijn volgen, dan blijft men; voort sukkelen met de twee zéér gevaarlijke v^ondeplekken, namelijk de uitrusting en het verlofspersoneel, beide onverzorgd. Dit moet tot ondergang van het leger leiden." Ten slotte verklaart de schrijver nog een.s met nadruk, dat de tijd van kleine bezuinigingsmiddelen voorbij is. „Het is een landsbelang, ïat aan den noodtoe stand, waarin de landsverdediging ver keert, zoo spoedig mogelijk een einde kome, en dit kan slechts geschieden, wanneer de verantwoordelijke bewinds man met sterke maatregelenin grijpt." BINNENLAND. UIT DE PERS. Bezuiniging en de Defensie. In het bijvoegsel van het Auguslus- nummer 1926 van het tijdschrift der Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, herinnert in een korte beschou wing over „Marine-uitgaven en bezuini ging" de Centrale Commissie voor Be zuiniging er aan, dat haar hoofddoel is bezuiniging, mils die niet verkregen wordt op een wijze, welke de defensie in gevaar zoude brengen. De Minister van Marine a. i en zijn voornaamste adviseurs willen bezuini ging op groole schaal; de „Vlootcomtais- sie" wil hetzelfde, maar langs anderen weg. De leden van de „Splitsingsoom1- missie", die een minderheidsnota aan het rapport dier comimissie toevoegden, meenen. dal bezuiniging kan worden ver kregen zonder over te gaan tot uitvoe ring van des Ministers plannen. De mili taire medewerker van de N. P.. CrL doel voorstellen van zéér vèr-strekken- den aard, enz. Allen blijken het er over eens, dal de sterkte aan beroepspersoneel voor de vloot van 4000 zeker moet worden te ruggebracht tol 2000, waaruit volgt, dat er pl.m. 4 millioen gulden per jaar te bezuinigen valt, zonder dat de koslen voor Indiê behoeven te worden verhoogd. Maar niet alle genoemde bezuinigers geven aan, hoe zij het doel denken te bereiken. De commissie acht het ten zeerste wenschelijk, dat nu de uitgewerkte plannen der Regeering binnenkort in openbare behandeling zullen komen de hervormers, die met deze plannen niet kunnen medegaan, maar ook bezui niging willen, hun stelsel ook in détail uitwerken en publiceeren, opdat ten slot te eeu juist oordeel kan worden geveld De militaire medewerker der Centrale Commissie wijdt voorts een beschouwing aan „Bezuiniging en de Oorlogsbegroo- ting", waaruit wij het volgende aanhalen; „Ieder, die bezuinigen wil, maar zich op een reëel standpunt stelt en van ont wapening onder de bestaande omstan digheden niet wil weten, beseft dat men vroeg of laat tot ingrijpende maatregelen moet komen. Hoe langer men die uitstelt, hoe meer geld er voor noodig zal zijn. Wij hebben steeds ijverig gezocht naar middelen om de absoluut noodige gelden zoo spoedig mogelijk ter beschikking te krijgen en tevens de Regeering te helpen, om de door haar toegezegde verminde ring van militaire uitgaven mogelijk te maken. Steeds kunnen wij geen ancliör middel ontdekken, dat werkelijk doeltref fend is, dan het ééne, hetwelk wij reeds zoo vaak bepleitten, namelijk besparing op gelden voor beroepspersoneel uitge trokken. Dit fs Inderdaad het ééne noo dige, waartoe men bij het behoud van eene weermacht toch eenmaal zal moeten komen. Daardoor alleen lean geld vrij komen voor uitrusting en voor opleiding van verlofspersoneel. Die opleiding zal liet gemis aan beroepspersoneel doen ver dwijnen. Hel is de eenige manier om den vicieuzen cirkel te verbreken en tot een werkelijk economischen opzet van het leger te geraken. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Zitting van 18 Augustus. