Mo. 127, Woensdag 2 Juni 1926 Het moderne zeeppoeder maakt zwaren arbeid licht 169' Jaargang. MIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitti(ag van Dinsdag. Dat de Kamer eenstemmig besloot de Mem. v. Antw. inzake het verdrag, met België nog eens naar de afdeelingen te zenden, zal wel niemand verwonderen die kennis heeft genomen van de nieuwe elementen die daardoor in de kwestie zijn gebracht, o.a. net belangrijke pro tocol. Toch constateerde de heer van Vnuren als voorzitter der Commissie van Rapporteurs, die het voorstel daar toe deed, dat dit uijfsjfel een teleurstelling voor de regeering zal zijn. Maar Jiet is noodzakelijk. Het onderzoek zal plaats hebben den 15den dezer. De leden hebben dus veer tien dagen om z|ch in de Mem. v. Antw. in te werken. Zooals te verwachten was, werd het autobus-ontwerp (vergunningsstelsel) z. h. a. aangenomen. Hetzelfde gebeurde met nog eenige kleine ontwerpen. Uitvoeriger werd gesproken bij het ontwerp om de fondsen van het opge heven steuncomité te besteden om een bijslag te blijven geven aan de z.g. oud- rentetrekkers, wier rente onvoldoende geacht' moet worden. Het bleek dat de regeering daaronder ook wil laten val len de oud-gepensionneerden, wier be hangen werden aangeroerd in de nu a* langen tijd hangende motie-Dnesselhuijs. Daar waren vele Kamerleden eerst niet bijster over te spreken. De fondsen van het comité bedragen zeven ton, waarbij nog komt anderhalve ton aan huizon; dat werd door vele leden on voldoende geoordeeld om bij beide ca tegorieën afdoende te helpen. Maar Mi nister de Geer wil deze regeling eerst in werking zien omdat dan paS kan wor den uitgemaakt wat er noodig is ter aan vulling uit de staatskas. Na een kleine wijziging van den lieer van Gijn werd het odhverp z. h. s. aangenomen. Een motie van den lieer van Rappard tot opheffing in uitzonderingsgevallen van het 15 jaar geleden vastgestelde totaliSatorverbod kelderde met 60—9 stemmen. Het betoog van den voorstel ler dat er nu in het geheifm meer gewed wordt dan vroeger, en dat een gedeelte van het geld zou, besteed worden voor de paardenfokkerij, kon de Kamer niet over tuigen, en nog milnder minister Donner, die vierkant verklaarde dat ook al nam de Kamer de motie aan, van hem geen voorstel in dien geest te verwachtten is. De Kamer is nu uiteen. STRENGHOLT'S BIOSCOOP. Tot en met Donderdag: RONALD COLMAN .JHET BESLISSENDE OOGENBLIK". (Ingez. Med.) BINNENLAND. TER NAGEDACHTENIS VAN J. Ru VAN IIEUTZ. De voorbereidende arbeid van liet co mité tot huldiging van de nagedachtenis van luitenant-generaal J Bi van Heutz is thans zoover gevorderd, dat de over brenging van het stoffelijk overschot uil Zwitserland naar -Amsterdam in het be gin van het najaar zal kunnen geschile den. Het ligt ip de bedoeling dei* regeering de overbrenging van het stoffelijk over schot van net Centraal Station te Am sterdam naar de Oosterbegraafplaats, waai* het in een grafmonument zal wor- l'den bijgezet, met militair© eer en op 's Rijks kosten te doen geschieden. HET UITHEFENEN VAN DE TAND PROTHESE. Naar het Nederl. Correspondentiebu- r&au verneemt, heeft naar aanleiding van de besprekingen in de Tweede Kamer betreffende de uitvoering van, de Wet van 29 Juni 1925 inzake de bevoegdheid van de vóór 10 Juni 1913 gevestigde land- technici ,een wetsontwerp hel departe ment van arbeid, handel en nijVemeiJd verlaten. geling", zooals de regeerifcg ze blijkbaar wenscht. CENTR. NED. AMBTEN A ARSBOME In een vergadering van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond is na een rede van den voorzitter F. S. Noordhoïf een uit voerige motie aangenomen, uitspreken de, dat zoolang niet de koopkracht de salarissen der ambtenaren in redelijke mate is versterkt, er geen sprake zal