KOOP T! Ho. 161. Maandag 12 Juli 1926 169' Jaargang. HIDDELBUR6SCHE COURANT. BINNENLAND. UIT DE PERS. De jonge onderwijzers. In de „Nederlander" zond een „belang hebbende" een ingezonden stuk, 'n klacht van de teleurgestelde hoop van hen die een onderwijzersakte behaalden. Sollici- teeren is immers vergeefs-. „Bittere ontgoocheling! Als de lang verwachte benoeming na één of twee jaren wachten misschien toch nog komt, heeft de gelukkige (1) dan nog eneTgie? Of is alle frissdie moed en durf mis schien verstikt? Ik vrees, het laatste is het geval." De inzender vroeg, daar stopzetting van de opleiding slechts over eenigfei jaren kan werken, een voorschrift aan alle 60-jarigen om pensioen te nemen, en desnoods 45-jarigen en 50-jarigen de mot- gelijkheid te geven hun taak aan jonge krachten over te dragen. De redactie van „De Nederlander" vindt het begrijpelijk, dat een geslaagd! jongeling van 18 jaar verlangt aan den arbeid te gaan. Dfa,t theologen, juristen, medici, ingenieurs, vaak vele jaren moe ten wachten voor ze redelijk bezoldigd zijn, raakt hem niet: iemand, die examen deed voor onderwijzer, moet onmiddellijk een plaats vinden. Geschiedt dit niet, dan is hij gedupeerd en vervliegt al zijn ener gie. En dan schrijft het blad: ajDie zóó spoedig zijn energie verliest, had van dit kostelijk goed zeker een zeer matige hoeveelheid in bezit. Laat de jongeman één werkkring noemen, waar men op achttien jarigen leeftijd den voet in den stijgbeugel heeft; zij zijn dun Eén goed zijde heeft dit schrijven. Het is een schitterend pleidooi voor eene regeling, waarhij de pas-geslaagde onder wijzers— alvorens 'le kunnen worden aangesteld een paar jaar (onder toe zicht) als volontair zouden moeten werk zaam zijn. Dan kon althans eenige be scheidenheid en eenige maatschappelijke kennis worden opgedaan. De jongeren nog niet als geheel gereed te beschou wen, is ook een middel om het zeer-tijde- Ijijk overschot aan onderwijzers te doen verdwijnen, en voor het onderwijs ware het zeker minder schadelijk dan het on tijdig wegzenden der oude en ervaren krachten. Welk een overschatting van eigen beteekcnis; liet belooft niet veel voor het onderwijs," DAGELIJKS VERKRIJGBAAR reductiekaarfcen geldig in Juli en Augustus 5 Loge fa.50,— 5 le Rang i 1,75,— 5 se Rang f 1.25,— 5 3e Rang f 0.75,— (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Dit jaar werd de algemeene verga dering van de Nederlandsche Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst te Rotterdam gehouden. Dat het vorig jaar, toen deze vergadering te M i,d d e 1 b u r g werd gehouden, nog in de herinnering voort leeft, moge blijken uit de volgende versregels uit een toespraak gedurende den feestmaaltijd: Weer draaiden w 'eenmaal om den [zin Sinds 't Luctor et Emergo was, En Middelburg deed wat het kon Aan land en op de zilte plas). -Tot eindelijk in het Schuttershof Bij 'n heerlijk maal en goeden wijn 'n Ieder bracht den Zeeuwen lof Zoo een ontvangst, die mocht er zijh. Na een hulde aan den burgemeester van Rotterdam kreeg men le hooren Ik bracht, die ook het vorig jaar, Aan burgemeester Dumon Tak. Gansch onbewust toen van 't gevaar Dat daar ons Hoofdbestuur moest [loopen In 't Grand Hotel van Verseput!