$o. 187, Woensdag 11 Augustas 1826 189" Jaargang, «Ü111Ï01. IE HAND IT SET UTTEIK1. Uit Stad en Provincie, Firma H. L. HENDR1KSE, 5Ü£gj£ MIDDELBURGSCHE COURANT. WAT ACHTER DE COULISSEN GEBEURDE. Wie bedoelen: bij de jongste verkiezing van Eerste Kamerleden. Veel weten we daar niet van. De vast stelling der candidaatlijsten heeft plaats gehad in besloten bijeenkomsten van de fracties. En de uitslag ïs geweest dal alle aflredenden herkozen werden, be halve dan dat de heer Fransen vervan gen Werd door den heer Colij'n, en dat bij de katholieken de heer.Wittert v. Hoog- Iande die bedankte, vervangen, werd door den heer Steeger. En dat de anti "rev. Hamelinck viel tegenover den Vrijheids- '"Hbonder Koster. Maar nu achteraf openbaart zich ruzie juist over het herkiezen. Bij de Katholieken wordt bekend dat het R. IC. Werklieden- verbond weigert om mee te werken aan de formatie van den Partijraad, o. a. op grond van de eenzijdige samenstelling van de Eerste Kamer. En toen de Nederlander er kritiek op uitoefende dat in de Staten van Overijs sel een Chr. Hist. Uct zich onthouden had, kwam de heer Biulten zich aanmelden als dat lid met de meedëeling dat hij bezwaren had tegen de aftredende Eerste Kamerleden en tegen de wijze van'hun caudideering. Dat doet er niets toe, vond de Neder lander toen in een bijeenkomst van de Statenleden eenmaal de candidatenlijsl was vastgesteld, hadden alle overwe gingen moeten wijken voor 'de trouw aan het vaandel. Maar er kwamen tegen die opvatting protesten. De predikant Blankliart van Nijverdal openbaarde, dat in de kiesver- eenigingen van Overijssel door velen uitermate betreurd wordt dat maar weer herkozen is; en do heer Ei. den Boer van Steenwijk deelde mee dat een groot deel der Unieleden met den heer Bulten nog niet vergeten hebben, dat de Eerste Ka merleden mede hebben bewerkt dat het de "Plaatselijke keuze genekt werd. Dat is blijkbaar speciaal tegen den heer 'de •Vos van Steenwijk gericht. 'By de R. K werkliedenbond dus cèn klacht over gemis aan medezeggingschap in de partijleiding bij die candideering; bij de protestoerende Overijsselsche Chr. Historischen een verzet legen de partij discipline. Och, armen, vergeten ze beiden niet dat bij liet stelsel van Evenr. Vertegen woordiging individueele meening en zelfs groepsmeening nu eenmaal móet wijkenl De lieer Bulten schreef heel fier in ^,de Nederlander": „Mijn eigen consciëntie en het man daat dat mijn kiezers mij verstrekten geven bij de beoordeeling alleen den doorslag. De Unie als zoodanig gaat dat niets aan! Dat is Christelijk Historisch, 't Ts ons toch immers niet te doen om de majoriteit doch om de autoriteit le doen!?''' Het mocht wat! Zoo'u opvatting past niet meer in het stelsel. Dat rekent niet meer met meeuingen. Dat kent alleen partijlijsten. Vooral in een combinatie van vier provincies verdwijnt geheel de individueele meening. De katholieke ruzie is ia zekeren zin nog eey kwestie van inwendige partij organisatie. Maar de twist bij de Chr. Historischen is een typisch voorbeeld van het gevolg der nivellcering van do ver kiezing der Eerste Kamerleden op het zelfde peil de Tweede Kamerverkiezing, ■door toepassing der Evenredige vertegen woordiging. Ook hier verdwijnt de waar deering van den persoon der caudidalen; de lijst van de partij beslist. BINNENLAND. DE S. D. A. P. EN IIET 'VEUUKitfi MET BELGIË. I Er blijkt in de