Zaterdag 21 Augustus 1926 VICTORWJW-fft NIEMEIJER'S NIEMEIJER'S I No. 196 169' Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. BE „ZEELAND'Wftt. H. MULLER C». EN HET IUJK. Onder het opschrift: „Nog een crisis erfenis". schreef dezer dagen het Hand.: „In het verslag van de „Scheepvaart commissie"- dat blijkens een opmer king in den aanhef, een tweedie lezing is, waaruit „uitlatingen, waaraan per soonlijk aanstoot kon worden genomen"' verdwenen zijn wordt een quaesllio behandeld, die nog eens weer een onaan gename herinnering wekt aan de crisis periode. Was in verband daarmede misschien iets gezegd, dat persoonlijk aanstoot gaf Het zou ons niet verbazen. Nog is de quaestie der Louise groeve hangende, uog is geen antwoord verkre gen op de vragen van den heer Drop over de zonderlinge gestie, die het Cen trale Verrekenkantoor voor Brandstof fen belastte met een bruinkoolconcessie, waarmede de regeering blijkbaar ver legen zat. en nu komt hier weer men vindt dergelijke verrassingen op dc meest ongewone plaatsen een onaan genaam souvenir aan de bewindsperiode van minister Van Ysselsteyn opduiken. Toen de maatschappij „Zeeland" na eerst door de regeering met 2.400.000 gld. te 2ijn geholpen, in 1922 weer vast raakte, heeft zij zich op aandringen van den Minister vanL., N. enH. gewend tot de firma Wm. H. Muller Co. Die hulp ten bedrage van f 1.500.000 werd, onder bepaalde voorwaarden,* verleend. Ten behoeve van den nieuwen geldschieter, deed de staat toen afstand Van zijn recht van le hypotheek op de „Mecklenburg" en de „Orauje-Nassau". Nu vinden wij het heelemaal niet vreemd, dat de particuliere ondernemer, die de „Zeeland" te hulp kwam', andere, voor zich voordeeliger voorwaarden stel de, dan de regeering had weten le bedin gen. Maar mei de „Voorwaarts" vragen wij ons af, of het budgetrecht van hét Jparlemenl door dezen Minister, die 'in het algemeen daarvoor niet den meest pijnlijken eerbied verried, in dit geval niet met al te weinig respect is behan deld. Wellicht poogt een Kamerlid over deze vraag eens wat licht gespreid le krijgen. De zaak is het waard. En niet alleen ömi historische ï^denen." BE BELASTING OP .MOTORRIJTUI GEN VOOR BEROEP OF BEDRIJF. .Volgens liet bestaande artikel der Personecle Belastingwet wordt als be lasting voor motorrijtuigen, die uitslui tend of hoofdzakelijk voor het beroep of bedrijf van den belastingplichtige wor den gebezigd, verminderd tot de helfü van de.bedragen, die geheven worden voor de motorrijtuigen, die niet voor beroep of bedrijf worden gebruikt. In verband met het feit, dat het aan tal motorrijtuigen, dat, naar de mee ning van den minister tegen die bedoe ling van den wetgever wordt aangege ven als gebezigd voor beroep of bedrijf en mei liet arrest van d<?n Hoogen Baad van 19 November 1924, waarbij is beslist, dat |ict woord hoofdzakelijk niel moet worden opgevat in den zin van „anders dan bij uitzondering'', wordt thans voor gesteld de woorden „of hoofdzakelijk" te schrappen en dus voortaan de reduc tie alleen te verleeuen voor motorrijtui gen, die uitsluitend voor de omschreven doeleinden worden .gebruikt. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten. 60et. Laxeer-Tabletten 60 ot. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten75 ot. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingec. MecLO Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg Op de Heerengracht alhier wor den werkzaamheden verricht aan de gasleiding, namelijk het schoonmaken der hoofdleiding, waarbij telkens de bui zen op bepaalde plaatsen moeten wor den opengemaakt. Hierbij was gisteren avond ongeveer 7 uur de gasfitter Woltman werkzaam. Deze werkman is door het uitstroomende gas bedwelmd geraakt. Reeds was hij uit den put ge haald, toen de agent van politie v. Aalst ter plaatse kwam1. Deze heeft gedurende een klein half uur door het nat maken van hoofd, polsen en borst, en toen dit niet hielp door hartmassage en ten slotte door de Silvester methode