Vrijdag 2 Juli 1926 BINNENLAND. STRAND ZOUTELANDE. aUilENLANÜ. /(O. 1S3, KI 369* Jaargang, WDDELBURGSCHE COURANT. ■SB Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. handelingen geroerd over do paarden, n.I. over de warmbloedpaarden, waarop nog 500 mark invoerrecht staat? Vandaag voortzetting. KAMEROVERZICHT. Tweede Earner. halting van Donderdag. Kwade dagen zijn voor Minister van Karnebeek aangebroken. Er zijn jaren geweest waarin telkens wanneer hij in de Kamer een voorstel vex-dedigdie, de debatten overvloeiden van lof voor zjjn beleid. Dat is nu voorbij. Zelden is over een voorstel tot goedkeuring van' een gesloten verdrag zulk een ongunstig oor deel uitgesproken als over dat inzake het nieuwe handelsverdrag met Duitsch- land. Of het moest zijn het nieuwe ver drag met België waarover nög ongunsti ger geoordeeld werd en dat na de z)o- mervacantie den Minister wel zal stellen voor de beslissing of hij kan blijveri of niet. Als dat Belgische verdrag niet nog te behandelen was, zou wellicht reeds een eventueele verwerping van het verdrag met Duitschland daarvoor beslissend zijn, want de scherpe kritiek gaat regelrecht tegen het beleid van den Minister. Ook bij hen, die ten slotte nog zullen voor stemmen, omdat ze iets, al is het zéér onvoldoende, nog beter vinden dan niets. Er zijn gisteren negen sprekers aan het woord geweest. Daarvan waren er vier tegen; vier vóór; en één wacht nog het antwoord van den Minister af. Maar ook die voorstanders erkenden groote bezwaren. Er is echter door den Minister nog iets gedaan dat hen beweegt het aangebodene maar vast te aanvaar den. Toen de oorspronkelijk door Duitschland ingevoerde hooge rechten den ïp.voer van onze land- en tuinbouw producten feitelijk stop zette, heeft de Minister verkregen dat met 1 Jan. j.ï. de in het nieuwe verdrag bepaalde la gere invoerrechten reeds zouden worden •toegepast, maar tevens dat het ontbre kende zou moeten worden bijgepast, als het verdrag mocht worden verworpen. Dat is voor velen een aanleiding geweest tot een bittere kritiek op de late indie ning van het voorstel, want nu staat' de Kamer voor de verantwoordelijkheid, dat die enorme bedragen aan ontbreken de invoerrechten zullen moeten worden bijbetaald als ze het verdrag verwerpt Do lieeren v. .Voorst tot Voorst, v. d. Bilt en v. d. Sluis verklaarden terwille van land- en tuinbouw, te zullen voorstemmen, zoowel om die bijbetaling te voorkomen, als om het mogelijk te maken, dat we die producten blijven uitvoeren. Immers met de anders hoog blijvende rechten gaat dat niet. En de hepr Vliegen, hoewel erken nend dat de Vrijheid van beslissing Van de Kamer beperkt is, dat de meest-be- gunstiging door allerlei trucs ongedaan is gemaakt, en dat nog andere bezwaren bestaan, zou toch voorstemmen, omdat het Verdrag tijdelijk is, en er ook voor deden door worden verkregen. Maar tegenover hen stonden vijf te genstanders, want ook de heer Oud, die zijn ts«em zal laten afhangen vant het aritwmoord van deh Minister, had' een berg kritiek. Naast de enkele voordeelen die nqg voor onze land- en tuinbouwproducten zijn verkregen, staat een groote. bena deeling van onze indusfr'ie en èen ern stige achteruitzetting van onzen handel door de voordeeliger spoorwegtarieven voor andere havens, zooals Antwerpen. Over het algemeen zijn de oude vijanden aan Duitschland, zooals België en Italië, er veel beter aan toe dan wij. Ejo. dait nog wel in weerwil van het crediet da,L' wij aan het verarmde Duitschland gaven en dat we bij dit nienuwe verdrag her nieuwen, en nog wel tegen een lagere rente (zonder dat Duitschland dat vroeg, zoo beweert het Handelsblad). De heer Knottenbelt heeft deze argumenten uitvoerig toegelicht met een aantal voorbeelden over de