VICTORIA;V/ATm gsa-ffi'; No. 148. Zaterdag 26 Juni 1926, 169' Jaargang, ,'g«» Bij dit aummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. INKOOP VAN DIENSTTIJD DOOR PENSIOEN. Het R. K. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeoing kan, na informa tie te bevoegder plaatse, met zekerheijd mededeelcn, dat een wetsontwerp te ver wachten is, waarbij zal worden voorge steld, ook na 1 Juli 1926 nog gelegenhei/d te geven om een reeds ingediend ver- Boek lot inkoop in te trekken UIT BE PERS- Kloosterlingen-onder wijzers. De vragen door het Kamerlid Liingbeek aan de regeering gesteld inzake het aan" tal aan scholen verbonden R. K kloos terlingen is, en welk bedrag aan Tien wordt uitgekeerd, hebben het Vaderl. aanleiding gegeven tot een beschouwing •waarin o.a-, de volgende feiten uit de geschiedenis deze kwestie in herin nering worden gebracht Die quaestiie van de salarieering van de kloosterlingen-onderwijzers heeft niet behoord tot de gemakkelijkste, die de Staatscommissie voor ixet Ouderwijs, in gesteld bij Koninklijk Besluit van 1913, onder de oogen had te zien. In haar zes de vergaderiug van 2 April 1914 (ia de •uitgegeven notulen van-, die Staatscom missie staat absusieyelijk 1811) is dat on derwerp door den lieer Tydeman in geleid. Hij meende dat de vraag van groot belang was, of het volle bedrag der jaarwedden van het personeel, pok vergoed moest worden voor die bijzon dere Roomsch-Katholieke scholen, waar het onderwijs wordt gegeven door orde broeders en -zusters, die de gelofte van armoede hebben afgelegd. Verder was hij van opinije, dat van jaarwedden van deze onderwijskrachten eigenlijk niet ge sproken kon worden, wijl ze al wat ze ontvangen, moeien geven aan de congre gaties, waardoor hetgeen de congregatie op het onderhoud overhoudt, feitelijk uiiel meer geacht kan worden voor bef on derwijs zelf te zijn uitgegeven, maar eene Subsidie aan die congregaties wordt. De heer Troelstra' plaatste zich toen op gansch ander standpunt, de vraag •was voor hem alleen of het onderwijs gegeven werd door bevoegde personen, wat deze met hun salaris verkiezen te doen, behoeft voor den Staat geen punt van overweging uit te maken, en opk de heer de Savornin Lobman, zoowel als de anti-revolutionaire heer vau der Mo len bleken dezelfde meening toegedaan, en de laatste spreker was het uit eigen ervaring met den, heer van Wijnbergen eens, dat broeder- en zusterscholen vaak duurder zijn dan leekenscholen. En. zoo scheen het, dat het principe, dat toch zeker een liberaal principe is, n.l. salaris naar dienstpraestalie en volle vrijheid ten opzichte van de wijze waarop hel wordt verteerd, zou hebben gezegevierd, als meer opportunistische overwegingen ten slotte niet de overhand hadden be haald. Het was de' heer de Beaufort, die, geheel anders dan zijn partijgenoot, ©en warm voorstander van de Bevrediging •was, en die in belang daarvan' zelve meende, dat men in deze zaak nl(et moest verwaarloozen, wat in het Nederlandsche volk leefde. Met zijn fijnen histor|sclien zin begreep hij, dat de bevolking zoo lang gescheiden i,n twee kampen, het eene met de vlag van het bijzonder onderwijs aan den ingang, nog vreemder tegen het novum van de Bevrediging zou opkijken, dan toch al het geval zou wezen, als men principieel al le hard van stapel liep. En dus gegeven het feit, dat reeds toen in de bestaande subsidiewet onderscheid ge maakt werd tusschen kloosterlingen-on derwijzers en leeken-onderwijzers, en zelfs in het Katholijeke België hij de verhoogingen der salarissen onderscheid gemaakt werd tusschen de onderwijs krachten, die leeken, en die welke kloosterlingen waren, wilde hij ook voor Nederland tweeërlei regeling. En zoo doende is er tenslotte ook 'n uitweg ge vonden. en wel deze, dat wat de perio dieke verhoogimgen betreft, er onder scheid is gemaakt tusschen gehuwden cn ongehuwden, dit omdat men van Katho lieke zijde bezwaar had op de klooster lingen-onderwijzers met name een uitzon deringsmaatregel toegepast te zien. Hoofdhuid Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handel baar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig PUROL doorheen te wrijven (Ing. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Vlissingen. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot lid d er gezondheidscom missie, zetel Vlissingen, de heer ir. H. C. Wesselijng, Directeur bij de Koninklijke Maatscliappij „De Schelde" aldaar. In de week van 18 tot 25 Juni werden te Vlissingen in het gewo ne bad 424 en) in het Vollcsbad 153 baden genomen. Bij den portier van het Kantoorge bouw van de Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen heeft dezer dagen een nachtcactus gebloeid, een stek van een 40 jarige oude moederplant. Nog 2 knop pen staan op het open gaan en men hoopt, dat deze ook nog zullen gaan bloeien. APOTHEKEN. Zondag en de nacliten der volgende week zijn de navolgende apotheken ge opend: Middelburg: M. J. v. Plenbroek. Vlissingen: A. J. v. Ockenburg, KI. Markt. DE BIOSCOPEN. Strengholt. Het proces met gesloten deuren als hoofdnummer. Weer eens een Ufafilm, wat altijd op cinema gebied iets van be- teekenis is. Gelukkig houdt de Dudt- sche filmindustrie zich nog buiten de massaproductie. Vandaar dat zij steeds iets anders 'levert, nooit het geljjk en gelijkvormige verhaal. E tien Richter heeft hierin de hoofdrol; een uit het geslacht der Richters, met Pa"ul als de groote pendant (Siegfried, Pietro enz.) Een drama van ongetwijfeld' aangrijpende realistiek, maar uitermate geschikt voor een boeiend bioscoopverhaal. Flora. Deze wepk is weer gewijd aan de aclie, de sensatie cn de dramatiek. Titels als: „De brandende locomotief", en „Een speelpop der mannen", zeggen voldoende om elk van beside te kwalifi- ceeren. Maar welk een sensatie, deze race door een brandiend woud, met al wat daar zoo bij kan hooren. „Een Speelpop" is natuurlijk midden ról het mondaine groote stadsleven. Veel emotie,v cel ellende, doch als altijd ook hier: eind goed al goed- Er zijn uit stekende opname bij van races. voor huishoudelijk gebruik in liler- schroefllesschcn, inhoudsprijs 32 cent. (Ingez. Med.) EEN HEVIGE BRAND. Een gelukkig hier zeldzaam voorko mende brand heeft van morgen vroeg een der groote hotelbedrijven getrol en en tevens een onherstelbare schade op historisch gebied aangericht. Ongeveer half zes werd door een der omwonenden brand ontdekt in de keu ken van het Grand Hotel Verseput, het in 1717 voor Steplianus Versluijs ge bouwde partriciêrs huis in de Lange Delft. Oolc de directeur van het hotel was wakker geworden en van allo zijden werd om hulp getelefoneerd. Zonder ons thans te willen begeven in diepere beschouwingen over de organi satie van de brandweer is het toch niet te ontkennen, dat het nog steeds vrij lang duurt voor de 'brandweer in een geval als dit ter plaatse is; Wat heden morgen o. a. veroorzaakt >verd door ge brek aan personeel om spoedig met de zware motorspuiten present te zijn. Maar ook kreeg men, toen beide mo torspuiten met kracht het water uit de waterleiding trokken, te weinig druk in de nauwe buis in de Zusterstraat, en konden dan ook aan dc achterzijde slechts kleine stralen uit de gewone op de leiding geplaatste kranen worden verkregen. Er werd nog getracht door handpompen water aan te voeren, en bij ons kwam de vraag op, of men in dit geval de motorspuiten niet beter had kunnen plaatsen bij de Kade; er was dan meer druk op de waterleiding voor de andere pijpen behouden gebleven. Hoe dit ook zij, het vuur, dat niet vol doende gestuit werd, in den aanvang, zette zijn vernielingswerk voort en heeft ten slotte het jjcheele achtergebouw en daarbij de prachtige eetzaal, een prooi der vlammen doen worden, i Deze eetzaal was vroeger, toen het fraaie gebouw nog als particulier woon huis diende, de muziekzaal, en had het bij zeer velen bekende