Woensdag 23 Juni 1926 HÈ No. 146 169' Jaargang. MIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel, Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De algemeene vergadering van de (verceniging van handelaren in bouw materialen in Nederland houdt op 7 en 8 Juli alhier hare algemeene jaar vergadering. (Ned.) Gisteren is alhier een man aan gehouden terzake van ïandlooperij. Hij is aan den officier van justitie voor- Uit Z uid-B e velanü. Döor de benoeming van den heer J. W. -Vienings te Goes lot burgemees ter van Clinge (de benoemde was se dert 1909 redacteur van het kath. blad ,„De Nieuwe Zeeuwsche Crt.") zal in den gemeenteraad van Goes een vaca ture ontstaan. Zijn opvolger op de lijst der katholieken is de heer A. Simons. Maandagavond kwam een vracht auto van Kr. op den Poelweg te Goes in aanraking met een jeugdig fietser, JW. .W. genaamd, hetwelk wonderlijk goed verliep; de fiets werd verbrijzeld, terwijl de berijder slechts enkele schram den aan zijn hand bekwam. Te Heinlcenszand vergaderde Maandagavond de Raad der gemeente. Tegenwoordig alle leden- Voorzitter de heer H. van Iwaarden, loco-burgemees ter. Het ontwerp van Ged. Staten lo(t regeling der salarissen der burgemees ters, secretarissen, ontvangers en wet houders, werd voor kennisgeving aange nomen, omdat de regeling was zooals zij thans "n lleze gemeente is, alleen zou bij "benoeming van een ontvanger reke ning worden geliouden met het grond- tractement in de ontwerp-regcling door Ged. Staten genoemd. Naar aanleiding van het schrijven van de Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland-", op aandraag van den Minister van Binnenl. Zaken, met verzoek een verordening te maken tot verplichte aansluiting van be staande perceelen, die-naar het oordeel eener commissie, geen deugdelijk en ge noeg drinkwater zouden bezitten, werd na een korte bespreking m. a. s. besloten een zoodanige verordening niet te maken. Het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting wordt be paald op lj3. In een vorige vergadering werd dit gebracht van 1 op 1,5. Thans, nu de vermoedelijke inkomsten bekend zijn, wordt m. a. s. besloten dit te bren gen op 1,3. Aan mej. M. S. A. Luwema wordt op haar Yerzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. school, zulks met injjhtogj ran den datum waarop haar opvolgster in dienst zal zijin getreden. Het Fanfaregezelschap „Schelde- galm" van Hans weert heeft op het concours te Vilvoorden (bij Brussel) voor het „5. vu" nummer en voor het verplich te concoursstuk 2 tweede prijzen be haald, terwijl bovendien nog een sou venir werd toegezegd. UitZeeuwsc h-V laanderen OD. Door den heer A. 't Gilde, raadslid te Axel, is in een uitvoerig gemotiveerd 'schrijven aan de ICraon verzocht om vernietiging van het Raadsbesluit dier gemeente, om f 23.000 per jaar garantie ite verleenen, inzake electrificatie der kom en buitenwijken van Axel. MET DiE Z. L. M. - TE AXEL. CMen zie ook het Bijvoegsel.) Dit jaar is het Axety is hipt de kring van dien naam, die het jaarlijksch feest onzer groote landbouworganisatie in zijn midden heeft en de stad Axel toont daar voor dankbaar te zijn, want direct bij aankomst wapperden de vlaggen ons als jjvelkom tegen en alom stonden aan de ingangen van het vriendelijk stedeke de eerepoorlen opgesteld. Tegen kwart voor zeven kwam de tram aan met de leden van het hoofdbe stuur. Deze werden verwelkomd door het 'Vlag. bestuur der gemeente; en met het muziekgezelschap „Concordia" voor op, trok men naar bet versierde markt plein. In de eveneens feestelijk aangekleedie raadszaal