No. 138. Oinsdag[]15 Juni 1926 369° Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. BINNENLAND. WET INVOERVERBOD VAN VLEESCH. Do (minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft den volgenden brief gezonden aan de commissarissen der Koningin in de provinciën betreflende het gebruik van versch vleesch Het zal U. H.E.G. bekend zijn, dat de Engelsche regeering het verbod heeft uitgevaardigd tot invoer van versch vleesch uit ons land. Dit verbod heeft den afzet van vleesch belangrijk ver minderd, en het spreekt van zelf, dat daardoor de Nederlandsche rundvee-, varkens- en schapenfokkers, wier be staan voor een belangrijk deel afhangt van de mogelijkheid van fcien gunstïgen afzet van versch vleescn, ernstig worden getroffen. Om nu het voor bedoelde fok kers dreigende verlies zooveel mogelijk te beperken, is het gewenscnt maatre gelen te nemen, waardoor het binnen landsche verbruik van vcrscn vleesch wordt vergroot. Om die reden heb ik de eer U. H. E. G. te verzoeken, aan de in uw provipcie liggende gemeenten, welke daarvoor naar uw meening in aanmerking komen te vragen, het mogelijke te willen doen, opdat bij inkoop van versch vleescn door inrichtingen in die gemeenten (zieken huizen )e.a. zooveel mogelijk gebruijk ■wordt gemaakt van binnenlandsch vleesch, en niermede rekening wordt ge houden bij aanbesteding van leveringen van versch, dus ook gekoeld of bevroren vleesch. Ik mag hierbij opmerken, dat door de maatregel van de Engelsche regeering de prijzen van het vleescn hier te lande wellicht zullen dalen, en mfltsdien net verschil tusscnen die prijzen en de bui" tenlandschc prijzen zal verminderen, waardoor wellicht aan een nifet onbe langrijk bezwaar tegen den aankoop van binnenlandsch vleesch wordt tegemoet (Tijd.) Reuter seint uit Londen aan de N. Rott. Crt. In het Lagerhuis heeft de minister van landbouw gezegd te meenen, dat de Ne derlandsche keurmeersters niet betwisten dat de ziekte voor.het eerst geconsta teerd is bij de' in Carluki aangevoerde ge slachte dieren. De Nederlanders bewe ren dat het besmette vleesch uif België kwam en niet uit Nederland, hetgeen de minister betwijfelde. De verantwoordelijkheid voor het keuren van den 'vlèeschinvoer ligt bij do keurmeester, maar het is verklaarbaar dat een keurmeester zonder veeartsenij- kundige ervaring licht de sporen van mond- en klauwzeer kan voorbijzien HET MET HANDELSVERDRAG DUITSCIILAND. Het Centraal Bureau der Tuinbouw veilingen iu Nederland heeft in een adres aan de Tweede Kamer met aan drang verzocht in het belang van den Nederlandschen tuinbouw haar goedkeu ring te willen verleenen aan het wets ontwerp tot goedkeuring van liet ver drag tot aanvulling van het Neder- landsch-Duitsche handelsverdrag van 31 December 1851 en van het Nederlandsch Duitsche douane- en credietverdrag. DE RADIO-STAATSCOMMISSIE. De „Tel," Verneemt, dat de Radio- staatscommissie a.s. Maandag waarschijn lijk voor het laatst zal vergaderen. De indiening van het rapport aan "den Mi nister van Waterstaat is nu 'binnenkort te verwachten. HET PALEIS OP DEN DAfll. Het Ildbl. verneeirft dat, op last der regeering en op advies van den Rijksge bouwendienst, door een bekend bouw kundig ingenieur het plan is ontworpen voor een nieuw portiek' voor den uitgiuig aan den N. Z. Voorburgwal, van het pa leis op den Dam. De portiek, die de bouwvallige houten kast ter plaatse zal vervangen, is door den ontwerper gedacht met een glazen overkapping. Over het desbetreffende ontwerp wor den hog besprekingen gevoerd. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. 'Zooals wij verleden week in ons raadsverslag meldden, zou een schrijven van Ged. Staten, in verband met de be- grooting, ter visie worden gelegd. Dit is thans geschied. Ged. Staten stellen de ■vraag, hoe de raad denkt over de vol gende opmerkingen, door den hoofdin specteur van het L. O. in de derde hoofd inspectie gemaakt: „Anders staat het met de kosten van de openbare scholen voor gewoon lager onaerwijs, welke ten laste der gemeen te Middelburg kömen. Van zulke scho len heeft Middelburg er vijf: scholen A, B, C, J en K.