No. 163 Verbrande luid Woensdag 14 Juli 1926 169* Jaargang. MIDDEL HE COURANT. uitschakeling van 't parlement. Nog een, al is 't slechts voor zes maanden, en dan speciaal op financieel Maar na de uitschakeling van het parlement achtereenvolgens in Spanje, Italië, Polen, Griekenland en Portugal, is ook de nu in België gevraagde finan- cieele volmacht voor de regeering een symptoom v.an hetzelfde verschijnsel, nJ. van de onmacht van het parllemejnt om de richtlijnen aan te geven voor het beleid. Een regoering die zonder goedkeuring van het parlement kan leeningen sluiten, belastingen verhoogen, de voedselvoor ziening regelen, om maar enkele punten te noemen, oefent een dictatuur uit. De noodzakelijkheid van den maatre gel is er inderdaad door de daling van den franc. En Frankrijk zou er wellicht wel bij varen als het daar tegenover de zwakke, steeds afbrekende Kamer ook zoo zou gaan. Maar het blijft daarom niet minder een uitschakeling van het parlement. BINNENLAND. de kon. familie op den jungfrau. De Koningin, de Prins en de Prinses zijn Dinsdagmorgen vroeg naar de Jung- frau-joch, 3500 Meter hoog, gegaan. De vorstelijke personen hadden stralend zo merweder. Zij hadden een prachtig uit zicht op de sneeuwbergen. Het gezel schap heeft bijzonder genoten. De Koningin is thans geheel hersteld. Om zes uur keerde de Koninklijke fa milie naar Beatenberg terug. Het verblijf in Zwitserland is, naar de Tel. meldt, verlengd tot Maandag a.s. Dan wordt de terugkeer naar Nederland aanvaard. Uit Stad eet Provincie.- Bij beschikkijng van den Minister van Waterstaat zijn gedurende het tijd vak 10 Juli tot eu rnlet 9 Sept. 1926 de studenten der Technische Hoogeschool benoemd tot buitengewoon opzichter bij de achter ieders naam vermelde Rijks- waterstaatswerken, t. w. F. C. Marijs, Delft, bij den bouw van de 3e schutsluis te Wemeldinge. J. P. Heederilc, Rotterdam, bij den bouw van den kaaimuur en de havenver- grooting tot verbetering van de buitenha ven te Vlissingen, alsmede bij het maken van aanleginriich tingen voor den veerdienst Vlissingen—Breskens. P. M. Elenbaas, Bouw stuw in de Maas bij Grave. lüit Middelburg. Een ieder zal zich nog wel her inneren de opvoering van do opera Mar tha in het einde der maand Mei, als mede de keurig voorziene buffetten, die in de pauzen het publiek lafenis boden. De zuivere opbrengst zoowel der buffet ten als der opvoeringen tot een totaal van f 885.96 zijn heden gestort in de kas der Middelburgsche vereeniging lót bestrijding d|er tuberculose. Aan allen uilvoerenden zoowel als allen die aan de buffetten direct of indirecht medewerk ten wordt dank gebracht voor hun moeite. Op het belastingkantoor al'hie V is een zwart hondje achtergebleven. In lichtingen op het politiebureau. -Uit Vlissingen. Vrijdagavond van half negen tot tien uur zal te Vlissingen op de achter plaats van de Kazerne Willem III een gewijde uitvoering worden gegeven door het Vlissing's, Mannenkoor. Op een gister te Vlissingen ge houden vergadering is definitief beslo ten tot het opriclitten van een bureau voor Beroepskeuze. Met de Staats Ort. van 13 Juli zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de sociëteit Nederlandsch Loodswezen, gevestigd te Vlissingen (wijz. in de statuten). Uit Tholen. Te Groningen is op 64-jarigeu leef tijd overleden de heer A. Avé, geboren te Tholen, waar hij werd opgeleid lot onderwijzer en vervolgens als zoodanig in difenst trad aan de O. L. S., later