Zeer pnvol- doende wijze waarop bij de onderhande lingen onze belangen zijn behartigd. (Dat is intusschen nog versterkt door de pu blicatie van een klacht wan den Nijver - heidsraad die niet alleen niet gehoord is over het verdrag, maar die bij pogin gen om er toch in gekend te worden, van het kastje naar den muur gestuurd is op het departement, totdat het te laat was.) De heer Korteuliorst maakte van deze gelegenheid gebruik om naast een kritiek op de onderhandelingen,' weer aan te komen met zijn geliefkoosd on derwerp: de wenschelijkheid van retor sie, welk betoog dadelijk bestreden werd door den heer van G ij n. Deze laatste betoogde bovendien dat de lagere rente Voor het crediet een gevaar is voor1 verscherpte concurrentie van Duitsch land. De heer van Eappard (die heesch was, wat door de onbarmhartige Kamer dadelijk aan Utrecht geweten werd) drong ook aan op heropening der onder handelingen, en stelde den Minister de positieve vraag: worden er nog onder DE REIS VAN DE KONINKL. FAMILIE. De Zwitsersche correspondent van de N. H. Crt. meldt De Koningin, Prins Hendrik en Prin ses Juliana zijn uit Trois Epis te Bazel aangekomen, waar aan het station het noenmaal werd gebruikt. De Prinses bracht 's middags, zooals reeds gemeld is, een bezoek aan de internationale tentoonstelling voor binnenscheepvaart en waterkracht. Daarna zette de Ko ninklijke familie de reis voort naar Lu- zern, waar de nacht zou worden door gebracht. Iledeh begeven de hooge gas ten zich naar Sint Beatenberg. ZWEMMEN IN ZEE OP -ZONDAG VERBODEN. Een Kamper ui: In de Dinsdag gehouden raadsverga dering openbaarde zich bij de besprekin gen over het Zeebad een scherp mee- ningsverschil tussclien links met de ka- 'tliolieken en de overige rechtsche raads leden. Door B. en "W. is een regeling onl- worpen^ waarbij zwemgelegenheid is ge opend éenerzijds voor mannen en jon gens, anderzijds voor vrouwen en meis- es, beide badplaatsen gescheiden door een uitgestrekt terrein, bestemd voor verblijfplaats aan zee, maar zonder bad gelegenheid voor volwassenen. Voorts werd voorgesteld tie exploitatie van de kleedkamers, rijwielbergplaats en buf fetten onder bepaalde voorwaarden op le aragen aan particuliere ondernemers enz. Tot zoover ging alles goed, doch toen kwam de bepaling, waarover de mceningen sterk uiteenliepen, en die be helsde de sluiting op Zondag zoowel van de beide zwemgeiegenheden als van de buffetten. Met 9 tegen 8 stemmen werd ten slot te het voorstel aangenomen, zoodat er des Zondags door volwassenen niet mag worden gezwommen en de strandbezoe- lcers zelf hun consumptie dienen mee te nemen. - Bij de kampioenscompetitie van eten Ik K. Tooneelbond 1925'26 be haalde „Utile Dulci" te Stoppeldijk 67 punten. Kampioen werd „Kunst en Arbeid" te Den Bosch met 69 punten. Kunst-en Cabaretavond. In samenwerking met het weekblad ,Ons Zeeland" wordt, zooals ook uit een advertentie in dit nummer blijkt Zondag avond in Brittannia te Vlissingen een Kunst- en Cabaretuitvoering gegeven, zooals dit dezer dagen op me«r plaatsen in de provincie as geschied. De solisten mej. Willy Russche (so praan) en de lieeren D. Ingen-Soet (bas) en J. Ordeman (tenoir) geven aria's uit verschillende opera's en daarnaast ook o.a. op Zeeland toepasselijke liederen, terwijl mevr. Ja Russche—Sajet het kla vier bedient. Een miniatuur opera in één bedrijf „Mimosa" van den heer Ingen Soet en een één-acter „Walther wint de gunst van z'n schoonmoeder" van Charivarius, mogen niet onvermeld blijven. Bezoekt De Ververschingstent op het strand is thans dagelijks geopend. Voor Zeevermask Kano te huur. Aanbevelend, ROMiJM VERHULST. (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Znid-B eve land. De heer D. J. L. rijwielhersteller te R