EA LAPPENDAG Woensdag 28 luli 1926 17». jaargang. Kt kameroverzicht. Eerste Kamer. Zitting van Dilnsklag. Van de drie onderwerpen, vervat in do wijziging der marrnebcgrooting, heeft de verplaatsing van de matrozenopleidihg naai' Vlissingen gjeen bestrijding onder vonden. Alleen de heer li ink verklaarde zich juist voor de stemming ertegen, maar stemde toch vóór de begrotings wijziging om andere redenen. Diens partijgenoot de heer de Mu- r a 11 heeft een warme verdediging voor deze overplaatsing gehouden. Hij acht het een groot voordeel dat de Vlissingen de jonge schepelingen tesamen worden gebracht niet tevreden oudere schepe lingen, en in de samenvoeging van liet wachtschip met de opleiding op de Noord-Brabant ziet bij een aanmerkelijke bezifinigingg. Op een vraag van den heer "Wasse- naer v. Catwijck naar de mogelijk heid van opheffing van liet wachtschip te Vlissingen, antwoordde de Minister dat hij een sterke bezetting in Vlissifeigen moet houden, maar dat, als hij de op leiding naar Vlissingen brengt, een deel der menschen, die nu op het wachtschip werkzaam zijn, tevens voor de opleiding kunnen worden aangewezen. In oorlogs tijd wordt natuurlijk de opleiding ver plaatst naar veiliger streken. Gaarne geeft spr. de verklaring, dat hij zooveel moge lijk zal gaan in de richting der beperking van personeel, dat niet werkzaam is bij de opleiding. Fen enkel woord werd er slechts ge sproken over de aanstelling van een raadadviseur. De hoofdzaak van het debat was het verzet van de soc. democraten en vrijz. democraten tegen den aanbouw van twee nieuwe torpedobooten waarvoor twee millioen worden aangevraagd. Mevr. Pot huis-Smit deelde mee dat haar fractie zou tegenstemmen, omdat dit tegenover gesteld is aan wat zij beoogt. En de heer van Embden kwam als vrijz. democraat betoogen dat deze twee torpedobooten toch niets zullen vermo gen, en haalde als voorbeeld van het wijken van het geweld voor het recht, aan: het beroep dat Bulgarije deed op den Volkenbond toen er reeds Grieksche troepen waren Op Bulgaarsch gebied. Dat Griekenland toen door den Volkenbond gedwongen werd zijn troepen terug te nemen, noemde spr. een overwinning van het Recht. En heeft Bulgarije toen zijn leger afgeschaft? vroeg de heer de Muralt, Gaat u maar niet in op die inter ruptie, zei de voorz., wat de heer v. Embden dan ook niet deed. De minister maakte eenige opmer kingen over de noodzakelijkheid om de door den Volkenbond beoogde ontwa pening in overeenstemming te doen zijn met de veiligheid van ons land. En noem de het onjuist over onze vloot in Indië te spreken als over armoedig materieel. Het wetsontwerp werd aangenomen met 22—13 stemmen. De bespreking van het handelsverdrag met Duitschland werd ingeleid door een uitvoerige rede van den heer v. Lan- scho t, die in zachte termen maar toch stevig een kritiek b'et hooren, speciaal' over de negeering door de departemerf- tale onderhandelaren van deskundige voorlichting. Hij had nog vertrouwen in den Minister en zou voorstemmen, maar hij waal-schuwde dit vertrouwen voort aan niet op te grootc proef te stellen. Vandaag voortzetting. tel ij k afscheid van de meisjes, met wie zij gekampeerd had, door ieder van haar een handdruk en een kus te geven-. De meisjes zongen haar daarna het „Adieu, vaarwel" loc, dat de Prinses uit volle horst meezong. Voorafgegaan door den inspecteur der recherche, den heer Lozekoot, wandelde Je Prinses naar het Stationsplein, waar een auto gereed stond, om haar naar Soestdijk te brengen. Een groote men- schenmenigte j ui elite Tiaar