mede als leeraar aan de Rijksnormaalschool, welke laatste betrekking hij ook. nog eenige jaren vervulde na zijn ontslagname als onderwijzer. Benoemd tot boekhouder der Nutsspaarbank en andere betrek kingen, werd hij bij de oprichting der N.V. Waterleiding Mij. benoemd lot secre taris, welke taak hij met lof vervulde lot in 1924. Hij vestigde zich, na zijn pensi- onneering, te Groni|ngen, maar heeft sl<*chts korten tijd van zijn rust kunnen genieten. Al^meen geacht om zijn nauw keurigheid in zijn werkzaam leven, "zal de nagedachtenis aan den degelijken ambtenaar blijven voortleven. o Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O.D. In de Dinsdag te Axel gehouden raadsvergadering werd besloten om hel besluit aangaande de geldleening voor uitbreiding der gasfabriek te handliavgg en Gedr Staten te vragen zoo spoedig mogelijk daaraan hun goedkeuring te hechten. Met de benoeming van een tijdelijk boekhouder en een ambtenaar ter se cretarie zal nog een paar maanden ge wacht worden. Aan "M. de Keizer zal een perceel grond verkocht worden, grenzende aan zijn woning, groot 218 vierk. Mj. h f2. per vierk. M. Een verzoek van den heer J. A Dregmans en anderen om het in de alg. politieverordening opgenomen ver bod van schoonmaken van auto's na 9 hur, in te trekken, werd afgewezen. Besloten werd nog een leening aan te gaan van f 13.000 wegens gemaakte bestratingskoslen. In geheime vergadering werden vast gesteld de concessievoorwaarden, waar op Axel aan Terneuzen gas zou leve ren. (Ax. Crt.) Uit Zeeuwsch-Vlaanderen WL D. - In de heden gehouden openbare zittipg Van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o.a. voorlezing gedaan van het volgende Kon. Besluit, waarbij is vernietigd het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Zuidzande van 19 Jan. '26 olm de opbrengst van den verkoop van de dokterswoning voor vast op een spaarbankboekje der Coöp. Boe" 'henleenbank te Oostburg le beleggen. De Kroon besliste, dat het desbetreffende Raadsbesluit niet de goedkeuring van Ged. Staten behoefde. waarschuwing voor iien die naar belgie reizen. In de zomermaanden wordt uit Zee land een druk bezoek gebracht aan de Belgische badplaatsen, en hel kwam meermalen voor dat men de reis maar gde zonder bewijs van Nederlander schap, omdat aan de grenzen in het badseizoen niet zoo nauw door de Bel gische grensbeambten werd gekeken, al thans niet aan de Zeeuwsch Vlaamsche grens. Dit is nu plotseling veranderd. Zonder bewijs van Nederlanderschap wordt niemand meer toegelaten en zoo werden Dinsdag reeds verschillende per sonen, die een uitstapje naar de Belgi sche kust wilden maken, zeer gedu peerd. Zij, die geen bewijs van Neder landerschap bij zich hadden, werden niet toegelaten en konden de terugreis weder aanvaarden. Ieder, die naar Bel gië gaat, zorge er dus voor een geldig bewijs van Nederlanderschap bij zich te hebben. vereeniging van nederlandsche gemeenten. Betreffende de gisteren in het Schut tershof gehouden, voor de pers niet toe gankelijke vergadering van de Vereeni ging van Nederlandsche gemeenten wordt ons medegedeeld, c^at na de ope ningsrede van den voorzitter, den heêï dr. J. P. Fockema An dreae, burge meester van Utrecht, verschillende huis houdelijke zaken werden afgehandeld, eai o.a. werden herkozen tot bestuursleden de heeren mr. A. A. de Veer en C. Haring- huijzen .terwijl in de plaats Van de heeren F. M. Wibaut en H. F. M, E. graaf van Limburg Stirum, dio niet