mogen zijn van „rust in de salarisre- Uit Stad en Provincie, In de reeds in vef-schifllende ge meenteraden behandelde circulaire van Ged. Staten van Zeeland over de jaar wedden van de burgemeesters, seere- tarssen,i ontvangers en wethouders, wordt de volgende indeeling voorgesteld: Eerste klasse gemeenten met minder dan 800 inwoners burgemeester f 770: secretaris f 900ontvanger f 250wet houder f 40; tweede klasse gemeenten met 801— 1200 inwoners, f 1020, f 1200, f 320 f 50: derde klasse, 1201—1600 inwoners f1280, f 1500, f 400, f70; vierde klasse, 1601—2000 inwoners, f 1530, f 1800, f 500, f 100; vijfde klasse 2001—3000 inwoners, 1 2130, f 2500, f 800, f 180; zevende klasse, 4001—5000 inwoners, f 2550, f 3000, f 1000, f 230; achtste klasse, 50016000 inwoners. 3060, f 3600, f 1300 en f 270. De volgende 5 tweejjaarlijksche ver- hoogingen worden voorgesteld: Wassen 1, 2 en 3, burgemeester f 90, secretaris f 100 en ontvanger f 50; klassen 4 en 5 onderscheidelijk f 130, fT50, f 80; klas sen 6, 7 en 8 onderscheidenlijk f !S0, f200 en f120. Uit Middelburg. Op verzoek herinneren wij nog met een enkel woord aan de openbare ver gadering, welke morgenavond in het Schuttershof allfier wordt gehouden door de afdeeling Middelburg van den Vrijz. Dein. Bomt, en waarin de heer Th. M. Ketelaar, lid der 2de Kamer, zal spreken over „Openbaar Onderwijs". Hedenmorgen, toen de Langeviele binnenbrug alhier was opengedraaid om een schip door te Laten, kon men haar niet meer dicht krjjgen- Na onder zoek bleek dat een balk bekneld zat fusschen kaaimuur en brug en eerst na dat die balk verwijderd was, kon de brug worden dicht gedaan. Het tramverkeer ondervond door een en ander belangrijke vertraging, Hedenmorgen reed de slagersknecht De M., komende van de Burg» op dd Markt tegen een langzaam rijdende auto op. De M. bekwam lichte verwonding aan de hand en klaagde over pijn in den rug. De auto eit fiets hadden beide averij. Uit Vlissingen. De commandant van den Deenschen kruiser Hejmdal, heeft aan den burge meester van Vlissiugen in een radiotele gram dank doen brengen voor de gast vrije ontvangst en namens officieren, adelborsten en de geheele bemanning voor de aangename, uren te Vlissiu gen doorgebracht. Uit Walcheren. Onder belangstelling vau de zijde van het publiek vergaderde Dinsdagmid dag de Raad der gemeente St. Lau rens. Alle leden waren aanwezig. De circulaire van Ged Staten inzake de jaarweddcrcgeling van Burgemeester, secretaris, Wethouders eu Ontvanger geeft Bl en Wi. aanleiding tot verschil lende opmerkingen van algemeene strek king. B. en W. achten het billijk,dat ook dienstjaren in andere dan de ge" noemde betrekkingen doorgebracht kun nen mede tellen voor de toekenning van periodieke traktementsverhoogingen Wel ke hiervoor eventueel in aanmerking ko men, zou voor elk geval afzonderlijk aan het oordeel van den betrokken gemeente raad zijn over te laten. Betreffende de voorgestelde korting bij cumulatie van twee of meer betrek kingen, achten Bl en W|. net billijker, dat deze korting steeds voor een gelijk percentage op elk der betrekkingen wordt toegepast. Voorts wordt eene jaarwedde vaststelling om de twee jaren beter ge acht dan om de vier jaren. Bij sneUte loc- name der bevolking wordt een tijdsduur van vier jaren te lang gevonden, Nadat nog enkele vragen zijn beantwoord, wordt besloten de genoemde opmerkingen ter kennis van Ged. Staten te brengen Voorts was ingekomen een schrijven van het gemeentebestuur van Seroos kerke houdende medcdeeljngen omtrent het besluit van den Raad aldaar inzake de verharding van den Mandegomsweg B. en Wi hebben deze aangelegenheid nader onderzocht en tenslotte de vol gende conclusie vastgesteld Waar vol gens verklaring van den heer Bol ier de