- Haar aantal leerlingen is achteruit gaande. Terwijl zij nog in Fe bruari j.l. resp. 217, 83, 198, 195 en 198 leerlingen telden (totaal 891), zijn die aantallen nu 215, 76, 198, 167 en 195 (totaal 851). Wat in dien korten tijd een teruggang van 40 leerlingen beteekent. Scholen A en B hebben geen over- tallige leerkracht, wier salaris ten laste van de gemeente komt; scholen C, J en K hebben er elk één, wier salarissen in totaal aan de gemeente f 6384— kosten. (Ik laat de Centrale school voor het 7e leerjaar, die nu 16 leerlingen telt, onder een steeds nog tijdelijk hoofd als eenige leerkracht buiten beschouwing). Van de omstandigheid, dat de gemeente Middelburg voor haar eigen openbare scholen die 3 orertallige leerkrachten heeft, profiteeren 5 bijzondere lagere scholen, die elk één overtallige door de gemeente bezoldigde leerkracht hebben, wat gunstig is, daar zij op 7 recht zou den hebben: deze 5 leerkrachten genie ten in totaal aan salaris f 11.080 Zoodal de gemeente aan overtallig personeel der lagere scholen voor g. 1. o f 17.464. betaalt. Nu is echter het gevaar groot, dat, indien geen maatregelen genomen wor den, deze kosten zullen stijgen. Reeds is dat het aantal leerlingen der openbare scholen daalt; school A, die nu 215 leerlingen telt, zal, als dit aan tal tot 211 daalt, |e\en overtallige leer kracht krijgen, als men de gewone klas- se-ïndeeling behouden wil; school B,die nu 76 leerlingen heeft, komt in het zelfde geval te verkeeren, als het aantal tot beneden 72 daalt. Scholen C, J en K, welker aantallen leerlingen nu zijn: 198, 167 en 195 zullen, als deze dalen tot beneden 192, 160 en 192, elk twee over tallige leerkrachten moeten hebben in plaats van elk één, gelijk nu het geval is. Dit perspectief is niet zeer troostrijk want óf men moet die meerdere leer krachten behouden en betalen om de schoolorganisatie, maar dan moet men ze ook geven aan de bijzondere scholen, die er om vragen öf men moet leer krachten ontslaan en de organisatie der iclgolen afzonderlijk aantasten, liet ligt voor de hand, dat eerder een school moet worden opgeofferd; om haar aan tal leerlingen komt school B daarvoor het eerst in aanmerking. Worden haai" 76 leerlingen verdeeld over de andere, dan verwijderen deze zich daardoor van de fatale grens, beneden welke öf een overtallige leerkracht meer moest wor den aangesteld, öf de organisatie der scholen afzonderlijk moest worden aan getast. School B heeft 3 leerkrachten; bij op heffing dier school zou het totale aantal leerkrachten dalen van 27 tot 24, het gemiddelde aantal leerlingen per leer kracht zou stijgen van 851 27 is 32 tot 851 24 is 353/s. Deze slijgüng van den deeler voor de berekening der over tallige onderwijzers aan bijzondere scho len van 32 tot 35$ zou tengevolge heb ben, dat voor deze scholen, die nu aan salarissen aan de gemeente f 11 080 kos- dit bedrag zou worden teruggebracht tot f5824.—. Aangenomen, dat de overblijvende openbare scholen in totaal 3 overtallige leerkrachten zouden behouden (wat in verband met het nu bestaande redelijk zou zijn), waarvoor f 6384zou blijven berekend, zou men toch tol een totaal komen van f 12 208 in plaats van het straks genoemde tegenwoordige totaal van f 17.464.Hierin ligt dus, wat de uitgaven voor personeel aangaat, een be sparing van f 5256.—. Mocht het gemeentebestuur met deze mogelijkheden reeds rekening hebben ge houden, dan is daarmede het door U genoemde bedrag van f12 000— ver klaard; is echter in Uw schrijven nog niet lot opheffing van een school gere kend, dan moet het genoemde bedrag van pl.m. f 12.000.