Dinsdag 17 Augustus 1926 FEOILLETOR. No 192 MIDDEL 369* Jaargang COURANT, BINNENLAND. HET NEDEItL.-BELGISCH VERDRAG IN DE STATEN-GENERA AL. We ontvingen van geachte zijde de vulgenac bosehoirwin'gen, waaraan wij plaats verleenen Het voorloopig verslag omtrent het nieuwe onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer wijst in de richting Van verwerping van het gewijzigd wets ontwerp tol goedkeuring van het N. B. tractaat, althans van uitstel of schor sing van behandeling, wat vrijwel op (hetzelfde neerkomt. Zekerheid dienaangaande bestaat niet. Kamerverslagen geven die gAmszins. 2e geven, en dan nog vaak onvolledig. Uiting aan stemmingen. Ten slotte moet ook aan de Regeering in dit geval aan onzen in binnen- en buitenland gewaar deerde n M. v. Buit. Z. de onbegrens de gelegenheid gegeven om haar meening over het moeilijk te omvatten vraagstuk luiteen te zeilen. Voor en legen van het tractaat zijn thans, voor zoover mogelijk •en doenlijk, door bevoegd te achten •deskundigen, onder de oogen van het publiek gebracht. Daarnevens schijnt niet overbodig een blik te doen gaan over ■de situatie n& een eventueele niet-lot- standkoming van het wetsontwerp en ■bver de stelling waarin deze of een volgende Regeering zich daardoor zal •vinden geplaatst. In de M. v. T. op het oorspronkelijk ingediend wetsontwerp blz. 5, gewagende van hel laten vervallen van de collec tieve verdragen van 1839, is medege deeld, dat met de Britsche en Fransdie iRegeeringen overleg werd gepleegd over den vorm, waarin dit zou geschieden. Een ietwat geheimzinnige uitdrukking. De vorm toch, de wijze van oplossing kon wel geen andere wezen dan de in '39 gevolgde. Blijkbaar verlangden de Ibeide groote mogendheden af te wachten hoe Nederland en België zouden vol doen aan het besluit van den Conseil Suprème des Alliés ia 1919: herziening van de verdragen met liet doel „ten be hoeve zoowel van Bejgiê als van den algemeenen vrede, de gevaren en de vér- schillende bezwaren weg te nemen, die luit gezegde verdragen voortvloeien". Deze indruk wordt bevestigd door de overweging in het nader ter goedkeu ring aangeboden tractaat van 22 Mei 1926, luidende; „in aanmerking heb bende genomen het verdrag (op 3 April 1925) dat Z. M. de Koning der Belgen "en H. M. de Koningin der Nederlanden te 's Gravenhage, hebben gesloten tot herziening van eenige bepalingen van bet verdrag tusschen België en Neder land, te Londen den 19den April 1839 gesloten." Met die considerans werd het verband tusschen ons veelbesproken tractaat en het doen vervallen der verdragen van '39 ooor de Britsche en Fransche Re geeringen vastgelegd. Onze Regeering sloot zich 'hierbij aan door de in het ge wijzigd ontwerp van wet voorgestelde goedkeuring van de Iractaten van 3 Ai-pil 1925 en 18 Mei 1926 in éénzelfde artikel art. 1 op te nemen. Alles voldoende om' te doen beseffen, dat wij er met de verwerping van het in 1925 gesloten tractaat niet af zullen zijn. Prof. Colenbrander in de hernieuwde uiteenzetting2) van zijn ernstige bezwa ren legen het tractaat, acht dit niet van overwegende beteekenis. Het doen ver vallen der Iractaten van '39 brengt niet verder dan „dat zij formeel van de mogendheden afkomen." Toch niet zoo gering te s chatlen. Laten de big two zich in vervolg van tijd over actueele moei lijkheden of bezwaren tusschen Neder land en België hooren, dan zal de Ne- derlandsche bewindsman op een vrij standpunt staan. Niet uitsluitend for meel zal het verleden achter hem liggen. Neerland's rechten willende handhaven, zal hij sterker kunnen zijn. Vervuld van „de gevaren" voor den algemeenen vrede, zullen de groote mo gendheden blijven aandringen op herzie*, ning der verdragen van '39. Op ons zal de pressie worden gelegd opnieuw met België in onderhandeling te treden. Zal in dat stadium onwillig, wellicht met luttel formeele wijziging, worden aan vaard, wat thans onaannemelijk