S. D'. A. Pt. groot ver schil van mecning le zijn over het Bel gische verdrag. Het partijblad „Do Voor waarts" achtte aanneming in de gegeven omstandigheden onvermijdelijk; en ook „Het Volk" meende dat wij in dc aanzien lijke offers moeten berusten, omdat zij als 't ware tie prijs zijn van het afzweren door België van annexionistifeche Ifcgeer- ten. Daar is allereerst op gevolgd een ta melijk heftige polomiek met het Eerste Kamerlid De Zeeuw te Rotterdam, die zich als tegenstander van het verdrag deed kennen. En nu weer heeft Henri Polak, de partij-voorzitter en lid der Eersle Kamer, in het Volk een tweetal artikelen gepubli ceerd, waarin hij zich vierkant tegen het verdrag verklaart. Hij antwoordt ontkennend op 'de vraag of hetgeen wij toestaan voor België on misbaar is, en ook op tic vraag of wij dat kunnen geven zonder de economie van ons land ernstig ïu gevaar te brengen. Geen enkel land is verplicht een ander land schadeloos te stellen voor het ont breken van natuurlijke voordeden en bronnen. „En als het veroag verworpen wordt? Wij hebben er geen behoefte aan, meent ae heer Polak., België verlangt het, het zal aus wel over eem'gen tijd over een nieuw verdrag komen'praten. Geschiedt dit, dan zal men hier zeker bereid gevonden Worden tot medewerking aan een op billijkheid gegrond tractaat. Geschiedt het niet., dan gaan wpj ^eenvou dig voort onze verplichtingen jegens "Bel gië, omschreven in het verdrag van 1839, dal nog steeds bestaat en zal blijven be staan, na le komen ,b.v. ten opzichte van de bevaarbaarheid van Üo Schelde, de kanalen door Walcheren en Zuid-Beve land enz., ons te onthouden van alles, dat voor België schadelijk of onaangenaam zou kunnen zijn, en ons toe te leggen op alles, dat goede nabuurschap vordert. Voor het overige gaan wij" oüzen eigen EEN ONTSLAG-KWESTIE. Het Alg. Indisch Dagblad „De Preain- gerbode" meldt, dat wegens volbrach ten diensttijd eervol uit den dienst as ontslagen de hoofdingenieur der Bevloei ingswerken ia Alg. Waterstaalsd.'enst met als standplaats Bandoeng, ir. G. van Bemmel, die echter ontkent, dat hij zijn diensttijd zou hebben volbracht efn nu voornemens is le relclameere-u bij den Minister van Koloniën en de Tweede Kamer dea* Stalen-Gejaerajal. en nu, na acht maanden Vachlens lot antwoord gekregen dat alleen ledenre- gisters van coöperatieve verecnigingen hier vcilingsvereernigingen van ze gelrecht zijn vrijgesteld. Met deze be slissing zijn zeer zeker veel coöperatieve vereenigingen ten zeerste gebaat. IS EEN LEDENBEGISTERi ZEO'EL" PLICIITIG? Omtrent de maag, of hei le/dearegister eener veireeniging, d.i. do schriftelijke verklaring, dat iemand als lid der ver eeniging t oetraedt, .onderworpen is aan zegelrecht, heer sekte sinds geruimeu tijd verschik van nieeuing. Sommigel ambte naren der registratie beweren, dat alle ledenregiste/rs zegelplichlig zijn; anderen, dat alleen d© ledenregislers van ver eenigingen volgens de wet van 1855 aan zegelrecht zijn onderworpen, maar die van coöperatieve vereenigingen wa ren vrijgesteld, enz. Om iu deze voor de veiiiugsvereenigingen zekerheid le krij gen, heeft mr. L\ NiemölJer, secretaris van het Centraal Bureau van Veilingen iu Nederland, zich namens dit bureau tot den Minister van Financiën gewend Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 40). Maar terwijl zij zoo met zichzelf re-i deneerde, wist z.ij, dat zij