*fc MIJNHARDTS Dinsdag 6 Juli 1926g 169* Jaargang. OURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. SIHHEHLAHD. DE EERSTE KA SIER VERKIEZINGEN. In verband met de a.s. Eerste Kamer verkiezingen brengen we in herinnering, dat dit jaar slechts de helft van he|t aantal leden van dat lichaam aftreedt. Voor de verkiezing zijn, zooals men weet, de provincies (wier Prov.. Staten de le den der Eerste Kamer kiezen) in vier groepen verdeeld: groep I N. Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg; groep II Gelderland, Overijssel, Gro ningen en Drenthe^ groep III Noord Holland en Friesland; groep IV Zuid Holland. Dit jaar treden alleen de 13 leden af der tweede groep en de f2 leden van de vierde groep. Bij de verkiezing geldt het stelsel Van evenredige vertegenwoordiging, met dien verstande dat elke stem. naar rjplang der provincie waar zij is uitgebracht, geldt voor het volgend'aantal stemmen in ver band met het bevolkingscijfer der pro vincie. N. Brabant 11/, Gelderland 120, N. Holland 171, Zuid Holland 208, Zee land 59, Utrecht 80, Friesland 77,Overijs sel 95, Groningen 82, Drenthe 61 en Limburg 100. De atredende leden zijn nu: Voor groep II: R. Kath.: Arntz, Dobbelman en v. d. Lande: 2 Anti rev.. 3 S. D. A. Rugge; 2 Vrijh. BI.: Smeenge; 1 Vr. Dem, Diepenhorst en Franssen; P.: Hermans, Mendels en Van Nagell v. Ampsen en "Westerdijk; 2 Chr. Historïschende Vos v. Steen- wijk en Wassenaer v. Catwijck. En voor groep IV 3 Anti Rev.: Anema, Amelifnck en Briët 3 S. D. A. P.: Danz, Ossenaorp en De Zeeuw; 2 Chr. Hist.: de Gijselaar en v. d. Hoeven; 2 R. Kath.: v. Voorst tot Voorst en Wjttert v. Hoogland©; 1 Vr. B.: Rink; 1 Vrijz. Dem.: Slingenberg. Verbinding der lijsten van eenzelfde partij in de bekle groepen is toege laten. Mr. ZIMMERMAN. Mr. Zimmerman, die gister uit Wec- nen naar Rotterdam vertrok, zal naar gemeld wordt, naar de Ver. Staten rei zen, waar hij eenige lezingen z&l houden voor het Institute of Politics te \V,il- liamslown (Mass.) en aan de Columbia Universiteit te New-York, welke laatste lezingen een deei uilmaken van een serie lezingen over hel internationale pro bleem. ledig onderzoek ni,et heeft kunnen uit wijzen dat het binnenbrengen van mond en klauwzeer in Engeland is gebeurd met besmette Nederlandsche varkens, heeft Minister Guinness gezegd dat zijn aandacht hierop® gevestigd was liet re sultaat van onderzoekingen in Neder land doet het echter redelijk vast staan dat geslachte dieren in Engeland zijn binnengekomen in zeer besmettelijke sla- dia van mond- en klauwzeer, daar het in Nederland mogelijk is dat varkens van boerderijen, waar mond- en klauwzöbf heerscht vervoerd worden naar slacht huizen, diia varkens naar Engeland expor teeren. Hij was niet in staat het invoer verbod voor Nederlandsche varkens te wijzigen of op te heffen, zoolang het risico van het binnenbrengen van de zjjekte niet was uitgeschakeld. Uit Stad an Provisie. GELDELIJKE GEVOLGEN VAN ZIEKENHUISVERPLEGING. Het hoofdbestuur van de Zuid-Höl- ïandsche Vereeniging Het Groene Kruis stelt zich voor binnenkort een buitenge wone algemeene vergadering uit te schrijven ter bespreking van het rapport, dat een commissie heeft uitgebracht over de verzekering tegen de geldelijke gevol gen van ziekenhuisverpleging. De commissie stelt aan het hoofd bestuur voor te besluiten I. a. dat 