Uo, 135. Maandag 9 Augustus 19S6 IDDELBURG ï69' jaargasirj BiSiEiJL&ND. EEN ARBITRAGE E> VEItZOEN'NGST VERDRAG MET DUlLSCHLVM)- Bij <le 'Tweede Kamer is ingediend een ■wetsontwerp tot goedkeuring van een tussclien Nederland en Duitschland 20 Mei j.l. in den Haag gesloten Arbitrage en Verzoeningsverdrag. Blijkens art. 1 van den tekst van liet verdrag verplichten de verdragsluitende partijen zich, alle geschillen van wel ken aard ook, die lusschen haar ont staan en niet binnen redelijken tijd langs diplomalieken weg kunnen worden opge lost, en die niet met toes^emmipg van beide partijen aan het Permanente Hof van Internationale Justitie worden voor gelegd. volgens de bepalingen van dit verdrag- hetzij aan een arbitrage-, hetzij aan een verzoeningsproccdure te onder werpen. 1 'O.m. is als regel aanvaard, dat geschjlr len omtrent een rechtsvraag aan arbitra ge of rechtspraak zullen borden onder- Worpen, en andere geschillen aan een verzoeningsprocedure. Hoewel aan de re geering een uitsluitende opdracht Van bevoegdheid aan het Hof voor de be slissingvan alle rechtsgeschillen welkom zou zïjng eweesl, heef t zij gemeend in ver band met de omstandigheid, dal Duitsch land nog niet tot deze instelling is toege treden, in dit verdrag verplichte behanf deling van zoodanige geschillen voor een Scheidsgerecht, gedachtig ook aan het adagium „varjis modiis bene fit?, te kun nen aanvaarden. Tegelijk is echter niet alleen de mogelijkheid ecner Vrijwillige onderwerping van een zoodanig geschil aan het Permanente Hof van Justitie uit drukkelijk voorzien, maar Is ook voor'het geval Duitschland tot dat Hof toetreedt of lid van den Volkenbond wordt of een algemeen arbitrageverdrag sluit, aan hel Hof eene overwegende plaats toegekend. DE WEELDEREEASTEV€-• De Kamer van Koophandel te Til burg heeft van den Minister de mede- deeling ontvangen, dat hij voornemens is om voprdat de mondelinge behandeling van het wetsontwerp tolt heffing eener weeldebelasting aanvangt, een Nota van Wijziging in ie di/enen, welke o.mi duide lijk zal doen uitkamen, dat dekens., ma trassen en peluws niet vallen onder de werking der wet. EEN AANNEMERSVENNOOTSCHAP VOOR DE ZUIDERZEE- Het is het voornemen van den dienst der Zuiderzeewerken om de werken tol Let aanleggen van den afsluitdijk van Wieringen naar Medemblik onderhands aan te besteden. Het zou de bedoeling' zijn, dal vier groote aannemingsiirfma''s een naaralooze vennootschap oprichten, ten einde die Sverken ixijt te voeren. Ook bet rijk of de dienst der Zinderzeewer- .Jien zal bij deze vennootschap betnok- ken zijn. Als aannemingsfirma''s, die hier voor in aanmerking! zouden komen, wor den genoemdde firma Van Halteïn! "en Blanke voor t% de Hollandsche Aanneming* Maatschappij, beide te 's-Gravenhage; Volker en Bps te Sliedrecht, en Den IBreejen van den (Boiuit te Nijmegen. Het werk pal in 8 laar zal worden (uitgevoerd beloopt 60 inillioen gulden. tVad.) der 1 an dschen loods (van den post bij de Middensleenbank) dan ervaart hij, dat deze hem niet in de Wielingen mag binnenloodsen, maar hem naar den Belgischen loodspost bij den Wandelaar moet brengen om daar het schip aan een Belgischen loods over te geven. Maar dat overkomt hem maar eens. Een volgend maal neemt hij een Belgi schen loods van den post bij Schouwen- hank. Het ware daarom in elk geval wenschelijk <Lat een schip dat een Ne derland schen loods voor het Oostgat heeft genomen, desverkiezend mei dien loods óók den omweg door de Wi/elingeÜ zou mogen maken. En men vergete niet, dat het voornamelijk