j 11 a n d, werd bewusteloos aan den weg gevonden. Toen eenige personen hem opnamen, wist hij zich even te herin neren, dat hij met zijn rijwiel tegen een boom was gereden. De geneesheer bracht de patient per auto huiswaarts. Te K ape lie wera op den bij uit stek bijzonder daartoe geschikten boom gaard van den heer H. T. Ganseman dc bazaar (muziek en sportfeest) gehouden vanwege het fanfare korps „Ons Ge noegen" en de gymnastiekver. „Olympia' Onder leiding van den directeur, den heer van Dijk uit Yerseke werd menig nummer op verdienstelijke wijze ten ge- boore gebracht. De gymnastiekver. onder leiding van de gebr. Willeboer trok bijzonder de aan dacht. Des avonds gaf Euphonila uit Goes een concert. Tot besluit gaf de gyrunastifekvereeni- ging een marmergroep „Roodkapje en de Wolf", dat bewondering afdwong. De be langstelling was groot. De werkzaamheden a^n het vol spuiten der spoorgaten ter weerszijden van het station Vlake zijn thans geheel afgeloopen. De terreinen zijn nu belang rijk hooger gelegen dan de omliggende landerijen. Naai' wij vernemen, bestaat het plan om deze later weer gedeeltelijk af te graven ten diensten van den nijeuw aan te leggen Rijksweg. Uit Zeoeuwsch-Vïaanderen W. D. Met de Staatscourant van 1 Juli zijn verzonden afdrukken van de akten be treffende de Zeeuwsch-Vlaamsche Han del Mij. te A ardenburg. (Voor verder Stad en Provincie zie' men het Bijvoegsel.) KERKNIEUWS. Toen Zondag j.l. te W o 1 f a a r l s- d ij k voor de Geref. Gemeente optrad de heer Lamain, kon 't kerkgebouw die saamgestroomde menigte nauwelijks be vatten. Het was moeilijk door den ingang te gieraken, en zelfs tot op den portaal zolder werd plaats genomen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Helium in vasten vorm. Aan prof. Keeson te Leiden, den op volger van ICamerlingh Onnes, is het ge lukt helium in vasten vorm le brengen. Tot nu toe was het alleen gelukt het gas in vloeibaren vorm te brengen. Hij heeft, behalve een sterke afkoeling, oolc een zeer zwaren druk toegepast. Prof. Kamerlingh Onnes had reeds eenige jaren in die richting gewerkt, maar het was hem niet gelukt, (oen hij het vorig jaar overleed. Aan de telefoniste 2e klasse bij den interlocalen dienst M. C. Harte vau hel post- en telegraafkantoor le Neuzen is op haar verzoek eervol ontslag ver leend. De directeur-generaal der p., en t maakt bckena, dat in verband met de ge wijzigde vaarroute van Hr Ms. pantser schepen Heemskerck en Tromp, Hr. Ms. torpedobooten Z 7, eji| Z 8 fcjn Ilr. Ms. on derzeebooten O 9 en O :10, de aangekon digde verzending van brievenmalen aan genoemde oorlogsschepen aan Oslo komt te vervallen. In plaats daarvan zullen 1, 2, 3, 5 en 6 Juli met den trein van 9.36 m. van Am sterdam naar Bentheim brijevenmalen voor deze schepen naar Göteborg worden verzonden. Indien belanghebbenden hun brieven en andere stukken in de aan genoemde schepen te verzenden brievenmalen opge nomen wenschen te zien, moeten zij de zendingen voldoende frankeeren en voor zien van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres, loopendc van den eenen hoek naar den anderen. - Volgens een bericl# uit New-York heeft aldaar een snelheidswedstrijd over vijftig mijlen plaats gehad lusschen een vliegtuig en postduiven. Hoewel de post duiven beter den rechten koers hielden, kwam het vliegtuig drie minuien eerder aan. ONDERWIJS. Tengevolge van een drukfout in de mededceling in de Staatscourant} vermelden we in ons nummer van Dins dag onder de erkende openbare handels scholen alleen de bijzondere handels school met 4-jarige cursus le Middel burg. Erkend is echter ook de 5-jarige Hoogere Handelsschool alhier. In de Staats Crt. stond bij die rubriek slechts vermeld- Bischoppelijk college, dat hier niet