— veel te laag wor den geacht Iloe het zij, er is dunkt mij alle aan leiding, de bedragen te doen verminderen door op opheffing van een der scholen (en dan allereerst van school B) aan te dringen, of die opheffing eventueel te gelasten. Zooals de toestand zich ont wikkelt, wordt die langzamerhand op zijn nadeeligst. Het is wel zeer jammer, dat de raad het vorig jaar niet inging op het denkbeeld van den inspecteur, om het openbaar g. 1. onderwijs zoo te organiseeren, dat als type de drie- mansschool werd aangenomen. Dan had men ook tegenover deze begroo tings- kwestie geheel anders gestaan. Maar daarvoor is het nu te laat, en het eenige middel om tot redelijke en verdedigbare toestanden te komen, is: opheffing van school B." Vrijdag a.s. geeft het Middelburgsch" I Muziekkorps weder eene uitvoering op het Molenwater Het eerste abonne mentsconcert zal plaats hebben Woens dag 23 Juni in het Schuttershof, beide des avonds te 8 uur, terwijl het tweede Zondagochtendconcert is bepaald op Zon dag 27 Juni des morgens te 8 uur in de Abdij. Uit Z n i d-B e e t a n a. Bij beschikking van den Minister ^aji financiën is met ingang van de 413e Staatsloterij, benoemd tot colleclricc dor Staatsloterij te Goes, mevr. J. A. Nauta, wed. van G. W. van Barneveld, aldaar Te 's-Gravenhage is overleden de heer A. B. Marinkelle, hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat. De overledene was als ingenieur in het be gin zijner loopbaan o.a. te Goes werk zaam. - De raad der gemeente K a p e 11 e kwam in openbare zitting gisterenmid dag bijeen om een administratieve wij ziging in de begrooting te behandelen, waarop na bespreking goedkeuring volg de. Daarna sluiting. - In de op Maandag j.l. gehouden vergadering van ingelanden van den Goesc hen polder is de rekerfing over het dienstjaar 1925-'26 vastgesteld in ontvang op f 7210.63$ en in uitgaaf op f5345 01. De begrooting voor het dienstjaar 1926-'27 is in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f7719.55. De uitkeering aan de eigenaren dea* scholbare gronden in den polder werd bepaald op t'2 per H.A. De heer J. Vermeule werd lot gezwo rene herbenoemd. Uit Noor d-B e v e 1 a n d. In de raadsvergadering van Kort gene van gister avond kwam de wethou dersverkiezing aan de orde. Bij eer ste stemming verkregen de heeren Dees en Salomé ieder 2 stemmen; de tweede vrije stemming had hetzelfde Fesultaat. Bij derde stemming, Waarbij genoemde heeren zich onthielden Yan medestem men, werd op dezelfde personen, ieder één stem uitgebracht. Daarna wees Tiet lot den 'heer Sa lomé als den benoemde aan, die ver klaarde het wethouderschap gaarne te aanvaarden. werkverschaffing, wordt de begrooting voor 1926 gewijzigd. Bij monde van den heer van den Berg wordt verslag uitgebracht van de gehou den vergadering met den Raad van Be heer der Waterleiding maatschappij te Zierikzee. Hem wordt door den voor zitter dank gezegd voor het rapport. Bij 3e rondvraag bespreekt de heer de Waal de vraag of hel mogelijk is bij verordening vast te leggen dat de eige naars van grond die aan den publieken weg ligt, kunnen worden verplicht, in dien zij op dien grond een woning bou wen, de voor hun perceel liggende sloot te dempen en tc riolceren. Hierover wordt breedvoerig van gedachten gewis seld en blijkt uit de door den voorzitter gegeven voorbeelden, dal aan zulk een verbod groote moeilijkheden verbonden zijn. Men besluit dan ook deze aangele genheid aan te houden. De heer Wcmmers acht het gewenscht om voor den trap bij het pakhuis van den beurtschipper een gedeelte te bestra te^ terwijl de heer de .(Koning ui over weging geeft de leuning van dien trap te herstellen. De voorzitter zegt toe dat aan beide verzoeken zal worden voldaan. Uit ZeeowscIPVlaanderen W. D. Donderdag kwam de zoon van den landbouwer L G. te Groede van een paard te vallen, waarbij hij het on geluk had zijn arm tc breken. Hoofdakte-ex amens. In de commissies, welke in 1926 belast zijn met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid, bedoeld in art. 77b der wet tot re geling van het L. O. van 17 Aug. 1878, zijn o.a. benoemd te 's-Gravenhage, tot lid en onder-voorzitter, A. Zuidervcld, directeur der Rijkskweekschool alhier; tot plaatsvervangend lid J. H. Pik, direc teur der