trachten zou hem te vinden, en wist zij ook, dat het haar gelukken zou, zij wist zelfs pre cies, waar zij hem zoeken zou en op welk uur. Ging hij niet naai- Shutford, en waren zijn uilverkoren bosschen niet op korten afstand "van het huis? Zij ging zelfs zoover, dat zij Matthew zeide, haar paard Stella om zeven uur voor haar te zadelen; zij dacht, dat dit wel eeu ge schikte tijd zou zijn; om Jim te vin- den, daar Tubal iels van zonsondergang gezegd had. Toen ging zij terug langs den kant van de gracht. De zon was nog zeer heef, en daar zij vermoeid was van de vele aandoeningen, die haar hart in de laatster dagen verscheurd had den, trok zij de oude boot van onder liet bootenhuis uit, legde er wat kussens in, en maakte ze vast onder den overhan genden wilgeboom. Door de takken heen had zij van hier een" prachtig gezicht op het zuidelijke front van het kasteel, met breede torens, waar de hoofdtrappen zich in bevonden, en onder het dak van den westelijken toren, de gewichtige raadkamer, waarop de briefwisseling van den koning geborgen wast Droomend, peinzend, tusschea de kussens gevlijd, lag zij daar eenigo ureu, soms slaperig; soms lezend. Zij had een vau haiar lieve lingsboeken medegenomen „The Fai ry Queene" door Spenser en in het begin las zij met ijver door, jerwijl zij het zachte schommelen van de boot eu de vrede en stilte rondom haai*, haar in een soort van beschouwende extase brachten. Zij las verder, genoot van de zangerige verzen, de vreemde fantasie van het gedicht, totdat zij kwam aan den regel: „Zoekend naar mijn geliefde, ga- ik van de eene plaats naar de andpro", waarop liaar hand, die het boek vast hield, op haar schoot viel, en zij ^ging achterover in de kussens liggen, keek naar liet doorschijnende blauw boven haar, zooals het door den wirwar van. zachtgroene wilgeblaadjes heeuscheen. Zoekend naar mijn geliefde, ga ik van ,da eene plaats naar de andere," fluis- UERINNEUING aa^ de cycloon ie BlORCULO. Gisteren, juist een jaar naaat het stadje Borculo aoor een cycloon werd geteisterd, is daar de cycloontenloonsïel- ling geopend, die een voorloopster is van het binnenkort op le richten permanent Cycloonmuseum, dat zal worden geves tigd in een der bovenzalen van. het ge meentehuis. De tentoonstelling welke ge vestigd is in een der lokalen van de M. U. L. O.-school, omvat in hoofdzaak foto's van de ruines, de hulpverleening, de col lectes, den stroom van nieuwsgierigen, die kort na de ramp kwam opzeilen enz. Verder vindt men er de verscliillendo proclamaties tijdens de dagen van nood door het gemeentebestuur uitgevaardigd, het „schaudbord", de toespraak van den burgemeester jhr. ir. R. de Mui-alt op 13 Augustus 1925 tot den gemeenteraad ge houden, terwijl in het midden een lierin- neringszuil prijkt welke door den heer H. E. Onderwater te Dordrecht uit een eiken bint. die afkomstig is van de ruïnes van den kerktoren., is vervaardigd. Wethouder Griemelink bood den bur gemeester een oorkonde met bronzen me daille aan, er op wijzende, dat de burge meester niet alleen ervoor gezorgd heeft, dat da bijdragen in zoo groote mate toevlóeiden, maar ook dat hij geloond heeft, de rechte man op de rechte plaats te zijn. Nog werden aan verschillende in gezetenen zilveren en "bronzen medailles uitgereikt. UU Middelburg Het is zeker een goede daad van het Muziekgezelschap van deu Houthan del „Walcheren" alhier