TEXAS TEXAS Advertentiên. ffifiEHMB'8 fill-1 niELil GE8R WAGEBAAR - MIDDELBURG, Deappapte fijne, Qualfteft dep cDigapea RootcP OVERAL VERKRIJGBAAR Garage J, van firaaïeiland. kant. Vele bouw- en weilanden staan sen zeggen Dan kijken alle gasten in onder water. Ilel vee moest worden bin- vervoerde aandacht, hun heimwee wordt nengehaald. Groote bouwlanden, be- j pijnlijker, hun herinneringen scherper zaaid met aardappelen, boonen, erwten Tin als de flans uit is zet plotseling één enz. dreigen verloren te zijn door het. der gasten op, krnchtigcn, mcesleepcn- natte weer. De boeren klagen steen en den toon het oude Russische volkslied ",een in ..God behoede den Tsaar!., en alle De talrijke kleine riviertjes, welke zich j gasten slaan eerbiedig op, en zingen links en rechts door de vruchtbare ak- den ouden volkszang mee, als was het kers van den Maaskant slingeren, drei,- gen te overstroomen, het water staaj reeds van dijk tot dijk. Ook de Maas is zeer hoog. BUITENLAND. DE RI SSEN VAN PARIJS. II. In mijn vorigen brief verleide ik u, dat de enorme massa van Russische emigres in Parijs in twee groepen ver deeld is, die politiek scherp tegenover elkaar staan. Eenerzijds zijn daar dc tsaristen, de voorstanders van de ab solute monarchie, partijgenooten en ver tegenwoordigers van ,,de Zwarte Ben den'. En anderzijds, maar zeer in de minderheid, zijn daar de republikeinen. Daar lusschen in is er niets óf tsaar óf republiek. Zooals te begrijpen is hebben die bei de groepen een sterke minachting voor elkaar, en hartstochtelijk geven ze elkaar wederzijds de schuld van alle ongeluk ken, die „Heilig Rusland'' overkomen zijn; en in de eerste plaats verwijt ieder den ander natuurlijk, dal hij niets, of niets voldoende gedaan heeft, om de bolsjewistische revolutie te voorkomen. In hun vergaderingen en op hun deba- ting-avondon heeft de tsaren-partij, die zich overal het sterkst voelt, hel hoog ste woord, en ieder tegen-spreker wordt overladen met sarcasmen, verwenschin- gen en zelfs de meest directe scheld woorden De republikeinen, die wel weten, dat ze verreweg in de minderheid zijn, hou den zich stil, halen hun schouders op en nemen een houding aan van onge lukkige, miskende slachtoffers. Tier dagbladen in Russische taal wor den in Parijs uitgegeven, waarin die bei de partijen lederen dag hun meeningen tegenover elkaar stellen, zonder nog mee te rekenen de verschillende politieke week- en maandbladen, waarin ze die zneeningen meer uitvoerig uiteenzetten. Er is onder de Russen van Parijs inderdaad geen gebrek aan theoretische, filosofische en wetenschappelijke krach ten; en dan de vele Russische beroeps journalisten nog, die in Parijs een be staan zochten Al die Russen wonen min of meer verspreid over de verschillende stads gedeelten van Parijs. Maar toch zijn er twee wijken, waarin ze zich meer speciaal bij elkaar houden Dat zijn de buurt van de Etoile en de wijk Mont- parnasse In de buurt van de Etoile wonen de getrouwe aanhangers van het tsaren- stelsel, in de wijk Moptparnasse woont alles wat voorstander is van meer libe rale denkbeelden. De Russen van de Etoile beschouwden de Russen van Monlparnasse als zéér twijfelachtige wezens, als verkapte of gewezen bolsjewisten, en die mogelijk, waar ze kunnen, propaganda voor liet bolsjewisme zullen maken. Daaren tegen beschouwen de Russen van Mont- parnasse die van dc Etoile als onverbe terlijke reactionnairen, verkapte pogrom- misten en gevaarlijke