- Zaterdag 14 Augustus 1926 SE No. 190. M. MIDDEL 169° Jaargang; COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. rPUn» ju. j slburg :eme. !o. cn luwe In- igd ISE. ag. 35, 19 21. BINNENLAND. DE PLANNEN VAN MINISTER KAN VOOR DRENTIIE. Do Ned. Werkgever heeft, naar aan leiding van de berichten, dat de mil nister van binnenlandsclie zaketn en land bouw een bijslag zal geven voor den af zet van fabrïeksturf uit de Drenlsehe venen welke maatregel de vraag deed rijzen, of daarin niet het gevaar was1 gelegen, dat een niet langer levensvat baar bedrijf kunstmatig op de heen wordt gehouden, den minister om in lichtingen gevraagd. De minister heeft het volgende medegedeeld; Sedert eenige jaren al staan er in Drenthe ontzettende voorraden fa- brieksturf te velde, die niet afgeleverd kunnen worden omdat de prijs, die voor die turf it hans kan worden bedongen, zoo laag is, dat hij de kosten van het vervoer niet loont. Voordat we nu in Drenthe met de vervening kunnen door gaan om den vruchtbaren dalgrond bloot te leggen, moeten we door die voor raden heen. Eindelooze velden staan: thans vol met die stapels turf, die niet kunnen worden afgevoerd. Van den aan vang af had ik de bedoeling dien af voer mogelijk te maken door een pre mie. Maar dit achtte Ik uit economisch oogpunt toch niet geheel onbedenkelijk. Op eigen gelegenheid wilde ik dien stap dus niet doen. Daarom heb ik de zaal; aanhangig gemaakt bij de commissie, die te onderzoeken heeft wat er gedaan moet worden om te komen tot het wegnemen van de veenlaag en daardoor eindelijk van Drenthe te maken een door land- en tuinbouw welvarende provincie. De commissie nu heeft me een dag of veertien geleden geadviseerd, dat mijn denkbeeld uitvoerbaar was. De .regeling zoóals deze daarop is vastgesteld, komt in hoofdzaak hierop, neer, dat er een kwartje subsidie zal worden gegeven voor lederen lcubieken meter afgevoerde fabrïeksturf, mits deze afgenomen wordt door bepaalde soor ten fabrieken, die in een uitvoerings maatregel met name zijn genoemd, o.a. strookaxtonfabrieken. Het is dus geen cadeau ia den. blinde. Door dezen maat regel maak ik dus den afvoer van de te velde staande fabrieksturf mogelijk- Daarbij zal worden toegezien, dat men nu niet gauw nieuwe turf gaat afsteken om daarvoor ook dat kwartje te krijgen. Ik hoop, dat de strookartonfabrieik te Coevorden reeds in October in werking zal kpinen en dan ook tot de afnemers zal behooren. Deze subsidie zal zeker heel wat kos ten; maar het is het eenige middel, om zoo spoedig mogelijk van den veen grond tot dalgrond te geraken, die van uitstekende kwaliteit is en zoodoende van de werkverschaffing af te komen. We kunnen toch niet eeuwig met die werkverschaffing voortgaan en dag en dag daarbij een paar duizend arbeiders te werk stellen. slachtoffers liever geld zien, dan een hersleld of vernieuwd huis. De menschen hebben voor het meerendeel groote scha de geleden en lijden nóg schade; het is dus menschelijk schoon onbillijk, dat zij die periode nog vlugger beëindigd willen zien. Maar do luidruchtige klachten ko men niet uit de eigenlijke getroffen be volking, maar veeleer uit de kringen van hen, die óók J>eiang hebben hij een spoedig economisch herstel; ik bedoel uit de kringen van velerlei soort le veranciers, makelaars, landeigenaren, hypotheekhouders e.d., voor zoover zij crediteuren der slachtoffers zijn. De schade aan roerend goed en aan bedrijven geleden, wordt met inachtne ming van den welstand der slachtoffers, in contanten vergoed. Huisraad, voorra den, vee, veldvruchten, boomgaarden, manden- en lilompenmakcrshout, dit al les komt voor vergoeding in geld in aan merking. De regeling dezer schade ech ter is opgedragen aan een speciale com missie onder voorzitterschap van H. F. M. E. Graaf van Limburg Stirum, burge meester van Brummen. De schade aan gebouwen evenwel wordt niet in geld vergoed. De herstellingen en vernieuwin gen worden onder leiding