hartelijk toe. een dokterskwestie in breda. Naar aanleiding van de aanhangige reorganisatieplannen van den Geneesk. Dienst te Breda en het zonder opzeg gingstermijn door de gemeente ontslaan van twee geneesheeren, dreigt hier eén conflict tusschen de Bredasche medici i de gemeente. Naar V. D. uit geneeskundigen kring verzekerd wordt, zpl bij de reorganisa tie geen enkele geneesheer té Bréda een functie in dezen dienst aanvaarden. DONDBRDAG 5 EL CREPE MET ZIJDE VOOR EEN JAPON f 1.25 HAAST U MAGAZIJN DE VLIJT LANGSVIELE J. C. MURK (Ingez. Med.) Uit Stad an Provinoie. Uit Zeeuwsch-VIaanderen W- D. In het verslag Zeeuwschen Water- schapsbond werd genoemd de dijkgraaf I. Verplanke; dit moet zijn de voorzitter van het „Waterschap Biervliet", W. P. Verplanke Wz. Naar we uit Aardenburg ver nemen, is er tot heden nog geen over eenstemming bereikt omtrent het salaris van den nieuw te benoemen ontvanger- griffier van het Burger-Gasthuis. Het college van regenten blijft op zijn stand punt dat f700 £.on minimum-salaris is, vdbr de vele werkzaamheden, terwijl de rechtsche meerderheid van den gemeen teraad (die het door regenten vastge stelde salaris moet goedkeuren), f 500 voldoende vindt. Vóór hieromtrent over eenkomst verkregen is, kan dus geen op roeping van sollicitanten voor de op *1 Aug. a.s. openvallende betrekking, ge schieden. Gedeputeerde Staten zullen in deze moeten beslissen. Ook omtrent de tariefswijziging zijn beide colleges het nog niet eens. Re genten meenen dat tegenover èen ta riefsverlaging voor on- en minvermogen de inwoners van Aardenburg een ver hooging van inkomsten langs anderen weg dient te staan. Zij hopen dit te vin den in het opnemen van meer betalende patiënten uit andere gemeenten, vooral operatie-patiënten. Als zoodanig is dc ta riefswijziging één geheel, en gaat het niet op enkel de tarieven "goor de in woners te verlagen, terwijl de tprieven voor patiënten uit andere gemeenten hooger zijn dan in inrichtingen in nabu rige gemeenten. Toen de heer Maenhout uit Hei 1- le Zondagavond met zijn sjees, waarin 4 personen gezeten waren, van Brugge 'terugkeerde, werd hij in Mo<ykerke-dorp door een auto, die naar men ons mede deelde, geen signaal gaf, aangjereden. Paard en sjees werden omver geworpen en dc sjees ernstig beschadigd. Voor de inzittenden liep het goed af. De politie, die spoedig ter plaatse was, stelde direct een onderzoek in. BINNENLAND. de toestand der koningin. Gisteren is het volgende Hofbericht uitgegeven H. M. de Koningin is heden op het Paleis Soestdijk aangekomen en lieeft de vermoeienissen van de reis uit Zwitser land goed doorstaan. II. M. heelt geleden aan een bronchi tis, die in den beginne gepaard ging met temperatuursverliooging en afmattende hevige hoestbuien. De temperatuur is nu normaal en het hoesten neemt af. II. M. zal nog eenigen tijd rust moeten houden alvorens volledig herstel is in getreden. prinses juliana en haar kampgenooten. Uit Amersfoort wordt aan het U. D, d.d. 27 dezer gemeld: Prinses Juliana kwam' vanmiddag om 1 uur 43 uit Apeldoorn aan het sta tion aan, waarna zij per auto de reis naar Soestdijk vervolgde. De prinses heeft na haar verblijf in Zwitserland eenigen |ijd in een meisjeskamp doorge bracht. Op het station nam de Prinses har- Uit Middelburg. Op verzoek brengen wij' in herin nering de collecte voor de Padang-ramp morgen te houden. Móg|e de opbrengst Middelburg waardig zijn. De vlaggetjes in den steeds mooien voortuin van 't Oude-mannen en -Vrou wenhuis alhier wezen er gisteren op, dat het een bijzondere dag moest