MIJNHARDT'S voerde bezuiniging die de landbouw- hoogeschool in haar ontwikkeling be lemmert, doch wordt tevens het bewijs gejeverd aan prof. Sprenger dat men in de practijk zijn werk op prijs stelt en dat men er vertrouwen in heeft dat hij in het belang van den tuinbouw jq het bijzonder van de fruitteelt werk zaam is. 1 Hij maakte zich o. a. verdienstelijk door zijn bestuivingsproeven bij de Lim- burgsche kersensoorten, welke .proeven voor de praclijk groot voordeel hebben opgeleverd en die nu ook te Kapelle zullen worden begonnen in samenwer king met den rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland Verder hebben zijn nieu were ideeën over den snoei van onze vruchtboomen algemeen ingang gevon den; ze worden met succes in practijk ge bracht. Het bestuur van Zeelands proef tuin geeft door deze gift niet alleen blijk van waardeering voor wetenschap pelijk werk, doch de grootte van het be drag wijst ook op de goede finautieele resultaten, waarop de tuin, ilank zij de medewerking van den directeur van de Mij. De "Wilhelminapolder, kan wijzen en wel zonder dat dit afbreuk heeft gedaan aan het doel van den tuin, daar steeds proeven worden genomen en de tuin vo- rigeu winter met 1% 1I.A. is uitgebreid tot het nemen van proeven met ver schillende onderstammen van appel en peer en het selectecreii van bessen, alles in samenwerking met prof. Spren ger. Dezen zomer is het 25 jaar geleden dat Zeelands proeftuin werd opgericht en in een ter gelegenheid daarvan uit te geven verslag zullen nadere bijzonder heden over de genomen proeven em hun resultaten te vinden zijn. kapitaal zal dan beslissen, en dan 'is de eindstrijd spoedig geschied en het eind resultaat te voorzien. Maar mag aau de koppigheid van enkelen de geheele nij vere .Jclasse van mosselschippers wor den geofferd? Hoofdpijntabletten werken terstond. Glazen Buisje 60ct 'Bij Apoth.en Drogisten. (Ing. Med.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Met ingang van 10 Juni a s. is de Telegrafist der Nederl'. Spoorwegen, H. G. Vrolijk te Rilland -Bath overge plaatst naai- Opperdoes. Verplaatst met ingang van 16 Juni a,s. de kantoorbediende eerste klasse J. de Vries van Terne nzen naar Lek- kerkerk (post- en telegraafkantoor). HANDEL, NIJVERHEID EN VIS5CHERIJ Verkoopvcr Mossel handel. Men schrijft ons Een voorloopige vergadering,' Zater dag gehouden te Zierikzee, was be zocht door de afdeelingen Bruinisse, Zie rikzee, Ierseke, Tholen en Philippine. Getracht zal worden te bereiken een verkoopvereeniging. Genoeg bekend is het treurig resultaat, dat bereikt is de laatste jaren. Geen mossels meer en ook geen centen, maar nog schuld. Zoo kan het niet langer. Iedere week weer vallen slachtoffers. Ziet men, wat van de ko lossale visschersvloot (voorheen ruim 200 vaartuigen) van Bruinisse is over gebleven! Slechts één derde. De mossels zijn verkocht, de centen zijn opgegaan aan onkosten en leeftocht en het wordt met den treurigen stand van den franc nog erger. .Maar hoe moet nu dezd vereeniging, deze coöperatie bereikt wor den. Zonder hulp van den Staat of het Visscherijbesluur is er geen voldoende kans om het in orde te maken, en dan allen moeten er in, geen enkele mag er uitblijven! Want uitblijven van enkelen drijft de koopers naar de buitenstaan ders. Dat heeft men genoeg gezien aan de oestercoöperatie te Ierseke De ver eeniging is goed genoeg om de prijzen stijf te houden, maar een ander met de resultaten strijken. En moet dan gevraagd worden aan vader Staat om inmenging? En moet daar dan de pacht aan worden bijgehaald? Ziet daar vragen, die een volgende vergadering der betrok ken vercenigingen zal hebben te -beant woorden Dit is zeker, dat de toestand zooals deze nu is, niet kan blijven. De visschers en kweekers te Philippine heb ben verleden jaar ook de mossels coö peratief verzonden, met het resultaat; onkosten slccSts 4 centen (aan admi nistratie enz.) per ton mosselen. Wie ze naar Antwerpen en Brussel moet bren gen, heeft wel meer onkosten! Maar wat was liet einde der historie? Dat de voornaamste concurrentie die Philippi ne is aangedaan, kwam van Antwerpen! Daar koopen de commissionnairs en ge ven niet meer dan ze kwijt willen. De concurrentie komt dientengevolge van de Zeeuwsche kweekers zelf. De bedoeling moet -zijn van Zeeland uit, b v. van Vlake of van Terncuzen, <Öc mosselen direct naar Parijs te verzenden. Waarom moe ten die over Antwerpen? Omdat de vrachten goedkoop zijn in België. Maar kan dan de Staatsspoor niet speciale ta rieven ontwerpen? 