Donderdag 12 Augustus 1926 'No 188, 169' Jaargang} RGSCHE COURANT. BINNENLAND. DE STEM VAN BRAAT VOOR DEN VRIJHEIDSBOND. In het jongste nummer van „De Vrij heid" deelt Joh. J. B. mee uit absoluut betrouwbaren bron te weten, dat dc heer Braat alleen is gepolst, of hij', indien de heer Koster no. 2 op de lijst stond, bereid zou zijn dezen door zijn stem een kans te geven op een Eerste Kamerze tel. Daarbij werd door den persoon, die met den heer Braat _gesproken heeft en die dit deed geheel op eigen gelegen heid de nadruk gelegd op de omstan digheid, dat de heer Koster niet behoort tot degenen, die politiek op den voorgrond waren getreden in den Vrijheidsbond en er dus voor den heer Braat, die op de „kopstukken" in den Vrijheidsbond tame lijk gebeten bleek, hoegenaamd geen re den was om niet op den heer Koster te stemmen. Den heer Braat is daarbij geen enkele toezegging gedaan, in welken vorm dan ook. De heer Braat heeft toen ver klaard, op den heer Koster te zullen stemmen, wanneer deze no. 2 stond, mits hij daardoor de candidatuur van den anti-revolutionnairen Prof. Diepenhorst niet in gevaar bracht. Deze komt n.l. uit dezelfde streek als hij, is óók tegen dein zomertijd en is hem bij de behandeling van zijn wetsvoorstel tot afschaffing van den zomertijd in de Eerste Kamer zoo warm tegemoet getreden. Hadden dus de anti-revolutionnairen in Zuid-Holland Prof. Diepenhorst no. 3 gesteld, dan zou de heer Braat niet op den beer Koster hebben gestemd en hadden de anti-revo lutionairen van zijn stem geprofiteerd. Deze nadere toelichting is ontegenzeg gelijk geheel bevredigend. DE BIOSCOOPWET. Naar aanleiding van een gerucht, dat binnenkort de inwerkingtreding van de bioscoopwet zou kunnen worden tege moet gezien, heeft de Teiegr. van be voegde zijde vernomen dat daaromtrent thans nog niets te zeggen valt. De Re geering wacht n.l. nog af het advies van de Stnatscommissie-Ledeboer in zake een tweetal algemeene maatregelen van be stuur die in verband met de bioscoopwet moeten worden afgekondigd. GEEN SAMENVOEGING DER GOOISCHE GEMEENTEN. Naar de Gooi- en "Eeml. uit goede bron zegt te vernemen, komt er voor- loopig van de samenvoeging van de ge meenten Bussum, Huizen en Naarden niets. Er doen zien zóóveel omstandigheden voor, welke deze ïusle in den weg staan, dat, mede in verband met de adviezen der betrokken gemeentebesturen, "Ged. Staten voorloopig geen nadere stappen zullen doen om de samenvoeging dezer drie gemeenten ie bevorderen. Dit Vlissingen. Naar aanleiding van het gisteren ook door ons aan de N. R. Crt. ontleende bericht verneemt de Vliss. Crt. dat de Bruyn reeds jaren niet meer in V 1 i s - in gen woont, doch steeds genoemde plaats als woonplaats opgeeft aan per sonen die artikelen van hem koopen en dan daarbij voegt dat zij aan het opgege ven adres te Vlissingen zoo noodig hun geld kunnen terugkrijgen. Het schijnt dat hij reeds heel wat per sonen op deze wijze heeft opgelicht. Uit Walcheren. Met de Staats Crt. ran 11 Augs. zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de coöp. vereen. „Walcherens Onderlinge Hulp W.A." te Seroos- >r ke. Uit Zuid-Bevelaud. Benoemd met ingang van 16 Aug. a.s. tot buitengewoon opzichter b. d. Zui derzeewerken de heer J. M. v. d. Berge te Goes, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Uit Z e e w s ch-Vlaanderen W. D. Woensdag had de timmerman W. L. H. uit Cadzanddie !o Xuidzande aan een woning arbeidde het ongeluk van een zolder te vallen, waardoor hij vermoedelijk een rib heeft gebroken. Te Waterland kerkje verga derde Dinsdag de raad der gemeente. Aanwezig alle leden behalve het lid J. Vermeulen. Besloten werd tot hel aan vragen van ontheffing van het geven van lichamelyke oefening. De rekening 1925 werd voorloopig vastgesteld in ontvangst f 2S218,89, uit gaaf op f 24582,37 goed slot f 3666,52. Tot wethouder werd benoemd de heer M. Z. Verbrugge, (vacature 0. v. Dix- hoorn). Daarna werd de begrooting 1927 aangeboden. o Besmettel ij ke