Maandag 28 Juni 1926 Sio. 149. IDDELB £89' Jaargang. DE BRANDWEER TE MIDDELBURG. Er wordt naar aanleiding ran den brand in het Grand Hotel reel, en met ongerustheid gesproken orer de organi satie ran onze brandweer. Die onge rustheid is te begrijpen roor ieder die een eigen perceel bezit en die <zich (voorstelt wat er zal kunnen gebeuren wanneer er bij hem of bij zijn buur man brand uitbreekt, en er hebben ha peringen plaats ran den aard als bij de- een brand. En wie hart heeft voor de vele kostbare monumenten in onze stad, vraagt zich af of een onvoldoende brandweer ons niet bloot stelt aan on herstelbare verliezen. We stellen voorop dat het aan ijver en toewijding van brandmeesters en personeel waarlijk niet ontbroken heeft. En ook dat er voor verschillende feiten wel verklaringen zijn te vinden. Maar men beoordeelt nu eenmaal een pannekoelc naar den smaak bij het eten; wat er in de keuken mee gebeurd is, kan je als eter niet schelen. En zoo wordt een brandweer beoordeeld naar hel resultaat, naar 't antwoord op de vraag of zij snel en doeltreff ejnd blu scht. Al het andere is bijzaak. Nu was er hier blijkbaar iets niet in orde in de wijze van wekken van het spuitpersoneel. Natuurlijk lijkt voor iemand die bij een brand staaf, iedere minuut wachten op de brandweer, een tijdsduur te hebben van minstens vijf minuten. Maar wanneer er menschen zijn die vóór half zes wisten dat het brandde, en het eerste alarmsignaal "voor de brandweer gaat te tien miputen over half zes ,dan heeft er iets niet gedeugd. Het is echter nu aan de betrokken autoriteiten om uit te zoeken, wüt. Dat de motorspuiten niet spoedig ge noeg naar het terrein van den brand konden worden gesleept, door het zeer moeilijke vervoer en het gebrek aan personeel, deugt niet. Hóe dat nu verholpen moet worden, door aanbrenging van de mogelijkheid voor eigen voortbeweging met motor kracht of door snellere bijbrenging van personeel, of door beide, kunnen wij niet uitmaken. Maar op dat punt is herzie ning dringend noodig. Dat de eerste motorspuit op den aan drang: zoo spoedig mogelijk water geven, dadelijk op de leiding aansloot, is te ver klaren. Maar het allerbedenkelijkste ge volg was, dat de andere spuiten op dat deel der waterleiding treurige straaltjes water gaven. Zooiets had moeten zijn voorkomen. En als we dan hooren dat er niet genoeg zware slang voor de mo torspuit was om de kaai en daarmee het diepe water te bereiken, dan moet, hls het werkelijk zoo is, difc fout zoo spoe dig mogelijk verbeterd worden. We hebben hier enkele punten opge noemd. Wellicht weten de naastbclrokke- nen er meer. En misschien kan er van het bovenstaande nog iets af. Maar het doet er weinig toe. De hoofdzaak is, dat er eerst iets gehaperd heeft, terwijl bij brand juist de hoogste eisch is; zoo spoe dig mogelijk blusschen om uitbreiding te voorkomen. Het is ons gebleken dat in het corps der brandweer de aan het licht gekomen fouten in de organisatie worden erkend. Dat "kan voor de leiding der brandweer en voor het dagelijksch bestuur der ge meente slechts een steun zijn bij de on afwijsbare noodzaak om snel verbete ringen aan te brengen We ontvingen na het schrijven va.n het bovenstaande nog 'n ingezonden stuk van den waarnemend opperbrandmeester A. F. Noest, dat men elders in dit nummer vindt. Wat die daar vertelt over het tijdstip waarop sommigen reeds den brand ontdekten, en ever het tijdstip van alarmeeren der brandweer, recht vaardigt onze ppmerlcingen