dagssluiting een oud-gereformeerd stand punt is, doch niet meer een anti-revo lutionair. De lieer Lorier wijst er nog eens op, dat er hier geen practisch bezwaar tegen een sluiting op Zondag is. De heer L. Brasser acht het ook niet goed liet cafébezoek op Zondag ge heel te knotten De heer Sander se is tegen sluiting op Zondag. Het cafébezoek is hier niett groot, ze moeten het van ontvluchters van de stad hebben. De caféhouders krijgen dus hun eenigste verdienste ont nomen. Ook de predikanten van Geref. zijde overtreden Gods gebod, door b.v. og Zondag een paard te laten werken. Spr. wijst er op. dat ook de politie niets tegen het openhouden op Zondag heeft, er gebeurt lüer niets ongercchtigs. Het voorstel-Lorier (cafésluiting op Zondag) wordt verworpen met op 2 na alg. stemmen; vóór de hoeren Lorier en Geschicre. Do heer Geschicre wil dan niet eerder café's openen vóór 4 uur des middags. Dit wordt met hetzelfde aantal stem men verworpen. De heer gorier wil dan een tap- verbod op Zondag. De voorz. wijst er op, dat hier geen drankmisbruik bestaat Sterke drank wordt "hier weinig of niet bp Zondag verkocht. De heer v. d Iiarst vraagt of de heer Lorier dan niemand iets meer gunl op Zondag. De heer Lorier zegt, dal Gods or dinantiën heiliging van den Sabbath eisehen. De Zondagsrust kan door een tapverbod bevorderd worden. Vandaar zijn voorste). De heer d e Buk meent wel, dat er weinig misbruik is, doch voelt wel iets voor een tapverbod in te stellen. De heer Sanderse zegt, dat in de laatste drie jaar slechts een geval van dronkenschap zich heeft voorgedaan, en die was niet van hier. Hij voelt daarom niets voor een tapverbod op Zondag Het droogleggen van de kermisweek in Mid delburg helpt practisch ook niets. De voorzitter betoogt nogmaals, dat een tapverbod bier niet noodig is. Hij zou dan bovendien de veldwachters naar de caféhouders moeten sturen ter controle. De lieer de Buk zal tegenstemmen om praetische bezwaren. Het voorstel- Lorier wordt verworpen. Stemming als- voren. Na nog eenige discussie wordt de verordening vastgesteld z. h. st Rondvraag, De heer G e s c h i e re vraagt naar een waterplaats op 't Zand. De voorzitter zegt onderzoek toe De heer Sanderse vraagt de straat verlichting niet zoo vlug te doven, als dit jaar weer het geval is geweest. Spr. heeft vernomen, dat v. d. Ven door B. en W is genoodigd. Hij hoopt, dat deze dit jaar nog tegemoet gekomen kan worden. Spr. vraagt of B en "W. den raad iets kunnen mededeelen over de nu aangekomen straalsteenen De voorzitter zegt, dat de steenen geheel voldeden volgens het monster. Doch op den tast verschilde de kleur Ge bleken is toen, dat die steen wat nat is geworden, doordat hij onder water gelegen heeft. De steen is van pri.ma kwaliteit. Den heer Sanderse is van deskun dige zijde veftekerd, dat onder de stee nen er zijn, alleen geschikt om binnen muren te metselen. Deze zijn van mindere kwaliteit, ze kunnen een harde winter niet doorstaan. De zaak is niet de schuld van B. en"W, De heer Stoppels zegt, dat de stee nen voldoen. De heer Sanderse betoogt, dat hem verzekerd is, dat eenzelfde kwaliteit leverd zou kunnen worden voor veel lageren prijs. Hierna sluiting. ONDERWIJS. Vereenig in g voor Hande o n de r w ij s te Middelburg Han delsavondschool. Gisteravond had in het schoolgebouw der vereeniging voor Handelsonderwijs allereerst de mededeeling van de bevordering dei- leerlingen der 3 laagste klassen in meer intiemen kring plaats door den voorzitter, den heer mr. P, Dieleman, die