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens DronkenschapA. B., Middelburg tot f 15 b. s. 15 d. h., Q. de V., Soubuflg f 10 b. s. 10 d. h.; in de gemeente Vlissingen met een mo torrijtuig harder rijden dan 20 K.M. per uur: A. J. F. M, Vlissingen, f 10 b. s. 10 d. h.; in de gemeente Middelburg op straat spelen met kaarten C. C. Van H. en F. J. P., beiden te Middelburg, ieder f 10 b. s. 10 d. hl.; straatschenderij: Th. J. F., Middelburg f 5 b. s. 5 d. h.; fietsen zonder licht: J. v. B., Arnemui- den, f 5 b. s5 d. h., M1. P. K Amstieir- m, f 5 b. s. 1 w. t. s. in de gemeente Middelburg wateren buiten de bakken: P. S. en M. M. beiden te Middelburg, ieder f 3 b. s. 3 d. h.; de gemeente Middelburg op een rij'- wiel meer personen vervoeren dan waar voor hel bestemd is: J. de J., Ove(zandte, f 3 b. s. 3 d. h.; met een voertuig de linkerzijde van den weg houden: J. V., Gapinge, f 3 b. s. 3 d. h.; in de gemeente Vlissingen den Weste lijken rijweg van de KI. of Ritthjemsch© Markt met een rijwiel in een andere richting berijden dan die van de Stv Ja- cobstnaatC, v. d. KVlissingen, f 2 b. 2 d. h.; met een motorrijtuig over een weg lij den terwijl dit rijtuig niet voorzien is van twee krachtig werkende remmen R. J. Vlissingen, f 2 b. s. 2d. h. Bit het Ethisch van Baronesse Orczy (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 45). „RexP" riep hij uil. „Hoe gaat het met het pootje?" „Bijna beter antwoordde zij dadelijk. „Matthew heeft hem zoo goed opge past! Maar nu de kleine schelm zich beter voelt, zullen wij groole moeite heb ben, dat hij zijn poot niet op den grondt zetGe wildet niet, dal ik u onlangs dankte, Jim maar ik hoopte dat van daag ik zou kunnen Zij voelde, dat zij bloosde, en op eens kon zij haar woorden niet meer vinden. Jim's scherpe blik 'maakte haar in 'de war en dreef haar het bloed in de wangen maar, hoe dan ook, zij vond haar ver warring niet onaangenaam, zelfs heel prettig, maai' zij kon hem niet goed aan zien, en haar oogen neerslaande, fluis terde zij: „Ik dacht dat ik u vandaag zou mogen danken en daarom kwam ik Toen hield zij op, en daar hij M steeds niets zei, keek zij weer naar hem op. Die blik in zijn oogen! was bepaald zeer verwarrend. En nu veranderde die. werd harder, terwijl hij heel koel ant eenden in grasrennen. en krijgen alleen droogmeel of slachtafval. Deze week nu heeft een foktoom van! khaki-Campbell-eenden een ongekend hoog productie-cijfer gehaald. Een der te Volendam gefokte eenden legde op 14 Augustus liaar 300ste ei, terwijl de andere drie Campbells van dezen fok toom legden resp. 241, 233 en 284 eieren tot 15 Augustus. Alle 4 eenden zijn heden nog aan den leg. Meerdere eenden heb ben reeds het legcijfer van 200 gepas seerd. Van de 300 legster zijn dit jaar ver scheidene jonge eenden en woerden to Volendam opgefokt en deze week zijn 15 dezer jonge eenden weer op het terrein der Centrale geplaatst. Een dezer jonge eenden, 41/2 maand oud, is al reeds aan den leg. HANDEL, NIJVERHEID EN VI&SCHERIJ. Ban Interessante proeven met eenden. Zooals velen bekend is, is dr. te Hen- nepe, bacterioloog der Rijksseruminrich- ting te Rotterdam, reeds eenige jaren bezig te Volendam op zijn proeffokstation voederproeven te nemen met eenden. Hel doel dezer proeven is o.m. de een- denhouderij te bestudeeren in verband met de droogmaking der Zuiderzee enl de internationale wet, die het visscheö van ondermaatsche visch op de Noord-- zee zal tegengaan. Deze proeven hebben dit jaar een! interessant resultaat opgeleverd. Een 50- tal der in Volendam gefokte en opgen voede eenden zijn in het najaar vajn 1925 overgebracht