r DÜHYEA naam, behoeft men steun van het armen wezen, het eerste noodige is een ge boortebewijs. En al deze gevallen komen natuurlijk herhaaldelijk voor. Nu zal men zeggen, maar naamsver andering toch wel zelden. Ja, niet iede- ren dag, maar toch meer dan men denkt. Een teekenend geval kan ik mee deden. Mijn brave gastheer en collega 'draagt den echt Zweedsch klinkenden Jnaam Widén. Vóór een paar weken wa ren we samen in Lund en zouden we Zijn ouders bezoeken. Toen we in de 'straat liepen, waar deze woonden, zei £ij opeens tegen me. „mijn vader heet Olsson". Verbaasd riep ik uit: „WatIt Olsson?" „Ja, het is zoo", antwoordde hij. „Toen mijn broer op het gymnasium1 was, zei de rector, dut leerlingen met veel voorkomende namen, eigenlijk een anderen naam moesten aannemen. In Zweden gaan de meeste namen op „son" uit, waardoor het aantal familienamen zeer beperkt is, wat tot allerlei vergis singen aanleiding kan geven. Spreekt men in Zweden dan ook over iemand, dan gebruikt men de voornamen voluit erbij. Do Zweden schijnen een nijzonder geheugen voor namen te hebben Nu was er voor een Vijf en twintig jaar een sterke beweging om de namen te ver anderen. En zoo raadde bedoelde rector zijn leeriingen aan dat ook te doen. De kinderen discussieerden over deze ge wichtige kwestie aan het ontbijt en men stelde een nieuwen naam op. .Mijn col lega, die toen student was, wilde Falt- stadt heeten, maar de jongere broeder koos Widón. En zoo werd dezen naam maar gekozen. Aan de Pastorsexpedi- tion werd van de verandering kennis gegeven en de vier kinderen van den heer Olsson heetten van dien dag af Widén. Tegenwoordig gaat dat niet meer zoo gemakkelijk. Docli keereu we lol het werk van den predikant terug. Zooals men misschien weet is hier het gebruik van sterke dranken gerantsoe neerd. Een volwassen mensch kan vier liter per maand Krijgen. Maar het kan gebeuren, dat men voor een bepaalde gelegenheid wat meer nociïlig heft. Daar komt iemand bij den predikant om een bewijs, dat men zal gaan trouwen. Voor die aangifte van het voorgenomen huwe lijk komt men natuurlijk ook tot den predikant. Dit voorgenomen huwelijk wordt dan driemaal afgekondigd in de kerk. De Druiloft vereischl natuurlijk wat meer sterke drank dan men zeil kan krijgen. Welnu, de mogelijkheid be staat, dat men voor die gelegenheid wat meer van het „heilzame" vocht krijgt. Maar de ambtenaar, die deze goede ga ven verdeelt, moet welen, dat het wer kelijk voor een bruiloft is. Het bewijs daarvoor kan alleen de predikant leveren en zoo geeft hij aan den vrager een bewijs, dat zijn aanstaand huwelijk is afgekondiga en met dit bewijs verkrijgt de gelukkige aanslaande echtgenoot Aval meer sterken drank. Een begrafenis kan ook zoo'n extra geval zijn. Dat gaat dan als van zelf precies zoo. Een man kwam met een bewijs, dal zijn schoonmoeder overleden was en vroeg een ongehoorde hoeveelheid ster ken drank. De ambtenaar weigerde en boos ging de man heen, den ambtenaar toevoegend: .,Dat zal op deze manier een droevige begrafenis worden." Gelukkig lieeft de predikant met deze sterke drank-verdeeling zelf niets te maken. Heel vaak heeft hij zelfs een gunst igen invloed. Voor mij ligt een of ficieel document van het sterke drank- bureau. Een jongeman is 25 jaar ge worden en vraagt nu voortaan zijn wet tig rantsoen vifn 4 liter per maand te mogen ontvangen. Medegedeeld wordt wat hij verdient, en verder, dat hij geen ondersteuning geniet uil talrijke publieke