IiWATTAfVj Maandag[]7 Juni 1926 No. 131. 169° Jaargang. MIDDELBURGSCHE COURANT. DE 7IEKENIIUISKWESTIE L\ VLISSINGEN. De zeer uitgedijde beweging te Vlis- ^singen tegen den bouw van een nieuw .^ziekenhuis, is doodgeloopen tegen den wil van de klcinsl mogelijke meerder heid van den Gemeenteraad. Een aantal van 5798 onderteekenaars boven de 25 jaar op een adres is aanzienlijk voor een gemeente van 21.600 zielen. Ook al zou men bij goed nasnuffelen daar een paar honderd namen van kunnen schrap pen als misleidend onder dat adres gezet, dan blijft er nog een even indrukwek kend aantal over. Maar het heeft even min uitwerking gehad als de door de omstandigheden zoo deerlijk in 't zand "verïoopen uitspraak van een aanzienlijk deel der kiezers in '23. Tien van de 19 raadsleden van wie enkele nog wel zitting hebben in vacatures die de kiezers eigenlijk hadden aangewezen voor tegen standers (lijst-Staverman) hebben hun principebesluit bevestigd, het intrekkings- voorstel verworpen en het uitvoerings- voorstel van B. en W. aangenomen. We houden er niet van met het woord de mocratisch te schermen. Maar als dat beteekent: overeenkomstig de uitspraak der meerderheid van de kiezers, dan is do beslissing van den Vlissingschen Raad zeker niét democratisch. Sedert het principe-besluit van April werd genomen, is het plan gewijzigd, vereenvoudigd. In plaats van vijf ton kost hek 4.2 ton, en de meerdere kosten voor de gemeente worden in plaats van op f33.000 op f 19.000 geraamd. Die cijfers zijn ernstig bestreden van verschillende zijden, o. a. door den wet houder van financiën, wiens woord ech ter niet het gezag heeft gekregen, dat men anders van zulk een functionnaris zou hebben kunnen verwachten. Nu zou den wij niet gaarne geroepen worden om. een oordcel erover uit te spreken, waar "het 'juiste inzicht schuilt: bij de bere kening van B. en W., of bij de aange roerde hóógere exploitatiecijfers in be staande inrichtingen, zooals het Gast huis te Middelburg. Wel doet deze ver gelijking ons twijfelen. Maar voor de .Vlissingers zelf moet het, dunkt ons, zorgwekkende lectuur zijn, als ze lezen dat hun wethouder van financiën, de man die het welen kan en moet, hun mededeelt, dat het belastbaar inkomen van ruim 10 millioen in '20 gedaald is tot ruim 7 millioen in '24, en hun dan voor rekent, dat 't vermenigvuldilgingscij- fer van den H. O. zónacr do ziekenhuis- uitgaven zal stijgen van 1.34 tot 1.87, ongerekend de in '29 aanvangende bij drage voor de havenkosten ad f25.000. Door sommige raadsleden-voorstanders is beweerd, dat die voorstelling te zwart was, al konden zij de cijfers ook niet dadelijk conlroleeren. Op 't oogeüblik zal wel niemand daarover een juist oordeel kunnen uitspreken. Maar er is natuurlijk alle kans op dat Ged. Staten, wanneer zij bij de uitvoering van het raadsbesluit, huu goedkeuring zullen moeten hechten bijv. aan een leenings- besluit. toch wel eens nader de finan ciën van Vlissingen zullen onderzoekeu. Het beroep, door somïnigen reeds na het beginselbesluit op dat college gedaan, was, meenen we, voorbarig. De zaak zal daar eerst terecht komen, als men tot uitvoering overgaat. Ook elders is 't ziiekenhuisvraagstuk mei belangstelling gevolgd Ten deele om de •eigenaardige verkiezingskwesties die er aan verbonden waren; ten deele omdat het een oogenblik scheen dat ook de vraag zou worden voorgelegd of men hier nu niet een kwestie van samen werking voor ziekenverpleging kon ma ken, wat echter niet gebeurd is; ten