had de ontvangst plaats. Aanwezig waren o.a. de heeren J. A. van Rompu en mr. R. van Dusseldorp. leden van Ged. Staten, I. G. J. Kake- beeke, inspecteur van den landbouw, en dr. A. Molhuizen, secretaris van het Kon. Ned. Landhouwcomité. en verschillende autoriteiten od land- en tuinbouwgebied in Zeeland. Burgemeester Blok. achtte het een groote eer allen welkom, te heeten namens het gemeentebestuur, en ook na mens de bevolking die zoo geheel opgaat in de belangen van landbouw en veeteelt welke do bezoekers hier brengen- Die be langstelling is niet te verwonderen afc wij de historie van Axel van af het begin tot dit tijdstip nagaan. Spr. begon bij 1105 toen Axel met zijn groote kerk door Bisschop Burchard aan Sint Salvator te Utrecht werd geschon ken. Hij herinnerde voorts aan de vele ervaringen van oorlogsgeweld in den loop der eeuwen door Axel ondervonden. Het uiterlijk ran Axel is ook meer malen veranderd. Spr. wees in verband daarmee op de schilderij in de raadszaal. Axel vertooqend als gelegen aan zee. Thans herinneren slechts enkele hamen van straten aan hetgeen eenmaal de ha renplaats Axel was. In het laatst der achttiende eeuw 2;ijn de verschillende inpolderingen begonnen, die ook van Axel weer gen landstadje hebben gemaakt. Indien wij het resultaat daarvan na gaan, moeten we erkennen, dat dit heeft geleid tof een tijdperk van grooten bloei. In den vredestoestand heeft de bevol king zich met energie toegelegd op liet landbouwbedrijf, en ik nieejn dit met voldoening te mogen verklaren, op hoog peil weten te brengen, zoodat het wel vaart bracht voor de gemeente in het algemeen. En. mijne heeren, indien toename der bevolking gerekend mag worden een beeld te geven van bloefy is dit zekeir hier het geval, aangezien de bevolking in 1860 slechts 1350 zielen bedroeg en thans gestegen is tot 6000, die bijna al len van of door den landbouw een be- taan vinden. De landbouwers hebben gebruik ge maakt van hetgeen de nieuwere weten schap boodt om de gronden tot inten siever cultuur te brengen, en daardoor de- grootst mogelijke opbrengst te ver krijgen; en dat mem iu dit opzichlt nog niet is waar men wezen, moet, getuigt tegenwoordig de lagere landbouwschool, vanwaar de aanstaande landbouwers nog beter wetenschappelijk toegerust hun loopbaan kunnen beginnen Maar ook de fokkerij is een deel van het landbouwbedrijf dat hier met ernst beoefend en dank aan de werkkracht en het streven van verschillende ener gieke mannen, heeft het Zeeuwsch Ylaamsche Trekpaard ook reeds in hef buitenland een. naam verworven, terwijl de latere jaren doen zien, dat ook dcf rundveefokkcrij veler belangstelling heeft Ik verwachL dat van hetgeen ik hier in het laatst schetste volop zal blijken bij de te houden tentoonstelling, waar ■onze landbouwers het beste dat ze op stal hebben of in hun schuren, te be zichtigen zullen stellen. En al moge het ook zijn, dal na do jaren van grooten voorspoed voor den landbouw de vooruitzichten donkerder worden, zoo meen ik toch de verwach ting te mogen uitspreken, dat onze /landbouwers met de kennis, waarmede zij zijn toegerust, die tijden zullen we ten te overwinnen en mogelijk goede nieuwe bronnen zuilen weten aan to boren, waar de oude opdrogen. Zij zullen zeker gedachtig blijven aan de spreuk van ons Zeeuwsche wapen Ik worstel en kom boven. Spr. eindigde met den wensch, dat zoowel de beraadslagingen als de ten toonstelling volkomen mogen slagen en onaer Gods zegen strekken tot verhoo ging van de welvaart van landbouw en veeteelt in het bijzonder en van ons volk in het algemeen. Hierna