Slapeloos door Zomerhitte? la. 168. Dinsdag SO Juli 492® 168' Jaargang By dit nummer behoort eeu Bijvoegsel. BINNEHLAND. IDE VERPLAATSING DER MATROZEN- OPLEIDING NAAR VLISSINGEN. In het afdeelingsverslag der Eerste lKamer over de suppl. marinehegrooting '26 betreuren sommige leden uit een op voedkundig oogpunt de overplaatsing van de malrozenopleiding van. Gorinchem naar Vlissingen, waardoor jonge schepe lingen met volwassenen worden samen gebracht. Er spreekt een zekere nei ging uit om een alles overheerschend belang als de landsverdediging ongetwij feld is, waar deze bij de zedelijke vor ming van de zeelieden sterk is betrok ken, uil financieele overwegingen schade te laten leiden. De hier aan het woord zijnde leden wenschten nu reeds te ver klaren dat zy de Regeering op dezen weg niet verder zouden kunnen volgen. De overplaatsing vond ook bij vele andere leen bestrijdding, volgens wie de vrees waarlijk wel is gewettigd, dat de omgang met oudere matrozen een on- gunstigen invloed lean hebben op het ka rakter en de moraliteit der jongeren. Verschillende leden meenden instus- schen ernstig in twijfel te moeten trek ken, of de te verkrijgen bezuiniging in derdaad zoo groot zal zijn als wordt beweerd en wenschen te dien aanzien nader te worden ingelicht. Van andere zijde werd nadere toelich ting gevraagd ten aanzien van de be wering dat Vlissingen dezelfde, zoo niet meer voordeelen biedt dan Gorinchem, Verscheidene leden verzochten den Mi nister in elk geval niet tot de overplaat sing over te gaan vóór de- behandeling der Marinebegrooling voor 1927. Andere leden waren van oordeel, dat de ffMinisler terecht thans de keuze heeft laten vallen op de overbrenging naar Vlissingen, omdat daarmede niet onaanzienlijke bezuiniging kan worden verkregen. Diat het bijeenbrengen van jongen en ouden zoo verkeerd zoude zijn, konden sommige dezer leden niet toegeven. Zij wezen er op ,dat het moreel der oude matrozen vooral in de laatste jaren veel is verbeterd en duchtten daarom te dien aanzien geen kwaad voor de op te leiden jongens. DE EERSTE KAMER OVER HET VER DRAG MET 'DUITSCI1LAND. Ook in het afdeelingsverslag der, Eerste Kamer komt een krachtige kritiek toit uiting inzake het handelsverdrag met Duitschland. Vele leden zagen in de late indiening de neiging van den Minister om het zeg- .genschap der Stalen-Generaial over intern, aangelegenheden te knotten. Vrij algemeen verklaarde men zich te leurgesteld over de verkregen resultaten. Voor den invoer in Duitschland van on ze afgewerkte fabrikaten is volgens vele leden niets verkregen. In het algemeen stemde men in met de door de Tweede Kamer geuite kritiek over de wijze waar op de onderhandelingen zijn gevoerd. Verschillende vragen werden gesteld over de colleges die gehoord 2iju. Eenige leden Verklaarden schoorvoe tend hun stem aan het wetsvoorstel te zullen verleenen. Ook inzake de haven en spoorwegen werden nog verschillende vragen aan de regeering gesteld. deeld dat de overgelegde rekening met de bijlagen geheel en al in orde is be vonden aanwijzende voor den gewonen dienst in ontvang f 30.184.7'Ji/g, in uitgaaf f 29.141.591/», sluitende met een batig slot van f 1012.79, en aanwijzende voor den kapilaaldienst in ontvang en uitgaaf een bedrag van f 1627. Overeenkomstig aan beveling besloot de Raad tol voorloopige Vaststelling. Daarna werd overgegaan tot behan deling van de door Dl en \V,. voorloopig, opgemaakte begrooting voor het jaar 1927. Nadat bedoelde begrooting hoofd stuks- en