zijn. Dit was zoo, al' ware wellicht J>eter te spreken van een bijzonderen avond. Te gen half acht kwamen de leden van het I muziekgezelschap „Houthandel Walche ren" in den tuin, om geheel belangeloos voor de verpleegden en het personeel een uitvoering te geven. De directeur, de heer A. J. F. den Boer, had een voor een uitvoering als deze welkom pro gramma samengesteld. O.a. de potpourri van melodieën uit den tijd toen de meeste verpleegden nog in de kracht van hun leven waren, viel zeer begrijpe lijk in den smaak. De woorden van dank door den voor zitter van regenten, den heer Herman Snijders, tot directeur en leden van hel' korps gesproken, waren zeker uit het hart van allen gegrepen. Ook builen het hele gegoten velen van de goede muziek op dezen mooien efl niet te warmen zomeravond» In het Schuttershof alhier zat gedurende de kermis de heer Faveur weer den scepter zwaaien en brengt hij dit jaar een gezelschap variété-artisten, wier namen en nummers veel doet ver wachten. Met dit zelfde programma had de heer Faveur verleden week in Leeuw arden veel succes en volle zalen en mag verwacht worden dat hij ook hier weer op veler belangstelling zal mogen reke nen. Uit Vlissingen. - Gepensionncei'd bijlden Indisclien dienst A. J. Fggel mach. bij de Bangka- finw. wonende te Vlissingen. Op de werf der Kon. Mij. „De •Schelde" te Vlissingen wordt Thans in verband met de staking idinkerswerlc verricht door enkele ambtenaren. o Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O D Naar hel Vaderland uit Oostel. Z. Vlaanderen verneemt, is de trek der grensbewoners naar België zeer aan het Verminderen, voornamelijk omdat door 't verhoogen der prijzen in België en nu door de stijging van den koers de kans om op daar gekochte artikelen een zoet winstje te maken, zeer ïs gedaald. Ja zelfs zullen meerderen er wel niet zon der kleerscheuren af komen. Er wordt aan deze zijde bij het overschrijden der grenzen sterk toegezien, dat niemand zonder bewijs van Nederianderschappas- seert en tevens mag men maar ëen •beperkt bedrag aan geld bij zich hebben. AÖRIENNE SGLSER komt PERSOONLIJK gedurende de Kermis in DE ELEOTnO BIOSCOOP, MARKT (Ingez. Med.) STUKKEN VOOR DEN RAAD VAN .MIDDELBURG. Reorganisatie open baar lager onderwijs. B. en W. schrijven den Raad: In de vergadering van 7 Juni 1926 werd in handen gesteld om prae-advies het schrijven van Ged. Staten dezer Pro vincie van 28 Mei 1926, met het daarbij gevoegde uittreksel van het advies vau den hoofdinspecteur van liet L. O. in de 3de hoofdinspectie, bij wolk schrijven dit college aandringt op vermindering dei- voor rekening van de gemeente komende .kosten van het lager onderwijs. Aanleiding tot dit schrijven van Ged. Staten was het in de begrooting van 1926 tot uitdrukking komende bedrag van rond f12500, dat voor rekening der ge meente zou blijven niet betrekking tot de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scho en. Dit geraamde bedrag staat in ver band met de besluiten van 22 Juli en 18 November 1925, waarbij over reorganisa tie van dit onderwijs werd besloten. In de eerste plaats wenschen wij er op te wijzen, dat dit bedrag is geraamd bij het opmaken der begrooting 1926, toen dus nog weinig gegevens omtrent het leerlingenaantal voor de. berekening over 1926 bekend waren. Na afioop van het kalenderjaar 1925 is gebleken, dat dit cijfer voor 1926 rond f7000 zal bedragen, Dit neemt echter niet weg, dat de kos ten voor dc gemeente vrij hoog zijn te achten, temeer, daar bovendien nog moet worden gerekend op de vergoeding van boventallige