werd door eenige jonge dames, ten deele in 'Axelsche dracht, de eere wijn aangeboden. Namens den kring Axel bracht de heer Ph. J. v. Dixhoorn, voorzitter, dank aan het college van B. en W. en den raad dank voor de ontvangst en voor den steun, bij de voorbereiding van de feestdagen ontvangen. Vooral de moreele steun was van beteekenis. Spr. hoopt, dat de burge meester nog jarenlang aan het hoofd der gemeente zal staan, in het belang Van den landbouw en van de gemeente in het algemeen. Hierna heette spr. ook ■zijnerzijds den algemeenen voorzitter en het hoofdbestuur welkom en herinner de cr «aan hoe de afd. Axel in 1906 werd geslicht en reeds 4 jaar daarna wera de eerste tentoonstelling gehouden. Spr. herinnert aan eenige toen vooraan staande mannen, als den eersten secre taris, den heer W. Dieleman. Jammer is thans het ledental wat achteruitgaan de, maar spr. hoopt, dat het weer op het oude peil terug zal komen. Deland- bouwers moeten schouder aan schou der staan e'n hopen, dat de nevel voor den landbouw zal optrekken zooals die, welke hedenmorgen is opgetrokken in de natuur. De voorzitter der Z. L. M., de lieer mr. P1. Dieleman, bracht hartelijken dank voor de woorden van welkom en de groote 'vriendelijkheid en welwillend heid, waarmede de Z. L. M. wordt ont vangen. Men hoopt leerzame, maar ook voel aangename uren in prettige feest stemming binnen de gemeente, binnen Axelerambacht door te brengen ter op wekking van de arbeidzaamheid, van de energie, van wcderzijdsche waardeering en eendrachtige samenwerking. Spr. wijst er dan op, dat reeds in 821 in een charter van Axel wordt gerept en vraagt of die naam niet aan den Scandinavischen naam Axel doen denken, die ster schijnt te beteekenen. Er is dan ook alle reden te verwaclftén dat de. naam stamt uit den lijd, dai de Noormannen in deze streken overwinterden, en wel te Gent, met welks lotgevallen in den loop der eeuwen die van Axel en omgeving zoo innig samen hingen. Spr. schetste dan hoe Axel, de hoofd stad van het Axclerambachl, ten nauwste met Gent verbonden was en van oude tijden uit zijn vruchtbare omgeving vele landbouwproducten, inzonderheid gra nen, naar dat grootere centrum lever de, zooda't mede daardoor de graanhan del te Gent een centrum vond en Gent de graanmarkt en -handel behoerschte. Het belang der stad Axel blijkt uit het hebben van een eigen munt, uit het oude toltarief op de vaart, die van Ter- neuzen door Axel zuidwaarts liep naar Gent. Haar bloei blijkt uit namen als de Genlsche Vaartweg, toen daar tal van scauwen of zoutkoeten stonden, waar aan de Drie Schouwen o.a. den naam ontleent; ook uit den vijver in den tuin van den pastoor, overblijfsel dier oude vaart. Axel is van groot belang geweest al£ stapelplaats van ongezouten vich voor Vlaanderen, als plaats, waar veel land bouwproducten werden vervoerd en waar langs een groot deel van het verkeer lus- schen Zeeland en Holland cn Vlaanderen ging. Zuid- en Westdorpe ontleenen dan ook hun naam aan de ligging ten opzich- te van Axel. Verschillende brokken geschiedenis deelde spr. nog mede, als een bewijs van den vroegeren bloei van Axel en zegt dan, dat de ligging der stad nog gunstig is, ook ondanks het herschapen van veel omringend water in vruchtbaar bouw- en weiland, middep in het vruchtbare Z. Vlaanderen, aan spoorwegen en tramwe gen, die u brengen door geheel Vlaan deren en gemakkelijk verbinden met de Schokle naar overig Zttfdand en Neder-, land. Axel moet zich voor zijn ontwikkeling echter .spitsen meer én meer op een samenwerking tusschen landbouw, han del en