deele ook om de pikante persoonlijke geschillen, die er bij naar voren kwa men. Dat sommigen zich ook interesseerden voor de anti-Roomsche kwestie die zien door deze geschiedenis mengde, is ook waar. M&ar we kunnen dit nifet het meesit sympathieke onderdeel der kwestie noe men. Hoe afwijzend we ook staan te genover menige Roomsche propaganda, we nemen nog altijd den hoed af voor hetgeen die Roomsche aclie doet op het gebied van ziekenverpleging, tot heil ook van zeer vele niet-Roomschen. We von den het dan ook verre van sympathiek, dat op een vergadering, waar dr. Wort- man hel nieuwe voorstel van B. en W. toelichtte, men het wenschelijk vond om dit gemeentelijk plan te doen ver dedigen met een anti-Roomsche rede van een predikant. Dat zou passend zijn ge weest op een bijeenkomst ter bevorde ring van een plan voor een Protes- tantsch ziekenhuis. Het hoorde niet - fhHis op een vergadering ter bevordering van een plan lot ziekenverzorging van de gemeente Vlissingen, die zich toch zeker niet te richten heeft legen een deel van haar ingezetenen. Voorloopig kunnen de Vlissingers ech ter weer aan andere dingen denken dan aan het ziekenhuis. Tótdat de verdere uitvoeringsplannen in den Raad zullen lcomen. Dat mag dan wel gebeuren in den Raad in zijn huidige samenstelling, want met een meerderheid van 10—9 stemmen kan men reeds bij de leening voor rare verrassingen komen te staan, wanneer er eens een vacature mocht ont staan in de rijen der voorstanders. VOLLE-MELK-REEP Beter dan 6oed: DE BESTE (Ingez. Med.) BINNENLAND. HET VERBOD VAN INVOER VAN GE SLACHT VEE J,N ENGELAND. Gemeld wordt, dat bij onderzoek van de per s.s. Schotland te Rotterdam te ruggevoerde varkens, gebleken is dat de' in Rotterdam geslachte en gekeurde var kens geen enkel spoor van besmetting vertoonden. Maar er waren 261 varkens, die men via België ingevoerd had, na keuring te Esschen, en aaarnij heeft men besmet ting. aangetroffen. De poolen der dieren waren verwijderd. Men weet niet, of de afzenders dit hebben gedaan dan wel of zulks in Engeland is geschied, opdat ■men een bewijs in handen heeft. Aan den kop heeft men ecliter geconstateerd, dat dc dieren lijdende zijn geweest aan mond en klauwzeer. Den minister van Landbouw lieofl men met deze ontdekking in kennis gesteld, waardoor spoedig de logenstraffing zal volgqn van de bewering van den Engel» scheii minister van Landbouw, «lat de invoer van de besmetting aan Rotterdam zal hebben gelegen. Dc Hollandsche var kens zijn naar het abattoir gebracht, ter wijl de Belgische zending in verzegelde wagons retour is gezonden. De teruggezonden Belgische varkens, baarbij verdachte exemplaren voorko men, zullen vooreerst nog te Rotter dam blijven. De verschepers hebben aan de Belgische autoriteiten verzocht, een inspecteur naar Nederland te zenden, om hier in hun bijzijn een onderzoek in te stellen, 'Immers zijn de varkens voorzien van een label, waarop staat, dat de Belgische gezondheïdsdiensl hel betreffende dier in alle opzichten gezond verklaart. De Belgische autoriteiten heb ben aan diL verzoek voldaan en nog he den wordt een inspecteur van den Bel gischen Keuringsdienst nier verwacht. EEN OPZIENBARENDE GRAFREDE. Bij de teraardebestelling te Groningen van het stoffelijk overschot van ir. B W. Ch. J. Meyners, in leven adjunct-di recteur van gemeentewerken, die deze week op 43-jarigen leeftijd plotseling is overleden, sprak o. a. de oud-directeur van gemeentewerken, de heer J. A. Mu- luck Houwer, buiten