BFURSNOTFERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 10 Juni Slotkocrs.) 0 pet. Nederland 1923 103 een zes tiende; 6 pet. Nederland 1922 lOCVi; 5 pet. Nederland 1918 102 een zestiende 4y2 pet. Nederland 1917 99;/*'2Vs pet. Nederl W. Schuld 02; 3 pet. do. Oblig. 761/4-; 3 ipet. do. Certir. 74% Cert. Ned Hand. Mij. 1 lO'/i ex. div. Aand Ned. Tnd. Ilandelsb. 1607$ Aand. Koloniale Rank 190»/4Konipkl. Petrol. Aand 404—4063/1 Cult. Mij. Vorstenlanden 170; Handels- vereen Amsterdam 667669. Javasche Cultuur 323. Aand Deli Maatsch. 107— Ü10; Amsterd. Rubber 298—300. Ned. Amcrik. Vaart 12. Ned. Scheep- Taartunie 1703//; Konjjnkl. Holl. Lloyd 29; Kon Ned Stoomb. Mij. 86; 'Aand. Paket- vaart 215 Gouda A. 304; Philips A. 352; Jurgens A 167Vj. Anaconda 93V?.' Steels 133V,; Eric 35%; Unj£>n Pacific 152 een zes tiende: Common Marine 8 vijftien zes tiende: Prefered do 36%; Maxwell Gr. C. v. A. 5 Keven zestiendeMaxwell' Land Cert. v. Ine Bonds 143/4. Prolongatie 2?/i pet. Russen. Obi. 1880 3»/*: Consols 4 ne gen zestiende; Hope 3 zeven zestiende. Markt sluit Olie-waarden flauw, ver der prijshoudend. "Wisselkoersen. Londen cheque 12.10%; Eerlijn 59.25; Parijs 7.43; Brussel 7.48; Dollar Cable 2.48%. WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bilt Naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Juni. Hoogste barometerstand: 768 1 te Yardöe. Laagste barometerstand: 741 2 te "Blacksod. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 dezer: Matige tot krachtige tot stormachtige Z W. wind. zwaarbewolkt tot betrokken Waarschijnlijk regenbuien. Weinig ver andering ia temperatuur. Thermometers tand alhier des morgens 9 uur 59 gr., 12 uur 60 gr.^ 3 uur 56 gr. HOOG WATER. Vlissingen. Zomertijd. Trijdag 11 Juni a.m. 3.09 Saterdag 12 3.45 Zondag 18 4 22 Maandag 14 4 58 Dinsdag 15 5.41 Woensdag 16 v.m, 6.09 Donderdag 17 6.56 (Het tijdstip van hoog water te Do m- burg valt 9 minuten na dat te Vlls- etngen.l singen, waar den Boulevard werd op gereden en waar de auto's in 'een rij voor Britannia werden opgesteld, om de oudjes een blik te doen slaan over den mond van de AVcsterschelde Het late uur was oorzaak, dal hier korter ver toefd werd dan het plan was, en spoedig werd afgereden door de Badhuisstraat, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bellamy- park, Nieuwen Dijk, langs het postkan toor en het Stadhuis, en over de Schip brug en den Koningsweg naar den Nieu wen Vlissingschen weg. In flink tempo ging het nu „huis toe" en te half zeven ongeveer stopte de eerste auto weer voor de achterdeur van het gesticht. In zeer opgewekte stemming begaven zich alle daar naar de mannenzaal, en daar was het dat de lieer Herman S n ij d e r s, voorzitter van het bestuur der Godshuizen het woord/ nam. Spr. ver trouwde dat allen hel wel goed zouden vinden als hij voor liet scheitien namens allen een woord van dank sprak voor het groote genot dezen middag verschaft. In de eerste plaats (ot den lieer .Teroni- mus voor de vriendelijke, raenschliieven- de gedachte om de oudjes deze aange name uren te verschaffen. De beste be looning voor zulkeen goede daad is, dat allen dankbaar zijn en den middag nim mer zullen vergeten. Maar ook aan al len die hun auto zoo welwillend beschik baar stelden, brengt spr. hartelijk dank. De snelle wijze waarop dit alles in el