geacht wordt? Bovenal: is er waarborg dat hij een iteratio decortuos Regeeri,ng en Lands- vertegenwoordigipg binnen- en buitens lands genoegzaam kracht zullen bezillen en ontwikkelen om ons goed recht te handhaven Er is stof tot twijfel. Wat de laatste 25 jaren in dit opzicht opleverden, is niet geruststellend. Ook niet in ons handelen in de Belgi sche materie. Twee voorbeelden mogen aangestipt. Na 1911 staakte Nederland den forten- bouw te Vlissingen, onder pressie van buiten. Ons goed recht was onafwijsbaar. Het fort aan den Hoek berust op geen anderen basis. Met een verdedigingswerk te Vlissingen zouden we thans in de< Westerschekle-quaestie vaster en veili ger staan. Toen in de eerste dagen van Augustus 191? ae oorlogsbetonning in de Wielln-i gen zou worden gelegd, was een een-i voudig verzoek van Belgische zijde vol-< doende om de vredesbetonning, die reeds was opgenomen, weder te leggen. Het> gevolg is geweest dat toen de Belgische kust eenige maanden later door de Duit-* schers werd bezet, de Steering zich eveneens moest onthouden van het leg-, gen van mijnen en hel neipen van andere, maatregelen in dat gedeelte van de Wie lingen. ft) En de slotsom: „Doe wel <\n zie niet om." Aldus de opposanten tegen liet trac taat. Zeker, niets vooruitziende. Gouverner c'est prévoir. Alles te samen genomen schijnt steller dezes liet voordeel ook van een formeel loskomen overwegend. D. M. v. T. blz. 2. 2) De- Gids, Augustus 1926, blz. 256. ft) Hel Wöelingen-vraagsluk, door W. C. J. Smit, gep. vice-admiraal, 1920. Dit het ï&gelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 43). Zij was inderdaad Jn minder dan een kwartier op Stella's rug op weg door de velden; een galop over het stoppelveld, een paar sprongen over heggen en den smallen stroom, en zij was in het gezicht van de hul van den smid. Dat was haar eerste doel; Tubal bad gezegd, dat Jim van tijd tot tijd Peter Mudge. kwam be zoeken, en dat hij daar zijn paard stalde. En toen Barbara Stella inhield, zag zij, dat een slank kastanjebruin paard in de schuur stond. Maar zij had wat uioeilje Mudge te overtuigen, dat haar bedoelin gen ten opzichte van Jim goed waren, en om inlichtingen van liem te verkrij gen omtrent Jim's mogelijke verblijf plaats. De man was blijkbaar een vurig aan hanger van zijn beer en van al de Dien nes, en zag er uit, of hij voor hen door een vuur zou loopen. Hij was eerst zeer halsstarrig, en ofschoon Barbara hem in haar hart niet anders dan prijzen kop, had zij wel kunnen huilen van boosheid, VLAAMSCHE BEGROETINGSDAG. Zondag heeft te Roozendaal de jaar- lijksche Vlaamsche begroclwgsdag plaats gehad d.w. z. de bijeenkomst van de in Nederland vertoevend,© Vlaamsche bannelingen, en de Vlaamsche anationa- listen in België. In optocht, met de Leeuwenvlaggen voorop, trokken zij ten getale van eenige honderden naiai- dp zaal van de Harmonie, die te klein was om allen te bevatten.. De bijeenkomst werd geleid door den heer Heuvelmans, voorzitter van „Houw en trouw" uit Haarlem, oud-kinderrech ter te Antwerpen. In de ochtendzitting werd gesproken door mr. v. d. Broeck, advocaat te Antwerpen; 's middags door mr. van Es, advocaat in den Haag, en door Wies Moens. Begroetingstelegrammen werden gezon den aan dr. Borms en Jos van ExtergA hem, die in de gevangenis vertoeven. Op de middagvergadering was o.m. aanwezig de Amerikannsche professor professor Cluff ,van de universiteit te Columbia. Op het podium hadden plaats genomen de hecren Heuvelmans, Den Haag, K. Waternnux, secretaris, de voor zitter van Rotterdam, Karei Angersmille, de voorzitter van de afd. Den Haag, Spincemaille, prof. De Spelaers, Eind hoven, mr. Van den Broeck, dr. A. Mar tens, Middelburg, advocaat van Es, Den Haag en Wies Moens. Verder waren in de zaal aanwezig professor Tack, prof Do Decker, Rosa de Guchteuaere, Herman Vos, Boudewijn Maas, Karei Heynede- rick, Flor