Woensdag 18 Augustus 1926 No. 193. 169° Jaargang WDDELBUR Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post !2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- «ingen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 icent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel It^ër. Familieberichten en dankbetuigingen: van 1-7 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. "V1 Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 4325S t1 *>00.000 VOOR HET KOLONIAAL INSTITUUT. Naar do Telg. verneemt heeft dr. II. R. Hubrecht aan het IColonLaql Insti tuut te Amsterdam gelegateerd een be drag van ongeveer f 1.500.000. Reeds bij zijn leven schonk de heer Hubrecht aan het Instituut, dat zijn groo- lo sympathie had, tweemaal een som van een half millioen en eens een bedrag van twee ton, «elke gelden bestemd waren voor den verderen afbouw ea voor de completeering. •DE FINANCIEELE NOOD VAN VAALS. In Vaals heeft het Burg. Armbestuur collectief ontslag genomen. Het geld Is op, de ziekenhuizen nemen geen pa tiënten meer op, huishuur is maanden en maanden achtersl&llig, de winkeliers die geleverd hebben op bons kunnen niet beLaald worden. liet B. A. heeft be taald, wat het betalen kon, maar het ging niet langer. Er as nog een schuld van f 4600. De fout ligt hieito* dal armen- en ziekenzorg niet gescheiden zijn van den werkloozensleim. De gemeenteraad besloot lie dezer za ken een deputatie naar Den Hang te zenden ten einde rijkssteun voor de werkloozenzorg te verkrijgen. Op aandrang van den Minister werd het vermenigvuldigingscijfer H. O. weer op drie vastgesteld. BINNENLAND. NVIT BROOD UIT NEDERLAND NAAR belgie. De commissie voor de consenten heeft zich Dinsdag naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel nieldl,, mat de kwestie van den invoer van wit brood uit Nederland bezig gehouden. Besloten •werd, aan den betrokken minister voor te stellen, bij koninklijk besluit dezen invoer te verbieden. DE FINANCIËN VAN AMSTERDAM. De geineentebegrooting voor 't dienst jaar 1927 welke B.enW. den gemeente raad zullen voorleggeu is in ontwerp ge reed en heeft de commissie van bijstand ivoor de gemeentefinauciën gepasseerd. Het totaal bedrag van deze begrootlng is f 100.400.000, dal van de vorige be grooting was ruim 96 millioen. Naar de wethouder voor de financiën, de heer Wibaut aan den correspondent der N. R. Crt. mededeelde slaat de be grooting 1927 er ruim 6 millioen on gunstiger bij dan de begrooting 1926. De rekening liet reeds 4 millioen min- lioen minder overschot dian de rekening 1924, gelijk B. en W. reeds voorzagen, toen zij in Mei 1926 hun door den raad verworpen voorstellen indiende tol ver- ihooging van den vermenigvuldigingsfac tor v<an 0.6 op 0.65. De rekening 1925 Laat dus een sajdo niet van 5 millioen, maai* van 1 mil lioen. Hierbij komt dat de ualgaven voor armenzorgen en crisissleun voor 1927 anderhalf millioen hooger geraiamd moes ten worden dan voor 1926, doordat zij voor dit jaar veel te laiag geraamd zijn geweest, wat op dezen post een belang rijke overschrijding tengevolge heeft. En bovendien vertoont de afdeeling onder wijs een verhooging van geraamde uitga ven van 950.000 gulden. De consequentie van een en ander is, zoo deelde wethouder Wibaut mede, de sterke waarschijnlijkheid, dat voor hel belastingjaar 1927-"27 de inkomstenbelas ting verhoogd zal moeten worden en wel met meer dan zij voorstelden in Mei 1926, toen de raad met hun voorstel niet meeging. In het reservefonds, bestemd om al te sterke schommelingen in het percentage der inkomstenbelasting te voorkomen zijn thans nog-51/2 