ziekten liet aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 1 lot en met 7 Augs. in de Prov. Zeeland bedroeg Buiktyphus: Groede 1, Zierikzee 1. Roodvonk- Groede 1, 's-H. Areadsker- ke 2, Vlissingen 3, Zierikzee 1. Diphelheritis: Oosterland 1. HET KAPITAAL VAN NEDERLAND. Prof. mr. Treub koml in de Econo misch Statistische Berichten, de bel as- 'tingontwerpen Colijn—De Geer bespre- 'kend, aan de hand van een reeks cijfers ■tot de conclusie dat het hoogst waar schijnlijk is, dat het kapitaal liiier te lande 'tusschen 1914 en 1923 absoluut met ruim 7 pet. en iii verhouding tot de bevolking zelfs met ruim 20 pet. is ge slonken. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg Het is gebleken goed gezien te zijn geweest van het bestuur van het Middel- burgsch muziekkorps om ter elfder ure gisterenavond liet abonnementsconcert uit te stellen al hebben dan ook enkeleu een blauwtje geloopen naar het Schut tershof. Het was aanvankelijk al geen erg aanlokkelijk weer, maar toen het latei- flink begon te regenen, was het zeer goed dat men de uitvoering niet had la ten doorgaan. Het concert zal nu plaats hebben op Donderdag 19 Augustus. Dat het niet op .Woensdag der volgende week plaats heeft, vindt zijn oorzaak in de Carillon- bespeling op dien dag. Tijdens een der onweershuien, die hedennacht, over ons eiland trokken en die gepaard gingen met ontzettend zware regenbuien, zijn in een weide aan den Nieuwlandschen weg alhier 3 koeien toebehoorende aan den landbouwer Reijnliout te Nieuw- cn St. Joosland cn een paard toebehoorende aan „de Auto maat" door den bliksem getroffen en op slag gedood. Erfpachlsuitgif le. Aan de orde is het voorstel lot uit gifte van 91 c.A. gemeentegrond aan den Veerschen Singel aan P. Sturm. Z. h. st. goedgekeurd. Voorts hel voorslel lot uitgifte van 25 M.a gemeentegrond aan de Pijpstraat aan H. J. Vroom. Z. h. st. goedgekeurd. Electr. installatie. Voorts hel voorslel tot beschikbaarstel ling van f 460 voor de eleclrische in- sliillatie van de R. Kj. school aan deu Wal. Mevrouw W eij 1 vraagt hoe 't met de verlichting der openbare scholen is. Op school J b.v. is die heel slech,t. Spr. vraagt ora inlichtingen te verzoeken aan de hoofden. De voo rz. zegt dat voor school G waarschijnlijk een voorstel koml bij de begrooting, voor school J is verleden jaar in de slechte verlichting voorzien. Het voorstel wordt z. h. st, keurd. gemeenteraad van middelburg. Gisteren vergaderde de gemeenteraad. •Voorzitter: mr. A. A. de Veer, wnd. burgemeester. Afwezig mevr. De Graaf en de heeren Boasson en Portheine. Notulen. De notulen werden z. h. st. goed gekeurd. Ingek. Stukken. De rekening der gemeente over 1925, zooals die door B en W. ter vaststelling werd overgelegd; is verzonden naar de commissie van financiën. De jaarverslagen van de Vereeniging van Handelsonderwijs en van de Ver eeniging Openb. Leeszaal en Bibliotheek. De heer Ver tregt zegt, dal bij de rekening der Leeszaal zoowel aan de debet- als aan de creditzijde een saldo is. De heer de Veer denkt, dat 't eene het saldo is waarmee men geopenid heeft, en het andere, waarmede men sluit. •Voor kennisgeving aangenomen. Het adres van C. A. van Bcinurn) over de hem berokkende schade, gele den door de oprichting der Openbare Leeszaal alhier, wordt voor kennisge ving aangenomen. Het adres van C. P. Goergen, eigenaar van de Toko in de Lange Delft, over de concurrentie van de fruütent op de Markl van C. Poppe. Nader is nog ingekomen een adres van den Marktkoopliedcnbond E. M. M., verzoekend op dit adres afwijzend te beschikken. Voorgesteld wordt dit naar B. en W. te zenden ter afdoening. De heer Cornelisse adht het éven goed het adres voor kennisgeving aan te nemen. Spr. wijst er op, dat er op deze kermis door Middelburgers, die er met tentjes stonden, ook het gewone staan geld moest worden betaald, wat hij on billijk acht. De voorz'ller z-u dat nader on derzoeken. Het adres van Goergen kan niet voor kennisgeving aangenomen wor den, aaar