fondsen, dus niet door het armbestuur wordt geholpen enz. In dat geval zou hij niets of veel minder ontvangen. Ver dient hij te weinig en zou een uitgave van 48 liter per jaar te veel zijn, dan wordt het rantsoen verminderd. Aan den predikant worden nu allerlei inlichtingen gevraagd, bijv. of de aanvrager hekend is als een matig en nuchter man, of er 'gevaar is, dat hij met zijn rantsoen aan het drinken zal gaan en veel meer. Is er werkelijk gevaar voor den man in kwestie, dan kan de predikant door zijn inlichtingen bewerken, dat hem een klei nere hoeveelheid wordt toebedeeld. Dit geschiedt echter meer als drankbestrijder of ais man, die de gemeente het best kent, dan officieel als predikant. Heel wat arbeid heeft de domino ook met kinderen, die builen echt geboren zijn. Er bestaat ook hier een lichaam als ten onzent ongeveer de voogdijraad. Maar hier is het werk veel breeder opge vat En de predikant is krachtens zijn ambt voorzitter van dezen raad. Wanneer een kind geboren wordt, waarvan de moeder ongehuwd is, dan moet dit bin nen drie dagen bij de Pastorsexpedi- tion gemeld worden, met alle gegevens, die noodig en wenschelijk zijn. Zoo spoe dig mogelijk stelt de predikant zich dan in verbinding met de moeder om vol ledige inlichtingen. Dit is een delicaat werk, en kan wel in 't algemeen in nie- mands handen beter gelegd worden dan in die van aen predikant. Men komt dan voor droevige dingen te staan. Mijn collega bad hier een dergelijk geval. Hij onderzocht het. De jonge vrouw noemde den man, die de vader zou zijn. Op zijn verdere vragen kreeg hij dit antwoord: „Ik ben met hem in zijn auto meege reden naar Yslad." Zoo'n man kan nu niet alleen in rech te worden aangesproken, maar vaak komt het nog Lot een huwelijk. Zoo wordt het vele werk, dat de predikant met dergelijke gevallen heeft, dikwijls ruim beloond. Er is als van zelf op deze wijze nog onlzaglijk veel te vertellen. Wanneer men het aantal formulieren ziet, dal een predikant bezit, is het voor ons om van te duizelen. Het zou teveel worden iu dezen in finesses te treden. Laat mij ditmaal mogen besluiten met le wijzen op een zeer merkwaardig werk, dat de predikant heeft te doen. Ik behoef wel niet te zeggen, dat men bok in Zweden belasting betaalt. Dit aangename voorrecht geniet men overal. Maar alvorens een belastingbiljet bij' den gelukkigen burger thuis komt, heeft er heel wat werk plaats gehad. Iu Zwe den is het begin van dit werk de taak van den predikant. In het najaar komt een ambtenaar tot hem en hij dicteert aan dezen heer de namen van alle men- schen, die in zijn gemeente wonen. De ambtenaar schrijft en wordt gehono reerd. Daarna komt de lijst terug en de predikant moet alles controleeren. Da genlang neemt dat in beslag. Is alles in orde, üan gaat dc lijst naar een commis sie, die den aanslag regelt. Dat dit werk nu niet bepaald tot de geestelijke zijde van not worl- h*>- hoorl, behoeft wel geen beloog. Maar het behoort er bij. P r a s t. UIT DE RADIO-WERELD1. Een zeeflcring. De selectiviteit van een Koomans-ont- vanger kan men aanmerkelijk verbete ren dotor gebruik te maken van een een voud] gen zeef lering, het z.g. seriefilter. Dit seriefilter bestaat uit een losse spoel, afgestemd met een condensator en ge koppeld met een klein spoeltje, uit ceni- Windingen bestaande. Dit laatste spoeltje wordt in den antennekring opgenomen, tusschen antenne en antenneklem van. het toestel. Heeft men nu last van een of ander ongedempt