f&tspirift Uo. 140. Donderdag 17 Juni 1926 169° Jaargang. QURANT. BINNENLAND. iDE RIJKSMIDDELEN IN MEI 1926. De opbrengst van do Rijksmiddelen (hoofasobi en opeenten over de maand Mei 1926 bedroeg f41 972.743, tegen f 43.642 065 over de maand Mei 1925. Het een twaalfde gedeelte der raming -over 't geh. jaar bedraagt f38.183.000. Wc laten hieronder volgen de op brengst over de eerste vijf maanden van 1926, vergeleken met die over de eerste vijf maanden van 1925. 1926 1925 Grondbel - 8.106 838 - 8 013.652 Pers. bel. - 6 808.926 - 5.762.702 Ink. bel. - 52620040 - 49.175.694 Div. en T. - 3 182 617 - 3.266.472 Nerm. bel. - 5.300 923 - 5.408.477 Suiker - 17.752.169 - 17.750 950 iWijn - 807902 - 719.630 fie'distill. 18 462 052 - 18.665.941 Zout - 840.823 - 891.187 Bier - 4.217.670 - 4.290.296 Geslacht - 3 937.148 - 3.834 782 Tabak - 9.077.566 - 6.746.651 Speelk. - 44.786 - 51.709 Rijwielbel. - 6.207 681 - 6 033.180 Zegelrecht - 10,189.201 - 9 588.765 Reg. rechl - 9.268 223 - 9.587.471 Successier. - 18.734-961 - 19.474.481 Invoerr. - 24.584 019 - 14.850.057 ■Goud, zilv. - 360-829 - 432 941 Essaailoon - 415 - 360 Stat. recht - 1.651.574 - 1.691.243 Domeinen - 1.354.158 - 1.259.677 Staatsloterij - 235 804 - 236.998 Jacht, visch - 4 435 - 4.991 Loodsgeld - 1.754.212 - 1 627.268 Mijnrecht - 198.770 Totaal f 205.505 012 f 189 597.356 De opcenten ten bate van het Lee- uingsfonds 1914 gaven over Mei '26 een ■opbrengst van f 11.029,003 tegen een be drag van f 10.449.267 in Mei 1925. DE ZOMERTIJD. Het Verhond van Nederlandsche Werkgevers heeft in een adres er bij den Minister van Binnenlandscho Za ken en Landbouw op a'angedrongcn om an het vervolg aanvang en einde van <Ien hier te lande geldenden zomertijd geheel te doen aansluiten, bij di|bn in België, Engelana en Frankrijk. Bovendien is aeu Minister verzocht, inditen de Regeeriug liet noadig oordeel de de zomertijd hier te lande op een la ter tijdstip dan Belgijê, Engeland en Frankrijk in te voeren, met genoemde landen overleg te plegen, teneinde tot een gemeenschappelijke regeling voor den duur van den zomertijd te geraken. Het Nederlandsche bedrijfsleven ondervindt n.l. vele bezwaren van den toestand, zooals wij dien de laatste jaren gekend hebben, waarbij de zomertijd hier te slande niet gelijktijdig begint met dien in België, Engeland en Frankrijk. iierstelwerken aan het PALEIS OP DEN DAM. Naar de Tel. verneemt, heeft op ini tiatief van de Commissie lot onderzoek! en voorlichting van den staat van het uitwendige van het Koninklijk Paleis in de hoofdstad, een van de leden dezer commissie, ir. De Bie Leuveljnk Tjeenk, een ontwerp gemaakt voor een nieuwe portiek, ter vervanging van de huidige houten entree'. Vermoedelijk zal deze nieuwe portiek in metaal worden uiige-' voerd, met glazen zijwanden Het ligt in de bedoeling om deze nieuwe ontwerp-portiek. waarover nog definitief beslist moet worden, zoo mo gelijk nog dit jaar uit te voeren. Het herstel van de muurwerken op de binnenplaats, omvallend de restau ratie van kroonlijsten, cordonbanden en gevelvlakken, waarmede men thans be zig is, zal dit jdar gereed komen. De koepel zal, naar het blad verneemt, het volgend jaar uitwendig gerestaureerd worden, terwijl iu 1928 eeu aanvang zal worden gemaakt met de restauratie van de buitenwerken (straatgevels). Ten slotte deelt het blad nog mede, dat ook de staat van de galerijen van de Burgerzaal de aandacht van boven genoemde commissie heeft. COLLECTIEF CONTRACT IN DE TYPOGRAFIE. De Federatie vïui Werkgeversorgani saties in het Boekdrukkersbcdrijf. die te Maastricht haar vergadering houdt, heeft besloten, zich te vereenigen mei het voorstel van het Frederatiebestuur, jpm het collectief contract in de typogra fie, dat lot begifc 1927 geldt, niet hp te zeggen, doch stilzwijgend te verlengen met een jaar, dus tot 1928. Aan dit be stuursvoorstel was de voorwaarde ver bonden, dat ook de andere partijen Jlij het collectief contract eenzelfde hou ding zouden aannemen Door cenige werknemersbonden, waaronder de Alge meen© Ned. Typografenbond, die de meeste leden telt, is reeds een beslui,l tot niet-opzegging van het collectief contract genomen. Het staat dan ook wist, dal liet bestaande contract tot begin 1928 zal blijven gelden. HET AUTOBUS-ONTWERP. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de commissievan rapporteurs der Eerste ICamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de wet van 13 April 1880 betreffende de openbare mi[d- delen van vervoer, met uitzondering van de spoorwegdiensten. Vrij algemeen werd dit wetsontwerp toegejuicht. Sommige leden meenden evenwel, dat •de ondernemers van autobusdiensten, •welke tot liet in werkifag treden van deze wet hun bedrijf hadden uitgeoefend, met grootere tegemoetkoming hadden kunnen zijn behandeld. Andere leden konden de ze meening nipt deelen en waren van oordeel dat een termijn van zes maan den voldoende is voor de beslaande on dernemingen 0111 zljcb aan te passen aan den nieuwen toestand. Weder andere leden wezen er cc» lor op, dat bestaande ondernemingen gevaar loopen, van Gedeputeerde Staten de ver- «ischte vergunning niet te bekomen, het geen zij onbillijk achtten, temeer om dat geen waarborgen voor schadeloos stelling worden gegeven. Ook werd de opmerking gemaakt, dat bij het bestaan van twee diensten op een zelfde traject het geval zich allicht zou kunnen voordoen, dat één dier diensten zou moeten vervallen. Men vroeg of het niet goed zoude ziju te di/en aanzien «enige regeling te treffen. Verder werd de wenschelijkheid uit gesproken, dat de wet niet zóó zou worden toegepast, dat de particuliere concurrentie al te zeer zou worden be lemmerd. Ten slotte wenschen enkele leden er bij den Minister op aan te dringen, dat deze zijn aandacht zoude schenken aan het vraagstuk der verzekering van de personen en goederen die worden ver boerd. Zij vroegen zich af, of hel niet mogelijk zoude zijn de verzekering te centraliseeren en alle ondernemingen van vervoer daarin te doen bijdragen. Steeds f het goede f *en het beste, f doonom alleen I en nooit ven/alschmgen'ü (Ingez. Med.) (Jit Stad en Provincie. - Door den Commissaris der Koningin zijn in de gezondhei|is-Commissicn te Middelburg, Veere, Missingen, Zierikzee, Tholcn, Goes, Kruiningen, Hulst eu Neuzen herbenoemd tol leden, respectie velijk de heeren J A. Vertregt, alhier, Jlir. W. Z. van Teijlingen le Oostkapelle, M. C. Braat te Vlissjngen, W. II. Ilt- mann te Brouwershaven; M. de Jong te Tholen, II. R. Foltaer te Driewegen, ,T. Lindenbcrgh Cz. te WemeldijhgeP. F. Voet te Ilontenisse en J C Bom te Axel en is benoemd tot lijd in die te Oostburg de heer J. de Hullu arts te Aardenburg. Uit Middelburg. Be jaarlijksche paardenmarkt heeft heel wal drukte in onze stad gebracht, onder de vele personen uit d,e ver schillende deelen dei* provincie mengde zich weer heel wat „Vreemdelingen". Op de Markt waren niet minder dan 504 paarden aangevoerd togen 373 in 1925, 270 in 1924 en 300 in 1923. De prijzen, die besleed werden waren dit jaar zeer laag. Veulens f 50—f (v.j. 100—240), één jarige f145—f 170 (210—340, 2-jarige f 225-1' 300 (375- 425) oudere f 400—f 500. In het Schuttershof was het vooral des middags druk, daar waren alle prijzen van mJorgefl* te houden verloting 'ge ëtaleerd. Op de paardenmarkt alhier kreeg hedenmorgen de landbouwer Du Troije een trap van een paard in de lenden Met hevige pijncu werd hij naar het Gasthuis overgebracht. Gisterenmiddag is de los-vast werk man van den lechnischen dienst der telegrafie B., die op 't Molenwater al hier een telegraafpaal séhilderde, daar uit gevallen. Ernslig verwond en hevig bloedend werd de reeds bejaarde man opgenomen en naar hel Gasthuis over gebracht, waar hij na korlen tijd over leed. Gisteravond is door de polilie a l- h i e r onder hevig verzet een man we gens dronkenschap gearresteerd, wiens