ge tracht de levensgeesten weder op te wekken. Eindelijk mocht hij daar in slagen en kon AV. op zijn vragen ant woorden. Toen kwamen ook medici ter plaatse en werd W. op hun last naar het gasthuis overgebracht om daar met be hulp van het zuurstofapparaat verder op verhaal le komen. Het is bij dit ongeluk gebleken van hoe groot nut het is, dat de politiemannen op de hoogte zijn van eerste hulp bij ongelukken. Uit VTissingen. Te V1 i s s i n,g e n zijn in de week van 14 lot 20 Augustus 3920 gewone en 1537 volksbaden genomen. Uit Zuid-Beveland. iDonderdag namiddag is de 25-jarige Mej. M. uit Den Haag, gelogeerd bij de familie van der R. te Goes, aan het Goesche Sas bij het zwemmen ver dronken. Haar fiets met kleed^ng en taschje stond tegen de palen. Haar lijk is tot nu toe niet gevonden. Nader verneemt de Goesche Crt. nog dat Mej. M. niet in de vakken van de zwemclub heeft gezwommen, doch bij het vuurtorentje, waar hel circa 30 M. diep is en waar een sterke stroom staat. De heer F. v. d. Vreugde te W o 1- phaar t s dijde behaalde op de Ten toonstelling gehouden te Maastricht voor zijn inzending waterbrood een derdein pr. zijnde een bronzen medaille met diplo- (de Z.). Uit Scüonwen-Duie 1 an(L - Ook de gemeenteraden van Kerk- werve en Renesse besloten tot me dewerking aan de overneming door de gemeenten van het eiland van het zie kenhuis te Noordgouwe. DE EISCHEX VOOR HET BIER. Verschenen is een Kon. Besluit waarin, ter toepassing van de artikels 14 en 15 van de Warenwet, worden opgesomd de eischen waaraan do biersoorten moe ten voldoen. te (BELGISCHE TEGEN NEBERL. STUDENTEN Do berichtgever van het „nbld.' Praag seint d.d. 20 Augs.: Het hier sinds twee dagen vergade rend congres van de „Confederation In ternationale des Eludiants" behandelde gisteren 3e toelating van Nederland als volledig lid. Voornamelijk aan de geheime stem ming welke op voorstel van België, tegen alle precedenten in, werd gehouden, is het te wijten, dat liet voorslel-Zwitsex-,- land tot onvoorwaardelijke toelating werd verworpen. De Belgische delegatie omvat alieen Walen, geen Vlamingen. De Nederlandsclie delegatie verliet de monstratief de bijeenkomst en beraad slaagt over haar verdere houding. UitZeeuwsc h-V laanderen O.D. Naar de Z. K. verneemt, hebben Ged. "Staten hun goedkeuring onthou den aan het door den gemeenteraad van Sas van Gent laatstelijk geno men beslui! om den datum van de ker mis te verzetten op den eersten Zondag, Maandag en Dinsdag van September en den tweeden Zondag daaraanvolgend. Dank zij de bemoeiingen van den burgemeester intusschen is het mogen gelukken, Ged. Staten in zooverrei op deze beslissing te doen terugkomen, dat zij ten slotte hebben goedgekeurd, dat op den eersten Zondag van September en de beide daarop volgende dagen kermis zal worden gehouden. De tweede Zondag zou echter als ker misdag blijven uitgeschakeld. Is het blad goed ingelicht, dan yindli deze beslissing zijn grond in een streven ■an christelijk-historische en anli-revo- lulioxmaire leden van Ged. Staten om publieke vermakelijkheden op Zondag zooveel mogelijk le beperken. De mogelijkheid is nochtans open, dat mplaats vau de officieele kermis, door den burgemeester toestemming wordt verleend tot het organiseeren op den tweeden Seplemher-Zondag van een soort volksfeest. Voor zoover het blad kon te weten komen, is een beslissing dienaan gaande nog niet genomen. verkrijgbaar in alle Hotels, Pensions, Café's, Restaurants en Lunchrooms. (Ingez. Med.) DE BIOSCOPEN. Electr. Bioscoop. De hoofdfilm van de bioscope op de Markt, getiteld „De lady of de dame uit de naclifkroeg", is weer een van die films, die ons een stuk leven schetst, een film "waaruit heel wat te leeren valt. Eeu film van vrouwen- en moeder liefde, van ontrouw en haat, van mis kenning van de hoogste menschelijko eigenschappen. En daarbij geeft het stuk tooueelen. te zien uit het nachtleven in de ha venplaats Marseille, en in een variété te Londen, die voor velen ook