steen voldoet aan de in eerste instan tie gestelde eischen, dat ze is lo. ge schikt voor den weg; 2o. duurzaam en 3o. kan worden gekeurd eu bovendien voldoet aan het zien vóór de keuring 1 te Serooskerke bevindend monster er geen aanleiding wordt gevonden, thans na aankomst van de steen nogmaals een monster te nemen, waarvan de steen nu zou worden getoost Met de aange voerde steen wordt genoegen genomen omdat volgens verklaring van den lieer Bolier deze gelijk is aan de door hem goedgekeurde ,en er geen reden is dezë verklaring in twijfel tc trekken en omdat u+Mden aard der zaak aan de kwalijleit van steen voor verharding van een land weg geen te groote eischen worden ge steld. Onvoorzichtig wordt geacht dc han delwijze van de Commissie van don weg om steen aan te koopen en met de werk zaamheden te doen aanvangen voordat de besluiten der beide Gemeenteraden door Ged. Staten zijn goedgekeurd. Het besluit van den Raad van Serooskerke heeft op de hiervoren genoemde gron den niet de instemming en geeft geen aanleiding op het genomen Raadsbesluit terug te komen. Als niet-deskimdiyen acht men zich gedekt door de klaringen van den aangewezen deskun dige. Wegens gebrek aan gegevens kan niet worden beoordeeld of in deze kwestie duistere punten zijn, waardoor wantrou wen gewekt is. Mocht de Raad van Se- roooskerke reden tot wantrouwen heb ben, dan zou hierover licht kunnen wor den ontstoken iu eene bijeenkomst van de beide gemeenteraden, de commissie van den weg, en de heeren Bolier en Geldof. Wanneer van geen oneerlijke handelingen sprake is, kan geen bezwaar bestaan tegen het verstrekken van alle gewenschte inlichtingen en het overleg gen van de nooodige bescheiden. Indien omtrent het gemeenschappelijk wegge deelte niet tot overeenstemming kan wor den gekomen, zou een uitweg moeten worden gezocht, welke b.v. kan bestaan in met handhaving van liet principe van het genomen Raadsbesluit at' te zien vair het jaarlijkseh onderhoud van den weg, doch aan de commissie van den weg jaarlijks te goed te doen een bedrag, dat naar raming door den deskundige anders zou moeten zijn besteed. Op de vraag van den heer Simonsc, of B. en W. ooit gebleken is, dat de heer Bolier het in hem gestelde vertrouwen niel waardig is, wordt hem geantwoord, dat B. en W. niet de geringste aanleiding hebben den heer Bolier ook maar ©enigs zins te wantrouwen. Z. h. st. vereenigt de raad zich met de conclusie van B. en W. Daarna wordt liet gemeenteverslag over het jaar 1925 aangeboden en zonder bespreking goedgekeurd. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1925 wordt nagezien door de hecrcn Maas en Boon De ontvangsten bedragen f414.85, de uitgaven f 156.25, alzoo een goed slot van f258.59. Na onderzoek wordt dc re kening in orde bevonden. Verder stellen en W. voor de inkomsten ad f100 uit het legaat van den overleden Am bachtsheer van Gillers, welk legaal was gegeven ten behoeve van het onderwijs in de nuttige handwerken op de lagere school, beschikbaar te slellen voor ver betering van dit onderwijs aan de meisjes van de bijzondere lagere school. Door de commissie van toezicht op het lager onderwijs was gewezen op de omstandig heid, dat, zooals op de meeste scholen de onderwijzeres het te volhandig heeft oiu zich voldoende te kunnen geven v< dil onderdeel van het onderwijs. Na ad vies vim den Inspecteur van het L. O. bespreking met het bestuur dei- school, zijn B. en W. tot dit voorstel ge komen. Als voorwaarden zullen worden gesteld, dat de aanstelling van de on derwijzeres, welke twee uur per week i.de twee hoogste klasseu les zal geven, zal worden benoemd in overleg met B. en W. Den heer Boon wordt op zijtn. desbetreffende vraag medegedeeld, dat deze maatregel het onderwijs zeer zeker ten