Volguummergewijze was behan deld, werd, nadat nog eenige inlichtingen omtrent enkele posten dier begrooling waren gevraagd en gegeven, m. a s. be sloten lot vaststelling dier begrooting in ontvang en uitgaaf aanwijzende eeu be drag van f 28345.47. Vervolgens wepd op voorstel van B. en W. m. a s.. besloten de straatverlich ting in de beide afdeelingen der gemeen te met een lantaarn uil te breiden. Bij de rondvraag werd door den heer Kesteloo gevraagd of reeds een brand- plants voor varkens in de afd. Gapénge was gevonden, waarop de voorzitter het lid Kesteloo mededeelde dat zulks nog niet het geval was. aoch dat hij nog eerst aan C. Dingemanse zal laten wagen of die voor dat doel nog een plekje grond beschikbaar heeft. Door den heer Dobbe laar werd de aandacht vain B. en Wi ge vestigd op hel snoeien van het houtge was aan de zijkanten der wegen. De lieer Kesteloo beval ais voorstan der van Openbaar Onderwijs, de O. L.' school in de afd. Gapinge, nu die blijft voortbestaan .wederom in den gunst van Bi en Wj en den Raad aan ter wijl hij tevens aan den voorzitter dank bracht voor diens onpartijdige houding gedu rende de procedure tot opheffing van ge noemde school. polders en den voorzitter van het mu ziekgezelschap Rillandia waren op de begraafplaats aanwezig. Ds J. S. Hartjes voerde het woord en wees op Öen ernsl van het sterven. UitZeeuwsc h-V laanderenOD. Nadat de werkman L. te Ter- neuzen zich een deZer dagen om streeks 11 uur naar bed had begeven, hoorde zijn vrouw gerucht. Door de famen zagen zij een persoon het erf op komen. Toen L. builen kwam, was de indringer juist bezig aan een kip penhok met kuikens De man vluchtte, zijn klompen benevens een zak achter latende. Het mocht L. gelukken den vluchtende te pakken te krijgen en hem naar de woning van zijn buurman, ze keren P. te brengen. De politie werd op de hoogte gesteld, en pracht aen man. zekeren ML, 51 (jaar, werkman te Stekene, naar het bureau van politie over. Hij erkende den baalzak van het kippenhok je heb ben ontvreemd De man is ter beschik king van de justitie gesteld Zaterdag toog, zooals gewoonte, een aantal kooplustigen van alle plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Selzaete, ten einde aldaar te profiteeren van den la gen frankenkoers. Tol groote teleurstel ling werd aan alle Hollanders, die niel voorzien waren van een identiteitsbewijs, door de douaniers den toegang tot Sel zaete geweigerd, zoodat zij onverrichler- zake konden terugkeeren. Uit Stad en Provincie. Hit Vlissingen. Gisterenmiddag kwam bij bet Eiland ie Vlissingen een 15 jarige jongen die in het water was, in geyaar doordat hij den grond kwijt raakte. Hij werd door een 16 jarigen jongen gered. Uit Walcheren. Vrijdagmiddag hield de Raad der gemeente Vrouwepolder ccn open bare Vergadering; de lieer L. Dingemanse was met kennisgeving afwezig. De sedert de vorige vergadering inge komen stukken werden allen voor kennis geving aangenomen, evenals de mede- deeling van den voorzitter, dat bij Kon. besluit van 15 Juni j.I. no. 35, het door den Raad ingestelde beroep tegen het besluit van Ged. Staten to-t niet goed keuring van het raadsbesluit tot ophef fing der O. L. school in de afd. Gapinge, ongegrond is Verklaard, op grond dat blijkens de overgelegde ambtsberichten bedoelde school thans door 12 kinderen ■wordt bezocht eb. dat dit aanjtal naar te verwachten is, in de toekomst niet noe- Inenswaard zal dalen. Door de commissie van onderzoek der gemeente-rekening over 1925 werd bij monde van den