fRo. 134. Donderdag! jlO Juni Ê926 169* Jaargang,, BINNENLAND. ÜEX SPORTIEF MINISTER. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw, mr Ka»; heeft gis teren een autotocht door de provincie Groningen gemaakt. Hij bezocht o. a. de overdekte bad- en zweminrichting te Helpman De minister heeft er go- zwommen. «et nederlandseh-relgisch verdrag. Men schrijft van reederszijde aan de N, Rolt. Crt. Waar het Ncderlandsche reedersbedrijf in zoo nauw verband staat met de po sitie, welke onze Nederlandsche havens in het scheepvaartverkeer innemen, moge hel geoorloofd zijn, bij de hangende ver dragskwestie op de belangen van ons reedersbedrijf de aandacht te vestigen. Welke zijn alzoo die belangen? Hel reedersbedrijf verschaft werk aan de scheepswerven; het verschaft eervolle posities aan gezagvoerders en officieren; het verschaft arbeid aan de vele opva renden; het brengt welvaart aan lever anciers die voor proviandeering in aanmerking komen Toen de zeilen door stoom vervangen •werden, geraakte ons reederijwezen ©enigszins op den achtergrond; naarmate echter de twee groote havens Amster dam en Rotterdam door hel kanaal IJmuiden en den Nieuwen Waterweg het scheepvaartverkeer meer tot zich trok ken, ontwaakte ook weer de energie, om het reeder ij bedrijf te hervatten, en het is medé daaraan te danken, dat ons land op een groote koopvaardijvloot trotsch mag wezen Die twee ,yerbindin- gen met de zee te IJmuiden en aan den Hoek van Holland hebben groote som men gekost, waaraan de beide handels steden aanzienlijk hebben bijgedragen. Daarbij is zonder twijfel ook rekening gehouden niet de daardoor te verkrijgen gunstige verbinding van den Rijn naar de zee. Men kan dus zeggen, dat veel ie danken is aan de energie en de offers, die zulks hebben mogelijk gemaakt Dat alles dreigt voor een groot gedeelte vruchteloos te worden, wanneer men een builenlandsche haven, die ten opzichte van haar spoorverbinding _met het in dustriegebied in zooveel gunstiger toe stand verkeert, in staat stelt, door ons eigen gebied een weg te vinden om de voordeden, met zooveel offers verkre-1 gen, te verminderen En dal waarom? Ter wille van goede nabuurschap? Men denkt daarbij onwil lekeurig aan het spreekwoord: „Te goed is buurmaus gek". Buurmansgek' Zouden we ons niet schamen om dat tie worden Men zal misschien opmerken: wat heeft ons reederijbedrijf daarmee te maken? Heel veel. Men bevracht gaarne zijn eigen sche pen terug naar eigen haven; wij Hol- landsche reeders zien onze schepen gaar ne, en dat is voor het bedrijf van zeer groot belang; het houdt den lust voor dit dikwijls moeilijk bedrijf gaande Onze eigen schepen naar een naburige vreem de haven bestemd tc zien zal de energie verslappen, en ik durf voorspellen, 'dat onze koopvaardijvloot er door achteruit zal gaan Daarom is het zeker te hopen, dat onze regeering op dal belang aandachtig zal wezen, ook ten jjanzien van de eventu eel© behandeling der loodsgelden, waar mee men zich ook al wil bemoeien. Binnenkort zal in Den Haag een ver gadering worden gehouden van hel alge meen comité tol wijziging van het Nedor- landsch-Belgische verdrag, waarin de me morie van antwoord op het voorloópig verslag der Tweede Kamer inzake ge noemd verdrag zal worden besproken. 