him aantrek kelijkheid hebben. Deze film speelt ongeveer een kwart eeuw geleden, gezien de costumes, die gedragen worden in dit stuk; juist dit zal voor veien ook een reden zijn een kijkje te gaan nemen. En dit stuk komt nog meer tot zijn recht, nu het gespeeld wordt door goede arlisten en in de hoofd rol optreedt een actrice als de be kende Norma Talmadge, die het droeve leven van „de lady" zoo volkomen tot uiting weet te brengen. Het is een film, die ieder bioscoopliefhebber zal voldoen. Als altijd is ook nu het bijprogramïna ed; een klucht in 2 acten, een jour nal enz. gaan aan het hoofdnummer vooraf en xnaken het geheel tot een programma, zooals wij dat bij Slrengholt steeds gewoon zijn. Flora. De liefhebbers van Cowboyfilms kun nen deze week in de Flora hun hart 'ophalen bij het zien van „De Wrekende Cowboy", een echte ingewikkelde Ame- rikaansche film1 met rennen, ernstige vechtpartijen en dei-gelijke avonturen, die bij een Cowboygeschiedenis niet mogen ontbreken. En te meer zullen zij onder den indruk van al het gebeuren komen, nu een acteur als de bekende Harx-y Carey de hoofdrol, die van den Cow boy Bill, vertolkt op een wijze, zooals dat van hem mag worden verwacht. Ook de andere rollen zijn in zeer goede handen in deze film', die ons terug voert naar de tijden van romantiek, toen de Cowboy's zich telkens legen roovers Jiaddexi te verdedigen. De tweede rolprecl, die deze week loopt, is er een van een geheel andere strekking. In „Het meisje op de trap" wordt ons een familiedrama geschetst, dat, hoe griezelig af en toe ook, zeker niet tot het rijk der onmogelijkheden be hoort, en met een gelukkig slot eindigt. De hoofdpersonc, Dora Sinclair, wordt door de Amerikaansche actrice Palsy Ruth Miller, op onberispelijke wijze weergegeven, daarin door een keur van andére eerste klasse acteurs en actrices bijgestaan. gewijzigde begroeting 1925 van het Bur gerlijk Armbestuur, waardoor de subsi die van de gemeente wordt verhoogd met f 12.900, hetgeen voornamelijk is te wij ten aan de buitengewone uitgaven ge daan ten behoeve van de werklopzcn en wel door het verstrekken van gelde- iijken steun en bedeelingen in natura, waarmede door het genoemd bestuur bij het opmaken der begrooling geen re kening is gehouden. B. en Wi stellen voor het suppletoirc subsjdie te ver- leenen en dit te betalen uït den post „on voorziene uitgaven" der gemeente-be groot ing. I-Iet R. IC. Parochiaal Kerkbestuur vroeg om gelden beschikbaar le stellen voor het bevloeren van het open ter rein van de onder zijn beheer staande R. IC. Jongensschool aan de Verkuijl Quakkelaarstraat, in verband met het invoeren van liet vak lichamelijke oefening en het schilderen van den voor gevel van dezelfde school. Dit laatste be hoort lot het onderhoud der School, waarvoor op de gemeentebegrooting jaar lijks een post wordt uilgetrokken, doch voor de bevloering van Jxet schoolterrein stellen B. en Wi. voor f 390 beschikbaar te stellen. Nu de pogingen om' de Handelsavond school, ter verkrijging der Rijkssubsidie bij het M. O. ondergebracht te krijgen, geen succes hebben gehad,; is het in het belang van het personeel,, dat het in het bezit komt van een vaste aanstelling, te meer daar het buitengesloten is, dat een leerkracht overbodig zal worden. Het personeel aer school bestaat uit 11 leer krachten, waarvan 9 tijdelijk zijn be noemd. De laalstDcnoemde is reeds 4y2 jaar aan de school verbonden. Na ge pleegd overleg met den directeur der school en de Comm. van toezicht op het L. O stellen B.en W. voor met ingang vah 1 Sept. de volgende heeren definitief le benoemen: C. van Alten, J. Butler, J. Q. Brand, E. Hoek, A- Q 1© Clercq, J. Laernoes. D.. van Maris, Ad. Mets Jr. en I. Sinke. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Burg. en Weth. sitellen nog verder voor voorloopig vast te stellen de reke ning van het Havenbedrijf over 1925 in ontvang op f 44.668.71 en evenzo© in uitgaaf met een uitkeering aau het re servefonds van f 1692.59, dat een saldo heeft van f 23.507.86, die van den vee- vleeschkeuringsdienst met een eind cijfer van 1' 15.167.33 en een uitkeering aan de gemeenten in d,en kring Viissip.