obscurantisten. Behalve op politieke vergaderingen en debating-avonden komen de leden der beide groepen zoo goed als nooit met elkaar in aanraking, ze vermijden elkaar met strakke vijandigheid. Op een con cert door tsaristische Russen georgani seerd, zal geen enkele republikeinsche Rus verschijnen, en omgekeerd. De Rus sische stamgasten van het Café de la Rotonde op Monlparnasse zetten nooit een voet in ,,Monte Carlo" in de avenue W'agram, dat de Russen der Etoile tot bun stamcafé hebben gekozen, en die op hun beurt zouden het als een minder waardige daad beschouwen, als een wer kelijke afvalligheid, om zich in de „Ro tonde te vertooneu. In beide wijken vindt men een groot aantal Russische restaurants met ka rakteristieke namen als „Bogatiry". „Moscou" „Les Djiguites", die alle hun eigen clientèle hebben, die over de res taurants verdeeld is volgens politieke overtuigingen, en een min of meer schit terend verleden. In de wijk van de Etoile zijn die restaurants natuurlijk het chickst Daar ziet men overwegend als .groet het mi litaire saluut. Daar worden bij een glas „wodka", voor een bord echte „borsjt" (Russische soep) met hartstochtelijke heimwee herinneringen opgehaald van ..het leven van vroeger", het leven „vóór de bolsjewisten". Daar hoort men woorden als „Toen ik nog rijk was...."; „herinnert uwe excellentie zich het hofbal van„in mijn land goed teEn van tijd tot tijd hoort men een droevige, terneergeslagen stem zeggen „Rusland.Rusland is ver loren Vaak worden die Russische restaurants opgeluisterd door Russische muziek, Rus sische zangers. Diep-weemoedige of wel hartstoehtelijk-vroolijke zangen worden begeleid, ondersteund door het rythme, dat de gasten met een lepel of mies. op hun borden tikken. Soms ziet men er een „hopak" of een „kamarinskaja" dansen door een vroegeren salon-char- •ineur, een „salon-leeuw", zooals de Rus sen heilige hymne. En dan zetten ze zich weer neer aan hun tafels, voor hun Bussischen ..wodka' hun Russische „borsjl", en er is weer een beetje meer lioop in hun hart, hoop op een terugkeer van gelukkiger tijden in een gelukkiger vaderland Volgens Russische gewoonte sluiten die restaurants eerst heel laat. En zoo blij ven er 11a den maaltijd steeds eenige gasteu achter, die in onvermoeibare dis cussies en lange theoretisecringen zich onderhouden met landgenooten Behalve deze twee hoofdgroepen is er nog een derde groep Russen in Parijs, die nicl zoo heel talrijk is, maar toch een eigenaardig wereldje op zich zelf vormt. Dat zijn de Russen van Montmartm Die Russen doen niet aan politieke over tuigingen beperken hun belangen en aspiraties tot het heden. Dat zijn de .débrouillards", zooals de Fransehc uit drukking luidt l)ie Russen komen voort uit alle mogelijke maatschappelijke stan den en rangen, zijn van den meest ver schillenden oorsprong, en hebben de meest verschillende verledens achler zich. Daar zijn Russische grootvorsten, die beroepsdanser zijn in een nacht-restau rant, baronnen, die hotelportier zijn; een gewezen kolonel uit het tsarenleger, die kellncr is of jazzband-muzikant; een gewezen generaal, die taxi-chauffeur is; en een gewezen hoog staatsambtenaar, die er een winkel van dameskousen op na houdt!. In dal milieu sluipen natuurlijk ook zeer veel ongewenschtc elementen bin nen, die leven van wat z© de anderen af kunnen bedelen, of van wat ze de an deren kunnen ontstelen door oplichte rijen en andere strekeu. De emigratie van Russen