'Wat heeft de Staat aan mosselperceelcn, waarvan geen pacht wordt ontvangen? Komt de coöperatie of zeg liever de verkoopvereeniging niet tot stand, dan zal het een strijd worden, ■wie het 't langste vol zal houden. Het LEGER EN VLOOT. De dienstplichtige onderofficieren der lichtingen 1920, 1921 en 1923, behoo- rende tot de jegimenlen grenadiers en jagers, het 2e, 3e, 4e, 6e, 10e, 13e, 14e, 15e. 17e en 22e regiment infanterie, ko men '2 September in de standplaatsen dier korpsen - die van het 4e te Ede en van het 14e reg. inf. té Breda voor herhalingsoefeningen onder de wqpenen en ver (rekken 25 September met groot verlof. Hoofdofficier van gezondheid 2e kl. der zeemacht dr. H. F. Minkcma is van zijn non-activiteit in aclieven dienst her steld en opgetreden als chef van het hospitaal der marine te Willemsoord:* Officier van den marinestoomvaart dienst 2e kl. M. Kraal, dienende aan boord van Hr. Ms. torpedoboot Z 3, is overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. kruiser „Sumatra", bestemd voor den dienst in Oost-Indiê. Officier van den marinestoomvaart dienst 2e kl. D. Brouwer is van 's Bijks werf te Willemsoord overgeplaatst a. b. an Hr. Ms. torpédoboo't Z 8 te Nieuwe- diep. Het bezoek van den Deenschen kruiser „Heym'dal". De zeeofficieren van de Heymdal. wa ren gisteren aan «mi diner te Middel burg de gasten van den oudst aanwe- zend zeeofficier en mevrouw Lam. Na afloop werd het gezelschap in Britannia te Ylissingen een soirée dansante aangeboden, waarvan ook door andere belangstellenden een druk gebruik werd gemaakt. Op het tooneel in de danszaal was een draperie aangebracht van de Tlollandsche en de Deensche vlag. Bij het binnenkomen der officipele personen, met hunne dames werden de beide, volks liederen gespeeld. Het gemeentebestuur van Ylissingen bood gisterenavond aan de bemanning een bioscoopvoorstelling aan. - Hedenochtend werden officieren en adelborsten ontvangen door het Dag. bestuur der gemeente. Burgemeester sprak de heeren in bet Emgelsch toe en wees o.a. er op, dat het geen toeval moet zijn, dat als Nederlandsche naven om aan te loopen Wissingen gekozen is, zijnde dit de geboorteplaats van de Ruyter, die ook in de Deensche geschiedenis zulk 'n belangrijke rol speelde. Maar ook wees spr. er op hoe reeds in 1516 Nederland sche landbouwers naar Amager kwamen om daar de zuivelbereiding en groentcn- Qultuur tot bloei te brengen en nog he den herinnert de nationale dracht der bewoners van Amager, aan hun her komst. Spr. wees ten slotte op de prachtige haven van Kopenhagen, die hij enkele ja ren geleden bezocht en eindigde met de hoop, dat in de toekomst de goede verhoudingen zullen blijven bestendigd. De Commandant van de „Heymdal",, kapitein tqr zee Trap, dankte met en kele woorden voor de ontvangst en ver zekerde, dat dc heeren de aangenaamste herinneringen aan het bezoek zullen me- denemen. De burgemeester bracht drie cheers uit op den Koning van'Denemarken en de Commandant op onze Koningin. De heer M. Lacrnocs voerde nog het woord als wethouder en vice-voor- zitter van de Kamer van Koophandel en wees er op, hoe in de laatste jaren. Denemarken en Nederland veel overeen komst hadden. Beide bleven neutraal in den wereldoorlog, maar Nederland kost te dit heel wat meer moeite en alleen dank zij leger en vloot slaagde het er in neutraal te blijven. Spr. wees ook op de overeenkomst op handels- en land bouwgebied en - eindigde met de beste wenschen voor Denemarken. Hierna ving de autotocht aan, welke aan officieren en adelborsten werd aan geboden door de gemeente. Tc Domburg werd in het BadpaviUoen de koffie ge bruikt. Hedenmiddag was het Dag. stuur der gemeente op de Heymdal gast aan de lunch. BUITENLAND. De verplaatsing der matrozen- opleiding naar Ylissingen voorloopig opgeschort. De Jieer Snoeck Henkemans had tot den Minister van Marine a i. de volgende vragen, gericht; Zijn de geruchten juist, dat de Minister een ingrijpende verandering overweegt