LAATSTE BERICHTEN. JfEURSNOTEERING VAIV GISTEREN. AMSTERDAM, 2 Juli (S(otkocrs). 6 pet. Nederl. 1923 103; 6 pel. Ned 1922 106% 5 pet. Nederl. 1918 102 ze ven zestiende; 4% pet. Nederl. 1917 100; 2% pet. Nederl W. Schuld 62 drie zes tiende 3 pet. do. Oblig 75%; 3 pet. do., Certif 741/». Cert Ned Hand Mij 1471/»; A and. Ned. Ind. Ilondelsb. 160i/»; Aand. Koll Bank 186%; Kon Petrol. Aand 400%— 4013/,; Cult Mij. Vorstenlanden 162Ve; Bandelsv. Amsterdam 611—630, ex. div Javasche Cultuur 335; Aand. Deli Mij. 421—427; Amsterd. Rubber 321%—329%. Ned. Amerik. vaart 453/,; Ned. Scheep- vaartunie 170; Kon. Ned. Stoorab. Mij. 91%Aand. Paketvaart 205. Philips A. 353%; Jurgens A. 176—1177; Anaconda 96 vijf zestiende; Steels 144 zeven zestiende; Erie 36%; Southern Railway 117%; Union Pacific 158; Com mon Marine 8%, Prefered do. 35%; Maxwell Gr. C. v A. 5; Maxwell Land Cert v. Inc. Bonds 14 negen zestiende;. Prolongatie 33/,. Markt sluit lusteloos. Wisselkoersen: Londen 12.Hi/s; Berlijn 59.25; Parijs 6.711/»; Brussel 6.70, Dollar Cable 2.48% WEERBERICHT. Medegedeeld door bet Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Juli. Hoogste barometerstand 772. S te Lerwick en Thorshavn Laagste barometerstand 760.6 te Breslau. Verwachting van den avond van 3 Juli lot den avond van 4 Juil Zwakke tot matige N. O tot Noorden wind. Ilalf tot zwaarbewolkt of betrok ken, droog weer, behoudens toenemen de kans op onweer. Aanvankelijk weinig verandering in temperatuur; later wel licht koeler. Tüermometerstand alhier des v.m. 9 uur 68 gr.. 12 uur 79 gr HOOG WATER. Vlissingen. Zomertijd. Sondag 4 Juli v.m. 9 33 Maandag 5 o I0i43 Oinsdug 6 11.44 Woensdag 7 n.m. 12.38 Oooderdag 8 1.26 1 tijdas» 9 11 2 08 (Het tijdstip van hoog water te Do m- burg valt 9 minuten na dat te Vlls- ■faigtn.) STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Burg en Weth. van Vlissingen wij zen er den raad op, dat een eventuecle herziening van de bestaande regeling van de geneeskundige verzorging van de bedeelden van hel Burgerlijk Arm bestuur reeds geruimen tijd een punt van ernstige bespreking bij „hun college heeft uitgemaakt Zij leggen nu een ter zake door diet Armbestuur opgemaakt rapport over, maar kunnen zich niet vereenigen met de conclusie, omdat zij niet kunnen inzien, dal de verzorging van de arm lastige patiënten, die hierbij betrokken zijn, zou verbeteren indien zij zou wor den overgedragen aan het ziekenfonds Walcheren. De wijze xvaarop dc be handeling dezer zieken tot dusver door den gemeentegeneesheer en de specia listen plaats vond het Burgerlijk Arm bestuur erkent zulks in zijn rapport gaf nimmer tot eenige ldacht aanleiding Ook het verstrekken van geneesmiddelen e. d. had eveneens naar behooren plaats. "Wat als hoofdroden wordt aangevoerd - de vrije artsenkeuze, wordt h. i. over schat. Van het groot aantal aangeslo tenen bij het ziekenfonds geven jaarlijks slechts enkelen den wensch te kennen van geneesheer te veranderen Ook bij hen. die niet aangesloten zijn, blijft het verwisselen van arts tot de hooge uit zondering behooren. Evenmin legt voor B. en W gewicht in de schaal, dat door aansluiting bij het ziekenfonds het ca chet van armverzorging zou worden weggenomen. Aan de humane wijze, waarop dé wijlcregenlen. die belast zijn ïnet het afgeven van briefjes voor ge neeskundige- of verloskundige hulp of geneesmiddelen, zich van hun taak kwij ten, behoeft toch