Vrijdag 23 Juli 1926 BIGGELAAR's 3lo. 171. 5?&' IDDELBUR 369° Jaargang^ OURANT. BINNENLAND. oe gezondheidstoestand van die koningin. De Zwitsersche correspondent der N. R. Crt. meldde gister ochtend: De gezondheidstoestand van de Koningin schijnt vanmorgen tot tevreden heid aanleiding te geven. Verder verneem ik, dat gisteren profesf. sor Otto Naegeli, hoogleeraar van de medisch© faculteit aan de "universiteit te Zurich directeur van de medisch© kli niek van het kantonale, ziekenhuis a>- daar, naar Sankt Beatenberg is ontbo den. H. M- mag haar vertrekken in het hotel Regina Palace nog niet verlaten en het moet uitgesloten worden geacht, dat 'de terugreis naar Nederland Vóór aanstaan den Maandag kan worden aanvaard. exploitatie van steenkool in gelderland. De Nederlandsche Mij. tot het ver richten van Mijnbouwkundig© "Werken, heeft met de Amsterdamsche bankiers, de heeren Hope en Oo. een aanvraag om concessie gedaan voor de ontginning van steenkool, steenzout en aardolie in een mijnveldaan to duiden met den naam- „Gelriat' en gelegen in de gemeenten Winterswijk, Lichtenvoorde, Groenlo en Eibergen. Het bedoeld mijnveld, waar.van het grondplan ge teekend is en bij de concessieaanvraag is overgelegd, beslaat een oppervlakte van 12.000 hectaren. De maatschappij heeft reeds in Groenlo een huis gekocht^ om daarin voorloopig het kantoor te vestigen en bovendien heeft zij een terrein aangekocht, waarop een fabriekje zal worden gebouwd, met het doel daarin de reparaties te verrich ten van de ohderdeelen der boortorens, waarvan er vijf sedert Maart werken. Na eenige vergaderingen tusschen Ged. Staten van Gelderland en verschillende burgemeesters is een Comité iuzake een sfreeksuitbreidingsplan is gevormd onder presidium van den Commissaris der Koningin. Dit Comité stelt zich ten doel bij de eventueele 'tot stand koming van de nTijnstreek in Gelderland hel aanleggen van nieuwe verkeerswegen te bevor deren. gecringscommissaris voor de Provinciale Stoombootdienslen, terwijl een deel dei- tochten ook werd medegemaakt door den directeur van den Prov. Stoombootdienst op de Wiester-Schelde, den secretaris der commissie van toezicht op dien dienst en den hoofdingenieur van den. Rijkswater staat te Goes. Woensdagmorgen werd aangevangen met de havenwerken te Vlissingen, waar bij de waarnemende burgemeester te genwoordig was. Per Prov. boot Zuid- Beveland werd overgestoken naar Bres- kens voor de havenwerken; zoowel hier als te Vlissingen kwamen de aanlegplaat sen voor de nieuwe Prov. ferryboot in bespreking. Van Breskens werd in auto's gereden over IJzendijke en Philippine naar Neuzen; de door het Prov. be stuur ontworpen nieuwe verbindingsweg IJzendijkePiramide enz., de havens van Boucliaute en Philippine, de etectrische centrale bij Driekwart, de havenwerken van Neuzen werden geïnspecteerd. Per „Zuid Bevelaud" ging de tocht verder naar Hoedekenskei^ke, waar de overla ding tusschen Prov. boot en lokaalspoor besproken werd, en vandaar naar Vlis singen, waar in hotel Briltannia het diner werd gebruikt. Donderdagmorgen werd in auto's gere den langs den Rijksweg van Middelburg over Goes tot de Schorebrug; van daar naar Wemeldinge voor inspectie clersluis- werken. Per Provin. boot Weslerschelde werd gevaren naar Zijpe voor bespreking der vluchthaven in den Stoofpoldcr, te ruggekeerd naar Wemeldinge werd de tocht voortgezet langs de wegen, waar over de nieuwe Rijksweg komen moet, naar Bergen op Zoom.. Aan het Tholen- sclie Veer was de burgemeester van Tho- len aanwezig voor bespreking der brug- plannen. Per trein 7.59 vertrok de Mi nister uit Biergen op Zoom naar Den Haag. Het spreekt van zelf, dat behalve de genoemde onderwerpen nog vele voor de Prov. belangrijke zaken ter sprake zijn gekomen. DE verbinding van het ij. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren een voorstel van B. en W. tot het houwen van nieuwe steigers en het aanschaffen van zes ponten Len behoe ve van de IJ-veren z.h.s. aangenomen. Voorts werd aangenomen een voor stel van B. en W. tot het doen in stellen van een onderzoek of doormid del van een tunnel een 'm elk opzicht voldoende verbinding tusschen d© IJ- oevers is tot stand te brengen. opheffing der surtaxes dentrepot voor rotterdam? Naar „Voorw.' 'met stelligheid zegt] te vernemen is de Nederlandsche re geer in g er in geslaagd van Frankrijk de toezegging te verkrijgen ,dat zal worden overgegaan lot afschaffing v|an de z,g. surtaxes d'entrepot et d'origine. Zooals men weet, beschermt Frankrijk na den oorlog z'n eigen zeehavens door van alle goederen ,die van overzee Frankrijk worden binnengevoerd anders dan over Fransche havens, speciale in voerrechten (e heffen. Dit zijn de z.g. surtaxes d'entrépot et d'origine. In 1919 is ontheffing van deze invoer rechten ingevoerd voor de Jiaven van Antwerpen, waardoor deze haven een belangrijken voorsprong kreeg op de Hol- landscho havens. Thans is deze voorsprong weggeno men. 01 en in hoeverre deze opheffing geldt voor alle Nederlandsche havens, lean het blad niet met zekerheid berichten. Voor Rotterdam geldt zij in ieder geval wel. Uit Stad en Provincie. In deze week heeft, zooals reeds kort gemeld, de Minister van Waterstaat een inspectietocht gemaakt door de pro vincie Zeeland. Dinsdag j.l. in den na middag te Vlissingen aangekomen voor een bespreking met de directie der Stoomvaartmaatschappij Zeeland, heeft de Minister des avonds zijn intrek geno men bij den Commissaris der Koningin le Middelburg. Woensdag en Donderdag zijn besteed voor het inspecteeren van ver schillende werken; de Minister was daarbij vergezeld van den Commissaris der Koningin, de leden van Gedeputeer de Slaten en den griffier der Slalen van Zeeland,' de hoofdingenieurs van Rijks- en Prov. Waterstaat en den Re(- Uit Middelburg. Gisterenavond gaf het arbeidersmu ziekgezelschap „Excelsior" een uilvoering op het Molenwater alhier, die, gezien het weinig aanlokkelijke weer, door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Het korps vertolkte de verschillende num mers op verdienstelijke wijze en o.a. in de Fantasie over de Freischütz kwam tot zijn recht tot welk een hoogte de di recteur het korps heeft welen te bren gen. Het Duitsche stoomschip „Dollarl", dat alhier een lading hout heeft ge lost, vertrok heden naar Hoek van Hol land om te bunkeren. o Uit Vlissingen. Verleden week meldden wij, dat op de fabriek van de Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen de nageljongens het werk hadden neergelegd, omdat zij zich niet met het nieuwe loon konden ver- lenigen. Ook de klinkers maakten be gin dezer week bezwaar tegen het loon. Naar aanleiding van een en ander heeft een conferentie plaats gehad van de di rectie met het bestuur der arbeiders- vertegenwoordiging en een deputatie van de klinkers. Er werd door de directie geeischt, dat de klinkers zouclen trachten de na geljongens tot opheffing der staking te brengen en anders zouden zij verplicht worden van af Donderdag zelf de nagels te warmen. Als zij dit weigerden te doen zouden zij naar huis worden gezon den. De nagelhceters bleven weigeren om te gaan werken. De directie voldeed aan het verzoek der klinkers nog een dag te hebben om te overwegen of zij hot werk der jongens zouden overnemen. Gisteren hebben zij besloten het werk niet over te nemen, en is heden slechts ',n klein deel aan het werk gegaan. Van de slakenden is slechts i/i georganiseerd, doch ook de anderen krijgen uitkeering. Het muziekgezelschap „St. Caecilia" te Vlissingen, geeft Zondagavond 'n uilvoering op den Boulevard. USZ uid-Beteland. Gisterenmorgen kreeg de arbeider S. SI. te K