JU 8 IJ VOEGSEL KAM DB ïWetb* Still K*M Donderdag 29 Juli >826, Mc. 176 ONZE HANDEL EN DE VALUTA. Er wordt in den handel van onze provincie geducht geklaagd. De winke liers zeggen, dal er ongelooflijk weinig omgaat, e(n de reizigers, dat ze bij tal van Manten bot vangen, zoodat sommigen hunner zelfs niet de moeite nemen nog eens sommige streken te bezoeken, o. a. Zeeuwsch-Vlaanderen. ■Voor zoover men zulke dingen op den gis kan beoordcelen, zit daar waar schijnlijk ook in het element van alge- meene handelsmalaise, die over ons ge- heele land te constaleeren is. Waardoor? Ja, dat is ook al weer moeilijk precies aan te geven. De minder gunstige resul taten voor den landbouw in het vorig jaar zaï wei een der oorzaken zijn; maar er werken ook toe mee de steeds dich tere omheiningen welke verschillende landen langs'hun grenzen optrokken als een middel om te trachten hun eigen bedrijven weer op te heffen uit de in zinking, die uog altijd na den oorlog voortduurde. Maar in onze omgeving, zoo dicht bij de Belgische grens, werkt ontegen zeggelijk ook mee cle goedkoopere prijs van Belgische artikelen. Wie daar inkoo- pen doet, laat voorloopig de winkels in onze eigen provincie links liggen. Het is waar, dat de jacht op valutakoopjes ook nu weer tot dwaze dingen aanleiding geeft. Zoo beweerde dezer dagen de correspondent van de Maasbode te Ant werpen op het douaneformulier van iemand uil Vlissingen de combinatie te hebben gezien van: 5 petten, 2 stofjas sen, 1 pull-over, 2 jaszband-tromïnels en l2 flessclien bouillonblokjes. Een vrouw iüit Bergen op Zoom had de moeite ge nomen om van Antwerpen een meubel (mee le sjouwen, dat in een nachtkastje wordt gezet. Maar practisch of niet, de inköopen geschieden. Een preek over de wensche- [lijkheid om liever onze eigen winkeliers te hevoordeelen, haalt niets uit. Dat we ten we uit de dagen van de lage ónarken Een deel van de menschen is nu een maal zot op koopjes. En onze winkeliers hebben 'ör het nadeel van. Nu zijn er symptomen die doen ver moeden dat het weldra uit zal zijn mei (die koopjes. In ons vorig nummer namen, we;' efen bericht iiiit O. Z. Vlaanderen over, dat daar al van getuigde. De bezoe kers van België komen ook terug met de mededeeling, dat tal van dingen daar heelemaax niet goedkoop zijn. De Bel gische winkeliers zijn ook niet gek. De daling van den frankkoers gaat trou wens Diet met zulke sprongen als die indertijd van de mark. De prijsverhoo- ging kan dan ook gemakkelijker de da ling van den frank bijhouden. En als de frank zijn stijging mocht hervatten, of tenminste op peil blijft tengevolge van de inderdaad krachtige maatregelen die nu in België worden genomen, dan zal het met de valutakoopjes spoedig uit zijn. En waarschijnlijk ook met de concur rentie die onze nijverheid nu van de; Belgische ondervindt. In de beschouwin gen van Belgen en Franschen over het niet gerechtvaardigd zijn van de franc daling (trof ons 'herhaaldelijk het argu ment dat er in België en in Frankrijk toch zoo hard gewerkt wordt, dat de industrie volop aan den arbeid is en dat FEDILIFTDI. 1 Ml ut nu Uit het Engelsch ran Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 33). Toen reed zij weg, begeleid door Mat* theu Zij ging paar Shut ford, om met Tubal te spreken. Wat zij hem zou zeggen, als ,zij hem zag, wist zij niet, maar liet zou zeker iets zijn, om zijn hand van broe dermoord tegen te houden. Zij voekfe, dat zij, hel mocht loosten, wal het wilde, voorkomen moest, dat die af-, schuweJijke daad gedaan werd: Tubal, die Jim verkocht aan menschen, die hem wilden dooden. Geen zgak loon door zulk een monsterachtige daad gediend zijn, en met te trachten