niemand zich te stoo- ten. Om aan een en ander tegemoet te komen, werd besloten om den ge- meentegeneeskundige in het bezit te stél- len van een lijst van bedeelden, zoodat deze aan de hand van die lijst de briefjes voor apotheker en vroedvrouw kan ver strekken Volgens het tegenwoordige aan tal bedeelden zou aan het ziekenfonds een premie van f 1492.60 moeten worden betaald, en zou aansluiting bij het zie kenfonds Walcheren de uitgaven ver meerderen inplaats Van verminderen, zoodat dit feit de bedenkingen van B. 'en W. tegen het voorstel van het Bur gerlijk Armbestuur nog verzwaart. Zij taoeten dan ook ontraden de door dat bestuur voorgestellde regeling te aan vaarden eii de verzochte machtiging te verleenen. Uit het ter vaststelling aangeboden verslag van de verstrekking van voeding en kleeding aan schoolgaande behoeftige kinderen over 1925 blijkt, dat van 6 Januari tot en met 18 Juni 1925 op '153 dagen maaltijden met 27.561 por ties zijn verstrekt en van 16 November tot 23 December op 33 dagen 6172 porties, resp. aan ongeveer 180 en on geveer 187 leerlingen. In 1925 werden 2416 paar klompen verstrekt. De kosten van een en ander bedroegen f 7983.05, w o. voor klompen f 1691.20. Toegestaau was. f8300. In 1920 werd het maximum gezins inkomen, waarbij voeding en klompen aan de kinderen zou worden geweigerd, vastgesteld op f 18 en f3 voor elk kind. In verband met de daling van het in dexcijfer stellen B. en \V. voor deze bedragen thans te bepalen op f 15 en f 2 Ofschoon B. cn "W. aanvankelijk be zwaar üadden tegen een lusschentijdsche salarisverhooging voor den bij den vee- en vleeschkeuringsdienst Middelburg in functie 2ijnden gemeenschappelijken plaatsverw hulpkeurmeester, zijn zij over dit bezwaar heengestapt en stellen zij 'voor zich te vereenigen met het voorstel van B. en W, van Middelburg om de jaarwedde van dien ambtenaar nader te bepalen op f 1728f 2400, evenals geldt voor de hulpkeurmeesters. Naar aanleiding van een adres van de Smedenverceniging „Vlissingen", waarin gevraagd wordt waarom de Vbssingsche smeden niet zijn uitgenoodigd in te schrijven voor den kap van de auloga- rage van den reinigingsdienst, dat men bij groote fabrikanten prijs heeft opge vraagd omdat er spoed bij het werk was; er is echter geen bezwaar bij eventuee- ie volgende gelegenheden de Vlissingschc smeden in staat te stellen mede te dingen. Ten slotte wordt voorgesteld 89 vierk. M. bouwgrond aan de v .d. Manderestr. voor f 967 tc verkoopen aan J. Lampers te Vlissingen. DE BIOSCOPEN. Strengholt. De hoofdfilm, welke tot Donderdag op de Markt gaat, „Duivel Alcoholi', brengt ons in het drooggelegde Amerika en wel bij de dranksmokkelaars cn de vervaardigers van namaak-dranken, die nog veel gevaarlijker .zijn, dan de voor vele zoo verderfelijke, die in niet-droog- gelegde landen worden verkocht. Dc film heeft tot hoofdstrekking dit lugubere bedrijf naar voren te brengen, maar do entourage van het geheel maakt het tot een spannend drama, dat goed vertolkt, geruimen lijd spannend blijft Een caricatuurfilm en een tweetal kluchten maken het geheel tot een pro gramma, de „Electro" waardig. Flora. „Dc Wraak van den Duiker", de hoofd film die in de Noordstraat loopt, is een spannend spel, zooals dat van een Ame- rikaansche film mag worden verwacht. De strekking wordt van beleekenis door den kijk die men krijgt op de hande lingen van personen, die niets ontzien