medeweten der fa milie, met wie was overeengekomen, dat alleen de burgemeester het woord zou voeren. Men heeft, zeide spr., indertijd geen aandacht willen schenken aan de sollicitatie van Meyners om in mijn plaats benoemd te worden; men heeft toen blijkbaar als eerste voorwaarde gesteld een zekere robuslheid jai pos tuur, en zoo moet Itij wel terstond afval len. Met gelatenheid heeft hij er in ;be- rusl maar spr. kou niet ontkennen dat hij zich toentertijd reeds om hem be zorgd heeft gemaakt. En nu nog geen drie jaar later, moet spr. hem mede grafwaarts geleiden. Het is wel bedroe vend. Bezweken is Meyners fyi zoo kor ten lijd onder het wel 'haast krank zinnige drijven om de stad in, het snelst mogelijke tempo aan de moderne pa- radeeisclien te laten- voldoen en met met schennis van eigen karakter aan de der wereld beheerscnende banaliteit over te leveren. Na deze woorden verlieten burge meester en wethouders, dc secretaris en do tegenwoordige directeur der ge meentewerken, de heer H(. P. J. Schut, de begraafplaalsf. De heer Mulock Houwer weidde'voorts uit over de positie vau de ondergeschik te ambtenaar. Deze heeft zien te be schouwen als een stuk machine, _pas- send in het groote raderwerk. Hapert er iets aan de aansluiting, schept de gril meer behagen in een ander lus- schenlid, dan wordt het oude uitgescha keld, wellicht bij het oude ijzer gevoegd. En zoo lelt thans de dienst der ge meentewerken onder zijn bekwame me dewerkers er meer, die, evenals Mey ners gedaan heeft, uitzien naar den tijd der pensionneeri'ng als verlossing. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Door den heer B. Kruze is aan den gemeenteraad van Middelburg een adres gericht, waarin hij naar aanleiding van het in de zitting van 28 April ge sprokene door wethouder Onderdijlc, deze beschuldigt van jokken; ten bewijze daar van noemt hij een zevental punten op. H+j verzoekt den Raad om den wethou der te dwingen tot zijn volledige reha bilitatie over te gaan De eerste uitvoering in de Abdij, gisteren door het MiHdelburgsch Muziek korps gegeven had eerst niet dat bezoek getrokken, wat men vroeger gewoon was. maar tijdens de eerste nummers werd het bezoek, vooral ook van personen buiten de stad, dfe o.a. per auto en toeringcar gekomen waren, steeds groo- ter en kan weer. gezien ook het sombere weer, van een goed geslaagde uitvoering worden gesproken. Bij mooier weer zou den zeker ook meer zitplaatsen zijn ge nomen. De uitvoering zelve was weer zooals wij dat van het korps gewoon zijn, dus goed. Het was zeer zeker een zeer sym- phatieke handeling van den heer Joh. Caro om na het Koraal te doen uitvoeren Andante Funèbre van Svendsen als hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer Jan Morks. In de Zaterdag in Kasteel Oud- Wassenaar gehouden alg. vergadering van dc Vereeniging Nederland in den Vreemde, werd tot bestuurslid gekozen de heer mr. A. A. de Veer, alhier. Op den Nieuwen Vlissingschen Weg hebben hedenmorgen twee ongelukken plaats gehad. Bij den Wissel onder Sou burg ree'd de vrachtauto der Vlissingsche Melkfabriek door een defect in den Wa tergang; terwijl hij de halte IJsbaan de wagen met galanteriên van den heer V. uit Middelburg hetzelfde deed, toen het paard van een auto schrok. Beide ongevallen liepen zonder persoonlijke on gelukken af Uit Vlissingen. Hedenmorgen geraakte op de fa briek „De Schelde" Te Vlissingen een 29-jarige werkman bekneld tusschen een ketel cu een boorbank. Ernstig ge- ond vvprd