gaat om de zeer groote, dat zijn de meesA betalende, sche pen. .Het tweede middel van sabotage (wij kunnen het waarlijk niel anders kwali- ficeeren) ligt in het instituut der „lijn- booten". De groote vaste lijnen die Ant werpen aandoen, hebben alle haar vas te loodsen, sommige lijnen Belgische,an dere Nederlandsche loodsen. En die Bel gen zijn virtuosen (ze toonden zich dat ai lang vóór de tegenwoordige, geantici peerde tractaalregeling; we hebben er in 1921 al op gewezen) in hel doen proclameeren, door de buitenlandsche reederijen van hun schepen tot „lijn- booten", Blijkelijk worden zulke booten stilzwijgend geacht, builen het accoord Wielingen-Oostgat te vallen, want die „lijnbooten" hebben hun vaste loodsen behouden en het is dus heel aannemelijk dal, gelijk een hardnekkig gerucht wil, de aanstaande Scheldeoommissie ze uit drukkelijk, krachtens hare bevoegdheid1 volgens de voorlaatste zinsnede van pa-i nagraaf 9, van de algemeene regeling zal uitsluiten, althans het status quo te dien aanzien zal handhaven. Blijkelijk zijn de Belgen nu reeds aan 't werk om dal status quo zoo gunstig mogelijk voor hen te doen zijn. Onlangs is, naar ons ter oore kwam, de inspec teur van het Belgische loodswezen bij den commissaris yan het "Nederlandsche loodswezen te Antwerpen komen vragen, hoeveel en Welke vaste lijnen wij be- loodsten. En, goedige sullen als altijd' jegens België, hebben we ons ook nu zoo betoond. Men verzekerde ons dat de ge vraagde opgaaf is gegeven! Welnu, de Hollandsche rivierloods, die vaste loods is voor de schepen der Deut sche Ost-Afrifcalinie, de Hamburg-Ameri(- kalijn en de Woermanlijn (benevens voor de Slinneslijn, maar die i-s hier niet in 'l ing) heeft onlangs van de direclie dier lijnen een brief gekregen (dd. 15 Juli) waarin deze mededeelde dal ze „tol haar leedwezen" zich genoopt zag om, „wegens redenen van zakelijtoen aard" (Geschal'tsgründe) een deel van haar sche pen door Belgische rivierloodscn te doen bedienen. Dientengevolge zouden de Woermann- en de Hamburg-Amerika- booten aan hem blijven jnajar de schepen van de D.O.A.L. gingen naar de Belgen over. Eu al die schepen loopen, op de uit reis, de Schelde nochtans gemeenlijk door het Oostgat binnen! Ziedaar waarmee wij worden bedreigd Uit de Wielingen Lalen wij ons verjagen. En uit het Oostgat dreigen we te worden verjaagd. Uit Stad en Provincie. UIT DE PERb. De beloodsing van Wielingen en Oost gat De hoefijzercorrespoudent v,an Tiet Hand. herinnert aan hel vooruitloopen op de bepaling in hel verdrag niet Belgic volgens welke de Wielingen beloodst wordt door de Belgen en het Oostgat door ons. Hij herhaalt de reeds vroeger door hem daartegen aangevoerde beden kingen. Doch nu zijn liem Laatstelijk diingen ter oore gekomen, die hem doen vreezen. dat we, bij de fraaie verdragsregeling, ■waarop onze regeering zich gehaast, heeft vooruit to loopen, binnen korten tijd ook de beloodsing van het Oostgal taan de Belgen zullen verliezen. Door twee middelen tracht België de beloodsing van het Oostgat lot zich te trekken. Het eerste is het in diserediet brengen van het Oostgat. Dat is niet zoo moeilijk, want dat vaarwater is nu eenmaal lang niet zoo breed en royaal nis de Wielin gen. Wat gebeurt nu? De Belgen wijzen, in Antwerpen en op de schepen, den gezagvoerders op het .ongeriefelijke van het Oostgat tegenover de Wielingen en hangen een donker tafereel op van de gevaren der nauwe Sardijngeul. Zoo'n gezagvoerder gaat er dan allicht toe over om, vooral wanneer hij een groot schip commandeert, ook