her kiesbaar waren gekozen werden de hee ren M. de Miranda en mr. F. F. M.» baron van Verschuer. Hierna hield de heer dr. W. S. U n- ger, gemeentearchivaris een inleiding over- „De plaats van Middelburg in de geschiedenis van ons vaderland". Spr. zeidc ,dat Middelburg haar tegenwoor dig belang wel niet alleen, maar toch voornamelijk dankt aan de omstandig heid ,dat de gewestelijke bestuurscolleges er zijn gevestigd, haar grootsle beteeke- nis ligt in de geschiedenis, zoowel van do stad zelve als ook van ons laad. Wat dit laatste betreft herinnert spr. pan het beleg van 15721574, voor 2 jaar door een schitterend openluchtspel her dacht; ware toen Middelburg niet door den Prins van Oranje gewonnen, dan zou de geschiedenis van ons land ,ja van heel West-Europa, anders hebben ge- loopen. Ook in de economische geschie denis van ons vaderland heeft Mid delburg een plaats ingenomen die ver boven haar tegenwoordige economische ons land. Spr. deed de voornaamste punten haar positie tegenover Brugge en Antwerpen in de Middeleeuwen, haar wijnstapel in de lGe, de Oost- en West Indische Compagnie en de Kaapvaart in de 17e en 18e eeuw de revue pas-s seeren; de Fransche tijd, de verzanding der havens en de wijzigingen in de eco nomische verhoudingen echter deden in de 19e eeuw al die grootheid teniet gaan. Ook uit Architectonisch oogpunt neemt Middelburg een zeer bijzondere plaats onder de Nederlandsche sleden in; geen andere stad in ons land vertoont in zoo sterke mate een Vlaamsch karakter. Dit is te begrijpen door ligging en emi gratie; in de Middeleeuwen kwam meer dan een vierde der nieuw ingekomen poorters uit de zuidelijke "Nederlanden. Tal van openbare gebouwen (Stadhuis, gebouwd door de Mechelsch© architec- tcu-familie Keldermans, Schuttersdoe lens) ,doch ook woonhuizen (de Steen- rotse, de Gulden Sonne) te Middelburg, zijn opgetrokken in "Vlaamschen stijl. De rondrit. Zooals we reeds meldden, waren gis termiddag de aanwezigen de gast vau de gemeente Middelburg, di|e hun een ronarit op Walcheren aanbood. Ons gemeentebestuur had de mede werking van een aantal autobezitters van hier en elders ingeroepen om de meer dan 200 personen le vervoeren. Velen dier aulohouders hadden hun auto be- •schibaar gesteld, en verscheidene hun ner reden zelf. En zoo ging men le ongeveer kwart voor één met een 10 a 50 particuliere auto"s, gevolgd door een viertal autobussen en een touringcar van het stadhuis af, langs den Noordweg naar Domburg, waar in het Badhotel door de gemeente Middelburg een lunch ■erd aangeboden. Wethouder mr. A. A. de Veer heette met een kort woord allen welkom aan tafel, en later werd door den voorzitter, dhr. Fockema An drea© 'n dankbetuiging uitgesproken. Maar tijd voor rustig napraten was er niet, want men moest te drie uur weer in de auto's voor het verdere programma. Langs den Noordweg en Rijnsburg- schen weg reden we naar de Oranjezon Daar stonden reeds onder de aanlokke lijke schaduw van de boomen lange ban ken eu tafels met thee-kopjes en schalen koekjes: maar eerst stond nog iets an ders op het programma in de warmte buiten. Het gezelschap verdeelde zich in tweeën, in belangstellenden voor de waterleiding en belangstellenden in de aanplantingen tegen de zandverstui vingen iïi de duinen. Wij hebben ons aangesloten bij hen die de aanplantifagen bezochten. Maar wat wij daar zagen en hoorden, lijkt ons voor onze lezers van voldoende belang om niet te worden afgedaan met