heer J. Dobbelaar meege Hit Zuid-Beveland. In de Maandag gehouden vergade ring van den raad der gemeente 's-H- Arendskcrke was afwezig de heer J. Vermue. Bij het voorstel van B. en W. om het verzoek van den kerkeraad der Ned. Iierv. Gem. te 's-H. Hendrikskin deren om de benoódigde gelden beschik baar te stellen voor de stichting van een Ilerv. Chr. school aldaar in te willigen, deed de Voorz. mededeel ing, dat van dje 59 leerplichtige kinderen, die nu de openb. school bezoeken er 56 zullen overgaan naar de op te richten nieuwe school en dat alle stukken voor de aan vrage in orde waren. De heer de Put ter sprak er zijn voldoening over uit, dat een bijzondere school verlangd werd, maar bij zou liever zien, dat liet geen Herv. school werd, daar er te 's-H. Hendrikskinderen ook ouders van andere richting waren. De heer Oud- kerk merkte op, dat de Kerkeraad niet anders kon handelen en dat de tijd voor voorbereiding te kort was om een school- vereeniging op te richten, dat later de kerkeraad de school dacht over te dra gen aan een schoolbestuur, waarin ook personen van andere richting zitting zou den hebben. Op de vraag van den heer Lindenbergh of dit later geen bezwaar kon opleveren antwoordde de voorz. ontkennend. Het voorstel werd m. a. st. aangenomen. Dialar er na oprichting der Herv. Bijz. school maar drie leerlingen uit twee gezinnen de. openb. lagere school zullen bezoeken, stellen B. en W. voor de openbare lagere school te 's-H.-IIendrikskinderen op te heffen met ingang van 1 Jan. 1927 of zooveel vroe ger als aan het tegenwoordige hoofd, den heer D>. J. v. d. Graaff op zijn ver zoek ontslag zal zijn verleend. Dit voor stel werd m. a. st. aangenomen. Het voorstel van B. en W. om den aanleg van den verbindingsweg tusschen station 's-H. Arendskerke en den Noorweegsche weg onderhands aan te besteden aan de firma van Heurne en Volkers te Goes werd na eenige 'bespreking aangenomen. Op verzoek van M. J. Hannewijk om tegemoetkoming ingevolge art. 13 der Lager onderwijswet 1920 werd afwijzend beschikt, daar hij geen 4 K.M. woont van de school, die zijn kinders bezoeken, Een gelijk verzoek van de wed. J. Hoog- slrate werd ingewilligd. Aan H. Verdonk en A. van Liere werd op verzoek voor een half jaar ontheffing van betaling der Hondenbelasting 1926 toegestaan. Hierna werd de gemeentebegrooting '26 gewijzigd. Bij een hevig onweder dat Maandag-, nacht boven de gemeente Rilland Bi a t h woedde werd in een weide in den Zuid-Ba(Jipolder een paard en veulen, eigendom van de N.V. Landbouw Mij. de Bathpolders, door het hemelvuur ge dood. Hedenmiddag had op de Algemeene Begraafplaats te Rilland Bath, de begrafenis" plaats van de op zoo droevige wijze bij het zwemmen om het leven ge komen P. V. WL Een groote schare be langstellenden, waaronder de directeur ▼an de N.V. Landbouw Mij1, de Bath- Gebruik hiertegen Mijnhardt's Zenuwtabletten, (lugez. Med.) Landarbeiderswet. landen een zoo gewenschte spoedige be- PROV. STATEN VAN ZEELAND. Hedenochtend werd de Zomerzftting der Staten van dit Gewest heropend door den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford. Afwezig de heeren Boonman en Van Waesberghe. Waterleiding in Zeeuwsch Vlaanderen Naar aanleiding van '3e vraag van den heer Welleman over de drinkwater voorziening in Zeeuwsch Vlaanderen mel den Ged. Staten thans Gelijk de heer Welleman bij het stél len van zijn vraag reeds deed uitkomen, geldt ook voor het verslag van den toe stand der provincie Zeeland de alge meene regel, dat men