'Twee commissies uit het comité zijn bezig met de samenstelling van een rapport, dat als basis van de besprekingen zal kunnen dienen, In die vergadering zal de houding van het comité nader worden vastgesteld Het comité is van meening, dat dc memorie van antwoord geenszins op alle punten bevredigt. HF.'I DOOR VOER VERBiOI) VAN VLEESCIÏ. •De Nederlandsche Bond voor den Han del in vellen, oli'ën en oliehoudende za den, de Vereenigi|ng van Importeurs van vetten en oliën en dc Vereenifging van makelaars in vetten, oliën en aanver wante artikelen hebben aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw Dooi- liet besluit van 7 Juni betref fende doorvoer verbod van buiten- landsch vleesch is ingevolge art 4 der Veewet ook doorvoer van gesmolten vet verhinderd, hetgeen enorme moeilijkhe den veroorzaakt en welke moeilijkheden totaal onvoldoende ondervangen worden door het verleeium van dispensaties voor elk afzonderlijk geval. Hierdoor worden kosten van kadegekt en verliezen door achteruitgang in kwaliteit cn. lekkage nipjl voorkomen. Evenals keuring van gesmol ten vet in tegenstelling tot 'alle andere onder de definitie vleesch gerangschikte artikelen bij de in werking Ireaing der vleeschkeuringswet uitgezonderd werd, vernemen wij, dat ook thans een alge- meene dispensatie voor doorvoer van gesmolten vel verleend kan worden cn^ wij dringen hierop bij U.Exc. ten sterkste aan. Waar de Engelsche regeering door voer van gesmolten vel door eigen land op geen enkele wijze belemmert, kan van die zijde geen bezwaar bestaan Wij vree zen, dat indijen het Kon. besluit onver anderd gelaten wordt, de invoer in Rot terdam zeer zal verminderen ten gunste van Antwerpen, Hamburg en zelfs Lon den. een aanklacht tegen de „llmbxjrger koerier'. Naar de Tel. verneemt, is thans ook door de militaire politie bij den Offi cier van Justitie te Roermond een klacht ingediend tegen „De Limburger Koerier" wegens het plaatsen van verschillende artikelen tegen de mi'lilaire politie in verband met het optreden dier troepen in de omgeving van Vlodorp. Uit Stad en Provincie. Dit Middelburg. Op Maandag 12 Juli a.s., des na middags 2 uur, zal naar de „Stand." meldt, alhier Ln de Sociëteit „St. Jo ris" een vergadering worden gehouden van de Yerecniging van Burgemeesters. Secretarissen én Wethouders van Calvi nistische levens- en wereldbeschouwing „Groen van Prinsterer". In die vergadering zal o a. een voor dracht worden gehouden door Mr. J. L. Bouma, burgemeester van Hoogevcen, over: „Gemeentelijke autonomie en ethi sche. voorschriften". De stellingen, welke door hem zullen worden verdedigd, zul len den leden van de Vereeniging worden toegezonden Voorts zal plaats hebben een bespre king van de Congres-agenda der Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten, welk congres des avonds van denzelfden dag alhier aanvangt Het getal bestuursleden zal meit 4 wor den uitgebreid, waai-van de verkiezing zal plaats hebben, nü dc voordracht van Mr. Bouma. Uit Zuid-Be vela nü. In de jongste vergadering van dc afdeeling Goes van het centraal genoot schap voor kinder herst. en vac.-.kolo nies werd besloten dit jaar zes kinderen uit te zenden De inkomsten bedroegen iu 1925 f 813.801/2, de uilgaven f 695.89 (De Z.) Deze week is te Waarde in den toren een nieuw uurwerk geplaatst. Het is gebouwd volgens het nieuwste systeem met constante kracht voorzien van com pensatieslinger met microschroef. die zich onder aan den slihger bevindt, waar mee het voor- of achterloopen van het uurwerk, gemakkelijk verholpen wordt. Het opwinden van het uurwerk be hoeft maar éénmaal per week te ge schieden. Om de iialve mtyiuut wordt het verplaatsen van den minuutwijzer aan gegeven op de wijzerplaat. Voor dezen was er slechts één wijzerplaat aan den toren. Bij deze verandering zijn tege lijkertijd vier nieuwe wijzerplaten aange bracht van 1.40 M. middenlijn. Deze zijn voorzien van uur- en minuutwijzer. Het samenstel van het uurwerk is zeer een voudig. Het nieuwe uurwerk is geleverd aoor den