Ho. 144. Dinsdag 22 Juni 1926 169' Jaargang. MIDDELBURG rast ge tril de eefl /er van PP ij ■en ten •rdl van en Irie de ge en- dat mie ooi- lijk Hst ijk- de sve- be- jk- ad, jk- By dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en -voor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- singen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 •cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in 'deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 4325S gres of op de positie, die beide heeren in dc arbeidcrswereld bekleeden, doch uit inlichtingen, die ontvangen waren tijdens de onwettige staking, was geble ken, dat zij, getracht Hadden den Engel- schen handel te belemmeren en te be werken, dat Eugelsche schepen in bui- tenlandsche havens zouden worden op gehouden. Hij besloot, dat het niet in het belang des lands zou zijn hen 4jel maken van verdere "soortgelijke plannen te vergemakkelijken. Als Henderson ifïet over tegengestelde inlichtingen beschik te, zou hij het besluit moeten billijken.^ De Minister was tot het besluit geko men, dat het niet wenschelijk was hen, die als vijanden van Engeland handelden, gastvrijheid te verleenen. Henderson vroeg of Joynson Hick® wel wist, dat Oudegeest beschouwd werd als de gemaligdsle vakbewegingsman. De minister antwoordde, dat hij nooit koppig wil zijn en dat, als Henderson hem in lichtingen zou yerschaffen, hij steeds voor rede vatbaar was. BINNENLAND. die kwestie van de tandtecifr niekers. Minister SJotemaker de Bruine heeft een uitvoerig antwoord ingezonden op de vragen van het Kamerlid Oud naar het aantal in den aard der gevallen Waarin bewijzen aan tandtechniekers zijn ver leend. Tot 16 Juni jl. waren 156 bewijzen verleend. Van aeze bewijzen zijn 41 ver leend krachtens beroep op «ten Minister. Van laatstgemeld© gevallen zijn 13 voor 8 Maart 1926 (het optreden van dezen Minister) beslist en 2S na dien datum. Hier bij valt op' le merken, dat naast de ze 41 beroepsgevallen, waarin gunstig is beslist, 25 andere beroepsgjevallen staan, waarin door den Minister afwij zend is beschikt; van deze 25 af wijt ingen vallen 4 voor 8 Maart '1926 en 21 na dien datum. Van 16 gevallen door de Mij. tot be vordering der Tandheelkunde genoemd, ■waarbij de betrokken personen op 10 Juni '23 wegens hun leeftijd nog niiet de volledige tandtechniek als bcroepskunde hebben toegepast, werd in 6 gevallen ■vóór 8 Maart beslist; de. leeftijd 'door -personen was op 10 Juni '23 resp.' '18, 16, 20, 16, 20 en 19 jaar. In d& tien an deren, later besliste gevallen) was de leef tijd der betrokkenen, opf'l Juni '23 resp, 14, 20, 22, 17, 21, 16, 16, 21, 2* en 16 3 aar. De Minister zegt dat de uitkomst van dit onderzoek hem inderdaad verrast heeft. Het bleek n.l., dat èen grooter aantal gevallen na 8 Maart in de tol dien datum gevolgde lijn in gunsttfgen zin was beslist dan hem tijdens de interpellatie voor den geest stond, in verband met de onderscheiden afwijzingen, die door hem geschied waren. Het doel hem leed, dat onder den invloed dezer mijl juiste voor stelling zijn rede iets anders was ge kleurd dan zij in het tegengestelde ge val zou geweest zijn. Intusschen heeft een hernieuwde over weging van de gcheele' zaait, mede van de gegevens, waarnaar dc interpellate ver wees, den Minister tot de over tuiging gebracht, dat alsnog naar een wettelijke voorziening moet worden ge streefd en hij heeft zich dan ook gezet tot de voorbereiding van 'een ontwerp', dat, naar hij verwacht, de Kamer spoedig zal bereiken. Indi|en diti ontwerp lot stand komt, zal de mogelijkheid zijn verkregen om met een eenigszijns anderen opzet der uitvoering toch het boven aangeduid gevaar van willekeur te vermijden en de onmisbare gelijkmatigheid in dc wet toepassing te handhaven. Hit Middelburg. Het uitstapje dat de Nederlandsche Journalistenkring op 10 en tl Juli naar Walcheren zou maken, gaat wegens te weinig deelname dit jaar niet door. Het bestuur houdt echter hel uitstapje voor een volgend jaar in reserve. Door de politie is aangehouden een mandie zich schuldig maakte aan