een geschrift te beoordeelen heeft naar de omstandïghe- die golden ten tijde van zijn ontslaan. Toen bovengenoemd verslag werd neer geschreven, dreigde inderdaad de drink watervoorziening van Zeeuwsch Vlaan deren schipbreuk te lijden door gebrek aan tnedewerking van verschillende ge meentebesturen. Zulks lean aan niemand, die de berichten, welke daaromtrent op gezette lijden in de dagbladen versche nen, ook slechts eenigszins nauwkeurig beeft gevolgd, onbekend zijn gebleven. Eerst in onze vergadering van 4 Juni j.I., toen meergenoemd verslag reeds ter perse was, kwam in behandeling een schrijven van het Zeeuwsch Vlaamsche Waterleiding Comité, behelzende o. m. ae mededeeling, dat flef mogelijk was, fmet 20 gemeenten van Z. Vlaanderen welke 70 pCt. van de geheelc bevol king bevatten over te gaan tot de op richting van de Zeeuwsch Vlaamsche Waterleiding Maatschappij, op welker ontwerp-staluleD bereids dé Koninklijke goedkeuring werd verkregen. De toegetreden gemeenten zijn Axel, Biervliet. Bosckkapelle, Breskens, Clinge. Graauw en Langendam, Hengstdijk, Ilon- tenisse, Hulst, Koewacht, Neuzen, Oost burg, Osseuisse, Overslag, Sas van Gent, St. Jansteen, Sluis, Walerlandkerkje, IJzendijke en Zuidzande. De oprichtingsvergadering zal ver moedelijk eerlang plaats hebben, nadat op enkele wijzigingen in de ontwerp-acte van oprichting de Koninklijke bewilliging zal zijn verkregen Omtrent deze wijzi gingen werd door ons college bereids een gunstig advies aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw uit gebracht. Inmiddels hebben wij het lid van ons .college, mr. P Dieleman, aangewe zen om als onzen vertegenwoordiger zit ting te nemen in den Raad van Toezicht en in het College van Commissarissen van bovengenoemde Maatschappij. Uit een en ander moge Uwe Ver gadering blijken, dat de totstandkoming der drinkwatervoorziening in Zeeuwsch- Vlaanderen. menschelijkerwijze gespro ken, is verzekerd; gij zult deze mededee ling, evenals wij, met vreugde begroeten, overtuigd als gij zijl, dat hiermede een belangrijk werk voor Zeeuwsch Vlaan deren zal worden tot stand gebracht. De heer Welleman dankt het col lege voor de beantwoording en heeft een woord van hulde voor het comité, dat zoo taai volhoudt. Spr. hoopt, dat allen achter het comité zullen staan. De heer Wa 11 i en betoogt dat er evenveel argumenten tegn als yoor de waterleidingvoorziening in Z. Vlaanderen zijn. Het antwoord wordt voor kennisgeving Schouw Voorts had de heer Welleman één vraag gesteld over ae toepassing der Landarbeiderswet op Schouwen. Ilieraaugaande melden Ged Staten, dat de raifd van Nieuwerkerk bij besluit van 3 Mei 1922 weigerde een voorschot uit de gemeentekas te verstrekken ten bedrage van f 18.225 ten behoeve der Laudarbeidersvereeniging „Schouwen en Duiveland" te Zierikzee voor betaling der gekochte gronden, gelegen in eerst genoemde gemeente; hel beroep der ver- eeniging tegen dit besluit werd door Ged. Stalen ongegrond verklaard. De vcreeniging, die den grond reeds gekocht had, wilde daarop beproeven, deze te verpachten aan particulieren, dus builen de Landarbeiderswet óm; en verzocht den Raad van Nieuwerkerk de voor den aankoop nenoodigde gelden te verstrekken en daartoe een Rijksvoor- schot aan te vragen. De Raad weigerde hierop in te gaan, en Ged Stalen, om Itusschenkomsl verzocht, achtten geen termen aanwezig, deze te verleenen, daar het door de vereeniging gestelde doel toch niet zou worden bereikt. De vereeniging, die inmiddels in rech ten was