heer F. H. Mannharat te Goes en is gebouwd op de Ned. Fabriek van Toren-, óürwerken van den heer B. Byshouts le Asten (NT. Brabant). De afwerking doel den vervaardiger alle eer aan! Uit Tholén. De Jieer A. J. de Looze Pz., geboren te Oud-Vossemeer, is bevorderd lot inspecteur-ti|hilair, thans werkzaam als schrijver op hel bureau van polilije te Rotterdam. x Dit Zeeuw sch-VIaanderen O. D. Een persoon, die zich uitgaf voor Vermeer, bestelde dezer dagen bij een hotelhouder le Ter neuzen kamers voor zich zelf, zijn vrouw en dochter, welke laatsten, zooals hij* daarbij voor gaf te Middelburg logeerden iu het ho le] „De Doelen", en die den volgenden dag naar Terneuzen zouden komen. Na een nacht in het hotel le hebben ver bleven, welk verblijf gepaard ging met hel maken van verschillende verterin gen, vertrok deze logeergast den vol genden morgen om zijn familie van dc Provinciale boot te willen gaan afhalen. Hij moei evenwel nog in het hotel lerug- keeren en de hotelhouder is nog steeds wachtende op de betaling van dc jiolel rekening Gebleken is voorts, dat dit individu zich bovendien heeft schuldig gemaakt aan insluiping in verschillende kamers van andere logeergasten iu het bewuste hotel en aldaar verschillende voorwerpen heeft ontvreemd Bovendien .heeft hij zich, na 't hotel te hebben \erlaten per auto naar Antwerpen doen vervoeren, voorgevende aldaar Ameri- kaansche loeristen le moeten gaan af halen voor een touring door Zeeuwsch Vlaanderen. Te Antwerpen is hij er evenwel in geslaagd weer op een slink- sche wijze le verdwijnen en den chauf feur te verschalken, die, na eenige uren voor het hotel, waarin 't heerschap was uitgestapt te hebben gewacht, zonder betaling naar Terneuzen was terugge keerd om zijn patroon aldaar van zijn minder prettige ervaringen verslag te doen. Vermoedelijk is deze geraffineerde op lichter dezelfde persoon, als die welke zich verleden jaar op verschillende plaatsen in ons land, o. a. ook le Dom burg en te Middelburg telkens onder gefingeerde namen aan dergelijke hotel praktijken schuldig maakte. Ook te Goes moet hij dezer dagen dezelfde trucs hebbeu toegepast. Men zij derhalve ge waarschuwd en op zijn hoede Dit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. In de Woensdag le Driewegen (Biervliet) gehouden vergadering van in gelanden van den Aniehapolder, werd als gezworene, in de plaats van den heer Jac. Dliondt, die niet meer in aanmer king wenschte te komen, gekozen de heer W. Naeye—Weeda Besloten werd verder tot verharding van den Laurinaweg Iu "de gisteren gehouden vergade ring van den Aardenburgschen Havenpolder, werd het dijkgeschof ver hoogd van f3.30 tot f4 per H.A. Door het tusschcntijds bedanken van den heer Iz Versprille, als afgevaardigde naar de vergadering van het waterschap der Sluis aan de Wielingen, werd in deze functie in diens plaats benoemd de heer L. Versprille. Ik kan U tot mijn genoegen mede- deelen, dat mijnebevindingen omtrent Uwe coïfeïnevrije ko'fie HAG in elk opzicht zeer goed geweest zijn, zoodat ik niet zal nalaten, Uw product in mijn praktijk aan te bevelen. Den Haag 23.2.26 Dr. van der H..