naar Parijs is nu geheel tot stilstand gekomen. Het meerendeel der naar Parijs gevluchte Russen heeft daar een positie, betrek king, vak, gevonden. En alle drie de hierboven genoemde categorieën hebben zich reeds zóó vastgeworteld in den bodem van hun nieuwe vaderland, dat niettegenstaande hun n u nog steeds ster ke heimwee, wie weet, er eens eén tijd zal komen, dat ze heelemaal niet meer naar Rusland terug zouden willen. M. DE ROVANNO. Parijs, 3 Juni 1926. Ingezonden Stukken. KRISHNAMURTI. Mijnheer de Redacteur. U hebt het bericht in de pers betref fende een stemming in de Conventie der Engelsche Nationale Afdeeling der Theo sofische vereeniging gehouden, van ge noegzaam belang geacht om het onder de rubriek „Kerknieuws" aan Uwe lezers mede te deelen Het zij mij vergund naar aanleiding van dat bericht eenige opmerkingen te maken öm misverstand te voorkomen. Naar mijne overtuiging is dit bericht afkomstig uit een bron die niet voldoende op de hoogte is van de He teekenis, die leden der Theos. Ver eeniging en voornamelijk de leden van de Orde van de Ster in het Oosten aan de komst van een nieuwen Wereldleer- aar hechten, noch van het aandeel dat Mr Krishnamurti daaraan zal hebben, noch wellicht van het juiste onderwerp der te Londen gehouden stemming. De komst van een Messias, zooals de gewone Christen die zou verwachten wordt door de leden der Orde en vele Theosofen niet ondersteld op handen te zijn; wel meenen wij, dat de groote Wereldleer aar. dezelfde die ongeveer twee duizend jaar geleden de leering die het Christendom werd, thans wederom door middel van het lichaam van een in reinheid uitmuntend man, die zich daartoe van zijn jeugd af heeft voorbereid door een nobel en onzelf zuchtig leven (Mr. Krishnamurti), tot de menschheid zal spreken en een nieuwe boodschap zal geven met het oog op de nooden van dezen tijd. Mr Krishna murti is dus niet de Christus of de Messias (en geen stemming in welke ver eeniging ook kan hem daartoe procla- ineeren of als zoodanig aanvaarden I) doch zal naar onze overtuiging door den Christus worden gebruikt als voertuig voor de verkondiger zijner boodschap Daarbij denken wij aan den Christus met geen minderen eerbied en ontzag als de beste „Christenen", al verschillen wij met hen op verscheidene punten in onze opvatting omlrent Zijn Wezen en Zijn verhouding tot God en de menschen. Mrs. Dr. Besant heeft de taak vervuld van wegbereidster en met haar gezag, en dat van anderen, gegrond op veel jarige studie van het occultisme en op de daardoor verworven vermogens, heeft zij aeze komst aangekondigd. Deze dingen worden door mij niet medegedeeld uit een oogpunt van pro paganda, doch tot goed verstand van eene „beweging", die wel iets meer aanaacht zal blijken te verdienen dan een aantal Ineengedrongen en vaak ver wrongen en althans niet geheel juiste ■conrantenberichtjes, welke onvermijdelijk tot verkeerde b^gripj>en aanleiding moe ten geven. Zoodra ik betrouwbaar bericht heb omtrent de juiste strekking der te Lon den gehouden stemming zal ik dat gaar ne aan U doen toekomen, M. de Re dacteur, indien, wal ik thans meen te mogen onderstellen. I' dit het opnemen waard acht. U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Mr. VAN DEINSE. Middelburg, 14 Juni 1926. BONI) VOOR OCTROOIHOUDERS. Geachte Redactie, Verzoeke beleefd opname van onder staand stuk Sedert de Octrooiwei den 7en No- ember 1910 in Nederland in werking is getreden, zijn er bij den