om! dan hier en dan daar voor eategoriën van per sonen, die anders niet dikwijls van goede muziek kuunen geuielen, een uilvoering te geven en dat wel geheel belangeloos. Nadat een paar weken geloden den oud jes uit het Ouckx Mannen- en Vrouwen huis een concert was aangeboden, werd gisterenavond een uitvoering gegeven in den tuin van „Kinderzorg"'. Dat dit dooi de kinderen, maar ook door directie en personeel op prijs werd gesteld, behoeft wei geen uader betoog en bleek ook uit het applaus na ieder nummer. De uilvoering werd afgewisseld met een tractatie. De heer ds. De Ligt, voorzitter van „Kinderzorg"', bedankte het korps voor den aangenamen avond, namens 'bestuur, personeel en verpleegden, eu zeide lot oen directeur, den heer A. J. F. tien Boer: Evenals aan Uw mandolineverec- niging, vraag ik nu weer; komt U nog eens 'terug? - Over de a.s. feestviering voor het 35-jarig bestaan der Gymn. en Scherm- vèreeu. „Mediohurgumalhier kunnen we mededeelen, dat Vrijdag 27 Augs. eeu receptie en feest uitvoering van Me- tiiöburgum plaats heeft in het Schutters hof. Zaterdag 28 Augs. volgt een uilt voering van den Turnkring Walcheren op het Sportterrein; en Woensdag 1 Sept*. een turnuitvoeriag van Mediohur gum iu het Schuttershof. Het programma voor beide uitvoerin- geu vermeldt veel nieuw werk, o. a. 4erde zij een paai* maal en toen kreeg zij diep medelijden met zichzelf en werd zeer somber. Wat een heerlijk gevoel moest het zijn roud te dolen b.v. iu de bosschen midden in deai zomer le zoeken naar den geliefde, met die zekerheid natuurlijk liem iu het einde te zullen vinden. Iemand te vinden, wiens armen zich zouden uitstrekken, wiens oogen zouden schitteren, wiens lippen vreugdekreten zouden slaken, als hij haar zag! Mijn God! wat een zaligheid! Maar een zaligheid, die zij, Barbara, nooit, nooit iu haar leven zou onder vinden. Hel grootste geluk, dat de hemel een vrouw op deze aarde schenken kon, zou zjj nooit kennenj. Wat had zij gedaan waarin had zij gezondigd, dat het on schatbare voorrecht van iedere vrouw haar ontzegd werd de liefde van een goed man? Het was wreed, zeer wreed. Jong, vurig, vol van leven Rn kracht was zij gebonden onherroepelijk gebon den aan iemand, d^ie niet de minste liefde voor haar koesterde;. Eu ze nooit zou hebben. Hij loonde dat dien middag in de bosscheu duidelijk genoeg, Loen zij tegen hem glimlachte en leedere woorden van vriendschap en medelijden sprak, en hij zoo kortaf zoo koud was, oefeningen geleid door den heer Mazure op het gebied van de nieuwe richting in het turnleven, op composities van den heer A. Lysen. Met een enkel woord willen wij nog even er aan herinneren, dat het Middelburgsch Muziekkorps hedenavond zijn derde abonnementsconcert in den Schutlershoftuin alhier geeft, en dat dit concert ook voor niel-goaboimeeröen toegankelijk is. Het ligt zeker op den weg van hen, oie met de vreemdelingen in aanraking komen, hen daarop altent le maken. De vierde Zondagochtenduitvoering in de Abdij alhier van het Middelb. Muziekkorps zal Zondagmorgen a s. plaats hebben van 8 tot 9 uur. - Van de woning van den Duitschcn consul aan de Rouaansche Kade alhier wapperen heden 2 vlaggen ter herden king van hel lot stand komen van de Duitsche grondwet. Naar aanleiding van den in Duitschland gevoerden vlaggen- strijd, werd opdracht gegeven, zoowel de zwart-roode-gele repufalikeinsche vlag met het