Woensdag 9 Juni 1926 No. 133 MIDDELBUR 169' Jaargang, OUR&NT. dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. ARBITRAGEVERDRAG TUSSCHEN NE DERLAND EN FRANKRIJK. Tusschen de Franscb© en de Neder- landsche regeering zijn onderhandelingen begonnen orer de herziening van het op 6 April 1904 te Parijs gesloten arbi- trageverdrag. HET ENGELSCIIE INVOERVERBOD VAN VLEESCH. Gisteren heeft te 's-Gravenhage een vergadering plaats gehad vtan vertegen woordigers van landbouwvereenigingen en vleeschexporteursorganisaties, waar- <\p de situatie, ontstaan door het in voerverbod van versch vleesch yan het continent en Engeland, is besproken. De vergadering vertrouwde, dat indien de Nederlandsche regeering voortgaat al het mogelijke in het werk te stellen om de Engelsche regeering te overtui gen van de afdoende waarborgen, die Engeland tegen het eventueel over brengen van mond- en klauwzeer heef t, en in Nederland bestaande strenge ex portkeuring, in het verbod van door voer van buitenlandsch vleesch en in het verbod van invoer van levend vee uit andere landen. Dit invoerverbod, al thans ten opzichte van Nederland niet gehandhaafd zal blijven, zoodat gehoopt werd, dat de stagnatie in den vleeschex- port slechts van tijdelijken aard zal zijn. DEMPING VAN I1ET AMSTERDAIMSCH ROK1N. B. en W'. van Amsterdam hebben, thans besloten, overeenkomstig het oorspron kelijke plan der Verkcerscommissie, bin nenkort een voordracht bij den Raad in te dienen tot demping van liet Rokin tot aan de brug naar den Grimburgwal, Waardoor dan een breede verkeersweg ontstaat tot aan de Munt, en verder aansluitende op de Vijzelstraat. STRENGHQLT'S BIOSCOOP. Heden en morgenavond laafste vertooningen van „EENBIJZONDERE VROUW" met NORMA TALMADGE in de hoofdrol. (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Gisteren werd Qoor een ^0-tal 'da mes, leden yan de af. M iddjelburg van de Vereen, van Huisvrouwen, een uitstapje gemaald naar Breskens. Dpel het bezoek was de bekende fabriek der N.V. Van Melle's Confectionnery Works. Onder leiding van een der heeren van Melle, die op aangename wijze allerlei inlichtingen verstrekte,, en op alle vra gen een desbetreffend antwoord gaf, werd de bereiding van alle fabricaten, welke de firma in den 'handel breiyjt, bezichtigd. De ontvangst w,as in alle op zichten zooals maar gewenscht kan wor den. Na afloop van 't bezoek werd aan de dames thee aangeboden en werd elke deelneemster als zoete herinnering een doos biscuits geschonken, welke natuur lijk dankbaar werd apnVaard. De re geling van den tocht door een com missie uit de leden uitstekend in elkaar gezet, de vriendelijke ontvangst, de kundige toelichtingen, ze Zijn even zoo veel factoren, om dit tochtje in aan genaam aandenken te doen voortleven. Vrijdagavond geeft het Middel- burgsch Muziekkorps weer eene ui)f voering op het Molenwater, aanvang S uur. Uit Vlissingen. Dinsdagmiddag heeft te V 1 i s s i n- g e n op 'de fabriek „de "Schelde" weder om een ongeluk plaats gehad. Een werk man kwam van een ladder te vallen en werd dermate verwond, dat hij naar het St. Josephziekenhuis moest worden over gebracht. Uit Zuid-Beveiantt. Maandag vergaderden de ingelanden van het waterschap ,,'s-Heer Arends- kerke" te II einkensz-and. Van de 51 stemgerechtigde ingelanden waren tegenwoordig uitbrengende 54 stemmen Voorzitter was de heer H. van Iwaarden. dijkgraaf. De rekening 1925-'26 werd vastgesteld op in ontvang f 29909.381/2, in uitgaaf 25989.671/2. Goed slot f 3919.71. De begrooting 1926-'27 werd vastge steld op in ontvang en uitgaaf op f 34433.25 met een post van onvoorzien van f 1134.05. Besloten werd in verband met den aanleg van nieuwe wegen een leening aan te gaan yan f 4000 rentende ten hoogste 5 pet. Tot dijkgraaf wordt we gens periodieke aftreding herbenoemd de heer H. Van Iwparden aldaar. De collecte op de openbare school te Ka pelle voor de noodlijdende kin