industrie. Onverbrekelijk, moge zij in de toekomst samenwerken tot den bloei van Axel onder de wijze, voor zichtige, op kennis en ervaring gegron de leiding van het gemeentebestuur, on der hartelijke en cnergische wijze en eendrachtige samenwerking van de bur gerij, waaronder zeker niet in de laat ste, maar in de eerste plaats van den landbouw en van de afdeeling Axel der E. M. Moge daartoe nooit nijd of afgunst of twist de eendracht verkoelen. Aldus de voorzitter Hoo fdbesluurs- ver gadering. De lieer mr. Die 1 e m a n opende hierna de hoofdbestuursvergadering met een woord van welkom vooral o. n. aan den heer Kakebeekc als vertegenwoor diger van den minister van Landbouw. Tot eer eleden werden, benoemd de heeren M. IvIeinepierSr., 't Zand (Koude- kerke), J. v .d. Sande, oud-veearts, Groe- de), jannis Erasmus Sr., Cadzand, K. J. A. G. baron Gollot d'Escury, Klooster- zande en Jacs Dieleman Pz., Z aam slag, die meer dan 50 jaar lid der Z. L. M. zijn. Me de dee 1 in ge n. Vervolgens deed de vo orz. o.a. de volgende mededeelingen: Aan het K.N.L C. werd bericht, dat on ze Maatscliappij nog steeds niet inziet waarom de zomertijd na den oorlog in sommige millieus als noodzakelijk wordt aangemerkt, terwijl voor den oorlog nooit van een tijdverandering ook majar spralqï is geweest. De Z.L.M. heeft ook haar krachten gewijd aan het onderling slachtveever zekeringswezen. In onze provincie is er op dit gebied nog te weinig samenwer king want de onderfingen van Tholen, Noord'Beveland, Walcheren en Schou wen staan geheel op zichzelf zonder eenig onderling verband. De Z.L.M. heeft toen een commissie benoemd, waarin de verschillende on derlinge slachlveeverzekeringeu van Zee land vertegenwoordigd waren. De com missie mocht echter geen succes oogtten in het pogen om tot samenwerking te komen, want Schouwen meende, dat het niet in zijn belang was hieraan mede. te werken. Toch is er uit de werkzaamheid der commissie iets goeds geboren n.l. nieuw en verbeterd reglement op de slachtvee verzekering dat thans de op dit punt zoo gewenschte uniformiteit zal kunnen brengen. Op initiatief van den heer Zwagerman werd een weidecommissie ingesteld om betere methodes van weiland verzorging te propageeren en daardoor de producti viteit van het grasland te verhoogen. Terwijl in Zeeland het bouwland in den regel voorbeeldig verzorgd wordt, ziet het weiland er verwaasloosd en weinig productief uit. Aan den Commissaris der Konningin zijn enkele mededeelingen gedaan over den mollensland in Zeeland, waarbij o.a. werd aangedrongen op het kwistig ver- leenen van machtigingen voor Z.-Beve- land en Walcheren, waar ze over talrijk zijn. De Z.L.M. heelt al het mogelijke ge daan om te verkrijgen ,dat de regeering voortaan voor marine en leger aan het nlandsch vleesch de voorkeur zou geven boven het buitenlandsche. De actie heeft echter tot geen resul taat geleid, daar de bedoelde departe- temejjten het voordeel van het veel goed- koopere buitenlandsche vleesch niet kun nen prijsgeven. Tot wijziging van het reglement op het verleenen van aanhoudingsbijdrflgen voor merriên met subsidie uit de provinciale fondsen heeft de Z.L.M. voorgesteld een commissie te benoemen, die zal bestaan uit een vertegenwoordiger der Z. L. My een van de Prov. Regelingsoonimissie, en een van de afd. Zeeland van liet Stamb. Ned. Ttrckpaard. Door de Z. L. M. is te Zierikzee thans het landbouwhouishoudonderwijs gereor ganiseerd, waardoor liet onderwijs aan óoerendochlers in nieuwe en bceedere banen .geleid zal worden. Hel dag. bestuur heelt via het K.N. L.C. bij de regeering