op» lichling van een handelaar voor een krat met flesschen bier. De heer F. J. Murk uit Breda, die ook hier een zaak heeft slaagde te Pa rijs voor het diploma de coiffeur specia liste, afdeelmg Coupe de cheveux pour dames. DE MET-TOELATING VAN FIIHMEN EN OUDEGEEST IN ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis heeft Henderson vragen aan den minister van binnenlandsche zaken gesteld over de weigering tot toelating in Engeland van Oudegeest, de secretaris van het Inter nationaal .Verbond van Vakvereenigingen, en Fimtmen, de secretaris van de Inter nationale Federatie van Transportarb. die de internationale arbeidersconferen tie inzake de immigratie hadden willen bijwonen. "Minister Joynson "Hicks antwoordde, paar Reuter meldt, dat de weigering niet .gegrond was op den aard van het con- den heer D. Trieller een regeling aan te gaan omtrent het recht van leggen van rioolbuizen in' zijn grond Ajui liet Groene Kruis werd eeu strookje gemeen tegrond verkocht voor 50 et- per ML Voor X 35 werd een gebruikt© maaima- ciiine aangekocht. Besloten werd, wan neer met hel rijk daaromtrent overeen stemming wordt bereikt, gedurende de Zondagen met uitzondering van de kerk diensten geen electrisclien stroom te le veren. Den heer Francke werden tenslotte inlichtngen gegeven omtrent 't plaatsen van een waarschuwingsbord en hether- 'sle! van een weg. Uit Stad en Provincie. Uit Walcheren. In de Vrijdagavond gehouden ver- jadering van den raad van Domburg iracht de voorzitter hulde aan den heer Elout die als wethouder speciaal belast met de zaken van de Electrïsche centrale kans heeft gezien, nadat op Goeden Vrijdag de centrale was afgebrand, zonder dat noemenswaardige storing in het bedrijf heeft plaats gehad,, het zoo ver te brengen, dat bij het begin van het seizoen weer op volle capaciteit stroom kan worden geleverd. De heer Elout dankt daarvoor maar zegt het grootste deel van die hulde te moeten overbrengen aan het personeel der cen trale dal meer dfin zijn plicht gedaan heeft en daardoor gemankt heeft dat deze gunstige uitkomsten konden wor den verkregen. Eene wijziging van de gemcentebegroor ting voor 1925 en van die der bedrijven wordt daarna vastgesteld. Aan de ordp is thans de kwestie van het verplaatsen van een scherm voor 't perceel van den heer Reijnhoudt. B. en W. hebben voor het plaatsen van dat scherm indertijd vergunning gegeven het bleek dat we gens het inleveren v an een minder dui delijke teekening dit scherm veel hinder opleverde dan bij het geven van de vergunning gedacht was. Deze toestand kan naar het oordeel van B. en W. niet worden bestendigd maar waar tenslotte de heer Reinhoudt niet de dupe moet worden van een minder juiste beslissing stellen zij voor de kosten van wegbre ken voor rekening der gemeente te bren gen. De beer v. d. Hage en Almekinders vinden het een groot bezwaar om thans dit scherm af te breken. De heer Wes tenburger en Elout wijzen op het gevaar dat dit scherm voor het verkeer ople vert. De heer Van Sluijs zag gaarne dal er nu omtrent deze kwestie werd be sloten uitstel tot het volgende jaar baat z. i. niet. De heer van der Hage doet thans een voorstel om het scherm nog dit seizoen le laten staan, dit voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen die Van de heeren Fraucke, v. d. Hage en De Visser verworpen. Een voorstel tot het betalen van een maximum van f 10 voor opruimen wordt eveneens verworpen thans met 5 te gen 1 stem en een onthouding. Tenslotte wordt een voorstel van den heer De Visser om de beslissing over de te beta len som uit te stellen tot de volgende vergadering aangenomen. De raad kon zich vereenigen met de door Ged. Staten voorgestelde regeling van jaarwedden van burgemeester, se crelaris, ontvanger en wethouders. Naar aanleiding daarvan merkte de heer van der Hage op dat wel de jaarwedden van burgemeester en secretaris op behoor lijk pijl zijn gebracht maar dat de be looning van de wethouders wier taak zich steeds meer uitbreid,t en waaraan veel tijd wordt besteed veel te laag is. Een adres van de .NV. Aulobusdienst „de Nieuwe