- Leverancier voor den handel KOFFIE HAG MIJ. AMSTERDAM. (Ing. Med.) een onvergetelijke dag voor de oudjeb. Gisterenmiddag om ruim een uur heerschleer in Klein Vlaanderen al hier een ongekende drukte, ieder oogenblik reed een automobiel van de zijde van het Noordplein het Klein Vlaanderen op en spoedig stond daar een rij van ruim twintig wagens. Voor bijgangers vroegen elkaar nieuwsgierig af, wal er nu toch wel zou gaan gebeu ren, was er een trouwpartij? waren vreemden e en wandeling gaan maken over de Bolwerken? Maar op al deze vragen moesl het antwoord ontkennend luiden. Waar men het wel wist, dat was in hel Oude Mannen- en Vrouwenhuis, waar vader en moeder met hun helpers helpsters reeds een paar uur bezig waren geweest om hun „kinders" dn hun beste bullen te s teken, voor zoover zij dit niet meer zelf konden doen. En spoedig werd het raadsel voor de nieuwsgierigen opgelost, toen de eerste auto voor de nu geopende achterdeur van het gesticht halt hield en dit successievelijk al de andere deden In die auto's namen op 3 na alle oudjes uit het huis plaats, en dit voor beeld werd gevolgd door den voorzit ter van dc Godshuiken, den heer Her man Snijders en mevrouw Snijders, den secretaris, den heer mr. A. J. van der "Weel, mevrouw Schlüter—De Nijs, re gentes, den vader en moeder en het overige personeel. Het was het begin van wal voor allen een onvergetelijke middag zou worden- Hoe deze autotocht zoo spontaan in elkaar was gezet? Wel de heer A. Jeronimus, gelezen hebbende van wal elders wel geschiedl, wilde dal ook de. oudjes alhier eens kennis maakten met 't moderne vervoermiddel, dat zij weer I eens verschillende deelen van Zeeland's Verkrijgbaar voor engros en detail bij de firma Gebr. STEEN- LAND, Stationstraat, middel dekg. (Ingez Med tuin in oogenschouw zouden kunnen nemen en hij heeft daarbij steun onder vonden van tal van eigenaars van auto t.. Want behalve de heer Jeronius zelf stelden de volgende heeren een wagen hetzij door hun zelf, helzij namens hen bestuurd, beschikbaar: mr. J. A. Fok ker, A. Koopman, dr. D Schoule, arts W. Chr. Verheijden, A. Bliek, mr. II. E. Lanlsheer, P. Dumon Tak, jhr P J. Boogaert, mr. J J. Heijse, C Zwager man, D. de Vries, Gcbrs. Kaan II. A Wieland, J. M. Hoo'gesteger, AV. de Schrijver, A. Looten, J. de Kuiper 'Ame rican Petroleum Compagnyj J M. Jan- sen, AV. P. Coumou en P. Kieviet. Ook de heeren mr. J. Adriaanse, J. Klaver en A. Klaver hadden hun auto beschikbaar gesteld, maar deze waren niet meer n no dig. Het kostte heel wat kracht om som mige der oudjes, die heel moeilijk ter been zijn in de auto's le krijgen, maar ongeveer kwart voor twee was dit moei lijke werkje volbracht en kon de heer Jeronimus, die als eerste een witten vlag op zijn wagen voerde zich op den Seds- singel, waar de auto's na „geladen" le zijn, waren opgesteld aan het hoofd van den stoet van 21 auto's plaatsen en vooral bij de Noord brug door zeer velen gade geslagen, zette de ïille zich in beweging en voort ging liet over den Noordweg, Gapingschen weg, over dit dorp en door den Boschweg 'naar Zandijk en zoo naar Veeve Daar werd langs de Markt en over de Kade ge reden om den tocht te vervolgen over Vrouwepolder, Oranjezon, Zeeduin en Oostkapelle naar den oprij weg van Ber- Icenbosch, die werd ingeslagen om halt (e houden op Duinbeek. Hier wachtte de oudjes een ware verrassing, door dat do familie Van Adrichem Boogaert de vriendelijke allenlie had ieder* hunner eenige fraaie bloemen en een reep chocolade aan te bieden. Dal dit dank baar werd aangenomen, is te begrijpen en toen reeds waren alle opgetoogen van den heerlijken rit en van het vele, dat zij hadden gezien en dat voor de meesteu nog slechts in hun jeugd her inneringen voortleefde- Maai* er wach ten nog veel meer. Het was hier op Duinbeek, dat zij, die een wandeling wilden maken, over de buitenplaatsen de auto's konden verlaten en de mees ten der mannen, maar ook enkele der vrouwen deden dil gaarne en geleid door den tuinman, den lieer Tavenier, heb ben deze een goed half uur gedoold door dc paadjes van Berkenbosch met hun heerlijk groen en hun prachtige bloemen, langs den mooien vijver van dit buiten met zijn groote collectie aar dige goudvischjes, om ten slotte hun weg te vervolgen naar Westhove, \va, intusschen ook de anderen, die op Duin beek in de auto,'s waren gebleven, wa ren gebleken, waren aaugekomen. Aan do wandeling hadden zelfs van de oud sten, de ongeveer 90-jarige, deelgenomen zonder eenige teelten van vermoeaenis te (oonen. Maar ook deze waren hier al of niiol mei hulp van andere uit de auto geko men en daarvoor was alle reden, want het was hier in werkelijkheid „een zoele inval." 