over de ha pering bij het alarmeeren der brand weer op waarlijk zorgwekkende wijze. Maar het rechtvajardigt niét de ver wijten die de heer Noest tot dr. Mar tens richt. Als deze bij zijn komst te half zes in het brandende hotel ver nam dat de heer Kluiving reeds vóór dat uur de politie getelefoneerd had (wat ook de heer Noest vernam), dan had hij jajlle recht om te schrijven over het „tijdig" verwittigen van de brandweer. Een buitenstaander als dr. M. kon waar lijk niet aan de mogelijkheid denken dat méér dan een kwartier zou verloopen tusschen die /verwittiging en het alar* meeren van het nrandwcerpersoneel. Het duurde zelfs langer dan een kwartier. Volgens onze eigen nader verkregen inlichtingen heeft de heer K. tusschen kwart over vijf en half zes niet de poli tie maar het telefoonkantoor opgebeld met dringend verzoek om hulp. Of en hoe dat bericht verder is gedaan, we ten we niet. Later, te half zes heeft de heer K. een man die voor het gebouw stond, naar den agent op de Markt gezon den, die toen verder gewaarschuwd heeft Dat zijn allemaal dingen die nader onderzocht moeten worden. Maar dat weksysteem behoort wel degelyk tot de brandweer. Het gaat niet ajan „de brand weer" als iets afzonderiyks vrij te plei- pleilen van het feit dat he| weksysteem niet goed werkte. En wat de opmerking van den heer Noest aan ons adres betreft over de „onjuistheid" van onze beweringen in zake het moeilijke vervoer van de zware motorspuit, willen we meededen dat we onze meedeeling hadden van per sonen die zelf meewerkten met dat ver voor, en die verklaarden bek-af op het het terrein van de brand te zijn ^ko men, omdat ze er bijna niet mee voort konden. BINNENLAND. GEEN VERMOMDE SUBSIDIE. Naar aanleiding van de mededeeling in de toelichting tot het wetsont werp voor de Waterleiding West N. Brabant, dat deze de benoodigde f 350.000 van de Rijksverzekerings bank kan krijgen tegen matige rente", was in de afdeelingen der Tweedel Kamer gevraagd of daarmee een rente bedoeld was beneden het algemeen gel dend percentageDat werd afgekeurd als zijnde een verhoogd subsidie. De Minister heeft dadelijk in een nota geantwoord dat bet een rente is van 4i/2 pet., dezelfde die bijv. ook voor woningbouw wordt gevraagd. Van een vermomd subsidie is dus geen sprake. VERBOD VAN FEESTVIEREN. In verband met den toestand in de venen heeft aldus meldt de Emmer Crt. de burgemeester van Emmen be sloten voortaan aan geen vergunning meer te geven voor het houden van volksfeesten op Zaterdag wanneer de arbeiders hun loon hebben ontvangen. Wanneer zulks gewenscht voorkomt, zal ook verboden worden twee dagen feest te houden; in Zwarterneer is dit verbod al toegepast. Uit Stad en Provincie, Dit Walcheren. - Hedenmiddag werd een ongeveer 20-jarig boerenmeisje, dat op denVlis- singschen weg bij de Groole Abee- e liep en op zij wilde gaan voor een voertuig, door de tram gegrepen en overreden. Het meisje, dat een been gebroken had en ook aan ecu arm en een oog ernstig verwond was, werd in den bagagewagen mede naar Middelburg vervoerd. Hier werd zij door dokters en verpleegsters verbonden en per bran card naar hel Gasthuis overgebracht. Zaterdagavond reed de graanhan delaar M. uit Westkapelle met zijn mi>" torfiets tegen een boom aan den Noord- weg te Domburg. De bestuurder bleef ongedeerd, doch de duo-zilter lag be wusteloos op den grond met ernstige kneuzingen aan hoofd en pols. Een al daar vertoevend geneesheer, welke in de juist passeerende autobus