om de gelden van verzekeringsmaat schappijen in banden te krijgen. In dit geval geldt het een schip tot zinken Hel brengen. Bekent men daarbij liet vlotte st el der acteurs en ne'. ais altijd goed; verzorgde bijprogramma, dan zal nie mand zich deze week een gang naar I de Noordstraatbioscope beklagen. VOOR DE VEENSTREKEN. Er is fn Middelburg in de laatste ja ren zoo ontzettend veel gevraagd voor groote rampen e. d. dat men wel eens huiverig is, nogmaals een beroep te doen op de vrijgevigheid van onze stadgenoo- ten en tocher is in ons land een streek, waar de nood zóó dringend is, dat wanneer niet spoedig hulp komt op dagen, een deel van Onze Nederlandsche bevolking n.l de bewoners in de veen- streken van Z. O. Drente in de grootste ellende zal opgroeien. De reden hiervan is groot gebrek aan werk, groote armoe de en de moralisatie is mede hiervan *t gevolg. Vele kinderen kunnen niet naar school door gebrek aan kleeding en schoeisel, bezitten zelfs slechts één stel kleeren, dat tot den laalsten draad wordt afgedragen. Daar de bevolking zeer primitief is en van ouder tot ouder deze streek heeft bewoond, zijn ze huiverig voor vestiging elders en hiervoor meestal ook totaal on-' geschikt. Stadgenooten, gij die Uwen steun steeds hebt willen geven aan jle Belgi sche, Hongaarsche, Oostenrijksche, Rus sische en Duitsche kinderen, wij hebben Uw hulp dringend nood% voor onze eigen misdeelde jonge landgenootjes. De dames bestuursleden van «ander- staande afdeelingen van vereenigingen hébben een comité gevormd, terwijl me vrouw W. A Dumon Takvan Trigt zi,ch bereid verklaarde het ccre-voorzkter- schap te aanvaarden. De bovenbedoelde afdeelingen zijn die van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Mid delburg; Ned Christen-Vrouwenboijd R. K. Vrouwenbond; Volksbond legen Drankmisbruik; Ver tot Verhooging van het Zedelijk Bewustzijn Ned. B.ond van Ziekenverpleging; Onderlinge Vrouwenbescherming; Ned. Kinderbond; Ver. v. Moederlijke Weldadigheid; Ver. Tesselschadcen Ver. Zusterhulp. Het Comité vraagt de collecte die Woensdag en Donderdag ten rbate van de Drentsche venen wordt gehouden, naar gelang van draagkracht rijkelijk te stcu-' nen. VERPLETTERD. Door het breken van een ketting- schalm viel hedennacht bij het lossen van steenkool uit een schip te Rotter dam, een knijper van 10 M. hoogte op den 46-jarigen werkman P. L'. v. A., die verpletterd werd. TWEE GEVALLEN VAN KINDERMOORD. Aan den overkant van het IJ te Am sterdam in de Berberistraat heeft een vrouw, Vermoedelijk in een vlaag van waanzin haar 4-jarig kind gewurgd. De vrouw deed daarna een mislukte poging tot zelfmoord. Te Doesburg is aangehouden de van haar man gescheiden levende 40-jarige vrouw P. G., geb. B„ die verdacht wordt van kinderdoodslag. Het kinderlijkje had de vrouw begraven achter haar woning. DE AARDBEVING TE PADANG. Blijkens een telegram van den Gou verneur-Generaal bedroeg het aantal doo- den te Agam 43; verscheidene perso nen werden.gewond. Vim de Europeanen is alleen gedood de ass.-apotheker Smith. In het Solopsche zijn 33 personen ge dood en 3 ernstig gewond. De materieele schade is nog piet te schatten, maar zal meer dan een paar millioen bedragen. VLTEGTUIG GEVALLEN. PRAAG, 3 Juli V.D. Tusschen Neuren berg en Praag is een passagiersvliegtuig' naar beneden gestort en totaal vernield. Vijf inzittenden werden gedood. HET LOT VAN ABD EL KRIM. PARIJS, 3 Juli. V. D. De „Matin" meldt, dat de Fransch-Spaansche con ferentie besloten heeft Abd El Krim en zijn familie te doen overbrengen naar Madagascar. PRIMO DE RIVERA NAAR PARIJS., PARIJS, 3 Juli V.D. Primo de Rivera zal 14 Juli een bezoek brengen aan Pa rijs, teneinde deel tc nemen aan den Franschen feestdag ter viering van de Marokkaan sche overwinning. MUITERIJ IN PERZIÉ. TEHERAN, 3 Juli V.