Donderdag 24 Juni 1826 No. 146. 169' Jaargang. MIDDELBURG COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. "ZitUug van "Woensdag. Dat ook de soc. demi fractie in de Eerste Kamer tegen de Indische begroo ting zou stemmen was te -verwachten Gisteren heeft de heer Mondeis die houding gemotiveerd met een scherpe rede tegen oen nieuwen minister, die vol gens hem in geen enkel opzicht blijk geeft ervan doordrongen te zijn hoe het gist en woelt ill Indië, en blijkbaar imeent dat het is afgeloopen als men enkele rad draaiers bij den nek neemt. De spreker gispte, het dat een rcgeer|ngsvertegen woordiger van de Indische regeering deelnam aan de conferentie van den Po li tiiek-Fconomischen Bond en het Suiker- syndicaat over de mogelijkheid 'om in vloed uit te oefenen op de verkiezingen van de Regentschapsraden, z.g. Ier be strijding van het communisme; hij be streed de meening van den minister dat er niets gebleken is van een ernstig te kort aan welvaart, hij crili|seerde de winst door de Indische 'Javasche Bank gemaakt met de dalingl van den Indischen gulden; en hekelde ae strafbepalingen Het was een boetpredicatije, welke wel een uitvoerig antwoord van den regee- ringstafel zal uitlokken. De heer v. Embden kwam opnieuw met de Indische leerstoelen te Utrechit voor den dag, en drong er bij den Mi nister op aan de benoeming van Ütrecht- sche studenten radicaal af te snijden. Dat lokte den heer de Savornin Lohm an uit zijn tent, düe de instelling verdedigde, en er daarbij o.a. op wees dat de opgestoken storm1 heeft plaats ge maakt voor een bijna volkomen wind stilte, en er voorts zijn voldoening over uit sprak dat de Minister de toezegging deed aan de instelling een fair chance te geven. Maar meer verlangt zij niet. Vandaag voortzetting. Vooraf ging een afhandeling van een aantai wetsontwerp waarvan dat tot wij ziging der spoorwegwet in verband met het verbieden van bouwen en planten op de strooken langs de spoorweglijnen ter- wille van het uitzicht, «gen principieel verzet wekte bij de* hecren de Vos van S t e e n w ij k en B, 1 o m' j o u s terwillc van het eigendoms-recht. De Kamer ging echter met 21 tegen 10 stemmen met het voorstel mee. Van de opmerkingen bij1 het debat wds van belang de meedeeling van Mi nister v. d. Vegte dat het aantal on bewaakte overwegen zeker niet vermeer derd, doch weilicht verminderd zal wor den. BINNENLAND. HET VERDRAG MET BELGIË. Door mr. B. Nierstrasz, oud-lid van de Tweede Kamer, is een nieuwe bro chure uitgegeven: „Nederland en. Bel- diê. de gevaren van het verdrag." Daar in wordt in het bijzonder gewezen op den Franschen invloed die achter de Bel gische wenschen staat. Het verdrag is meer een politieke overwinning van Frankrijk dan van België. De wijziging van de bepalingen over het Schelde re giem, is op lijn best een 'halfslachtige gewrongen regeling, waarbij de intieme verder reikende bedoelingen van het Fransch-jBelgische blok telkens om den hoek komen kijken; en naast deze ge vaarlijke regeling staat de doorvaart van Belgische oorlogsschepen. Het tijdsgewricht is gunstig om terug te keeren van den dwaalweg waarop de onderhandelingen ons een eindweegs gevoerd hebben. Men late zich niet lei den door vrees of bedreiging: wapenge weld van België tegen Nederland ora de Schelde is bij de tegenwoordige in ternationale constellatie ondenkbaar et zou de geheele wereld aan onze zijde brengen. Wil België waarlijk goede verstandhou ding met ons, dan spreke het zich dui delijk uit dut het van alle politieke as piraties van Limburg en de "Schelde voor goed afziet. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. In een woning in de K. Brecstraat alhier heeft Dinsdag een treurig on geluk plaats gehad. Een knaapje van 9 maanden is van de trap gevallen en kort na het ongeval aan de gevolgen over leden. Op de Burg alhier is hedenmid dag een vrouw gevallen, vermoedelijk door het uitglijden over een schil Ze werd in den winkel van P. M. J. Hacken- berg binnen gedragen, en op medisch advies naar het gasthuis overgebracht, daar men vermoedde dat zij een been gebroken had. Uit Vlissingen. Het VlissingSch Mannenkoor, onder leiding van den heer Hollaers, zal Vrij dagavond op de achterplaats van de voormalige kazerne Willem IU te Vlis singen een 4-tal nummers a capella zingen en daarna enkele met pianobege leiding van mevr. BrandsBekker. Uit Walcheren. Op initiatief van de' heeren Da vid Kleinepier en Jan Verhage te Zou- te 1 an de werden aan de ingezete nen oproepingsbiljetten rondgezonden tot het bijwonen van een vergadering op Woensdagavond in de herberg Duinzicht met het doel te komen tol opriching van een neutrale Jciesvereeniging. Eerstgenoemde opende de vergadring en heette de 23 aanwezigen allen hmltlijk welkom. Hij memoreerde dat het doeï bij allen bekend is; hij vond het voor hem als jong persoon geen gemakkelijke taajkj do leiding hiervan op zich te nemen en had liever gezien, dat meer ervaren man nen dit op zich hadden genomen, maar omdat er toch iemand moet zijn die de poes de bel aanbindt, heeft hij zich hier voor laten vinden. Mocht er een veireeni- ging lot stand komen dan is enkel het doel het stellen van candidaten voor ge meenteraadsverkiezingen. Na dat het voor en legen was besproken, wordt besloten een vereeniging op te rich- de naam dragende „Gemeentebe lang". tSaande de vergadering gaven 15 personen zich als lid op. Een voor- loopig bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren P. L. Franke, voorzitter; G. Porton, secretaris en P. La Gasse, penningmeester. Uit Znid-Bereiand. Vanwege het fanfarecorps „Ons Ge noegen" en de gymnastiekvereeniging „Olympia" te Kap el le zal een bazaar gehouden worden in de openlucht. De heer H. P. Ganseman heeft zijn boomgaard voor dit doel bereidwillig af gestaan. Uit Schouwen-Duive 1 an<L In de Dinsdag gehouden verga dering van den gemeernteraad van Zie- rikzee was om. ingekomen een ver zoek van A. J. van Dijk lot het pachten van een perceel grond aan den Sclieeps- timmerdijk. Besloten werd bedoeld per ceel met ingang van 1 Aug. 1926 aan adressant te verhuren voor den prijs vani f '50 per jaar. De voorschotten in de kosten tot in standhouding van bijzondere scholen over 1926 werden bepaald voor de bij zondere lagere school in het Vrije op f 1649,51 te betalen in twee termijnen, vervallende 1 Juli 1926 en 31 Dcc. 1926, en die van de R. Kath. Parochiale school op f 1156,20, eveneens te betalen in twee termijnen, vervallende 1 Juli en 31 Dec. "126. De begr. van den vleeschkeuringsl- dienst 1927, omvatlende de gemeenten Zierikzee, Kerkwerve en Noordgouvve, werd vastgesteld tot een bedrag van f 3460. Besloten werd tot aanvaarding' van een legaat van wijlen Maria de Vuijst, groot f 100, vrij van recht Van concessie, ter bestrijding van het voortdurend onder houd van het graf op de algemeene be graafplaats, waarin de erflaatster is bij gezet. Mede besloten werd tot hel aanbren gen van een overdekte speelplaats bij de Burgerbewaarschool, waarvan de kosten zullen bedragen f 300. In afwachting van een besluijt van het hier bestaande botnme hommen-co mité," om de onder zijn berusting zijnde gelden te besteden tot verbetering van liet carrillon van den Stadhuijstoreu, werd goedgekeurd een voorstel van Burgem. en Weth. over te gaan tot de volgende restauratie lo. 'd© 14 oude bellen te gebruiken en waar noodig bij' te stemmen; 2o. hierbij en liiertusschen elf geheel nieuwe klokken, dus de klciinere, le han gen, om een 2 octaafs spel te verkrijgen van 25 bellen. 3o. het nieuwe handklavier in te rich ten voor 25 bellen.. 4o. den ouden trommel te gebruiken voor 14 bellen. 5o. vele hamers en. klepels vernieuwen, klokken afnemen en weer plaatsen, het ijzerwerk nazien en schijlderen, een nieuw handklavier plaatsen en het aan leggen van een nieuwe draadverbin ding. - De kosten van een en ander worden geraamd op f 1500 a f 4900. ecniging, waarbij ook aanwezig waren de benoemde eereleden De Wilde en Wiskerke. De leden werden onthaald. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W- D. In de Woensdag te B i e r v 1 e t ge houden raadsvergadering Werd in ver band met een schrijven van den Com missaris der Koningin de wenschelijk- heid van de oprichting een ahattodr be sproken. Vooral de heer De Cuelenaere gezien de hooge V leeschpryzen door de slagers gerekend, sterk voor den bouw vdn een gemeentelijk slachthuis. B. en W. zullen later met ebn voorstel komen. De verordening op de heffing van leges Wordt in dien zin gewijzdgdy daö geen leges zullen worden geheven voor inzagen van kadastrale leggers ten be hoeve van den rijks- of provincialen dienst ter uitvoering van de Landar- beiderswet 1918 of overeenkomstig art. 15 der wet op de grondbelasting. Besloten wordt tot aansluiting over te gaan voorloopig voor een jaar bij het centraal archief- en inlichtingen bureau inzake Maatschappelijk Hulpbe toon voor Nederland te Amsterdam^ waarvan de contributie f 10 per jaar zal bedragen- B. en \V. deelen den raad mede, dat zij aan Ged. Staten een afwijzend advies zullen uitbrengen omtrent het adres van den heer R. Sturm te IJzendijke om ont heffing der forensenbelasting. Ingekomen is een adres van café houders om buitenlanders met hun danstenten en orgels bij gelegenheid van de kermis te weren, 't Voorstel van Bi en W. om dit adres voor kennisgeving aan te nemen, werd z. h. st. aangeno men. Op een adres van den heer Joz. Faas om een losse danstent op gemeen tegrond te mogen plaatsen, besloot de raad ajan B. en W. over te laten toestem-* ming te verleenen, indien geen recht matige klachten van derden inkomen. Bepaald werd nog, dat adressant f 25 extra huur boven het gewone dansrecht. zal moeien betalen. Voor het gebruik der lijkkoets wordt bet volgende tarief vastgesteld. Met één paard en een inkoanen vaö minder dan f 600, niels, f 601800 f2, f 801-1000 f3, f 1Ü01—1200 f4, f1201 1500 f 5, f 1501—2000 f 6, f 2001—2500 f7, f2501—3000 f 8, f3001—3500 f9, meer dan f 3500 f 10. Met 2 paarden en een inkomen van: tot f 1500 f 12, f 1501-2000 f 14, f2001 2500 f 16, f 2501—3000 f 18, meer dan f 3000 f 20. Tot koetsier van de lijkkoets werd do heer A. van Hoeve aangesteld. Voor Duiten ae gemeente zal steeds helt hoogste tarief worden berekend. Bij de bespreking der schoolplannen merkt de heer De Kok op, dat ze naar zijn meening le luxcus zijn opgezet. De heer Van Baal lichl het plan toe en zegt zich er niet mede te kunnen vereenigen. Ook maakt de heer de Kok nog een aanmerking over hel nog niet geheel klaar zijn der arbeiderswoningen. Ver der vraagt hij nog inlichtingen^ of er bij de nieuw te bouwen school een da- gelijksche opzichter aangesteld zal wor den. De heer Anlhonisse zou het onver antwoordelijk vinden,als er geen aange steld werd. Besloten wordt voor 6 maan den een dagelijkschen opzichter aan te stellen. De aanwijs zal plaats hebben op 12 Juli a.s. en de aanbesteding] op 22 Juli a s. Bij de rondvraag vestigt de heer Tho- maes er de aandacht van B. en W. opy op, dat de woning van den rijksveldwach ter geverfd dient te worden, terwijl de heer Anlhonisse vraagt om plaatsing van een waarschuwingsbord op den z.g. Plat ten Dijk bij den Nieuwlandschen Molen. Toen dezer dagen des namiddags de veldarbeider K. te IJ ze nd ij ke van zijn werkzaamheden ihuis kwam, ontdekte bij dat bjj hem was ingebroken. Men had! vermoedelijk met een breekijzer de voor deur zijner woning opengebroken en had in de woning alle leasten en ook liet bed aan een onderzoek onderworpen. Bij onderzoek werd vermist een bedrog van ongeveer f 300 aan bankbiljetten, zil ver en goud geld, benevens een nikkelen horloge. De politic stelt een onderzoek in naar de daders. Vermoedelijk zijn het Belgen die na het plegen van den inbraak naar België zijn uitgeweken. Besmettel ij ke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 13 tol en niet 19 Juni inde provincie Zeeland bedroeg; Roodvonk: Goes 1, O. en W. Souburg 3. Diphtheritis: Neuzen 1, Oosterland 2. - Op Zondag 27 Juni zal in den iïa- middagdienst in de Ned„ Hcrv. Kerk te Oud-Vossemeer ds. F. de Gidts van