deren in de veenstreken van Drenthe heeft opgebracht f 38.68. In de gehouden raadszitting van Kr abbendij ke werden de jaarwed den van burgemeester, secretaris, ont vanger en wethouders overeenkomstig een schrijven van Ged. Staten gewijzigd. Door het polderbestuur 'van Nicuw- Krabbendijke werd een "verzoek inge diend om subsidie voor het verharden van den Paraleiweg (westzijde, ongeveer 1300 M.). De raad stond een subsidie toe van f 1000, benevens de havengelden en weegloon. Wanneer de polder over gaat tot het verharden van dezen weg zal de hoofd verkeersweg in de bieten campagne aanmerkelijk ontlast worden. Door dr. Moree werd te Bath een cursus gehouden voor eerste hulp bij ongelukken. Als dankbare erkentenis voor dit onderwijs werd hem door de leerlingen een bloemstuk aangeboden, welk door hem dankbaar werd aan vaard. In de gehouden vergadering van hel Waterschap Kruiniugcn werd de begrooting voor het dienstjaar 1926—'27 aldus vastgesteld: Ontvangsten f 29.840.50. Uilgaven f29.840.50 met een post voor onvoor zien groot f 1339,70. Het dijkgeschot is verminderd met f 2 per II.A. en dus ge bracht op f 13 per ÏÏ.A. De aanbeveling voor Gezworene in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer H. v. Iwaarden is aldus samengesteld 1 H. van Iwaarden, 2 Jan Waverijn, 3 J. F. Geluk. Op voorstel van het Polderbestuur werd het pensioen der vaste arbeiders vastgesteld op f 4.50, wat vermeerderd met het op dien. leeftijd ie trekken ouder domspensioen dus een pensioen waar borgt van f 600. In dit jaar kunnen en zullen de oudste twee polderwerkers van dit pensifren gaan profitoeren. Van boord van de motorboot YE 38 eigenaar W. Hoogs tra te te Ierseke werd weggenomen een anker mei touw en van een ander zeilvaarluig een tros touw. De schepen lagen beiden in de Ierseksche haven. UitZeeuwsch-Vlaanderen O. D. Naar de Z. K. verneemt bestaan er plannen om tot eleclriïicati© der gemeen te Overslag over te1 gaan. Dinsdagmiddag werd te Axel een openbare raadsvergadering gehouden. De notulen der beide vorige verga deringen werden aangehouden. Voor kennisgeving werdeln aangenomen behalve enkele missives van Ged. St., het rapport van hel Z. V. Walerleidiflig's- comité betreffende oe rentabiliteit v. h. waterleidingplan; het verslag der ver' eeniging ter verkrijging van een kanaal Axel—Hulst over 1925 en bericht van het Bestuur van den Noordpolder, dat het aanneemt een aanbod van de ge meente om de helft tot hoogs-tens f 2Ö00 bij te dragen in rioleeringskosten dooi den Buthpolder. Naar aanleiding van pen dankbetui ging van een autobusondernemer, voor de toegezegde subsidie Van gemeentewe ge voor het vervoer van schoolkinderen, van Kijkuit naar Axel, gedurende de win!- termaanden, werd opgemerkt, dal veel ouders afschrikken van het tariff, dat 75 ct. bedraagt per kind per week en 25 et. voor elk kind jn'ecr uijt'hot zelfde ge zin, zoodat die subsidie eenigszins over ijld is beloofd. De voorzitter meende, dat de oorzaak daarvan zit in de verkeerde meening der ouders, dal door die subsidie zou ver vallen de vergoeding voor schoeisel, enz. Van het gemeentebestuur van Terneu zen is bericht gekomen' dat de Raad heeft bésloten aan Axel concessie te verleenen voor het leveren van gas voor verwar ming in koken. Bi. en Wi. zullen in ver band daarmede een conferentie houden met de gascominissile te Axel en het jjc nreentebestuur van 'Terneuzen. De begrooting der Gezondheijdsconmïis- sie zal besproken worden bij de begroo ting voor 1927, Voorts deelen B. en W|. mede, dat ,het automatisch begraaftoestël aan de verwachting voldoet. Het gemeenteverslag van 1925 wordt voor kennisgeving aangenomen. Over de salarisregeliing, zooals Ged. St in de jongste circulaire voorstelden ten .aanzien van burgemeester en secretaris, ontvanger en wethouders werd druk ge debatteerd. liet gevoelen der meerder heid was, dgt in principe de burge meester niet minder -salaris mocht ont vangen dan de secretaris, maar aange zien men het salaris van den secretaris te hpog achtte, zat men voor een moei lijkheid, daar niet te verwachten is een vroegere poging ifii dien zin faalde eveneens dat Ged. Staten dit vermin deren zullen. en W. stelden voor om de oude regeling te handhaven, daar de tijdsom standigheden er niet waar 2ijn om trak tementen te verhoogen. Bij het debat stelde de heer Weijns voor het salaris te bepalen op een maxi mum van f 4000 en dit in 1927 te doen in gaan. Met 6 tegenl 5 st. wordt het voor- stel-Weijns aangenomen. Ten opzichte van den gemeente-ont vanger wordt besloten het salaris van f 1000 te handhaven. Vroeger was dit mi nimum f 700 en wilde de raad dit op f 900 bepalen, wat Ged. Staten niet goedkeur den en thans komen ze met f1300—1900. Gezien het minder werk van den ont vanger, acht men f 1000 voldoende, waar tegen slechts 1 stem zich verzette. liet vermenigvuldiigingscijfer voor de gem. inkomstenbelasting wordt in ver band met gegevens van den inspecteur der dir. belastingen, vastgesteld op 1. Tenslotte, kwam aan de orde de electri- citeitsvoorziening. en W. brachten hieromtrent hot volgende prae-advies uit: Nadat de conferentie van de Jieeren Duelz en van Vliet heeft plaats gehad, is het hun duidelijk geworden, dat de ver wachtingen van een gas-electrobedrijf voor deze gemeente niet voldoende zijn, om een dergelijk bedrijf rendabel te doen zijn, zoodat zij kunnen .advisee- ren in een andere richting een oplossing te zoeken. Het standpunt van den Raad, evenals van hun college is, dat de geheelle ge meente géêlectrificeerd wordt en niet alleen die gedeelten, welke voldoende gegarandeerd zijn. Gezien de ingekomen stukken van de PZ.E.M. om vergunning ingevolge art. 70 van het Reglement van Wpgen en Voetpaden, kunnen' zij concludeeren, dat slechts bepaalde gedeelten van de ge meente na voldoende garantiestelling, van stroom zullen voorzien, wat de niet bevoorrechte gemeentenaren zal doen be sluiten, zich tot de gemeente te wenden om liet .daarheen te leiden, dat ook ta hun niet-rendabele wijk stroom zal vge- Ieverd worden, wat niet verwezenlijkt kan worden dan met een gemeentelijke bijdrage, hetgeen voor alle daarvoor in de termen vallende wijken, een niet on aanzienlijk bedrag zal vertegenwoordigen. Teneinde den weusch van alle leden uitgevoerd te zien, zonder dat de ge- mcentebegrooting bezwaard wordt door talrijke financieele bijdragen voor elec- trificeeren van buitenwijken, lijkt de meest goedkoope oplossing voor de ge meente om Ged. Staten een garantie, aan te bieden van f230,000 over 10 jaren, met een stroomprijs voor de geheeld gemeente van 4-5 cent voor licht en 20 cent voor kracht. De heer 't Gilde protesteerde tegen dat voorstel, en meende dat er achter schermen meer influenceerend was gewerkt op B. en W. Ondanks het feit dat de R.Z.E.M. ons_gemeentcbestuur to taal negeert en kalm stroom in de ge meente brengt en palen plant naar ver kiezing, doen B. en W. hier meer ©ein; voetval als de Mohamedanen, die liggend hun grooten Meester een gunst afsmeken. Ondanks het feit, dat de belasting ver hoogd wordt en honderden ingezetenen zich 'verzetten tegen een garantie van f170.000, leggen B. en W. er maar weer £60.000 boven op, die moeten komen uit de zakken der belastingbetalers en val len in den bodemloozen pul. Men houdt wèl rekening met het advies van Ged.' Staten, die zeggen op het gemeentebelang kan gelet, maar op liet belang van dë P.Z.E.M. moet gelet worden. Straks zal' het gas 16 a 17 ct. per M.3 kosten, dank zij dit besluit. Het is een afbraak politiek der gasfabriek. De voorzitter berekent dat die hoog geschatte kosten op slechts f2500 vei*- hooging van de bcgrooting komen, als er een leening gesloten wordt van f30.000 a 5 pet. plus f 1000 aflos. Verschillende heeren noemen de voor stelling van den heer 't Gilde overdreven en vergelijken die. met