®) Voor dezen burgervacr we hopen Ha 'k huiver nog van de lijdifng Rat hij ja vul glas maar ouder- [tusschen Aleer druk heeft op de waterleiding Zoodat hij iederen brand kan blus- [schen. Daar logeerde hel geheele Hoofd bestuur. In de Vrijdag gehouden vergadering van het Departement Middelburg der der Nederl. Mij voor Nijverheid en Han del, werd de rekening en verantwoording van den penningmeester over 1925 nage zien en goedgekeurd. Na een uiteenzetting van den pl.v. voorzitter, den heer Wi. E. van Bcrlekom, omtrent de houding die hel hoofdbestuur heeft aangenomen ten opzichte van het onlwerp-verdrag Nederland-Belgiê, geeft hij een verslag van de besprekingen wel ke over dit onderwerp gehouden zijn op de jaarvergadering te Amersfoortjn Juni j,l. Deze besprekingen hebben geleid tot het uitschrijven eener buitengewone al gemeene vergadering, welke gehouden zal worden te Utrecht op Maandag 12 Juli (heden). Als afgevaardigde naar deze vergade ring werd met algemeene stemmen be noemd de heer Ir. H. 0. Wesseling, di recteur der Kon. Mij De Schelde te Vlissingen. Verder werd besloten den afgevaardig de geen bindend mandaat mede ie geven, doch hem geheel de vrijheid te laten naar bevind van zaken te handelen. Toen hedenmorgen een jonge stier door den landbouwer D. aan de Rotter- damsche boot alhier werd gebracht, geraakte het dier van zijn geleider los en zette het op een loopen de stad in. In de Boogardstraat wist men het dier in een slop te drijven. Baar werd een paar maal op het dier geschoten, wel werd het geraakt, doch niet doodelijk Het wist weer uit het slop te geraken en vervolgde zijn weg over de Burg en Markt de Noordstraat in, waar het een goed heenkomen zocht in de portiek van den winkel van Gebr. Hildernisse, waar de ruit van de deur, dijc naar do woning leidt het moest ontgelden. Het dier keer de om en liep door de Noordslraat en Noordpoortstraat naar den Singel, steeds bloedend uit de schotwonden. Hier nam het nog een hapje gras, maar de vele menschen, die volgden deden het op nieuw schrikken en rende het dier de Nadorst in. Nadat de Vervolgijng ook daar nog eenigen tijd had voortgeduurd, slaag de men er in bet dijpr neer te Schieten. Tijdens de vervolging, had de jeugdige L., het ongeluk te Vallen over een rijwiel. Het gevolg was, dat bij met een armfrac- teur in het gasthuis werd opgenomen. Uit Vlissingen. De nachtcactus, die op het ter rein van de Mij. Zeeland te Vlissin gen staat, zal een der nachten dezer week bloeien in de veranda van het ho tel „Brittania". Onaer de bezoekers zal een collecte worden gehouden voor de slachtoffers van üe aardbeving in Pa- dang. "Het stoomschip „Westland" dat van de N.V. scheepswerf v.h. Jan Smit Czn. te Alblasserdam is te water gelaten, zal op de werf der Kon. Mij. „de Schelde"' te Vlissingen van machines en ke tels worden voorzien. Het stoomschilp is bestemd voor de Scheepvaart Steen kolen-Maatschappij te Rotterdam. Het Harmonie gezelschap „Ons Ge noegen" geeft Woensdag a.s. des avonds Je 8 uur een concert in het Bellamvpark te Vlissingen. De Vlissingsche reddingsbri gade heeft aangeboden speciaal Zater dags en Zondags op het badstrand aan» wezig te zijn om eventueel hulp te ver- leenen. Dit aanbod is dankbaar aan vaard. Te Vlissingen kwamen klachten in over stank, die uit een slachtplaats aan de Bree water straat kwam. Bij on derzoek bleek men slecht vleeschafval te koken. Dit werd in beslag genomen en vernietigd. Zaterdag kreeg een politieagent bij de sluizen te Vlissingen hevig verzet van een man, aie hij wilde arresteeren omdat hij in staat van dronkenschap de orde verstoorde. Een tweede agent kwam le hulp, het verzet duurde echter voort, en werden van een der politiemannen de kleereu deerlijk gehavend. Ten slotte gelukte liet den woesteling naar het bu reau over te brengen. Ui t Walcheren. Als drieraaandelijksch verslag van den diaconessenarbeid op Walcherens N. W'. deel, zond men ons de volgende op gave: In de aïdeeling Oostkapelle c.a. wer den door de zuster gebracht in de maan den April—Juni 731 bezoeken, verdeeld als volgt: Oostkapelle 123, Grijpskcrke 55, Serooskerko 167, St. Laurens 57, Vrou wepolder 5. Alleen uit Oostkapelle werd een gift ontvangen voor genoten hulp en wel eep van f 2.50, waarvoor hartelijk dank. Aan bezoeken voor T. B. 0. werden gebracht 161 en voor belangstelling 