Onderneming" i.z. subsidie aan de stoomtram werd! voor kennisgew ring aangenomen. Besloten werd met U.it Zuid-Be vei a na. Te R i 11 a n d - B ath vergaderde Maandag de Raad. Na opening deelt de Voorzitter mede, dat de heer Deurloo bericht van verhindering zond wegens droeve familijeomstandigheden. Na mc- dedeeling van B, en Wt besluid de Raad, de kosten van verpleging van een pa tiënte in Vrederust" voor rekening der neente te nemen. Bestelen wordl, aan Oele 1e verkoopen een phrecel grond aan den Derden weg tegen f 1.3per vierk. Meter. Vastgesteld wordt een ver ordening ex art. 178 der gemeentewet. Bij de behanaeling van de ontwerp- jaarweddenregéling van Burgermeester, Secretarissen, Ontvangers en "Wethouders spreekt de heer van Boven als zijn over tuiging uit, dat Ged. Staifen een vorig maal bij hun te groole aftrek voor cu mulatie het aoel hebben voorbijgescho ten. Hij bestrijdtde eenzijdige verlagang die alleen dc Burgemeesters heeft getrof fen en die thans wordt gesanctioneerd. Hij moet zich tegen elke jaarweddenver- van ambtenaren verzetten. De voorzitter acht dit laajsle wat sterk. De heer Eruijnzeel, zou, nu er aan het be staande niet verder wordt getornd, de zaak maar zoo willen laten. Besloten wordt, de opmerkingen ter kennis van Ged. Staten te brengen. In verband met het schrijven van den Raad van Beheer der Wöterleidifngmaat schappij tot invoering van verplichte aan sluiting zeggen U. en "Wl., daï de bedrijfs- positie tot dezen maatregel niet dwingt, terwijl voor een nieuw pp te richten maatschappij de zaak anders staat. B. en W. achten zich niet verantwoord tegen over de burgerij om, nil verplichte aan sluiting niet lersloijd wérd ingevoerd, deze alsnog voor bestaande woningen op te leggen. Voor vaststelling van de door den Minister begeerde bepalingen vinden B. en Wi. dus geen "voldoenden grond. De raad gaat hiermee accoord. Naar aanleiding van een adres van arts W-. M. Aforee om zijn pensioensgrondslag, thans bedragende f 666 66, te brengen op het bedrag zijner jaarwedde, zijnde 1000 gulden, en dit met terugwerkende kracht voor drie jaren, wordt na discussie m a. s. aaugeuomen het voorstel van B en W., om den pensioensgrondslag te brengen op f 900 met terugwerkende kracht tot J Januari 1926. De kerkvoogdij der Ned Herv. ge meente vraagt een subsidie uit de ge meentekas, groot f 5000.voor den nieuw le bouwen toren wegens de dien sten, die toren en uurwerk aan de ge meente verleenen In hun praeadvies verwijzen B. en W. naar een contract, waarbij o a bepaald is, dat de kerk voogdij verschuldigd is aan de gemeente een schadeloosstelling uit te keeren, wanneer de toren zou worden afgebro ken. B. en W. stellen daarom voor het verzoek van de hand le wijzen en de Kerkvoogdij op de verplichtingen van het contract te wijzen. De heer Van Boven meent meer waarde te moeten toekennen aan de overlevering dan aan dit contract De heer Van de Sande vraagt of het contract, dat hij als kerkvoogd heeft ge lezen, geen ander was. Deze schadeloos stelling was hem in het geheel niet bekend. De vergadering wordt een oogenblik geschorst. De heer Van de Sande zegt zich van den inhoud van het contract te hebben vergew'ist en erkent, dat inderdaad de Kerkvoogdij lot schadeloosstelling verplicht is, wat hem onder kerkvoogden is ontgaan. Ilij is echter van oordeel, dat de gemeente, afgezien van dit contract, de subsidie toch wel kan verleenen, daar zij immers met haar uurwerk van den toren kan gebruik maken. De lieer Van Boven is blij, dat de gemeeaite f5000.