dc man naar het- St. Joseph- ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Uit Walcheren. Door hel bestuur der vereeniging van de kantklosserij „Het Molenwiekje" le W c s t k a p e 11 e, was Vrijdagavond in hel gemeentehuis een openbare ver gadering belegd, om meer bekendlieid te brengen omtrent het doel en streven dezer vcreenigiug. Naar de voorzitter, ds. W. Reus, uiteenzette, is hel doel te trachten in hel dorp een huisindustrie in te voeren, welke in de eerste plaats een bron van verdiensten kan opleveren in huisgezinnen die zulks behoeven. Er worden thans een tweetal cursus sen gegeven, welke gezamenlijk door een 30-tal meisjes worden gevolgd. Deze cur sussen staan thans pnder leiding van mevr. Engelbregt—Snel. Maar nu vindt het bestuur hel jam mer, dat aan.deze cursussen nog door le weinig meisjes wordt deelgenomen uit huisgezinnen, die beslist extra ver diensten noodig hebben. Eu liet doel- van de invoering van de kantklosserij als huisindustrie was juist deze huisgezin nen te helpen. Daar de meeste deel neemsters liet kantklossen slechts als een liefhebberij beoefenen, kunnen nog slechts kleine hoeveelheden voor ver koop afgeleverd worden. De voorzitter hoopte dan ook, dat vele ouders zullen inzien, dat hun dochters met kantklossen een steun kunnen zijn in het vermeer deren van hun inkomen. Daarna bracht de voorzitter de financieele regeling ter sprake. Er moeten grondstoffen gekocht worden, terwijl na do aflevering van kantwerken soms een neclen lijd op be taling gewacht wordt, waardoor de meis jes, die kantwerkjes voor den verkoop vervaardigd hebben, niet dadelijk kunnen betaald worden. Om aan de financieele bezwaren lege- moet te komen, werd na breedvoerige bespreking besloten tot het plaatsen vau een 100-tal rentelooze aandeelen, ieder groot f5, voor het vormen van een be drijfskapitaal. Later zal beslist worden hoe en wanneer deze aandeelen zullen uitgeloot worden. Uit Zuid-Bereland. Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Kloetinge in een open bare vergadering bijeen. Afwezjg met kennisgeving de heer W. F. K. Lenshoek. De heer C. Zweedijk legt de vereischte ceden af en neemt zitting. Besloten wordt lid te worden van een op te richten schoolmuseum te Middel burg Tot lid der schatlingscommissic voor de inkomstenbelasting wordt bij herstem ming benoemd de heer O. Zandee Az. met 3 stemmen, terwijl op den heer Straub 2 stemmen werden uitgebracht. (De heer Straub zelf stemde niet mee) Vervolgens komt aan de orde de ver kiezing van een wélhouder Na 2 vrije stemmingen wordt bij herstemming' op den heer Straub 2 eji op den heer van Liere ook 2 stemmen uitgebracht. Bij loting wordt daarna gekozen de heer van Liere. De heer van Diere neemt zijn benoeming aan en hoopt die functie naar behooreu te vervullen. In bespreking komt het al of niet aanstellen van een leerkracht aan de openbare lagere school aldaar wegens vertrek van den heer A. P. Bosdijk. De voorzilter zegt dezen morgen een conferentie te hebben gehad met den in specteur van het Lager Onderwijs en het hoofd der school. Waar assistenten niet kunnen worden toegelaten en geen goede wachtgelders beschikbaar zijn, kan men óf een leerkracht benoemen voor rekening der gemeente óf een gemeen telijke toelage geven voor één of meer kweekelingen. Spr. ds voor toelating van een mannelijken en een vrouwelijke kweekeling met akte. door de laatste zou den de handwerklessen van mej. v. d. Linde kunnen Worden overgenomen. Spreker is persoonlijk