om die te voorkomen, verried zij haar Koning piel. Te Shutford ontving juffrouw Long- shankes haar, toen zij afsteeg juffrouw Longshankes vriendelijk; bijna onderda nig, die haar in de kamer liet en vroeg naar de gezondheid van Squire Brent en die van mevrouw Barbara op dezelfde zachle manier, die zij in hel ver verlo den had, voordat de oorlog haar rijk en Barbara arm gemaakt had Zij zette een stoel voor Barbara bij het raam en in weinig werkloosheid te constaleeren valt. In die redeneering zit iets dat scheef is. Dat vele werk, d.w.z. de vele bestel lingen aan de Belgische en Fransclie industrie zijn niet een argument tegen, maar een direct gevolg vhn de franc daling. Vooral hel feit dat de loonen niet even snel verhoogd werden als de franc daalde, geeft aan die industrie een concurrentie-mogelykheid, die de indu strie van andere landen danig voelt. Maar als de franc op peil kan worden gehouden, zal ook dat een tijdelijk ver schijnsel zijn. Want het kan niet anders of de loonen zullen geleidelijk op dat peil van den franc komen, en dan is de ^oorsprong uit dien hoofde weg. Zooals nu reeds de voorsprong ten opzichte tan den prijs der grondstoffen weg is, zoodra de Belgen en Franschen op de wereldmarkt lnm voorraad moeten aan vullen. Eén ding is"er echter waarop wel zeer nauw gelet mag worden. En dat is de arbeidstijd. In België werd toch afdeel vrijer met den arbeidstijd omgesprongen als in ons land. Maar in deze maanden van franc-crisis heeft ons herhaaldelijk in Belgische bladen het betoog getroffen, dat het beste middel om verdere franc daling tegen te gaan, is gelegen in hard werken, en in bet niet te streng vast houden aan de bepalingen betreffende den arbeidstijd. Dat betoog is juist. En als de Belgen daarnaar handelen, nog meer dan ze al deden, dan zit daarin een les voor onze overheid om goed toe te zien, dat onze eigen nijverheid niet meer dan uiterst noodig is, belemmerd wordt in haar vrijheid. We weten dat dit een teer punt is voou de vakvereenigingen, die alles er op zet ten om de vero'verde beperking van ar- lieidstijd zoo volledig mogelijk tc behou den. Als we zien hoe het in België toe gaat, voelen we echter te sterker dan we al deden, dat het vakvereenigingsverzet tegen iedere aantasting van de beperking van arbeidstijd een. zeer ernstige bena deeling van onze eigen welvaart is.JNiet slechts van de industrieele ondernemin gen, maar ook van de daar werkende arbeiders. Want: geen bestellingen, geen werk. De eens ons voorgehouden 'inter nationale invoering van de arbeidsbeper- king is onmiskenbaar een mislukking, openlijk in Italië, maar oogluikend doch niet minder reëel in Duïtschland, België en Frankrijk. BONENLAND. VOOR DE HERLEVING VAN SURINAME. Door den Ondernemersraad voor Suri name (voorzitter de heer Treub) is een uitvoerig request met nota aan den Mi nister van Koloniën gericht, betoogend dat de langdurige ongunstige toestand van de kolonie voor een groot deel td wijten is aan de bestaande wettelijke! bepalingen en voorschriften zoowel op het gebied der immigratie en kolonisatie als op het stuk van belastingen en ar beidswetgeving. De Baad wenscht ge bruik makend van zijn. connecties met den Ondernemersraad voor Ned. Indië, een. ernstige poging te doen om het iri Oost-Indië werkend kapitaal ook voor Suriname te interesseeren, doch acht zich plet verantwoord opening van nieuwe bedrijven in deze kolonie aan te moedigen wanneer hij niet de overtuiging gekregen heeft dat Opperbestuur en Sta ten Generaal bereid zijn de noodige her vormingen in de wetgeving tot stand te brengen, en daarvoor zoo noodig aan Nederland tijdelijke geldelijke offers op 'le leggen. Blijkens