1 III MET BET «KEU 8UV0E8SEL Zaterdag 3 Juli 1926, Ho. 154 BINNENLAND. houet. Hel zijn meer ruimle en verschile- Het was» een grappige on goed gediscipli- (land, f 100 of 50 d. h., M. de V., 's Heer noinische wijsheid 'n uilroeiina van de ten die dijt panorama sieren, maar een neerde voorstelling. Arendskerke, f250 of 3 m. h. Aid tsjastniki beschouwd. Eenige maande» Veel clownerie van hel goede soort j brandgast bij oefening dhr brandspuit - variété, allergrappigste kunslemakerij, niet aanwezig zijn: J. K„ Kapelle, f2 of IIAAGSCHE BRIEVEN. (Nadruk verboden). We zijn een paar weken geleden ver blijd met iets dat eenife in Nederland is en waar een beetje trots wel bij past, omdat het iets is, dat we nu wei' ge meen hebben met de groote hoofdstede den van Europa. Een daktuin. De daktnjjn van de Bijenkorf.' We zijn er zoo trotsch op, dat we er met graagte onze logé's heen leiden of hun aanraden er zelf op eigen gelegenheid heen tg gaan. Maai er is nog iets te veel van het riieuwei, zoo dat ik u, die waarschijnlijk gaarne uit deze brieven verneemt welke attracties onze stad heeft, ernstig moet aanraden uw tijd te kiezen, althans niet overhaasit .te werk te gaan. De daktuin trekt nog te veel de nieuwsgierigen en heel onze be volking loopl er nog te hoop. En dan. we hebben zomeruitverkoop in ons groo te warenhuis en daar hel met den zomer nog niet erg wil vlotten en Sche- veningen nog niet erg trekt, trekt de stad des te meer en de Bijenkorf in 't bijzonder. En daar nu nog ieder, die in dit groote huis binnengaat, tevens naar het dak wil, is de daktuin voortdurend wegens groote drukte „eenige oogenblik- ken gesloten" en in dien tijd hebt ge te wachten in een benauwde file voor een kleine lift, die elk half uur tien meu- schen opneemt. Neen, het is nu nog geen pretje. De publieke belangstelling brengt mee, dat volksvrouwen er met huilende babies naar boven willen* dat de jeugd er groote, wilde aanvallen op doet, dat het gedrang voor de lift wel eens in ruzie ontaard en al dergelijke onprettige dingen meer. Doch als ge een ochtenduur kiest of over eenigen tijd komt, als de nieuwsgie righeid wat geluwd en wat bevredigd is. zal de daktuin een attractie worden van meer rustigen aard. Dan drinkt ge daar hoog boven de daken van Den Haag, gezellig uw loopje thee. Neen, groolseh is den Haag niiet. Maar het heeft ruimte en het heeft verschieten. We bouwen hier geen sky-scrapers en aan groote bouwwerken zijn we arm. Maar den Haag is ruim en wijdsch en ge ziet het monu-» .mentale Scheveningen en de zee en het Wassenaarsche groen en het hooge ge boomte van Zorgvliet en de weien en groene beemden aan den kant van Delft en de prachtige blonde duinenrij ten Noorden en als hel helder weer is, de zee met een enkel scheepje. De daktuin is niet groot. BoOw- cn woningtoezicht heeft niet makkelijk toe stemming gegeven; men mocht er nipt van maken wat men wel wilde. Twee honderd vijftig menschen mogen toege laten worden en die vinden er ruim plaats, onder kleurige parasolletjes in ge- noegelijke afdeelinlcjes van bloembakken met bewingerde hekjes. En als ge er zit en rondkijkt valt de stad zelf ook wel mee, al is er geen Notre Dame of Tro- cadéro of Eiffeltoren te zijen. Maar de gebouwen rondom het plein en de staliige toren van de Groote Kerk en de Binnen hofgebouwen breken toch het aspect, al vormen ze geen typisch