millioen. B. en W. meenen hiervan niet moor dan 4 millioen voor de begrooling 1927 te mogen bestemmen. Dan blijft er nog 2'/o millioeu te dekken, waarvoor B. en W. in April 1927 denken een voorstel te doen aan den raad tot verhooging van den vermenigvuldigingsfactor van .0.6 op 0.7. DE MAASBRUG TE MAASTRICHT. I11 verband met de plannen tol afbraak van de oude Maasbrug te Maastricht, het bouwen van een nieu we brug op de oude plaats en hel aanleggen eener noodbrug brachten de minister van waterstaat, nu*, v. d. Vegte en de minister vau onderwijs mr. Was zink een bezoek aan Mjaiastricht. De ingenieurs Baucke, Klink, Kam- slein en Rosewaljl vergezelden de mi nisters. Uit Stad en Provincie. Ernstig gekwetst werd de getroffene in een nabijzjjnde woning gebracht, om la ter per aulo naar de ouderlijke wo ning le- worden vervoerd. Uit Middelburg Met eeu enkel woord willen wij herinneren aan bet derde abonne mentsconcert van hel Middelburgsch Mu ziekkorps, dat na uitstel op 11 dezer, thans morgenavond in het Schuttershof Ihier wordt gegeven en waarvan wij hel programma opnamen in ons nummer vau Zaterdag 7 Augustus. Uit Vlissingen. De St. Jaoobstoren te Vli s sin-v en zal in het vervolg op werkdagen le bezichtigen zijn van 10 Lot 12y2 en van 2 tot 4 uur. Uit Walcheren. Tijdens het onweer in den vroegen morgen van Dinsdag is een jong paard van den landbouwer F. Uoone Hz te Biggekcrke au de weide door dea bliksem doodgeslagen. Het was niet ver zekerd. Terwijl Dinsdagmiddag eenige werk lieden, werkzaamheden verrichtten aan een in aanbouw zijnde woning aan den Veersclien weg onder de gemeente Vrouwepolder, werden in hun on middellijke nabijheid, twee aan hen toe- behoorende rijwielen welke tegen een muur geplaatst waren, ontvreemd De politie stelt een onderzoek in. Uit Zuid-Beveland. De melkprijs le Scli ore is al weder verhoogd en gebracht van 12 op 14 cent de liler. Uit Tholen. Vrijdagavond had een net gekleed heer voor eenige dagen zijn intrek ge nomen in het hotel „De Gouden Leeuw" van den heer Knijf te Scherpeuis- s e. Zondagmiddag ging hij een fietstocht je maken, doch keerde niet meer terug. Niet alleen bleef de rekening onvoldaan aar Maandagmorgen kwam de heer Knijf Lot de ontdekking dat er een ijzeren gesloten geldkistje, inhoudende f80, ver dwenen was. De justitie werd met het geval in kennis gesteld en per Radio beleend gemaakt. De logé had zyu tascli met logeerbenoodigdheden met zijden nachlpak achtergelaten. Het naehtregis- ter heeft hij geteekend, doch de vraag is of dal 2!Jn juiste adres is. UitZeeuwsch-VlaanderenO. D. Bij 't Maandagochtend gewoed heb bende hevige onweder is de grootc land- bouwschuur van den lieer E. II. iu den Ouden Graauwpolder onder de gemeente Gra a uw een prooi der vlammen ge worden. Landbouwwerktuigen en nagenoeg de geheelc oogst van graan, is in den brand gebleven. Zooals andere jaren, wordt de zo merkermis le Selzaele druk bezocht door Hollanders uil de naburige grensgemeen ten, dio dan in België van de verschil lende vermakelijkheden gebruik maken, terwijl anderen het noodige aan Bachus oYfereu. Thans deed zich een betreurenswaar dig ongeval voor. Een 16-jarig meisjjc ui|t de wijk Zandstraat te Sas van Gent kwam bij hel schomtnelen uit denluchl- schmnmel te vallen en werd door hare vaart legen een ijskarretje geslingerd. Dit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Maandagavond vergaderde de raad der gemeente Breskens. De rekening der feestcomïnissie ooft- en tuinbouw is door een commissie na gezien en in orde bevonden. De secretarie zal in den vervolge voor het publiek geopend zijn