kon mededeelen, dat bevorderd zijn: van de eerste naar de tweede klasse T. Alewijnse, "W. J. Boone, E. D'. Bon- ge rs, P. A. Bouwens, G. J. van Door- Bum, J. van Flierenburg, J. Holthuijzen, J. de Jonge, F. Kamermans, W. Meer man, J. J. van Miert, H. A. Roth!, S. Sanderse, B. Visser, A. Wondergem, L, de Kam, S. Huisman, W. Lente, A. San derse, Jac. Sturm, J. de Vroe. Niet be vorderd werd een leerling. Van de tweede naar de derde klasse F. Lagendijk, A. C, Louws, K. Net, W, Outermans, J. A. de Pagter, A. Plui, roers, W. de Wolf, J. Stroo, C. J. fW Faber, C. Focke, J. C. Homburg H. P, Huijsman, I. A. Lorier, W. Louwerse, L. van Liere, J. Minderhoud, G. C. Reijers, H. F. M. Segers, J. Castenmiller, E. F. v. d. Berg. Niet bevorderd twee leerlingen. .Vac tie derde naar de vierde klasse J. Adriaansen, M. Hansen, A. van Hoorn, F. J. de Munck, L. Simpelaar, K. Villée O. de Vos, C. Vreke. Niet bevorderd fwerden 7 leerlingen. In tegenwoordigheid van bestuur, dl ree leur leeraren, gerw«nt«fcs|attr eora isie van toezicht, leden en'genoodig-van de 18 der 2de 17 en van de 28 den had hierop de uitreiking van de ploma's aan de leerlingen, die met goed gevolg het eindexamen hadden af gelegd plaats. De heer mr. D i e 1 e m a u opende de- bijeenkomst met de mededeeling, dat bericht van verhindering was ingeko men van den Commissaris der Koningin, van hel college van Ged. Staten, van den burgemeester, van het bestuurslid den heer lierman Snijders. Hierna heet te spr. de wel aanwezigen welkom en in de eerste plaats de heeren Onderdijk d. Veur als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en de leden dor commissie van toezicht uit de Ka mer van Koophandel, spr. hoopt dat de belangstelling van de Kanier aan het han del sond eronder wijs alhier ten goede zal komen. Hierna zich tot de leerlingen der vier de klasse richtende herinnerde spr. aan de woorden van Dickens, en bracht daar mede in verband hel gewenschte naar voren, dat de leerlingen profi\leeren van het onderwijs, dat gegeven wordt, dat zij aannemen wat hen wordt gegeven, om dit later op het examen te kunneen teruggeven. Er zijn er die dijt ook nu deden, maar andere deden het niet en dit niet omdat zij niet wilden, maar om- dal zij niet konden, omdat zij ni(et vol doende genomen hebben, wat hun gege ven werd. Spr. herinnert dan aan de 7 vette en de 7 magere koeien, de 7 vet te en de 7 önagere aren, de 7 vètle en de 7 magere jaren. Spr. nam dit voorbeeld omdat er 7 leerlingen zijn, dije slagen met goede cijfers met een lotaal gemid delde van ruim 6, terwijl er 7 andere zijn, die nijet slagen omdat zij' cijfers heb ben die heel verre beneden di'e der eerste 7 zijn. Spr vindt dit erg en ver wonderlijk en zegt tot de laatsten dat zij zich moeten voorbereiden om sterk te staan in de magere jaren, terwijl de an deren voet bij stuk moeten houden. Daar de burgemeester niet aanwezig was, reik te spr. daarop ditmaal zelf do diploma's uit. Zulks in volgorde van de behaalde cijfers aan. J. C. Waltel, J. Antheunisse', C. Akkermans, J. M. de Koning, J Dekker, M. Meulenberg, J. Verhage. Tot ieder der geslaagden richtte spr. enkele woorden en had daarbij1 gelegen heid er op te wijzen hoe het geven van Öijfers overwogen wordt met de meeste ernst Men heeft nog niet genoeg 10 cijfers en geeft -bijv. ookJ 6 plus. Ten slotte wenschte de voorzitter allen geluk met hun diploma. De leerling J. C. W a 11 e 1 dankte me de namens de andere geslaagden de ver- èeniging voor ^et oprichten en in stand houden der school; de