van hel Bouw bureau "en ook voor diens rekening uit gevoerd. DE WEDEROPBOUW NA DEN WATERSNOOD. Het Volk heeft naar aanleiding van klachten over den weder-opbouw in de watersnoodgebieden, een onderhoud ge had met den heer J. L. B. Keurscho! c\en soc. dem. Gedeputeerde uit Gelderland, die voorzitter is van de commissie be-> last met schadeloosstelling en opbouw. Hij bevestigde dat de na de overstroo ming bijeen gebrachte miüioeuen thans verbruikt zijn, en dat aan de landsre- geering een aanvraag is gedaan om de nog benoodigde geiden beschikbaar te stellen. Er zal voor 3 h 3i/i millioen gulden moet worden verbouwd,. De klachten over langzamen voortgang van het herstel noemde de heer Keur- schol geheel ongegrond. Hel totaal aiantal geheel of ten deele vernielde huizen bedraagt ongeveer '1000; verreweg het grootste deel hïerv; bestaal vooral in de gemeenten NVa- mel, Dreumel en Appel tem uit kleine en groote boerderijen. Als ik ,zoo zei de lieer Keur schot u nu. nog Vertel, dat liet Iaagst-gelegen en dus liet ergst vernielde, deel der slreek eerst in April watea-vrij werd; dat ondanks dal reeds meer dan 2000 herstellingen vojtooid, in uitvoering of aanbesteed zijn; dat ongeveer 120 nieuwe woningen de instanties van aan besteding en gunning gepasseerd en en kele reeds in ophouw zijn ,dan geloof ik, dat voor klachten in deze wel allerminst reden is en dat wij met trots op den tot nu toe gepresteerden arbeid mógen te rugzien. Maar hoe is het dan mogelijk, dat een bevolking, die de vordering toch in elk geval óók ziet, toch klaagt? Och, ziet u eens, daar gaat bet mee als met Cis andere klacht, n.l. dat de HET VERBROKEN CONTACT MET DE FEDERATIE. Gelijk men weet, verbrak! de regeering in Januari j.l. het contact met den (com- munlstischen) Federatieven Bond van personeel in Openbaren Dienst, omdat door dezen Bond in een telegram aan de regeering scherpe critiek was uitge oefend op de toen bekend geworden sa- larisverhooging der ministers. Naar het orgaan van genoemden Bond mededeelt, heeft de Regeering thans het oontact met de Federatie hersteld. Muggebeten Géén pijn, géén jeuk, géén bulten, als gij direct Akker'e Kloosterbalsem erop doet, het ideale middel tegen muggobeten. Wrijt wat op Uw huid, dan laten de in secten U dadelijk met rust. 0 Uit Stad en Provincie, Uit Middelburg Gisterenmiddag heeft op de Ko- ningsbrug alhier een botsing plaats ge had lusschen een autobus van „de Nieu we Onderneming" en een der kleine bus sen van de N. V. Stoomtram Walcheren. /Eerstgenoemde bus, die voorreed, stond plotseling stil. De chauffeur van de an dere bus liad geen teelten gezien, dat de eerste zo-u stoppen en reed tegen de stil staande bus aan. Vooral de kleine bus wer$ nogal beschadigd en moest door een andere vervangen worden om de passagiers naar Zoutelande te vervoeren. De politie stelt een. onderzoek in of hier al of niel van schuld sprake is. Het Bureau „De Faam" heeft als herinnering aan de Gentsche reis van „Handelsbelang" alhier aan de leden een hoekje aangeboden, waarin een ver slag van den tocht van 2 Auguslus wordt gegeven, geïllustreerd met eenige kiek jes van Gent. Uit Vlissingen. De Vlissingsche Oranjcbond zal den .jaardag van H. M. de Koningin op Dinsdag 31 Augustus herdenken. De feesten zullen worden geopend met een reveille, terwijl des middags carillon- bespeling en kinderspelen op het pro gramma staan en voor den avond lam pionoptocht en een concert in liet Bel- laniypark den dag sluiten. Gisteren is op de werf deiTKon. Mij. „De Schelde" le Vlissingen een man door een vallende plaat getroffen. Na in de verbandkamer verbonden te zijn, kon hij to voet naar huis gaan. Voor denl indruk door een bericht in andere bla den gewekt door de woorden „doch niet levensgevaarlijk", dal hier van een ern stig© verwonding sprake is, is gelukkig geen reden. In de week van 7—13 Augustus werden te Vlissingen genomen 4179 gewone en 1737 volksbaden. Uft