163. Werk te over dat werkelijk ook uw fi- nancieeleu steun buiten uw jaarlijksche contributie wel waard is. Zaterdagmiddag had te St. Lau rens L. K. bij het ringrijden het onge luk van zijn paard te Vallen. Hij kwam terecht in de rijbaan vóór zijn paard en kreeg daarvan een trap op zijn kaak been. De onmiddellijk ontboden genees heer achtte opneming in het gast huis te Middelburg gewenscht. De boe stand is thans redelijk. Toen Vrijdag de koopman d. II. uit Oostkapelle met zijn koopwaar naar Grijpskcrke ging werd hij onderweg aan" gereden door een auto. De hit kwam half in de sloot terecht zoodat eeni<ge koop waren uit den wagen vilden en verschei dene eieren braken. De koopman zelf kwam er met eenige lichte kwetsuren af, zoodat een en ander nog tamelijk goed afliep. De gemeenteraad van R i 11 h e m hield Vrijdagmijcldag een openbare ver gadering. Alle leden waren tegenwoordig. De voorzitter deelt mede, 'dat als uit- keering van liet winstaandeel van den Vee- en vleeschkeuringsdiienst Vlissingen over 1915 is ontvangen een bedrag van f 19.62. Een adres van J. Cysouw óm toeken ning van subsidie voor een autobus dienst RitthemSouburgMiddelburg, wordt, als zijnde ongezegeld, niet be handeld. De verordening op de heffing van géi den voor het hebben van een standplaats met een woonwagen binnen de gemeente wordt gewijzigd in dien zin, dat in plaats van f 0.25 slechts een Tiedrag van fO.10 zal worden geheven. Daarna wordt de begrooting van het dienstjaar 1927 en de rekenïtog over 1925 aangeboden. In de commissie belast met het nazien der rekening worden benoemd de heeren P. J. de Pagter en C. Wisse Pz. Uit Zuid-B eve land. In de Vrijdag gehouden vergade ring van den raad der gemeente Hoe- dekenskerke was de heer D. de Begt met kennisgeving afwezig. De voorz. deelde o.a. mede dat naar aanleiding van een opmerking, gedaan in de voorgaande vergadering door den heer Johs. Boone inzake verlaging van den leeftijdsgrens, waarop men recht krijgt op ontslag als lid van de brand weer, B. en W>. geen termen aanwezig achten om den raad voorstellen te doen met betrekking tot de wijziging van de desbetreffende verordening. Tot lid van het burgerlijk armbestuur, vacature P. J. Verburg, werd benoemd de beer B. Louisse met 5' stemmen^ (tegen 1 op den lieer M. van den Durpel. Aan H. Jaspersc werd met ingang van 1 Juli j.l. verkocht een stukje uitweg, door hem van de gemeente in erfpacht bezeten voor de som van f400. De tot dusver le betalen erfpachtscanon be draagt pl.m. f 15 's jaars. Vervolgens hadden uitvoerige bespre kingen plaais over de aansluiting van de gemeente aan het electrisch net. Besloten werd aan Ged. Staten te berichten1 dat het nut van aansluiting door den raad zeer zeker wordt erkend, doch dat de door dat college geéischte garantie te hezwarend wordt geacht, terwijl het den raad billijk zou voorkomen dat de ge meenten door hot storten van gelden in dit garantiefonds ook medezeggenschap zouden krijgen in deze maatschappij. De raad is en blijft echter gaarne bereid tot verdere onderhandelingen over deze belangrijke zaak, zoo deze op moer bil lijke wijze kunnen worden gevoerd. Te Schore werd een "koe van den landbouwer G. aangereden door een vrachtauto van dc firma F. u# Goes, ten gevolge waarvan liet dier kwam te vallen en een poot bralt, en moest worden afge maakt. De politfle stelt een onderoek in.. Op initiatief van den heer Polcij, is den ouden menschen uit het huis der ar menverzorging „Vrederust" te Ierse- ke door een zevental eigenaars van luxe auto's een aangenamen en voor velen onverge. te lijken dag bezorgd, door een rit over Goes, Heinkenszand, Middelburg naar Vlissingen. Na, een bezoek aan het strand en menigvuldige tractaties, waren de oudjes omstreeks half negeu weer (huis. De wijkzuster maakte