kaar is gezet bewijst wel hoe spontaan alle hebben medegewerkt. Maar ook brengt spreker dank aan allen, die de auto's bestuurden, en die ziich als goéde chauffeurs deden kennen, zoodal allen zonder ongelukken weer veilig thuis kwa men Hartelijken dank brengt spr. ook aan de familie van Adrichem Roogaert voor hun vriendelijke attentie. Nog brengt spr, dank aan mevrouw Jeronimus en de andere dames, die a'ls kwartiermaaksters vooruit waren, gegaan om voor de thé met toebehooren ie zór gen. De oudjes zullen zeker nog lang over dezen middag napraten! en babbelen, al hebben zij gewoonlijk geen gebrek aan onderwerpen daarvoor. Telkens zullen zij met dankbare herinnering aan oczen dag terug denken. De heer Snijders! bracht ten slotte dank' aan de rijks- en de gemeentepolitie die op verschillende plaatsen voor een goed verkeer zorg, droeg. Voor de niet in het geslicht thuis l>e- hoorenden was hiermede het feest ten einde, dat ook wij met groot genoegen' medemaakten, maar voor de verpleeg den zelf bleef het nog feest. Het was namelijk gisteren de herden king van het 40-jarig huwelijksfeest van den heer en meVr Peek en de heer Peek, die regent is van het gesticht, had dien dag zijn vriendinnen en vrienden op de Heerengracht niet vergeten, dit be wees ons de stapel groote tulbanden, die in de keuken stonden te wachten om te verdwijnen in de door den rijt zeker hongerige magen der ouden van dagen. Odol is het eerste en eenige tand- en mondreinigingsmiddel, dat het bederf in de tanden tegengaat. Deze we tenschappelijk bewezen zekere werking berust voornamelijk op de eigenaardig heid van het Odol, dat het in de holle kiezen en in de slijmhuid van den mond dringt en deze in zekeren zin verzadigt. (Ingez. Med.) KERKNIEUWS. Zondag 25 Juli, des namiddags, hoopt dr. J. Tn. .Ubbink zijn ïntreoe te doen in de Herv. Kerk te Souburg, na des morgens bevestigd te zijn door ds. R. ten Kate van Koudekerke. Na des morgens bevestigd te zjjn door ds. Kruyswijk, die tot tekst van zijn predikatie had Joh. 3 vs. 29, ver bond ds. M. van Wijk zich des namiddags aan de Geref. Kerk van Oostburg, met een leerrede over Psalm 139 vs. 23 en 24. De nieuwe leeraar werd namens den kerkeraad toegesproken door ouderling J. Boidin en namens de classis door ds. Sietsma van Schoondijke. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Bronnen tot de geschie- d e n i s van Middelburg. Met een kort woord zij gemeld d?.t thans in de Rijks geschiedkundige Publi caties is verschenen het tweede deel van „Bronnen tot de geschiedenis van Middel burg in den Landsheerlijken Tijd", uit gegeven door dr W. S. Unger. (Uitg. Martinus Nijhoff) Zooals we indertijd meedeelden be trof het eerste deel bestuur^ recht, ker kelijke zaken, armenzorg, en de alge- rfieene geschiedenis der stad; dit tweede deel dat meer dan 700 bladzijden 'bevat, publiceert de stukken <iip de ontwik keling der stedelijke geldmiddelen in den landsheerlijken tijd toelichten. We komen later uitvoeriger op deze publicatie feu haar inleiding terug. Retroacta van den Bur gerlijken Stand. Door het Rijksarchief in Zeeland werd uitgegeven „Retroacta van den Burger lijken stand in Zeeland", door Abr. Mul der, een beschrijving van de kerkelijke doop-, trouw- en begraafboeken. Ook hieraan hopen we later nog een be schouwing te wijden. HANDEL, NIJVERHEID EN