doorloopend van 9 uur v.ra tot 3 uur n.m., des Zaterdags van 9 tot half één. Tot lid van de commissie lot wering van schoolverzuim (vac. Niermans) werd benoemd de heer Ramaker. Steunregeling. Aan steun voor de vis- schers en werkl. is tot nu reeds uitbe taald f 567. De heer w.Luijk zag liever steuntoekenning iu den vorm van le vensmiddelen. Thans kan de commis sie niet steeds nagaan, of het toegekende bedrag hel gezin ten goede komt. terwijl de taak der commissie alsdau veel wordt vergemakkelijkt. Hierover ontspon zich een uitgebreide discussie. Als gevolg van de besprekingen werd de commissie uitgebreid met de heeren Luleijn en Mookhoek, ter wijk de com missie geheel vrij staat in de wijze van steuntoekenning. Besloten werd bij de Bank voor Ned. Gemeenten een rekening-courant Le ope nen. ^Conversie geldleening f 30.000. Ge tracht zal worden deze leening, llians nog groot f 27 000, le couverteeren. Ren tevoet 43/4 pCt. De rekening 1925 werd voorloopig vastgesteld, batig slot f 11.270. De voordracht voor het college van zeilers wordt vastgesteld le. de aftre dende leden J. de Hullu en J. M. H. I. Sande, 2e. P. Gatsman en Jac, Cruson. De huurwaarde voor de bovenwoning van het gemeentehuis wordt bepaald op f 350 liet voorstel van de meerder heid van B. en W. om de huur op' f 300 le bepalen, werd mei 4 legen 3 sleni- men verworpen. In verband mot liet aanschaffen van een lijkwagen werd een verordening op het gebruik daarvan vastgesteld. Hel ta rief is gebaseerd op den aanslag in de •yksinkomslenbelastiii^ en luidt als volgt: Minder dan 1' 700 inkomen nicls verschul digd, van f700 lot f1500 f2 50; van f1500 hl f3000 f5.—, boven f3000 f 10.Dit recht wordt verhoogd mei f 2.voor eiken K M. hij gebruik, gedeel telijk binnen en builen de gemeente. Kleeding en tuig der paarden zijn voor alle Idas sen gelijk. Benoeming gcmceate-opzichler. De voordracht was: 1. I'. J. v. der Sande, L. A. Cijsouw, 3 W. Burgers, 4 D, Ornée eu 5 C. van Maui'ik Benoemd werd de heer D. J. Ornée, wonende le Borculo. (Bij loling na her stemming lusschcn de heeren Cijsouw eu Ornée Tijdeus het onweer van Dinsdag morgen is le Zuidzande een rund van oen landbouwer I. L., dat zich in eeu weide bevond, door den bliksem doodgeslagen. Assurantie dekt de schade. in opdracht dier kerk aau dr. Koppenaal, kón de classis niet anders meer doen dan met innig leedwezen constaleeren, dat dr. Koppenaal had opgehouden tot de Geref. kerken in Nederland te behoo- ren en mitsdien ook opgehouden had ge rechtigd tc zijn tot den Dienst des woords en dea- Sacramenten in die ker ken. Van deze uitspraak zal mededeeling gedaan worden aan de classis der Geref. kerken iu NederLand, aan dr. Kop penaal en aan de Generale Synode. (Stand.) VOOR DE SLACHTOFFERS VA,N DE PAD AN GRAM1». Bij mr. G. J. Sprenger, penningmeester van het Prov. Comité voor de Padang- ramp zijn ingekomen de volgende be dragen Mr. F. J. S. te Middelburg f 25, Di. de V. te Middelburg f 2.50; R. A. J. v. D te Hilversum f 500; Burgemeester We. meidingo f 443.30; 'Idem Katlendijke f 160.30; Idem Westdorpe f54.65; Idem Domburg, f76.83i/»; Idem 's-Heerenhoek f 45; Idem Zaamslagf 115. Nagekomen gift Oosikapelle f 5 De penningmeester blijft zich voor ver dere giften aaubeveleu. KERKNIEUWS. Gisterenavond Field voor (Ten 3e geheelc Nieuwe Kerk vullende schare belangstellenden de heer ds. G. Wisse, predikant bij de Chv Geref. Kerk le Utrecht, geboren alhier, een lijdredc over „De Z.ngers aan de glazen zee." De mol groot rede mars talen l uilge sproken rede werd "mei groote aandacht gevolgd. o In de Geref. Kerk. Maandag is de classis Zaandam der Geref. kerken iu buitengewone verga dering bijeen geweest op verzoek van de Gereï. Kerk van Monuikendam napr aan leiding vau hel feit, dat dr. Koppeuaal zich gevoegd heeft hij de kerk van Zand- voort, die ds. II. C. van den Brink als haar wettigen predikant erkent. Nadat de consulent ds. Schweitzer, op verzoek van de kerjk van Monnikendam, rapport had uitgebracht van zijn bezoek ONDERWIJS. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen Hoogduitsch M. O. lakte A), de lieer M. M. Bartelse te Kloetinge; voor hel examen Hoogduitsch L. O., mej M. C. de Korte te Ierseke; te Utrecht voor het examen Engelsch L. Ode lieer H. Leerdam alhier. De examens middelbaar gym nastiek. Mr. N. J. Yellenga le 's-Gravenhage, die de belanden behartigt van eenige candidaten, die meenen ten onrechte te zijn afgewezen bij de le Haarlem gehou den examens voor lichamelijke opvoe ding, heeft de volgende open brief ge richt tot 5Ien heer M. F Graaflang, in specteur der lichamelijke opvoeding, voorzitter der examencommissie middel baar gymnastiek; Uil 4e door uwe commissie aan cau- didaten verstrekte 5 eindcijfers de eenige officieeie gegevens die zij bezit ten is mij gebleken: lo. dat, indien er geen sprake is van loting, welke kwalificatie van liet examen uit uwe commissie zelve afkomstig schijnt te zijn, dit examen dan toch in elk geval een kansspel is geweest; 2o. dat in ieder geval belanghebbenden ernstig zijn geschokt in hun vertrouwen iu den ernst, de rechtvaardigheid, do billijkheid en de juistheid van de beoor- deeiingen, zoowel candidaten als hunne leeraren. Afgezien van de vraag of deze conclu- 2s, die te zijner tijd zullen worden ge staafd niet bewijzen, juist zijn, deelde men mij mede, dat de bedoelde officieeie gegevens (5 eindcijfers) ook nog verge zeld zijn gegaan van de verbluffende opmerking, dat „deze voor u (candida ten) slechts een relatieve waarde heb ben, daar u niet beleend zijt met de wijze vaarop deze ontstaan," Derhalve zou ik gaarne zien. dat u die belanghebbenden op doeltreffende en snelle wijze langs dezen weg kunt in lichten (teneinde hun leed over de ge vallen beslissing te verzachten en hunne toekomstplannen niet te vernietigen) op de navolgende punten inlichtingen zoudt willen verschaffen: 1. welken maatstaf liceft uwe commis sie hij hare beoordceling 'toegepast? 2e. welke motieven hebben uwe com missie daarbij geleid? wélke waarde moet aan de ver strekte 5 eindcijfers worden toegekend? d4m»REEP ^eterdanöogdj^BESTE (Ingez. Med.) B. M., huisvrouw van J. de R., 28 j., vischleurster, Arnemuiden, wegens be- leediging van J. Meulmeester, huisvr. v. L. van de Ketterij le Arnemuiden op 3 Juli 1.1. Eisch f 10 of 10 d. h. Uitspraak adem. K. v. d. M., 42 j., Landbouwersknecht te Duivendijke, wegens beteediging van W. van Damme te Haamstede op 6 Juni 1926. Eisch vrijspraak. Uilspraiak idem. (J. v. d. W., 19 j., werkman te Re- nesse werd beklaagd dat hij in den nacht van 16 op 17 Juni j.l. te Noondwelte niet voldaan hee.ft aan de vordering van den rijksveldwachter om af le slap pen, toen hij daar een rijwiel berf&edi zonder licht. Eisch f 15 of 15 d. h. Uitspraak idem. LANDBOUW. Bij verschillende bewoners der wijk Zandstraat le Sas van Gent komt onder de varkens de gevreesde vlekziekte voor. Reeds zijn een viertal dieren bezweken, terwijl er nog lijden de zijn. De rechtbank alhier benoemde tot makelaar in onroerende goederen den beer W. Huson W.Lzn le Y1 i s s i nge n. Faillissementen. Door de 'Arr. Rechtbank alhier is fail liet verklaard L. Schrijver, horlogema ker en koopman te Goes. Rechter commissaris mr. W. M. G. Jolles. Cu