voor een toelage van f 500 aan ieder. De heer Straub voelt meer voor een volledige bevoegde leerkracht; kweeke lingen mogen slechts onder toezicht on derwijs geven, spreker is voor aanstelling eener onderwijzeres, men heeft dan weer 5 leerkrachten, evenals thans. Bovendien meent hij, dat men met 2 kweekelingen duurder uit zal komen, wat door den voorzilter en andere leden wordt be streden. Ten slotte wijst spreker op de kans van veelvuldige wisselingen, wat is tot schade van het onderwijs. De voorzilter en de heer Eversdijk stemmen dit toe, doch vreezen niet te veel wisseling, waar het aantal overcom plete leerkrachten nog zoo groot is. Hierna wordt in stemming gebracht de vraag of één of meer leerkrachten zul len worden aangesteld. Vóór stemmen de hceren Straub en Zweedijk, tegen de hecrcn Eversdijk, van Liere, Hoogstrate en Sinkc, zoodat geen leerkracht zal be noemd worden Daarna wordt zonder hoofdelijke stem ming overeenkomstig het voorstel van den voorzilter, besloten 1 mannelijke en 1 vrouwelijke kweekeling in het bezit der onderwijsakte, voor ieder f 500 per jaar uit te trekken en hen I September a.s. te werk te doen stellen. Bij de rondvraag vraagt de heer Zwee dijk waarom hij niet direct na zijn toe lating is beéedigd. De voorzitter ant woordt hierop, dat eerst de termijn van beroep verstreken moest zijn. De heer Straub wijst op de wcnsolie- lijkheid om een waarnemend wethouder aan te stellen, daar onlangs hel college van B. en W. slechts uit één persoon bestond. De voorzitter zegt toe dit punt op de agenda voor de volgende vergade ring zal worden geplaatst. Ook acht hij hel wenschelijk, dat do vereeniging voor wijkverpleging jaarlijks een beredeneerd verslag aan den Raad zal zenden. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Donderdag heeft de gemeenteraad van Axel de bijeenkomst gehouden waarin de heeren Duelz en van Vliet van gedachten zouden wisselen over zelfexploilatie der eleclriciteitsvoor- ziening. De heer van 't Gilde stelde voor om hel vorig raadsbesluit tot het houden van deze bespreking in bestolen zitting in te trekken, en het debat in openbare ver gadering te doen voeren Dit voorstel werd aangenomen met 6—4 st. Maar loen daarna de burgemeester dc beide hceren ging raadplegen, bleek dat zij bezwaren hadden tegen openbare be handeling. De vergadering ging toen over in een met gesloten deuren, nadat de voor zitter had meegedeeld dat dc raad Dinsdag 'morgen' zal bijeenkomen ter behandeling van dc heelc elecTricileits- kwestie in openbare vergadering. Nabij de noodbrug te S e I z a e t e geraakte Zaterdagmiddag een auto de fect en wilde dc chauffeur een onder zoek naar de fout instellen. Hierbij be ging hij echter de onvoorzichtigheid met een brandende cigaret te dicht bij den motor te komen, waardoor een hoe veelheid benzine vlam vatte en het vuur weldra hoog oplaaide. Spoedig werden uit de dichtsbijstaande huizen emmers water op den gloed gegoten, zoodat de wagen nog voor een groot deel kon worden gered. (Ingez. Med.) dag plaats van do afdeelingen Schoon- dijke, Biervliet en Groede van den Bond van Staatspensioneering. De voorzilter van de afdeeling Groe de, de heer Waelput, had de leidingen sprak het openingswoord, dat al dadelijk insloeg. In de plaats van den heer Dorhout uit Hoorn, die verhinderd was op te treden, voerde daarna het woord de heer Pruijsseu uit Biervliet, die tot on derwerp had. „de Boud van Staatspen sioneering en de vrouw" wat met belang stelling werd