Ho. 157 Woensdag 7 Juli 1926 MIDDEL 169' Jaargang. Bij dit nummer behoort eon Bijvoegsel. 8 S E SS L A N D. «VER I1ET VEftDItAG MET BELGIË Naar men ons nader mededeelt zullen in de buitengewone algemeene verga dering der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel op 12 dezer te Utrecht te hou den behalve de reeds genoemde heeren prof. v. Eijsinga en oud-minister Bon- gaerts ook nog als inleider optreden de heeren prof. dr. G. Moresco 'te Den Haag, buitengewoon hoogleeraar aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam en prof dr. H. T. Colenbrander, hoog leeraar aan de rijks universiteit te Lei den. Deze heeren zijn alsnog uitgenoo- digd op dringend verzoek van eenige de partementen der maatschappij. DE GEZANTSCIIAPSPOST TE WASHINGTON. Naar „De Stand." verneemt is den heer H. Colijn de gezantschapspost te Washington aangeboden. Deze heeft daarvoor bedankt. dat onder deze omstandigheden meer dan gewone zorg is geboden bij het be antwoorden van de vraag of inderdaad belangrijke bedragen aau nieuwbouw ■worden besteed. Uit Stad Provincie. VERBlÖDEN VERVOER AAN DE BELGISCHE GRENS. De minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft, ingaande heden, ingetrokken zijn beschikking van 29 Juni j.l., waarbij verboden werd liet vervoeren van Iierkauwende dieren en varkens uit een kring, omvattende Baarle-Nassau dorp, voor zoover dit vervoer plaats heeft .per spoor of per as. Verboden is het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit naar of bjfhnen een kring, omvattend© de gemeente 'Baarle-Nassau, benevens het vervoeren of doen ver voeren van herkauwende dieren en var kens binnen een strook in de provin cies Zeeland, Noord-Brabant en Lira burg langs de Nederland sch-Belgische grens en in de gemeente Vaals, Wilttem en Bocholtz langs de Nederlandsch-Duit- sche grens, ter breedte» van 300 meter. .*De minister heeft bepaald dat, wan neer bijzondere redenen afwijking van deze verboden noodzakelijk maken, zoo- -danige afwijking kan worden toegestaan door den burgemeester van de desbe treffende gemeente, onder de door den betrokken inspecteur van den; veeartsehijl- kundigen dienst aan te geven voorwaar den. Teneinde deh grensbewoner-veehou der zoo min mogelijk last te bezorgen, heeft de directeur van den veearLsenij- 'kundigen dienst den betrokken inspec teurs aangeschreven, voor welke gevallen naai" zijn meening algemeene onthef fingen van liet vervoerverbod kunnen worden verleend, onder de daarbij mede gedeelde voorwaarden. Voordat de Commissaris der Ko ningin, Jhr. mr. J. W» Quarles van Uf- ford, gisterenavond1 de zomerzitting der Staten van dit gewest opende, werd van af de publieke tribune door den heer van Ès een foto vau de vergadering genomen. Omt 9 <uur reeds werd een afdruk aan den Commissaris der Koningin aangeboden. Na het sluiten der zitting wachtte den leden een verrassing. Plotseling gloeiden de mooie groote kronen in de Statenzaal electriseh. De -kaarsvorm is behou den gebleven, zoodat 't aspect niet is ver anderd. Maar ongetwijfeld zal het de ver lichting ten goede zijn gekomen. Met ingang van 16 Juli a.s. is de rijksveldwachter brig.-tit. J. C. G. Jansen, alhier overgeplaatst naar Deurne( (N.