'de afdeelingen onderaf- deelingen kunnen vormen voor de ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van ^ziekenhuisverplegingb. dat de regle menten cn eventueele statuten der ón- derafdeehngen aan de goedkeuring van het hoofdbestuur zijn onderworpen; dat in overleg met reeds bestaande on derafdeelingen een aantal bepalingen zal worden vastgesteld, die in de reglemen ten van de onderafdeelingen zullen moe ten worden opgenomen II. en een Centrale Commissie voor de verzekering tegen de geldelijke gevol gen van ziekenhuisverpleging te benoe men, wier taak zal zijn; a. het hoofdbe stuur van advies te dienen in alle zaken betreffende de onderafdeelingen voor zie- fcenliuisverpleging; b. de oprichting van dergelijke onderafdeelingen te bevorde ren; c. toezicht te houden en leiding te geven aan het financieel beheer dier afdeelingen; d. van advies te dienen omtrent alle zaken waarover de onder afdeelingen zich tot hen zullen wen- schen te richten. IIE'I VERROD VAN VLEESCIIINVOER IN ENGELAND. Reuter seint ui,t Londen Antwoordende op een vraag betreffen de de mededeeling van de Nederlandsche veeartsenij kundige inspectie, dat een vol- Naar wij vernemen, is er ook voor Zeeland een comité in wording 'ter inzameling van gelden ter ondersteuning ning van de slachtoffers van de aardbe ving te Padang op Sumatra. Het wordt opgericht door vertegenwoordigers van Het Oranje-Kruis en het Roode Kruis. Binnenkort zullen nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. o Uit Middelburg. De heer P. J. Hageman, sedert tal van jaren werkzaam In de stationsre stauratie alhier is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot restaurateur in het station Meppel. Uit Viissingen. Tengevolge van het stopzetten van het vleesehvervoer van Vlissiingen naai* Engeland zjjn reeds meer dan 100 losse werklieden vau de sloom vaar t-m_ij. „Zeeland" bedankt. (de Z.)~ Uit Walcheren. Toen Vrijdagochtend 1.1. de vracht rijder D. met paard en wagen van Vrouwepolder kwam rijden richting Middelburg, kwam hem oj> den Vrouwen- polderschen straatweg de landbouwer K. per rijwiel tegemoet gereden. Ter hoog te van de aan dien weg gelegen wonljng van IC. stak dezen den weg over 0111 zijn erf op te rijden. Doordat hij links aan hield zonder den voerman te waarschu wen, lcwam hij bijna in aanraking met den kop van het paard. Dit maakte hem zoo woedend dat hij een op zijn erf lig gende 2 M. lange lat nam waarmede hij den vrachtrijder D. te lijf ging. Gelukkig voor dezen sloeg de woesteling de lat in tweeën op den wagen waarbij een helft in een met eieren gevulde mand terecht kwam die op den wagen stond, waardoor het grootste gedeelte stuk was. Daarop liep hij zijn wonipg binnen en greep een aldaar aanwezige revolver, sprong op de fiets en reed den inmiddels doorgereden D. achterna, dwong deze al razende en tierende met zijn voertuig stil te houden, trok de revolver ui,t zijn overhemd en richtte dit Wapen op D Gelukkig wist deze zijn tegenwoordig heid van geest te behouden en is hel waarschijnlijk aan diens kalm optreden te danken, dat hier geen ergere dingen zijn afgespeeld. D. heeft van het voorgevallene bij de politie aangifte gedaan. Deze heeft den verdachte in verhoor genomen, .terwijl de revolver een zware automatische rijks- revolver, geladen met acht scherpe pa tronen ten huize van verdachte