aangesproken, om voldoening van den koopprijs en daarvoor geen vol doende middelen bezat, trachtte de bij de statuten vcrcischte goedkeuring te verkrijgen van de gemeentebesturen van Nieuwerkerk en Zonnemaire voor dc slissing bezwaarlijk. Overal zijn onder handelingen gaande, maar nergens van dien aard, dal er publiciteit aan gege ven kan "worden. Met dc M.A.B.E.G. wordl door Ged. Stalen onderhandeld De voorstelling der financieele resul taten der Zuidergrocp wordl le geflat teerd genoemd, wat Ged. Staten ontken nen. Uit de balans blijkt, dat het tekort in één jaar ongeveer f65.000 minder her draag! dan in het onmiddellijk vooraf gaande, zoodat de toestand langzamer hand gunstiger wordt. Vreemd wordt het genoemd, dat Ged. Staten besloten hebben de f,17.000 terug te geven die de P.Z.E.M. indertijd te veel betaald heeft. Prov. Staten hebben immers het bud getrecht. Van de zijde van Ged. Staten woijdt hierop geantwoord, dat men bedenke, dal ifls grondgedachte gold, dal de aan vankelijke verliezen van bet electrici- teitsbedrijf door renlelooze voorschotten gedekt 'zouden worden. God. Staten meenden tot terugbetaling gerechtigd te zijn, daar die handeling voortvloeit uit de vroegere aan dit college door Prov. Staten verleende opdrachten. In een afdeeïing is gevraagd, of in derdaad de directeur te Sas van Gent een minder mooie rol heeft gespeeld. Ged. Staten antwoorden, dat de garantie te Sas van Gent, door de bewoners ge- [even, volgens opgedane 'ervaring, le vestiging van hypotheek op dc onder dc hoog was Daarop is gewezen. Toon is gemeente gelogen, aan de vereeniging in op verzoek van de gemeente Sar eigendom behoorende landerijen Door laatstgenoemde gemeente, die een Rijks voorschot aan de vereeniging had overge dragen vau f34.848.11, werd de toestem ming tol verleenïng der hypotheek ge weigerd. In verband met een met hel bestuur der vereeniging en het gemeentebestuur van Zonnemaire gehouden conferentie werd door Ged. Stalen aan hel bestuur der vereenigiug de wenschelijkheid le kennen gegeven, dat zijnerzijds maat regelen van huishoudelijkén aaiti geno men zouden worden om te voorkomen, dat zien m nët vervolg moeinjkbecten zouden voordoen met de betaling van den koopprijs van landerijen, van welke moeilijkheden gemeenten, die een voor schot hebben verleend, (i. c. Zonne maire) minder aaugenome gevolgen zou den kunnen ondervinden. Uit een inmiddels van het bestuur der vereeniging ontvangen schrijven is gebleken, dat, ter voorkoming van ont binding der vcreeniging, overleg zou worden gepleegd met liet departement van Binnenl. Zaken "en Landbouw Of dit overleg reeds is beëindigd, en welke re sultaten zijn bereikt, is aan Ged. Stalen niel bekend. De heer Welleman dankt voor liet antwoord dat voor kennisgeving wordt aangenomen. Electriciteitsvoorzic- ii ing. Aan de orde zijn de mededeelingemi van Qed. "Staten over de eleclricileits- voorziemng in de Provincie. In de afdeelingen is door meer dere leden nadere inlichting gevraagd over den stand der onderhandelingen met de gemeente Middelburg over de clectrificatie op Walcheren, en waarop dit nog hokt. Men dringt op meerdere voortvarendheid aan met het' oog op de talrijke wcrkloozen in het eleclriciteils- vak. Van de zijde van Ged. Staten is ge antwoord, dat er gegronde hoop is, dat met Middelburg overeenstemming ver kregen worden zal. De onderhandelingen zijn in het laatste stadium. Bovendien wordt nog door Ged. Stalen medegedeeld de data waarin de 'brief wisseling en besprekingen met de ger