stadssil- panor tocht naai- den Bijenkorf is de daktuijn zeker waard, een der meest typische zitjes bij een zomerdrank op een warmen dag, om wat versche lucht te ademen, is-het zeker. Het wilde met onzen zomer tot nu toe nog niet hard en Scheveningen is nog maar steeds in afwachting. Het was om te baden nog niet verlokkelijk, maar Holland staat toch op het programma van groot tourisme en dal merken we lederen dag. Scheveningen is het centrale punt Vhn waar uit Amerika Holland be schouwt. Niet aandachtig beschouwd," maar op de Amerikaansche wijze. Met een sightseeing car. Trips to Marken, Leiden and Amsterdam, and Delft, and the House in the Wood and the Palace of Peace. Ze rijden genoegelijk rond, de caps,, die vol zitten met Amerikanen met groote brillen en rare broeken. Bij de diverse belangrijke punten een kwar tier rust. Ge ziet er dan weer eénS een voor het Vredespaleis, wat in een kwartier wordt afgewerkt en dan weer bij het Mauritshuis. Het zijn kudden van minstens twintig. Collectieve gezelschap pen met een bekwaam leider, die de bij zonderheden door zijn scheepsroeper blaast, zakelijk en in telegramstijl, waar op alle hoofden naar één kant zich wenden en acte nemen van de beziens waardigheid met groote onbewogenheid, als kinderen die een lesje van den mees ter aanhooren. Het snelst werkt'ecn nieuwe onderne ming die Den Haag thans in een. uur doet. Je kunt als je met heel Europa te doen hebt, ook niet veel langer dan een uur aan zoo'n buitenplaatsje be steden. Het gaat in een vaartje van der tig kilometer, omdat het niet vlugger mag met de nieuwe verordening, langs den boulevard, de visschershaven en Schevcningschen weg, langs Binnenhof, Vijverberg het bosch in, langs het Huis ten Bosch naar kasteel Oud-Wassenaar, Kieviet door, en terug en dan wordt een nieuwe lading ingenomen. Inderdaad is dat eén prettig ritje, dc bijzonderheden worden snel afgewerkt, even medege deeld of opgeslagen en dan nog een dag naar Marken en Amsterdam, en wat kan Amerikaan nog meer verlangen? Vreemdelingen zijn er genoeg, maar aan den rustigen badgast mangelt het nog: aan de menschen, die zoo eetfc weekje rust en zeebaden en tevens wat plezier zoeken. Een groote seizoen-gebeurtenis is het optreden van Paul Whiteman geweest, met zijn orkest. Hij wil zijn gezelschap geen „band" noemen en' „jazz-band", geen geval. Want hij brengt de nieuwe muziek, de muziek der toekomst. De twee keer da£ hij hier is opgetreden, de groote zaal van het Kurhaus volge stroomd. Tjolc en tjok vol. Want er was erg de groote trom geslagen. De affiches met Whiteman's reusachlige hoofd zijn zoo veelvuldig verspreid, dat ze maanden onze stad ontsieren zullen. Bij Barnum en Baily bleef hij niet achter in zijn reclame-campagne En wat heb ben we gehoord van het nieuwe evan gelie der fijnste kunst? Laat ik in zoo verre eerlijk zijn, dat het vermakelijk genoog was en geen mcnsch spijt van zijn avond behoefde te hebben. En dat er vitalitcil in de vïer-en-lwintig muzikant- ten zat en dat ze hun werk kenden e-n) de 'zaak vroolijk en enthousiast opvat ten Knap en merkwaardig. Maar voor een mensch die de muziek poëtischer beschouwt, die diep ontroerd wil wezen, en er tot in het dicpfst van zijn ziel van genieten wil, moet het een erge teleurstelling zijn Om het eens wat erg streng te zeggen: in een concertzaal hoorde het niet huis. Het is nauwelijks aan te nemen dat dc dikke komische dirigent, wiens karikaturale voorkomen en wiens dwaze gezichten ook meededen om hel effect te volmaken, het werkelijk zoo ernstig meent als hij laat voorkomen. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) Boek I. De vooravond van den storm. 22). Een diepe blos bedekte zijn bleeke, ingevallen wangen, en om zijn fijnen mond .kwam een trek van bitterheid en bijna van wantrouwen. Er heerschte daarna stilzwijgen tusschen de beide mannen, terwijl hun öogen in elkanders ziel schenen te lezen, maar Pairfax sloeg het eerst zijn ooge'n neder. Hij doorliep het papier vluchtig, en verkreukte het toen in zijn hand. „Dus", mompelde hij na een poosje, „moet ik begrijpen, dat er oneenigheid in ,den koninklijkén krijgsraad is." „Zeer ernstige oneenigheid,"^mylord en eenige misnoegdheid. De mannen uit Yorkshire zijn, naar liet schijnt, niet te vertrouwen, zij verlangen naar hun haardsteden terug te keeren, en dit Ijgt dan ook ten grond aan den raad van hupert om naar het Noorden te gaan. Die raad zal zeker opgevolgd worden, indien gij, mylord, niet onmiddellijk een Veldslag uitlokt." „Welke kansèn zouden wij hebben?" „Alle kansen, als de Luitenant-Gene raal binnen de vier en twintig uur-bij ons is." „Waar is Prins Rupert nu?" wonderen van piano-techiek, een banjo die tegen een volslagen orkest op tokkel de, wonderlijke effecten, en zonderlinge harmonie van gestopte hoorns en 25 vir- ötitoscn van het beste soort. De best be taalde van de wereld zegt de reclame campagne. Een verfrisschend geluid in de zaal waar de muziek nu eenmaal ultra-serieus behoort te zijn, Eu dab alles zwiepte het publiek wel op Het bracht sfeer en stemming en enthousiasme De groote solisten en dirigenten zullen erg veel moeten doen dit jaar om de helft of'drickwart van dat applaus en die toe juichingen te krijgen. Ten slotte maakte een artiest, die uit een fietspomp muziek wist te maken, door het slangetje dicht te knijpen en door de mate van knijpen harder of zachter piepgeluiden voort te brengen, de menschen razend van opwin ding. Er is nog dagen nagepraat 'over dit hoogst merkwaardige concert. Geen mensch is bedrogen uitgekomen met zijn dure entrée. Wie niet toegeven wil dal zooiets voor een keer aardig, bijzonder .aardig is zelfs, een ontspanning in onis leven als we niet iederen dag krijgen, die moet een ijsegrim zijn, een onver beterlijke nurks Maar dat het voor een keer genoeg is, dat hot op den duur niet boeien kan, daarover was men het vrijwel eens, en of er voor dit soort mu ziek groote toekomst zou zijn weggelegd, dat is een vraag, die muziekkenners stellig ontkennend beantwoorden zullen. Doch van belang is, dat wij den jazz- koning op Scheveningen gehad hcbben; dat wc er nu over mee kunnen praten, met of zonder gewichtigheid of kunst zinnig air, cn dat is voor een stad als Den Haag, die zoo graag meedoet met alle wereldschhedcn, een groot ding. 'T. RECHTZAKEN. Donoerdag werd door liet gerechts hof te Arnhem uitspraak gedaan in dc strafzaak tegen de 15 Markelosche boeren, die bjj den watersnood in Janu ari een dam afgegraven hebben, om het water van hun eigen grond te doen afvloeien De verdachten waren door de rechtbank te Zutfen ieder tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, llel vonnis van deze rechtbank werd vernie tigd, en hel Hof veroordeelde de dachten ieder tot een gevangenisstraf van 14 dagen. Kantongerecht te Goes. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: overtreding Leerplichtwet: L. v. P., Waarde, f5 of 5 d. h. Leerplichtig kind arbeid laten verrichten: I. J. P.. lerseke, f 15 of 15 d. h. Straatschen derij: L". P. W., Kortgene, f5 of 3d. h. A. M. G., Goes, f 10 of 10 d. h'. Op straat voetballen: P. J. M. L., Goes, f2 of 2 d. h., J. d. B., aldaar, f2 of 1, w. t. Op straat met centen spelen: H. T. v. S., Goes, f5 of 2 w. 't., A. v. H., Goes, terug aan ouders. Zonder acte zich met een geweer in hel vehl bevinden: A, V., 's H. Arendskerke, f10 of 10 d. h. Vuilnis werpen in de haven te Kortgene: W. G., Kortgene, f5 of 2 w. t. - Arbeidswet: J. B.. Krabbend ij ke, 2 maal f2 of 2 maal 2 d. h.— Reglement op de wegen en voetpaden: H. -T. C. 's-Heerenhoek, f 5 of 5 d. h. Als op- kooper voorwerpen koopen van kinde ren en inruilen: A". V., zonder bekende woonplaats f25 of 25 d. h. - - Motorrijtuig op openbaren weg laten staan: J. C. K^_ Goes, f0.50 of 1 d. h. Waterleiding niet zuiver houden: J- S., Driewegen f5 of 5 d. h. Leunen tegen een niet daarvoor bestemd voorwerp: L. P., Kats, f5 of 5 d. h, Melk verkoopenf .vermengd met water: M. de B., Baar- h., J. M-, M. 0. en J. V., Kwaden- damme, f3 of 3d h. G. J Hoedekens- kerke, f5 of 5 d. h. Invaliditeitswet: D. J„ Wemeldinge, M. J. de It aldaar, C. de S., aldaar ,f 25 otf 25 d h P. v. S. lerseke, 42 maal f 1 of 42 maal 1 d. h. In Schelde kreëft met eieren bij zich hebben: J. B., Tholen, f0.50 of 1 <1. h. Op een anders perceel in Schelde vis- schen: H. A. v. S., lerseke^ vrijgespr Op een anders perceel in Schelde zich be vinden: A. S. v. S., Idrsekc, f5 of 5 d h. Met auto 's avonds rijden zonder ach terlicht: D. S., Kattendijke, D. L., Elle- woulsdijk, 0. S., lerseke, G. W. L., Goes,, f5 of 5 d. h., J. E., Wolphaarlsdijk, fö of 3 d. h. Met auto rijden; waarvan, nummer 'en letter niet duidelijk zichtbaar zijn: A. v. W., Krabbendijke, f5 of 5 d. h. Met auto rijden en geen signaal met den hoorn geven: C. M., Kruiningen, J. E. O., Rilland-Bath, J. de P., Goes, f 10 of 10 d. h., H. R. E„ Driewegen, f15 of 15 d. h. Met auto de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen C. v. d.~E„ lerseke, f 15 of 15 d. h J de IX, Kortgene, f25 of 25 d. li. Met een voertuig zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: J. o. H Kapelle, f5 of 5 h. - Met auto geen. signaal geven, een andere auto aan rechterhand niet voor laten gaan, en rijden met een auto waarvan letter en nummer niet duidelijk zichtbaar zijn: W. A., Bergen op Zoom; 3 maal f10 of 3 maal 10 d. h. - Met autobus niet op lijd vertrekken: A. M., Ovezande, «fc3 of 3 d. h. Op rij wiel te breftde last vervoeren: 0. W. P.., Kapelle, f10 of 10 d. h. Met rijwieï niet op eerste vordering van een ambte naar stilhouden: A. H., Heinkenszand, f 15 of 15 d. h. - 's Avonds fietsen zon der licht: M. P. O., Amsterdam, f2 of 2 d. h., 0. v. d'. W, Öolijnsplaatf, J. D, Kattendijke, J. B., Domburg, A. H., Hein kenszand, A. T., aldaar, P. v. H., Hal steren, f 5 of 5 d. h. In staat van dronkenschap eens anders veiligheid be dreigen: ,T. V., Heinkenszand, f25 of 25 h. „Hij heeft liet leger ingekwartierd in hel dorp bij Harborough." „En de Koning?" j,Hij sliep den vorigen nacht te Luten ham ten huize van den heer Collins. Ik hoorde, dat het laatste besluit van den