-D. De militairen te Salmas 50 mijl van Tabriz zijn in. op stand gekomen. Zij vermoordden hun commandant en rukten op naar Khoy waar de plaatselijke macht zich bij hen aansloot. Gezamenlijk marcheerden zij naar Maku waar de plaatselijke troepen zich eveneens aansloten. Er zijn troe pen gezonden om de muiters te over meesteren. VERGADERINGEN, CONCERTEN, enz. Dinsdag 15 Juni—Donderdag 15 Juli. Tent. nagelaten werken van Waalkoo J. Dingemans en van bloemstukken van Mevr. H. Dinge mans—Numans. „In de Steen- rot se". Zondag 4 Juli. Concert Middelburgs Mannenkoor. Schuttershof. Maandag 5 en Dinsdag 6 Juli. ■Verg. Nederl. Grafischen Bond. St. Joris. LEGER EN VLOOT. Bij M. B. zijn met ingang van 30 Juni 1.1. aangesteld bij het 14e rcg. tot vaandrig: res. serg. J. Klap en de, dpi. serg. N. J. van Herwerden, I. Reijcrse, L. de Zeeuw, A. H. Sloof, N. Gazan, L. J. Roth, J. Ch. Risch en oud-dpl. serg. A. J. N. Tiggelman bij het 4e reg. Van het 14e R. I. zijn geslaagd voor dienstplichtig sergeant-titulair (onderof ficier-administrateur) de dienstplichtige korporaals A. W. Bouff en H. J. de Regt. BURGERLIJKE STAND- Goes. Ondertrouwd: F. J. Fukken, 26 j. en P. D. van de Velde, 26 j. W. Schrijver, 25 j. en J. Thiero, 20 j. Getrouwd: P. M. van Eikcren, 26 j. en E. van Klompenburg, 22 j. Bevallen: E. de Jonge, geb. van der Hell, z. C. dc Kramer, geb. Visscher, d. Overleden: M. 0. Schouwenburg, vr. van H. Schipper, 51 jaar. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Bij de Vrijdag ie Oostkapelle gehouden aanbesteding voor het bouwen van een landhuis cn landbouwschuur voor den heer 0. J. Roogaert, werd in geschreven door: P. Dekker, Veere, f 14.990, p. Jansc, Domburg, f 14.150; S. de Pagter, Domburg, f14.105; J. Geldof, Oostkapelle, f 13.810; P. Je Grand. St. Laurens, f13.710. VERSCHILLENDE BERICHTTEN. Donderdagmiddag viel, toen de autobus Leiden—Boskoop v.v. wilde kee- ren, het zoontje van den heer N. van den wagen en kwam onder een der wielen. De jongen werd op slag gedood. Door den broodbakker A. S. aan den Amslelveenschen weg te Amstelveen, waar dezer dagen door middel van braak een bedrag ad f7600 werd gestolen, is bedrag van f 700 beschikbaar gesteld voor den'gene die zoodanige aanwijzingen weet Ie geven dat de dader of de daders wor den gearresteerd cn gemeld bedrag weer geheel in het bezit van den bestolene; komt. Bij veroordeeling van den dader! of daders en terugontvangst van genoemde som, wordt dezelfde, premie uitgekeerd. Bij terugbetaling van minder dan het totaal 10 pet. van het terujg! ontvangene. Woensdagmiddag werd in het cen trum van Berlijn een kaslooper van die Landbank op het oogenblik, waarop hij in het gebouw van deze bank' miet een belangrijke som gelds terugkwam, neer geslagen door een man, die trachtte hem zijn geldtasch tc ontrukken. Toen dat mislukte, ging de aanvaller er van door. Hij werd echter achterhaald en gepakt. Hij beweerde eerst dat een vergissing in liet spel moest zijn, maar Donderdag middag is hij geconfronteerd met zijn