leeraren voor het genoten onderwijs en sprak de beste wensehen voor de school ook vóór de toekomst uit. De heer J. Onderdijk bracht dank voor de uitnoodfcging, die het gemeente bestuur geworden is. Met buitengewoon genoegen is aan diB uitnoodigifng vol daan, omdat bet handelsonderwijs de vol le belangstelling van het gemeentebe stuur heeft. Spr. brengt dank aan liet bestuur, den directeur en de leeraren roor hetgeen zij doen in het belang der gemeente en in dat van de leerlingen. Spr. hoopt dat de leerlingen de ont vangen lessen ter harte zullen nemen, ook voor het verdere maatschappelijke leven, De heer L. A. Stofkoper bracht dank voor de wijze, waarop aan de com missie uit de Kamer van Koophandel de gelegenheid wordt geboden zi|Ch in de zaken der school in te werken. Spr. wenscht de geslaagden het beste loe op hun verderen levensweg. der 3de 23. Van deze laatste gingen er 7 over naar de Hoogere Handelsschool. Van de 10 leerlingen der 4de klasse slaagden er 8 voor het eindexamen. Bij het begin van den nieuwen cursus werd overgegaan tot volvoering van het plan om voortaan zoowel voor de Middel bare Handelsdagschool als voor de H. H. S. gedurende de eerste 2 jaren alge meen vormend onderwijs te geven, ge volgd door 2 resp. 3 jaren handelson derwijs. Tegelijkertijd werd de splitsing voor de beide scholen, die vroeger plaats had in de 4de klasse, verplaatst naar de 3de klasse, zoodat men thans heeft een 2de'klasse, die gezamenlijk den 'onderbouw vormen voor de beide scho len, terwijl de volgende klassen voor fle beide scholen afzonderlijk ingedeeld worden. In September ving de nieuwe cursus aan met 13 leerlingen in de lsle klasse, 26 in de 2de. 10 in de 3de klasse H. T5. en 11 II. II. S.; 5 in do 4de H. D, S. en 28 H. H. S. en 20 in de 5de H. H. S., totaal dus 113 leerlingen. Op 1 October was dit 117, tegen het vorig jaar 127, wat gelet op het minder aan tal leerlingen op alle onder wijs-inrich tingen, zeer bevredigend wordt genoemd. Van de leerlingen kwamen er 43 van buiten Middelburg. men. Het bestuur geeft gaarne de ver-,begon ze te vragen, waar ik vandaaax zekering, dat zoowel directeur als leer- kwam ,of Holland een groot land in aren zich zullen beijveren het onderwijs j Amerika was. maakte de opmerking dat aan de steeds hooger gestelde eisehen de Perzen schooiers zijn (waarin ik ge- te doen beantwoorden! neigd was haar voor een groot deel ge ilet jaarverslag werd met dank aan lijjc te geven), en de Amerikanen engelen den secretaris goedgekeurd. Hierna verkreeg de penningmeester, de heer mr. J. A. Fokker, het woord, om mededeeling te doen van de reke ningen. Inzake die van de Middelbare en Hoo- in den hemel, (wat ik zoo vrij betwijfelen), en sloeg meer dergelijkel nonsens uit, zoodat ik al gauw merkte, dal er in haar grijze bol wonderlijke denkbeeldc n heersch ten niets, dat me zoo slaperig gere Handclsdagschool, deelde spr mee, maakt als luisteren naar oude vrouwen, dat ontvangen is aan schoolgelden een die onzin verkoopen, hetzij ze een Hub- Nadat de leerlingen der vierde klasse de bijeenkomst verlaten hadden werd de jaarvergadering der vereenifging gehou den. Ook deze vergadering werd door den heer mr. Dieleman als voorzitter ge opend. Door den secretaris, den heer J. W. K g e 1 e r, werd daarop het jaarverslag uitgebracht, waarin wordt medegedeeld, dat het afgeloopen vereenigingsjaar zich door geen bijzondere gebeurtenissen kenmerkte, en het onderwijs wederom aan de scholen der vereeniging een in alle opzichten normaal verloop