zat, verleende geneeskundige hulp en gebruikte hier voor de werbandkist van de autobus. Per automobiel kon de gewonde naar huis worden vervoerd. Vrijdagavond bracht de zangvereeni- ging „Tot Nut en Uitspanning" van N. en St. Joosland haar dirigent, den heer P. Meliefste, een serenade, naar aanleiding van het behalen van den hoogsten eersten prijs, benevens de me daille van H. M. de Koningin op het 1.1. gehouden zangconcours te Burgh. Onder leiding van den heer P. Vermeulen wer den enkele nummers, w.o. ook de beide concoursnummers, onberispelijk uitge voerd. Bij afwezigheid van den voorzitter wegens ziekte, voerde de heer Vermeu len het woord en wees daarbij op de prettige joviale, maar bovenal onverbe terlijke leiding, welke van hun dirigent uitgaat. Daarna bood spreker hem na mens de verceniging een zilveren horlo geketting en dito manchetknoopen aan, verzocht den leden een driewerf „hoera" aan te heffen op him dirigent, waaraan met grootc geestdrift, ook door het publiek, dat zeer talrijk was, werd voldaan. Zichtbaar aangedaan, dankte de heer Meliefste voor de spontane hulde, alsmede voor het geschenk, en verzeker de, dat hij steeds met hart eu ziel voor de vereeiliging werken zal Hierna ging hel in optocht onder het zingen van het Bondslied, naar het repetitielokaal; waar de stoet ontbonden werd. Uit Noord-Beveiand. Op 25 dezer vergaderde de raad van Wis senkerke. Afwezig de leden A. v. Hee, met kennisgeving, A. L. Abra- hamse en M. M. Schippers. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De raad verklaarde zich aan te sluiten bij de opmerking der Z. L. M. inzake de nieu-i we regeling van den spoorwegdienst en vereenigde zich met het ontwerp van Ged. Staten betreffende de jaarwed den van burg., secret, en gem.-ontv., doch vond voor den kaatsten ambtenaar het aanvangsalaris te laag. De heer C- Janse werd benoemd tot tljd der com t. w. schoolverzuim. Het bestuur van den Onrustpolder had verzocht het onderhoud van den weg van paal 19 tot het plateau aan den veerdam te Kamperland voor rekening der gemeente te nemen. De raad besloot daartoe. Ook werd gunstig beschikt op een adres van Iz. de Moor c.s. verzoekende rioleering en demping van de waterlei ding langs hun woningen aan den Zuid- Achterweg, onder beding dat door de belanghebbenden, die van de gemeen te i/s der aaulegkosten verzochten, de aan te winnen oppervlakte zouden koo- pen ter bestrijding van de kosten der erfschciding. Op voorstel van het lid v. Nieuwen- huijzen besloot de ra,ad f 15 te contri- bueeren aan 't schoolmuseum te Mid delburg. Een aanvraag van den Bond ter be strijding der vallende ziekte werd voor kennisgeving aangenomen. De heer J. J. Verhulst te Geersdijk werd herbenoemd als lid van 't burg. .armbest. De begrooting van dat college waarin is opgenomen f 1500 gemeente subsidie werd goedgekeurd.. na de toe lichting van deu voorzitter, dat 4 kin- deren van Ant. B. in de stichting „Kiu- derzorg" zullen worden opgenomen. Bij de rondvraag informeerde het lid do Ridder naar den gang van zaken met den oprit aan de Geersdijksche kaai. Tengevolge van de wijziging in het oor spronkelijke. pi,an was die zajak nog in behandeling. Op afdoening zou nog wor den aangedrongen. Aan het lid de Regt moest de voor zitter antwoorden, dat van de P.Z.E.M. nog geen nader bericht was ingekomen. Een vraag van het lid den Boer betref fende schilderwerk aan de woning van het hoofd der o. - in de Kom, gaf den voorzitter aanleiding, mede te dee- len