zwaar gewond slachtoffer, dat hem be slist herkend heeft. Dc dader is een zekere dr. Ulrichj zoon van gegoede ouders. Hij is een tijd lang bij een bank werkzaam geweest^ maar had in December van het vorig1 jaar zijn betrekking verloren. Dr. Ul- rich genoot bij die bank heit volle ver trouwen van zijn chefs en verdiende; een goed salaris. Hij maakte zich echter aan enkele onregelmatigheden schuldig, waarop hij op staanden voet werd ont slagen. Hij was sinds eenigen tijd ge huwd met de gescheiden vrouw van een industrieel. Haar klein vermogen had hij na zijn ontslag weldra op de beurs verspecuïeerd. Waarvan hij sindsdien ge leefd heeft, staat niet vast. Het huwelijk was erg gelukkig en mevrouw ülrichl heeft geen oogpnblik geweten, dat haar man zich in financieele moeilijkbjedcil bevond. Toen zij Woensdagavond van een wandeling terugkeerde, vond zij in haar woning een agent van politie, djie haar in kennis stelde met de arrestatie van haar man. Zij kreeg een zenuwtoeval cn is sindsdien volkomen blind. Toen) Donderdagochtend opnieuw agente0 in de woning verschenen, trachtte dc 12- jarigc zoon van de vrouw uit haar eerste huwelijk uit schaamte uit het raam te springen Hij kon echter door de agenten worden gegrepen Dr. Ulrich heeft tot nog toe geen be kentenis afgelegd- Thans heeft hij bekend den daad te hebben gepleegd. DE RAMP OP SUMATRA. Aneta meldt d d 2 Juli uit Padang Onder het puin van het bedehuis te Soengaiboeloe zijn veertien lijken ge vonden. Kola Lawas is zwaar geteisterd. Zoover bekend, is in het geteisterde gebied slechts één Europeaan, namelijk de adjudant-apotheker Schmidt, ge dood. Het bestuur te Padang deelt mede, dat alle Europeanen te Padang onge deerd zijn. Gisteravond werd wéér een hevige aardbeving gevoeld in Palembang, Ben- koelen en Djambi, terwijl een korte aardbeving tc Padang werd waargeno men. De resident van Padang verzocht het Smeroefonds om hulp, waarop f 50,000 werd geremitteerd. De schade bedraagt vermoedelijk eenige millioencn. Nieuwe hevige schokken worden in de omgeving van Padang waargenomen; verscheidene gebouwen slaan op hei in te storten. De leden van den Volksraad hebben duizend gulden bijeengebracht ten bate van ae slachtoffers van de ramp. De schade te Fort de Koele door de ramp veroorzaakt is grooter dan aan vankelijk verwacht werd. De pasarge bouwen zullen grootendeels moeten wor den afgebroken. Het residentiekantoor te Padang is dermate gehavend, dat een deel on bruikbaar is geworden. Officieel wordt uit Pajakomboh ge meld, dat aldaar geen dooden zijn KUNST EN WETENSCHAPPEN. Zooals men in de advertenties heeft kunnen lezen zal het Middelburgs Man nenkoor morgen, Zondagavond in „Het Schuttershof" een concert geven waarvan het programma een aantal koorliederen bevat afgewisseld door solo's voor alt- saxophon van den heer Wi. P. de Zwart uit Schoondijke. Het programma van het door Th. Versleegh, Francis Koene en G. Robert, op Maandag 5 Juli in 'dc de "N. Kerk te M'burg te geven concert vermeldt o.a,: liederen van: J. S. Bach, Hugo Wblf en v. Brucken Fock. Francis Koene zal vioolwerken ten ge- hoore brengen van Bach en Locatelli, terwijl de Haarlemsche organist George Robert orgelwerken spelen zal van Bach en Honegger. Openluch [voorstelling Joseph in Dothan." Het is de afdeel'mg Vlissingen van "het Instituut voor Arbeidersontwikkeling ge- Jukt het zomertooneel (soc. van het Schouwtooneel) naar