Peters, Ing. Mommaerts, wed. Hypolite Meert, Veroieuwe enz. Terwijl de aanwezigen zich gereed maakten weder huistee te keeren, deed zich een incident yoov. Een propagan dist van het amnesliecomité verspreidt^ onder de aanwezigen een blad,, genaamd „Amnestie", waarin o.m aanvallen wer den gedaan op nationalisten, dje ook bij deze vergadering tegenwoordig waren. De verspreiding van dit blad op de ver gadering was dan ook verbodpn, en zoo dra de propangist met verspreiding be gon, werd hij hieraan herinnerd. De man schreeuwde daarop dp zaal in, dat hij weigerde te gehoorzamen. Het kwam lot een opgewonden debat, waaraan door het zingen van de „Vlaamsche Leeuw" een einde werd gemaakt. gebracht, de G. kon nog enkele meters verder gaan en viel teen op straat neer. Door daar in den omtrek zijnde personen werd hij binnengedragen bij een daar in de buurt wonend familielid. Een dok ter, die spoedig ter plaatse was, ver leende de eerste geneeskundige hulp, waarna de ziekenauto Van het ziekenhuis te Noordgouwe werd ontbotten. Toen de ze met den directeur van het zieken huis, na een half uur ter plaatse was, was het slachtoffer reeds overle den, en kon de auto onverrichter zake lerugkeeren. Het slachtoffer staat over het algemeen gunstig bekend. De dader, Jonker, die inmiddels is gearresteerd, is geen onbekende van de politic, hij werd kort geleden wegens diefstal van rijwielplaatjes veroordeeld, welke straf hij nog moest ondergaan. Ongeveer een uur na de misdaad bevond de dalder zich nog in een café op de Ilaveaij Het parket uit Middelburg arriveerde Zondagmorgen alhier voor onderzoek. Heden wordt het weder hier verwacht Aanleiding tot den moordi schijnt min nenijd te zijn. De dader heeft bekend BORCULO'S DANK AAN DE PERS Hel gemeentebestuur van Borculo ver leende bij gelegenheid van de herden king van de stormramp aan den voor zitter van den Ned. Journalistenkring een verguld zilveren medaille als dank voor de hulp, door de dagbladen inder tijd bij het lenigen van den nood gebo den Ook aan de hoofdredacties van enkele groote dagbladen is zulk een verdiensle-medaille verleend De medail les zijn van een oorkonde V KERKNIEUWS. De Zeer Eerw. heer .G Bi N. Luken, kapelaan alhier is als zoodanig be noemd te Rotterdam. Ds. G. H. Kersten zegt, dat de ge vraagde en ontvangen f30.000 voor den bouw van een Theol. school te Rotter dam .ter opleiding van predikanten voor de Geref. gemeenten, hun bestemming blijven behouden en hard noodig zijn. Thans vraagt hij nog ruim tweeduizend gulden voor de meubileering. Reeds kwam een kleine honderd gulden bijeen. Voor de bibliotheek worden nog steeds inzendingen ontvangen. Uit Stad en Provincie. Bij beschikking van den Minister van Financiën is verplaatst de ontvanger GJ. Beijerle van het kantoor der dir. belastingen en accijnzen te Ooslburg naar het kantoor dier middelen te Oud- Beijerland- is de ontvanger der registra tie en dom R. Meursinge Re> nders verplaatst van (liet kantoor Tholcn naai* liet kantoor Rhenen. Uit Middelburg De bespeling van hel carillon te Middelburg op Donderdag a.s. van 12 tot 1 uur, door den heer A. van Os, begint met no. 29 van het bekende pro gramma. In totaal zijn gisteren bij de con trole alhier 10 bestuurders van auto's of motorrijwielen verbaliseerd wegens het niet in orde zijn van remmen enz. of het niet bij zich liebbeu van een rij- of nummerbewijs. Uit Schouwen-Duiveland. Omtrent den doodslag te Zie rik zee meldt men ons nog het volgende Zaterdagavond omstreeks 11 uur liep tu groepje menschen ruziemakend door dje St. Domusslraat. Onverwacht werd de 28 jarige C. H. dc Graaf door den 22-jarigen J. een steek in de borst toe want de tijd ging voort, cn het gevaar voor Jim werd dreigender. „Als ge me niet helpen wilt, man", zei Barbara met vurigen ernst, „om uw jongeu meester te vinden, zal ik hem al leen gaan zoeken. Vijanden zijn hem op het spoor, en als hij gevangea-geno