naar het terrein der Eerste Zuid-Holl. Coöp. Pluimveecentrale aan' den Kralingsclieweg te Rotterdam. Dit fokstation staal eveneens onder leiding van dr. te Hennepe en hier heeft hi} proeven genomen met het voeren van' slachtafval op eenden. Alle eenden, zoowel te Volendam als! te Rotterdam, worden zonder eenig zwemwater gehouden. De foktoomen te Volendam krijgen nooit groenvoer en alleen droogmeel enl mais te eten. Te Rotterdam loopen del Een Middelburgsche kiersfirma van een eeuw geleden. Onder „Varia" in het Joodsch Week blad „De Vrijdagavond", lezen we in het jongste nummer het volgende: Simon Hendrix, den 6den Augustus 1768 uit een langer dan een eeuw te Middelburg gevestigde Joodsche familie geboren, zette de bankierszaak zijner voorouders voort en werd als hoofd der firma Abraham en Simon Hendrix (oom en neef) de voornaamste bankier van het toen nog bloeiende Middelburg. Toen in den laatsten tijd der Fransclie overheer- sching in Walcheren de krijgswet was afgekondigd, werd Hendrix den 19den December 1813 met eenige andere aan zienlijke ingezetenen gevangen genomen 1 in de vesting Vlissingen gegijzeld. De Fransche opperbevelhebber, gene raal Gilly, gaf eerst voor, dat die inhech tenisneming geschied was tot handhaving der rust van helt eiland, doch beweerde later, da^t hij daardoor de opbrengst der requisition had willen verzekeren. Aan bedreigingen, om zijn eischen met geweld doen uitvoeren, ontbrak het niét. Niemand was echter bereid, mett het oog op den wankelenden toestand van het keizerrijk, de geëisebfte gelden voor te schiëflen, daar vermoedelijk het ge leende nooit zou teruggegeven worden. Het mag dus als een daad van vader landsliefde van Hendrix worden ver meld, dat hij er in toestemde, 50.000 francs aan tresorbiljeften te escomptee- ren. Hij behoedde daardoor zijn Iandge- nooten voor geweldige requisition, waar van de gevolgen bij den opgewonden staal der gemoederen niet te voorzien zouden zijn geweest. Simon Hendrix overleed den 24sten Augustus 1825. Zijn oudste ?oon, Jacobus Heyman woordde „Ik hoop, dat ge niet dit heele eind op dezen warmen middag met zoo'n onnoo- zel doel gekomen zijt. Mij te danken voor wat mij een oogenblik genoegen gaf, was zeker niet de vermoeienis van een hee- len avond waard." Het was zoo onvriendelijk, en zoo ge heel Jim om zoo te spreken. Barbara voelde dat haar zachte stemming plaats maakte voor toorn, en dat al haar ver legenheid verdreven werd door gewond- den trots. „Ge verkiest hard en onvriendelijk te zijn, Jim," riep zij driftig, „ofschoon de Hemel alleen weet waarom! Ik ben als een vriendin naar u toe gekomen; on langs heb ik als een vriendin tot u ge sproken, en gij hebt niets anders gedaan dan mij afgestooten." Toen hij in zijn koppig stilzwijgen bleef volharden, voeg de zij er zachter bij: „Kunnen wij geen vrienden zijn, Jim?" Zij stak haar hand uit, en kon er iets op de wereld liever, begeerenswaardiger uitzien dan zij, in de schemering, die haar omringde, en de glans van wegster vend licht, dat als duizend oogen door het lage kastanjehout schitterde? Jim nam echter haar hand niet aan; mis schien zag hij die niet, want z'ijn diep liggende oogen hadden een blik, alsof zij niets zagen. Toen haar arm langs haar zijde terugviel, zei zij ramt een droevig zuchtje: Hendrix, volgde hem als bankier op. Ook deze was in verschillende ojïenbare ambten werkzaam, bijvoorbeeld als lid der Rechtbank van Koophandel en der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. Den 15den Mei 1864, na dat door onvoorziene omstandigheden, even