dat het in de vorige vergadering be sproken schilderwerk niet 1, maar i jaar oud was een mededeeling, die den betrokken schilder ongetwijfeld genoe gen doet maar tevens tot het verzoek aan den i ntcrpellant om dergelijke vra gen voortaan vooraf ter kennis van het gemeentebestuur te brengen, inplaats van zo den voorzitter onvoorbereid in den raad voor te leggen. o UitZeeuwsc h-V laanderen O D Door Ged. Staten is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot goederenklerk bij den Prov. Stoombootdienst op de Wes- terschelde ,te Terneuzen, J. van Ta- tenhove, thans werkzaam als tijdelijk goederenklcrk in algemeenen dienst bij dien stoombootdienst, werkzaam te Hans- weert. Zaterdagavond omstreeks 9 uur wilde onder de gemeente Zaamslag aan den Reuzendijk de 78-jarige rustende Landbouwer de P. den weg oversteken terwijl hij zag dat een motorfiets hem reeds betrekkelijk dicht was genaderd. Hij werd door het voertuig gegrepen en tegen deu grond geslingerd. Ook het mo torrijwiel met bestuurder en duorijder werd tegen den weg geworpen. De'aan- geredeue werd. door in do nabijheid staande familie bewusteloos opgenomen en naar zijn woning gebracht, alwaar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overle den. Het ongeval moet hoofdzakelijk aan de roekeloosheid van het slachtof fer worden geweten. 3e Sal. de Feijler, Axel, 4e F. Dekker Pz. Axel; 5e Jan de Putter Jz., Axel. In den wedstrijd in hoefbeslag (be- iStaan van een of 2 hoeven en maken der ijzers) bekwamen prijzen; le J. A. .Schieman, Axel; 2e M Boerman, Axel; 3e D. Luteijn, Axel; 4e Th. Kindt, te Graauw en 5e Rud. Groosman, IJzen- dijke. Met een korte toespraak werden de prijzen toegekend door den afdeelings- voorziller, den heer Ph. J. v. Dixhoorn. Aan de inzenders van de verschillende Variëteiten, als akkerbouw, tuinbouw, landbouwwerktuigen, industrie, land bouwwetenschap, landbouwhuislioudkun- de, vereeaigingswezen, tot zelfs een si- garenstand toe, werd een diploma uitge reikt. Vrijdag, den tweeden dag, bezochten nog ruim 2000 pers. de lenloonstcllihg, terwijl ook de hoogste klassen der la gere scholen, onder geleide van de on derwijzers eenige stands bezichtigden. De burgerij feestte nog door. Toen des avonds liet muziekgezelschap van ,8 tot 11 uur concerteerde, was de markt eivol. Tot groot vermaak van de jeugd maakte dit gezelschap een muzikale wan deling door de stad, gevolgd door lange hossende rijen. Tijdens de pauze werd de uitslag van den élalagewedsirijd bekend gemaakt, welke door stembiljetten van het publiek werd beslist. Er waren S5 biljetten ingekomen, die aan een 10-lal winkeliers de prijzen toekenden Zaterdagavond werd door een taptoe 'an Concordia dc winkelweek gesloten, terwijl evenals Vrijdag de gas-illumina- tie van het stadhuis weer eenige uren bleef branden. Het „Hulde aan den Landbouw", stralend in fonkelende let ters, is gebleken hier geen schijn te zijn, maar mocht met recht van uit het gemeentehuis, als stedelijk parle mentsgebouw, de gevoelens van dc inge zetenen van Axel vertolkeu. Uit Zeeuwsch-VIaanderen Wi D. Vrijdagavond, omstreeks 10 30 uur, geraakte door onbekende oorzaak de vrachtauto van den heer A. de Taeije van Middelburg in Vlaanderen, in de buurt Klein-Brabant onder de gemeente W a- lerl andkerkje in brand. De be stuurder A. de Taije, kou juist op liet nippertje er uit springen, zoodat er geen menschenlevens te betreuren zijn. Verze kering dekt de schade. In de vacature voor lid van den ge