als hij uit het Noorden komt, liever maar een eind om te varen en door de Wielingen binnen ie loopen. Doet hij dat echter met een N e Uit Middelburg Het is wel een zeer natte sluiting geworden van de kermis alhier. Had de natuur de eerste 5 dagen medewer king verleend, om van de enkele drup pels regen op Vrijdagavond maar niet te gewagen, den laalsten dag zou het an ders worden. Na het onweer van den nacht van Vrij dag op Zaterdag, was het des morgens vrij goed weer, maar hoe meer het mid dag werd en dus hoe nader de tijd lcwam, dal men uitgaat om kei-mis te houden, hoe donkerder het werd en het duurde ook niet lang of het begon te regenen. Was liet bij een paar regenbuitjes ge bleven, dau zou dit aan het kermisbe zoek niet zoo heel veel kwaad hebben gedaan, maar steeds werden de buien heviger en ontaardden meermalen stortbuien, terwijl de pauzes tussclien de lievige buien steeds korter werden en af en toe bliksemstralen en onweerslagen zich bij den regen Voegden. De Markt en de straten geleken op groote waterplas sen en de kermis zag er triestig uit. Het is dan ook te begrijpen, dal vele, die van buiten kwamen, eerder vertrokken dan zij van plan waren geweest en des avonds noch van uil Vlissingen, noch van andere plaatsen in de omgeving nieu we bezoekers kwamen. Maar dit alles in aanmerking genomen, kunnen wij niet anders zeggen, dan dat het bezoek aan de kermis ons nog is medegevallen, telkens als wij eens een kijkje gingen nemen. Daarvan hebben vooral de groote inrichtingen geprofi teerd, zoowel de danstent als de sloom- caroussel, het vliegend rad, de moulin rouge, de lachtent, de luchtscliommel en de excentrieke banken. Maar ook de café's, waar muziek of zang of gelegen heid lol dansen werd gegeven, zalen over het algemeen geheel vol niet be zoekers. Alleen ontbrak de groote me nigte, veelal nieuwsgierigen, die anders rond de Markt en in de rijen tusschen de tenten voortschuivelen of luidruchtig de kermispret doen hooren. Zooals bekend, was het sluitingsuur voor den laalsten avond op 12 uur be paald en te ongeveer half twaalf, toen velen, die hier of daar een voorstelling hadden bijgewoond, op de Markt kwa men, werd het droog. Het was dan ook voor de exploitanten der inrichtingen een zeer onaangenaam iets er zoo vroeg moest worden gesloten. Maar zij zullen het met ons eens zijn, dat de politie op zeer billijke wijze is opgetreden. Het was een paar minuten voor half ëén, toen de eerste aanzegging kwam, na melijk, dat de muziek moest eindigen^ Korten tijd later volgde het sluitings bevel en werd dit ook met takt gehand- Toen de kermis 2elve gesloten was, werd ook de café's aangezegd te sluiten en daar waar dit noodig bleek, begaf de politie zich achter in hel lokaal om zoo naar voren komende, ieder tot heengaan aan te sporen. Het was onge veer één uur toen ook de café's leeg waren. Zooals altijd bleef ook een deel der kermishouders iu de omgeving van de Langeviele staan praten. Tot tweemaal toe zag de politie zich genoodzaakt zich met deze menschen te bemoeien en beidé keeren werd een man naar den polilie- wachtpost op hel stadhuis overgebracht om wat te kalmeeren. Mede, zeker doordat het niet meer regende, bleven er zelfs daar slenteren lot over twee uur, waarschijnlijk belust op een relletje, dat, doordat de politie haar kalmte behield, gelukkig achterwege bleef. "Van de politie gesproken, deze heeft van hoog tot laag, verleden week weer een drukke week gehad, en het is zeker hier op zijn-plaats allen een woord van hulde te brengen voor het bezadigd en