apel le op de hofstede van den landbouwer R. van Liere werkzaam, zulk een slag van een paard, dat directe geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. De man is direct vervoerd n5ar Goes, alxvahr gecompliceerde, beenbreuk geconstateerd kon Worden. UitZeeuwsc h-V laanderen OO, Woensdagavond 7 uur kwam de raad van Sas van Gent in openbare en voltallige zitting bijeen. Na voorlezing der notulen, maakte de heer Warrens do opmerking, dat het hem speet, dat in de notulen en in de Zeeuwsehe Koel- rier niet alle namen waren „gemoti veerd", wier garantiebedrag ten opzïch- te der P. Z. E. M. en betreffende Iiët verbruik van electriciteit, was vermin derd. Na enkele discussies werden de notulen ongewijzigd vastgesteld. Gewijzigd en opnieuw vastgesteld werd het besluit tot convorteering der geldleq- ning van 1921 per resto f 16.800met dien verstande, dat de leening wordt aangegaan tegen een rente van 4s/i' pCt. en legen den koers van 100 pCt. Bij vervroegde aflossing zal éénmaal 1 pCt. worden bijbetaald. De leening wordt ondergebracht bij de IloJJandsche Socië teit van Levensverzekeringen. Het voorstel lot aanvulling van het garantie-contract met de P. Z. E. M. en voor de Zandstraat xokte weer eenige discussies uiL B. en W. waren van oordeel, dat de P. Z. E. M. eerst diende goed te maken, wal zij door het aanr bieden van de tweede en verminderde lijst, aangaande het door de Zandstraat bewoners gegarandeerde bedrag, had be dorven. Ook kon het college niet direct acooord gaan met de clausule in het contract, dat veertien dagen na aanbie ding der rekening, de remise moest worden gedaan. Ook de heeren Van Hecke en Dierick deelden deze meening, terwijl de heer Warrens op spoedige af wikkeling aandrong en er op wees, dat nu de oogsllijd weer aanstaande is en men met het gebruik van eleclrische kracht zeer zou gebaat zijn. De heer V. Verschaffel vond, na een voorstel van den heer Dierick, om nogmaals een inteekenlijst te doen circulceren, dat dit totaal overbodig was. Immers had geen enkel onderteekenaar bericht ge geven, dat de handteekening werd in getrokken en vond spr. de lijst, welke in het bezit der gemeente is, geldig; te meer nog waar de P. Z. E. M. zelf hare (verminderde) lijst als ongeldig had ver klaard. De P. Z. E. M. echter wil nu nbg een geteekende opgave, eensluidend met die, welke in het bezit der gemeente is. De heer Van Heckc vond dit een wantrouwen tegenover de gemeente en oordeelde dit allerminst ad rem. De heer Warrens was van oordeel, dat de Sassciie raad met zich laaf spotten. Na riög enkele besprekingen werd het voor stel vau B. en W. m. a. st. aangenomen. In de omvraag vestigde de heer Die|- rïek de aandacht nog eens op de electri- ficatie der wijk Stuiver en besprak de heer Warrens het sintelpad der wijk Zandstraat, aan den voorzitter vragende, het gras, dat rond de paaltjes groeit, te doen verwijderen. De heer Neeteson vond dit een taak voor de bewoners der Zandstraat: ook /in de kom moeten de inwoners de straten wieden. MORIAAN-BAY. (Ing. Med.) voorstellen voor den gemeen teraad van middelburg. De brandweer Van de raadsleden mevr. Oorné-MaJ- jaars en do heeren Paul, Coraelisse en v. d. Weel zijn de volgende opmerkin gen en vragen ingekomen bij B. en Wl naar aanleiding van den brand in Hotel Verseput en meer speciaal ten opzichte van de pogingen tot hlusschiug daarvan. 1. Het is gelbeken dat meerdere brand weerlieden zelfs om ruinii 8 uur nog niet wisten dat er brand was en geen signaal hadden gehoord en dat enkele bij brand meesters aangelegde schellen niet zijn overgegaan. Meent uw college niet dat er een beter „weksysteem" gewenscht moet worden geacht? 