meenteraad van Water land kerk je ontstaan door het vertrek van C. van Dixhoorn, was door het hoofdstembureau benoemd de heer M. de Regt, die echter heeft bedankt. Nu is benoemd de heer J. Vermeulen—v. d. Vijver, die de benoe ming nog in beraad houdt TENTOONSTELLING Z. L. 31. TE AXEL. De volgende bekroningen vati Vrijdag dienen nog vermeld te worden. Vierspannen le prijs H, de Regt Lz Terneuzen, 2e Stal van Dixhoorn, Axel, KERKNIEUWS. Gisteren nam ds. A. Gruppen af scheid van de Clxr. Geref. Gem. te Vli.s- singen en sprak daarbij naar aanlei ding van Mare. 13-37. Den scheidenden leeraar werd toegezongen Ps. 121:4. Te Oud -Vossemeer deed Zon dag j.l. in den namiiddagdienst ds. F. dc Gidts, gekomen uit Goedereede, in de Ned. Herv. Kerk zijn intrede, na in den voormiddagdiienst door ds. Datema uil Tholen te zijn bevestigd. Ds. Datema had tol tekst Psalm 89 vers 16a. Ds. de Gidts 2 Corinthen 7 vers 2a. Op verzoek van ds. Datema, die bij de intrede ds. dc Gidts namens den ring Tholen dezen toe sprak, werd door de gemeente gezongen Psalmen 136 vers 1 en 134 vers 3, na dankzegging van ds. de Gidts werd nog gezongen Ps. 72 vers 11. Mede waren aanwezig o.m. de ring broeders ds. Verschoor van Poortvliet en ds. Moerman van Staveuisse. Bciide diensten waren zeer druk bezocht. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Alvorens Francis Koene, de bekende violist en concertmeester van het U. S. O., naar het buitenland vertrekt, zal hij nog een aantal kerkconcerlen hier te lande geven met de zangeres Theo dora -Versleegh en den organist George Robert, o u te Middelburg Maan dag 5 Juli in de Nieuwe Kerk. - Geslaagd aan de Universiteit te Utrecht voor het doctoraal examen rech ten, de heer S. Rozemond, alhier. o Eindexamen R. H. B>. S. te Middelburg. Voor het eindexamen der R. II. Bi. S. afdeeling B slaagden Zaterdag de vol gende 20 van de 21 candidate» P. Fod- dingi)us, C. A. Boucherie, A. C. Bruins- hoofd, C. J. Coumou, S. J. Frelier, J J Gelderblom, J. C, 'Gelderblom, "W Goetlials, J. B. Hangard, S. Houterman, M. J- Hulswit, H. J. Poppe, W. L. van dc Putte. P. C. Quist, A C. J. Scl\Hpt- pers, M. S. de Smet, Mi J van Taten- hove, L J. M. Tummers, L. A. M. Turn- mers, A. de Zeeuw. RECHTZAKEN. De Ilooge Raad verwierp heden het cassatie-beroep van M. Muijhvijk, die door het Amsterdamsche Gerechtshof wegens het bekende geval-Busch was veroordeeld tot 4 jaar gev. straf, met aftrek van 6 ni. voor-arrest. De Utrechtsche rechtbank heeft den veehouder A. A. M. van H., Uit I Et-ECTRJSCne RUWIEUAMP Gr Zi/a weiDUUROERf \monrarrjx- BETERE f'im vJjrL— Pm»aKX50 (Ingez. Med.) Tul en 't Waal, wegens poging tol be lastingontduiking veroordeeld tot zes we ken gevangenisstraf. Politieverordening te Zoute- lande. Voor den kantonrechter le Middelburg heeft de eerste overtreder terecht ge slaan van de in Mei j.l. in44e gemeenjtel Zoulelande in werking getreden gewij zigde politieverordening. De nieuwe po- tieverordeningen, allerminst in het le ven geroepen om hel bezoek van bad gasten aan het aardig gelegen badplaats je le bevorderen, zullen en hebben reeds een zekere vermaardheid gekregen. Geen wonder, want een verblijf aan het zoo- mooie strand is, doordat vrijwel alle strandgenoegens verboden of aan banden gelegd zijn, inplaats van ontspanning, in spanning geworden. Men dient n.l., wan neer mén ia Zoutelande als badgast ver toeft, oen uitgebreide studie te maken, wal niet en wat wél op het zeestrand en in de duinen veroorloofd