- ;en van f 991.17i/adie van het woning bedrijf met 'n eindcijfer van f 21.603.11 met een aflossing aan de gemeeuile! van f 1.194.65, die van het bedrijf der bad- exploitatie met een eindcijfer van f 12.585.75 met een uitkeering aan de gemeente van f 257.41 tot terugbetaling van het restant van het door de ge meente gedekte verlies over 1923 en een uitkeering van f 1950.51 aan het re servefonds; die van hel bedrijf der groente- en fruitveiling met een eind cijfer van f 13.871, na verantwoording in ontvangst van een bijdrage van de ge meente tol dekkifag van het 'tekort groot f 4.265.86. Ten slotte die van liet grond bedrijf. De gewone dienst .daarvan sluit met een nadeelig saldo ad f 7459.5-1 welk bedrag is overgebracht xxa,ar den ka- pilaaldicnst. Op den gewonen dienst is uitgaaf gebracht pen bedrag groot f 17.115.62, zijnde d© terugbetaling aan de gemeente van d,e aflossingen der ten laste van het grondbedrijf overgeschre ven gemeentelijke schuld. De kapitaal- dienst sluit iu ontvang pti uitgaaf met een bedrag ad f 19.121.13, na vcranl woording in uitgaaf van het saldo van den gewonen dienst en van een bedrag groot I 10.241.89 als uitkeering aan het reservefonds en na verantwoording in ontvangst van een bijdrage van de ge meente tot dekking van liet tekort groot f 3 781.43. Voorgesteld wordt te verkoopeai aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschap pij "Walchci-en 128 M2 bouwgrond hoek Scheldeslraat—Rochussenstr. voor f 1752; aan den heer M. Maas, 128 M2 aan de- do Scheldestraat voor f 1920; aan de Vlissingsche Bouwassocialie 130 M2 aan de Van der Manderestraat voor f9100. Ter goedkeuring wordt aangeboden de STUKKEN GEMEENTERAAD VAN GOES. A. s. Donderdag, 26 Augs. des avonds 8 uur, vergadert de raad der gemeente Goes. Voorgesteld wordt: te aanvaarden een drielal gcvelsteenen, welke de jjé- meente zijn aangeboden en welke voor stellen de drie Koningin, afkomstig uit het huis „De drie Koningen", staande op den hoek van de Koningstraat en de Bierkade, en deze drie steeuen daarna gratis in gebruik af te staan aau den te- geuwoordigen eigenaar van bedoeld pand teneinde wederom in den gevel te wor den aangebracht. Voorgesteld wordt om aan hel bestuur der Woningbouwvereeniging „Nieuw- Goes" een voorschot uil de gemeentekas le verleenen, groot f105.000, noodig voor het bouweu van 30 arbeiderswoningen en aankoop van den daarvoor benoodigdeu grond. Uit de hierbij overgelegde stukken blijkt, dal van de zijde van de directie van de Nederlandsclie Spoorwegen het verzoek tot de vereeniging kwam om over le gaan tot den bouw van een 30-tal arbeiderswoningen ten behoeve van het spoorwegpersoneel in het algemeen en van het personeel van de straks te ope nen locaalspoorweg op Zuid-Beveland in het bijzonder, terwijl genoemde Directie bereid is garant te blijven voor de huur der wdiiingen gedurende 50 achtereen- ,'vólgende jaren, zoodat de vereeniging nimmer schade kan lijden, behoudens misschien onvoorziene rampen. Verder is het de bedoeling van do vereeniging, dat het voorschot zal wor den verleend onder hypothecair vei'band op de te houwen woningen, zoodat door de gemeente geen risico wordt geleden. De slichtingskosten worden geraamd op f3500 per woning, terwijl dc week- hixur zal xnoeten bedragen f4.70, terwijl de kosten van waterverbruik voor reke ning van den huurder komen. Verder om de thans loopende huur ad rÖÖ p. jaar van eöii Dy hetryff in bruik zijnd stukje gemeentegrond aan de haven, groot 1400 vierk. Meter, die nende voor hel opslaan van straatklin kers, (e verlengen tot 31 Dec. 1926; In verband met een ingekomen adres van bewoners van het gedeelte van den Westsin gel, loopende vanaf het begin der Middelburgsche sli-aat tol aan den Heer Ilendrikskinderendijk hij het z. Dammetje, waarin verzocht wordt om