aangeboord. Door den re gen gedwongen toog het meerondcel der bezoekers naar het ruime lokaal van den heer J. van Rosevelt, waar de lieer Schuitema uit Rotterdam een rede hield over het ontstaan van den Bond en zijn werkzaamheden van af de op richting (1900), zijn recht van bestaan nog, ja vooral in dezen tijd, om ten slotte te komen tot de bespreking van de zoo gehate zegeltjesplakkerij. Een luid ap plaus bewees, hoe spreker in den geest van zijn gehoorsprak. Het muziekgezel schap van Schoondijko verleende zijn medewerking voor dezen landdag, die ze ker goed geslaagd mag heeten. De heer Waelput sloot met een woord van dank aan allen, die hadden mede gewerkt om dezen dag te cloen slagen. De kermis le A arden burg, die het vorige jaar door een raadsbesluit van zes op drie dagen is teruggebracht, heeft evenals vorig jaar niet veel te beteeke- nen. Kon men in vroeger jaren op den Donderdag, tevens R. K. feestdag, zich met moeite een weg banen door de straat vanwege de menschenmassa, thans ver toont de Westslraal op denzelfden dag, zijnde aanvangsdag der kermis, als het ware. een gewone Zondagsdruktc. Alleen daar, waar de groote orgels de danslus- ligen uitnoodigen tot een dansje, is meer vertier en maken de eigenaars van deze gelegenheden goede zaken. Het is op- illend, dat er zoo weinig-Belgische be zoekers zijn, een gevolg natuurlijk van den wisselkoers. Langzamenhand zal de kermis wel ziju natuurlijken dood ster ven. Liefhebbers van vechten waren er ook present. De gebroeders Yr. hebben een paar Belg. lamlbouwerskuechts aangeval len. Den ccncn werd dc fiets in elkaar getrapt en de andere Belg kreeg een paar halen met een mes ovc 't gczïcbt. Een meisje schijnt niferbiji de aanleidende oorzaak geweest te zijn. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Op een weide van den heer Iz. But ler te Schooudijke, daartoe wel willend afgestaan had Zondag een land- STRENGHOLT'S BIOSCOOP. Heden en volgende avonden NORMA TALMADGE. De groote tragedienne in EEN BIJZONDERE VROUW". (Ingez. Med.) DE RIVIER DE WES'IEILSCIIELIMT De Delflsche Ingenieurs, die Vrijdag te Vlissingen hun jaarvergadering hadden gehouden vervolgden dien dag met een autotocht rond Walcheren en een diner in hotel Briltannia. Zalerdag- moVgen werd een bezoek gebracht aan de fabriek „de Schelde", dite met groote belangstelling in oogcnscliomv werd ge nomen Te half twaalf ving een boottocht aan met „de Wcsterscheldc" van den Prov. stoombooldienst. De tocht ging naar Terneuzen, waar een deel der stad werd door gewandeld en de sluiswerken in oogenschouw werden genomen, om weder per boot naar Hocdekenskerke verder te réizen, waar de aannemersfir ma, die dc locaal spoorweg aanlegd een loclil langs de reeds gereed zijude baan naar Goes aan bood Aan boord van de Provinciale boot waren door de zorg van den hoofdinge nieur van den Provincialen waterstaat', den heer van Leeuwen enkele kaarten opgehangen betreffende de rivier De We ster schelde. Een tweetal der kaarten toonen heft groote verschil tusschen den toestand in Zeeland ongeveer 1300 en thans. De kaart van 1300 is naar de historische ge gevens samengesteld door dr. Beekman en bewijst, dat Zeeland toen uit tal Van eilandjes bestond, dfe later door Inpol deringen en door verzanding van slroo- men tot groolere eilanden samen werden gevoegd. Zoo was toen onder andere het Zwin nog een breede stroom on lag daar- i aan Lammesvliet, thans Sluis ge'neeten,

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1