vrouw éen uur eerder eveneens in be schonken toestand in arrest werd gesteld Met de Staats Crt. van 16 Juni zijn verzonden afdrukken van de statuten be treffende de coöp. vereen. „iJsTabriek Walcheren" alhier. Uit Vtissingen. De gemeenteraad van V 1 i s s i n - gen zal niet zooals gewoonlijk den laal- sten 'Vrijdag van Juni vergaderen, doch eerst op Vrijdag 16 Juli Aan het in de Maandagavond-gehou den vergadering van de Vereeniging „Het Groene Kruis" te Vlissingen uitgebracht jaarverslag is het volgen- do ontleend Het ledental der afdeeling is in den loop van het jaar 1925 verminderd met 65. Bedroeg het ledental op 1 Jan. 1925 2052, op 1 Januari 1926 waren er 1987 Groene Kruisleden le Vlissingen De verpleging werd door de zusters Algra en .Oldenhave op onberispelijke wijze en met toewijding behartigd. In 1925 werden door zuster Algra 4512 en door zuster Oldenhave 3608 bezoeken afgelegd, tezamen 8150 bezoeken. Het vorige jaar zuster Oldenhave was toen werkzaam van af half October waren deze getallen resp. 6840, 789 en 7599. In 1925 werden dus 551 bezoe ken méér afgelegd. Vcrplegingsarlikelen werden 3908 maal in bruikleen gegeven tegen 3317 maal in 1924. Dus ook Iiier vermeerdering met 59"l maal. De rij wie 1 bran card werd binnen de gemeente 3 keer, naar buiten I keer gebruikt, tezamen dus 4 keer legen het vorige jaar nog 22 keer. De rijwiel brancard van het Groene Kruis blijkt le Vlissingen niet in een behoefte te voorzien. De verplegingsartikelen werden door den magazijnhouder behoorlijk schoon gemaakt en ontsmet. Ook hem een woord van dank voor de goede zorgen ten bate van Het Groene Kruis Uit het voortdurend toenemend aan tal malen, dat èn van de verpleegsters én van de verplegingsartikelen wordt gebruik gemaakt, blijkt wel, dnt Het Groene Kruis hoe langer hoe meer on misbaar i s voor de huisziekenverple- g'ng- De vergoeding voor genoten verple ging bedroeg in 1925 f 1339.40. Dit jaar kwam van de Vereeniging voor Kraamverpleging en Zuigelingen zorg een verzoek in om steun op eeni- gerlei manier Over dit verzoek zijn vele bestuursvergaderingen, zoowel met als zonder het bestuur dezer vereeni ging .gehouden, met het gevolg, dat, na bekomen inlichtingen van het hoofd bestuur en vooral uit Friesland en Gro ningen waar liet Groene Kruis de kraamverpleging reeds onder zijn hoede heeft, genomen eii na een conferenlié met zuster Van Hulst, een der gang maaksters van deze idee, de opbouwster zelfs van een stelsel tot regeling eu uit voering hiervan, met het gevolg, dat de afdeeling Vlissingen van Het Groene Kruis het zoogenaamde „Harlinger stel sel" goeddeels in de praktijk zal gaan toepassen met dien verstande, dat de- kraamverpleging geheel zal worden be heerd door het bestuur van de oor spronkelijke vereeniging voor Kraamver pleging en Zuigelingenzorg, nu werk zaam als zelfstandig subcomité van de afd. Vlissingen van Het Groene Kruis. Door laatstgenoemde besluiten is het jaar 1925 voor Het Groene Kruis een belangrijk jaar geworden. Dinsdagmiddag' verrichtten cenige gemeente-werklieden ecnïge bezigheden aan den nieuwen springloren voor het zeebad aan het strand te Vlissingen. De zee was nog al ruw, tengevolge waarvan op een gegeven oogenblik de boot, welke door bedoelde werklieden werd gebruikl, vol water sloeg. Hierdoor kon een der werklieden, die zich juist op den springloren bevond, niet meer aan wal komen en zoo zat hij daar, ge heel geïsoleerd, en genoot hij van een onvrijwillig zonnebad. Hij durfde geen gebruik te maken van een zwemgordel, welke een zwemmer hem wilde aanrei ken, terwijl hij zich evenmin langs een lijn naar het strand durfde begeven. Ten slotte was hel loodswezen zoo bereid willig de molorboot ter plaatse te zenden, welke boot na eenige voorzichtige pogin gen langs den springloren Wist te ko men, waarop de man op de hoot koft overspringen en zoo uit zijn isolement werd verlost. Dinsdagmiddag vervoegde zich bij de politie te