leerkrachten aan de vijf bij zondere scholen, waarvoor op dc. begroo ting 1926 nog geen bedrag werd uitge trokken, omdat de vergoeding over dat jaar toch eerst aan de hand van de wet telijke bepalingen, ten laste van den dienst 1927 kan plaats hebben. Waar nu Ged. Staten binnen twee maanden na den datum van hun schrij ven bericht van ons tegemoet zien tot wellce beschouwingen c.q. besluiten! dit schrijven heeft aanleiding gegeven, ach ten wij het gewenscht, dat uw college in de eerstvolgende "vergadering te dezen aanzien een beslissing neme. Wij hebben aan de hand van de thans bekende gegevens, doen nagaan of be zuiniging op het gebied van het lager on- 'derwijs mogelijk is, hetzij door opheffing van een school, hetzij door overplaatsing ivan leerlingen. Tot .grondslag van here kening zijn genomen de leerlingen-aantal len van alle scholen per 16 Juni j.l ter wijl, voor wat de openbare scholen be treft, voor zooveel mogelijk nog is re kening gehouden met wijziging in dit aantal door vertrek na afloop van den cursus en door aanmelding voor den hieuwen cursus. Ter vergeijjking zijn opgenomen de overeenkomstige gegevens van het jaar 1925. Hieruit blijkt, dat het totaal aantal aanmeldingen voor den nieuwen cursus thans 6 minder bedraagt dan in 1925, terwijl het totaal aantai leerlingen bij het begin van den nieuwen cursus 8 meer zal bedragen dan het vorig jaar, wanneer althans de door ons ontvangen opgaven van de aantallen kinderen, die bij het einde van den loopenden cursus de school zullen veiïatcn, kloppen mèt de werkelijkheid. Bil laatste wordt door ons zeer sterk betwijfeld. Wellicht kun nen wij, bij de openbare behandeling vgn. het onÖerhavigc voorstal in den Raad, nog eene nadere mededceiing te dezer zake doen. Afgescheiden hiervan is bovendien te verwachten, dat, bij op richting eener U. L. O. school voor Jon gens, het aantal leerlingen, dat do 6de klasse doubleert, ook weer zal dalen. Dit cijfer moet echter o.ï. eerder aan den hoogen dan aan den lagen kant worden geacht, daar in do practijk steeds blijkt, dat in deu loop van een cursusjaar nog verschillende leerlingen, die de hoogste klasse doubleeren, de school verlaten. Van een stijging van het totaal aantal Ieernngen der openbare lagere scholen kan dus practisch geen sprake zijn. Omtrent de ter bezuiniging te nemen maatregelen heerschl in ons co,lege geen algeheeie overeenstemming. De meerderheid meent, dat een af doende reorganisatie èn in liet helang van het onderwijs, èn in het belang van het onderwijzend personeel alleen is te verkrijgen door opheffing van een der scholen, voor welke opheffing ook zij meent, dat school B het meest in aan merking komt. Èen der leden dezer meerderheid meent vooral ook tot deze conclusie te moeten komen, omdat de hoop, welke liet vorig jaar werd gevoed, dat liet aan tal leerlingen der oepnbare sclxplen zou stijgen, niet is verwezenlijkt. liet andere iid der meerderheid is van meenvng, hu ook Ged. Staten op bezuiniging in deze aandringen, dat opheffing van een school zeer zeker gemotiveerd is, en dat nietl alleen op de kosten voor de gemeente maar evenzeer op die voor liet Rijk dien,1 te worden gelet. Ook het eerst te lid der meerderheid heeft zich ten vorigen jare reeds in laatstgemelden zin uitgespro ken. De opheffing van school E geeft een directe bezuiniging, in aanmerking ge nomen hel thans bekende aantal leer lingen, van rond f 4500 tegenover de ver deeling der leerlingen over de scholen, met behoud van school B. (Deze bezuini ging van A500 zaJ, zoolang het jola3l- aantal