Gocdereede zjjn intrede doen, na des voormiddags bevestigd te zijn door ds. Datema van Tholen. o Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ritthcra de heer H, van Ooy, hulpprediker le Heemstede. Geref. Kerk. Beroepen te Zaandam ds. C. J. Wielen- ga te Zierikzee. Uit Tholen.. Te O u d-V ossemeer werd bij den heer 0. Wu Snijder, burgemeester, door Oud-Vossemcer's Muzickvereeniging een serenade gebracht, wegens zijn be- I noeming tot eere-voorzitter van de ver- KERKNIEUWS. Benoemd lot Godsdienstonderwijl- zeres te Zaandam Mej. S. A. J. F. Doets, alhier. MET DE 7. L. M. TE AXEL. De rijtoer. Des middags had de gebruikelijke rij toer plaats. Te ongeveer 2 uur reed een stoet van ongeveer 80 wagens van het tentoonstellingsterrein af, voorafgegaan door twee rijksveldwachters als duorij ders op motorrijwielen, terwijl in de eerste auto, die van den leider van den tocht, den lieer Wolfert, burgemeester van Hoek, de inspecteur van de Rijks- veldwackt bad plaats genomen en langs den gevolgden weg stonden gemeente en rijkspolitiemannen om een veilig ver keer te verzekeren. De tocht ging van Axel over Drie Schouwen, Koewacht, Zuiddorpe en Westdorpe, naar Sas van Gent, waar de ppen kanaalbrug even tot stilhouden verplichtte. Toen ging het verder langs het kanaal, totdat links werd afgeslagen naar Philipinne. Vanuit Sasdorp werd een slippertje gemaakt door den Dijck- meesterpolder, om kennis te maken met deze\ landaanwinst uit latere jaren. Men keerde weder naar Philippine, waar langs het haventje werd gereden om verder den tocht wort te zetten over Hoek en door een deel van Terneuzen. Hier werd niet gestept, maai- dit was <Vel het geval le Driewegen, waar de hofstede „Zeldenrust" van den heer A. de Bruin werd opgereden. Hier werden de auto's weer netjes in het gelid op gesteld en verlieten alle deelnemers de wagens om een kijkje te nemen in de stallen van genoemde hofstede, waar de heer De Bruin verschillende mooie exemplaren van het Zeeuwsch Vlaam- sche paardenras heeft slaan Dankbaar werd gebruik gemaakt van de aange boden ververschingen. Maar op dezen tocht had men gele genheid gekregen kennis le maken met een der meest vruchtbare deelen onzer provincie. "Wij zagen er de verschillende veldgewassen als suikerbieten, tarwe, rogge, erwten, koolzaad, mosterdzaad enz., die prachtig stonden, al waren er natuurlijk ook deelen, die minder goed stonden; dit was ook in den bovenge- noemden nieuwen polder het geval, waarvan sommige deelen beter bleken te zijn dan andere deelen. Van Driewegen ging het over Zaam- slag en den Grooten Huissenspolder naar Axel terug. Het was een in alle opzich ten geslaagde tocht. Dat deze tocht ook bij ons in het bijzonder in aangename herinnering zal blijven, is zeker niet in de laatste plaats het gevolg van het aangename gezelschap. De beer J. J. Dces uit Zaamslag en zijn echtgenoote hadden aan twee persvertegenwoordigers gastvrijheid verleend en waren ons daar bij uitstekende gidsen. De onderhoudende wijze, waarop zij ons met hun zoo geliefd Z. .Vlaanderen deden kennis maken, maakte dat wij dit deel van Zeeland op uitstekende wijze leerden kennen. Naast de Z. L. M. dus aan hen onzen vrïendelijken en welge- 'mcenden dank. De m a a 11 ij d. De officieele maaltijd, die plaats had de keurige vergroote restauratielent op het terrein van de tentoonstelling, begon met de mededeeling van den voor zitter, den heer mr. P. Dieleman, dat de 'Commissaris der Koningin bericht had ontvangen ,dat zijn 17-jorige broeder plotseling is overleden, en hij dus huis waarts is gegaan en ook niet de ten toonstelling zal kunnen openen. Spr. ver trouwde dat allen zullen instemmen biet de woorden die spreker namens allen reeds heeft gesproken, woorden van diepgevoeld leedwezen, met de weduwe, de jeugdige kinderen en de verdere fa milie De heer I. G. J. Kakebeeke, verte genwoordiger van den minister van land bouw, heeft zich in deze omstandigheid bereid verklaard de tentoonstelling Don derdagmorgen te 10 uur te openen. Na het voorgerecht, bracht