plafond uit dien tijd, waaraan waren aangebracht musi- ceerende engelen Dit plafond nu, uit historisch oogpunt van zoo'n groot belang, is ook onherstel baar verloren gegaan Zooals te begrijpen was, werd alles ge daan door don directeur en zijn perso neel om de kleine 20 gasten te wekken, voor zoover deze nog niet zelf wakker geworden waren Het was vooral voor de in het achtergebouw slapenden ten hoogste tijd en cenige 'hunner moesten alles achterlaten on in neglige vluchten. Een heer die een jongedame, welke in haar angsl over het portaal liep, den weg naar beneden had gewezen, keerde zelf naar zijn kamer nog tcriig om ldeeren. geld enz." te halen, maar kon het niet meer medenemen en vluchtte op een plat. Hier trof hij huisgenóotcn van den di recteur en andere vrouwen en kinderen onder, die alle in grooten angst ver keerden, achter zich vuur en roolc. voor zich de diepte. Een der naastwonenderf slaagde er in met een ladder allien itif hun netelige positie te reduien Een an dere logé had den sprong uit de eerste verdieping in den tuin er op gewaagd, hij kwam er met een kleine kwetsuur aan de hand af Zoo waren gelukkig allen in veiligheid. Het gerucht dat een der gasten gestikt' zou zijn door den rook, bleek gelukkig niet waar. Er waren er onder hen, die alles kwijf waren en die direct nieuwe klecdingstuk- lcen moesten aanschaffen. Er is door het personeel van het hotel hard gewerkt om nog 4e redden wal t& redden was. Toen de brandweer aanwezig was, heeft, afgescheiden vau den te weini gen druk op de leiding, ieder gedaan wat hjj kon, en oolc de militairen heb ben nog hulp verleend. Het is dan ook mogen gelukken het vuur een halt toe te roepen en zoo het vóórgebouw te sparen voor hel vuur; ai heeft het hier en daar veel geleden van het water. Het is ons gebleken dat er in tijden ran nood steeds werkelijke vrienden zijnj die helpen willen 'Ten eerste bleeld dit bij het krachtig werken om het' bluschwater zoo spoedig mogelijk weg to werken; maar ook het aanbod door enkele gedaan om door beschikbaar stel len van kamers enz. liet heffrijf zoo spoedig mogelijk weer opgang te bren gen, moet zeer worden gewaardeerd. Is dit in de eerste plaats een sym- pha'tieke daad daad tegenover den di recteur; ook tegenover de stad zelve is het zeer te waardeeren. Zonder iets ten nadeele van de andere hotels hier ter stede te zeggen,, zal ieder toega ven, ;d at het Grand Hotel een instelling is, diic voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer van zeer grootje beteekenis is en dit vooral met het oog op het op handen zijnde reisseizoen. Het iis dan ook daarvoor, dat wij op een spoedigen voortgang van het hotel hopen. 3 uitbreiding van het buurtverkeer. In dit voorstel lag mede opgenomen een zelfstandig verzoek te <jpcn aan den minister inzake de weder-invoering der kilome terboekjes. De opmerkingen door 't bur. voorgesteld inzake gewenschle wijzigingen in de spoorwegdienstregeling werden door dc kamer gedeeld en beslGten dat de lieer van Niftrik, die de kamer Sn den spoor- wegraad vertegenwoordigd, met het bu reau nader zal ooufereeren en de leden gewensehte wijzigingen als nog ter ken nis kunnen brengen Bij hel voorstel van het bureau inake opmerkingen over het ontwerp-wet tot heffing van een weggeldbelasUdg, werd met '14 tegen 3 stemmen aangenomen een voorslel-Wesseling om alleen le vra gen bespoediging van uitvoering van liet wegenplan, door de gelden uit eene leening te vijnden, maar weg te laten den wensch ,dat ook zware voertuigen met paardenlractie als bijv. kermis- en ver huiswagens kunnen worden belast. Inzake het cadeaustelsel had hel bu reau voorgesteld eene afwachtende hou ding aan te nemen, doch de Commissie oor de Handelsbelangen stelde voor een adres te richten tot den Mijnisïer van Justitie met verzoek spoedig een wets ontwerp le willen Indienen, waarin maat regelen worden getroffen om het ca deaustelsel te beletten Met 