seinend of telefo- niestation, dat de ontvangst van een om- roepzender bemoeilijkt of onmogelijk maakt, dan stemt men met den conden sator het filter af op het storende Sta tion; men kan dit hooren doordat de storing bij juiste afstemming geheel of bijna geheel verdwijnt. Zoo is het b.v. mogelijk om bij een primair toestel (Koo- mans) Parijs van Daventry te scheiden en in de meeste gevallen Königswüster- hausen van Hilversum. Dit laatste zal echter in de directe omgeving van Hil versum minder succes opleveren. burgerlijken stand. 500C*H: ll CUAsikJk'wv Middelburg. Vau 1—6 Augs. Ondertrouwd: I. Ha melink, 28 j., en C. Labruijère, 23 jaar. Getrouwd: W. B. Kroeze, 64 j., en (T. Schreuder, 54 j. Bevallen: N. Arnoldus, geb. Nijssen,d. M. Vogelenzang, geb. Joziasse, d. O. en W. So ub urg. Van 29 Juli tot 5 Augs. Ondertrouwd;: K. Bek 25 j. en C. U. R. de Vlieger 22 jjl Overleden: P. Bakker 56 j. vrouw van Eagen. Abonnementen en Adverlentiën voor te Middelburgsche Oourant kunnen voor Ui s sin gen worden aangenomen door Boekhandel P. LANDSMAN, St. Jacobstraat. Ook bij inductieve ontvangers kan dit filter gebruikt worden en het is dan b.v. mogelijk in de buurt vau Scheveningen storingen geheel op te heffen. In plaats van een serieflliier kan men ook een parellelfilter gebruiken. Het kleine spoeltje komt dan parallel op de primaire spoel van het ontvangtoestel geschakeld te staan. Stemt men eerst het ontvangtoestel af op het gewenschte station, dan zal bij inschakelen van een parellelspoeltje alle ontvangst verdwij nen. Wordt nu de filterkring weer afge stemd fiets wat hier zeer nauwkeurig luistert), dan wordt het gezochte station weer hoorbaar. hoorde tot dat type van soldaten, voor wie het leven van een enkel wezen even weinig telde als dat van een hond of een paard. En als hij voor zijn partij een] klein voordeel kon behalen door den dood van één man, dan zou het dwaas heid zijn, hem niet te dooden. De kolonel zou inderdaad zijn eigen broeder zonder aarzeling of zonder verwijt hebben opge hangen, als die broeder een gevaar voor de zaak vau den Koning opleverde. Maar met dat al "kon hij een mooie vrouw niet zien schreien'. „Nu, nu, mevrouwtje," zei hij na een poos, ge moet niet zoo verdrietig zijn. Die mooie oogen zijn niet gemaahft om te huilen, en dat aardige mondje Oh, als ik maar eenige jaren jonger wasl Nu, nu! Laat ik uw kamervrouwf roe pen en volg mijn raad op, den raad van een oud man, en ga een uur rusten. Ge zijt overspannen door hetgeen ge gehoord hebt, maar geloof me, het oude monster is niet zoo kwaadi, ais gij( ia uwf jonge verbeelding het denkt; en als een jongö vrouw pleit, waJt kan een zwak man dan anders doen dan toegeven?" Barbara kon haar ooren nauwelijks gelooven. In een oogenblik stond zij overeind, haar oogen gloeiden van onverwachte straal van hoop. „Oe wilt," mompelde zij vaag, „ge iwilt Merkwaardig is, dat ook andere sto ringen als Yonkzenders, tram- en induc- Uestoiiugcu met dit filter verminderen, 'enige vermindering in geluidsterkte treedt echter ook op. Hot J>oc4 r.c^.. - e:i1V. als een condensator met twee spoelhou- ders in een kistje, gescheiden van liet ontvangtoestel. De condensator wordt verbonden met den vasten spoelhouder, terwijl de draaibare spoelhouder met twee aansluitklemmen verbonden wordt. Voor de ontvangst der groote omroep- stations wordt een condensator met fijn regeling van 500 c.M. gebruikt ett spoel 200 of 250. Daarmee wordt gelcoppeM een