1 Mogen andere bezoekers niel over den (Ingez. Med.) vijver van hel kasteel komen,'thans loon den twee vlaggen aan "het hek, dal liet voor de tochlgcnoolen vrij entree was en in hel rechlsche bijgebouw toonden grocn- en bloem vers ie ring en een bord anel „Welkom binnen"), dat men hier de gaston verwachtte. Dit alles dank zij den goeaen zorg van den heer Bom mel jé met zijn personeel, van wie een ons zoo oprecht j»omeend locvoegue „Wij zargon zoo dikwijls voor ue kin deren. laten wij het nu vandaag cenS voor de oudjes doen." Binnen in dit gebouw stonden de tafels gereed en wa ren Mevrouw Jeronimus, mevr. den Bouwmeester en mevr. Fokker met haar dochters druk in den weer om le zor gen dal allen een lekker kopje thee met daarbij behoorende versnapering kregen, wat zich hij allen uifstckemi deed smaken De kopjes enz waren wel willend beschikbaar gesteld door de fir ma Wed Abraliamse en de firma 1). J. Dronkers en 'Zoon. De mannen kregen op den tocht een paar maal een sigaar, waarvoor mevrouw Schlüter had gezorgd. De familie Bommeljé heeft geheel be langloos hare medewerking verleend om het verblijf op Westhove te veraange namen. Dit was zeker nipt minder het geval door het mooie weder lijdeus dit verblijf Trouwens gedurende den heelon middag heeft slechls een tjinke regenbui tussclien Wostkapelle cn Zoutclande aan de wispelturigheid van het weder herin nerd Hel is hier eeu uurtje van groot genot geworden voor de oudjes oen dei- oudste vrouwen ging er zelfs oen dansje bij doen en voor de andere, die den tocht mcdemaaklen, omdat zij konden genieten van de vreugde, van de voldane gezichten der bejaarde lochlgenooten. En hier kwamen de longen los Een verze kerde ons, dal hij zijn heek' leven nog nimmer op deze buitenplaatsen was ge weest, het was een ougekend genot Voor hem Een andere vond hier de herin nering terug uil den lijd toen hij als gongeman van 20 jaar werkte aan her stellingen van de torens van het kasteel en vastgebonden hing aan een kruis, dat korlen tijd daarna naar beneden stortïe; toen hij mede zorgde voor hol onder houd van de hokken voordo torenvalken, die de toenmalige eigenaar, jhr. Bod- daerl. daar huisvesting bood. Op Westhove was ook de geneesheer van het geslicht, dr. J C. Khnderman, zich met een pleegzuster bij het gezel schap komen voegen, terwijl do zuster uit het gcsti,cht steeds mede reed Hun hulp is gelukkig alleen noodig geweest voor een der oude trouwen, <lie lijdelijk onwel was, maar laler weer monter als voorheen. Dr. Kinderman had nog me degebracht ..Piel' den zaalknochl van het gesticht, die lijdelijk in het Gasthuis wordt verpleegd, en wiens aanwezigheid door hem on dooi- de verpleegden op hoogen prijs werd gesteld liet was reeds laler geworden, dan was vastgesteld, toen allen weer hun plaats in de wagens in namen en met dank aan de familie Bommeljc het gastvrije oord verliet door het hoofdhek om rechts te zwenken naar Domburg, waar eep kleine omWeg werd gemaakt on voort ging het toen over Westkapclle, Zoute- lande, Biggekerke. Koudekerke naar Vlis-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1