12 tegen 5 stemmen vereenigde de( kamer zfoh inet het voorstel van het bureau. Met 2 stemmen tegen werd besloten f 100 toe te kennen aan het Comité van Actie lol beslrijdilng van -den verkoop met cadeaux. Bij de rondvraag verklaarde de kamer zich unaniem, na de memorie van ant woord over hot Belgisch Verdrag, voor onverzwakte handhaving van haar mófie aarin er op wordt aangedrongen dijt verdrag niet aan te nemen. Bij een bespreking van het Neder- Iandsch-Duitsch handelsverdrag, wilde de lieer Fnzlin een uitspraak voor de aan neming daarvan, doch de kamer durfde zich niiet absoluut legen, noch vóór le verklaren Op de gevoerde discussies komen wij nader terug. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSC1IE EILANDEN. In de Vrijdagavond onder voorzitter schap van den heer M. Laernocs vice voorzitter der Kamer, gehouden ver gadering van bovengenoemd college, wa ren de heeren Ooslerbaan, Doudcwijnse, Witkam en Kitelstra met cn Bosman zonder kennisgeving afwezig. Bij de aanvraag vau den heer \V IIu- son WLz. te Vlissingen en A. Klaver te Middelburg om tot makelaar te wor den aangesteld, ontspon zich een dis cussie over de wijze waarop de kamer in het algemeen zi.cb moet houden bij het.geven van adviezen in'gevallen als deze aan de rechtbank, vooral doordal de heer Jcronimus het gevaarlijk achtte alleen op subjcclieve meeningen over personen advies te geven. Bestolen werd deze zaak nader in "geheifno zit ting onder de oogen te zibn. De kiezerslijsten werden voorloopig vastgesteld. De Kamer vereenigde zich zonder dis cussie of hoofdelijke stemming met het voorstel van het bureau om aan den Octrooiraad te melden, dat de kamer geen leemten bekend zijn in de bestaan de Oclrooiwet en Merkenwet. Met één stem tegen, die van den lieer Jcronimus besloot de kamer Ifól te wor den van dc Vereenigifng tot het hou den van Jaarbeurzen in Nederland te gen eene contribute van f 15 per jaar. Z. h. s. vereenigde de kamer zich met het voorstel van het bureau om geen adhaesie te betuigen aan het adres van de Kamer te 's Hertogenbosch, waarin deze aan den Minister van Waterstaat verzoekt te bevorderen bij de spoorwe gen- 1. algemeene tariefsverlaging; 2. weder-invoering van kilometerboekjes en hage p.m. dc heer J. J. Sokier uit Vliss inge n. - Bij het gehouden godsdienstexamen te Hulst slaagde de heer G. Boddaert hoofd der school te Overslag. Wat er uit voorzorg of uit nalatigheid kan voortkomen. Er is in hel minst geen teeken vau moed of standvastigheid in le zien wan neer men zich niet bekommert om de kleine ongesteldheden die men voelt. Er moet meer een bewijs van zorgeloosheid in worden gezien, welke zorgeloosheid u jier slot van rekening zeer duur komt le staan, daar die kleine ongesleldhe'- den waarop men niet let, erger worden en eindelijk de gezondheid rulneercn Neemt dus de noodige voorzorgen en weest niet nalatig als die kleine ongc steldheden aanhouden. Er is vermoede lijk niets meer dan enkele doosjes Pink Pillen uoodig om ze te doen verdwijnen Indeïxlaad komen hoofdzakelijk die klei ne ongesteldheden voort uit bederf van het bloed of uit verslapping van het ze nuwslelsel. De Pink Pillen zijn hiertegen het middel bij uitnemendheid. Zij her stellen liet bloed en geven aan de zenn wen nieuwe veerkracht; zij bouwen, om zoo le zeggen, het organisme weder op en stellen het in slaat spoedig die kleine zwakheden te verdrijven- Dc Pink Pillen zijn zonder twijfel een krachtig middel tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene ver zwakking, storingen door den groei of den kritieken, leeftijd veroorzaakt, maag pijnen, hoofdpijn. De prijs dor Pink Pillen bedraagt 1*1.75 de flacon, f9 dc zes flacons. Zij wor den verkoeld in het Hoofddepot- Jacob Marisplein 2.3 te Amsterdam Eisch dit adres en de HdTIandschc gebruiksaanwij zing. Dc- Pink Pillen zijn ook te vor krijgen sbij alle goede apothekers en dro gisten, o a. hij PAUL VAN SLUTJS en N. V. v.h. Cl. A. SCHULTE en Oo. (Ingez. Med.) KERKNIEUWS. Goref. Kerk. Bedankt voor het beroep naai' Bent huizen door ds. B. van Neerbos te Ter- neuzen. ONDERWIJS. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is de promotie tot doctor in de technische wetenschap van Hen 'fieer fr. C. J. de "W|olf alhier, geschiied met lof. Geslaagd voor het machinisilendi- ploma B, de heer B. v. d. Wilt, leerling van de De Ruijterschool !te Vlissin gen,. Voor de akte N TV werktuigbouw kundig teekenen, slaagde te 's-Graren- wordt de origineele KING PEPERMUNT verkocht. (Ingez. Med.) RECHTZAKEN. Ter buitengewone civiele terecht zitting der rechtbank alhier wérd Vrijdag beëedigd als substituut-griffier bij de rechtbank de heer mr. C. J. Heemskerk, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Het Hoog Mdjtair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in dc zaken tegen de mariniers 2e kl. W. A. S. en C. de W., door den Krijgsraad veroordeeld resp tot 14 dagen gevangenisstraf we gens vernieling en wederspannigheid en tot 2 maanden gevangenisstraf wegens wederspannigheid. De laatste is door het hoog militair gereclftshof vrijgesproken, met vernietiging van het vonnnis van den Krijgsraad, de marinier S. zag zijn vonnis bevestigd; do marechaussees te paard le en 2ekl. J. B. en P. J v. Dl te Wassenaar;, bei den door den krijgsraad veroordeeld tol 15 gold n boete of 1 dagen hechtenis Duinwaterleiding. De eisch had voor beiden geluid: bevestiging van het von nis. Ten aanzien van den maréschaussée v. D- achtte het hof het ten laste geleg de niet bewezen; hij werd vrijgesproken Ten aanzien van B. werd het vonnis be vestigd. Wegens het veroorzaken van licha melijk leisel door. schuld, waardoor ver hindering in ae uitoefening van beroeps bezigheden ontslaan, is legen L. H., con ducteur op een aulobus, le Delfl, f 50 boele subs 30 dagen hechtenis geëöscht. Deze verdachte zou bij; liet achteruilrij}- den van teen autobus,- die op het ejjndpunt den Nieuwen Langen Dijk te Delft moest keereu, een aankomenden wielrij der geen teeken hebben gegeven, waar door deze opmerkzaam werd gemaakt op de manoeuvre van den bus. De wiel rijder is toen door oen bus aangereden en op den grond gevallen, waarbij een •iel over zijn linkerarm ging. Het Gerechtshot te Arnhem deed uitspraak in do strafzaak tegen den schilder A. tc Nijmegen, die in eersten aanleg door de rechtbank aldaar negens het vervaardigen van valsche bankbiljet ten werd veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf Dit vonnis werd vernietigd en verdachte werd thans veroordeeld) tot twee jaar gevangenisstraf mei aftrek der preventieve hechtenis. Voor de rechtbank :tc Zutphen heeft in jhooger beroep terecht gestaan de fa brikant D. Q. te Bodewaard, die door den kantonrechter le Groenlo was veroor deeld lot f1000 boete subs. 150 dageni hechtenis wegens hé't verkoopen van on deugdelijke liuishoudjam aan een winke lier te Winterswijk. De rechtbank heeft het vonnis van' den kantonrechter vernietigd en verdach te veroordeeld 'tot f 300 boete of 1 maand! hechtenis. De politicageut J. te Nijmegen hield voor een Voorscholbureau de administra tie bij Hij leende daarvan ook zelf geld. Toen hij echter vreesde, dat hij niets meer te leen kon krijgen, nam hij een ze ker bedrag op ten name van zijn zuster en ouderlcekendc de schuldbekentenis valschelijk met haar naam. Dc rechtbank aldaar veroordeelde hem tot f 75 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Bij de thans in hooger beroep ge'aanö uitspraak, overwoog het Hof le Arnhem, dat een politiebeambte nog[ meer dan een ander moest inzien het afkeurenswaar dige en strafbare van de handelwijze, doch het Hof vermocht niet verdachte een zwaardere straf op Ie leggen dan de rechtbank had gedaan, daar de Officijer van Justitip niet in appèl was gekomen. Het vonnis., waarvan beroep, werd wel

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1