de conclusies acht de Baad voor de ontwikkeling van Suriname al lereerst noodig een sterke toeneming der bevolking en dat wel in snel tempo. Deze is alleen mogelijk door krachtige bevor dering van Staatswege van de Javanen- emigratie, waardoor tegelijkertijd de be langen van het overbevolkte Java zullen worden gediend. Daar echter de behoefte van de tegenwoordige ondernemingen antwoord op een vraag naar Tubal, ging zij haar zoon halen. Behalve dien vagen. spookachtigen omtrek van hem in Da- ventry en later weer in Farndon Fields had Barbara Tubal in meer dan vijf jaar niet gezien. Zij dacht zich .hem veel veranderd, grover van trekken en lomper van manieren geworden Maar zij was nog slechts een kind geweest in de dagen, dat Tubal haar vurig het hof gemaakt had, en de liefde, die hij toen voor haar beweerde te gevoelen, had hem 2eker in haar oogen geïdeali seerd. Hij kwam nu binnen, met zijn handen in zijn broekzakken; zijn haar hing wan ordelijk om zijn hoofd, en zijn geheele verschijning maakte den indruk, dal hij niet veel gaf om zindelijkheid. Aan den anderen kant was er van zijn zijde eeq duidelijk merkbare poging bij het bin nenkomen, om op zijn geniale te schijnen, zelfs te snoeven in tegenwoordigheid der dame, aan wie hij vroeger de teedere nederigheid van een minnaar betoond had. „Wel, Babs", zei hij vroolijk, toen hij voor haar stond, met zijn beenen wijd uit elkaar en zonder zijn handen uit de zakken te doen: „het is heel vriendelijk van u, ons le lcomen opzoc<- ken. Wij hebben ons al afgevraagd, of ge le trotsch waart geworden, om oude vrienden weer te kennen." aan nieuwe immigranten eerder af- dan toeneemt, is voor den staat aanwakke ring van de opening van krachtige nieu we ondernemingen het aangewezen mid del lot bevordering van immigratie op grooler schaal en in sneller tempo dan tot dusverre. De noodig geachte herziening der wet geving betreft de immigratie en koloni satie met opvoeding der immigranten lot bruikbare kolonisten, wijziging van het arbeidscontract en verlenging van het maximum aantal arbeidsuren tot 10 uur per dag, en vervanging der wijziging van verschillende belastingen, kwijtschelding van de balcovenschuklen en bevordering van het landbouwcrediet door opheffing van de superpreferentie van den fiscus boven den hypotheek. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Onderzoek van prae-histori- schegrafheuvelsopde Vel uwe. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Het is op de Veluwe dat dr. J. H. Holwerda, nu reeds een kleine twintig jaar geleden, de verrassende ontdekking deed dat een groot aantal der lot dusver als gewone grafheuvels beschouwde ron de verhevenheden op dc heide niets an ders waren als ingestorte houten graf kamers, waarbinnen de doodc (of meer dooden) waren bijgezet. Doordat tevens bleek dat dij grafbouw doorgaans koepel vormig Was geweest noemde dr. Hol werda deze heuvels koepelgrafheuvels, Het hierbij gevonden aardewerk (zone-, touw- en klokbekers) is ook' in het bui tenland goed bekend en tegen het einde van den jongeren steentijd en het be gin van den bronstijd gedateerd. Thans heeft, van wege het Rijks museum van Oudheden te Leiden, dr. A. E. Remouchamps, conservator aan genoemde' inrichting, in de buurt vau Heerde zes dergelijke heuvels onder zocht. Deze zijn gelegen een paar kilo meter ten N. van Heerde in de onmiddel Iijke nabijheid van den grootcn weg naai- Zwolle, op den zgn. Keerberg. Toevallig was daar een paai- jaar geleden een ge" slepen bijl gevonden bij het grintgraven. Op een uitzondering na waren deze heuvels nog zoo goed als ongeschonden hetgeen, dank zij het wilde graven van 1belangstellenden" een