Rijksdagnormaallessen te Zie rikzee; te Rotterdam, tot lid A. Smit Jz„ inspecteur van het L. O. te Ter- neuzen; tot plaatsvervangende leden K. Dekker, leeraar aan de Rijkskweek school alhier en R. van der Welle, leeraar aan de Bijzondere Kweekschool alhier. KERKNIEUWS. Donderdag zal door ds. J. W. Boo gaard, de herbouwde Ned. Herv. Kerk te u r g h ingewijd worden. Geref. Kerk. Beroepen te Brouwershaven, cand. J. den Boer te Zwartsluis. Geref. Gem. Tweetal te Aagtekerke. (Alph.): Ds. A. de Blois te Dirksland en Ds. M. Hof man te Krabbcndijke. (Verbetering). Beroepen te Grand Rapids (Ver. Sta ten) en bedankt voor Rijssen, door ds M. Hofman te Krabbcndijke. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Uit Schouwen-Duiveland. Benoemd met ingang van 1 Nov a.s. tot landmeter van het kadaster te Lei den, de heer M. Lunenburg, thans land meter van het kadaster te Zierikzee. Naar de „Z. Nwsb." verneemt, is door H. M. de Koningin en ook door den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland een zilveren me daille beschikbaar gesteld voor het a.s. Woensdag te Burgh te houden con cours van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt". In de Woensdag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Brui nis s e, die door alle leden werd bij gewoond, herdacht de voorzitter de ramp die de visschersvloot en de gemeente dc vorige week heeft getroffen, hij spreekt zijn deelneming uit ten opzichte van de zoo zwaar beproefde familie en deelt mede dat aan de autoriteiten te Enkhui zen dank is gebracht voor de betoonde hulp en belangstelling en voorts dat te Bruinisse een comité is opgericht dat trachten zal gelden in te zamelen om in den nood der weduwe te voorzien. Besloten wordt om alle pachters van vaste ligplaatsen in de haven gelegen heid te geven hun zaten in le geven. De Raad stelt als nieuwe minimum huur prijs flO voor zaten aan den langen dam en fö voor die aan het havenpla- teau. Goedgekeurd wordt de rekening van den Vleeschkeuringsdienst over 1925. Van het muziektent-comité was een schrijven ingekomen waarbij het de nieu we muziektent aan de gemeente ten ge schenke geeft. B. on W. stellen den Raad voor dat geschenk in dank te aanvaar den, waartoe wordt besloten. De hee ren dc Waal en Wemmers waren daar legen. Op een adres van M. Vijverberg, ge meente-ontvanger, om zijn jaarwedde, zooals die thans is geregeld, te mogen behouden wordt gunstig beschikt. De begrooting voor 1927 van de Ge zondheidscommissie wordt goedgekeurd. Be bijdrage voor deze gemeente is be paald op f65.45. Opnieuw wordt voor 5 jaar vastgesteld de verordening op de heffing van kaai-, haven- en weeggeld. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om ter bestrijding van de kosten van het vernieuwen van een gedeeDttei van den Dorpsweg, een géldleening aan te gaan van f5000 tegen een rente van ten hbogste 5 pet. met jaarlijksche aflos singen van ten minste f 500. In' verband 'daarmede en met de uitgaven voor de In de gisterenavond gehouden ver gadering van oe Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" alhier, had eene bespreking plaats van den finan- cieelen toestand oer Vereeni^ing en werd besloten hel tekort tc dekken door vrij- willige bijdragen en 5e contributie ie verhoQgen tot f 10. Tot secretaris in piaats van den heer jhr. H. A. van Doorn, werd gekozen de heer ds. M. van Empel. Voor het komenae winterseizoen zul len waarschijnlijk in studie worden ge nomen het Requiem van Sgambati en Cantaten van Bach. Tevens wordt een plan] overwogen voor een buitengewoon concert ter herdenki(ug van het feit, dat het 100 jaar geleden zal zijn, dat Beethoven overleden is De bedoeling is dan werken van dezen com ponist uit te voeren en zoo mogelijk daarvoor te kiezen de 9e symphonifc. - Van 15 Juni—15 Juli zal in de' bovenvóórzaal „In de Steenrotse" al hier een tentoonstelling van dc nage laten werken van Waalko J. Dingemans en van bloemstukken, van mevr. H. Din gemans- Numans, worden gehouden. - De zangeres