taktisch optreden. Intusschen waren de eerste groote wa gens reeds op de Markt aangekomen en vele lentenicrs begonnen zoolang dit niel in strijd was met de Zondagsrust, af te breken en zetten dit Zondag voort binnen in de tenlen.AJs dit nummer bij de abon- né's komt, zal reeds heel veel van de Markt zijn verdwenen en binnen een paar dagen zal de kermis 1926 weer bij haar voorgangsters vergaard kunnen ■orden. En nu is het wachten op de kermis 1927, want, hoe of ook telkens- gezegd en geschreven is, dat de kermis haar eigen dood wel zal sterven wij meenen dal zij juist dit jaar weer meer toeken van leven heeft gegeven. Eenerzijds staau nog steeds de houders der inrichtingen, die hun bestaan vinden op de kermis sen, anderzijds de duizenden ouderen en jongeren, die toch nog wel eens graag kennis houden, en deze allen 'te samen zullen, haar in het leven houden. Waar bel kermishouden van thans heel wal minder ruw is dan enkele tientallen jaren geleden, zien wij dan ook niel in, waarom dit aloude volksvermaak niet in eere zou worden gehouden. Het was Zaterdag nogmaals geheel vol in de groote zaal van het Schutters hof alhier, waar de laatste voorstelling van het gezelschap-Eaveur werd gegeven. Zooals wij Zaterdag reeds meldden, wa ren de rolschaatsenrijdsiers door een an der nummer vervangen. Onze verwach ting, dat ook dit een goed nummer zou zijn, is bewaarheid. Het was een muzi- kaal-clown nummer, dat in dit genre een der beste was die wij kennen. De heer Faveur heeft zijn goeden naam alhier dit jaar nog beter gemaakt en wij weten zeker namens alle liefhebbers van goede variété-voorstellingen te spreken, als wij hen een „tot weerziens" toeroepen. Tijdeus de kennis hebben cenige Amsterdammers van verdacht allooi ge- 'tracht alhier wat te verdienen met loterijen of met acrobatiek, wal meer malen ten doel heeft volksoploopen le veroorzaken en dan door zalclcerollen enz. een slag le slaan. De politie is met kracht tegen deze heeren opgetre den en heeft hun belet hun praktijken uit le oefenen. In den nacht van Vrijdag op Zater dag zijn verschillende bakkers alhier die le-vroeg met balcken begonnen, ver- baliseerd. Een uit Middelburg afkomstig min derjarig meisje, dat er tijdens de Vlis- singsche kermis met een kermisreiziger vandoor ging, is op verzoek van de po litie alhier door de marechaussée tc Heusden aangehouden cn naar hier te ruggebracht. Het meisje is onder de i ouderlijke macht teruggebracht Aan het bureau van politie alhier bevindt zich een rijwiel, dat onbeheerd is aangetroffen. De eigenaar wordt ver zocht zich aan het bureau te melden. Uit Walcheren. Voor de ringrijderij te Bi t the m was Zaterdag veel belangstelling, welke zeker in den namiddag nog grootcr zou zijn geweest, als het niet was begonnen te regenen. Werd vroeger, toen de prijzen veelal bestonden uit gouden en zilveren voorwerpen, voor eiken prijs afzonder lijk gekampt, thans wordt gereden om de meeste ringen van heel den dag. Nu kan iedere prijswinner naar het behaalde aanlal ringen den prijs uitzoeken welke hem het meest bekoort. De eerste 5 prijswinners waren Joh, de Visser, P. de Pagter Jz., Abr. Barcntsen, Jac. I de Visser en Abr. Marijs Jz. Nog werd afzonderlijk gereden om den pollepel. Deze werd gewonnen door Abr. Barcntsen Jacz. o Uit Schouwen-Duiveland. - In de Woensdag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Brui- se werd toegelaten het nieuwe Jid de heer L. W. M. Elenbaas, in de plaats van den heer J. 0. Bolier. De gemeenterekening 1924 sluit met een ontvangst van f 75483.27V2- en