hij vraagt om ansichten op de Markt te mogen verkoopen, als zijn eerste verzoek niet wordt ingewilligd. Het ndres wordt (er afdoening in han den gesteld van B. en W. De voordracht voor de benoeming voor zetter der Rijksbelastingen word goed gekeurd, n.f. de heeren J. A. Vertregt M. G. Boasson en P. Dorleijn. Het adres van den eigenaar van pa lingtentjes Van Bottenberg over de plaats zijner kramen op de Markt, wordt ter afdoening in handen van B. en W. ge steld. Verhooging gas- prij zen. Voorts het voorstel om na de meter- opneming van het gasverbruik van Sep tember .1926 lot de meteropneming in Januari 1927 de gasprijzen voor de eer ste 100 M3 met 2 ct. per M3 te verhoo- gen, en voor elk© M3, die daarna nog verbruikt wordt 1 ct. per ML De heer Pa ui zegt, ter eventueele verkorting der discussies reed? vragen aan B. en W. te hebben gesteld, waar van de eerste is: of B. en W. al iels bekend is over de bcdrijfsuiitkomslen van het e'.ectrisch bedrijf voor het eerste liaifjaar van 1926. De vo o rz. zegt, dat hij alleen de resultaten kan mededeelen, voorzoover die thans kunnen worden berekend. De winst van het electrisch bedrijf van het eerste half jaar 1926 is ongeveer f 3000 minder dan in het eerste halfjaar van 1925. Dit heeft tol resultaat dat als er geen verandering komt in <Ie huidig© omstan digheden de winst van het electrisch be drijf over 1926 ongeveer f 10.000 hoo- ger zal zijn dan op do begrooting was geraamd, ma,ar dan moeien de kolenprij- zen zoo blijven, en daarvan is niets lo zeggen. De heer Paul zegt, dat de commissie van financiën in afwijzendem zin heeft geadviseerd daar zij zich op het stand punt heeft gesteld, dat djt grooterever- lies voor de gasfabriek dan geraamd voor 1926 betaald kan worden uit de gemeentekas, waarbij de commissie dan bedoeld heeft, dat een grooler bedrag als winst uit het electrisch bedrijf toch daarin wordt gestort. Nu spr. nadere inlichtingen heeft ontvangen over de de vermoedelijke winst van het elec trisch bedrijf, is er geen reden het eenmaal ingenomen standpunt te rug te komen. Voorts acht spr. de mate der verhoo ging niet sympathiek, omdat dde spe ciaal ten ongerieve is van de kleinere verbruikers, wal spr. een onjuiste be- drijfspolilielc noemt. De kleinere verbrui kers worden verhoudingsgewijze meer belast dan do veel groolere. Spr. meent dat men "t dit jaar nog eens moet aan zien. De heer Ver tre gl is tegen de ver hooging der gasprijs, al is hel een lijde lijke verhoogiug lot Januari 1927. Spr. is bang voor een blijvende, en zou liever willen dat de gemeentekas het verlies droeg dan een verhooging der gasprijzen. Bovendien werkt het voorslel niet in de hand, dat meerder gas zal worden ver bruikt, en dus meer overgaan zullen naar het gebruik van eleclriciteit. Dc toestand der gasfabriek wordt dus ongunstiger. Daarom is spr. legen hel voorstel. De lieer H-o u d ius kan zich met het voorstel van B. en W, vereenigen, doch niet geheel op de gronden, die zijn aangevoerd. Hij staat op het standpunt, dal de gemeentebedrijven afgescheiden van elkaar gehouden moeten worden. Is -er op liet gasbedrijf een tekort, dan moet de gasprijs worden verhoogd, doch evenzoo zou spr. wenschen, dal olectricitcitsprijzen werden verlaagd, ah bij <lat bedrijf een lioogere winst blijkt De heer Bosman wijst op het ge woon verschijnsel van andere omstan digheden. andere prijzen, Zoo is '1 ook bij de andere prijzen voor de eïeclr., die zijn ook aan schommelingen onderhevig van de kolenprijzen. Spr. wijst er op, dat dp voorgestelde verhooging maar t ijdelijk is, en heeft geen angst dal dit op den duur zoo zal blijven. Ilij is daarom wel voor deze kleine verhooging. De voo rz. wijst op de buitengewone omstandigheden, waarvan dit voorstel het gevolg is. De kolenprijs is opgeloopen tot f 14 en de cokesprijzen zijn gedaald Het gevolg is dat het verlies veel grooter zou worden, dan oorspronkelijk bij d© begrooting was geraamd. Dal verlies zou dan zoo oploopen terwijl de