groote zeldzaam heid mag heeteii. Daardoor was het mo gelijk nauwkeurig den bouw van deze primitieve graven te onderzoeken. Alle bevatten een lijkkuil ondefr het oude hei- deniveau aangelegd en georicnleerd naar liet Oosten. Van de skeletten was even wel zoo goed pis niets bewaard gebleven een lichte verkleuring van den bodem, een vetachtige substantie op de plaats waar beenderen hadden gelegen, soms ook nog zeer kleine deeltjes van email der tanken, was alles wat werd terugge vonden. In een paai- gevallen was den doode een beker van zeer slecht ge bakken roodbruin aardewerk meegege ven. De zeer zorgvuldig uitgevoerde ver siering toonde aan dat men met z.g. touwbekers te doen heeft. Fen heuvel bevatte twee bijzettingen vlak boven el kaar. In alle heuvels wérden verder la tere brandgraven gevonden, meestal ech ter zonder urn. Boven in den top, vlak onder de oppervlakte van dè heide, werd echter nog een urn ontdekt met gekartel- den rand van Germaansch type, die om streeks Christus geboorte gedateerd kan worden. Zeer belangrijk was de grootste heu vel van een 20 M. diameter. Hier kon nog duidelijk de ingang tot den koepelvor- migen grafbouw worden vastgesteld. De ze ingang bevond zich aan de oostzijde en bestond uit een soort schacht, die wij ons met hout bekleed moeten voor- Stellen. Merkwaardig was, dat deze schacht niet horizontaal van den voel van den heuvel naar het midden voerde, maai- halverwege de helling begon en in dalende richting naai- den lijkkuil liep. Interessant voor den doodenritus 'de zer bevolking is ook het gebruik van een roode klem-stof van ijzeroxyde. Deze klem-stof werd klaarblijkelijk niet slechts ,.Het is niet aan mij, Tubal", antwoord de Barbara koel, „om mijn vrienden den rug toe te keeren. Ge moet eerder bij u zelf de reden lot vervreemding lus- schen ons zoeken." Zij was zich bewust van eetx gevoel dat op afkeer geleek. Toen zij dien ,morgen vertrok, had zij niet gedacht, dal hel onderhoud zoo moeilijk zou zijn; zij had impulsief gehandeld. Tot dit oogenblik waren ,er in haar gedachten twee Tubals geweest, de minnaar van haar kindertijd en de spion van Daven,- try en Farndon Fields: lot nu Toe hadden die twee persoonlijkheden zich in haar geest nooit tot één vermengd. Maar hier, van aangezicht toi aangezicht met hem, zag zij Tubal, zooals hij werkelijk was, ruw, wreed, een verklikker, iets, dat zij zoo innig verachtte, dat zij ternauwer nood liem kon aanzien. Zij zag hem1 niet alleen als den schurk met het masker voor zijn gezicht, trachtend de geheimen van des Konings Raad te stelen, maar zij kon niet laten hem zich voor te stellen onder de geeseling van de soldaten van den Squire, geslagen als een hond. Hij, Tubal, die haar eens het hof gemaakt had! Eu het was tot hem, dat. zij ge komen was met een verzoek op haar lippen 1 De omvang van de taak, die zij op zich genomen had, verlamde haar eeu oogenblik, en zij had al haar moei! nbodig om kalm te spreken. in het graf zelf aangewend, maar ook in de koepelvormige grafkamer. Duidelijke sporen werden hiervan in deze.heuvels gevonden. RECHTZAKEN. Het Gerechtshof te 's Ilcrlogenbosch heeft den chauffeur F van II tc Wouw, die terechtstond in verband imet het auto ongeluk le Roosendaal op 17 Februari j Iwaarbij P. van de Bempt gedood werd en tegen wien 1 week hechtenis! was geëischt, met bevestigijng van liet vonnis der rechtbank Breda, vrijge sproken. De rechtbank te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen eeu han delsreiziger en een artist te Arnhem, dLe een landbouwer uit Barneveld op een autotocht naar zijn woonplaats vergezel den en hem onderweg beroofden van een portefeuille met f 