op aangedrongen, dat het Directeur-Generaalschap gehand haafd blijft. Van oen commissie van ad vies voortkomende uit de verschillende centrale landbouworganisaties verwacht ons Dag. bestuur weinig heil. Ingeval er toch een dergelijke oommissie van «advies ingesteld mocht worden, is het billijk dat de medezeggenschap der organisaties af gemeten wordt naar het aantal leden dat ze vertegenwoordigen en eerst begint wanneer Jiet ledental over geheel Neder land de 11000 bereikt. In Zeeuwsch Vlaanderen wordt thans door de Maatscliappij een enquête inge steld om betrouwbare gegevens te kjjjgen over eleclrische stroom, kosten, gebruik te installaties etc. Eeii open brief werd door bet C. Z. P. pgesleld naar aanleiding van bericht de bladen, dat de Bond; vaa Land- pachters zich tot den Minister heeft gewend met het verzoek om de door de Staatscommissie ontwerpen wet wel aftn de Kamer te willen voorstellen. Nadat het Dag. bestuur zich met den inhoud van dit stuk heeft kunneu ver eenigen ,is het gepubliceerd geworden. In dein brief wordt uitgedrukt daPniet door wettelijk ingrijpen, maai- door op richting van particuliere pachtbureaux do pachter kan verkrijgen, wat hij naar billijkheid verlangen mag, n.l. de grootst mogelijke kans op verlenging van den. pachtteijhijn, op het (en eigen nutte maken van aangebrachte verbeteringen (evcntueele vergoeding) en herziening van den pachtprijs naar billijkheid. Van het ontwerp-Diepenhorst is wei nig te verwachten, omdat het èigenlijk niets biedt, waardoor de positie van den pachter werkelijk verbetert. Voorts geeft het stuk eenige practisclio wenken waardoor de pachtverhoudinn- gen eventueel verbeterd zouden kunnen worden. Benoc mingen. Tot Kringdcskundigc van het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau voor den lering Walcheren wegens vertrek van den kring- deskundige A. Scheele te Middelburg, werd benoemd de heer P. Melis Ie Oost- kapelle. Tot lid van het dag. bestuur der Al gemeene Keuringscommissie werd her benoemd de heer Iz. van der Weele. Tot leden van de Z. L. M. wilden wor den toegelaten de Bond van Oud-leer lingen der B. L. W. S. te Goes ten de afd. Noord- en Zuid-Beveland van de Vereeniging tot bevordering van Bijen teelt in Nederland. Het dag. bestuur stelde voor hen toe te laten legen een, conlributie van fO.10 per lid, niet eehj minimum van f 10 per jaar. De heer Dees (W. Z. B) heeft hei- zwaar; hij vreest minder leden voor de Z. L. M. De heer Kielstra zegt, dat daarvoor niet te vreezen valt, het eenige recht is het plaatsen van publicaties in bet Zeeuwsch .Landbouwblad. Samenwerking vooral ook met den B. v. O. L. is zeteh gewenscht, het zal juist propaganda zijn) voor aansluiting bij de Z. L. M. De heer Dees heeft persoonlijk geen/ befcwaren meer. De heer Lindeuberg ziet ook geen enkel bezwaar en ziet er juist aanbeve ling in lid te wordeki1 van de Z. Lj. M. De heer K lompe zegt dat juist steeds tot aansluiting wordt opgewekt. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. Aardappclmeel- f abr i e age. De voorz. bracht hulde en dank in den heer Boerendonk, den samenstel ler van het rapport waarvan de conclu sie luidt; dat de aardappelmeelindustrie voor- ons gewest onder de tegenwoordige om standigheden geen beteekenis kan heb ben. Geleid door overwegingen van welbe grepen eigenbelang zal de Zeeuwsche landbouwer den verbouw van consump tieaardappelen niet verlaten, maar inte gendeel trachten te perfectioneercn en waar mogelijk, tot meerdere uitbreiding brengen Deze conclusie werd z. h. st. aan genomen. Rechlsk. Bureau. Aan het