verbetering der bestrating aldaar, stel len B. en W;. voor. tot verbetering te be sluiten en deze te doen uitvoeren in nieuw materiaal, waarvoor wordt ge waagd beschikbaar le stellen liet ge raamde bedrag van ongeveer f 5560 aan gezien de toestand onhoudbaar is gewor den, temeer waar het thans mogelijk zal kunnen zijn hierdoor een goede verbin ding 4c verkrijgen lusschen het Slaition en de Ilaven, via Westerslraat en Zaagmbr Ienstraat, met vermijding van de nauwe straten der binnenstad. Naar aanleiding van dit voorstel mer (Ingez. Med.) ken B. en W. tevens op reeds in Decem ber 1924 een verzoek van gelijke strek king te hebben ontvangen, welk verzoek gemeend werd toen te moeten aanhou den op grond van overwegingen van oeconomischen aard. De verbetering van dit gedeelte Weslsingel was reeds lang door hen overwogen, doch het lag in het voornemen om deze le doen geschieden door middel van bestralingsmateriaal, af komstig van meer belangrijke straalge- deelten, die dan van geheel nieuw en zwaarder materiaal zouden worden voor zien overeenkomstig een door den Di recteur van gemeentewerken samenge steld stratenplan. Dit plan is toen echter door B. en W. feenigen tijd terzijde gelegd met het oog op de toen h. i. vrij na op handen zijnde electrificatie, waardoor het oeconomisch werd geacht met de uitvoering daarvan le wachten totdat de electriciteilskabels zouden zijn aange bracht. Nu sedert dien ©énige jaren nïjn verloopen en naar de mecning van P. en W. de oplossing van het electricijeits- vraag&uk nog geen stap vei-der is geko men, mag de straatverbetering niet lan ger blijven rusten en stellen zij zich dan ook voor, bij de gemeentebegrooting vóór 1927 dit plan, vermoedelijk naar om standigheden eenigszins omgewerkt en gewijzigd, den Raad aan te bieden en bij de begrooling zelve voorstellen te doen, teneinde tot geleidelijke uilvoering daarvan le geraken. "Voorts wordl Ier vaststelling aangebo den een concept-overeenkomst betref fende het plaatsen en onderhouden van een afheining in verhand met demping van sloolen, die gemeenschappelijk eigendom zijn van de gemeente cn den eigenaar van de zich aan de nadere zijde bevindenden grond, aangezien het noodzakelijk was rfoleering aau te leg gen, teneinde een behoorlijke afwatering te verkrijgen voor het terrein hetwelk na den aanleg van de Zaagmolenstraat, bij dat van het gemeenlegashedrijf ge trokken is. tot wederopzeggens een subsidie van f 25 per jaar toe te kennen aan het Propaganda-Comilé voor wegen verke ring; Naar aanleiding van een zich aan een der openbare lagere scholen voorgedaan hebbend voorval van ernstige ordever storing door een der leerlingen, deelen E'. en W. med© dal hun dit de overtui ging heeft geschonken, dat de beslaande veroixlening geen voldoende gelegenheid biedt om op tc treden legen leerlingen, aie hel er blijkbaar op toe leggen, het gezag van him onderwijzers tc onder* mijnen .waarom zij ter vaststelling aan bieden een concept-besluit tot aanvul ling der verordening, regelende het open baar lager onderwijs, waardoor liet mo gelijk zal ziju dat de toelating lo,t de school voor onbepaalden tijd kan wor den ingetrokken. Aangezien van dc bij raadsbesluit vaa 18 December 1924 onbewoonbaar ver klaarde woningen nog slechts 1 woning is ontruimd en tot ontruiming van de overige waarschijnlijk niet zal kunnen worden overgegaan alvorens de in aan bouw zijnde goedkoope woningen der gemeente aan den Westhavendijk gereed' zullen zijn, stellen B. en W. voor den; termijn, waarbinnen die huize" ontruimd; moesten zijn, te verlengen lot 26 Jan, 1927. Dan om aan dhr. J. Bonnet tegen beta ling van een gulden per jaar voor elke vergunning, lot wederopzeggens vergun ning Le verleenen eenige beweegbare ramen aan te brengen in den zijgevel van het door hem verbouwd wordende; pand Boudewijn de Wittestraat 7, welke ramen zullen uitkomen op het terrein' der O. L. school A, en om in de schut- - -

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1