goede zal komen Het voorstel van on W. wordt daarna aangenomen. Met het ontwerp-wet tot regeling van de grenswijziging met Vrouwepolder (de Fruitberg) wordt accoord gegaan. De wij ziging zal 1 Mei 1927 kunnen ingaan. Alsnu kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om van gemeen(ejwegic over te gaan tot het vferharden met grind van den Golsteinschen weg tot de Fruitberg. Wethouder Van 't Hoff licht dit voorstel nader toe Aanleiding hiertoe is de omstandig heid, dat B. en W. iu het reglement op do wegen en voetpaden niet de macht hebben tot het onderhoud van aardewe gen anderen dan de aangelanden te verplichten. Vooral bjj den Golstcinschen weg is er aanleiding, dat ook ziL idie hoewel geen aangelande zijnde, doch die veel gebruik van den weg maken, gedwongen kunnen worden den weg me de te onderhouden. Om een billijker verdeeling te kunnen krijgen met als gevolg een beleren wegy meeuen B. enW. niets beter te kunnen doen dan voor te stellen aldaar van gemeentewege een grindweg te doen aanleggen De waar de der perceelen zal daardoor stijgen Om de moeilijkheden, welke zich daarbij Rinso doet inderdaad al het zware werk voor U. Het lost onmiddellijk in heet water op en geeft een heerlijk sop dat geheel in het weefsel doordringt. Het weeken in Rinso spaart U het zwaarste werk van den waschdag. Neem nog heden proef! De Lever's Zeep Mij. Vlaardingen D6l-g3 (Ingez. Med.) voordoen meenen zij niet te pioeten overgaan tot het instellen van een z.g. baatbelasting 'betterment-tax)een weg- belasting, waardoor niet alleen de aange landen, maar ook zij die er uitweg op hebbeu worden getroffen, achten zij wen- schelijker. Een globale berekening heeft aangegeven, dat de jaarlijksche kosten voor aanleg eu onderhoud (annul lei tsbe- taling) worden geschat op f 220. Het voorstel is nu om wanneer de belang- benden bereid zijn het vervoer en de noodige werkzaamheden zelf uil te voe ren, door middel van een wegbelasting deze kosten voor 75 pet. Ie verhalen op de belanghebbenden en 25 pet. dooi de gemeente te doen bijdragen. De heer Simonse juicht het voorstel toe, waardoor noodige wegverbetering kan tot stand komen. De heer Boon vestigt er de aandacht op zoodanige voor waarden te maken, dat het vervoer van materialen in de toekomst geen moeilijk heden zal kunnen ondervinden. De heer Van Langevelde zou gaarne zien, dat maatregelen worden genomen, waar door de grind zoo goedkoop mogelijk zal kunnen worden geleverdB. en W. zeg gen toe te zullen laten inschrijven. Nadat nog verschillende inlichtingen zijn gegeven, wordt het voorstel z. h. s. aan- genomeu. Daarna wordt vastgesteld een verordening op de heffing en invorde- dering eener wegenbelasting. Na .wijzi ging vau de begrootingen, van de dienst jaren 1925 en 1926 sluit de voorz.de ver gadering niet dankzegging. Na door den Commissaris der Ko ningin te zijn hcêedigd, zal a.s. Donder dagmiddag te één uur de nieuw benoem de burgemeester, de heer J. Bosselaar, te A ag te kerke als zoodanig worden geïnstalleerd. Aan de grens der gemeente zal hij door een eerewachl van ruiters worden opgewacht, die hem met het muziekgezelschap zullen begeleiden naar het genieentehuis. Toen Dinsdagavond de heer J. Bosse laar officieel zijn benoeming tot bur- géJncester ontving, werd hem door het fanfarecorps des avonds nog een sere nade gebracht, terwijl de driekleur op den toren werd geplaatst. Maandagavond werd door de Land- bouwvereeniging te Zoute lande haar gewone jaarvergadering gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat bij de Coöpe ratie „Eiland Walcheren" waren aange kocht voor de vereeniging 144.917 K.G. veevoeder, 5408 K.G. zaaizaden, 112.253 K.G. meststoffen, 600 K.G. carbolincum cu 8 cementbuizen. De ontvangsten be droegen f 