Induslrieelen Eigendom Ooslduinlaan 2, Den Haag, in totaal 33 580 aanvragen voor een oc trooi ingekomen, waarvan voor 14.954 n patent werd verleend. Duizenden vindingrijke geesten zijn dus n pad opgegaan, waarvan velen de moeilijkheden niet bekend zijn. Het meerendeel der patenthouders niet kapitaalkrachtig en niet in het bezit van een fabriek om de gepatenteerde voorwerpen te maken moet dg treu rige ervaring opdoen, dat zij alleen staande, zonder middelen niet kunnen beginnen met de exploitatie van het pa tent, al is de vinding ook werkelijk een „vooruitgang" of een „nieuw technisch effect", zooals dc termen luiden, waar van de toepassing ten nutte van de ge meenschap lean zijn. Zij zijn met hun palent feitelijk over geleverd aan de inzichten en willekeur van anderen, wat betreft de exploitatie en liet fabriceeren van de daarmede te maken artikelen. t Succes bij niet voldoend ge outilleerde fabriek en te weinig bedrijfs kapitaal. mede door dc gehaastheid van de geldschieters om van het door hen verstrekte kapitaal de voordeelen te wil len genieten, waardoor de artikelen on afgewerkt aan de markt komen blijft uit en dit doet menige poging om de beschermde artikelen tc fabriceeren en in den handel te brengen op een fiasco uitloopen. waardoor de gemeenschap bo vendien het gemak en de voordeelen van vele toch werkelijk goede nieuwig heden of verbeteringen moet missen. Van de 100 palenthouders moeten en aat is nog niet overdreven 85 pCL deze ervaring opdoen Zij worden, gelijk een vooraanstaande persoonlijkheid bij den Octrooiraad nog onlangs zei: „meest al het slachtoffer van de gemeenschap". Van de bovengenoemde 14.954 ver leende octrooien zijn tot op heden naar schatting pl.m. 8000 stuks in het zooge naamde „dood archief" geplaatst. Nu geeft de bestaande Öctrooiwet den patenthouder wel veel bescherming en wel „aenkt" zij hem veel voordeel toe, maar dat staat op papier. In werkelijk heid is een niet kapitaalkrachtig, alleen staand bezitter van een octrooi toch ge durende het 15-jarig tijdvak van den duur der bescherming overgeleverd aan de willekeurige handelingen van andere aersonen en ondernemingen, zoowel in het binnen- als buitenland. Daar bij het inbreuk maken op de rechten van den octrooihouder het uit maken van dat goed recht veel tijd vordert voor het vormen van een zuiver oordcel van den rechter, gaat er van dien duur van 15 jaar zeer dikwijls on- noodig veel tijd verloren voor den oc trooihouder. En is deze dan niet vol doende kapitaalkrachtig, en heeft hij nog weinig ervaring op het oneffen pad van octrooizaken, dan doet hij helaas de ondervinding op, dat hij een lijden moet ondergaan naar de woorden van Pascal: „Recht zonder geweld is onmachtig-ge- weld zonder recht is tyranniek." Om dèt tegen te gaan, om werkelijk ook den alléénstaanden octrooihouder de voordeelen deelachtig te doen worden, die de Öctrooiwet hem schenken wil, is de oprichting van een Bond van Octrooi houders in Nederltand reeds lang noodig geworden. Een bond, bestuurd door man nen met groote ervaring en invloed, naar het voorbeeld van dergelijke vereeni- gingen in het buitenland, zooals b.v. het National Institute of Inventors in Amerika. Hel doel daarvan moet zijn zich te verbinden voor onderlinge hulp en voor lichting naar het eeuwenoude spreek woord In Eendracht is Kracht. Maar bedenk, geachte lezer, dat die bond niet alleen uitstekende diensten zal verrichten, voor den uitvinder, maar tevens