de beer Dieleman met enkele woorden 'n dronk uit op H. M. do Koningin, wat dioor het zingen van het Wilhelmus, begeleid door liet zeer 'goede strijkje, werd be geleid. Later tijdens den weiverzorgden disch, wees mr. Dieleman op het oude Axel, op Zeeuwsch -Vlaanderen en hulde bren gend aan de vrouwen eu mannen, die werkten aan het welslagen der feest dagen, dronk hij op de gasteh. De lieer Leenhouts dronk op den hoogst aanwezigen autoriteit, den heer Verkrijgbaar voor engros en detail bij de firma Gebr. STEENLAND, Slalion- straat, MIDDELBURG. (Ingez. Med.) I. G. J. Kakebeeke, en beval hem do belangen van den Landbouw, speciaal der Zeeuwen, ten zeerste aa% de heer van Dixhoorn» op dr. Lovink, die reeds zooveel wijze lessen aan dc landbouwers gaf; de voorzitter van de tafel op do heeren v. Rompu en v. Dusseldorp, als leden van Ged. Staten; de heer Welle- man op den Christclijken Boeren- en Tuindersbond, er bij voegende, dat een heid gewenscht is voor verweer in den strijd, den economisclien tegenover bui tenlanders. De lieer van Oeveren dronk op da Axelaars en den persoon van den voor zitter, den heer van Dixhoorn; de lieer W. Kakebeeke huldigde de gemeente Axel en in het bijzonder den bekwa men burgemeester en de wethouders. De beer Vogelvanger dronk op de bur gemeesters van de andere bezochte ge meenten. De heer van Rompu sprak als oudste lid "van Ged. Staten en verzekerde, dat dit college steeds gaarne de vergaderin gen bijwoont, omdat de landbouw en veeteelt zulk een belangrijke lak van welvaart beteekent voor de provincie, die liet gaarne sTeunt. Spr. wijst daarbij o.a. op het aanhan gige voorstel inzake de wegenverbete- ring, waartoe dex steun van de ingelan den van de verschillende polders zullen moeten medewerken, waartoe spreker de aanwezigen opwekt." De heer Dieleman onderstreepte dit nader. De heer P. Sneeji, voorzitter van de Noord-Brabanlsche Maatschappij van Landbouw, bracht dank voor de uitnoo- diging deze. nuttige en aangename da gen bij te wonen. Spr. wees er op dat beide provincies elkaar noodig hebben op verschillend gebied; zie de Thoolsche, waterleiding, de pogingen om electrischei energie uit Noord-Brabant 1e betrekken, Haër ook Brabant heeft Zeeland noo dig, zie de op haar bodem staande co öperatieve suikerfabrieken, staande on der de leiding der Zeeuwsche voorman nen. De samenwerking is vergroot door dat men samen een orgaan heeft, en sa men het landhuishoudkundig onderwijs regelt, en hoopt op langdurige samenj werking tusschen de N B. L. M. en dei Z. L. M en drinkt op den ©m inenten voorzitter der Z. L. M. De heer Dieleman stelde een dronk in op de nationale eenheid in den per soon van d^n heer Molhuijzen, den se cretaris van het K N! L. De heer de Vulder van Noorden, de regeeriJigscommissaris, zegt, dat zijn taak is de verzorging van het goede verkeer; hij zag daarbij uit naar den tuinbouw en de zuivelproductie, en vond daarin de ge legenheid te drinken op de heeren Zwa german en v. d. Plassclie. "De burgemeester van Axel, de heer Blok, wees er op, dat dc lieer mr. Die leman geboren is te Axel en tot zijn 13de jaar in Axelsch costuum gekleed ging. Spr. wenscht hem nog jarenlang aan liet hoofd der Z. L. M te zien staan. Deze en nog vele andere toespraken werden afgewisseld door zang. waarbij natuurlijk het Zeeuwsch Volkslied en liet Zccuwscli-Vlaamsclie Volkslied niet ont braken De tentoonstelling. Alvorens iets te melden omtrent de opening tentoonstelling op heden morgen, dient wel eerst te worden vast gelegd, dat het groole terrein van de Concours Hippique-vereeniging wel een der best denkbare is voor een expositie als deze In dc laatste jaren zagen wij nergens beter terrein. Maar ook de expositie zelve zou een uitvoerige beschrijving ten volle recht vaardigen, ware het niet, dat een beperk te ruimte, d ie een courant heeft^ ons tot inkrimping dwingt. Hoe zou liet mogelijk zijn alle landbouwmachines te 1 beschrijven, die door de meest voor-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1