-Br.). Deze (maand geeft het Middel- burgsch Muziekkorps alhier nog de volgende uil voeringen: 14 Juli des avonds 8 uur in het Schuttershof; 18 Juli des morgens 8 jiur in de Abdij; 23 en 30 Juli telkens des avonds 8 uur op het itoleu- water. DE WERKGEVERS OVER DE HUISVES TING DER RIJKSVERZEKERINGS BANK. Het Verbond van Nederl. Werkgevers beeft aan den minister van A., H. en N. een adres gezonden, waarin het zegt de berichten over de plannen tot het ver schaffen van een nieuwe huisvesting a,an de Rijksverzekeringsbank, met bij zondere belangstelling te hebben gevolgd, omdat de benoodigde kosten indirect, n.l. in den vorm vau premies, moeten wor den opgebracht door de Nederlanjdsche werkgevers. Hetgeen ter zake bekend is geworden geeft het verbond aanleidiflg tot eenige ongerustheid. Er schijnen n.l. plannen te bestaan een nieuw gebouw te Am sterdam te stichten ,dat niet minder dan 5 a 6 millioen gulden zou moeten kos ten. Vanzelf dringt zich de vraag naar voren, of niet op minder kostbare wijze, de benoodigde huisvesting zou kunnen worden verkregen. In dat verband wijst het verbond op het bericht, dat de Rijksgebouwendienst een nieuw leegstaand .gebouw te Delft, aanvankelijk bestemd voor de Tech nische Hoogeschool aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank heeft aangeboden. Dit gebouw beeft pl.m. 7 millioen gulden gekost en is niet in gebruik genomen om dat er geen behoefte aan de ruimte be stond en de voltooiing nog belangrijke uitgaven zou eischen. Bovendien schijnt nog geenszins vast te staan, hoe de organisatie der Rijksverze ringsbank zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. Tol voor eenigei iarcin werkten op deze Bank niet minder dan pl.m. 1400 .ambtenaren ,doch tengevolge van de sedert ingevoerde decentralisatie van de werlczaamheden kon dit aantal op pl.m. 800 worden teruggebracht. Ver dere wijzigingen te dezen schijnen aller minst uitgesloten. Het Veï-bond is derhalve van oordeel, Uit Middelburg Uit Vlissingen. Burg. en weth. van Vlissingen stellen den gemeenteraad voor in ver band met de bepalingen der pensioen wet, zooals die het laatst zijn gewijzigd bij Kon. besluit van 22 Maart 1926, van premie, dié betaald moet worden voor inkoop van pensioenen voor amb tenaren voor den diensttijd vóór 1 Juli 1922, welke om de een of andere roden nog niet voor pensioen geldig was, ééin vierde op dc ambtenaren te verhalen. Dit verhaal zal ook dienen te worden toegepast op de ambtenaren, die op 1 Mei 1913 Feeds in dienst der gemeente) waren en voor wie de gemeente geten bijdragen voor eigen pensioen en even min inkoopsommen verschuldigd is. Ech ter moet bij pensïoeneering het pensi oensgedeelte, hetwelk betrekking heeft op den in de gemeente doorgebrachten diensttijd jaarlijks aan het pensioenfonds uitgekeerd worden. Door inkoop van diensttijd wordt dit pensioensgedeelte derhalve grooter. Ook stellen Bi. en W. een verhaal tot een vierde voor van de som voor inkoop van na 1 Juii 1922 vallenden lijd, te weten onbezoldigden en zijdelingschen dienst na 1 Juli 1922 vallenden tijd, en fijdelijken dienst na 1 Juli 1925, doch niet voor den tijd op wachtgeld doorge bracht. Ook op boventallige leerkrachten wil len B. en Wt. de pensioenkorting toepas sen, die op andere ambtenaren en on derwijzers wordt toegepast. Volgens de rapporten van het georga niseerd overleg had men bezwaren te gen het verhaal, doch burg. en weth. meenen, dat, waar de pensioenwet de mogelijkheid heeft geopend om dienst tijd welke op grond van de vroegere wet niet met pensioen kon worden ver golden, alsnog voor pensioen geldig te maken, het billijk is, dat de ambtenaar daarvoor een deel der inkoopsom be taalt. Nu daarnaast de wet het tevens mogelijk maakt den onbezoldigden zijde lingschen dienst na 1 Juli 1922 en den Üjdelijken dienst na 1 (Juli 1925 later voor pensioen te doen medetellen, vinden zij het tevens- billijk, dat op den betrokken! ambtenaar ook van den inkoop van dezen diensttijd een vierde deel verhaald wordt. Zij merken hierbij nog op, dat degenen, die tijdelijken dienst hebben ingekocht, daarbij de verklaring hebben afgelegd er