krijgsraad was, om den marsch noord waarts voort te zetten, maar dat een slag onvermijdelijk zou zijn, als ons leger hen van nabij achtervolgde." „Hoe sterk zijn zij?" „Minder dan achtduizend man en de mannen uit "Yorkshire zijn op de grens van openlijk oproer." „Dan hebt ge, 'bij God, gelijk, mijn jongen t" riep Pairfax uit. „Wij hebben' alle kans, om ze te vernietigen." Hij liep naar liet venster en wierp het raam open. De regen was opgehou den en het landschap overstroomd van' licht. Gelijk met de frissche morgenlucht' drong het gedruisch van ontwakend leven de kamer binnen. liet dorp was ont waakt; de geluiden van menschen, die in beweging zijn, het gekletter van wa penen, het gehinnik en gestampvoet varf paarden vermengden zich met het lande lijk gekraai van hanen en geloei van' koeien. De groote veldheer dronk de koele pchfendlucht met oneindig wel behagen in; zijn scherpe oogen doorboor-1 den de verwijderde heide, wa.ar binnert enkele uren misschien, God zich zou openharen en Zijn legers ter overwinning zon leiden. „De tijd is gekomen!" riep hij, eö 1: om naar den bode van zulke we i 1 Et heeft den vijand in onze handen overge leverd. Het zal ons in het uur van dem strijd niet aan leiding ontbreken. Luister naar mij, mijn jongen," ging hij voort, en hij legde weer vriendschappelijk zijn hand op den schouder van den ander. „De Luitenant-Generaal is op weg hier heen met zes honderd man paardevolk. Wij zullen heden tot Guilsborough door dringen. Sretop zal met zijn ruiters voor uit rijden, om zoo mogelijk den vijand voor te komen, en ik zal Harrison enl zijn troepen naar Daventry zenden, om inlichtingen in te winnen. De Luitenant- Generaal zal het bevel voeren over de ruiters, en ik zal hem bericht zenden., dat hij mij en mijn leger bij den heuvel' van het dorp Naseby ontmoeten moet. Vandaar kan ik Harborough en de bewe gingen der koningsgezinden bespieden. Indien zij htm terugtocht voortzetten, zullen wij het de vervolging daen en) hen tot een slag uitdagen, zoodra wij het kunnen doen Mel Olivier Oromwell naast en Gods hand boven rnij, hoe kunnen "sVij dan een oogenblijc "aan onze overwin ning twijfelen-'" Hij hield op, en thans was het vurigheid en geestdrift, die hem weer de kamer deden op en neer loopen ,,Het land staat als één man aan onze zijde," riep hij uit; ,,er is niemand, die denken en voelen kan, die niet brandt van verontwaardiging over de schand daden, die de koningsgezinden in deze graafschappen gepleegd hebben. Oxford weer van levensmiddelen voorzien, wel zeker! en tot welken prijs? roof en ■moord? Mijn God! als ik aan Leicester APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken ge opend: Middelburg J. C. v. d. Harst. Vlissingen. Wed. A. J. v. Ockenburg, Eadhuisstraat. BUITENLAND. UIT RUSLAND. (Nadruk verboden) De bolsjewiki en het particu liere kapitaal. De verhoudingen tusschen de bolsje wiki en de particuliere ondernemers heb ben reeds zooveel wijzigingen gekend, dat de ongelukkige „tsjastniki" (zoo wor den de particuliere ondernemers in Sov jet-Rusland genoemd), waarschijnlijk zelf niet meer precies wetcn} hoeveel keér zij van nuttige burgers tot schadelijke uitzuigers van de maatschappij worden gedegradeerd om een poos later opnieuw een brevet van nuttigheid te krijgen. Nu maken zij weer een periode van belangstelling en genegenheid van de bolsjewiki door. Evenals