V1SSCHER1J. Alhier is binnengekomen het En- gelsckë "stoomschip „Warrior" meteen lading hout van Demarara. Door bemiddeling van den scheeps makelaar P. A. van Bouchaute, te Ter- neuzen, is voor rekening van den heer C. Leunis te Temcuzen, opdracht gegeven aan de N. V. Terneuzensche Scheepsbouw Maatschappij, het zeilschip ..Nieuwe Zorg", groot 158 ton, te ver bouwen tot motor-vrachtboot. Hef vaartuig zal naar de eischen des lijds worden ingericht met salonroef en stuurhut en worden uitgerust met een 60 P. K. 2 cylinder Hollandiamotor van Smit en Co'.s Machinefabriek te Kinder dijk. ONDERWIJS. Binnen enkele maanden wordt al hier geopend een christelijke school op gereformeerden grondslag, uitgaande van de Gercf. Gemeente aan de Segeer- straat. Als hoofd der school is benoemd de heer A. Kasse. Geslaagd voor het machinlstendi- plomn A, de lieer J. .T. van. Akkeren, leerling van de De Ru ij ter school te Yliss inge n. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr school te Bruinisse, de lieer J. S. Kooman te Anna Jaeobapolder. (Stand.) Bij de examens ingesteld door hel Nederl. technicum P. - B. N. A. te Arn hem, zijn ••■geslaagd voor atfspirant wa terbouwkundig opzichter J. Meertens te Hoek en M. C. Polderman te Krab be n d ij k evoor vliegtuigtechnicusIJ. Potters Jr. te Vlissingen; voor adspirant electrolechnijsch opzichter J. P. Bogaard, te Temcuzen; voor elec- trotechnisch opzi'chter: A. P. Leeniiouts te Sluiskil, voor machinist-elea'rij- cien, W. A. den Engelsman te O. Vos- semeer. VERGADERINGEN, CONCERTEN, enz. Zaterdag 12 en Zondag 13 Juni zomerbijeenkomst Ver. v. Geschie denis der genees-, natuur- en wis kunde. Maandag 12, 13 en 14 Juli, Al'g. verg. en Congres der Vereen, van Ned. Gemeenten. Vrijdag 18 Juni Alg. verg. aandeel houders P. Z. E. M. Abdij 2 u. NAGEKOMEN BERICHTEN. ONTZETTEND ONGEVAL. Hedenmorgen is de 45-jarige stoker J. v, d. E., uit R'dam' door de machifa© van een schip totaal vermorzeld. De oorzaak van dit droef ongeval is onbe" kend. De overblijfselen werden naar de begraafplaats Crooswijk vervoerd LAATSTE BERICHTEN. BENOEMD. Benoemd lot substituut griffier aan de Rechtbank te M i d d e 1 b u r g, de heer mr. 0. J. Heemskerk, advocaat en pro cureur te 's Gravenhage. STOOMSCHIP AAN DEN GROND. HOEK VAN HOLLAND, 10 Juni V.D. Het Engelsche S.S. „Twyford" van de reederij Walts Walts, komende van Ipswich naar Schiedam is bij Goeree- aan den grond geloopeu. "Sleepbooten verleenen assitentic. ONBEWAAKTE OVERWEG. Gisteren is op den onbewaakten over weg onder Losser de automobiel van den heer Leeftma uit Groningen, door een losse machine gegrepen. De auto werd een eind medcgesleept, en ver nield. De heer L. werd met een gebro ken enkel naar het ziekenhuis te Losser overgebracht. De mede inzittende heer bleef ongedeerd. VASTGELOOPEN. De Zweedsche ertsboot „Arnet Cassel" is door hel breken van de stuurinrichting gisteren te Maassluis vastgeloopen. 2000 ton der lading is gelost. Met behulp van een 5-tal sleepbooten is het vlot gebracht. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers violen de volgende prijzen: (Onder voorbehoud), f 1000 met premie f30.000)- 7511 f 1000 2911 12182 20581 t 400 1465 1387 1487 5H32 7118 7199 8534 16206 19073 f 200- 3218 8130 7389 10528 11485 16796 r T00 2982 4478 5365 7930 9017 9152 17519 18770 20239 BEÜRSO VERZICHT. AMSTERDAM, 10 Juni 3 uur. De handel op de A'damsche Effecten beurs was vandaag wederom van weinig beteekenis. Rubbers zwakken kant, de meesten beneden vorige slotnoteeringen. Tabakken prijshoudend. Petroleum- mets bijzonders; Kom/aki. ongeveer de prijzen van gister. Suiker geringe belangstelling. Scheepvaarten veronachtzaamd. Ned. Industrieelen weiinig te betee- kenen. Amerikanen kalm. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 10 Juni. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 12.107s (12.11). Berlijn 59.2 5(59.247?). Parijs 7.43 7.44). Brussel 7.48 (7.59). Zwitserland 48.20 (48.20). Weenen 35.20 (35.20). Kopenhagen 65.95 (65.90). Stockholm 66.65 (66.65). Oslo 55.35 (55.30). New-York 2.4878 (2.487/s). INCIDENT BIJ DF.N VOLKENBOND. GENEVE, 10 Juni V.D. Heden heeft in de Volkenbondsraads-coirvmissie voor Hongarije een ernstig incident voorge daan. Plotseling kwam iemand met een perskaart van een Eransch blad de zaal binnen Het bleek Ee zijn de secretarie oor Hongaarsche rcpubliheünsche partij en secretaris van den lekler der Hongaar sche emigranten te Parijs Justh. Hij las een protestverklaring tegen Bethlem voor fiep daarna op <tezere toe, en gaf hem een klap in het gezWht. Justh werd onmiddel lijk .gearresteerd, maar het geval wekte natuurlijk enorme sensatie De zitting werd geschorst. DE MIJNWERKERSSTAKING. LONDEN, 10 Juni V.D. Het mijn- werkersgeschit komt heden opnieuw in het Lagerhuis. De premier zal een ver klaring afleggen. DE OVERSTROOMINGEN IN DÜITSCH- LAND. BERLIJN, 10 Juni. V.D De schade welke veroorzaakt is door de jongste overstroommgen bedraagt 10 millioen mark. DE POOLSCHE FINANCIËN BERLIJN, 10 Juni. V.D. De bladen melden, dat de regeering een AmerL- kaansch financieel deskundige heeft uit gezonden om de Poolsche financiën te helpen regelen. FEDERATIEVE VAN JOURNALISTEN. PARIJS, 10 Juni. V.D. Een Intern, conferentie zal binnenkort bijeenkomen om een federatie van Journalisten te stichten. Achttien landen zullen aan de conferentie deelnemen. ONGELUK BIJ ALTDORF. ALTDORF (Zwitserland), 10 Juni. V.D. Een hevige ontploffing had plaats in een munitieopslagplaats. Drie personen wer den gedood en 2 ernstig gewond. GEEN ONLUSTEN. WARSHAU, 10 Juni. V.D. Geruchten omtrent onlusten in O. Galicië in de Poolsche provincie, worden categorisch tegengesproken. BEKENDMAKING. HINDERWET. Burg en Weth. der gemeente Middel burg brengen ter openbare kennis, dat Van 8 Juni 1926 af op de gemeentesecre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van F. VAN DER HOEK te Mid delburg, om vergunning tot uitbreiding der meubelmakerij in, perceel, lead, be kend, Sectie B no. 359, wijk N 17, gelegen aan de Pijpstraat; dat op Dinsdag den 22 Juni a.s., des voormiddags te 1IV» uur ten raadhuize gelegenheid zal zijn tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mon deling of schriftelijk toe te lichten, als mede dat zoowel de verzoeker ais zij, die bezwaren hebben in te brengen, ge durende drie dagen vóór genoemd tijd stip op de gemeente-secretarie va" ue ter zake ingekomen schrifturen kennis kuttnen nemen; dat ingevolge Circulaire van den Com missaris der Koningin J.d. 2 November 1907 A no. 4688, 3e afd. niet tot be roep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuu r of een of meer zijner leden zijn erschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Middelburg, 8 Juni 1926. Burgemeester en Wethouders voorn., DE VEER, lo. voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. tabletten, c 'ondersteund door inwrijven met stillen r8t®KmöMse53e pijiraes? en jacSslr. (Ipgez. Med.) RECHTZAKEN. Het gerechtshof heeft heden, vernie tigd het vonnis y.an de rechtbank te Haarlem inzake de inbraak in het bijkan toor der A. P. C. te Haarlem in den "nacht 'van 7 op 8 Augustus 1925. De beide ver dachten werden tol 4 jaar gevangenis straf veroordeeld. De 4de Kamer der Amsterdamsche rechtbank veroordeelde een 30-jarigen koopman wegens mishandeling met doo- delijken afloop, tot 7 Jaar gevangenis straf. De eisch was 8jaar. Verschillende veehouders te Groot huizen (gemeente Avenhorn) hebben de gewoonte om van hun dood geboren lam meren geen aangifte te doen bij den vleeschkeuringsdienst. Een van hen, D. S„ was thans voor den kantonrechter te Hoorn gedagvaard, doch niet ver schenen. Als getuige in-deze zaak werd gehoord een 16-jarige buurjongen, W. de R., die verklaarde op 26 Maart een dood lam Van S. te hebben gekregen, hetgeen voor dien tijd meermalen was gebeurd. Hij had het cadaver, zooals gewoonlijk, naar zijn zwager, een slager te Berkhout, ge bracht, die er de huid afhaalde. Kantonrechter; „En het vleesch dan?" Get.: „Dat gaf hij vóór de keuringswet aan de varkens en tegenwoordig begraaft hij het." De ambtenaar van het O. M. eisch te, gezien het gevaar dat bestaat als van dergelijke gevallen geen aangifte wordt gedaan, «f 20 boete of 10 dagen. De kan tonrechter bepaalde de straf op f15 of 10 dagen. De rechtbank te Maastricht heeft de beide Duitschers G. en L.. die in een boerenwoning te Nieuwenhagen. be woond door de weduwe A. M. R., had den ingebroken, de vrouw met een "ha- me? op het hoofd hadden geslagen, zoo dat zij met een bloedende hoofdwonde bewusteloos neerviel, en wat geld en sigaren hadden gestolen, ieder tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was 6 jaar. e- - De ramp van den Terscliellin- ger loodsschoener. Gisterenmiddag werd het onderzoek der commissie voortgezet. Gehoord werd de duiker J. van Drimmelen uit IJmui- den, die .het onderzoek der Marine in April j.l. onder leiding van den luitenant ter zee 2e kl. baron van Lynden heeftt) medegemaakt. Gezocht is dwars van Ameland van 6 tot 11 vaam water. Get. heelt gedurende de 14 dagen dat het onderzoek duurde, slechts één keer gedoken. De kabel tusschen de beide sleepbooten die het onderzoek uitvoerde, is nog een keer vastgeloopen. Aan boord werd gezegd, aldus get., dat het '1 anker was, maar bij een diepte van 70 voet kan dat niet zonder meer vastgesteld worden. Er is met mij evenwel niet over gesproken. Men had mij moeten zeggen u moet u aankleeden, doch dit is niet geschied. Naar mijn meening moet het 't wrak geweest zijn en kan het geen anker geweest zijn. Ik vermoed dat dit de plaats was waar de Urker visschers met hun netten hebben vastgezeten. De volgende get., de loods A. C. A. Swart, was niets te spreken over den Joods- schoener, voor ons doel deugen zij niet. De voorzitter vraagt waarom ni/et. Omdat wij daarmee op lager wal geraken. De voorzatter vraagt: welke bezwaren, hebt u tegen liet zeilschip. Get. ze zijn te scherp van voren, door den wind gaan is bijna niet moge lijk, als