genoegen mede te nemen, dat even tueel een gedeelte van de inkoopsom op hen wordt verhaald. Ten aanzien van de gevallen waarvoor len slotte nog de ophaaldienst der pri- vaaltonnen door den reinigingsdienst in werking zou moeten blijven, werd in de raadsvergadering van 27 November 1925 een bedrag van f10 per ton voor het eerste halfjaar 1926 vastgesteld,, hetwelk dc eigenaren der perceelen, wier priva ten nog niet aan het gemeente-riool wa ren aangesloten, zouden moeten betalen. Voor het ophalen van 26 privaattonnen werd het genoemd bedrag gestort, ter wijl thans daarvan nog 20 tonnen wor den opgehaald. Voor het ophalen van deze tonnen gedurende het tweede half jaar 1926 stellen B. en W. weer f10 per ton voor. De commissie voor de gemeen lewcrken kan zich met dit voorstel eenigen. Overeenkomstig het verzoek van den heer A. J. Kuipers q.q. stellen B en "Wl Schcldestraat te verkoopen tegen f 14 per M.a ol in totaal voor f1638, De vorige weck is, zooals men zich zal herinneren, te Vlissingen een Zwcedsch vliegtuig, afkomstig uit Oslen- de, wegens schroefdefect geland. Het was bemand door een Nederlander en twee Duitschers. Nadat door de Marine een andere sohroef was verschaft, heeft het zijn reis voortgezet naar Zweden. Thans echter is bij de politie te Vlis singen bericht ingekomen van de politie te Ostende, dat dit vliegtuig ontvreemd was aan een Belgischen vliegdienst. De Belgische merktcekcns moeten toen zijn overstreken <?n vervangen door Zweed - sche merkteekens. Deze zonderlinge zaak is thans in on derzoek. Uit Walcheren. Op de agenda van de Vrijdag te houden vergadering van den gemeente raad van O. en W-. Souburg staan (behalve het elders in dit nummer ver melde voorstel inzake het veer te Abee- le) o.a. de volgende punten: faillissement Woningbouwvereeniging; verkoop van een perceel grond in de Buteuxstraat aan hél rijk voor f3175 80, vermeerderd met f761.20 rente door de gemeente aan het Rijk voldaan door de storting van dc annuïteiten; ontslag en benoeming bestuurslid brandweer (aanbevolen worden: 1. P. Verheul; 2. A. Buijs); honorarium gemeente-opzichter (f65 voor niet verplicht toezicht bij de bestra ting en rioleering van de z.g. Keizers- baan). Voorts wijziging begrooting en recla mes. Toen de heer P. Florusse, Secretaris der gemeente Zoutelande, gisterna middag per auto van daar huiswaarts keerde, kwam van tegenovergestelde richtijng hem een auto te gemoet. Door dat een grinthoop op den kant van den weg lag was de ruimte om elkander te passeereu zoo nauw dal de auto van den secretaris in de sloot terecht kwam. Had hij niet zooveel uitgeweken dan was een botsing van beide auto's onvermijdelijk geweest. Door dadelijke toegesnelde hulp, werd met vereende kraéhtcn de auto op den weg gebracht en 'kon hij zonder on gelukken of schade aan zijn auto de reis huiswaarts voort zetten. Ilad de dhauf- feur van de tegemoetkomende auto op een juist daar aanwezige breedte van den weg even gestopt, dan had dit onge val zeker niet plaats gehad. Uit Noord-Beveland, Dinsdag j.l. tegen elf uur v.m. werd te Wissenkerke brand ontdekt in een sleenen schuurtje, in gebruik bij den klem-landbouwer P. S., di(e èr zijn vee stalde. De koeien liepen gelukkig buiten en de 2 kalveren konden nog gered wor den. Alleen de muren zijn blijven staan Als vermoedelijke oorzaak noemt de een het spelen van kinderen met lucifers, de andere hooibroei. Het schuurtje was verzekerd, de inhoud ni(et. Er was pas hooi in geborgen. Het pleit voor de brandweer, dat het op 2 M. oostwaarts staande perceel kon behouden blijven, terwijl van het dichter bijstaande houten Wagenhuis aan den westkant de belen dende wand wel werd