werd in beslag genomen. Vrijdagmiddag hield de raad dpr ge meente Vrouwepolder een open bare vergadering, waarin alle leden, uit gezonderd de heer J. G. de Vlieger, die met kennisgeving afwezig was, tegen woordig waren. De voorzitter deelde mede dat de commissie uit de ingezetenen bedoeld bij art. 131 der gemeentewet rapport heeft uitgebracht omtrent aan bevindingen in zake het door B. en W. bij Ged. Stallen aanhangig gemaakte ontwerp van wet met memorie van toel. regelende de grenswijziging met de gemeente St. Lau rens, uit welk rapport bleek dat de com-1 missie zich ia haar geheel met liet ont werp van wet kan vereenigen. Het rap port werd den raad voorgelezen. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat de opbrengst van de plaatselijke in komstenbelasting en van de opcenten op de hoofdsom der rijksinkomstenbe lasting voor het belastingjaar l92G-'27 is geraamd op resp. f8000 en f2100 als mede dat de vergoeding over het jaar 1925 ngevolige art. 205, Ge lid der L. O. wet 1920 aan het gemeentebestuur win Veete te betalen f 104.88 bedraagt. Op een adres van de Ned. afdeeling van den intern, bond tegen vallende ziek te, houdende verzoek om als lid tot den Bond toe te treden, werd overeenkom stig het voorstel van B. en W. ml. a. s afwijzend beschikt. Voorgelezen werd een op verzoek van B. en W. door den gemeentebouwmees- ter uitgebracht rapport omtrent den toestand van het schuurtje van M. Din- gemansc, in de afd. Gapinge, waaruit bleek dat den toestand van dat schuurtje voor de voorbijgangers gevaar oplevert. De voorz. deelde don raad mede, dat Burg. en W cth., zoo Dingemans© voornoemd, tot afbraak van bedoeld schuurtje mocht overgaan, den raad machtiging vragen met Dinge- manse vnnul. in onderhandeling te tre den, ten einde door aankoop van een gedeelte van den dan vrijkomenden grond, te kunnen overgaan tot verbree ding op dat punt van de dorpsstraat, waardoor een gevaarlijke bocht uit ge noemde straat zou kunnen worden weg genomen, hetgeen hen in het belang van hel verkeer daar ter plaatse zeer vonschelijk voorkomt. Na breedvoerige bespreking van de aanvrage van B. en W. werd m. a. st. besloten B. en W. de gevraagde machtiging te verleenen. Naar aanleiding van de door Ged. Stalen toegezonden aanvullingscirculaire op de door dat college toegezonden, cir culaire regelende de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvan- .gers, waarbij de maximum jaarwedde van den thans in functie zijnden gemeen te-ontvanger nader wordt vastgesteld op T 850 inplaats van op f 750, stellen B. en W. don "rlfad voor Ged. Staten te ver zoeken de maximum jaarwedde van dien ambleuaar op f 750 te handhaven, op grond dat de werkzaamheden van dien ambtenaar sterk zijn verminderd en hen een jaarwedde van f 750 meer dan vol doende voorkomt, te meer waar voor een eventueel nieuw te beuoemn gé- meenlc-ontvanger de maximum jaarwed de Qoor genoemd college is vastgesteld op f 570. Na bespreking van het voorstel van B. en W. werd m. a. st. besloten Ged. Staten te verzoeken de maximum1 jaarwedde van den thans in functie zijn- den ontvanger definitief vast te stellen op f750. Overeenkomstig een desbetreffend verzoek werd op voorstel vau B. en W. m. a. st. besloten den aanslag in het schoolgeld over het jaar 1926 ten name van L. Meijers van de 4e naar de 3e ld. terug te brengen. Vervolgens