rijkswapen, als de zwart-wit-roo- de handelsvlag met in den hoek de re- publikeinsche kleuren in miniatuur uit le steken en wel de eerstgenoemde links als men naar het huis ziet. Waar vele voorbijgangers zich zullen afgevraagd hebben, waarom 2 vlaggen ontplooid wa ren, meenden wij deze loelichling te moeten geven. Uit Vilssingen. In een advertentie in de VI. Crt. brengen B. en W. van Vlissingen ter kennis, dat cr plannen in bewerking zijn om het Ouoe Beursgebouw te restau- reeren, waarbij met ae inwendige inrich ting met eene nieuwe bestemming re kening ware te houden. Wie een winkel of een café in het Oude Beursgebouw zou willen stichten, wordt daarom verzocht, daarvan opgave te tloen met vermelding van de, jaarlijk- sche huur en de garantie, die men wcnscht te geven. Nadere inlichtingen verstrekt de Bur gemeester. - Een zekere juffrouw V. uit de Christiaan de Wetstraat te Rotterdam had bij J. M. Rruyu uit de Walstraat te Vlissingen i2 doozen pillen be steld, a f3 60, Bij aankomst bleken'de pillen geheel of ten deele waardeloos te zijn. De politie waarschuwt het pu bliek, voor zoover noodig, geen pillen bij Bruyn le bestellen. (N. R. Crt.) Een 22-jarige vrouw deed aan boord van een der provinciale booten le Vlissingen een misstap en viel in dc zgn. stookplaats. De vrouw werd per brancard naar haar woning ver- oerd. Een inmiddels ontboden medicus constateerde slechts eenigo kneuzingen. Uit Walcheren. tn ae Maandag gelwniden vergade ring van den gemeenteraad van B i g g e - kerke kwam. naar wij aan eeu verslag in De Zeeuw outlccuen, in bespreking de aanvraag voor aanleg van een fiets pad langs deu keiweg naar Kromme- hoefce. Hoewel B. #tn W. over het alge- mecu veel -voeleu voor verbetering van wegen en wat er bij behoort, en dus ooli voor aauleg van eeu fietspad, zijn zij met het oog op de eveulueele kosten (ook vau verdere aanvragen) huiverig eeu ver strekkend voorstel te doen. liet college geeft daar om iu overweging toe stemming te verleenen tol aanleg, het fondament van gemeentewege lc doen leggen, maar alle overige kosten door vau aorgen. Zij bewij zen opn'euw dat wij voordeeliger zijn dan ieder aDder adres. Gravenstraat, Middelburg. (Ingez. Med.) adressanten le doen dragen. Do heer Coppoolse vraagt naar de eigenlijke bö- doeling van het verzoek. Geantwoord wordt, dat deze is, dat de gemeente voor den aanleg zorgt. De heer P. Jan se vraagt, of de gemeente bet pad in on derhoud zou nemen. Hierover zal niet worden gesproken, maar een afwach tende houding worden aangenomen De heer P. Janse wil toéh een zeker be drag toezeggen, èn omdat de weg zoo slecht is om te berijden èn omdat er in derdaad velen bij geïnteresseerd zijn. Het slot van de discussie is, dat wordt besloten, niet direct steun te verleenen, maar evenmin alle mogelijkheid van hulpverleening af le snijden. Besloten wordt met 1 Oct. de ver gunning in le trekken om de schietbaan ook over het vroon der gemeente te doen gaat. Bij schietoefeningen wordt over den pubiieken weg geschoten. De verccuiging zal met eenig overleg ge makkelijk een nieuwe schietbaan kun nen vinden. Dc gemeenterekening over "25 wordt vastgesteld. Zij wijst in ontvangst een bedrag aan van. f 22.981.Gl5, in uitgaaf f 21 785.576. De kapilaaldienst toont in' ontvangst en uitgaaf dc cijfers f 2230. De begrooling van hot Burgorl. Armbe stuur wordt goedgekeurd met iu ont vangst eu uitgaaf