29493.49 en de uitgaven een som van f 29540 98. Het periodiek aftre dend bestuurslid G. de Visser, werd her kozen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur weer pogingen wil aanwenden om ook den volgenden winter een land- bouwcuvsus te houden, als er een vol doend aantal cursisten zich hiervoor op geven. Voor opgaaf wordt gelegenheid gegeven de bee Ie maand Juni. De lieer G. de Visser vroeg uit naam van eeu niet aanwezig lid. of bet be stuur geen pogingen zou willen aanwen den om voor de vereeniging een kunsi meststrooier aan te schaffen. De voorz. zegt dat reeds vroeger, bij aandeelen van enkele leden, hier zoo'n werktuig is geweest en dat de resultaten hiervan zoo slecht zijn geweest, dat hij bang is om voor de tweede maal liier aan te beginnen. Na nog enkele besprekingen van liuis- houdelijken aard, werd de vergadering gesloten, en vervolgens voortgezet dooi de Jachtcommissie aldaar, met den bur gemeester aan het hoofd als voorzitter. Hij gaf verslag van de werkzaamheden, en deelde mede dat de jacht voor 1924— 1925 was verhuurd geweest yoor f 100 en voor 1925—1926 voor £152. Uit de re kening bleek dat bij deze bedragen aan gek weeft le rente was bijgekomen f3.90. Aan de leden die zich bij de commissie hadden aangesloten was f0.35 per H.A. uitkeering gegeven en na betaling met dc gemaakte onkosten—was nog in kas een goed slot van f 19. De commissie werd bij acclamatie her kozen. De heer P. Geschiere nam zijn benoeming met aan; in zijn plaats werd benoemd de heer A. Kodde. Er zal ge tracht worden de jacht lot wederopzeg ging weer te verhuren. Uit Zuid-Beveland. Bij den raad der gemeente Goes is o.m. ingekomen een adres van de commissie voor de restauratie van de Groote of St. Maria Magdalenakerk al daar, waarbij, onder overlegging eener memorie van toelichting en van eene be- grootiug, ernstig wordt verzocht, de fi nanciering der uitgaven van de restau ratie dier kerlc ter hand te nemen, opdat deze terstond voortgang moge hebben. In het adres wordt o ra. geschreven dat binnen korten tijd de tegenwoordige res tauratie der kerk zal moeten beëindigd worden wegens gebrek aan dadelijk be schikbare middelen; dat zulks buitenge woon te betreuren is met het oog op het behoud van het gebouw dat op verschil lende plaatsen dringend herstel behoeft en zelfs gevaar voor instorting oplevert; dat een dadelijke voortzelling der tegen woordige restauratie vorder verval van het bouwwerk voor lange jaren zou stui ten en dat een dadelijke voortzetting der restauratie mogelijk wordt, wanneer de gemeente gelden tegen normale rente mocht willen voorschieten, en dat eene financiering der uitgaven door de ge meente, de eenige uitweg is om het ge bouw gedurende ettelijke jaren voor ver der verval tc behouden en eene afschu welijke planken-betimmering van het vvesteTraam te voorkomen. In de Maandag gehouden vergade ring vau hel waterschap Waarde werd dc rekening vastgesteld in inkomsten op f12862 091/2. in uitgaven op f 10873.35i/s, en. dc begrootiug tot een bedrag ad 13048.51. Besloten werd om de» Achterweg, die in eigendom aan de gemeente behoort, en onderhoud is bij het waterschap Waarde, tot een lengte van 425 M. te ver andoren van Macadamweg in klinkerweg van 4.1 breedte. Het vrijkomende verhardingsniatonaal wordt op verzoek van belanghebbende pachters van onderlanden. aan hen afge staan om de' uitwegen tusschen dijkpaat 17 en 24 daarmee tc verharden. Het dijk- gcschol bleef vastgesteld op f8 per H A. Tc BIc-zcli ityc, bij uen nanwen verkeersweg bij den heer Kloosterman, kwam gisterenmiddag een motorrijder van Zuid-Holland met zijn zoontje op de duo, in botsing met de autobus van den heer Leenderlse van Hansweert. Het

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1