na de omwenteling van 1830, het algemeen geachte huis te gronde was gegaan, overleed J. H. Hendrix. VERKEERSWEZEN, POST TELEGRAFIE. De nieuwe spoorbrug te Rotterdam. De bouw van de hef torens, langs welke de nieuwe spoorbrug over de Konings haven te Rotterdam omhoog gelieven mÖM worden nadert de voltooiing. Den eersten September zullen de kabels in beide torens aangebracht zijn. Vijf dagen later worden de hoofd-liggers voor de nieuwe brug van het terrein Van de Wlaalhaven Noordzijde aangebracht. De ze hoofdliggers worden saamgekoppeld in hun hoogsten stand gebracht waardoor dus de contra-gewichten in hun laagsten stand komen. In dien stand worden dc gewichten die boven in den toren half vol gestort zijn, verder gevuld terwijl men de brug in haar hoogsten stand voltooit. In den nacht van 5 op 6 Sept. den l nacht waarin de hoofdliggers omhoog zullen worden gebracht, zal de scheep vaart gestremd zijn. Vermoedelijk zal in Februari de te genwoordige draaibrug van de spil wor den gelicht en naar Dordrecht worden overgebracht. Zooals men weet wordt dit bruggedeelle in den spoorbrug over de Oude Maas gemonteerd. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Aon ons het geheim der fabricaqe Aan LI net genieten der Kwaliteit Waagt: (Ing. Med.) De haam van de film Pantserkruiser Potemkin, waarvan de uitvoering in ver schillende landen verboden is, herinnert aan een zonderlinge geschiedenis, die zich onder den laatsten czaar afspeelde. Een Russisch slagschip had voor Monte Carlo het anker uitgeworpen, de kapitein, door den speelduivel bezeten, was aan land gegaan, had er zich aan den speel tafel gezet. Eerst won hij 50 000 francs, daarop verspeelde hij ze weer en boven dien nog al het geld, dat in de scheeps- kas was. Bleek en met brandende qogen keerde hij naar het schip terug en sloot zich in zijn kajuit op. waar hij nadacht over hetgeen geschied was. Hij vaardigde een bevel uit aan den eersten officier, dat luidde: „Hedenmiddag om 3 uur het zware geschutsvuur openen op het casino van Monte Carlo. Na de vernietiging van het speelhol moet mijn nader bevel wor den afgewacht." Nadat hij liet briefje in een enveloppe gedaan en verzegeld had, voorzag hij den omslag met het opschrift: „Te openen en uit te voeren omi 2 uur 55 minuten." Daarop overhan digde hij het verzegelde bevel persoonlijk aan zijn eersten officier, die het met de woorden „Om U te dienen", in ontvangst nam. De kapitein echter liet zich naar het casino overzetten, riep den directeur bij zich en deelde den verbaasden man het volgende mee: „Ik verspeelde bij u .000 roebel, mijn geheele s'cheepskas. Er blijft mc nu niets over dan me een kogel door het hoofd te,jagen en dan zult u kunnen zien. hoe het oorlogsschip mijn bevelen uitvoert." Op die wijze redeneerde de kapitein nog eenigen tijd voort. Het resultaat van het gesprek was, dat hij binnen tien mi nuten zijn 90.000 roebel „terugwon" Het pantserschip vertrok spoedig daar na. Eerst veel later vernam de czaar de geschiedenis. De kapitein werd ontslagen en den vorst van Monaco werden veront schuldigingen aangeboden. - "Volgens een bericht uit Tokio aan de Engelsche bladen, heerscht aldaar on der de 20-jarige meisjes groote ontstel- „Ge schijnt mij steeds een fout te ver wijten, Jim, die ik zweer, nooit begaan te hebben." „Ik? u iets verwijten?" riep hij uit, en hij voegde er binnensmonds bij„Goe de Hemelt" „Waarom zijt ge dan. zoo koel, zoo op een afstand? Is het mijn schuld, vraag ik u, dat onze ouders ons elkan der in de armen wierpen? Zijn wij bei den niet de onschuldige