— voor een monumentalen toren kan bijdragen. De heeren Blok. Butijn en Bruijnzeel willen zich aan het contract houden. Het afwijzend voorstel van B. en W. wordt aangenomen mei 4 tegen 2 st. (te gen de heeren Van Boven en Van de Sande, voor de heeren Blok, Bruijn zeel, Butijn en Kalle). Op een vraag van den heer Van Boven naar het standpunt van welh. Deurloo, antwoordde de voor zitter, dat het voorstel van het geheele ooilege afkomstig was. Uit Tholen. In de Vrijdag gehouden gemeen teraadsvergadering van Scherpenis se waren alle 7 leden aanwezig Onder ingekomen stukken kwamen voor naast eenige goedkeuringen, een besluit ■an Ged. Staten betreffende vrijstelling van onderwijs in lichamelijke oefening, voor het tijdvak 1 Jan 1927 tot 1 Jan. 1929. Een schrijven van B. en "W. van St Maartensdijk betreffende de uitkom sten van den Vleeschkeuringsdiensl over het eerste kwartaal 1926. Beschikkingen van den Minister van Onderwijs betreffende te veel genoten bijdrage over 1924 ad f 169.47 en be treffende aanvullingsbijdrage over 1925 ad f7.67. Een schrijven van den inspecteur der directe belastingen te Zierikzee betref fende het geraamde bedrag der gemeen telijke inkomstenbelasting 1926'27 ad f7800Een mededeeling van den Com missaris der Koningin "betreffende de benoeming van leden der gezondheids commissie, dé heeren M. de Jong te Tho len en Z. van dc Velde; de eerstgenoem de tevens als voorzitter. Bestelen werd, met 'intrekking van het besluit van 28 April j.l., adhaesie te be tuigen aan liet door B. en W. van St. Maartensdijk aan den minister van Waterstaat ingediende adres inzake be- poedigiing „Brugbouw"" over de Een dracht Besloten werd niet als lid toe te treden van den internationalen bond tegen val lende ziekten. De woning, bewoond door K. H. van Bezooijen werd onbewoonbaar verklaard. Met a. st. werd besloten in te stemmen met de door Ged. Staten voorgestelde salarisrcgëling van burgemeesters enz; aan elk der politiebeambten, die dienst hebben gedaan bij gelegenheid der ker mis een gratificatie te verleenen van f 15.— terwijl den persoon, belast met de regeling der staanplaatsen op de ker mis. een tegemoetkoming werd toege kend van f35.—. De begrooling voor 1926 werd gewijzigd met een vermeer dering van ontv. en uitg. van f 33.80-, terwijl ingevolge Prov. blad no. 18 een administratieve wijziging in de begrooting voor 1925 werd aangebracht. Besloten wem aan R. en W. geen machtiging te verleenen tot het sluiten van een over eenkomst inzake de overname van het veer GorlshoelcIersekcndam, als be doeld in een overgelegd schrijven van den hoofdingenieur van den rijkswater staat te Goes. UitZeeuwsc h-V laanderen O.D. Toen de visscher P. te Sto ppel- d ij k een dezer dagen zich begaf naar aan hem toebehoorende onder die eente liggende booten, ten einde visch te halen, ontdekte hij in de nabij heid der booten voetsporen, benevens een zakdoek. Bij onderzoek bleek dat men een groole hoeveelheid paling, kar per en baars uit 'n v\schkanis, waarin zich die visch bevond had ontvreemd. Voor den man, die beroeps visscher isj was dit een groole schadepost Nadat aangifte wias gedaan bij de politie, is het dezen gelukt de daders, een drietal jeugdige knapen, op le sporen. Deze waren allen 's middags aan 't visschen geweest en aangezien ze niets konden vangen besloten ze een hoeveelheid visch toebehoorende aan voormelden yisscher, mede te nemen. Procesverbaal is opge maakt. 'Brouwershaven en ue beide oud-predi kanten ds. v d Linde, van "Wissekerke, en ds van Manen, van Terwindselen, Welke, sprekers de gemeente en ds. Boogaard gelukwensrhten met het prach tige kerkgebouw. Door den architect, den heer Hoogeboom van Renesse, is het gebouw zooveel mogelijk iu den ouden stijl gerestaureerd (Stand). Geslaagd le Amsterdam voor het eindexamen Toonkunst conservatorium, de heer G. W. Alberts, al hi er Hel schilderij „Serirnpi", (danseres van den Sultan van Djokjakarta), van verschillende tentoonstellingen bekend en door den heer J. Gahriëlse geschilderd aan het haf van den Sultan naar eender liofdanseressen, is door den lieer W. Tenbergen te Hilversum aangekocht en geschonken aan het Koloniaal Mu seum le Amsterdam. KUNST EN WETENSCHAPPEN. ONDERWIJS. - In het moderainen uit het hoofdbe stuur der Vereen, van Chr. onderwijzers heeft o. a. zitting de heer B. v. d. Welle al hi er Geslaagd bij het gehouden examen van P.B.N.A. 1e Arnhem als technisch! ambtenaar bij het bouw- en woningtoe zicht, de heer A. N. Bosschaart van At i d- delburg, thans bouwkundig opzichter te Breda. - De voordracht ter benoeming van een ondenvijzer(es) aan de O. L school (UL.O.) le