Vlissingen meldt de Vliss. Crt., een Engelsch sprekende man, type zeeman, verzoekende voortgeholpen le worden naar Breskens. Hij deed een zeer aandoenlijk klinkend verhaal om de politie te doen gelooven, dat hij te Ter- neuzen zijn schip was misgeloopen en nu naar Os tonde wilde, alwaar zijn schip zou liggen Hij vertelde o.a. als Amerikaansch soldaat in den oorlog te zijn geweest en daarbij een oog te heb ben verloren Het verhaal kwam de politie evenwel ongeloofwaardig voor. Hel bleek dan ook al heel spoedig dat reeds in 1922 de hoofdcommissaris van politie te Rotter dam tegen, bedoelden persoon had ge waarschuwd in het „Algemeen Politie blad", omdat hij door allerlei naar op lichting riekende praktijken bij verschil lende autoriteiten om reisgeld had jge- vraagd De man, een rasechte Hollander, viel dan ook aldaar door de mand en werd dan ook, zonder te worden voortgehol pen, weer op vrije voeten gesteld. Tijdens de muziekuitvoering in het Bellamypark le Vlissingen was hel gisteren zoo rumoerig dat de directeur moest aftikken, omdat de muziek te veel door het publiek werd gestoord In de Woensdag te Zandvoort ge houden algemeene vergadering van den Nederlandschen Aannemcrsbond werd tot lid van het hoofdbestuur herkozen de heer W. Anker te Vlissingen Uit Zuid-Bevelana. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger L. F. J. M. la Rose verplaatst van het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen le Simpelveld naar het kan toor der directe belastingen en accijn zen le Goes. Uit Noord-Beveland. Zooals gemeld, kwam de gemeente raad van Kort gene Maandagavond in openbare zitlipg bijeen Er wareu 4 le den tegenwoordig. Er zijn twee \aca- tures, die ujet vervuld kunnen worden terwijl de afwezige heer Verburg, die indertijd heeft bedankt, lid van den raad blijft wegens gemis aan een opvolger. De benoeming van den lieer hulpmé tot Wethouder, die di.l ambit ook ge durende het tijdvak vau September 1911 tot Sept. 1919 heeft vervuld, berichtten wij reeds. Van Ged. Staten was eeu schrijven ontvangen, waarin dit College voorals nog bezwaar maakt het besluit lol het aanvaarden van de schenking van f 1700 van de Vereeniging „Landbouwbelang" goed te keuren, daar het h. i met den aard der schenking niet is overeen te brengen, dat de geschonken gelden zul len worden aangewend tol dekking van gewone uitgaven der gemeente. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen besloten hel bedrag aan te wenden voor den aanleg van een zijstraat van de Burgemeester Snellenslraat, koopsom van den grond inbegrepen, en liet geld dus te besleden voor buitengewone uütga- ven. Van den Heer A. G. C. Danckaerls en cons, zal voor de aan te leggen straat worden aangekocht circa zeven aren 46 centiaren welland voor den prijs van f 800 den hoop. Alles behoudens goed keuring van Ged. Stalen De begrooti|ng voor het dienstbaar 1926 werd in ver band met deze besluiten gewijzigd Na eenig debat werd de lieer Ilooger- beels met 1 of algemeene stemmen lot vast onderwijzer aan de U L. O. school benoemd, ingaande 1 Sept. 1926, hoewel de jaarwedde dezer boventallige leer kracht geheel len laste der gemeente Komt, meenden B en Wi. in het belang van liet onderwijs, mede gelet op hel advies van het Hoofd der school en van den Inspecteur van hel L O lot een vaste aanstelling te moeten overgaan. Goedgekeurd werd een staal van on inbare posten hondenbelasting over het dienstjaar 1925, ten totalen bedrage van f 17.50 Ten slotte werd nog besloten, nu "de schenking ni'el voor de gewone uitga ven mag worden gebruikl, hel liefi'ings- percentage van de gemeentelijke in komstenbelasting 1926—1927 te brengen van lVs op 'F/i,- Uit Tholen. In de Dinsdag gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad van St. Maartensdijk waren alle leden tegenwoordig. Ingekomen .is een dank betuiging van H. M. de Koningin voor aangeboden gelukwenschen jaardag Prin ses Juliana. De burgemeester van Stavcnissc deelt mede dat de kinderen der U. L. O.