No, 128 Donderdag 3 Juni 1926 169° Jaargang, HIDDELBURGSCHE COURANT. VERBRANDING GEEN BEGRAFENIS. Op 31 Mei heeft de Centrale Raad van Beroep een belangrijke beslissing ge nomen. Een arbeider was overleden ten ge volge van een ongeval met doodelijken afloop. Zijn lijk was niet begraven, maar verbrand. De weduwe vroeg nu aan de 'Rijksverzekeringsbank uitkeerwg van f 210 begrafenisgeld De "Raad vaü Be roep had dezen eisch ingewilligd. Deze beslissing is thans door den Centralen Raad van Beroep vernietigd op grond dat verbranden iets anders is dan be graven, en er dus geen kosten voor ide begrafenis zijn gemaakt, en niet-gemaakte kosten niet behooren te worden vergoed. „Deze beslissing is volkomen juist, merkt het Centrum op. „Ook al zou men kunnen meenen, dat het begrip begrafenis in de Ongeval lenwet eenigszins ruim zou mogen op gevat worden, het moet toch volkomen ontoelaatbaar worden geacht, dat de rechter een recht op uitkeering zou er kennen wegens een handeling, die door de wet verboden is. Want al is de lijk verbranding niet strafbaar verboden is zij wel." We kunnen de bewondering van het Centrum voor de beslissing niet deelen. De bedoeling dier wetsbepaling over het uitkeeren van begrafenisgeld is na tuurlijk geweest de achterblijvende we duwe een tegemoetkoming te geven in de steeds aanzienlijke uitgaven van be grafenis. Die bedoeling wordt door de letterlijke opvatting van den Centralen Raad miskend. Dat de Ongevallenwet niet ook spreekt van verbranding is be grijpelijk. We hebben hier nog steeds <Je van 1869 daleerende Begrafeniswet, dié nog geen verbranding kende, en begrafe nis van „elk" overleden persoon voor schrijft. Doordat die wet in haar straf bepalingen verzuimde ook de straf aan te geven voor iemand die een overledene niet begraaft, maar doet verbranden (men dacht daar toen niet aan), kan de lijkverbranding plaats hebben zonder •dat er straf voor kan worden opgelegd. En als gevolg daarvan is het moge lijk dat zoo velen gebruik maken van het crematorium te Velsen om een. overle dene te doen verbranden, of te veras- schen zooals anderen het noemen De werkelijkheid van dat drukike ge bruik wordt genegeerd door de beslis sing van den Centralen Raad" en doet daarom ons rechtsgevoel onbehaaglijk aan. Het is van liet groote publiek ook niet te verwachten dat het begrijpen kan waarom men wel straffeloos een overle dene ban laten verbranden, maar dan door de uitvoerders van de Ongevallen wet gestraft wordt door inhouding van de begrafenisuitkeering. Want het doen verbranden van een lijk vordert zeker niet minder kosten dan het doen be graven. BINNENLAND. HET VERDRAG MET BELGIË. Naar „De Tijd" van hedenavond meldt, acht men 't in .parlementaire kringen ten eenenmale uitgesloten, dat het ver drag met België in de zomermaanden in openbare behandeling zal komen. Wel 5^ 't zeer waarschijnlijk, dat 't in de nieu we zitting de eerste plaats krijgt op Ce agenda der Kamer. ONREGELMATIGHEDEN TE HALSTEREN. Naar „De Zoom" verneemt, is door de Justitie een onderzoek ingesteld in ver band met vermoedelijke onregelmatighe den, gepleegd door den gemeente-secre taris te Halsteren. Een aantal personen is aan een verhoor onderworpen. Uit Stad en Provincie, Uit Vlissingen. De Chr. Besturenbond te Vlissin gen heeft een adres aan den gemeente raad gezonden, met verzoek het voorstel van de commissie voor de strafverorde ningen, waarin wordf bepaald dat gedu rende het badseizoen de winkelsluiting niet van toepassing wordt verklaard op zg. seizoenzaken, niet aan te nemen. Adressanten zijn van oordeel, dat deze bepaling in beginsel de winkelsluiting in gevaar zal brengen en in de toekomst zal leiden tot langeren werktijd Voor het betrokken personeel. Zij verzoeken daarom den gemeenteraad beleefd doch dringend deze voorgestelde wijziging niet aan te nemen. Uit w alcheren. De verpleegster, zuster Bergsteijn 4e Souburg, verkreeg van het dag bestuur der gemeente verlof eens per maand een collecte voor de t. b. c -be strijding te houden. De eerste- collecte bracht op f57.68. Woensdagavond hield de afdceling Westkapelle van de „Rijwielpad- Vereeniging Walcheren" in