aangetast, maar niet in vlammen opging. HET MODERNE ZEEPPOEDER heeft een ommekeer ge bracht in de tot nu toe gevolgde waschmetho- den. Thans behoeft geen huisvrouw den wasch- dag met tegenzin tege moet zien. Door Ririso te gebruiken brengt ge Uw wasch vroeg aan de lijn. De Lever's Zeep Mij. Vlaardingen. (Ingoz. Med.) Cadzaud en deelde het geval mede aan de politie aldaar, die den man de tij ding moest geven, dat den vorigen dag een jongen was verdronken. Na lang zoeken werden op een eenzame plaats een rijwiel en de kleederen ge-vondlen, die de vader als aan zijn zoon loebehoo- rende, herkende. Tot heden is nog geen bericht binnengekomen omtrent het vin den van het lijk van den door een on geluk om het leven gekomen jongen. De restauratie van den toren van het stadhuis te Aardenburg nadert zijn voltooiing Het aangebouwde ver lengstuk is onder dak. Over liet algemeen, zoo meldt onze berichtgever, wordt hel niet mooi ge vonden, en doet de toren thans denken aan een groote duiventil. Hulde bracht spr. aau den directeur, die dit heeft tot stand gebracht. Zeer gewaardeerd wordt het, dal het gemeen tebestuur een autotocht door Walcheren met ververschingen aanbood. Met de beste wenschen voor het spoe dig geheel herstel van den burgemeester, eindigde spreker. Hierna werd onder leiding van dr. Unger dc oudheidskamer in oogenscbouw ;e nomen Uit Zeeuwse h-V laanderen O.D. Vrijdag heeft te Westdorpe een tweede vergadering plaats gehad van den z.g. „dubbelen raad" in verband met de grenswijziging met Sas van Gent, ten einde het rapport aan Ged. Sfcaten op te stellen. Dit rapport was echter nog niet geheel in concept gereed. Eenige stuk ken er uit werden voorgelezen. De voorzitter, (burgemeester Hendrik- se) wees in zijn toelichting er ook nog o-p dat bij een bezoek aan den weg in den Canispolder, die volgens het plan van Ged- Staten ajan Westdorpe zou wor den toegewezen, gebleken is dat het duizenden guldeus zal kosten om dien weg in orde te lir ij gen. Voorts wees hij op de arbeidskwestie. Reeds thans be staat er in Sas een tekort aan werk krachten. Voor Westdorpe is het van groot belang dat de strook apn de over zijde van het kanaal behouden blijft. De voorzitter deelde mee dat iiet in zijn bedoeling ligt deze of de volgende maand met een raadslid en eeu com missielid in Middelburg en Den Haag op audiëntie te gaan. De commissie wees daarvoor den heer Dierick aan. Uit Zeeuwse h-V laanderen W. D. Omtrent het ongeval bij het zwem men te 0 ad zand, meldt men ons nog het volgende: De bijna 38-jarige Oh. Slocks uit Aar denburg was Zondag 1.1. met toestemming zijner ouders naar Cadzand gegaan om te zwemmen, doch keerde des avonds niet terug. De vader, die ongerust was voor hem 317 M 5 bouwgrond aan de geworden, begaf zich des Maandags naar VEREENIGING VAN DIRECTEUREN VAN REINIGINGS- EN ONTSMETTINGS DIENSTEN IN NEDERLAND. Zooals elders in dit nummer gemeld, werden de deelnemers van de Vergade ring van bovengenoemde verceniging he denmorgen officieel len stadhuizc ont vangen Voor deze ontvangst waren aanwezig de beide wethouders, de gemeentesecre taris, de gemeente-archivaris en de raadsleden mevrouw Cornó en de hee ren Cornelisse en Hondius. De heer de Veer noemde het een aangename taak namens de gemeente het welkom toe te roepen. Het is altijd een genoegen als Middelburg gekozen wordt voor een jaarvergadering, maar in het bijzonder is 'dit thans het geval, na het geldt de vertegenwoordigers van een zeer belangrijken tak van gemeente dienst, en daarom heet spr. de dames en hoeren bijzonder welkom. Ook hier is deze (ak van dienst zeer vooruitge gaan. Uit de komst blijkt, dat men ook be lang stelt in dien dienst