een korte vermelding in dit verslag. We ko men er daarom nader op terug. Na een klein uur verecnilgden beide groepen zich onder de boomen op de Oranjezon waar dankbaar genoten werd van de aangeboden thee. Weer instappen, over Vrouwepolder ging de tocht naar Veere; waar het stadhuis, de oudheidskamer, maar ook de raadszaal de belangstelling dezer be zoekers hadden. Toen terug naar Middelburg waar ver scheidene nog de Abdij-gebouwen be zichtigden voor men zich gereed maakte voor: Het diner. Dit had plaats in de groote zaal van het Schuttershof. Een kleine 200 per personen namen er aan deel, w.o.,aan de hoofdtafel, een aantal gasten van de vereeniging. De rij der toasten werd ingeleid door een speciaal woord d|at de voorzit ter, de heer dir. J. F. Fockema Andrae richtte tot verschillende gasten, na eerst de afwezigheid betreurd te hebben van den ecre-voorzitter, mblister van Karne- beek. De spr. begroette achtereenvol gens; den heer mr. dr. J. F. Schönreld, als vertegenwoordiger van den minister van Waterstaat ,die zelf verhinderd was; den vertegenwoordiger van de provin cie Zeeland mr. Dieleman (de Commis saris der Koningin was door familieom standigheden verhinderd doch had een telegram van hulde gezonden); de ver tegenwoordigers van de gemeentebestu ren van Middelburg en .Vlissingen (waar aan de spr. het met applaus aangenomen voorstel vastknoopte om aan den niet- aanwezigen burgemeester van Middel burg, P. Dumon Tak, een telegram to zenden). Voorts de praeadviseurs van de besprekingen van heden, den gem.-secr. van Middelburg voor zijn moeite bij de voorbereiding van den ontvangst; en het aftredende en niet herkiesbare bestuurs lid de heer Wibaut uit Amsterdam. De heer Schönfeld stelde in het licht de belangstelling der regeering in het door de vereeniging heden te be handelen vraagstuk der electricileits- voorziening. De belangstelling dateert van do installatie der eerste staatscommis sie in 1911. Achtereenvolgens ging de spr. na welke phasen men daarna door- beteekenis uitsteekt; in de eerste helft der 17e eeuw was de stad, na Amster dam de voornaamste handelsplaats vanloopen heeft bij het zoeken naar een leiddraad voor de regeering. De door deze vereeniging te houden besprekingen z£u spr. met groote belangstelling aan- hooren, en hij eindigde met den wensch dat men weldra de gunstige gevolgen van die besprekingen zal zien. De heer mr. P. Dieleman noemde deze vereeniging van gemeenten een con tradictio in terminis, want men tracht .hier een samenwerking te krijgen tus- schen de vele en vaak zoo lastige zelf standige gemeenten met tegenstrijdige be langen. Ons volk is juist zoo vrij cn on afhankelijk, omdat de gemeenten lot op zekere hoogte zelfstandig zijn. Spr. dronk op de gemeenten, en de vereeniging van gemeenten en op den voorzitter. De heer C. A. v. Wo^el deren, bur gemeester van Vlissingen deelde mee dat de medewerking van Vlissingen irn do ontvangst te danken is aan de vriend schap met Zeeland's hoofdstad. Spr. noemde het een goede gedachte om bij een vergadering in Zeeland te den ken aan de maritieme factoren, en wenschte de vereeniging een welslagen toe op de heden te houden boottocht- De heer J. v. d. Molen, Renkum, huldigde de leiding van den zoorzitter. De heer F. M. Wibaut betuigde zijn spijt dat hij zijn deelneming in de di rectie dezer vereeniging moet verlaten, want hij prijst het in die directie zoo te zijn opgetreden dat de groote, de middelmatige