Walcheren te krij gen voor een openluchtvoorstelling van „Joseph in Dothan" pp 18 Juli 1926. Door de welwillende medewerking van het Bestuur van den Polder Walcheren en den Burgemeester van Koudekerke is de beschikking verkregen over een terrein in de duinen van Koude kerke, welk terrein, zoowel ten opzich te van ^Middelburg als van Vlissingen zeer gunslig is gelegen. De prijzen zijn zeer ^aag gehouden. Nadere mededeelingcn omtrent prijzen enz. verschijnen spoedig. Prof. Roland Holst directeur der Rijksacademie. Naar 'wij van welingelichte zijde verne men aldus het Alg. Hand.bl. is de be noeming van prof. R. N. Roland Holst tot directeur-hoogleeraar der Rijksaca demie voor Beeldende Kunsten thans zeker. De mededeeling er van in de „Staatscourant" zal binnen enkele da gen geschieden. (Ingez. MedA KERKNIEUWS. Men meldt ons ter verbetering van het bericht betreffende de Clask verg. te Middelburg, dat Ds. R. ten Kate te Kou dekerke werd gelcozeu tot Sec. lid pred. in de plaats van Ds. Gijsman, di{S door het a.s. vertrek van Ds. Hak nu van sec. lid in de plaats van Ds. Hak primus lid van het class, bestuur is geworden. ONDERWIJS. Geslaagd- voor Mercurius-diploma boekhouden, de heer W. J. Heijliger, alhier. Op verzoek van verschillende schoolhoofden had Woensdagmiddag hi ll i er een bijeenkomst plaats waar de organisator van de paed. electriciteits- campagne de heer J. Teders genoodigd was om een nadere uiteenzetting te ge ven over het doel detr te houden cam pagne inzake het onderwijs in de electro- techniek op de lagere school, welke campagne het zeer nuttige doel heeft om reeds de kinderen op school bekend te maken met het gebruik van de elec- triciteit en met de gevaren die men daarbij heeft te vermijden. Door bijzon dere leermiddelen en door jpaedagogi- £che tentoonstellingen hoopt men dat te bevorderen. 1 Het resultaat der bovengenoemde bij eenkomst is geweest, dat getracht zal worden door medewerking van provin ciaal bestuur en gemeentebesturen (zéér na belanghebbenden) hier een proefles te geven, en zoo een organisatie van. dat onderricht ook in deze provincie voor te bereiden. r— Gedaagd aan de Rijkskweekschool (e Schoonhoven voor het examen akte L. O. mej J.. F verse, te Kloe tinge. Tot plaatsvervangend deskundige bij de eindexamens der R.H.B.S. te Oost burg is benoemd dr. D. J. Struik, pri vaat-docent aan de rijksuniversiteit te Utrecht. LANDBOUW. Onder het vee van de wed P- Salo me en dat van de landbouwers W. v. d. Walle cn J. Donze allen te Groe de is mond- en klauwzeer uitgebroken. RECHTZAKEN. Voor den politierechter te Roer mond stond terecht de 19-jarige recidi- viste Maria S. uit Roermond. Verdachte, die op 12 Mei jl. Hen huize van den heer Meeuwissen kwam, had aldaar een heel verhaal opgedischt over de halfzuster vau M. Verd. Vertelde dat deze halfzus ter in België in een klooster ziek lag, er nog al erg aan toe was en dat zij (hans gestuurd was om geld te halen voor het doen lezen van missen. De heer M., wien het zaakje wel wat verdacht voorkwam, liet zich bepraten en gaf een rijksdaalder, welken verd. natuurlijk ten eigen bate had aangewend. Verd. wilde de schuld van zi-ch af werpen en mengde er een tweede in, een man van diep ija de tachtig jaar. Dc off. van just., vond het optreden van verd. nog al geraffineerd en laakte de houding van verd. door ér thans een

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 2