den tocht mede. Na ingezet le zijn met een vecht partij 'op den eersten avond, waarbij gebruik van het mes werd gemaakt door den woesteling P. v. M. en A. S. steek wonden in het gelaal opliep, zoodat ge nees- en heelkundige hulp moest wor den ingeroepen, had de Kruining- sche kermis overigens een rustig ver loop. Uit Zeeuwse h-V laanderen 0,D. Bij de op Vrijdag j.l. te Zaam slag plaats gehad hebbende verpach ting 'van de gronden in den nieu wen ingedijkten polder in het Hellegat, waren de prijzen gemiddeld ongeveer f 80 per gemet. Het komende jaar zal de polder geheel met koolzaad bezet zijn, heigeen een prachtig gezicht belooft. -o Uit Zeeuwse h-V laanderen AV. D. Even buiten Schoondijke reed 'n motorfietser met duorijder in vrij snel le vaart naar Breskens. Door 't springen van een band werden beide rijders van het voertuig geslingerd. Een liep vrij wat kneuzingen op, de ander brak den pols. Geneeskundige hulp werd ingeroe pen, waarna de beide rijders, uit Nieuw- dorp afkomstig, naar het ziekenhuis in Oostburg werden vervoerd per auto. 10 gramsbollen Haakzijde 9 cent. Dameskoueen 79 cent. Machinegaren 500 yarde 13 cent. Hacdgaren 200 yards 5 cent. Damespantalons met Ajour 59 cent. Dameshemdein met Ajour 59 ct. Dameenachthemden mot Ajour 129 cent. Dames Combiné'B met Ajour 98 cent. Karpetten 695 - 495 - 349 ct. Stroomatrassen 240 - 195 - 169 cent. Koopt nu. Opruiming. Fa. H. L. HENORIKSE, Gravenstraat, Middelburg. (Ingez. Med.) GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. (Slot.) .Verkoop grond. In verband met het ontvangen schrij ven van den Minister van Arbeid, betref fende verkoop van een perceel grond in de Buteuxstraat, stellen B. en W. voor het bedoelde perceel le verkoopen voor den prijs van f3175.50, vermeerderd met f 761.20 rente door de gemeente aan bet Rijk voldaan door de storting van de annuïteiten en onder voorwaarde, dat ten behoeve van de aangrenzende perceelen van de Nieuwstraat uitweg wordt verleend en de kooper f 8.per vierk. M. betaald voor aanleg van straat en rioleering. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Brandweer. Aan do ore is het ontslag en be noeming van een bestuurslid van den Brandweer. De aanbeveling luijdt: 1 P. Verheul, 2 A. Euijs. De heer Geluk is ui,t de gemeente ver trokken, derhalve wordt hem eervol ont slag verleend. De heer Suurmond deelt mede dat het brandweerbestuur heeft aanbevolen: P. Verheul en G. Kruithof. Benoemd wordt de heer P. Verheul. (2 stemmen op den heer Kruithof, en op <len heer Buijs.) Honorarium gemeen teopzichter. Door den gemeente-opzichter is toet zicht gehouden bij de bestrating en rio leering t»n de z.g. Keizersbaan, waarom wordt voorgesteld de ingediende decla ratie ad f 65 te voldoen, daar hij niet ver plicht was op bedoelde werken toezicht te houden. De heer Kodde is tegen deze gratifi catie. De heer de Priester zegt dal hij werk geleverd heeft, waartoe hij niet verplicht is. Daarom is spr. vóór hot voorstel. De heer C ij s o u w wil dat dc belang hebbenden van de Keizersbaan liet be talen. Het voorstel wordt verworpen met 7 ïegen 4 sltemmen. De heer de Priester zegt, dat hij het nu in rechten op kan eischen. Rondvraag. De heer L a s o u vraagt of de tweede gemeentewerkman werkelijk noodig is. De voorz. zegt dat de eerste ziek is. De heer 0 ij s o u w wijst er op. d(at hel hout niet gesnoeid is bij den Visoweg. De heer M ar ij s vraagt of het verbod van prikkeldraad opgeheven is. De voorz. zegt dat hiertegen gea geerd wordt. De heer de Pagter zegt dat de straatverlichting geheel uit braadt. Dit lijkt spr. in dezen tijd niet noodig. De heer Suurmond wijst op het verkeerd plaatsen van steenen op den hock van de Vrjjbrugslraat en den Mid- delburgsclien weg. POLDER WALCHEREN. In de Zaterdagmorgen gehouden al