spoeltje van 10 windingen (opl leen bananenstekker). Vastere koppeling met den filterkring geeft minder selectivi teit, evenals een grootere koppelspoel'. Al geeft de afstemming in den be ginne eenige moeilijkheden, toch zal dit filter in gestoorde plaatsen den muziek- luisteraar veel voldoening opleveren. Gloeidraad veiligheid. Het laatste snufje op het gebied' van lampenbeveiliging biedt de N. V. Philips Radio in den vorm van een anodever- loopstekkertje met een ingesloten smelt- draad. Dit stekkertje wordt in hot mid- busje van een hoogspanningsbatterij ge stoken, terwijl de zwarte anodestekker weer in de zekering past. Ontstaat er nu door een of andere oorzaak kort sluiting van de hoogspanningsbatterij over de lampen, dan zal het smtesli}- draadje in de veiligheid doorsmlelten, waardoor de lampen behouden blijven. Een proef met een oude lam|p leerdle! „Wat wil ik?" vroeg hij, een beeitje brommend glimlachend- „Den verrader den rug toekeeren, en Jim Fiennes met vrede Men?" „Heb ik niet gezegd, dalt Ik nooit een schoone vrouw kon zien weenen?" „Oh, dank u, dank u," riep zij en haar stem klonk verstikt, gebroken door deze plotselinge aandoening, deze groote, on verwachte vreugde. „Wat was ik dwaas, niet eerder bij u te komen bang, half bang voor u t<3 zijn. Ik had moeten weten, dalt ge even edelmoedig als dapper zijL Dus u wilt de zaak verder laten rusten?" drong zij aan. „U wilt uwe soldaten niet achter Jim aan zenden? dat belooft u?" Een seconde Scheen hij te aarzelen, terwijl Barbara's schitterende oogen op hem gevestigd waren, alsof zij trachtte zijn ziel te lezen. Toen! zeide hij zacht i „Ik beloof het." Zij zuchtte diep en fluisterde: „Ohl mijn God, wat zal ik van avond voor u bidden!" En plotseling greep zij zijn hand en drukte er haar zachte, voch tige lippen op. Het volgende oogenblik was zij heen, liep de hall uit en de trap op. Kolonel Scrape kon haar onder het loopen hooren zingen. „Vervloekt!" zei hij met nadruk. Hij keek even naar den rug van zijn hand en veegde die toen' aan zijn wam ons op ondubbelzinnige wijze de doielf- matigheid van dit handige stekkertje. De RHiilandzenaer. In den loop van dit jaarzal inDmtscb- land een nieuwe omr°epzenderjn Nederiandsche luisteraars een helangrij"- ke aanwinst zal vormen. De zender, die door de Duitsche rijks- post aan Telefunken te Berlijn in op dracht gegeven werd, zal voornamelijk dienen om de bevolking in de onbezette streken van het Eijrf- en Roergebiejd in staat te stellen, van hetgeen door den Duitschen Omroep geboden wordt, mede te genieten. Daar juist in! dit in dustriegebied de ontvangst met veel moeilijkheden te kampen heeft en de economische toestand van de bevolking van dien aard is, dat het meerendfeeï der luisteraars op kristal-ontvangers is aangewezen, heeft mén den zender van een zeer groot vermogen gegeven. De zender zal met 3 speciale zendlampen met watergekoelde anode werken, waar van iedere lamp een af te geven vermo gen van 20 K.W. heeft. Daardoor'zal het! gemiddelde telefonievermogen in de an tenne alle midden-Europeesche Omroep- stations in kracht overtreffen en 20 K.W. bedragen, zoodat de zender in het indu striegebied met een eenvoudig detector apparaat gehoord kan worden. Na langdurige proefnemingen heeft men besloten, den zender in Langenberg (15 K.M. Z.O. van Essen) op te richten De golflengte van den zender ligt tus schen 800 en 600 M. buis af. „Vervloekt!" zei hij nog eens weer. Daarna riep hij luid om zijn ordon nans. HOOFDSTUK V. De Ramp. !