had, ter wijl de in hel vorig jaarverslag uitge sproken verwachting op een mildere Rijkssubsidieregeling voor de Dagschool voor het grootste deel in vervulling is aan. Een woord van welgemeend© erkentelijkheid wordt gebracht aan den Minister en aan den inspecteur van het H. O., die in dezen wederom de pleit- bezorger voor de vereeniging is ge weest. Bij den aanvang van het kalender jaar 1925 werd de Hoogere Handels school bezocht door 48 leerlingen (v. j. 55) en wiel 21 in de eerste en 27 in de 2de klasse. In Juli werden 17 leerlingen der eerste klasse naai* de 2de klasse be vorderd. Van de leerlingen der 2de klas se verlieten 3 tusschentijds de school, terwijl aan 21 van de 24 overige een diploma kon worden uitgereikt. Van de geslaagden voor het eindexamen ging 1 studeeren voor notaris, en 1 voor de acte M. O. Duitsch, 1 werd telefoniste, 2 kwamen bij hun vader in de zaak, 9 gingen naar een kantoor, 1 ging naar Engeland, 1 naar Frankrijk, en 1 naar Duitschland, terwijl 1 in. mïlitaiiyn dienst moest. Het kalenderjaar 1925 begon aan de Middelbare Handelsdagschool mot 80 leerlingen, tegen 1924 met 90. De eerste klasse telde 20 leerlingen, de 2de 18, de 3de 32, de 4de 10. Voor den overgang verlieten 4 leerlingen der 3de klasse de Schooi Wan de 20 leerlingen der 1ste Idas.* werden ïn Jnü 19 bevorderd, De Handelsavondschool telde aanvang 1"925 27 leernngen in de 1ste klasse, 16 in de 2de, 26 in de 3de, 29 in de 4de en 27 in den vervolgcursus, totaal 125 leerlingen, tegen 140 bij het begin '24. Begin Juni werden bevorderd 19 leer lingen der 1ste klasse, 11 der 2de, 12 der 3de, terwijl van de 25, die aan het eindexamen deelnamen, er 15 een di ploma verwierven. Van den vervolgcur sus slaagden 5 voor boekhouden, I voor Nederlandsche, 1 voor Transche en 1 voor Engelsche correspondentie De nieu we cursus begon met 20 leerlingen in de ls'e, 26 ïn de 2e, 16 in de 3de, 16 In de 4de en 38 in den vervolgcursus, totaal 116, tegen 130 in September 1924 Van de 116 kwamen er 14 van bui ten Middelburg. Een verblijdend ver schijnsel wordt het genoemd, dat weer meer patroons er op aandringen, dat hun jongste bedienden dte Handelsavond school bezoeken; er zijn er zelfs, die dit als eisch stellen. Voor de wijze, waarop directeur en leeraren zich in het algemeen ook' weder om in het afgeloopen jaar van hun taak kweten, brengt hel bestuur hen gaarne een woord van dank. Ook koml den concierge een woord van lof toe voor de toewijding, door hem in het af- geioopen jaar betoond. Het gedrag der leerlingen gaf over het algemeen geen reden tot klagen. Ge- wenscht wordt geacht een gymnastiek lokaal dichter bij de school dan dat op de Groenmarkt. Gelijk uit de aan het verslag toege voegde exploitatierekening blijkt, be droeg het nadeelig saldo der Handels- avondsch. over '25 slechts f237.155 en zijn, indien ten aanzien van de Dagschool door het Rijk voor 1925 dezelfde sub- sidieering wordt toegepast als voor 1922 tot 1924, de uitgaven dier school ge dekt. Gezien de verhoogde Rijkssubsidie voor 1926 zou de vereenigiug, althans wat de naaste toekomst betreft, vrijwel zonder zorg kunnen zijn, ware het niet, dat de Provincie in 1925 eenige zeling heeft betoond bij de verlenging van het totdusverre genoten subsidie. Dit werd namelijk tot nu toe steeds voor een termijn van 5 achtereenvol gende jaren toegekend. Bij het afloopen van" den laatsten termijn besloten de Prov. Staten evenwel om ditmaal het subsidie slechts voor één jaar te ver- leenen, blijkbaar in afwachting van een