slachtoffers der omstandigheden? Ik was toen weinig meer dan een klein kind, en hebt gij sedert dien tijd iets gedaan, om mij nader lot u te trekken? Onze doeleinden en idealen zijn geheel verschillende, dat is waar, maar ik heb mij dikwijls afge vraagd, of dit dingen zijn, die er tusschen vrienden werkelijk op aan komen, zooals sommige menschen ons willen doen ge- looven? Verdien ik uw haat en verach ting omdat mijn opvoeding mij trouw aan den Koning heeft gemaakt Of is het. omdat ik de vrouw ben, aan wie ge on herroepelijk verbonden zijt en die ge nooit kunt liefhebben?" „Mevrouw, om Gods wil", mompelde hij. De hartbrekende .uitroep scheen hem) tegen zijn wil ontsnapt te zijn, en toen haar stem in een snik brak, stiet hij een kreet uit, die klonk als van een dier, dat pijn heeft, en begroef hij zijn gelaat in zijn handen. Barbara voelde zich plotseling zeer vermoeid; zij zonk uecr op het zachte tenis. Volgens een oud bijgeloof zullen alle. jonge dames, die dit jaar oud wor den, te leelijk zijn om goede echtgcnoo- ten te worden. Die ongelukkige periode herhaalt zich om de 60 jaar. 1926 is zoo'n jaar. De ouders willen hun zonen niet toestaan meisjes „van dien jaargang" te trouwen. Velen van deze ongelukki- gen hebben zich daarom voor een beroep bekwaamd, terwijl een vereeniging ia Tokio is georganiseerd met het doel haar leden bij de keuze van echtgenoot of echlgenoote zonder ouderlijken steun of inmenging te helpen, een campagne te gen dit bijgeloof heeft geopend. De ver eeniging schijnt echter weinig succes met haar actie te hébben, omdat het bijgeloof le diep in het volk wortelt. Den vorigen keer, 60 jaar geleden, hebben vele meisjes, uit vrees voor een eenzaam leven, zelfmoord gepleegd VREEMD ZEEVERSCHIJNSEL. In den nacht van Zondag op Maan dag werden de bewoners van 't Zuider- slrand en het strandhotel „Paranglritis" opgeschrikt door een paar doffe knallen welke van uit zee schenen te komen» meldt „M. Java". Den volgenden morgen stond de Oce aan bijzonder hoog, de golven waren on geveer anderhalve meter boven 'hel ge wone peil, met het gevolg dat hel strand tot een diepte van zeshonderd meter verder onder water stond, waardoor ba- tien zoo goed als uitgesloten was. Enkele personen, die het er op waagden de zee in te gaan, werden door de heftige bran ding omver geworpen. Eenige bezoekers, welke een toevlucht hadden gezocht in de door de zee in de rotsen uitgevreten holen, hebben eenige angstige oogenblik- ken doorgemaakt. Op een gegeven oogen blik liep de zee zoo hoog, dat de ingang tot die holen door de woedende bran ding werd afgesloten. Doornat en bibbe rend van angst verlieten de bezoekers een tijdje later de plaats van hun onvrij willige gevangenschap. Als een bewijs van het abnormale peil van den Oceaan gepasseerden Zondag moge dienen, dal het zoetwaterbassin van het strandhotel „Parangtrilis", dat zes honderd meter van het strand verwijderd ligt, af en toe door de zee besproeid werd. In den loop van den dag keerde de Indische Oceaan tot zijn gewonen stand terug. DE BLUE BAND-REIS NAAR ZWJTSERLAND. III H u i s t o e. Zondagmorgen slonden in één van de hotels in Flüelen twee jochies, <le klein sten van alle jongens in ons gezelschap, ergens achter in een gang met liet ka mermeisje te gebaren. liet gesprek wil de niet vlotten, onze knapen ondervon den. dat de directe verbinding buiten de leiders om met 'n meisje dat Zwi|tsersch- Duitsch spreekt, zijn ernstige moei lijkheden heeft. Ze begrepen elkaar in zooverre,, dat het om geld ging, maar de conversatie was hopeloos in