men wordt, helpe God u, want dan zult gij de schuld zijn van zijn dood." Miaar de man schudde het hoofd met rustige koppigheid. „Zijl gij ook niet een vijand van den jongen meester'?" antwoordde hij; „gij, zijn vrouw, en gij staat aan den kant van hen, die hem zouden dooden als zij er ae kans toe zagen „Ja,! Ik, zijn vrouw," zei zij even hard nekkig als hij. „Ik zijn vrouw! Deukt ge, dat ik bel laagste wezen op de vvcïJeJd een vrouw ben, die haar eigen echtge noot zou verraden?" Hij keek haar aan met scherpe, on derzoekende oogen en zij beantwoordde zijn blik, waarbij zij haar geheefe ziel in een laatst zwijgend beroep legde. Zij zag dat zij hem eindelijk getroffen had. In- daad konden slechts weinig mannen lang een bede van Barbara's oogen weerslaan. Een bewoner der bosschen, hetzij dich ter of smid kon zich nooit geheel los maken van gevoeligheid en de oude Mudge, die het meeste van zijn vrijen tijd, doorbracht met te loopen onder statige KUNST EN WETENSCHAPPEN. Een schat van 1500 tapijten. Hel plan van den koning van Spanje waarvan reeds eerder sprake is geweest, om de lapijtenschat van het koninklijk huis in bet openbaar ten toon te stellen, is thans zoo ver gevorderd, dat het paleis te Aranjucz is aangewezen om tot museum te dienen voor de meer dan 1500 kostbare stukken. Tol heden lagen ze, in tamelijk verwaarloosden toe stand. naar verluidt, opgeborgen in de verschillende koninklijke paleizen, waar noch koning Alphons zelf, noch zijn on derdanen er van konden genieten Al leen bij kerkelijke feesten, processies, kwamen er enkele voor den dag. .ook werden er wei voor tentoonstellingen in Frankrijk en Engeland uitgeleend, maar verreweg hel grootste deel dier heer lijke oude kunstwerken werd sedert menschenheugenis niet meer te voor schijn gehaald. Kenners beweren, dat de heele ver zameling meer waard is dan de gansehe kunstinhoud van het Prado. Ook de Hof- burg te Weenen is. naar men weel, rijk aan oude wandtapijten, maar wordt toch idoor den Spaanschen schat in aantal en kostbaarheid nog overtroffen. De Spaan- sche koningen met hun uitgebreid ge bied waren eeuwen lang in de gelegen heid om de schoonste kunstwerken der weefkunst te verzamelen; Alrechl en Doornik in de 14e en 15e eeuw, later Brussel en Parijs, hebben hun rijkste tapijten voor hel Spoansche hof vervaar digd; de prachtigste stukken uit Bour- gondië behoorden den koning. Ook in Badcostuums v.af 59 ct IMmuteen v.af 24 cl Zwembroeken V.af 19 ct Badhanddoeken 24 ct RECLAME-AANBIEDING Theedoeken, Handdoeken, FaDtasie en Poolbont Schorten vanaf 98 ct. Overhemden en Zeil binders. Sokken 171/. ct per paar. ZIE ONZE ETALAGES. Firma H. L. HENDRIKSE, Gravenstraat, Middelburg. (Ingez. Meti.) Spanje zelf werd de thpijtkunsl beoe fend; Italië en Holland droegen het hun ne bij. Karei V, een groot liefhebber van de edele weefkunst, liet door de beste tapijtwerkers van alle landen de geschiedenis van zijn regeeringsdaden en van zijn tijd in beeld brengen. Men kan zich dus voorstellen wal een prachtig museum dit slot van Aranjuez met zijn anderhalf duizend tapijtwerken belooft te worden en welk een grooten dienst koning Alphons, met de stichting er van, aan kunst en kunstwetenschap gaat bewijzen. ONDERWIJS. Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen Nijverheidsonderwijs akte Ni, de heer P. Kakebeeke te Goes. Hel bestuur van de Chr. school te K a pe 1 le—B ie ze 1 inge en Evers- dij k is in liooger beroep gegaan bij Ged. Slaton van Zeeland, legen het genomen raadsbesluit in do vergadering van 30 Juli met 4—2 stemmen werd afgewezen de aanvrage van het schoolbestuur gegrond is op art. 72 L. O. wel 1920, om in gelijke rechten te mogen doelen als dc beslaande openbare en Ned. ïïerv. school' ter plaatse, en te mogen ontvan gen uil de gemeentekas f 1102.81, vol gens gespecificeerde en goedgekeurde lijst door don iuspecteur van hol onder wijs, voor aangeschafte en nog aan te chaffcn leer- en hulpleecmiddelen. 