f 3032 88s en een post onvoorzien groot f 1077 386. Op de voordracht van zetters (atlr. A. Janse en L. Krijger) worden geplaatst A. Janse en D. Coppoolse; en J. Poppe en J. Janse. Aan den Bijz, Vrijw. Landstorm wordt f 5 geschonken voor den schietwed strijd van Zaterdag a s. Met 4—2 stemmen werd besloten in zake de door den Commissaris der Ko ningin ontworpen salarisregeling van ge meente-veldwachters (f 1200 lot f 1350, thans f 900 lot f 1100) le melden, dat de Raad veel voor ecu tusschemegeling voelt. en haar te verstaan gaf oh! zoo onbarmhartig 1 dat hij niets om kaar gaf. En zij was onherroepelijk gebonden. Zij kon zich niet langer vleien met bel geloof, dat zij eenmaal vrij zou zijn, vrij om lief le hebben en w&er te trou wen. De tijd was voortgegaan, de troebe- !eu waren vermeerderd; als in dit on gelukkige laud de vrede was terugge keerd, zou zij waarschijnlijk te oud, en zeker te moede zijn, om het leven op nieuw te beginnen. Het was nu, nu op dit uur, op dezen schittei*enden zomer dag, dat zij verlangd;© naar liefde, naai* iets liefs en feeders, dat haar in be schermende plooieu zou hullen, weg ver weg van strijd eu haat eu wreed heid, en haar zou voeren na,ar een ver wijderde, eenzame kust, waar zij alles kon vergeten eu alleen voor haar liefde kon loven. In haar hart voelde zij eeu oneindige (eederheid, die door het nood lot onvruchtbaar gemaakt werd, een macht tot zelfopoffering en aanbidding, die allo machteloos gemaakt waren door een vijandig lot. Overal rondom haar nestelden de vogels, d,e lucht was ver vuld van het gegou9 der insecten, en de rozen boden hun geurige kronen aan om door de bijen gekust te worden. Overal Uit Zuid-Be vel and. Maandagavond vergaderde de Raad der gemeente II einkcn sz and. Op een verzoek van dc bewoners aan liet Claraspad wordt besloten niet meer aan woonwagens toe lc slaan om dpar le ver blijven. Een meer geschikte plaats zal des uoods worden beschikbaar gesteld onder scherpe controle der politie op dat geen enkel burger last ondervind© vau de bewoners dezer wagens. In ver band met het overlijden van den ge meentewerkman wordt door B. en \V|. voorgesteld sollicitanten op to roepon. 13 en W. stellen levcus voor de instruc tie van den gemeentewerkman zoodanig le Wijzigen dat deze inplaals vami 2 weken rondom haar was leven, leven en liefde,, de schoonheid van deu hemel en de vlokkige, luchtige wolkjes; de schoon heid van den dauwdruppel op de meel draden der waterlelies: de schoonheid van statig riet, dat zich boog onder de liefkoozing van den westenwind'; en een hevige pijn, een woest verlangen, vulden haar hart zoo, dat een snik in haar keel opsteeg en "de tranen in haar oogen kwa men. Een verlangen? Zij wist nauwkeu rig naar wat. Zij strekte alleen haar ar men uit eu sloeg z© heftig over haar jonge borst. 1 2. De droevige roep vau liet korhoen! klonk trillend door de warme, slille lucht .Barbara opende haai* oogen cnl keek droomerig om zich heen. Eerst had! zij gedroomd -dagdroomen gedroomd! en verlangd. Daarna moest zij in slaap gevallen zijn. Het was vroeg iu den na middag geweest, toen zij voor het laatst de muren van het kasteel gezien' ha<b dichte schaduwen hadden over den ro zentuin gelegen en de middagzon hadl het water van de gracht in een vlakf van schitterende diamanten veranderd. (Wordt vervolgd.);

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1