500. Ieder der ver dachten werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Het O. M. had vier jaar geëischt. Te Assen is gevankelijk binnen gebracht en ter beschikking van de justi tie gesteld B. ,T. J., meubelmaker, af komstig uit T hol en, thans verpleegde te Veenhuizen, verdacht van opzettelijke brandstichting. Hij is in arrest gesteld. o Politierechter te Middelburg Ter terechtzitting van den Poli|tierech-' ter van 27 Juli te Middelburg werden de navolgende zaken behandeld L. M. IC,., 24 j., arbeider te Sas van /Gent, en A. J. van den B., 22 j., werk-i man te Westdorpe, verdacht van mishan deling van M. van Akker in den nacht van 6 op 7 Juli 1.1. Eisch ieder f 25 of 25 d. h. Uitspraak idem. P. J. B., 20 j., metselaar tc Hulst, verdacht van mishandeling van zijn moe der te Hulst op 8 Juni l.L Eisch 1 m. gev. Uitspraak l'l d. gev. "W. R., 27 j werkman le Terneuzen, verdacht van mishandeling van D. Ba- reman le Terneuzen op 15 Juni 11. Eisch f20 of 20 d. h. Uitspraak f19 of 15 d. h. P. J. W,., 27 j„ arbeider te Sluis, ver dacht van mishandeling van I. de Neef te Sluis op 13 Juni LI. Etisch f 15 of 15 d. h. Uitspraak idem. P. A. L., 23 j., arbeider te Hontenisfee, verdacht van mishandeling van P. de Bakker te Hontenisse pp 13 Juli I I. Fisch f \?5 of 25 d. h. Uitspraak idem. L. van den H., 21 j., arbeider te Haam stede. verdacht van diefstal van een rij wiel ten nadeele van C. Dijkman te Haamstede op 16 Juni 1.1. Fisch 2 maanden gevangg., voorw. pr. 3 jaar. Uitspraak idem. J. H., 45 jaar, arbeidster te Oosler- land, verdacht van mishandeling van L. Brouwer te Oosterland op 11 Juni 1.1. Eisch f ^10 en 10 d. h. Uitspraak idem. M. IC., 'huisvr. M. W 57 j., zonder beroep te Middelburg, verdacht van dief stal van k\en rap zwarte zijde ten na deele van J- ICroonenburg te Middelburg op 29 April U, Eisch 2 maanden gevang., voorw., pr. jaar. Uitspraak 2 m. gev. voorw. pr 3 jaar. F. O., 38 j.,. scharenslijper en II. F koopman, beiden zonder vaste woon- o'f verblijfplaats, verdacht van strooperij van gras te Yerseke op 7 Juni 1.1. Eisch ieder f 10 of 10 d. hecht. Uil- spraak) f ,10 of 10rd. h. ieder. N. van der W., 31 j., werkman te Noordwelle, verdacht van niet voldoen aan een bevel van een ambtenaar om halt te houden terwijl hij bij avond een rijwiel bereed dat niet voorzien was van een lichtgevende lantaarn, gepleegd le Noordwelle op 16 Juni 1.1. Eisch f J5 of 15 d. li. Uitspraak idem. Kantongerecht te Goes. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: Het met een motorrijtuig rijden niet Zij zat in een stoel mét hoogen rug naast *het raam, dat uitzag op den klei nen tuin, die er- in Juni zoo vroolijk met de rozen uitzag, maar die nu wat ver waarloosd en onverzorgd leek, de pa den onzichtbaar door het onkruid. Tu bal was in een stoel tegenover haar gaan zitten op zijn gemak, met zijn lange beenen uitgeslrekf. Hij zag er brommig en ontevreden uit; op een of andere manier scheen hij haai' gedachten le raj- den, want op eens zei hij zonder inlei ding: „De Squire heeft mij onlangs door zijn knechten la'ten geeselen", begon hij droogweg, „wist ge dat?" Toen zij niet antwoordde, ging hij driftig voort: „En weet ge waarom? On^- dat ik mij niet wilde laten berooven van wat ik in het zweet mijns aanschijns verdiend had; omdat ik billijke betaling eischte voor hetgeen mijn eigendom was, liet hij mij geeselen, geeselen als. een hond, totdat het vleesch van mijn been1- deren gescheurd werd, en niet in staat de pijn langer te verdragen, gaf ik toe aan zijn bardheid en hebzucht. Kijk, meisje", voegde hij er bij en met een woeste beweging rukte hij aan zijn hals- koord en trok 2ijn wambuis