leerlingen der gezamenlijke open bare lagere scholen met ongeveer 20 minder zou blijken dan thans door ons wordt berekend, met behoud van school B ook kunnen bereikt worden door een 3 ook kunnen bereikt worden door een kleine overplaatsing van leerlingen, en in zooverre is zij niet zuiver als een voor deel van het meerderheidsvoorstel te be schouwen), terwijl door stijging van den deeler als gevolg van dc vermindering van het aantal leerkrachten ook de bijzondere scholen in lotaal op één bo ventallige leerkracht minder aanspraak hebben, waardoor de totale bezuiniging rond f6000 bedraagt, ongeacht nog de mindere uitgaven voor leermiddelen, schoonmaak en onderhoud schoolgebouw e.d., die de meerderheid veilig op f2000 a f2500 per jaar meent te mogen slcllen. De verdeeling van het aantal leerlin gen van school B over de overblijvende scholen A, J en K geeft slechts eert geringe verhooging van het gemiddeld aantal leerlingen per klasse. Bedraagt dit gemiddelde toch thans a 33, na verdeeling zou het worderi A 37, een getal, dat, gezien het ge middelde in een aantal met Middelburg op één lijn te stellen gemeenten, zeker niet ongunstig kan worden genoemd. Door deze verdeeling van leerlingen zou het vanzelfsprekend niet mogelijk zijn ons te houden aan het besluit van 22 Juli 1925. .waarbij het maximum voor de scholen A, O en K werd gesteld op 216 en voor school J op 197. Deze maxi ma zouden worden ove.rschi'eden, daar de getallen resp. zouden worden 225, 225, 225 en 203, een vermeerdering dus, die zeer gering is, vooral wanneer hierdoor een bezuiniging van rond f6000 was te boeken. Door verdeeling van het aantal leer lingen wordt bovendien nog een, naar het inzicht der meerderheid, niet te onder schatten voordeel verkregen, n.l. dat de totaalcijfers der scholen dusdanig ver van de fatale grens van 193 komen te liggen, dat, practisch gesproken, door da ling van het aantal leerlingen geen leer- [Ze eten het met ^raaète (Ingez. Med.) krachten meer voor rekening der ge meente zullen komen. De rust voor het onderwijs zou ten zeerste worden bevorderd, doordat over plaatsing van leerlingen om daardoor een leerkracht meer vergoed te krijgen, vrij zeker niet meer noodig zal zijn. Indien de hieronder uiteen te zetten meening van de minderheid van ons col lege ingang mocht vinden, zouden reeds bij een geringe daling van het aantal leerlingen een of twee leerkrachten méér voor rekening der gemeente komen. ""Ten slotte is er nog een voornaam' punt, dat opheffing van school B (hans doet overwegen. Door de opheffing toch zouden drie leerkrachten overcompleet worden, ml. hel hoofd G. Mollema. de onderwijzeres' J. C. de Jonge en dc onderwijzer A. Dekker. Toevalligerwijs bestaan thans enkele vacatures bij het lager onderwijs, n.l. die van mevr. Cappon-Geijp, aan' school C, (welke onderwijzeres met in gang van 15 September 1926 eervol ont slag heeft verzocht), den heer P. dé Brec aan school O en den heer W. ET Kuiler aan school J (ingaande 1 Augus tus a.s.). Het zou dus mogelijk zijn al thans aan school B verbonden onderwij zend personeel over te plaatsen in deze- vacatures, waardoor opwachlgeldslelling wordt voorkomen. Alleen aan het hoofd G. Mollema zou eervol ontslag moeten worden verleend wegens opheffing van zijn betrekking, waardoor hij ten lSste van het Rijk wachtgeld zou verkrijgen. Zou men school B laten voortbestaan, dan bestaat de kans, of dat Ged. Stateri ingevolge art. 22 der L. O. wet 1920 op heffing gelasten, óf dat wij een volgend

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1