wero. door den voorzitter namens B. en "W. ae gemeente-rekening over het jaar 1925, aanwijzende in ont vang f31 759.52, in uitg. £30.179.16, mitsdien sluitende inet een goed slot van f 1040.36, aangeboden. Tot leden der commissie van onderzoek dier reke ning met bijlagen werden benoemd de heeren J. Dobbelaar, J. G. de Vlieger en L. Dingemanse. Daarna werd naméns B. en W. dooi den voorzitter den raad de begrooting voor 1927 aangeboden, aanwijzende in fontv. en uitg. een som vau f 28.202.68. Zaterdagavond is op den Veersschen weg een ongeluk gebeurd. Vrouw Janse van Veere, op de fiets huiswaarts gaan de, en Jacobse, van den Vccrschen weg bij Middelburg, van Veere komend öp een «motorfiets, reden elkander bij den Kruisweg aan. De vrouw kreeg behalve eenige kwetsuren, een lichte hersen schudding, de man werd aan liet hoofd vooral ernstig gekwetst. Na geneeskun dige behandeling is elk per auto naar zijn woning vervoerd. Het is zeer te verwonderen, meent onze berichtgever, dat niet reeds meer ongelukken op dien weg zijn voorgeko men. Want velen weten nog van vroe ger, dat het voetpad ook voetpad was en is aangelegd voor de voetgangers en later ook voor fietsen. Menigeen is voor rijden op het voetpad verbaliseerd. Maar tegenwoordig is alles rijweg, het voet pad ook, en rechts houden is er do boodschap, zoodat van Veere komend, alles, auto's en vrachtwagens incluis, op het padje kunnen, neen moeten blijven Middelburg, aan de afgevaardigden was aangeboden. Het voorslel-Rotterdam, om eens of tweemaal per jaar een vakwedstrijd te organiseeren voor de adsjiiranten-afdee- lingen, werd z. h. st. aangenomen. Besloten werd, het jeugdblad „De Jonge Garde" dan op te heffen, wanneer ook in de toekomst do medewerking niet beter wordt dan tot nu toe. Naar aanleiding van het voorstel-Rot- terdam, tot het verstrekken van een sub sidie aan den Bond van Typografische Studiegezelschappen, wanneer alle werk nemersorganisaties dit ook doen, werd het hoofdbestuur volmacht gegeven, naar omstandigheden te handelen. Als hoofdbestuursleden werden her kozen de heeren J. Sans, voorzitter; D. G. de Jong, penuingmeester, en J. W. v. Schaijk, commissaris. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd aangewezen Den Haag. Na de rondvraag sloot de boudsvoorz. de vergadering met een hartelijk woord van dank aan de afd. Middelburg voor de gastvrije ontvangst, aan het congres bereid. KERKNIEUWS. Het aantal vacatures in de Ned. Herv. Kerk bedroeg op 1 dezer 278. In Zeeland was dit "19. Ned Herv. ICerk. Aangenomen het beroep naar Ivloetinge door ds. Joh. A. Raams to Rijswijk (Geld.) Geref. Kerk. Beroepen te Nieuwdox-p, D. J. B. Al- laart, cand. te Oegstgeest. Bedankt voor het beroep naar Aagle- kerko, door ds. A. de Blois te Dirlcs- land. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Uit Z n id-Be veland Gisteren waren te Ierseke de landbouwer W. v O. met zijn zoon aan het werk met de inaairaachific toen eerst genoemde met zijn voet met de messen der machine in aanraking kwam, waardoor hij zich zoodanig verwondde dat hij zich onder heelkundige behandeling moest stellen. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Bij het baden in zee verdronk Zon dagmiddag te C ad zand een circa 17- jarigeu jongen, vermoedelijk uit Aarden- burg afkomstig. Prof. R. N. Roland Holst is benoemd tot hoogleeraar-direcleur van de Rijks academie van Beeldende Kunsten te Am sterdam. Kerkconcert. Bij het Kerkconcert in de Nieuwe Kerk alhier, gisterenavond gegeven door de altzangeres Theodora Yersteegh, den vi olist Francis Koene, cn don organist! George Robert, geldt voor de zoovcelste maal hel bekende: De afwezigen hebben ongelijk gehad. Hier kwamen drie kun stenaars van naam, en de kerk was slechts in het achterste gedeelte: voor de helft bezet. Jammer voor dit drietal, dat beter verdient, jammer ook voor de accoustiek, waaraan een gevulde ruimte steeds ten goede komt. Nu konden zij het niet helpen, dat hier cn daar de klank haast hinderlijk van ijllieid was. Het deed ten slotte niet af aan het vele sclioono dat wij genoten hebben. De organist Robert opende het concert met Bach's Toccata, Adagio et Fuga 0 gr. L, waarvan ons vooral het Adagio IroF, en een Choral van Honegger, dat ons minder kon boeien. De fraaie altstem van mej. Yersteegh is reeds meer in dit blad besproken. Zeer mooi heeft zij een zestal liederen gezongen: ons trof het juichende Alter Lobgcsang uit de 16de eeuw, en Wolff's bekend Ueber Nacht, meer dan de beide zeer moderne liederen van v. Brucken Fock: „Stil zijn" en „Gebed". Zij sloot den avond met een Aria van Bach, waar in de heer Francis Koene voortreffelijk de obligaat viool-partij vervulde. Mei de G-moll sonate van Loeatelli; het Adagio uil het E-dur Concert, en het Adagio en de Fuga uit de G-moll Sonate, beiden van Bach (de beide laatsten zonder be geleiding) heeft hij ons héérlijke oogen- blikken bezorgd. Een concert om lang in het geheugen na te blijven. Hoofdpijntabletten werken terstond. Glazen Buisje60ct Bij Apoth.en Drogisten. (Ingez. Med.) gatie der Franciscanessen van Heytliuy- sen, geb te Zaandam, op proefschrift „De Dietscho betaling van Suso's Horologium aeternae sapienliae". Eind-examens H. B. S. Voor het eind examen dor R.ILB.S, alhier (litl econ. afdeeling) werden Zaterdag geëxamineerd 14 candidate», waarvan drie werden afgewezen. Ge slaagd zijn de dames E. F. Coumou, A. van Diffelen, M. M. 't Gilde, H. M. G.- Hattiuk, E. C. Ilendrikse, E. EL van Mee ren donk, C. P. Mullie en F. C. Rip- mecster en de heeren P. C. Boone, J. C. van Leur en Th. J. de Looff. LANDBOUW. Yerboden grensstrook van vee ver vo e r. Naar de N. R. Crt. verneemt zal bin* nenkort vrij zeker een verboden strook voor het vervoer van vee aan de zuid grens van ons land worden vastgesteld, ter voorkoming van smokkelhandel uit België. ONDERWIJS- NEDERLANDSCHE GRAFISCHE BOND. Voor het verhandelde op den eersten dag zie men het bijvoegsel. Heden, den tweeden dag, te circa half elf heropende de bondsvoorzitter, J. Sans, de alg verg. In de eerste plaats sprak deze een woord van hartelijken dank voor den gezelligen feestavond van gisteren en den mooien autotocht, welke hedenmorgen over geheel Walcheren, door de afd. Door de Kroon is afwijzend beschikt op het bezwaarschrift van den gemeen teraad van Vroivwepolder tegen het be sluit van Ged. Staten van Zeeland waar bij do goedkeuring is onthouden aan het besluit van den raad dier gëmeente tot opheffing van de O. L. school in de afd. Gapi 11 ge dier gemeente, opgrond dat het leerling aantal twaalf bedraagt en in de toekomst geen vermindering van de schoolbevolking is te wachten. Geslaagd te Nijmegen, aan de R. K. Kweekschool, yoor