de openbare school een ledenvergadering, voorname lijk belegd voor het vaststellen van een huishoudelijk reglement en het verkie-' zen van een bestuur. De heer tmr. Wolderingh van der Hoop, die de vergadering leidde, deel de mede, hoever men met den aanleg van het rijwielpad Vlissingen Zouitelan- de reeds gevorderd was Naar hij verder mededeelde, zou het plan zijn eind Juni het pad voor het verkeer open te stellen. Doch, gezien hoever men nog maar ge vorderd is, werd algemeen betwijfeld, of dat wel waar zal zijn. Daarna werd het haishoudelijk regle ment voor de afd vastgesteld. Daarop werd het bestuur gekozen, dat thans be staat uit de heeren: mr. Wolderingh van der Hoop, J de Vos, P. Huibregtse Wz,, K Lous Az. en L. Minderhoud Pz. Nadat nog enkele vragen waren be antwoord, werd de vergadering gesloten. De afdeeling telt thans circa 100 leden. Uit Zuid-B er eland. 'Naar aanleiding van de nieuwe ontworpen regeling van de salarissen van burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders en het daaromtrent uitge bracht advies door B en W. van Goes, adviseert de Fnaincieele Commissie uil den Raad dier gemeenten dat zij zicli wel kan vereenigen met de salarissen, die voor den burgemeester en den secretaris worden voorgesteld en met de regeling, die het college van B. en W. (in afwijking met Gedeputeerde Staten) voor het sa laris van den gemeente-ontvanger zou willen Ireffen Echter meent zij dat de salarissen der wethouders te lioog zijn aangenomen. Zij wijst in dit verband op de salarissen, die in de gemeente Zie- rikzee en Terneuzen aan de wethouders worden toegekend, en stelt den raad voor aan Ged. Staten mede te deelen, dat naar zijn oordeel het salaris der wethouders vastgesteld dient te worden op fGOO. In verband met het door B. en W. gedane voorstel inzake belegging van de te ontvangen s chadeloossteiling ad f 5000 wegens liuuronlbinding gebouw Rijksdag- normaallessen, schrijft de Pin Commissie dat zij zich wel met hel voorstel kan vereenigen, mét dien verstande echter, dat de beschikbaar komende gelden niet belegd worden in 5 oandeelen in de Bank voor Nederlpndsche gemeenten, maar b v. in 5 obligatiën ad f1000 4'/* pett, Nederland 1916. In de Woensdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van 's-H. A-r endskerke was afwezig de heer P van den Dries. Medegedeeld' werd o. a. dat van den kerkeraad der Ned Herv. Gemeente te 's-Ii. Hendrikskinderen was ingekomen een verzoek om gelden be schikbaar te stellen voor het stichten van een Bijz. Herv. school aldaar. Dit vprzoek komt later in behandeling. De vaststelling van de verordening inge volge art. 178 der Gemeentewet wejrd van de agenda afgevoerd, daar nog geen advies van de Gezondheidscommissie was ontvangen Uit de circulaire van Ged. Staten be treffende nadere regeling der jaarwed den van burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders bleek, dal al- feen de jaarwedde van den burgemeesfr hiel f5ö vooruit ging en die voor de an deren gelijk bleef. Die raad kon er zich mee vereenigen. Het voorstel van B en W. om de jaar wedde van den ambtenaar ter secreta rie met ingang van 1 September a s. te verlioogen tot f 1900, werd z. h. st. aan genomen. Aan L- de Winter, C. de Winter,, A. L.1 de Nooijer en G. Goetheer werd een ver goeding ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920 toegestaan van f 25 per school gaand kind ingaande 1 Juni 1926. Een zelfde verzoek van P. van de Swaluw was niet ,voor inwilliging vatbaar, daar deze maar 3 K.M. woont van de school dio door zijn kinderen bezocht wordt. Bij de rondvraag verzocht de heer De Putter beter politietoezicht te 's-H. Hendrikskinderen met hoogdagen. De lieer Schipper verzocht strenger toe zicht van de politie bij het paarden naar de wei brengen, waarbij dikwijls gevaar is voor kinderen. Verder bracht hij ter sprake het verzetten der schooluren. Het was den burgemeester gebleken, dat de na- middagschooltijd te 's-Heer Arendskerke half uur vroeger begon dan op de an dere openb. scholen in de gemeente. Hij informeerde of aan de bezwaren zou tegemoet gekomen worden, wanneer dit Verd veranderd- Algemeen