te Middelburg De dienst is vooruitgegaan in economisch en in hygiënisch oogpunt. Nu 25 jaar ge leden en thans geeft een groot verschil; toen kostte de dienst nog geen f 10 000, thans f 50.000. Het was toen de tjjd van de beroemde „putjesscheppers" en van den belastingbetaler, die alleen vroeg hoeveel moet ik betalen, maar zich niet bekommerde om een. ander. Toen was dc toestand slecht in economisch en hy giënisch opzicht. Het ophalen van vuil enz. werd aan den minsten inschrijver verpacht, die werkte met slechte ver voermiddelen en paarden. Het schoon houden der straten was bij politiever ordening aan de inwoners opgedragen, maar deze konden zich abonneeren bij het Armbestuur, dat hel werk opdroeg aan bude en aan gebrekkige menschen. Nu zullen de aanwezigen kunnen hooren en zien hoe de dienst thans is ingericht en een vergelijking kunnen maken Als dan hun oordeel goed is, en zij meenen het meerdere geld goed besteed is, dan zal dit dankbaar worden aan vaard door het gemeentebestuur, den raad en de belastingbetalers. Dc voorzitter der vcreeniging, dc heer 0. de R u ij 1 e r uit Arnhem, bracht dank voor de verschillende woorden Men is gaarne naar Middelburg gegaan. Men wist, dat daar, gedachtig aan do spreuk, „Luctor et Emevgo" een strijd is gevoerd om wat eigenlijk samenging, was te ver anderen Hoe men den dienst aan deh pachter heeft moeten ontrukken KERKNIEUWS. Heden herdenkt ds. J. P. van Melle zijn 25-jarig jubileum a Is predikant bij de Ned. Herv. gem. te Kraiingen Noor zijn overkomst naar Kralingen in 1901 stond hij resp. te Reeuwoude en te Sluis. De jubilaris werd 22 Aug. 1861 te Wis se kerke geboren. Hij was aan vankelijk bestemd voor officier. In 1£7S ving hij zijn militaire loopbaan aan, dóch in 1864 verliiel hij den dienst. In 1890 deed hij zijn proponen ts-examen. Ds. van Melle is een der oprichters van het ipili|tair-tehuis te Middelburg. ficllorsing ds. Van Duynjbn gehandhaafd. Men meldt aan het Hand- over de ver gadering van de classis Haarlem der GerefKerken Na een bewogen zitting is men alleen tot eeu beslissing inzake de aangele genheid ds. Van Duynen gekomen. Deze had zich bereid verklaard, zich aan do dogmatische uitspraak van As sen ambtelijk te houden .alleen had hij als zijn overtuiging uitgesprokeh, dat ze niet mag zeggen, dat God zulk een opvatting in Zijn woord ook metterdaad van ons cischt De classis heeft echter met deze verklaring geen genoegen ge nomen en de schorsing, eenmaal door den kerkeraad van Haarlemmermeer O.- 2ijde uitgesproken bestendigd. Naar deu indruk van velen, heeft vol gens genoemd blad, deze classicale ver gadering de partijen niet nader tot el kaar gebracht. Het wachten is nu maar op de vol gende vergadering, die reeds de volgen de week wordt gehouden. o- Ned Herv. Kerk. Aangenomen hel beroep naai' Leeuwarden door dr. O. Norel, eni.pred. te Heemslede, vroeger te Vlissngien. Aangenomen het beroep naai" Amster dam door ds. L. Boer te Vriezenveen; (van 1916'20 te Ierseke Aangenomen naar Kloetinge Joh. A'. jjjuams te Rjjswijk (Geld.) Geref. Kerk. Beroepen te Paesens e. a. ds. 1. K. Wessels te Veere Bedankt voor Aagtekerke A. de Blois te Dirksland. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Museum Guido Geze-11 e Te Brugge is een vcreeniging opge richt, die zich ten doel stelt, op initia tief van hel Davidfonds het geboortehuis van Guido Gczelle, dat door de stad' is aangekocht, in te richten nis litte rair museum, dat hoofdzakelijk den priester-dichter zal gewijd zijn. In de jongste bijeenkomst van den gemeenteraad is- een ontwerp van over eenkomst goedgekeurd, waarbij de stad

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1