raad, er niets van zou welen. Daarom hebben B. en W. gemeend, dat ze "het gas niet zoo goedkoop mochten blijven leveren, en vandaar dit voorslel voor de laatste vier maanden. Tegen s torten uil de gemeentekas door de meerdere winst van het elec trisch bedrijf moet spr. waarschuwen. Want die f 10.000 zijn dan toch noodig om hel verlies der eerste 8 maanden bij te spijkeren en bovendien zijn er al- lijd nog wel uilgaven waarop niet is ge rekend, en dan zijn kleinere meevallers in de ontvangsten wel goed. Spr. wijst daarbij op de kosten der werkloosheid- voorziening. Gaat men steeds op meevallers reke nen, dan komen er absoluut stroppen. Daarom achten B. en W. het beter den prijs van het gas wat te verhoogen. Spr. zegt toe, dat de eerste dag de beste, dat de prijs naar beneden kan, een voorstel in die richliing is te ver wachten. Dal de kleinere gebruikers meer wor den verhoogd naar verhouding is niet juist, maar de gemeente stelt zich op het standpunt van iederen handelaar, dat een afnemer in het groot ook goedkooper krijgt geleverd. De kleine verbruikers zijn in elk geval het kostbaarst, want de kosten voor metercontrole enz. blijven altijd dezelfde. Tot 1 Januari zijn wij nu gedekt, doch blijft de koleuslaking in Engeland aam- houden, dan zal de verhooging zeker blijven. Dienaangaande kan bij de begrooting 1927 een nader voorstel worden verwacht. Spr. eindigt met er op te wijzen ,dat er den laatsten tijd, een vermeerdering van het gasverbruik le merken is. Emmigo druppels zfn voldoende De heer Bosman Vfgpgt of dit ge dekt zijn tot 1 Jan. met dezelfde kolen- prijs is. De voo rz. zegt: van den orijs van f 14.-. De heer Str eefk e rk fhiagt naar het kleinverbruik van het gas. De voo rz. zegt dat destijds de prij zen zijn verlaagd omdat men lioopte, dat daardoor meer gebruik zou komen dus a. h. w. de lagere prijs vergoed, zou wordeu door meer gebruik. 15 pet meer gebruik was daarvoor noodig en die is nagenoeg bereikt. De heer Pau 1 wijst, wat die „mee vallers" betreft ook op de gemeenlereke- ning 1925. B. en W. blijven vasthouden aan het stelsel van minderen prijs voor de meer groot-verbruikers en spr. blijft dit onjuist achten; vooral waar er al een verschil is "van 3 fct. per M3. Hij adviseert om 't nog eens aan te zien, Dit jaar kan toch in elk geval worden gedekt De heer St ree fkerk vraagt of de verhooging van het gasverbruik zoo is, dal ze de concurrentie van het petro- Ieuingebruik doorslaan kan. Le voorz. 2cgl dat dit zeer zeker op dit oogeublik het geval is. De heer Paul wijst er op, dat velen nog steeds petroleum goedkooper wanen. Dc heer O n d erd ij k moet een ander geluid doen hooren ais den heer Paul. Hij acht "t geen goede bedrijfspolitiek als men het tekort van liet gas zou doen drukken op een ander bedrijf. Dal zou verdedigbaar zijn als er eenig uitzicht was dat alles lijdelijk was, doch spr. meent dat dit hier niet het gevai is. Want als de raad zou besluiten niet lot verhooging der gasprijzen over te gaan, dan is er toch nog een voorslel bij de begrooting tot verhooging om daar dan mee hel tekort van het gasbedrijf te dekken. En zooals de vooruitzichten nu zijn. is er bij hel voortduren der mijnwer- kersstaking eerder een verhooging der kolenprijzen Ie verwachten. Spr. meent voorts dat hel niet ge vorgd mag worden, dat de bclastingbetale een offer brengt aan den gasverbruiker evenmin mogen de electricitedtsverbrui- kers de dupe worden. In talrijke gezin nen wordt thans gas en eleetTicitcit ge Druikt, zoodaf de arm en rijke gezin nen gelijkelijk worden getroffen. Spr. meent, als de winst op het electrisch be drijf inderdaad zoo blijkl, dal B. en W. dan zeker moeten zorgen, dat de elec lriciteit goedkooper kan worden ver strekt. Spr. ziet zoo geen enkel motief om legen het voorstel van B. en W. le stem men. De heer den Hollander zal zich niet verzetten tegen de voorstellen van B. en W.j doch stelt een verhooging voor van alle gebruik van 2 ot., daar bij de grootverbruikers toch