was men van gevoelen, dat de eenige oplossing zou zijn de schooltijden te bepalen als op de Bijz. scholen en wel vanTSyJ tot 12 en van 1» tot 4 uur. Getracht zal worden deze regeling zoo te maken. Dinsdagavond kwam de raad te S chore in openbare vergadering bij een. Ten opzicht- van de circulaire van Ged. Staten van Zeeland betreffende 3e regeling van de jaarwedden van bur gemeester, secretarissen, ontvangers en jvethouders der gemeenten in Zeeland stelden B. en W». voor aan Ged. Staten mede te deelen, dat met de regeling accoord wordt gegaan met dien ver stande dat de jaarwedde van den ont vanger zooals deze volgens de klasse is geregeld, ook voor den tegenwoordigen functionaris voldoende wordt geacht ge zien het mindere werk. De hepr Gle- rum acht de aanvangsjaarwedde te laag en zou steeds de jaarwedde willen be paald zien op het maximum. Voor het periodieke stelsel is deze jaarwedde te klein. Zonder hoofdelijke stemming be-i sloten aan Ged. Staten mede te deelen overeenkomstig het voorstel van B. en W. en de meening van den heer Glerum- Hierop wordt voorgesteld een veror dening betreffende aan woningen te stel len eischen in de gemeeöle schor© ter vervanging van de bestaande verorde ning. Hierin is opgenomen verplicht© aansluiting aan het buizennet der wa terleiding. Op voorstel van den heer Zoeteweij wordt de afstand van het bui zennet voor verplichte aansluiting ver kleind en gebracht van 50 M- op 35 iM., "Do heer Zoeteweij meent dal eea af stand van 50 M. te groot is daar dan voordeeliger een regenbak kan worden gebouwd mede met het oog op de on derhoudskosten. De heer van Sparrenlak juicht her ziening der verordening toe daar de be staande verordening te zwaar was. Bij de rondvraag informeert de heer Zoeteweij of geen regeling zou kunnen worden getroffen voor liet vervoer van lijken voor min gegoeden. De kosten hiervan zijn zeer hoog en voor velen moeilijk te dragen. Do voorz. zegt dat hij een en ander biji B. en W. ter sprake zal brengen. De heer Rijn vraagt naar de plannen van B. en W. voor het probeeren der, brandspuit. Spr. zou dat liefst niet meer doen op Kxuiningschen Kermisdag doch op een anderen dag en. dan slechts met een enkele goed betaald© ploeg.. De voorz, meent dat de bestaande re geling de beste en voor de gemeente de voordeeligste blijft Te slotte feliciteert het oudste raads lid de heer Glerum namens de raadsleden den voorzitter met den dag van heden, waarop het juist 30 jaar is geleden dat de voorzitter n.l. als raadslid der ge meente Schore werd beëedigd De voorz. zegt dank voor deze hartelijke woorden en hoopt dat bij voortduring de goede, geest in den raad mag blijven heer- schen. Daarna herdenkt de secretaris het belangrijke tijdperk dat thans zoo wel voor de gemeente als voor den voorzitter voorbij is gegaan en spreekt de hoop uit, dat de voorzitter nog lan gen tijd de functie van raadslid zat mogen bekleeden Ook deze woorden worden door den voorzitter beantwoord. Hierna sluiting. Na afloop der vergadering bleven de raadsleden nog langen tijd gezellig bij een. De raad der gemeente K a p e 11 c kwam Maandagmiddag in openbare ver gadering bijeen Afwezig de heeren A. 'v. d. Have met kennisgeving Van de ingekomen stukken vermelden we, dat bericht van den Inspecteur van Dir. Bel enz te Breda dal de gemeente aan kwade posten heeft te betalen f 1110,33 van de Ink. Belasting f 42.72 van de Pers. Belasting. De gemeente heeft te betalen aan de H. B S. te Middelburg f228,71 voor een scholier. Voor de II B. S. te Goes f 22S7 78 (De oude jaarlijksche zucht der leden volgde Dc Bouwmaterialen-Commissie C. B. V. bericht dat op dc aandeden der ge meente een tweede terugbetaling van 18 procent kan volgen. De heer Fraanje vraagt naar aanlei ding van de mededeelijigen, of op de vergadering van de N. V Z. B, Water leiding Mij. te Goes niet gesproken is over verlaging van hel tarief voor bur gers; alsmede over verlaging tarief aan- sluitijng. De voorz antwoordt dat hier op „volgens medcdceling in die verga dering" alsnog uitet op ingegaan kan den. Ook vraagl de heer Fraanje hoe liet indertijd uitgcloopen is met de actie van