meenle Middelburg zijn gevoerd, waarbij wordt opgemerkt, dat de tijd tusschen de diverse tijdstippen - wat lang mag schijnen, men niet over het hoofd mag zien dat een belangrijke beslissing, waar door voor een reeks van 80 jaar de elek triciteitsvoorziening zou vastgelegd wor den, een zeer nauwgezette overweging behoeft. Dit als voorbeeld, dat alles niet zoo vlug gaat als wel gewenscht wordt. Voorts was naar den stand van zaken in de Noordgroep gevraagd, waarop Ged. Staten hebben meegedeeld, dat er met Zierikzee nog geen onderhandelingen zijn gevoerd, maar de overige gemeenten op Schouwen en Duiveland over het alge meen gunstig antwoordden op 't schrij- •anf Gent een nadere garantie gevraagd. Er wordt niet aan getwijfeld, of die zaak komt In orde. Den directeur treft hier geen blaam. Openbare beraad slaging. De heer Onderdijk betoogt, dal er van. verscheidene kanten is opgemerkt; dat er niet is afgeschreven op diverse» posten. Het is wel verblijdend, dal het tekort zooveel minder is. doch als eens alles precies becijferd was, dan zou dat tekort misschien nog tegenvallen. Men krijgt nu den indruk dat de zaak er heel gunstig voorstaat. Dal is ook weer niel goed. Spr. wijst op de verschillende posten waarop niet is afgeschreven, hoe wel in deze 3 jaar circa f 100.000 afge schreven zou moeten zijn. Ai les bij el kaar komt men tot de niet-afschrijving van X 300.000, dal eigenlijk bij liet tekort moei. Anders krijgt men een te geflat teerde voorstelling en bovendien draagt liet eind zijn last, als men zoo doorgaat. Het is veel beter dal men weet boe men er precies voorstaat. Mol. de meeste gemeenten wordt nog overleg gepleegd. Spr. hoopt dat bij Zie rikzee do vraag weer opnieuw wordt aanhangig gemaakl. Voorts moet, zij het ook met eenige soepelheid, aan de ga rantie worden vastgehouden, zooals die hier is vastgesteld. Spr. wenschl in de statuten een re geling zooals die in de Ver. van Ned. Gemeenten naar voren is gekomen. De hoer Timmerman merkt op, dat fusschen B. en WL van Zierikzee en den directeur der P.Z E.M. nog geen on derhoud heeft plaats gehad. De heer Welleman zegt dat er blijkbaar over de heele linie gewerkt wordt. Wij moeten wel afwachten op nadere berichten van Ged. Stalen be treffende de Noorder- en Middengroep. Spr. gaal er mee accoord dat de toe stand in Zeeuwseh-VIaandercn langzaj- merhand gunstiger wordt. Doch daarmee zijn we nog niet alle moeilijkheden te boven. Toch doen Ged. Staten echter alsof, door te wijzen op de exploitatierekening, doch spr. vcsligt er de aandacht op, dat wij in Z. Vlaanderen nog lang niet aan hel winstmaken toe zijn. Spr. betoogt dit met cijfers. Toevallige factoren hebben die z.g. winst in de hand gewerkt. Er is aan kolen veel minder uitgegeven, door dat ze goedkooper zijn, doch dat kan het volgend jaar weer anders wezen. Spr. gaal voorts met den heer Onder- dijk accoord, dat men tot een groot be drag komt, als men de afschrijvingen er bij rekent. Wel wordl de toestand m Z. Vlaande ren langzamerhand gunstig, doch dan. moeten wij meer aansluitingen krijgen en moet er naar gestreefd worden dat per aangesloten perceel veel meer stroom gebruikt wordt dan op het oogenblik. Spr. heeft niet dc overtuiging dat aan dit laatste voldoende aandacht wordt bo- I steed, getuige een rapport der P.ZB.M. ven van Ged. Staten. Verscheidenheid I Gebleken is dat een groot deel der van inzichten maakt ook voor de Beve-landbouwers nog in het bezit zjjn van

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1