wijziging van de Rijkssubsidierege ling. Daar echter uit de mededeeling van aen Minister in de Memorie van Antwoord op de Staatsbegrooting 1926 is gebleken, dat hij voorloopig niet voor nemens is daarin de verwachte veran dering aan te brengen, vertrouwt het Bestuur, dat door dc Prov. Staten thans goedgunstig zal worden beschikt op het door de \ereeniging ingediende verzoek tot verlenging van de tot dusverre ge noten bijdrage uit de Provinciale fond sen. Daar bij afwijzing groot gevaar voor rijks- en gemeentesubsidie zou ontstaan, hangt het voortbestaan der scholen mo menteel van de handhaving van hel prov. subsidie af. Ten slotte moet het bestuur tot zijn spijt een vermiudering consta- teeren in de particuliere bijdragen. Een beroep op meerderen sleun van particu liere zijde is zeker op zijn plaats. De administrateur, de heer G. W. Graafhuis, was ook in het afgeloopen jaar het bestuur wederom lot een flin- ken sleun. Hel resultaat van de poging om komen tot oprichting van een cursus ter opleiding voor het onlangs ingestelde Staatspraktijkdiploma voor boekhouden, was aanvankelijk van dien aard, dat besloten werd hierin nog geen beslis sing te nemen, doch een volgend jaar de pogingen voort te zetten. Moest in het verslag een teruggang van het aanlal leerlingen worden geconsta teerd, dan ligt hierin slechts een weer spiegeling van het beeld van den tegen- wooroigen tijd, die zich kenmerkt door een tekort aan arbeidsgelegenheid op schier elk terrein van het maatschappe lijk leven. Vergete men echter niet, dat in tijden als deze, waarin het zoo moei- lgk fa zich een plaats in de maatschap pij te veroveren, alleen zij slagen, die goed onderlegd zijn en roet dege kennis zijn toegerust. Moge het besef daarvan de scholen der vereenfgrag ten goede kö- bedrag van f 4922.45; aan bijdragen en giften f 25; aan bijdrage van de Vereeni ging f279.45, aan verhaal pensioenbijdra ge f3393 07; aan «eubsidje van hel rijk f32.313.21, van de gemeente fï9SS7 92 en; vaii 'de provincie f S150, totaal dus f68.471.10. De uitgaven stemmen hier mede overeen, en bestaan o.a. uit sala rissen directeur en leeraren f 5^.563.80, salarissen ander personeel f 1683.34, pen sioenkosten f 6757.50. De ontvangsten der Avondschool zijn: schoolgelden f 1436.05; bijdrage vereen, f245; verhaal pensioen bijdrage f681.98, subsidie rijk f6600.36, gemeente f3960.22 en provincie f2158.02, terwijl er een nadeelig saldo is van f 237.12*/», Totaal dus 115.318.15%. De uitgaven zijn even groot en omvat ten o.a. f 10.132.25 aan salarissen direc teur en leeraren, f841.66 voor salarissen ander personeel en f1806 aan pensioen kosten. De rekeningen werd en goedgekeurd met dank aan den penningmeester en mede op schriftelijk advies der coxnlmis- van controle. In deze commissie moest aftreden de heer L. .A Stofkoper, wien dank werd gebracht voor zijn werlt- zaamheden gedurende 3 jaar als lid der commissie. In zijn plaats werd gekozen de heer P. Koole. Tot bestuurslid werd bij acclamatie herkozen, de heer mr. J. A. Fokker. Ten slotte bracht de voorz. dank aan den directeur, den heer W. Kosten, van wien dit jaar weer zoo veel gevergd is voor de avondschool, de dagscholfen en de verschillende cursussen. Zijn ijver is echter onverflauwd en ook laat zijn gezondheid hem gelukkig toe zijn zware taak naar behooren te vervullen. Spr. hoopt dat dit nog lang zoo zal mogen blijven. Toch is het bestuur aan het zoeken naar een weg om den heer Kos ten tegemoet te komen en wellicht zal die weg binnen niet te langen