de. cijfers der deskundigen, die toch alle zonder on derscheid op minstens f50.000 K.W.U.' verbruik rekenen. De heer 't Gilde stelt daar tegenover, dat de P.Z.E.M. slechts 30 aansluitingen' in de kom kon krijgen met persoonlijke bezoeken en ook in de buitenwijken roept men meer om gas dan om electpiciteit, tenminste van arbeiderszijde. Nadat nog verschillende sprekers hun yoor en tegen hebben gemotiveerd, wordt het voorstel Van B. en W. dn stem- rrtsing gebracht en aangenomen met 7 tegen 4 'stemmen. Vóór de heeren yan, Daxhooorn, Wgijns, P. en J. de Feijter, Oggel, Kruijssc en Koster; tegen de hee ren Ddeleman, v. d. Gasteel, 't Gilde en Baert. Nadat nog een verzoek wordt behan deld en ingewilligd om afwijking van de bouwverordening, waarbij in 't licht ge steld wordt, dat vele burgers zich kos ten hebben getroost om het verkeer op trottoirs te vergemakkelijken gn hier bij verbouwing dat euvel gaat over naar buiten draaien van deuren eener garage, ■kan worden vermeden, wordt de ver gadering gesloten. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Zaterdag 1.1. werd de laatste band gelegd aan den onderbouw voorde spoor wegbrug te Ret r an che me n t. Door den heer P. Kouwe, een der oudste in woners dier gemeente, werd de laatste steen gelegd. Eerstdaags zal met de spoorlijn worden begonnen ën zal het stoompaard tot aan de Belgische grens voortgaan. (Br. Crt.) KERKNIEUWS. Ten bate der nieuw te bouwen N. H. kerk te Rilland werd te Krab- 'bendijke gecollecteerd f 182.50. Te Delft zal 19 en 20 dezer een.' doopsgezinde gemeentedag worden ge houden van de provincies Zuid-Holland; Zeeland en Noord-Brabant. De kerkeraad der Synodale Geref. Kerk in Amsterdam-Zuid heeft een op roep tot de Geref. Kerken in Nederland verspreid om steun te mogen ontvangen voor den bouw van een Gereformeerde Kerk, omdat de beschikbare gelegenheid voor het houden der godsdienstoefenin gen onvoldoende wordt geacht. Geref. K e r k. Beroepen te Bunschoten c.a- ds. A. Wijngaarden te Baarland. Beroepen te Zaamslag ds. Wi, II. v •fl. Vegt, te Drachlster-Gompagnie. Zestiende Haarleinsche Katholiekendag. Heden (Woensdag) wordt te Goes de 10de Katholiekendag in het Bisdom Haarlem gehouden. Des morgens droeg Monseigneur Callicr, bisschop van Haar lem, in de parochiekerk een H. Mis op, terwijl dos middags een drietal verga deringen werden gehouden, in de eer ste. sprak prof. dr. A. J. H. M van Rooij uit Amsterdam over ..Het kind in de eerste levensjaren"; in de tweede Pater N. Th. Vlaar uit Overveen over „Het kind in de schooljaren"; in de derde de heer E. Franke uit Den Haag over „Het kind op weg naar den levensstaat". In de daaropvolgende algemeene ver gadering werden de conclusion der af- deelingsvergaderingen medegedeeld en zou de Zeereerw, heer J. B. W. H. Möllev een rede houden, terwijl ook de Bisschop zou spreken. - Dinsdag j.l. is de R.K. school van de buurtschap Heikant, te St. Jan steen ingewijd. LANDBOUW. - De bond van Zuid-Be vel and- schc paardenfokkers heeft besloten de keuringen dit jaar te houden op 28 29 Juni te Heinkenszand, Krabbendijke en Goes, van hengst- en merrieveulens geboren 1924, '25 en '26 en merries met twee afstammelingen waarvan een veulen of jaarling. Bond van Zeeuwsche Veehandelaren. De Zeeuwsche Bond van Veehande laren heeft dezer dagen te Oostburg zijn 10e jaarlijtcschc en tevens feest- vergadering gehouden. De voorzitter, de heer M. S. Frenk uit Zierikzee, opende de vergadering en heette in het bijzonder welkom den heer Trompette, voorzitter van den Neder- landschen Bond van Veehandelaren te Hoogeveen en den heer N. S. Frenk, eere-voorzilter van den Zeeuwscheu Bond, te Rotterdam Over het Engel sche invoerverbod zeide hij: Wat deze ramp aan veehandelaars en veehouders zal kosten, is niet te bere kenen en als het verbod blijft bestaan, kan het gerust als een nationale ramp worden beschouwd. Laten wij straks als voormannen in den veehandel in kalme en zeker zakelijke besprekingen zien wat in deze nog te doen valt. Wij zijn het toch, die den exporthandel voor REIZEN IS LEVEN. Bij het ontwerpen Uwer reisplannen voor de a.8. vacantie helpt LISSONE's REISBUREAU U gaarne. Vraagt eens inlichtingen Leidschestraat 5, Amsterdam (Ing. Med.) Nederland lot een ongekende hoogte hebben gebracht. Wij moeten het nis vakmenschen ook zijn, die dezen thaus zieken handel eenige genezing kunnen brengen. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. G. Gloude, blijkt, dat het ledental met 23 is toegenomen. De bestuursleden, de heeren L. Wil- lenise, L. Beie c;i M. S. Frenk, die ,aaH de beurt van aftreden waren, werden bij acclamatie herkozen, de heer Frenk als ■oorzitter. De volgende jaarlijksche vergadering zal worden gehouden te Zierikzee of te Terneuzen. Wat betreft den quarantainen maat regel Nederland—België, zal men trach ten in samenwerking met den Belgischen Bond hierin verbetering te brengen Uitvoerige besprekingen werden ge houden over het bevroren vleesch, dat een zeer groote schadepost is voor den Nederlandschen veestapel. liet op het oogenblik niet meer in Nederland te laten invoeren, durfde men de regee ring niet te adviseeren. Wel zal de regeering worden verzocht zoo mogelijk hoogerc invoerrechten te heffen en met algemeene stemmen werd een voorstel van den heer L. Willems aangenomen om met aandrang de regeering te ver zoeken den militairen voortaan geen bevroren vleesch meer te geven, maar zooals dit vroeger altijd was, versch Hollandsch rundvleesch. De heer N. S. Frenk, eere-voorzitter, besprak uitvoerig de mond- en klauw- zeerkwestie eir vroeg de vergadering of het nu geen tijd was een anderen weg in aeze te begaan. Men is nu wel legen regeeringsmaalregelen den laalsten tijd, maar men ziet, dat wij hoe langer hoe meer het klauwzeer krijgen en volgens spreker zal men zonder maatregelen nooit van deze zidkte worden verlost Met ziek vee kan men evenmin werken als met zieke tnenschen. Eerst voor een gezonden veestapel zien te zorgen en dan onzen ouden exporthandel zien te herwinnen. Hij ried de vergadering aan eens kalm te overdenken of strenge maatregelen der regeering niet gewenscht waren. Vroeger, 10 jaar en langer geleden, toen de maatriegelen er wel waven, had men ook wel eens een tijdelijke klauwzeer- epioemie, maar dan kwamen ook weer jaren van gezond vee aan, dat niets van deze zoo gevreesde ziekte geweten had en men exporteerde tot voordeel van de veehandelaars en veehouders. Hij ried het bestuur aau met voorzichtig te zijn met adviezen, maar wanneer er geen verandering komt en de vrijwel- ongecontroleerde ziekte blijft voortwoe keren, ziet hij de toekomst voor de vee handelaars en de veehouders zeer don ker in. De voorzitter diende een motie in om de regeering le verzoeken strengere maatregelen legen mond- en klauwzeer, zoo noodig ziek vee, dat vervoerd wordt of niet aaugegeven wordt, in beslag te doen nemen legen betaling van b v. -fi der marktwaarde, welke motie niet werd aangenomen, omdaL men bang is voor strengere maatregelen. Tot afgevaardigde voor de jaarlijksche vergadering te Amsterdam werd gekozen de heer P. de Pagter, te Middelburg. «ECHTZAKEN. De rechtbank te Utrecht heeft den 40-jarigen koopman 9. H. uit Den Haag wegens het veroorzaken van dood door schuld tot 3 maanden hechtenis veroor deeld. had met zijn auto den wiel rijder 0. N. aangereden op den weg Utrecht—Maartensdijk, aan de gevolgen waarvan N. is overleden. Het O. M. had 4 maanden gevangenisstraf geëischt. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 8 Juni waren de vol gende personen gedagvaard- '3, van M„ 18 j., bankwerker, Mid delburg, en D. P. Fr. van B 19 j., bankwerker, Vlissingen, wegens diefstal yan twee flesschen wijn, toebehoorende aan mevr. Martin te Vlissingen in begin

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1