Zuid-Beveland. Tot wijkverpleegster voor den kring ,'s Gravenpolder—Kloetinge—'s H. Abts- Abtskerke werd benoemd mej. W. E. Winzink, thans verpleegster aan het Sofia Gasthuis le Zwolle. Uit Tholen. De I. en Th. Crt. meldt dat in weerwil van de ernstige aangewende po gingen om het registratiekantoor voor het eiland Tholen t© behouden in de ge meente T h o 1 e n en ondanks *<le ver wachting dat dit ggevaar als afgewend kon worden beschouwd, Dinsdagavond op eens de tijding kwam, dat het kantoor *met ingang van 1 September wordt opge heven en wordt ondergebracht bij Ber gen op Zoom. Nadat de luxe auto van den heer G. eenige personen van St. Annaland die een uitstapje hadden gemaakt naar Brus sel had thuis gebracht en terugkeerde naar Tholen, brak de tender, waar door de zoon het stuur niet meer machtig was en de wagen tegen een boom aan botste. De auto was deerlijk gehavend, terwijl M. G. Jr. er met een lichte verwonding afkwam. (I. en Th. Crt.) Uit St. Philïpsland. Omtrent de vervaisching der notulen van B. en W. van St. Philipsland, verneemt de N. R. Crt. dat het onder zoek in vollen gang is, en dat in verband met andere zaken ©en nauwkeurig on derzoek zal worden ingesteld naar de gemeenle-adininislralie en beheer. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen "WL D. Een kind van den landbouwer V. te S c h o o nd ij k'e had zich buiten we ten der ouders in een korenveld te sla pen gelegd. Bij het maaien werd het niet tijdig opgemerkt en kwam met den arm in aanraking met de machine. Het is ter stond naar het St. Anthoniusgesticht overgebracht. Het is niet uilgesloten, dat de arm zaï moeten afgezet worden. (Zei.) De gemeenteraad van Aarden- burg kwam gisteren, Vrijdag, bijeen. NVeth. Ceulenaere was 'afwezig mei ken nisgeving wegens familieomstandigheden. Na voorlezing van de notulen merld de heer van der Hooft op, dat hij van de gecombineerde vergadering met de re genten van het B. G. niet gezegd heeft dat hij twijfelde aan de geldigheid van die vergadering, doch dat hij zekerheid heeft, volgens een paar door hem ge noemde'' artikelen dal die vergadering on wettig was. De notulen worden toch goedgekeurd, met 3 tegen 1 stem. De heer Reepmaker en "Mevr van den Broecfcp waren op de vorige vergadering niet aanwezig, dus onthielden zich van stemmen. De heer van der Hooft vraagt hierop aanteekening van zijn opmerking in de notulen van deze vergadering dat hjj verzocht heeft om verandering vau zijn woorden, doch dit verzoek werd aange houden tot de volgende vergadering, daar bij stemming de stemmen slaakten. Een verzoek 'van M. J. de Roos lot het mogen pachten van een stuk grond den brandput achter zijn erf, werd, terwijl B. en NV'. wcnschlen le wach ten tot een publieke verpachting, op voorstel van Mevr. v. d. Br. aangehou den 'lot na punt G kier agenda. Naar aanleiding van een verzoek van de ouderoommisse om een schoolarts aan te stellen, merkt Mevr. v. d. Br. op dat het wensclielijk zou wezen eon districts arts aan le stellen, daar ,waar er maar één arts hier aanwezig} is, deze tenslot te de kinderen naar zichzelf zou moeten verwijzen. De voorzitter acelt mede, dat B. NV. van plan zijn er een onderzoek naar in te stellen, daar er bezwaren van iïnan tieelen aard aan verbonden 2?ijn, zoodat dit schrijven tot een volgende verga dering wordt aangehouden. Verder is een schrijven ingekomen van de Kon. Ned. Muziek Sociëteit „Aar- denburgsche fanfaren" met verzoek om de subsidie van f 200 te Verhoogen tot f 350. Daar het Kon. besluit in Verband met de subsidie van het Weeshuis nog niet gevallen is, eu daar B. en NV. dan toch nog een onderzoek haar den finan- tieelen toestand der Muziek willen doen en om nog vele andere redenen wordt het voorstel van den voorzitter lol aan houding met alg. stemmen aangenomen B. en NV. boden de gemeente rekening over 1925 aan. Op de voordracht van zetters werd ijl plaats van den heer Cam. Cuelenaere die overleden is, geplaatst 