tijd gevon den zijn en bekend worden gemaakt. Ook dank brengt spr. aan de 'leeraren voor den velen tijd, die zij aan de scholen der vereeniging geeft en hoopt, dat ook zij nog langen tijd zullen kranen voortwer- ken. Hierna sloot mr. Dieleman de ver gadering. RECHTZAKEN. De Haarlerasche rechtbank lieeft surséance van betaling "toegestaan aan de N. V. Oacao-, en Chocoladefabriek D. en M. Grootes in liquidatie, te Westzaan, voor den tijd van 6 maanden, ingaande 12 Mei 1926. De rechtbank overwoog, dat aan haar niet is gebleken, dat de schuldenares te kwader trouw is of dat het vooruitzicht bestaat, dat zij na ver loop van lijd haar schuldeischers zal kranen bevredigen. BUITENLAND, BRIEVEN UIT PERZIË. IV. We hadden gehoopt nog vóór donker, Turbet te bereiken, de belangrijkste plaats vóór Meshed, maar wegens het oponthoud, veroorzaakt door een paar junctures, waren we gedwongen in een clein gat van een 40 K.M. ten Zuiden van Turbet, te overnachten. De hoofdstraat van deze plaats is een weg, op sommige plaatsen 3, op andere 10 M. breed, schil derachtig in de lengte van 2 helften, verdeeld door een snelvlietende beek. Aan boude kanten krioelde het van on zindelijke rrrtSgcre ezeltjes, nog magerder koebeesten en heel vieze kinderen. Een paar vrouwen ,die natte kleeren op een steen aan flarden sloegen, wat de Per zische opvatting is van „de wasch doen", begonnen, evenals hun overal tegen de muren aanluierende echtgenooten, ons aan te gapen- De Amerikaansche dokter en zijn vrouw hadden een paar jaar tevoren hier in een klein huis nachtverblijf ge vonden- Daar trokken ze nu weer heen. terwijl ze zoo vriendelijk waren ook voor mij een kamer i*n orde te laten maken. Na het diner, toen ik me jujist op een.' paar Perzische tapijtjes in een hoek op één oor wou Wentelen (dit „bed" was hel eenig meubilair van de kamer) kwamen er twee heel .oude vrouwtjes binnein, van wie de eene een geweldige waterpijp torste en op één been hinkte, en als derde een mannelijk wezen, dat me een uur tevoren mijn kamer gewezen had; blijkbaar de eigenaars van het huis, die zich vergasten wilden aan den aanblik van een vreemdeling in hun „salon' hinkende damö hurkte neer op den grond, ontstak haar pijp in Indië wegens het karakteristieke geluid, dat een goed rooker er uit weet te halen ^Hubble -bubble" genoemd en bub belde er lustig op los. De andere Iad(y gapte een handvol sigaretten uit mijn doos en stak er ook den brand in. Het mannelijk wezen zette zich neer met ge kruiste beenen en zweeg. Toen de dame met de pijp er den „trek" goed in ha# ble-bubblc rooken of niet; dus zag ik er met spanning naar uit, dat de visite zou ophoepelen, die mijn wenken in die rich ting echter niet verkoos te verstaan. Ik beu niet zoo dat ik in vervelend gezel schap niet slapen kan, maar ik had inl mijn broekzak meer dan 200 Persische zilverstukken ter grootte van een Hol- landschen gulden. *(Dil is in Perzië nood zakelijk voor X'eizigers, omdat bankpapier alleen plaatselijk geldig is). Het is niet prettig om met een paar lciio zilvergeld onder de heup op den grond te maffen; maar toch sliep ik langzaam in op het; rhythmisch gezeur der oude dame. Om na een kort oogenblik met een verwen - selling weer wakker te worden. Nog zat het nu beslist weerzinwek kende drietal daar toen besloot ik, wanhoop, kapitaal en leven er in vre desnaam maar aan te wagen en mijn schat openlijk naar een minder hinder lijke schuilplaats over te brengen. Dus loog ik niet zonder moeite ~den rinke lenden zak met geld