§L Hierna voelde Barbara zich gelukkiger dan zij dit sedert vele dagen gedaan had. Het denkbeeld, dat zij dat afschuwelijke plan verhinderd had, gaf haar weer dat gevoel voor onaïhankelij kheid en ^per soonlijkheid terug, dat haar scheen ver laten te hebben van het oogenblik dat zij de verraderlijke hand het raamkozijn van de herberg te Daventry zag grijpen. Het was inderdaad zonderling, dat van dat oogenblik af, Barbara zich bewust was geworden van haar onmacht, haar zwakheid als vrouw. Medelijden en ge voel hadden haar bij die gelegenheid Tubal doen beschermen, dat wil zeggen, om niets aan de Squire te vertellen over den schurk, dien zij in de raam-opening gezien had en die haar met een pistool gedreigd had; op dezelfde onverklaarbare wijze had zij weinig gezegd van den man, dien zij de koets van den Koning te Far- don Fields had zien bestelen; het pas later, toen zij hoorde, wja(t een el lendig overlooper en verrader Tubal I werkelijk was, dat zij dien haat tégen hem was gaan koesteren, die nu alle an- Ze eter. het met ^raa^te. (Ingez. Med.) dere gevoelens overheerschte. Zij verliet kolonel Scrape's tegenwoor digheid als een and,ere vrouw, eu voor het eerst na vele weken en maanden liep zij, zingend als een jonge vogel, door hel huis. Zij gebruikte haar mid dagmaal met een gezonden eetlust, en daarna liep zij zingende den tuin in. Zij zong uit blijdschap, omdat het een warme dag was, eu er lijsters op het grasveld waren; omdat de roode anjers vol in bloei stonden en de Madpnna le lies in knop waren; omdat zij een specht tegen den ouden eikenboom boord© klop pen; en omdat de menschen niet zoc slecht en opmenschelijk waren, als zij dat in den laatsten tijd) gedacht had. In ieder geval zou Jim met rust gelaten worden, totdat hij voor zich zelf kon zorgen, en al de afschuwelijkheden, waarop Tubal zoo wreed gedoeld liiajdi zouden dezen prachtigen zomerdag niet bederven. Arme Jim! wat een vreeselijk lot had hq, zich voor zijn leven moeten verbergen, als ©en wild dier door bloeddorstig© honden nagezet. Bar bara had een vaag verlangen, op zijn' treurig gelaat een glimlach te zien ver schijnen, als hij de goed© tijding hoorde, dat hij voor het oogenblik veilig wast Die Vage wensch nam vaster vormen han„ en paarde zich aan de zekerheid, diat iemand hem moest gaan zeggen, dat hij zoo gauw mogelijk de buurt verlaten moest en vooral dat hij de nabijheid! van Shutford vermijden moest, alsof het door pest bezocht was. En hoe meer zy hierover na dacht, des te meer werd] zij overtuigd,; dat het haar plicht was, om te trachten .Tim t© vinden; als om haar heen op, dezen warmen middag midden in den zomer drong haar tot dezen plicht; dpt warme bedwelmende lucht, de geur der rozen, „der reep van lijster en merel alles scheen op dat zelfde onderwerp aan te dringen. Zij moest Jim gaan op zoeken, zeiden zij Zij moest Jim gaan oeken en hem zeggen weg te gaan, zij beloofden allen, haar te helpen, om hem te vindenj. Oh! zij zou hem vin den, daar was zij niet bang voor. Zij hJadj een plicht te vervullen en God zou haan geleiden. Het was een plicht, en zij moest het doen zelfs ten kost© van een slag aan haar trots. Jim was den laatsten keer zoo kortaf tegen haar ge weest, zij zou haar humeur in bedwang moeten houden en haar toorn verdu wen, als hij zich koel van hajar afkeerde. vomrtgd.) Bïectr Drukkerij G. W. DEN BOJEU Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 6