'beuken en bevallige esschen en wiens ooreu gestemd waren op den zang van iederen vogel en het getrippel van al de kleine voelen, die de bosschen bewonen, was geen uitzondering op den regel, en bij de ernstige smeekgebeden van Bar bara smolt zijn achterdocht als sneeuw onder de zounewarle „Zeker, ge zult mijii meester daar in de bosschen vinden. Mevrouw," zei hij eindelijk, „waar hij speelt met de eek hoorns en meer zulke; "kleine dieren, precies alsof hij eefii van hen was. Maar „voegde hij er bij, e« zijn schérpe stem werd op eens streng en dreigend, „moge de groote God u straffen, zoo ge met slechte bedoelingen naar Heer Fiennes gaat." Hij ging nu zelfs zoover van voor !e stellen dat zijn kleindochter Rebekka, het meisje dat zijn huishouding deled, Barbara zou vergezellen en "haar naar de meest geliefkoosde plek van Heer Fiennes zou brengen .Maai* Barbara wei- gerae dit. Zij wenschte alleen le zijn waarom wist zij niet, zij wist alleen, dat zij zeker Jim zonder hulp vinden zou. Te zeggen dat zij voor het oogen- blik het vreeselijke ongeluk van dien middag vergelen had, zou Barbara Fién- nes onrecht aandoen; maar zij had zé ker wel opgehouden er aan te denken, terwijl zij stond te smeeken bjj den smid. Nu hield hij haar stijgbeugel Ier- wijl zij afsteeg, en beloofde voor Stella te zullen zorgen tot zij terugkeerde. Zij sprong licht op den grond, voelde zich zonderling opgewonden en enkele oogenbliklcen later was zij aan denraud van het bosch. HOOFDSTUK VII. I. Zoekend naarmijngeliefde Zij had haar rijhandschoenen, hoed met veerCn en zweep afgelegd en ze aan Rebekka's zorg overgelaten, en de zware plooien van haar flmveelleu kleed ophoudend stond zij een oogefnblik stil. en genoot van het heerlijk genot dat voor haar lag liet genot vain met met zonsondergang door de bosschen te dwalen. Kijkend door de lanen van beuken en esschen en mooie berken, kwam dat ge voel over baar dat over alle wane liefhebbers van boomen komt, hét ge voel van op de'n drempel van een prach tige kerk te staan, va'n een vara God's uitgezochte woningen. Del grijsachtige groene stammen der statige beuken wa ren de groote zuilen, dije het hooge, ge welfde bladerendak ondersteunden, en een eindeloos panorama van zijvleugels en kruisbogen en tallooze zij kaptellen openden, waarin de ondergaande zon duizend kaarsen had aangestoken op on telbare altaren, die door den bloemrij- LANDBOUW. Te W est ka pell e breidt zich het mond- en klauwzeer onder het vee zoodanig uil, dal Ihans wel meer dan de helft van het rundvee besmet is. - Op bijna 47-jarigen leeftijd is le Montfoort na oen ernstige ziekte over leden, dc heer L. A. vau jlen Berg Jr., bekend als een vaardig schrijver, maar niet minder als een bekwaam beoordee- ken ondergrond gevormd werden. De bladex*en van platanen en kastanjes, die ieder een dropje vocht bevatten, wa ren even zooveel wij waterbakjes, en overal rondom hadden de spinnen de mooiste roosvormige vensters gemaakt. De klokjes, zacht bewogen door het avondwindje, riepen met aandrang tot het gebed op en de bij, als koster, vloog bedrijvig rond om te zien dat alles in orde was. Op den grond vormden do lecuwenbekjes en koekoeksbloemen, de madeliefjes en veelkleurige pimpernels een aandachtig gehoor, terwijl een prachtige vlinder in schitterende klee- ding den met purper bekleedeu kansel een groole campanula beklom. En Barbara sloeg voor dal eene oogenblik een blik in die sprookjes wereld die alleen bestaat voor cn alleen bevolkt wordt door de verbeelding van hen, die droomen. Zij kon het lied hoo ren dal de margrietjes zongen en de z<|Mg van de spyrea klonk luid in haar ooi': haar droomen deden hun gebed, haar verwachtingen knielden hand in hand; de lijsters zongen een romance en de heidebloem fluisterde van liefde. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1