en de kleine van de 700 .aangesloten gemeenten allen in de Ver eeniging hun orgaan zien zooals zij dat wenschen. Maar op een belangrijk punt hoopt spr. dat nog een reslutaat zal wor den bereikt, n.l. in de verhouding tus- schen Rijk en deze vereeniging van ge meenten. Het Rijk maakt daar niet vol doende gebruik van, en spr. uitte den wensch, dat het niet lang meer zal du ren tot er een verhouding ontstaat waarbij de gemeenten, op gronden van rechtmatigheid en redelijkheid optreden als medewerkers van het Rijk bij de te treffen regelingen. Het uitblijven van me dewerking zou aan de vereeniging op den duur de stemming geven van te vechten tegen de bierkaai-. Nog werd door den heer Bellaar Spr u ij t gesproken namens de adviseurs eu door den heer T. d. Bruin, Schie dam een dichterlijke samenvatting van zijn indrukken van den morgen en den middag voorgedragen. Hét congres. Hedenmorgen werd in het Schutters hof het congres gehouden der Vereeni ging van Nederlandsche gemeenten, on der voorzitterschap van den heer dr. J P. Fockema Andreae. Behandeld werden de praeadviezen over de Electriciteitsvoorziening en wel in 't bijzonder over de volgende vragen .- Leveren de in de verschillende provin ciën bestaande regelingen op het gebied der electriciteitsvoorziening in het alge* meen bezwaren op voor de gemeenten? Kan aan die bezwaren eventueel worden tegemoet gekomen zonder inmenging van het rijken zoo ja, op welke wijze? Indien inmenging van het rijk noodig of gewenscht wordt geacht, hoever moet zij zich dan uitstrekken? Adviezen waren hierover uitgebracht door den heer mr. dr. J. LI. Labberton., referendaris, chef der afdeeling gemeen tebedrijven Ier secretarie van 's-Graven- hage en het tweede door de heeren J. G. Bellaar Spruijt, directeur der Maat schappij tot verkoop van den electri- schen stroom der staatsmijnen in Lim burg en dr. E. A. Schoon ,advoacat en procureur te Maastricht. D© heer dr. Labberton bepleit aan het slot van zijn uitvoerig advies de instelling van een Electricileitsraad, die zal optreden vooral bij verschil van opvatting bij het sluiten van contracten bijv. door Prov. Electr. bedrijven met ge meenten. Daardoor zal voorkomen wor den, dat de gemeenten bij het sluiten in het vervolg vau zujke contracten nog de rol van het lam tegenover den leeuw zullen moeten spelen, omdat Ged. Staten en bestuurders van het Prov. bedrijf dikwijls één zijn. Ook tegen een zijdige doorvoering van het uniformee- ringsstelsel ten bate der electr/,ficatic van niet-rendeerende gebieden, door het voorgestelde een dam worden geworpen. Veel meer kunnen de kleinere gemeen tebesturen op 't gebied der electriciteits voorziening wel niet redelijkerwijs voor zichzelf verlangen. Doordat electriciteits voorziening op kleine schaal in den regel economisch onjuist is, valt zij vanzelf goeddeels buiten den kring hunner be moeiingen. De gemeenten zullen blijk ge ven van wijsheid en zelfbeheersching ,als zij ten deze niet trachten tegen den stroom op te roeien. De heeren Bellaar Sprayt cn dr. Schoon meenen, dat het rijk zijn functie ten deze heeft vervuld, als een komende wet er zich slechts toe beperkt, om door de adviseurs genoemde misstanden, o. a. dat een provincie, die zelve belang hebbende is, een gemeente controleert ten opzichte der electricileitslevering, in de toekomst te voorkomen. Slechts mer- ,ken zij, wat de electriciteitsvoorziening in het algemeen betreft, nog op, dat de natuurlijke