nuttig werkzaam zal zijn om in- tellectueelen arbeid van Nederlanders te behouden voor onze Nederlandsche in dustrie, wat zeker de werkeloosheid hier te lande mede zal helpen bestrijden. Uit dat oogpunt beschouwd mag ik zeker aannemen mede te mogen rekenen op den steun en medewerking van alle in duslrieelen door het zenden van een bijdrage voor een fonds ter bestrijding van de onkosten voor de oprichting. Steunt daarom patenthouders en toekomstige patenthouders dit initia tief, opdat het meerendeel der uitvinders, die zich toch zeker nuttig hebben ge maakt voor de gemeenschap: le. door eendracht elkanders belan gen intensief kunnen behartigen; 2e. iederen vindingrijken geest een vertrouwde gelegenheid kunnen bieden voor de veelal onmisbare voorlichting, hulp en protectie, desnoods met het geven van financieelen steun, en richt daarom omgaand uw sympathie-belui- ging aan onderstaand, voorloopig adres. J. REISER, 2e Schuytstraat 155. Den Haag, 3 Juni 1926. Wie een PIANO of ORGEL zoekt en een instru ment wenscht dat BLIJVEND VOLDOENING GEEFT, verzuime niet een keuze te doen uit onze fraaie collectie eerste rangs Instrumenten. Momenteel ook eenige gebruikte ORGELS voor handen. die tegen sterk verminderde prijzen opgeruimd worden. MARKT. PIANO- ORGELHANDEL. MARKT. wer°d nirnrnzp, geëvenaap W H0EK.X& MAAS VALKENSWAARD Luxe Auto's en 20 pers. Touringcar te huur. Vraag prij9 Tel. 483. AANBESTEDING. Het Bestuur der Waterkeering van het Calamiteuze Waterschap WALSOORDEN, zal op Zaterdag den 19 Juni 1926, des middags te 12 uur, in het logement bewoond door den heer P. J. HERMANS te Walsoorden, onder nadere goed keuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland, in het OPENBAAR AANBESTEDEN! Het maken van zinkwerken tot verdediging van den on- derzeeschen oever der wa terkeering van bovenge noemd calamiteus water schap. De aanbesteding geschiedt bij enkele inschrijving volgens de A.B. Het bestek met bijbehoorende teekening ligt ter inzage ten kan tore van den Secretaris-Ontvanger te Kloosterzande en is vanaf den 4 Juni a.s. op aanvrage in afdruk verkrijgbaar tegen vooruitbetaling van 1. Aanwijzing zal plaats hebben op Zaterdag 12 Juni en Dinsdag 15 Juni 1926, des voormiddags 9.30 uur, waartoe samenkomst in het Directiegebouw. Buitendien geschiedt geene aan wijzing. Hontenisse, den 28 Mei 1926. P S. VAN JOLE, Voorzitter. K. J. A. G. COLLOT D'ESCURY, Secretaris-Ontvanger. P. J. ASSEIiBERGS Ca. Bergen op loom. Opgerioht 1882. Bedient de eerste Families in Zee land. Oordeelkundige behandeling der goederen. Voortreffelijk ingericht vol» Hens veeljarige praotische ervaring. Prjjecourant en inlichtingen gratiB. VRAAG ABONNEMENTS V OOR W AARDEN VOOR UWE ADVERTENTIES IN DE MIDOEUBURGSCHE COURANT. tülddelburgsche Maatschap?*: van Stoomvaart. -I- r llssingen, Middelburg, RotterdCf tnstchengeleger plantten, Vervoer v«mi Paeeaglera, Goederen m Vet' ■et de Snelvarende Salonbeeï „KONINGIN WILHELMINA" Uren van vertrek in Juni. v. Vlies. v. Midd. v. BoM. Donderdag 17 vm. 8.— vm. Vrij la 18 Maandag 21 Dinsdag 22 Donderdag 24 8. Vrijdag 25 Van gen wordt Woens dag' en Z.otei *g, 's morgens te* 12 uur, naar -iddelburg gevare® Informatica 't bekomen te: Rotterdam N.v. Transport- m txpedltie-Ondernsmlnf v/h. ERVEN G. KQfe Middelburg: B. EENHOORN. Vlissingen: W. v, OOSTERHOUT Dordrecht: GEBRs. BUITENhtx Electr. Drukt. G. 5V. den Boer Middelburg

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 6