is. Doet men dat niet en kent men de „politieveror dening" van Zoutelande niet tot in de kleinste bijzonderheden, een proces-ver baal is hel onvermijdelijk gevolg. Het is dan ook te voorzien, dat heele gezinnen binnenkort voor den kantonrechter zul len verschijnen len einde zich te verant woorden over begane overtredingen. Op het strand in Zoulelande gaal geen enkel vliegertje meer op en geen enkele bal meer de lucht in, immers deze vermaken zijn tot de ontoelaatbare uilgeroepen, zelfs in de week. Ook tenten op het strand plaatsen mag op Zondag lieele- maal niet en in de week alleen met toestemming van den burgemeester (art. 12 nieuw). De verdachte had zich voor den kantonrechter le verantwoorden en reeds bij verstek veroordeeld tot f3 boete subs,"3 dagen hechtenis ter zake dat hij zonder toestemming van den bur gemeester een houten tent heeft ge plaatst op liet strand, gelegen onder de gemeente Zoutelande, zijnde 'n plaats die voor ieder vrij toegankelijk is. Ver dachte was van dit vonnis in verzet ge komen en erkende hetgeen hem ten laste gelegd is, doch was van meening de toe stemming niet ndodig te hebben, daar hii bet recht om oq hel slrand te Zoute lande een lent te plaatsen had gehuurd van de Ver. tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Zoutelande, die op haar beurt van den Staat der Neder landen had gehuurd het recht om met uitsluiting van ieder ander behoudens onderverhuur op het zeestrand ter plaatse stoelen, banken, tenten, badkoet sen en wat dies meer zij, te plaatsen Het O. M. achtte liet ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vroeg op nieuw veroordeeling van den ycrdachte met deze wijziging in zijn vroeger requisi toir, dat hij thans een boete van f0.50 eischte, waar gebleken was, dat verdach te inderdaad te goeder trouw was. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, wees op de redactie van het nieuwe art. - 12, waaruil z.i. de onverbindbaarheid der verordening sprak. Immers bij }oet- sing van deze verordening aan art 135 der Gemeentewet bleek, dat deze niet in het leven was geroepen in het lie lang van de openbare orde, zedelijkheid en gezondheid, noch dat zij de huishouding van de gemeente betrof. Naar zijn mee ning ademt de verordening duidelijk het subjectieve gevoelen van den raad in n 1. vrees voor ontheiliging van den Zondag. Spr. vroeg dan ook ontslag van rechts vervolging. Het O. M. wees er in zijn re pliek op, dat hier sprake is van de open bare orde, dus wel degelijk een rechts geldige verordening, door den raad in het leven geroepen, en vond dat 4ie0 subjectieve gevoelen van den Raad hier niets aan toe of af doet. De verdediger handhaafde bij dupliek zijn ingenomen standpunt. De kantonrechter zal Woensdag a.s. schriftelijk vonnis wijzen. Overtreding L o t e r ij w e t 1905. Voor het Kantongerecht te Goes heb ben terecht gestaan een 9-tal landbou wers te Kortgene, Oolijnsplaat en Kam perland, verdacht van overtreding der Loterywet 1905 Hun was ten laste gelegd dat zij als lid van het comité der 35e jaarlijksche verloting van de Verceniging Landbouwbelang in Noord-Beveland te Kortgene, welke plaats heeft gehad op 16 April 1926, de voorwaarden, waaron der Voor deze verloting de Koninklijke goedkeuring was verleend, hadden over treden, deels ^niet nagekomen, en tegen een der voorwaarden in, een aantal ar tikelen als fietsen, meubelen, naaima chine enz: buiten de jaarmarkt en niet

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1