Ned. Gemeenten inzake de schrikkelijk! mistoestanden op onderwijsgebied om te betalen voor de H. B. S. scholieren en meestal de best gesitueerden. De voorz. deelt mee, dat zeer ernstig is aangedrongen vanwege de Nod. Gemeen ten op deze grove wantoestanden, gelooft wel dat verandering hierin te wachten is. Alsnu volgde wijziging van de veror dening art. 171 der gemeentewet Hel percentage Genv Ink. Rel. 1926— 1927 werd vastgesteld op 1,2 percent gelijk aan die van liet vorjfg jaar. De voorz. deelt mee dat B. en W. dit eerst wilden brengen op één procent, doch nu door den kwaden beiastingposl is gekomen en vólgens ingewonnen inlich- Iichtingen wel de fruitculluur maar niet de landbouw zoo gunstig slaat, durft men dit niet aan. Het verzoek van de vereenigijng „Figen Frf te Goes" om wijziging van eigenaar voor een plaatsje, werd behoudens na dere toezegging ingewilligd In plaats van aan C. M. v. d. Plassche zal dit toegewezen worden aan M. Kaar te Kattendijke. B. en W. stelde voor af te wijzen liet verzoek van de bewoners van den Dijk- welschen Zandweg om ingelijke rechten te mogen deelen inzake slootdempüng als de inwoners van de Bijezeliiigscho straat. De heer Fraanje vond nel erg billijk om in gelijke rechten te laten deelen De heer Ganseman eveneens De heer Zegers zou eerst willen zien, hoe hel loopt en dan vergoeding toeken nen. Welh. Vereeke zou eerst de kosten willen welen. Met algemeene instemming werd besloten tol aanhouding Een drukke bespreking volgde over aankoop zijkanteweg van den heer D Wisse-Nijssen. Besloten werd aan dezen f 0.25 per strekkende Meter uit te beta len. Herziening jaarwedden burgemeester, secretaris, ontvanger en wethouders volg de en werd aangenomen zooals de uni forme regeling door Ged Staten was vastgesteld m a. st. Tot uitbreiding van de waterleiding aan den Biezelingschen achterweg werd besloten. Omtrent de afrekening van de wjjzer- borden van den toren te Kapelle zal alsnog een afwachtende houding aange nomen, zooals B. en W. dit voorstelden. Vastgesteld werd het bedrag per leer ling der openbare school Kapelle over 1924 op f8.6429. De verzoeken om een voorschot in gevolge art. 101 der 1 o. met over 1926 der beide bijzondere sclfcol best uren wer den ingewilligd. Die le Ivapelle-Bieze- linge ontvangt voor 91 leerlingen f 629 20 en die te Biezelintge voor 125'/? leer lingen f 867.75 zijnde 80 pet De voorz. deelt mee dat de drie ja rige afrekening der bijzondere scholen in orde was bevonden door B en W'.fftn eveneens goedgekeurd door Ged. Staten. De heer Fraanje vraagt waren de re keningen op tijd9 De voorz. die van Kape 1 le - B ieze linge wel, die van Biezelinge niet, dit be rustte op misverstand. Vaststelling volgde met vijf voor; de lieer Fraanje tegen Alsnu volgde een drukke bespreking over de electrificatie der gemeente De voorz deelt mee, dat de gemeente f13 000 zou moeten garandeeren Spr. zegt dat Kapelle met cijfers kan komen omdat hier een coop, elect, bedrijf ge vestigd is. B en IV. zouden voor durven stellen, indien een billijke schadevergoeding aan deze coöperatie werd verstrekt, om toe le treden voor Kapelle-BiezelSngc De heer Van Wingen zou zeker er tegen, stemmen wanneer geen vergoeding werd verstrekt De heer Fraanje zou best durven toe treden Met algemeene instemming werd in beginsel besloten om indien mogelijk toe te treden, mits vergoeding voor het bestaande coöp. elect, bedrijf wordt toe gekend In bespreking kwam aankoop begraaf plaats voor Kapelle De voorz. steldei voor dit in geheime zitting te bespreken Na heropening deelt de voorz. mede, dat onderhandelingen zulten aange knoopt worden met den heer J. Rottier te Biezelinge met vier voor, "2 tegen) om lot uitbreiding van de oude be staande begraafplaats le kunnen over gaan Bij de rondvraag vraagt de heer van Wingen of door B en W., al onderhan delingen met den heer Sandee om tot vcrbrceding van de straat over te kun nen gaan Ook vraagt de heer v Wingen ofliett torenuurwerk al roestvrij is, in ver band met het inregenen De heer Ganseman zou adviseeren een deskundige le raadplegen, een vak man. De voorz. zegl toe met den heer Eijs- bout te spreken