uit mijn broekzak en borg hem in een hoek onder mijn jas, <lie als hoofdkussen diende, Ik meen de de oogen van de drie van moordlus tige liebzucht te zien .schilleren, maar al les liet me onverschillig, behalve slaap. Ik sliep. Toen ik den volgenden morgen wakker werd, waren de gasten weg. In spanning strekte ik een hand uit naar het hoofd einde het geld was er Vrede zij met u, malle, oude dame, en met uw hubble-bubble, ook met u, de andere, die alleen maar sigaretten gapte, en ook met u, zwijgende myste- rieuzen chaperon, tot het eind uwer da gen. De laatste étappe van onze reis was begonnen. Tot de stad Turbet bleef het mooi weer en zonnig. Alleen de sneeuw op de bergtoppen vooruit bewees, dat we bijna 1000 K.M. meer noordelijk wa ren dan vier dagen geleden. Op dezen weg waren we in de _gelfe- genheid kennis te maken met een Per zische reiskoets. Iets, dat zou kunnen doen denken aan de koets van Napole on, met voor en achter elegant hoog omkrullende veeren, met wielen, waar van niet een een rechten hoek met den grond maakte, bespannen met vier stijve magere paarden en een gelulbande vage bond op den bok, rammelde over den >veg; alle ramen ontbraken en het heele ding werd met touw bij elkaar gehou den. Er in zaten een viertal Perzische dames, wier gekef boven het gerammel van den wagen uit was te hooren. In Turbet reden we plotseling van de helle zonverlichte straat in het schemer donker van een overdekte bazaar, kri oelend van gelulbande mannen en zwart gesluierde vrouwen. Het duurde maar een oogeublik toen waren we weer bui ten .op een groot plein, omgeven door groene boomen, waar onder groote be- angstelling van het publiek een galg werd opgericht. In Perzië is het hangen in het openbaar nog in gebruik. Het gebergte, dat de vlakte van Turbet vap die van Meshed scheidt, is hooger en woester dan al de meer Zuidelijk ge legene. In reuzenslingers kronkelt de weg zich op tegen het gebergte. Aan den an deren kant gaat het steil in zigzag om laag. Dan joegen we een kort half uur over een kale hoogvlakte om moeizaam weer tegen een nieuwen rug op te stij gen. De lucht betrok en op deze groote hoogte woei een ijzigen wind. Urenlang trokken we verder: donkere bergrij na rij. Hier krijg je een machtigen indruk van dit geweldige land. Op dezen weg, waar de wagens soms een voet of meer in den modder weg zonken, hield onze Buick zich kranig. Hoewel wij met den chauffeur mee met zes passagiers waren en de zijkanten zóó waren volgepakt, dat de treeplanken onzichtbaar waren, nam hij de langste, steilste en ellendigste hoogten zonder haperen. Moeilijke oogenblikken waren het, als we op dezen weg met aan den eenefn, kant een bergwand en aan den anderen een afgrond de met vier paarden "be spannen huifkarren ontmoetten. Dan werd er op een duizelingwekkende ma nier gemanoeuvreerd, tot de wagens el kaar gepasseerd waren. Eindelijk tegen vier uur in den na middag hadden we den kam bereikt van de laatste bergrij, die ons nog van Meshed scheidde. Daar lag de vlakte, een duizend voet beneden ons, groen-geeï en diep-blauw gemarmerd door zon en sciiwluw van zwaarbewolkte lucht. Ginds vooruit, zichtbaar juist over den scher pen kam van een uitlooper van het ge bergte, was een lange lichte huizen- streep, waarboven uitstaken een paar slanke minarets, en de blauwe en de gou den koepel van de heilige moskeeën, fel schitterend in een zonneplek. Meshed, het eind van de reis. M. H. Br. Electa". DrwMu IT. DBN BOER,

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 6