al scheelt. Mevrouw Wie ijl pleit voor een ge middelde verhooging b.v met 1'4 cis. De voorz. zegt dal de kwestie der verhooging op alle mogelijke manieren is overwogen. Spr. wijist er op> dat vol gens het voorstel de methode het beste is. Hel andere zou ingaan legen hel standpunt om meerder gebruik, vooral bij <le zeer groote verbruikers te bevorderen De hoer Streefkerk loont aam dal de grootverbruikers meer bijdragen in de vaste kosten. De voorz. herhaalde.,dat geen dag langer dan noodig is de verhooging za. worden gehandhaafd. Maar dat hangt ge heel af van kolen- en cokesprijzen- (Ingez. Med.) De heer den Hollander trekt zijn voorslel in_ doch vraagt bij een even tueele indiening, van een voorstel bij de begrooting Ijet verschil niet zoo groot te doen zijn. De voorz. zal dal nog eens overwe gen. De heer Cornelisse zal voor het -oorstel van B. en W. stemmen, daar hij olkomen het beleid van B. en W in deze vertrouwt, en het voorslel be- ichouwt als een noodmaatregel, die B. en W. moeten nemen De heer v. d. Weel vraagt of de kwestie der gas-en petroleumprijzen niet onderzocht kan worden door deskundi gen, en dat resultaat daarvan kenbajar ge maakt kan Worden. De voorz. wijst er op. dat dit al eens gebeurd is, doch zegt overweging toe. Dc heer Vertrekt zal na do toe lichting van B. en W. thans vóór het voorstel stemmen, dal wordt aange nomen met 14 tegen 2 stemmen.. Te gen mevr. Corné en de heer Paul Ovenbouw Gasfabriek. Voorts het voorstel lot hel verleenen van een crediet van f 1500 voor de her stellingen en vernieuwingen aan den ovenbouw der Gasfabriek. Na eenige inlichtingen z. h. st. goed gekeurd. Schoolmcubelen Voorts het voorstel lot verhuring van schoolmeubelen aan de vereeniging (ot verstrekking van onderwijs op Gerefor meerden grondslag. Z.. h. st. goedgekeurd. Bi a r g e r 1. Armbestuur Voorts het voorstel tot goedkeuring der rekening 1925 van het Burgerlijk Armbe stuur. Na eenige inlichtingen z. h. st. goed gekeurd. Reorganisatie L. O. Aan de orde zijn diverse voorstellen betreffende de reorganisatie van liet openbaar Lager ouderwijs (Meerdcrheidsvoorslel van B. en Wt.) om. lo. om met ingang van den cursus 1926—1927 (17 Aug a s.) of zooveel later als in verband met dc goedkeuring van dit besluit door Ged. Stalen noodzakelijk a1) school B- op le heffen; b; wegens opheffing zijner betrekking „eervol ontslag (c verleenen aan het hoofd der school G. Moilema; c) over te plaatsen de onderwijzeres J. O. de Jonge en de onderwijzer A Dekker van school B naar school C; den onderwijzer C de Nood tijdelijk hoofd der Centrale 7e klasse school, van die school naar school J 2o. in te trekken het raadsbesluil van 22 Juli 1925 voor zoover betreft de be paling van het maximum-aantal leer lingen der Openbare Lagere scholen en hel voortbestaan van school B, 3o. B. en TV. te machtigen de leer lingen der op te heffen school B le ver deden over de scholen A, C, J en K» zoodanig dal deze verkrijgen zoo moge lijk resp. 225, 225, 203 en 225 leerlin gen; 4o. de benoeming van een onderwijzer aan school C in de vacalure-de Bree, die aangehouden werd in de vergadering van 7 Juni j 1. niet te doen plaats inden. Hel minderheids voor stel stel voor, school B niet op le heffen, doch eenl kleine verplaatsing van de leerlingen. De heer Paul heeft niet zonder be vreemding kennisgenomen van deze voor stellen lol reorganisatie Want aange nomen voorstellen, die B. en W. altijd zeer rcspecleercn, raken daardoor van den baan Spr. meent, dan ook dat deze vooorstellen gekomen zijn door het schrij ven van Ged. Staten. Was een dergelijk schrijven niet ingekomen, dan was er geen voorstel gekomen. Wont B en Wi. hebben steeds veel eerbied voor geno men raadsbesluiten. Spr.. haalt de genomen raadsbesluiten van Juli '25 op. Toen werd er op gerekend, dal T de gemeente een uitgaaf vau f 19000 aan boventallige onderwijzers 40u kosten. De raad heeft dit goedgevonden. Toen werd

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1