mevrouw Theodora Versleegh en de violist Francis Koene, zullen met den Haarlemschen organist George Robert op 5 Juli a.s. een kerk- ooncert geven in Nieuwe Kerk al hier. De Universum Film Aktiengeseai- schaft, Berliu (UFA) zal met het vol gend seizoen een film „Die sieben Töchter von Gyurkovisz" in productie nemen. Voor de vertolking der rollen van deze zeven dochters zullen deze ven mooiste vrouwen van Europa wor den gekozen Ook ons land is de eer te beurt gevallen een van de ze schoonheden voor deze film le mogen .leveren". De UFA. in Amsterdam bereidt in samenwerking met „De Rolprent", Hol- landsch weekblad voor de moderne film, dc campagne voor Nederland voor. (Telg.). Benoemd lot hoofd der Herv. School te Ter neuzen, de heer D. J. van Wijck te Amerongen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen gemeente-administratie, wege de Nederl. Vereen, voor gemeen tebelangen, de heeren K. van Boeijen, commies ter Prov. griffie alhier en A'. J. Baart te St. Jansteen. Odol dankt zijn wereldberoemdheid aan zijn in haar soort eenige aanhoudende werking. Terwijl andere mondwaters slechts gedurende de weinige seoonden van het mondspoclen him werking uit- uitoofeneu, zuigt zich Odol bij hel uiond- spoelen in de landen en het slijmvlies ▼an den mond vast en werkt nog tang nadat men den mond heeft gespoeld na. Door deze specifieke eigenschap van het Odol wordt de ontwikkeling der tanden- verwoeslende gistingsprocessen in den mond verhinderd. (Ingez. Med.) Onder hel vee van den landbouwer L. Guiljam te Groede is mond- en klauwzeer uitgebroken. - Het Kon. Ned. Landbouwcomitó heeft zich in een uitvoerig adres tot den Minister van Landbouw niet bereid verklaard aan de instelling van een com missie. van advies voor land- en tuin- bouwaangelegenheden mede le werken. Vervoer van Kruisbessen. De Inspecteur, Hoofd van den Plan- tenziektenkundiigen Dienst, vesligt er hierbij de aandacht van telers en han delaren op, dat het vervoer van kruis bessen, die aangetast zijn door den Ame- rikaanschcn kruisbesscnmeeldauw. vol strekt verboden is. De besturen van veilingsvereenigingen worden verzocht mede te werken "bij de handhaving van dit verbod, en ingeval door meeldauw aangetaste kruisbes-.cn op tuinbouwveilingen worden aange voerd, daarvan medcdecling te doen aan den dichtstbij gestalioneerden ambtenaar van den Planlenziektenkundigen Dienst, of aan het hoofdbureau van den Dienst te Wageningen. Aan telers en handelaren wordt in herinnering -gebracht, dat partijen kruis bessen, die met meeldauw zjjn besmet, in beslag genomen en vernietigd worden (artikel 10 en 11 van de Planlenzipkten- wet) en dat van de overtreding proces verbaal wordt opgemaakt Het vervoer van aangetaste kruisbes sen is toegestaan van den tuifi naar fa brieken, die daartoe zijn of worden aan gewezen door den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw. RECHTZAKEN - In hooger beroep heeft voor het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch terecht ge staan J. H. D, landbouwer te Nedcr- weerl, beklaagd gepoogd te hebben ter gelegenheid van Vastenavond te Weert J. Lambers door messteken van het leven le, hebben willen berooven. De rechtbank te Roermond had herrr tot I jaar ver oordeeld. Hel bleek dat de verdediger mr. .Toosten uit Roermond builen den verdachte om. in overleg met diens broe der, hooger beroep had aangeleelceiid. Verdachte beweerde uit zelfverdediging gehandeld tc hebben. Hij was ecluter met het vonnis tevreden. Raadsheer mr. baron de Bieberstein merkte op, dat de verdediger niet den juisten weg gevolgd heeft. Alleen verdachte heeft te beoor- deelen of hij in hooger beroep zal gaan. Dc advocaat-generaal meende dat nog niet vaststaat dat het hooger beroep ont vankelijk is. Hij eischtc wegens poging tot zware mishandeling 1 jaar gevange nisstraf. Mr Toosten vroeg vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. 1 Daarna stond terecht de broeder van

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1