een uit gaaf van f 69416.35. Wat betreft den ge wonen dienst: de kapitaaldienst sluit met een ontvangst en uitgaaf van f 10726.37. De begrooting voor 1927 sluit met een ontvangst en uilgaaf van f66234.83, w.o. een post voor onvoorziene uitgaven van f 4883 401/2- Blijkens een brief van den Commissaris der Koningin, is lot zetter benoemd de heer M. de Koning in de plaats van den heer J. C. Bolier. Aan dezen wordt eer vol ontslag verleend als onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand. In zijn plaats wordt benoemd de heer F. D. van Vessem. Op de voordracht van zetters wegens periodieke aftreding van den heer 31. L Schilperoort en M. Capelle, worden ge plaatst: H. L. Schilperoort als le. en J. Padmos als 2e candidaat; verder M. Capeile als Isle en J. H. van Oeveren s 2de candidaat. Aan mej. T. van den Berge wordt op haar verzoek met ingang van 1 Novem ber eervol onlslag verleend als omler- ijzeres aan de openbare lagere school d. op voorstel van B en W besloten deze vacature in verband met hel leer lingenaantal niet meer te vervullen. De begroeting van het Burg. Armbe stuur voor 1927 wordt goedgekeurd. Het gemeentelijk subsidie bedraagt f2500. Ten slotte wordt de bijdrage, bedoeld in art. 101 der L. O. wet 1920 voor hef bestuur der bijz. school over de jaren 1923, 1924 en 1925 vastgesteld op een bedrag van f97.76, welke som aan het bestuur zal worden uitgekeerd. UitZeeuwsch-VlaanderenO D. Hel 4-jarig kind A. L le Huist, dat Vrijdag doordat het met lucifers speelde, in brand geraakte, is aan de be komen verwondingen overleden. (Men zie Laatste Berichten.) Door de marechaussée is tegen een schoenmaker le K1 o o s t e r z a n d e pro ces-verbaal opgemaakt wegens vermoe delijke overtreding van de LoierijweJ. De winkelier had in zijn etalage een flesch, gedeeltelijk gevuld met knikkers, staan. Iedere kooper van een doos schoensmeer merk „Pascol" mocht ra den hoeveel knikkers er in de flesch aanwezig waren. Nadal er een aanlal doozen verkocht waren, werd de flesch geopend en mocht de winnaar, die hel dichtst bij liet aantal in de flesch aanwe zige knikkers was, een huishoudelijk ar tikel uitzoeken. De politie nam lijsten enz. in beslag. VOLLE-KELK-REEP Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN" Beter dan Goed DE BESTE (Ingez. Med.) kend, waar de ontvangst heel wat min der is en welke tent dan ook voorna melijk als slaapplaats dient De schade berekent adressant als volgt bedoeld als inschrijving voor den hoek Markt f 120— minder verdienste ten minste f150—; reis- en verblijfkosten f 100samen f370Adressant vraagt of de raad deze schade langs minnelijken weg wil schikken. Is hem daarvan binnen 14 Öagen niets gebleken, dan zal adressant Zich langs recti tertijken weg vergoeding trachten te bezorgen, en dan voor een hooger bedrag dan hij thans noemt en dat hij als het minimum beschouwt Het reeds in de vorige vergadering als ingekomen aangekondigde adres van C. P. Goergen, eigenaar van de Toko in de Langedelft, houdt in, dat de winkeliers in fruit zeer groote concurrentie on dervinden van de fruittent van K Poppe op de Markt, die daar staat voor enkele centen marklgeld, terwijl de. winkeliers op groote kosten zitten aan belasting enz vooral als zij op een goeden stand wo nen. Verder wijst adressant er op, dal Poppe ook langs de huizen gaal met monsters om te vragen of er niets noodig is uit het tentje op de Markt De belas ting is voor de winkeliers moeilijk op te brengen en op de meubelen van adressant is daardoor reeds beslag ge legd. Dat het