de onderwijzersakte L. O mej. Wi. F. M. Vieuiings te Goes. Geslaagd te Delft voor het cand. examen voor civiel ingenieur de heer G. S. Goemans te Zierikzee. Aan de Universiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte mëj. A. G-J.I van dé Wijn- 1 persse" zuster Hildegarde «ran de congre- RECHTZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. In de zitting van 30 Juni heeft do kantonrechter te Middelburg veroor deeld wegens: In de gemeente Viissingen met een mo torrijtuig met ©en grootere snelheid dan 20 K.M. per uur rijden: O. K. G. It., Viissingen, f25 olf 25 d. h. Mét eeni vierwielig motorrijtuig over een rijwiel pad rijden: H. v. W Breda, 1*10 of 10 d. h. In de provincie Zeeland v<oe( laten grazen in de duinen: AA., Koude kerk© f25 of 25 d. li. - Op den open baren weg een trekdier onbeheerd laten staan: A. B., Middelburg, f5 of 5 d. h. Mei een motorrijtuig over een weg rijden, terwijl dit rijtuig niet is voorzien van twee onafhankelijk van elkander krachtig werkende remmen: C. F., Goes, flO of 10 d. h., P. B., Koudekerkfe etf O. A. v. d. K., Viissingen. ieder f3 ol 3 d. h. Dronkenschap hij eerste her haling: J. v. B., Arnemuiden. f 15 of 15 d. h. DronkenschapL. M., Arne muiden, f5 of 2 vv. L, G. de W|Wipl- phaartsdijk, en J. U. te O. en Wi. Sou burg, ieder f 5 of 5 d. h. Fietsen zon der licht: A. A. B., zonder bekende woon- of verblijfplaats, en A. v. d. L., Viissingen, ieder f5 of 5 d. h. Als be stuurder van een motorrijtuig geen toe ken geven, terwijl men voornemens is van richting te veranderen: M. P., Mid delburg, f5 of 5 d. h. Met een rijwiel de linkerzijde van don weg houden. L. v. L., Middelburg, f2 of 1 w. t. J. L., Middelburg, en A. de K„ Arnemuiden, ieder f3 of 3 d. h., P. N., Viissingen, A. v. D. en G. A., beiden te Middelburg, allen Ï5 of 5 d. h. Loopen op ver boden grond: S. H. F. B, Viissingen, fl of 1 d. h., M. R, VJissingenj f2 of 2 d. h., 0. A., Viissingen, f3 of 3 d. h., P. J. van H., A. B .T MI, J. Hl. en L. de N., allen te Viissingen, ieder f 5 of 5 d. h. Loopen over bezaaiden grond: P. S., Souburg, f2 of 1 w. t. Straat schenderij: J. de R„ Viissingen, f2 of 2 d. h. Met een voertuig de linker zijde van den weg houden: B. K_., Sou burg, f2 of 2 d. h. Met een voertuig in een bocht van een weg de linker zijde van dien bocht houden: H L.. Mid delburg, f3 of 3 d. h. Iu de gemeente Viissingen met ©en rijwiel het niet ver- brecdc gedeelte van den Boulevard Ban- kert berijdenJ. B., Viissingen, f0.50 of 1 d. h., J. S Middelburg. S W.„ Koudekerke en F. v. V. te Nieuwvecn,, ieder f3 of 3 d. h, In de gemeenjt© Viissingen op verboden tijd een vloer kleed op den openbaren weg uitklop pen: A. M. K, Viissingen, f 5 of 5 d h. In de gemeente Viissingen de wegen Yerboden richting berijden: C. B., Viissingen, f2 of 2 d h., C D Viissin gen fl of 1 h. In de gemeentlei Viissingen op een hondenkar plaats ne men: J. ,T. B. O - cn Wi. Spuburg, f3 ib. s. 3 d. h. In de gemeente Middel burg de. wegen in verboden richting be rijden H. v. E Souburg, f 2 o,f 2d h. In de gemeente Biggekerke met eenig voorwerp ©en vaste plaats op een weg innemen zonder vergunning van B en W.: F. A. M Mjddelburg f2 of 2 cl. h. Op den openbaren weg een wapen bij zich hebben: J. H. P.. Viissingen, f0.50 fef 1 d. h.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1