is. (Inmiddels heeft ook de St. Crt. de fout hersteld.) - Voor liet machisten diploma Bi is geslaagd de heer A. M. Kok, leerling van de „de Ruijterschool" te Vlissingen. - Geslaagd te Delft voor het c-mU examen werktuigkundig ingenieur. I< heeren A. Cense„ te Tholen, C. Ro sier, te Goes. - Geslaagd te Delft voor het prop. examen civiel ingenieur de heer J. E. Peman Kakebeeke, te Kloe tinge. Dank zij de welwillende finan- cieele hulp van tweeden en derden kan de afd. Tholen en St. Philipsland van het C. G. voor Klnderherstcllings- en Vacantiekolonies dit jaar wederom 4 kinderen, elk voor 5 weken, uitzeilden naar de vacanliekolonie te Ooslvoorne. Geslaagd voor het diploma ver pleegster mej. J. LindhouE Cd., van O u d- Vossemeer, werkzaam aan het sticht te Wolfhezen. Bij de op lJuli aan de Rijkskweek school le .Oostburg gehouden eind examens zijn -geslaagd: Mej. Tiny Drijver te Voorburg en de lieeren- P. J. Cromheecke tc Hoofdplaat, T. Gaakeer le Stavenisse, J. A. Heijboer to St. Annaland, A. Jacabs.le Goes en C, J. Janssen te^Nisse bij Goes. Geëxamineerd zes candidaten. Afgewe zen geen. Akte-examen. V,an de Rijkskweekschool te M i d- delburg zijn 29 Juni geslaagd de heeren I. J. Baart, J. v. d. Berg, J Berting, J. A. Gasteleijn, F. S. Dieleman En op 1 Juli- J. A. Hol, P. Platscliorre, P. O. J. Smitd, D. C. Steur, A. Verlieijke, J. S Versprille. De deskundigen gooien de schuld al weer op overbrenging van de besmetting van het vasteland af. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. LANDBOUW. Het Mond- en Klauwzeer in Engeland, Op vier verschalende boerderijen in Cheshire is gisteren en Woensdag weer mond- en klauwzeer uitgebroken on op een boerderij moesten een goede 100 schapen onmiddellijk worden afgemaakt. Algemeen Overzicht. Die Engeiseüe Mijnwcjrfcers- stabing. De stemming wordt heftig in het En- gelsche Lagerhuis. Toen gisteren Minis ter Bridgeman een rede hield ter verde diging van de houding van den Eersten Minister, werd hij eerst door hel arbei derslid Batey zoo gehinderd met inter rupties, dat de speaker Batey voor de keus stelde geen woord, meer te zeggen of de zaal te verlaten. Batey ging toen) heen. Bridgeman was nog geen vijf mi nuten aan het woord of Jack Jonefc schold hem voor „moordenaar" uit. De spreker stelde hem voor dezelfde keus als zijn partijgenoot Batey, en Jack Jones verliet de zaal, draaide zich bij den uit gang om en riep luid naar binnen: „Moordenaars 2ijn jullie toch, alle maal." Daarna kon Bridgeman vrijwel ongehinderd zijn rede voltooien. Bij het verder debat zei Hartsliorri (een van de mijnwerkersieiders) dat de mijnwerkers geen onderhandelingen zul len beginnen of eenige poging lot een regeling zullen doen op den grondslag van den achturendag. Waar dit het geval is, staat men tegenover den meest liope- loozen toestand, die er ooit in de mijn- nijverheid geweest is. Varley, ook een mijnwerkerslid, die destijds verschillende voorstellen voor 'n regeling heeft gedaan, verklaarde, dat de regeering haar boekje te buiten is gegaan om een spaaTc te steken in de raderfen van de "machine, -die hij en andere mijn werkersleden aan bet vervaardigen wa ren. Baldwin beantwoordde de sprekers zelf. Hij wees nogmaals het "Verwijt af, dat de regeering niets gedaan had om! de crisis op te lossen. Zooals Bridgeman al in den breede uiteengezet had, was de regeering pas met haar voorstellen gekomen toen alle directe onderhande lingen mislukt waren. Wat zou labour gezegd hebben, als de regeering al mge grepen had toen er nog kans was op een oplossing tusschen de betrokken partijen? Baldwin vervolgde met verheffing* van stem: Dc laatste dagen heeft men hel de regeering moeilijk gemaakt en van avond is hier eenige malen „moorde