'Ach. Dierick. De af tredenden M. Beun en C. Din- newet werden herkozen. Als plaatsver vangers werden gekozen respectievelijk de heeren Aug. Dierick, NVj. Boogaard, en C. dc Vleeschliouwer. Mej. J. M. v. d. Plassche verzocht eer vol ontsldg als onderwijzeres aan de o. 1. school met 1 November a.s. B. en NV, stellen voor dit ontslag eervol le ver- leenen met dank voor de door haar be wezen diensten. Dit ontslag wordt m. a. s. verleend. Naar aanleiding ervan sprak de voor zitter eenige woorden van waardecring overtuigd namens den geheelen raad te spreken. „Jarenlang heeft mej. v. d. Plassche het onderwijs hier Ier plaatse gediend op een wijze, die zoowel de ouders der kinderen als de autoriteiten [en zeerste voldeed. Hoe velen, nu vaak reeds man nen en vrouwen, zullen zich niet herin neren met welk een toewijding en werk lust mej. v. d. Plassche onderwijs gaf. 'Menigeen begrijpt nog niet ten volle, welke verantwoordelijke taak die van onderwijzeres is, vooral die der aan- vangsklasse. Ik meen dan ook een bij zonder woord van hulde en dank le ■moeien brengen aan mej. v. d. PI. voor de bewezen diensten aan het onderwijs hier ter plaatse, haar verder een lang en rustig bestaan toe te wenschen, om op haar welverdiende lauweren le rusten." Het volgend punt der agenda was een Voorstel van B. en NV. om de weide, thans in pacht bij A. de Bruijne, in te rtchlen en te verpachten als tuin grond, daar hieraan vepl behoefte be staat. Het idéé van B. en W. is, deze weide in stukken van pl.m. 30 roeden, mbliek, notarieel te verpachten voor 9 aar, het eerste jaar ingaande op 25 Nov. as. De pachters zullen het land zelf moeten scheuren en uitsluitend als tuingrond mogen gebruiken. Door het zelf scheuren zal wel de pachtprijs iels gedrukt worden ,doch door den termijn 9 jaren zal dit niet van veel in vloed zijn. Daar een deel der weide bij hoogen waterstand blank slaat, zal ge tracht worden, door uitdiepen der sloot, dit euvel zoo miniem mogelijk te doen zijn, terwijl de pachters verder zelf moe ten trachten hierin te voorzien, 't zij door ophooging of anderszins, terwijl B. en NV. toezicht zullen houden en leiding geven. De oude boomeu zullen gerooid worden en de jonge verplant. Op een vraag van den heer Reepma ker, of dit niet iets voor de werkver schaffing zoude wezen, zeide de voorz dat eerlang B. en NV. met een voorstel zullen komen, om door de werkverschaf fing den 2omerweg, langs den Rijksweg builen de ICaaipoort le verharden, mei puin van het stadhuis, doch de voor zitter hoopt, dat er niet le veel werk loosheid zal wezen De raad gaat z. h. st. accooril met liet voorstel van B. en NV. Het verzoek van J. M. de Roos komt nu nog ter sprake en de raad (besluit den gevraagden grond, op nader overeen te komen voorwaarden, tc verpachten. De koslen van omheining zijn voor den pachter, terwijl de boomen moeien blij ven staan. Op een mondeling verzoek van de •regenten van het B. G. om "?le Belgische afdceliug der begrooting goed le keuren, werd goedgunstig beschikt, nadat dc voorzitter mededeelde, dat door B en NV. de zaak onderzocht was en zij tot goed keuring adviseerden. Bij de rondvraag merkt de heer v. d. Hooft op, dat hij met genoegen hel ge meenteverslag gelezen heeft, doch hij heeft bemerkt, dat er geen vermelding vs gemaakt van de fruit- en boomkwecke- rijen, die toch vermeldenswaard zijn. De voorzitter verzoekt den leden, of, als zij hij een volgend verslag bijzondere aanvullingen wenschen, zij die dan schrif telijk willen indienen, dan kan er bij het opmaken ervan rekening mede ge houden worden. DE BIOSCOPEN. •Electro Bioscoop. De man die zijn vrouw verkocht. Weer eens een filmartist als Harry Liédtke. Even „enfant chéri", maar duizendmaal frisscher en sympathieker dan collega Valentino. Er gaat iels pittigs, krachtigs, vooral: iels door-en-door gezonds van dezen Duilschen filmacteur uit, dien wij eigenlijk veel le weinig hier op het doek zien. Want