gemeene vergadering van liet bestuur rau den Polder Walcheren waren zooals reeds in het kort vergeld, met den voor zitter, dan heer mr. II. F. Lantsheer aanwezig 3 raden en 19 commissarissen. Afwezig waren met kennisgeving de raad Dumon Tak en de commissarissen, de Rijcke, Polderman en jlir. Boögaert en zonder de commissarissen Groosinan en v. d. Minne. Nadat de tijdelijke grilfifer, de heer mr. A. J. van der Weel, dc notulen der voorjaarsvergadering had voorgelezen, werd naar aanleiding daarvan door den heer H u s o n gewaagd de notulen in het vervolg bij oe stukken ter visje le De voorz. zegde overweging too. Blenoeming Griffier. Aan de orde was vervolgens de be noeming van een grilffier. Daar niemand het woord verlangde over de voordracht werd tot stemming overgegaan, waarbij de heeren Franse en de Koster als stemopnemers fungeer den. Uitgebracht werd 21 stemmen zooals gemeld op den heer Graaf van Lynden leu 2 briefjes droegen den naam van den heer mr. P. C. Adriaanse, die onder de 44 sollicitanten behoorde. De voorz. meende dat deze stemmen van onwaarde waren, daaj" 2. i. de voor dracht bindend is. De heer Huson en Jeroniraus kunnen daarvan in het reglement niets vinden. Er staat alleen voordracht zonder meer. De Voorz. meent, dat een voordracht altijd bindend is, in tegenstelling met een aanbeveling en hij meent, dat het dag. bestuur toch ook wel wat invloed mag overhouden, op een benoeming als deze. De heer mr. II e ij s e wijst er op, dat aan H.' M. de Koningijn, een aanbe veling wordt gedaan voor de be noeming van een voorzitter of een raad en II. AI. vrij blijft die aanbevelifcig te volgen of niet, maar bij een voor dracht is het heel wat anders. Grenswijziging polder Na langdurige onderliaudclfliig met Ged. Staten althans met een commissije uit dat college, kwam het Dag. Bestuur met een voorstel om hel poldertje „Oude Haven", behoorendc aan de gemeente Aliddelburg binnen de grenzen van den polder te trekken en een nadere om schrijving van oe grenzen van den pol der in het bijzonder reglement op le nemen, terwijl ten slotte wordt "bepaald, dat de gebouwde eigendommen in de „Oude Haven" niet schotpliichtig zullen zijn. De Voorz. lichtte dijt voorstel toe en wees er op, uat de bijvoeging van dien polder geschiedt uit een waterstaat kundig oogpunt. De heer Jeronimus meent, dat de grens bepaling van den polder niet in. historische lijn gaat. Zooals uit do ar chieven blijkt, moesten vroeger de steden voor hun eigen zeewering zorgen en zoo is bijv. eerst sedert hot graven van het kanaal Aliddelburg bevrijd van het over- stroomen der kaden. Alen dient ook nu het gebouwd iu de steden vrij te stellen. Tegen betaling door de steden bij calami teit heeft spr. totaal geen bezwaar, maar wel tegen betalen alleen om de eigenaren van ongebouwd le ontlasten. Mede namens de andere aanwezige commissarissen voor het gebouwd, de heeren v. d. Harst, Huson en Barentscm stelt spr. het volgende amendement voor op het art. betreffende het heffen vatt dijkgeschot behalve a. in de gemeente Aliddelburg alle terreinen en gebouwen binnen de vesten en voormalige vesten- J). in de gemeente Vlissingen alles wat ligt ten Zuiden eii 'Westen van dje Arsenaalstraat, lot aan de zee, Lampsen- straat, Aagje Dekenstraat en Coosje Bus- kenslraat. in de gemeente Veere, alles wat ligt binnen de oude wallen. d. in de gemeente Arnemuidcn, alles wat ligt binnen dc oude wallen. De voorz. zegt dat reeds iu 1870 de steden binnen den polder zijn gevallen, het verschil is alleen dat zij tot nu toe niet mede betaalden. De heer Jeronimus meent, dat men ook binnengrenzen van den polder moet aanwijzen en zoo Middelburg niet onder den polder zal vallen. De heer c ij s e vraagt of dan niet

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1