naars" gescholden; maar nu vraag ik u. leden van de arbeiderspartij, of gij diep in" uw binnenste er van overtuigd zijt, dat de mijnwerkers door zich langer tegen de hervatting van het werk te ver klaren, den juisten weg gekozen hebben? (Luide kreten van „ja, ja" op de ach terste labour-banken). Mijn regeering en ,ilc willen samenwerken melt ieder des kundige in of buiten dit huis, en onver schillig tot welke partij in dit huis lijijl mocht beliooren, maar ieder voorstel stuit af op de onverzettelijkheid der mijnwerkersieiders. (Kukwood riep: „U bedoelt den eigenaars." Ten slotte is hel wetsontwerp nopens den achturïgen werkdag in de mijnindu strie in eerste lezing door het Lagerhuis met 382 tegen 147 stemmen aangenomen. De schadeloosstelling aun dc Buitsche vorsten. De sociaal-democratische groep van den rijksdag heeft om 10 u. gisteravond na lange beraadslagingen met 73 tegen 38 stemmen besloten legen de vorstenwet te stemmen. De partijvoorzitter Wels zal heden in den rijksdag bij de behandeling van het ontwerp in derde lezing de redenen van het afwijzende standpunt der sociaal democraten uiteenzetten en ontbinding van den rijksdag verlangen. Hel wordt echter sterk betwijfeld of er werkelijk ontbinding zal volgen, om dat de verwarring dan nog grooter zou worden. De regeering heeft in een bijeenkomst gisterenavond een verklaring vastgesLeld, die heden zal worden voorgelezen eer de derde lezing begint. Gisteren was de geldigheidsduur ver streken van de wet, waardoor alle pro cessen tusschen de bondstaten en him gewezen vorsten tijdelijk worden ge schorst. Gisterenmiddag is bij den rijks dag een voorstel ingediend, waarbij de geldigheid van deze wet tol 31 December wordt verlengd Dit voorstel werd met enkele woorden door den 'rijkskanselier toegelicht en vervolgens in eerste en, tweede lezing aangenomen. Het was ech ter de rijkskanselier zelf, die zich tegen onmiddellijke behandeling in derde lezing verzette en die le kennen gaf, dat bij verwerping van de vorstenwet de re geering deze schorsingwet niet opnieuw aan <Icn rijksdag voorlegt. Marx wilde op deze wijze pressie uit oefenen op de sociaal-democraten. Im mers indien de vorstenwet verworpen wordt en do wet waardoor de processen geschorst worden, niet verlengd wordt, dan zullen de gewone rechtbanken weder vonnissen in deze processen kunnen vel len, hetgeen den sociaal-democraten ze ker niet aangenaam zal zijn. Die kwestie vau de amnestie In Beigii*. In 3e Kamer afdeel ingen is gister, najar we aan de N. R. Crt. ontleenen, een Vlaamscli-nationialistisch voorstel tot al- .gemeone amnestie voor politieke ver oordeelden besproken. Het voorstel werd in vijf afdeelingen verworpen en in een afdeeling aangenomen. In 't geheel stemden 15 leden voor, 36 tegen en 29 blanco. In de tweede sectie, waar liet} voorstel met 7 tegen 5 stemmen en 1 onthouding werd goedgekeurd betoogde de Vlaamsche nationalist Declercq, dat de Vlaamsche politieke veroordeelden als idealisten dienen te worden, beschouwd en dus 'amnestie verdienen, even' als de Eugelsche regeorifig heeft gedaan met generaal De Wet. Ook weesTiTj op de be paling in het vredestractaiat vim "Versail les, dat niemand wegens tijdens den oor log bedreven politieke daden mag wor den verontrust. Sommige leden ver klaarden zich accoord met het principe van amnestie, maar konden zich niet met den tekst en de memorie van toe lichting van het voorstel vereenigen. An dere wilden .van geen amnestie liooren, wel van gratie of clementie. Nog andere meenden, dat, waar dr. Borms, pater IStracko en andere Vlaamsche idealisten feitelijk op grond van echte of ver meende misdaden van gemeen recht als verklikking of uitlevering van manschap-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1