2. Bij het voorstel lot vergrooting van de capaciteit van den watertoren is o.m. medegedeeld, dat het bijv. voor geval van brand noodig was in de stad oVelr voldoende water te beschikken, daar de .waterleidingbuizen van Oranjezon naar den watertoren niet alle meer in deug- delijken toestand verkeerden. Was de druk op de waterleiding voor -de brand spuiten thans voldoende, en is het juist dat een buis der fraterleiding is ge sprongen 3. Het is ons persoonlijk gebleken, dat slangen van brandspuiten veel water doorlieten, en naar ons ter oore kwam, beschikte men te juister tijd niet oyer voldoende slangenmaleriaal. Wij wen- schen gaarne te vernemen, of met de fi nanciën die daarvoor beschikbaar zijn, een en ander in goeden staat kan worden gehouden en aangevuld en of dat steeds is geschied? 4. Zouden wij het op prijs stelten, in dien uw college een onderzoek zou wil len instellen naar de mogelijkheid en wenschelijkheid van reorganisaties van de brandweer, waardoor deze beter dan tot nu toe aan haar taak kan voldoen. Is uw college bereid dat onderzoek te doen, en mogen wij dan verwachten dat de resultaten van dat onderzoek aan den raad worden medegedeeld? De zaak-Kruze. Een adres van B. Kruze, die uit de courant kennis nam van hetgeen wethou der Onderdijk over hem zeide. Hij. con stateert met leedwezen, dat de wethou der niet schroomt te jokken, en verwijst daarvoor naar een schrijven van Dcc. 1921, waarin de wethouder hem een goed ambtenaar noemt, naar de vergadering van 1921 waar de vertegenwoordiger van den Rijksdienst hem verzocht propagan- dareizen te maken; naar zijn afrekening over 1921 waaraan niets ontbrak en dag voor dag zijn reiskosten gespecificeerd staan. Verder meent schrijver, dat niet hij, doch B. en W. of de wethouder den Rijksdienst misleid hebben, en verzoekt hij een onderzoek in te stellen naar da klachten van het bestuur der Arbeids beurs en de voorgeschiedenis der be noeming van den heer Staal. Hij zegt den heer Staal zoo goed mogelijk het vak le hebben geleerd, en legt bewijzen over van vroegere chefs, waaruit z.i. blijkt, dat hij 18 jaar ziju werk uitstekend heeft gedaan. Vetdere stukken. Verder nog verslagen van het Reizend Drankweermuseum, en van den dienst der Werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling; een verzoek van de Nederl. afdeeling van den Intern. Bond tegen vallende ziekten om als lid loe te treden, en een proces-verbaal van kaü- opneming bij den gemeen te-ontvanger. Electricileitslevering i M i d d e 1 b u rg. B. en W. hebben den Raad ter kennis neming doen toekomen een door hen van den Hoofd-directeur der Bedrijven ont vangen rapport d.d. 2 Juli 1926 met betrekking tot de voorziening van elec- trischen stroom voor onze gemeente Met de iu bedoeld rapport nergclegde beschouwingen kunnen Bi. en W. zich volkomen vereenigen en evenzeer met de daarin opgenomen voorstellen. Dienovereenkomstig stellen zij den raad voor: (fii I. goed te keuren, dat, met afwijking van het bepaalde bij artikel 6 der op 13 1912 tusschen de gemeente Middelburg en de Sociétó Anonyme dos tramways a vapeur de Flessingue—Middelburg ct Ex tensions aangegane overeenkomst nopens electriciteitslevering, door gemelde Socié- té en voor hare rekening de beide be staande toevoerkabels van 3 x 25 kwtydr. m M., liggende van Vlissingen haar Mid delburg, worden vervangen door 2 nieu we 10000 Volt-kabels van 3 x 50 kwadr. m.M., met dien verstande, dat de kabels zullen worden gelegd langs den Kanaal dijk tot aan den Poelendale-singel, hoek Wmterstraat, en aldaar op hel Middel- burgsche net zullen Worden aangesloten in een,door en voor rekening van de ge meente Middelburg, ten genoegen van beide partijen te bouwen hoogspanningSr schakelinrichtüng, terwijl de beide be slaande kabels, voor zoover liggende van den Nieuwen Vlissjngschen weg ,hoek Poelendale-singel af, tot aan de Markt door de Sociétc Anonyme aan de ge meente Middelburg in eigendom zullen worden