-school de autobuskosten naar Tholen zelf be talen en dus geen vergoeding uit de ge meentekas wordt gegeven, als in een vo rige vergadering te St. Maartensdijk was medegedeeld. Ged. Staten lichten nader toe, het ga rantiebedrag voor straatverlichting in Verkrijgbaar voor engros èn detail bij do firma Gebr #STEENLAND, Station straat, MIDDELBURG. (ingez. Med.) verband met electrificatie Noordgroep. De gemeenteraad vereenigt zich met de concept-regeling van Ged. Staten be treffende jaarwedden burgemeester, se cretaris-ontvanger en wethouders. Uit een schrijven van den gemeente ontvanger blijkt, dat het muziekgezel schap f 10 in de gemeentekas heeft ge stort voof het schoonhouden der bewaar school. Aangezien de zangvereeniging zulks niet heeft gedaan, zal deze ver eeniging den toegang tot het gebouw ontzegd worden. De circulaire der vereeniging van Ned. gemeenten betreffende verzekering van eigendommen legen stormschade, wordt voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel tot het toekennen van een subsidie ad f 10 aan de Politieschool! te Hilversum, wordt verworpen. Aan P M. Nelisse wordt op diens ver zoek een half jaar ontheffing verleend van het betalen van hondenbelasting Ten einde de kinderen der o. 1. s. in staat te stellen cc» schoolreis te maken naar Rotterdamwordt m a. s. besloten bo ven het door de kinderen bespaarde be drag van f 2.50 per kind een subsidie le geven van 'f 150. De voorzitter wordt aan gewezen de gemeente te vertegenwoor digen op de algemeene vergadering van de Vereen, van Ned. gemeenten te. Mid delburg op 12, 13 en 14 Juli a s. De weduwe A. Lindhout van Iwaar- den wordt vrijstelling verleend voor één jaar van 't betalen van bijdragen voor de inkoopsom pensioen. Op een adres van den heer J. van de Velde le SchePpenisse, om de helft der vaargeul in de Pluimpot voor 7 jaar le mogen pachten, wordt besloten eerst met adressant een ontwerp-overeenkoinst te maken, welke de goedkeuring zal noo- dig hebben van den Raad. Op een ver zoek van den heer P Gaakeer c.s betref fende 't verplaatsen van 'n verlaatput, wordt besloten deze zaak aan B en W. over te laten Zoo mogelijk hoopt men door verhooging der goot aan het be zwaar tegemoet tc komen. B. en W. stellen voor te benoemen lot lid van bel W. A. Armbestuur, det heeren M. C. Sonke en M. J. Oornel isse. Bij de tweede vrije stemming blijkt be noemd de lieer J. L. Geluk. Bij de rondvraag wordt aangedrongen op betere straatverlichting. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. - Sinds eenigeu tijd werd zekere F. J. V. te Ne uzeu verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan de feiten om schreven in de arlt 217 en 219 van hel Wetboek van Strafrecht met zijne min derjarige stiefdochter. Hij weck echter naar België uit en onttrok zich daardoor aan een aanhouding door de polilie. De ze had echter vermoeden, dat de man locii af en toe in liet geheim een be zoek bracht aan Terneuzen en hield een oog in het zeil- Dit bleek ook juist te zijn. Hij trachtte Maandagnacht zijn-wo ning le bezoeken en had daartoe gebruik gemaakt van den aulodienst Hulst—Axel, die 's avonds laat ook nog eeu rit maakt naar Terneuzen Op den bodem van de autobus liggende reed hij Terneuzen bin nen ,docli werd door twee agenten ont dekt en gearresteerd. Hij is Dinsdag naar Middelburg overgebracht ter beschik king van den Officier van Justitie. (Tern. Crt.) In hel laatst der afgeloopen week is teZaamslag door de politie aan gehouden en ter beschikking der jus titie te Middelburg gesteld J. v. L., uit de buurt Reuzerilioek, ingevolge een aanklacht wegens aanranding van pen jonge dochter uit 3e óuurt Reuzenhoek. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen "Wl D. v Dinsdag vergaderde de gemeente raad van Gr o ede. Een wijziging dOP begrooting dienstjaren 1925 eu -26,

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1