en hemd van zijn schouder weg: het 'vleesch zag bleek en rood met donkerroode streh pen. „Kijk!" riep hij. „Tubal f' riep zij luid als in verzet. Odol is hel eerste en eenige tand- en mondreinigingsmiddel, dat het bederf van dè tanden tegengaat. Deze weten schappelijk bewezen zékere werking berust voornamelijk op de eigenaardig heid van het Odol, dat het in de holle kiezen en in de slijmhuid van den mond dringt en deze in zekeren zin verzadigt. (Iogez. Med.) voorzien van minstens twee remmen: N. V., Goes, A. de P., Zaamslag, J. de P*, Hoek, f3 pit 3 d. h. Overtreding Paardenwet: S. W., Ier- selce, f 5 of 5 d. h, 's Avonds fietsen zonder licht: M. van 't "W., Heinkenszand, S. S., Ierseke, J. v. d ff., 's E. Arendskerke, A M., Kats, F. V-, Heinkenszand, f5 of 5 d. h. Dronkenschap A. P., Goes, f 10 of 10 d. h., P. J L., Schore, J Z., Wissenkerke,. f 15 of 15 d. h. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. I n d. Stoomvaart! ij nen Patria, 27 Juli van Sabang, Rotterdam naar Batavia. Roepat. p 26 Juli Perim, Amsterdam naar Java. Tenia le, 28 Juli van Sabang, Rotter dam naar Batavia. Tapanoeli, p 27 Juli Gibraltar, Rot terdam naar Batavia. Vondel, 28 Juli van Batavia n. Am sterdam. Slamat, 28 Juli van Rotterdam naar Batavia. Bandoeng, 28 Juli te Antwerpen, Rot terdam naar Java. Java, 27 Juli van Port Said, Batavia naar Amsterdam. Jan Pieterszoon Coen, 27 Juli van Al giers, Amsterdam naar Batavia. Modjokerto p. 28 Juli v.m. 5 u. Suez, Rotterdam naar Batavia. Merauke, 27 Juli n.m. 4 u. te Londen, Batavia naar Rotterdam. Alcinous, 27 Juli le Port Said, Liver pool naar Java. Gorontalo, 28 Juli n.m. 2 u. van Port Said, Rotterdam naar Batavia. ICawi, 28 Juli v.m. 10 u. van Port Said, Rotterdam naar Batavia Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Bilderdijk, p. 28 Juli v.m. 12 u 20 m. Lizard, Newport-News naar Rotterdam. Leerdam. 27 Juli van New-Orleans naar Rotterdam. 'VERSCHILLENDE BERICHTEN- Te Urmond is bij het afrijden van een helling de 13-jarige Wi., die achter op d© fiets van zijn broer stond, komen te vallen. Met een Schedelbreuk werd de jongen opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. Men schrijft aan de „Msb." uit Bar neveld •Reeds langer dan 10 jaar wordt een 28-jarige boerendochter te Barneveld, zonder dat zij daar eenige aanleiding Hij wachtte een oogenblik zwijgend, toen barstte hij in een schorren lach uit, terwijl hij rustig zijn boord en wamnuis weer vast maakte. „Ik wilde u alleen maar doen we ten", zei hij langzaam, „dat als gij liier gekomen zijt om gunsten te vragen of over uw armoede te Magen, gij aan het verkeerde adres gekomen zijt." „Ge vergist u zeer, Tubal", antwoord de Barbara koel. „Ilc was niet van plan u een gunst te vragen. Wat er tusschen u en Squire Brent gebeurd is, gaaf mij niet aan, en ik zou mijn leven lang niet weer bij u gekomen zijn, zooals ge wel denken kunt; na het voorgevallene te Daventry, toen ik blind noch oa- noozei was. En dat ilc nu hier ben, is omdat ik besloten ben, zoo noodig mijn laatsten ademtocht te gebruiken, om te voorkomen, dat gij de afschuwelijke misj* daad begaat, dien gij in den zin hebt." Een oogenblik keek hij haar aan met wijd open, starende oogen, alsof hij niet lieelemaal begreep, wat zij bedoel de. Toen haalde hij de schouders op. ,,Kom, Koml" riep hij. „Wat Speelt ge de' groote dame, en waarover is dit al les in des duivels naam? De zaak in Da ventry was mijn zaak, en ilc begrijp niet, wat gij er mede te maken hebt, en ik moge voor eeuwig verdoemd zijn, als ik begrijp wat ge beaoelt mét „afschuwe lijke misdaad" en „den laatsten adem-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5