afgestaan; II. goed te keuren, dat, ter verzekering van een behoorlijke stroomvoorziening, door en voor rekening* van de gemeente Middelburg van den Nieuwen Vlissing- schen weg, hoek Poelenda'e-singel, af tot aan de te bouwen hoogspannings- schakelinrichting aan den Poelendolesin- gel hoek Wintcrstraat 2 nieuwe kabels van 3 maal 25 kwadr. m.M. worden ge legd en daarna in eigendom afgestaan aan de Sociélé Anonyme, terwijl voorts door en voor rekening van de gemeente een kabel van 3 maal 225 kwadr. m.M. zal worden gelegd over een afstand van 510 Meter naar de zuil aan het Dom-i burgscli Schuilvlot en eenzelfde over 'n afstand van 430 Meter van de Markt af Verkrijgbaar voor engros en detail bjj de firma Gebr. STEENLAND, Station straat, MIDDELBURG. (Ingez. Med.) naar het verdeelpunt in de Nieuwe Kerk straat. III. te bepalen ,dat, met ingang van n nader overeen te komen datum, de meting der door de Société Anonyme aan aan de gemeente Middelburg geleverdp electriciteit zal geschieden in de nieuw te bouwen hoogspanningsschakelinrich- richting aan den Poelenda'e-singel, hoek Wintcrstraat, inet gelijküjd.ge builen ge- bruikstelling van de beslaande ruimte in het Stadhuis als meetpunt.; IV. goed te keuren, dat de gemeente Middelburg haar medewerking zal ver- Ieenen om, indien noodig, de djoor de So ciété Anonyme nieuw te leggen kabels dienstbaar te maken voor eventueel© etectrificatie van Walcheren; V. voor uilvoering der sub 2c hier voren aangeduide werken een crediet van f 10500 toe le staan en ter goedma king van dal crediet een tijdelijke geld leen ing op de gebruikelijke voorwaarden aan 1e gaan zulks in afwachting van eencr definitieve leening, en tot dek king dier tijdelijke geldleening aan te wijr zen alle middelen en inkomsten der ge meente. De oom. v. Fab. en Fin. vereenigen zich met hel voorstel, dat alsnog in de op 26 Juli 1926 te houden raadsvergade ring ter behandeling aan de orde zal worden gesteld kerknieuws. - In een vergadering van kerkeraad en kerkvoogdij der N. H. gemeente te Wissenkerke met de gemeenteleden le Goer sdijk is onder algeir.eene in stemming den 21 dezer hel besluit ge vallen, over te gaan lot "den bouw vin een kerk aldaar, nadat door d,s. v. d. Lin de do zaak was uiteengezet. Do predik beurten zulten door de ringbroeders orden vervuld. Een ware uilkomst voor de trouwe Gcerdijksclie kerkgangers 1 De honderd en elfde vergadering van de Algemeen e Synode der Neder landsche Hervormde Kerk is op 21 Juli te 's-Gravenhage geopend door den president van jaren, ds. D. Zoete, pred. te Lemmer. Tot president der Aigemeene Synode werd benoemd dr. G. J. Weyland, pred. te Vee re. o Ned. Herv. Kerk. Ds. J. T. TJbbink, die Zondagmiddag zijn intrede bij de Ned. Herv. Kerk tel Souburg hoopt te doen, nam afscheid van de N.-H.Gem. te Roodeschool met een predikatie over Hebr. 12 vs. 28 en 29. De gemeente zong hem toe Ps. 134 vs. 13. De Generale Synode der Gercf. Kerken. Naar de „Stand." verneemt wordt de Gen. Synode der Geref. Kerken te As sen weer saamgeroepen op Dinsdag 31 Augustus, des vm. te 10 uur in de Z u idersinge! kerk. ONDERWIJS. - Woensdagmorgen uam de heer "Wl K. Kuiter, die door ziekte vervroegd pen sioen heeft gekregen officieel afscheid van personeel en leerlingen van school J. alhier. De inspecteur van het 1. o., daarbij tegenwoordig, bracht in een har telijke toespraak den dank van het Rijks- Schooltoczicht over voor den ijver en de toewijding, waarmee de heer IC. ruim 43 jaren het openbaar lager onderwijl heeft gediend. Voor het personeel voerde de oudste onderwijzer het woord Deze wees op de prettige verstandhouding, die steeds onderling had bestaan en overhan digde als blijk van waardeering en vriendschap een kunstwerk. Het hoofd der school bracht den

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1