vak slecht is, blijkt z. i ook uit het feit, dal E. Breel en Jac de Witte, die vroeger reeds verzochten het tentje van de Markt te verwijderen, naar Canada zijn vertrokken niet achter lating van hun vrouw en kinderen en ook van de gevreesde crediteuren Adres sant is van meening, dat er toch wel eenige fruitwinkels in Middelburg mo gen zijn, wier mooie en vroolijke étalages zoo goed staan Als zyn verzoek om de tent op andere dagen dan Marktdagen van de Markt te weren, niet wordt toege staan, vraagt hij om hem toe te staau, dagelijks met sigaren en sigarelteu en an sichtkaarten op de Markt to staan om zoodoende een kans le hebben wat te verdienen Vervólgens het ook reeds met een enkel woord aangekondigde adres van G A. van Beinum te Utrecht, die zeer ■uitvoerig terugkomt op de schade, die hij z. i. heeft geleden door de oprich ting der openbare leeszaal te Middel burg en op hel bevel, dat volgens hem H M. de Koningin aan de gemeente heeft gegeven om hem de geleden scha de te vergoeden O a. wijst adressant op een ingezonden stuk in de Ulrecht- sche Courant van 20 Juli waarin gewe zen wordt op den allerlreurigsten toe stand van de woning van hem. waarin hij in een Immer woont met zijn zieke vrouw en 4 kinderen van 15 lol 21 jaar In die kamer wordt een geen winst opleverende zaak gedreven, en verder wordt er gewoond en geslapen door al len Adressant beroept zich op Gods Woord, op het bevel van II M de Ko ningin en op het rechtsgevoel van den raad. Ten slotte de reeds gepubliceerde jaar verslagen van de Vcrcenigiug voor Han delsonderwijs en van de vereeniging de Openbare Leeszaal en Bibliotheek STUKKEN VOOR DEN RAAD VAN MIDDELBURG. Voor de Woensdag le houden verga dering van den gemeenteraad zijn de volgende stukken ingekomen. De rekening der gemeente over 1925. zooals die door B. en W. ter vaststelling wordt overgelegd. De gewone dienst geeft een eind cijfer in ontvang van tl.656 442 33'/. en in uitgaaf van f 1 560 377.68s alzoo een goed slot van f96 064 65 De kapi taaldienst wijst in ontvang f 1 646 539 41 aan en in uitgaaf f 1.635 456 62s. alzoo ook een goed slot, til van f 11 082.78s Om voor te dragen voor de benoeming voor zetter van de Rijksbelastingen, be velen B. en W. aan de heeren J A. •Vertregt, M. G. Boasson. A. Hertogs, P. Koole, A. L. Goethals en P. Dorleijn Ingekomen is een adres van den eige naar van palingtentjcs Van Bottenberg, die er op wijst, dat hij had ingeschreven voor het plaatsen van twee kramen voor f 130.—, een op den hoelt van deMarkt- Langedelft en een op de Potienmarkt Hem is alleen de laatste plaats loege- KERKNIEUWS. Dr. C. Veltenaar le 's-Gravenhage, is voornemens Zondag 29 Augustus zijn intrede te doen bij dc Gcr kerk te Tho Ic n. - Door den heer Jos. Theewes, N. M.< vroeger kapelaan 'le Sas van Gent, werd daar Zaterdagavond een lichtbeel denavond gehouden, over diens bezoek aan hel Eucharistisch Congres, dal te Chicago werd ^(ehouden. De zaal was geheel met toeschouwers gevuld. Als toegift werd den aanwezigen een ■erzamcling lichtbeelden geloond van Noorwegen, naar welk land de oud- kapelaan van Sas van Gent in den loop der volgende maaud vertrekt. Ecu hartelijk en dankbaar applaus be groette de woorden van den spreker, die nu verdere plaatsen in Zceuwsch- Vlaandcrcn en Noord-Brabant zal aan doen, ten einde alzoo een sommetje bij elkaar te krijgen om dit le kunnen over handigen aan Mgr. Smit, tot steun der missie. Geref. Gem. Bedankt voor Ierscke door ds. Kie viet van Veenendaal.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1