ontwikkeling zonder Ie veel dwang, naar hunne meening tot de beste resultaten zal voeren. Dit geldt niet enkel voor de voorziening der gemeen ten, maar ook voor de samenwerking der provinciale bedrijven en de concen tratie der productie Het maakt den indruk, dat (le noodige samenwerking reeas bezig is zich te voltrekken en zich zonder bemoeienis van bovenaf op prac- lische wijze voltrekken zal, zooals dat in den aard der dingen ligt. De gelieele electriciteitsvoorziening, zooals wij die thans kennen, is niet ouoer dan 10 of 15 jaar. Zij is gegroeid' zonder vele bemoeiingen van boven af en hot ziet er ui|t of zij zich ook zonder die bemoeiingen zal vervolmaken, of schoon natuurlijk niet is te ontkennen, dat het wenschelijk zal zijn om aan de regeering het recht van ingrijpen te ge ven voor het geval maatregelen genomen zijn of zijn te vreezen, die aan een be hoorlijke ontwikkeling in den wegslaan. Dc adviseurs gaven geen mondelinge toelichting meer. Er werd dus gelegen heid gegeven om over de adviezen van gedachten te wisselen. Op de gevoerde discussies komen wij nader terug. Thans zij nog gemeld, dat na afloop der vergadering de leden met een extra tram naar Vlissingen gingen, waar in het Grand Hotel Britannia door het ge meentebestuur een lunch werd aange boden. Na de lunch ging men naar de bui tenhaven om met een door de provincie beschikbaar gestelde boot een tochl te maken over de Schelde. Bij terugkomst hebben zij die huis waarts wenschen (e gaan, daarvoor gele genheid met dén mailtrein. door de zonSmetten en Stukloopen van de Huid.Gebruik PURQL.DoosSO Tube80ct. (Ingez. Med.) kerknieuws. Na des morgens bevestigd le zijn door ds. B. polman van Almelo deed ds. A. Gruppen, overgekomen van de Christ. Geref. kerk te Vlissingen, Zondag middag zijn intrede bij de Christ. Geref. kerk te Zwaagwesteinde. Vervolgens spraken nog de bevesti ger, de Ned. Hcrv. predikant ds LIup- kes en de voorganger der Ilerv. Evange lisatie le Twijzelerheïde. Door de» gemeente werd ds. Grup pen toegezongen Psalm 134 3. Het kerkgebouw was overvol en kon de opgekomen schare nauwelijks bevat ten, terwijl alles getuigde van onverdeel de sympathie. Dinsdag werd de nieuw gebouwde kerk van de Geref. Gem. te W>e sj t k a- pelle in gebruik genomen. We komen hierop nader terug Zondag werd te Terneuzen de heer \V. C. Binck, geïnstalleerd als pastoor der R. K. kerk aldaar. Zondag nam Ds. P. van Dijk af scheid van de Geref. Kerk te Zaamsl ag met een preek over Micha 7.14. De heer J. Kosten sprak een woord van dank namens Kerkeraad en gemeente, waarop ds. J. S. Posl namens de classis en de gemeente van Axel het woord voerde. In de Ger. Kerk. In de gisleren voortgezette vergadering van de classis Haarlem werd besloten Ds. van den Brink uit Zandvoort drie maanden te schorsen. kunst en wetenschappen. ^ooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, bericht de Vereeniging „Nchallennia" a.s. Zaterdag een alge- meene vergadering in de sociëteit „St. Joris" alhier. ONDERWIJS. Geslaagd aan de Nieuwe Huishoud school te Amsterdam voor leerares ko ken, akte 8, mej. C. M. Schoute, alhier. Mej. Tita Wind te Middelburg is geslaagd voor de middclb. klasse voor piano aan 'de Muziekschool der Mij. tot •Bevordering van Toonkunst te Rotter dam. Bij het laatstgehouden examen voor Rijksklerk der directe belastitogen enz. zijn geslaagd de heeren C. J. Machielse 4J le t

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1