Rechtskundig Bureau word [50 toegekend ter tegemoetkoming hl de kosten, wellco de rechtszaak van het vlasheuken voor het kantongerecht te Goes heeft gekost, om aan te toonen dat het beuken niet onder de Arbeidswet viel. net is geen fabricage althans niet wat men er op Zuid-Beveland ónder verstaat, dat eigenlijk dorsclien is. Goedgekeurd werd het jaarverslag 1924 en 1925 van hel Centraal Zeeuwsch Pachtbureau. Tuinbouw. Hierna deelde de voorzitter mede, dat het dag. bestuur meent, dat de Z. L. M. meer moei doen voor den tuinbouw, waarmede de vergadering accoord ging. Tol voorzitter eener commissie, die dit nader zal voorbereiden, werd benoemd de heer Jac. Welleman, lid van het dag. bestuur der Z. L. M., tot leden de heeren H. A. Hankcn voor het veilingswezen, en de heer v. d. Plassche, Rijksluinbouw- consulent. Later zal hel dag. bestuur nog meerdere leden benoemen Rond vraag. Bij de rondvraag vroeg de heer Dees (W. Z. B.) hoe het staat met het vleesch invoerverbod van Engeland. De heer dr. A. Molhuisen deelde mede, wat reeds uit de persberichten dienaangaande is gebleken en voegde daaraan toe. dat z.i. het niet alleen do angst is voor vleesch van het contingent, wat o a. blijkt uit het aanmoedigen van Engelsche landbouwers om meer varkens te gaan Tokken, terwijl ook steun aan de dominions een reden is. Als men Engel sche deskundigen vraagt of zij meenen of Engeland zelf de noodige varkens kan leveren, zeggen sommigen, dat de Engelsche Jandbouwers dit niet zullen doen, andere meenen dat het kleine deel dat van het vasteland komt, van geen beteekenis is. Spr. ziet den toestand op dit gebied niet hoopvol in. De voorz. achtte dit bedroevende mededeelingen en wees o.a. ook op het! groole belang der Stoomvaart Mij. Zee- and hij het vleeschvervoer. De heer v. Dishorn noodigde ten slotte allen aan het souper, dat de kring Axel op de bovenzaal van het hotel Lozanno aanbood, en hoopte, dat allen genoegelijke dagen te Axel zullen door brengen Tijdens de vergadering liet „Concordia" zich op de Markt hooren en had dö winkelweek met talrijke keurige etalages, die door het publiek werden bewon derd, een aanvang genomen. Het souper liet zich best smaken en gedurende dezen maaltijd heersclite de bekende gezelligheid, aan deze bijeen komsten eigen- Natuurlijk werd er veel getoost. De heer Ph. v. Dixhoorn stelde een toast in op hel Vorstelijk Iluix; de heer Dees dronk op den heer Dieleman, de heer Dieleman op den heer v. Dixhoorn; de heer Oggel op den vader van den voor zitter; de heer de Kraker sprak als voorzitter van den Clir. Bt en T. Bond, een woord van dank voor de gulle ont vangst door de Z. Li, M. A lge meene vergadering. Telegrafisch ontvingen wij heden nog het volgende over de algemeene ver gadering Mr. Dieleman opende met een welkom aan aen Commissaris der Koningin, de leden van Ged. Slalen en verdere auto riteiten en deelde o. a. mede, dat de Minister van Landbouw verhinderd was. De rekening der Z. L. M., met een goed slot van f 1979.31, werd goedge keurd. Hierna werd het jaaroverzicht gegeven door mr. Dieleman, vermeld i* hel bijvoegsel. Dr. Lovink over: „De landbouw en het bui- te n 1 a n d." Dr. Lovink wees er in zijn rede op, dat er tegenwoordig een sterke stroo ming is om door het heffen van steeds hoogero rechten de producten van het eigen land te beschermen. Te merkwaardiger is dit, gezien dat de onderlinge aanraking der volkeren grooter wordt. Daarom is het toe te juichen dat de voorbereiding der econo mische conferentie van Genève gericht

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1