eiken keer is deze verandering van de gezindheid van ide leiders bet gevolg van de groote moeilijkheden, waarin zij het land heb ben gestort Hel geval heeft nu een heel piquanle bijzonderheid als vriend en beschermer van de „tsjastniki" treedt nuDzer- zynski op. Dezelfde Dzerzynski heeft nog kort geleden als het summum van eco- geiedcn heeft Dzerzynski circulaires rondgezonden, die van de agenten van de regeering in de provincie eischlen, dat zij al het mogelijke zouden doen op dat de tsjastniki geen waren zouden kunnen koopen De ambtenaren haastten zich de bevelen van Dzerz\nski uit te voeren en de almachtige Pool kreeg al spoedig uit alle oorden van fle Unie berichten, dat de tsjastniki niets meer kunnen koopen, dat voor hen elke mo gelijkheid afgesneden was om waren te krijgen en handel te drijven Natuur lijk moet men deze berichten niet al te letterlijk opvatten de ambtenaren wis ten, dat hun chef niet in staat was hun rapporten te controleeren en zij stcldep den toestand gunstiger voor, dan hij was. Al was dus de mededeeling, flat de tsjastniki geen el slof en geen kilo andere waar konden krijgen, eenigs- zins bezijden de waarheid, het is zeker, dat de particuliere- ondernemers bij het aankoopen van waar voor hun zaken mei veel moeilijkheden te kampen -hadden Dc tsjastniki hebben zich echter aan de eigenaardigheden van het bolsjewïs- 'tischc stelsel aangepast. Nu zij openlijk geen goederen konden koopen. deden zij hel in het geheim. Dit leidde natuur lijk tot oen opdrijving van de prijzen, lot veel corruptie, tot vaak zelfs voor bolsjewiki onhondbare Toestanden Voor het land heeft deze dwaze politiek van Dzerzynski en de zijnen zeer onaange name gevolgen gehad er ontstond over al een „warenhonger", de prijzen stegen met den dag. Dzerzynski zou zich wel licht van de ongemakken van de bevol king weinig hebben aangetrokken 'de sovjet-burger is goed gedresseerd en hij vergenoegt zich gewoonlijk alleen met een zacht gemompel als zijn regeerders te krankzinnige dingen doen maar deze'politiek leidde tot een botsing tus schen de belangen van twee groepen communisten, n.l tusschen dc leiders van de genationaliseerde industrie, de almachtige „choziajstwenniki". en de zeer invloedrijke leiders van de bols jewistische coöperatie De strijd tusschen deze twee groepen heeft reeds zulke afmetingen aangenomen, dat hij niet méér geheim gehouden kan worden Beide parlijen beschuldigen elkaar van ver schillende afkeurenswaardige «laden cn het publiek verneemt op deze wijze dingen, di|e> het anders nooit zou te weten komen. Wij zullen in algemeene trekken de :rn van dezen strijd uiteenzetten Om de prijzen ie drukken, sloot de leiding van de genationaliseerde industrie over eenkomsten met de leiders van de coö peraties, waardoor deze laatsten do fa brikaten tegen lage prijzen konden krijgen, die bovendien overal gelijk zouden zijn Op deze wijze zouden de tus- scheninstanties uitgescliakeld worden, hetgeen natuurlijk tot een besparing zou leiden. Het plan ziet er heel logisch uit, maar daar het bolsjewistische regime alles behalve bolsjewistisch is, liep ules verkeerd uil. De industrie leverde nu direct aan de coöperaties, zoodat de grossiers waren uitgeschakeld, maar de Russische coöperaties zijn op zeer bu reaucratische wijze georganiseerd en tus schen de opperste leiding cn de eigen lijke coöperaties