om tot goede resultaten te komen en met den heer Sande© te onderhandelingen De heer Ganseman is met lof ver vuld over de wijze van slraalverlegging bij het station, zag ook gaarne Hat het kleine hoekje bij de weegbrug werd ver beterd. Toezegging volgde. Hierna sluiting. Bij Enkhuizen is Dinsdagavond het houten motorvaartuig Ierseke 9, schipper FiUp Bogaart, door een bui overvallen en gezonken Het vaartuig was Verkrijgbaar voor engros en detail bf de firma Gebr. STEENLAND, Station straat MIDDELBURG» (Jng. Med.J geladen met mosselzaad Twee van de opvarenden. Hendrik Paauwe en de schipper wisten zich vast le klemmen aan eenig drijfhout. De derde opvarende, Jacobus Meijaart, hield zich eenigen tijd aan het vaartuig vast totdat dit geheel onder dc golven verdween Ongeveer 20 minuten heeft deze man rondgezwommen voordat er redding opdaagde De Enk- huizer botter 10. schipper A Broer, heeft met behulp van een vlet alle drie man nen welen te redden, wat wegens de on stuimige zee. met veel moeite gepaard ging De bolter is te Enkhuizen binnen gekomen De drie Zeeuwsche visschers maken het goed Ilun vaartuig was niet erzekerd Uit Tholen. Aan de universiteit te Amsterdam is Vrijdag 28 Mei 11. gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift „Over de expositie en heredi taire dispositie bij tuberculose" de heer J Tazelaar, gemeentegeneesheer te St. M a a r t e n s d ij k. Mede in verband met zijn twintigjarig verblijf als dokter en zijn gewaardeer de karaktereigenschappen heeft de ge meente hem Maandag rl "bij zijn thuis komst een feestelijke ontvangst*bereid. Voor zichzelf had hij geen cadeau willen aanvaarden wel een geschenk dat do lijdende raenschhet'd. len goed© kon komen. Op de rondgaand^ lijsten werd druk getcekend ieder arm of rijk wou bij dragen Bij de binnenkomst van den docter met zijn familie wapperde van bijkans elke woning de driekleur. Op het groo te marktplein waar de ontvangst plaats had was de geheele gemeente samen gestroomd Het muziekgezelschap viel in meteen „Lang zullen ze leven" en vervolgens weerklonk er een daverend hoera Zichtbaar ontroerd stapte de familie Tazelaar uit de auto De voorzitter der commissie uit de burgerij, de heer W. G- Bastiaanse, be groette de familie. Een geschenk in cou vert werd den dokter aangeboden om hiervoor een hoogzon-inslallatie le Tcoo- pen en zoo nog verder gelden beschik baar waren deze te bestemmen voor een ander geneeskundig doel „In dit couvert", zeide de heer Bas tiaanse, is het penningske der weduwen» gevoegd bij de gave uit ruime beurs, want niemand wou achterblijven De hoogzon-installatie zal worden, overgedragen aan het Groene Kruis zoo dat deze steeds in de gemeente blijven zal i Het woord werd verder nog gevoerd, door den burgemeester en voorzitters van andere corperaties waarbij de heer Tazelaar betrokken is De vicc-voorzitter der coöperatieve Elcclrische Centrale bood hém. 'de heer Tazelaar is voorzitter der C. E. C. na mens bestuursleden en personeel een fraaie wandelstok aan met zilveren knop. Aan zijn woning werd den dokter door het muziekgezelschap een serenade ge bracht. Vervolgens werd te zijuen huize een receptie gehóuden waarvan door zeer velen gebruik werd gemaakl. Uit Schouwe n-D uiveland. De opbrengst van de te Brui- n i s s e gehouden collecte ten bate van den Bazar en het Verlotingsfonds voor het ziekenhuis te Noordgouwe. heeft op gebracht de som van f 147 24. terwijl door een 16-tal dames een geschenk is toege zegd stukken voor den gemeente raad van .Middelburg. Eervol ontslag. B. en "YV. stellen den raad \oor op zijn verzoek den heer W K Kuiler, mol in gang van 1 Aug c. k. eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school J. en als leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. O n d e r W ij z c r school C. B. en YV. bieden den raad de volgende aanbeveling aan ter vervulling van de vacature van onderwijzer aan school C'. 1. J. A. de Klerck te YVilhelmijnadorp (gemeente Kattendijke 2. I. M Hoste te Aardenburg; 3. F. C Jansen Yerplanke te Heinkenszand B. en W. stellen voor de benoeming te

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1