wij kunnen ons niet voor stellen, dat zoo ecu als hij gauw zal gaan vervelen. In „De man die zijn vrouw verkoeld", zien wij hem zoowel als aristocraat cu als ambachtsman. En in beide treft hij juist door de „fijne puntjes", 't is steeds volkomen „af". Het verhaal is inleressaul en pakkend genoeg Flora. De Danshel van het Noorden. Wij zijn onder dc goudzoekers, die nu juist niel tot hel sentimentcel gedeelte der menscli- lieid behooren. Maar waar de romanti sche sfeer voldoende grond voor 'n ver haal als dit, vindt met de toevalligheden, die er nu eenmaal zoo bij behooren, kond er dan iets pakkends en boeiends ook, Er is een sclioone omgeving! Een goede waarschuwing zal voor som migen kunnen zijn „De Misdaad der Va deren", die weer een schril beeld werpt op het feit, dat een voorvaderlijk ver keerde levenswijs gewroken wordt op het nageslacht! NBEMEUER'S NIEMEBJER'S (lngez. Med.) GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. Gister vergaderde de raad vaa Sou burg. Alle leden waren aanwezig. De notulen der vorige vergadering werden z. h. sl. goedgekeurd. Veer Abeel e. Aan de orde zijn de concept-voorwaar den betreffende de aanbesteding van het pontveer aan de Abeele. Gelijk bekend, moet het veer geopend zijn: A. Op werkdagen: van 1 April lot en met 31 October vau des voormiddags 5 uur tot des namiddags 12 uur 15 min., van des namiddags 1 uur tot des na middags 8 uur; van 1 November lot en met 31 Maart van des voormiddags 7 uur tot des namiddags 12 uur 15 min, van des namiddags 1 uur tot des mid dags 8 uur. B. op Zon- en algemeene Cliristelijke feestdagen, uitsluitend voor overtochten noodig voor het melken van vee: van 1 Arpil tot en met 31 October des voor middags van 5 uur tot 6 uur en des namiddags van 5 uur tot 6 uur; van 1 November tot en mei 31 Maart des voormiddags van 7 uur lot 8 u ur en des namiddags vau 1 lot 5 uur. Overigens is het veer op Zon- en alge meen erkende Christelijke feestdagen ge opend des voormiddags van 9—12 uur en des namiddags van 2—6 uur geduren de het geheele jaar. Besloten wordt m. a. st. met 1 Oct. s. deu nieuwen dienst aan le vangen. De heer C ij s o u w wil met het oog op liet vee in de wei den termijn voor Zon- en feestdagen verlengen van 31 Oct. tol 30 Nov. De heer L a s o e acht de uren van 2 tot 6 op Zon- en feestdagen in den zomer veel te vroeg, velen wandelen dan nog. De Jieer Janssen wil liet uur 's anor- gens vervroegen; 9 uur is met het oog op dc kerkgangers te laat, vooral voor Katholieken, die naai- Middelburg of Vlis- snigen willen. Spr. stelt voor van af 8 uur. De avond wil hij op 6 uur houden; ook in het belang van den veerman. De heer C ij s o u w wil het veer open stellen om half 9 en 's middags om half 2 in het belang der kerkgangers. De voorzitter stelt dan voor op Zon- en feestdagen 8 3012 v.m-. en 's middags in den zoiper vau 1.30—7 en Js winters vau 1 30— 5 uur. De heer Suurraond verklaart zich hiertegen. Hij wil het veer niet open- «stellen op Zondag, want hij gelooft niet, dat kerkgangers gebruik zullen maken vau het veer. De heer Melis sluit zich hierbij aan. De heer De P r i e s le r zegt dal, men niet naar categoriën moet zien, doch de zaak moet beschouwen van alge meen standpunt. De uren worden zoo bepaald, dat 's zo mers des Zondags geopend is tot 7 uur, 's winters lot 5 uur. Dit wordt aauge- nomen met op 2 na alg. slemmen (de heeren Suiumond en Melis). De heer de 'Priester stelt voor den leeftijd van de vervangers le stellen op 21 jaar. De voorz. gelooft pok dat 16 jaar wel wat jong is. 'Aldus besloten. De heer Janssen wil niet meer dan twee melkbussen in de boot toelaten. Na eenige discussie wordt het proces verbaal m. a. st. goedgekeurd. Rekening 19 2 5. De heeren Kodde, Lasoe en Janssen, worden benoemd lol leden der Commis sie lot het nazien der rekening 1925. Zetters. De voordracht vau zetters wordt goed- I I Hl 2 n

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1