Goes luidl Mej. T. D. AfJ van der Vliet, Ieerarp» aan de vakschool voor meisjes te Zut- phen; de heer II van der Veldei onder wijzer aan de openbare U. L. O. school te Zierikzee; de heer K Dijkstra, onder wijzer aan de Openb. U. L O. school te Lemmer. - Benoemd tot hoofd der Chr. Be waarschool le Zaa mslag mej. D. van Male 1e Schoondijke. KERKNIEUWS. - In het verslag van de herdenking op Zondag door dr. Weyland te Veer e lieten wij den heer De Zeeuw zeggen dat dr. Weyland onder het kweeken van partijschap op den kansel enz. Hier was natuurlijk bedoeld zonder het kwee ken enz. Te Heiuke nszand is tot presi dent-kerkvoogd der Ned Herv. Gem. ge kozen in de plaats van wijlen den heer J. Dekker, de heer J. de Mol. - Donderdagavond jl. had le Burgh de ingebruikneming plaats van de her bouwde N. H. kerk, die op 25 Sept. 1921 is verbrand. Dc pastor loci, ds. J. W. Boogaard, hielld een rede over Ps. 134 1, waarin hij de geschiedenis der kerk, die in 1672 door de familie d'IIuibert is geschonken, naging, inzon derheid de moeilijke tijden der laatste jaren. Daarbij trok hij een vergelijking met den hernieuwden tempelbouw tij dens Zerubbabel en liet uitkomen, dat er stof tol weenen was om het oude, dat verloren ging, maar ook stof tot juichen om wal geworden was. Hij wekte de ge meente op tot hernieuwde trouw aan het beginsel, tot nieuwe geloofsovertui ging, opdat de gemeente eveneens door het vuur gelouterd opnieuw moge bloeien. Daarna las spreker de inge bruiknemingsoorkonde voor, welke, in het archief ter bewaring zal gelegd worden. Vervolgens spralc ds. v. '1 Linde, van Nieuwer kerk, namens het Prov. Iverk- best., ds. .Waardenburg, van Bruinisse, namens het Class. Kerkbest, ds Mortier, van Serooskerke, namens den Ring LANDBOUW. Stand der Landbouwgewassen. De Staatscourant he vat ©en overzicht van den stand der landbouwgewassen op 16 Juni, ingeleid door een opgave van de oppervlak te met de verschillende ge wassen beleeld, diit jaar en het vorig jaar. Uit deze cijfers blijkt dat de graau- teelt bij 1925 vergeleken, weinig is ver anderd, de peulvruchten zijn een weinig verminderd. De teelt van handelsgewas- sen onderging weder aanmerkelijke uit breiding (in 1924 bedroeg deze in totaal 34 367 II.A^, ondanks hel feit, dat het kar wij zaad met 3328 H.A. en heit vlas met 1287 H.A. verminderde. De teelt van suikerbieten nam met bijna 6000 H.A. af, n 1 van 66.002 tott 60 492 H.A. Na een overzicht van de weersgesteld heid, wordt gemeld, dat in hel algemeen de gewassen zeer naar warmte verlan gen; de bieten en aardappelen zijn door de koude in Ontwikkeling ten achter gebleven. De haver heeft blijkbaar het meest van den regen geprofiteerd en vertoont een zwaar gewas, dat echter hier en daar reeds begint te legeren. De halmontwikkeling der granen is zeer goed, doch wanneer de regenperi ode niet spoedig eindigt, staat het te vreczen, dat de graanopbrengst er on der zal gaan lijdend Ook de graslanden behoeven thans warm weer, terwijl de hooioogst, die reeds in verschillende streken door de regens wordlt verlaat^ warmte en zonneschijn eisclvt Op de zavelgronden van Groningen wordt het vlas vrij veel door brand aan getast, terwijl in Zeeland dit gewas van Bolsytis te Jijden heeft. Ofschoon hier daar roest op de tarwe wordt waar genomen en strepenziekte zich bij ver schillende perceelen gerst vertoont, raag de gezondheidstoestand der gewassen tot heden overigens gunstig worden ge noemd. De onkruidbestrijdiüg eischt bijzonder veel moeite en laat dientengevolge in sommige streken te wenschen over. De wintertarwe vertoont in het algemeen een goeden tot zeer goeden stand, alleen .in oostelijk Noord-Brabant laai de stand te wenschen over De zomertarwe. ofschoon iets min der dan de wintertarwe, staat eveneens goed; hiervan is veel minder uitgezaaid dan in 1925. T)e rogge staat over het algemeen te dun; een flinke uitstoeling heeft hier in echter weder vee! verbeterd, zoodat de stand over het algemeen vrij goed tot goed is. In Gelderland. Utrecht. Noord-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1