rator mr. Joh. Adriaanse. Nederl. Jaarbeursook 'savonds De Raad van Beheer der Nederl. Jaar beurs lieeil besloten bij wijze van proef tijdens do a.s. Najaarsbeurs 6—16 Sep tember 1926) op twee dagen der eerste; week de beurs ook gedurende dc avond uren open te houden. De beurs zal ech ter een streng zakelijk karakter blijven dragen. RECHTZAKEN. Voor den politierechter te Den Bosch stond terecht Th. J. R., onderwij zer te Siebengewald, beklaagd van mis handeling van een leerling. Verdachte beweerde het kind eeu tik gegeven te hebben. Maar de lik was zoo, dal de jongen er een striem van in den nek had, aldus de president. De kleine getuige, Jantje Jansen. 9 jaar oud, verklaarde, dat hij zijn som niet kende cn meester hem daarom ge slagen had. Het O. M. .wees er op, dat tucht noo- dig is, doch die mag geen mishandeling worden. De onderwijzer moet niet den ken, dat hij op de dorpsschool mag doen wal hij wil. De meester is in de klas haas, maar er staan nog bazen boven hem, aldus de officier. Wegens mishan deling werd verdachte conform den eisch vau het O. H veroordeeld tot 1 maand gevangeuisstraf Voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Politierechter te Middelbur_ In de zitting van Dinsdagnamiddag stonden terecht Fr. B., 30 j., reiziger, Rotterdam,wórd wegens openbare schennis der eerbaar heid le 's-HeerenJiock op 21 Juni 1926 geëischl: f 100 of 100 d. li.; uitspraak idem. Fh. F. S., 31 j., landbouwer, IJzen- dijke wegens diefstal vau «enige visclifui- ken toebehoorende aan C. Moens te IJzendijke in Juni jl. Eiscli 125 of 25 d. Uitspraak if 15 ,of 15 d. h. M. L., huisvr. van J. H., 40 zon der beroep te Aardenburg, wegens be- leedigng van R. de Rooze je Aarden burg op 2 Juli jl. Eisch f 10 of 10 d. li. Uitspraak idem. HANDEL, NIJVERHEID EN Vl&SCHERIJ. LEGER EN VLOOT. Op Vrijdag 20 Augs. a.s. wordt op Zuïd-Beveiand een oefening gehou den voor hel Landstormkorps Motor- dienst met medewerking van vliegtuigen uil Soes ter berg. waarvoor een bericht- kokerterreiu voor waarnemingen wordt ingericht. Blijkens eeu bij liet departement van Marine ontvangen telegram is Hr. Ms. onderzeeboot Iv XIII op de uitreis naar Nederlandscli-Indiê, via het Pana- makanaal, Maandag 16 dezer van Ma- zallan vertrokken. De officier van gezondheid der lo klasse J. Ris, dienende aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", is den leu Oc tober a.s. ter beschikking gesteld. Adelborst bij het Kon. Insti tuut voor de Marine te Willemsoord. De Minister van Marine a.i. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de hierna genoemde candidaten, in alphabe- tisclie volgorde gerangschikt, in aanmer king komen voor plaatsing als adelborst hij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, cn wel: bij de driejarige opleiding voor den zeedienst: L. A. B- Alting Mees, Th. P. Buytendijk, E. Dank- ineijer, J. van Haga, L van nongel, J. 0. Jurrjens. Olir. W. Krabbe, G. Kruys, G. J. Lutje Schiplioll, A. van Miert, H. P. Muller, A. C. M de Neeve, A. HJ. J. v. d Schatte Olivier. J. van der Wateren, S. S. W. van der Woude; bij do vierjarige opleiding voor den zeedienst: D. J van Doorninck (uit Mid delburg), E. J. E. Dulfcr, B 0. Eock, L. J. Jarman, J. K. Kempees, H A. Labouchère, A. Rijke, J. van Staveren, R. van Slrien, P. J. Visser en M. T. Vos; •Wos; hij de vierjarige opleiding voor den marinesloomvaarldienst: N. C. van Ber gen van der Grijp, G. E. J. Groenendaal, en H. van der Houwen; hij dc twee jarige opleiding voor de administratie: S. D. Duijveman en 0. A. de Poorter.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1