de" knoop, toen de leider toevallig verscheen en het kamermeisje hem, als ware hij een red dende engel, tegemoet snelde. Wat of die jongens toch van haar wilden. De jongens kregen een kleur. Ze keken el kaar aan op de manier van „Zeg jij liet nou", en met armzalige „Iialf-Watt-ge- zichten. Eindelijk zei de één „Geld wis selen" en opende zijn hand, waarin wat tien-centimes stukken lagen „Geld wis selen"? „Wollen Sie fünf-Rappe-Stücke haben?" vroeg het kamermeisje (Vijf- centimesstukjes). Neen, de bedoeling was uitgeteld tien centimes voor elk 111 unfc- stukje. Dal gaat niet, zei de leider. Het kleinste wat je krijgen kunt is vijf cen times en daarvoor kun je hier nog niets koopen. Wat wou jullie dan wel met één centime uitvoeren? De jongens keken el kaar opnieuw aan Het was blijkbaar erg penibel. Eindelijk kwam liet er uit. Ze moesten naar de kerk; tien centimes in eens voor het kerkezakje vonden ze blijk baar een roekelooze geldverspilling. Zoo zijn onze jongens; ze hebben tel- mostapijt en leunde haar hoofd legen den stam van den beuk. Zoo bleef ze eenige oogenblikken zitten met gesloten oogen, terwijl rondom haar de schadu wen dieper werden en de betoovering van den nacht haar gevangen hield. Ver weg koerden de woudduiven. Toen zij haar oogen weer opende, zag zij Jim boven zich staan, zijn ellebogen rustten tegen den boomstam, zijn hoofd leunde op zijn hand. Zij voelde mieer dan' dal! zij zag, dat hij naar haar keek, maar zij kon de uitdrukking van zijn gelaat niet zien, omdat de diepere schemering daar een sluier over had getrokken. „Jim!" riep zij met een klank van: pathos in haar stem. „Wat is er van uw dienst, mevrouw", zei hij zacht. „Kunnen wij geen vrienden zijn?" „Mij dunkt, dat wij vrienden zijn,'' zei hij met iets van dien ouden glimlach, dien zij van vroeger kende, „anders zoudt ge zeker niet hier zijn." „Ik kwam omdat ik wist, dat ge in moeilijkheid waart: omdat ge ziek ge weest zijt en zoo eenzaam scheent. „Jim", ging zij ernstig voort, „ge moet niet in deze streek blijven. Werkelijk, werkelijk niet. Ik trachtte u al vroeger te waar schuwen^ maar ik blijk slecht geslaagd te zijn. Vandaag zou, zonder zonder een onvooiI uistandigheid, 'n troep soldaten uitgezonden zijn, om de streek naar u le doorzoeken. Zelfs nu ben ik nog niet zeker. Als eenigen van hen toe vallig u gezien hadden mijn God! Dat zou uw dood zijn!" Zij had steeds heftiger jjesproken, en zich zoo gewend, dat zij hem juist in het gezicht zag, en dat haar oogen den ernst van haar smeekingen kracht konden bij zetten. Hij bewoog zich niet, terwijl zij sprak; l\ij bleef stil op haar neerzien, met zijn hoofd tegen zijn hand rustend, terwijl zijn uitgespreide vingers een scha duw over zijn oogen wierpen. „Jim", herhaalde zij met hartstochte lijken ernst, „ik ben alleen gekomen, om te vragen of ge heen wilt gaan- Ge moet uw leven niet zoo laag schallen, dat ge hel uil pure hoofdigheid kunt weg werpen. Wat kan u hier houden, op deze eenige plek, waar enkelen van ons bijeen zijn, die nog trouw aan onzen Ko ning zjjn? Hier vandaan, over geheel Engeland, zijn uw vrienden, meester, en de onze vluchtelingen, waarom blijft ge dan hier, waar, zoo ge in moeilijkheid kwaamt, zij, die u liefhebben, niet zou den kunnen komen helpen?" „Zij, die mij liefhebbeu," zei hij een voudig, „dat zijn er zoo weinigen, dat ik met hen geen rekening behoef te hou den". „Het is wreed dat te zeggen, Jim wreed en onbillijk. Mylord Save and] Sele is altijd een goed vader geweest." r .1 r i

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5