zijn er ontelbare tus- schenschakels en overal zetelen commu nisten, die weliswaar niets van coöpera ties en van handel afweten, maar vóór de revolutie goede propagandisten waren en daarom nu goed betaalde betrekkin gen moeten hebben. Er valt dus hier geen eukele instelling, geen enkel bureau uit te schakelen Het resultaat was, dat de prijzen niet aileen niet daalden, maar juist stegen en dat het verschil tusschen de fabrieksprijzen en die van de coöperatieve winkels in de steden en op het platteland veel grooter was dan vóór de invoering van deze her vorming En* hoe consequenter de her vorming was doorgevoerd, hoe grooter denk' Jim, mijn jongen als wij morgen de overwinning behalen kan ik, noch Ireton, noch Cromwell zelfs de hand van onze soldaten tegenhouden, die zij zullen opheffen, om wraak te nemen over wat te Leicester gebexirdel Maar de Heer zal spreken, als Zijn ure nadert! Wij strijden voor de vrijheid, mijn jongen' voor Engeland en de vrijheid 1 Vergeet dat niet! Laat niemand het vergeten De Koning is een Koning, maar God is de Heer van ons allen, en wij stryden voor de vrijheid." De jongere man zag den generaal stilzwijgend aan; zijn bleek, schrander gelaat weerkaatste de onrustige gedach ten, die in zijn hoofd woelden. Al de geestdrift, waaraan de oudere man, die gewoonlijk zoo stil, zoo teruggetrokken was, lucht gaf in dit uur, nu de hoop op overwinning voor het eerst tot zeker heid werd, vond weerklank in zijn hart, Moede en half ziek, blootshoofd, be- modderd en bevlekt met zweet en bloed, zag hij er toch als de verpersoonlijking uit van dien trotschen geest, die vrijheid eisclite burgerlijke en godsdienstige vrijheid tot iederen prijs, ten koste van het leven, van elk offer, iedere moei lijkheid, iedere vernedering. Fairfax zet te zjjn rusteloozen loop de kamer op en neer voort. Jongen! jongen 1" zei hij op een oogenblik, „niemand dan God kan u be- loonen voor hetgeen ge gedaan hebt ,JNu vergist ge u' mylord," antwoord de de jonge man, en voor het eerst ver helderde de schadnw van een glimlach' zijn bleek gelaat; „de heer zal er in voorzien, zooals u zegtte zijner lijd maar als ik in waarheid een belooning verdien Fairfax fronste het voorhoofd. Men werkt niet voor een belooning mijn jongen," zei hij kortaf, „als men den Heer en Zijn zaak dient." „Sommige menschen misschien, mylord maar ik beken, dat ik „"Verlangt ge betaling voor hetgeen go gedaan hebt?" vroeg de generaal, en 1..nMA1' mnl bolnl n„f>T>]<»l7 nis OVC geuaciu iroui - hij sprak met kalm overleg, als over woog hij ieder woord. „Verlangt ge be taling5' Geld' Bevordering' Eer? Eer bewijzen? Ba' als ge betaling eischt, dan zijt ge niets meer dan een betaalde sJHoud op. mylord!" viel de jonge man met luide stem in, „zelfs ran u kan ik dat woord niet hooren." „Nu, man! als ge betaling eischt..." „Ik sprak niet óver geld" „Eerbewijzen dan „ja! Eerbewijzen maar niet*zulke, als ge denkt mylord' Eerbewijzen, ja! een ■belooning, iets dal uit mijn geest "de her innering verdrijven zal van Hij hield zich in, zooals zijn gewoonte was, als een aandoening hem zijn zelfbeheerssching deed verliezen. Toen zeide hij zeer rus tig: „Twee dagen geleden schoot ik bijna een vrouw dood. Oh' geef m<j een regiment, mylord, en laat een ander dit vuile werk Toor u doen." (Wordt vervotgd.)

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5