zij vuil' zijn, dan gaat het hee- lemaal niet. Het tuig is veel te hoog, want bij veel wind moet altijd met regen gezeild worden. Get. is eenmaal gestraft wegens het aan den grond laten varen van de „Gaasterland", daar is hij nog nijdig om, vooral omdat anderen voor dergelijke feiten niet gestraft zijn. De voorzitter vroeg vervolgens get. of hij nog iets te zeggen had. Get. antwoordde dat hij al zooveel gezegd heeft en niets meer zeggen kan. He heb een huishouden zegt hij. Hij werd evenwel door den voorzitter teruggeroepen en deelde mee een hekel aan den dienst te hebben ge kregen. Hij is ook gepasseerd als stuur man. Toen get. opnieuw klaar was en wilde gaan zitten en daarbij iets mom pelde/werd hij opnieuw voorgeroepen; als gei. W. Zeijlemaker den vorigen keer verklaard heeft, slechts éénmaal een standje te hebben gehad, dan heeft hij ons voorgelogen. Bij ons aan boord hfeft hij herhaaldelijk geklaagd over de ge kregen standjes. Ten slotte werd ge hoord de oud-loodsschipper Th. Bakker. Deze verklaarde, dat de zeilschepen voor den Joodsdienst niet deugen. „Als de wind uit het Noord-Westen komt, dan moet men naar binnen. Wij kunnen den storm niet zoo vroeg zien aankomen, dat wij vroeg genoeg in zee konden ko men. In hel algemeen belang moeten er stoomschepen komen- Wij hebben te kie zen tusschen het gevaar voor twaalf men- schenlevens of een standje. Ik lieJ> dan liever een standje." De voorzitter: „U hebt slechts driemaal een opmerking gehad." Getuige: „Ik heb veel meer opmer kingen gehad. Niet alleen schriftelijke, doch ook telephonische." Getuige deelde nog mede, dat Wan neer het schip „vuil" was, er zoo goed als niet mee te manoeuvreeren was. Ge tuige vroeg eenmaal zijn schip te dokken, hetgeen geweigerd was. Voor hem was er wat het binnenkomen betreft geen verschil tusschen schoener en bot ter. Wegens het te vroeg binnenkomen is bij eenmaal gestraft met overplaatsing van het loodsschip naar den afhaal- dienst. '"*l; Getuige Dobbenga, de loodscommissa- ris, opnieuw gehoord, geloofde niet, dat het dokken van bet schip geweigerd is. Misschien was er geen gelegenheid en moest worden gewacht. Als de schepen op de ree kwamen vroeg getuige steeds waarom de schipper was binnen geko men. Bij een voldoende antwoord nam ge tuige hiermede genoegen. Getuige Bakker deelde nog mede, dat de loodsschipper Zeylemaker, die met den loods is omgekomen, hem verklaard heeft „liever tc verzuipen, dan weer te vroeg binnen te komen." Met den heer Dobbenga heeft getuige prettig samengewerkt; de standjes kwa men van de inspectie. Hierna werd de zj'tting der commissie tot Zaterdagochtend half elf geschorst. LANDBOUW. Te Oud - Vo s semleer is de pluk van kruisbessen in de twee groote boom gaarden aldaar afgeloopen; medegedeeld wordt dat de opbrengst bevredigend is. Naar wij vernemen is de A. N. W. B„ Toeristenbond voor Nederland, voor nemens om op de Landbouwtentoonstel ling, die 24 en 25 Juni a.s. te Axetlf zal worden gehouden, uit te komen met' een belangrijke inzending. Deze zal uitgebreider zijn dan die, welke we verleden jaar te Kcuiuingen' zagen en zeker in niet mindere mafje/ als toen de algemeene aandacht Irelclden. Vuil voor landbouwdoel einden. Volgens de N. E. Crt. heeft minister Knn de directie der Nederlandsche

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 2