ton opzichte der thans te Go- rinchem gevestigde opleiding van ma trozen 2e. Bij bevestigende beantwoording van de eerste vraag, is de Minister dan be reid, de voorbereiding van zoodanig plan op te schorten tot na de behandeling der aangekondigde suppletoire begrooting van hooofdstuk YI? De heer Lambooy heeft hierop het vol gende geantwoord: Wat betreft vraag 1: Door mij wordt inderdaad overwogen, de te Gorinchem gevestigde opleiding van matrozen over te brengen naar Ylis singen. Wat betreft vraag 2; Deze vraag wordt door mij bevestigend beantwoord. DE FRANSCHE FRANK. De namen der commissieleden, 3je maatregelen zullen voorstellen lot ver dediging van den rank zijn gisterenavond gepubliceerd, 't Zijn hoofdzakelijk ba* kiers, maar ook handel en industrie zijn er in vertegenwoordigd. Het communiqué der regeering met trekkiug tot haar fiuancjfeele plannen is bijzonder goed ontvangen door de pers en heeft ook een goeden indruk op de beurs gemaakt. Dit bevorderde waars" schijnlijk de stijging van den franc ver geleken met den koers van Zaterdag, of schoon de verbetering niet gehandhaafd werd. Wat hel publiek het meest gerustge steld heeft, is het bericht, dat er nijat meer belastingen zullen worden geheven en dal er pogingen in hel werk zullen worden gesteld, om een maximumgrens vast te stellen, voor liet totaal aan be lastingbetalers zullen worden betaald i De verklaring, dat er geen nieuwe belastingen zullen worden ingevoerd, zoolang de franc in gevaar verkeert, wordt aanvaard als een garantie, dat de regeering niet het hoofd zal buigen voor socialistische theorieën aangaande finan- cieelc hervormingen. Het voornemen, de uitgaven zooveel mogelijk te vermin deren, wordt ook met voldoeuing be groet. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELANDb De optimistische menschheid in Enge land leest nu de kranten om iets te be speuren, dat op een herleving in den al- gemeencn toestand duidt. Tot gisteren middag waren er echter geen openlijke stappen gedaan. De premier was .gisterenmiddag weer in Londen terug. De Star meldt dat, ter wijl Baldwin met Pinkstorvacantie op Chequers was, hij niet ledig heeft geze ten. en in qnmiddëllijk contact met ver tegenwoordigers van de eigenaars en de mijnwerkers is geweest. Het blad laat tusschen de regels door uitkomen, dat er als gevolg van deze preliminairen waar schijnlijk belangrijke dingen zullen ge beuren. Als de staking blijft voortduren zijn er, naar gemeld wordt, groote hoeveelheden buitenlandsche kolen ter beschikking van de Engelsche importeurs, die bijstand van de regeering zullen krijgen, als dat noodig mocht zijn. Deze kolen kunnen worden betrokken uit het Saargebied, Silezië en Frankrijk. De onderhandelin gen met de Yer. Staten zijn ook goed op geschoten. De regeering heeft de verze kering gekregen, dat het spoorwegperso neel geen bezwaar zal maken tegen het vervoer van uit het buitenland ingevoer de kolen. OM HET PRESIDIUM VAN POLEN. Gisteren is Pilsudski wel door de nati onale vergadering gekozen met 292 van de 546 uitgebrachte stemmen; Brinski, candidaat der rechtsche partijen, kreeg 193 stemmen. 61 stemmen zijn ongeldig Pilsudski werd algemeen de eenigsle ern stige candidaat genoemd. De maarschalk heeft echter geweigerd zijn benoeming te aanvaarden, omdat, volgens hem, in de cijfers van den ver kiezingsuitslag voor zijn persoon niet vol doende de wil tot zuivering van dein toestand tot uiting kwam, die hij voor het aannemen der verkiezing heeft ver langd. Of, zooals hij aan Rataj heeft ge schreven: „Ik zou niet het noodige ver trouwen hebben vruchtdragendon arbeid te kunnen verrichten en ook niet vol doende kunnen beantwoorden aan het vertrouwen van degenen, die mij uitver koren hebben als president. De ^grond- wet geeft geen voldoende gelegenheid tot handelen- Ik zou mij te vaak moeten hui gen en dat ligt niet in mijn karakter Hedenmorgen zouden nieuwe verkie zingen plaats hebben met prof. Moscickï als ernstig candidaat. Deze candidaat voor het president schap, op den voorgrond gebracht door maarschalk Pilsudski, is te Warshau aan gekomen. Hij verklaarde de candidatuur te aanvaarden. Indien hij gekozen wordt, is hij bereid het ambt van president aan te nemen. Het is zeer waarschijnlijk, dat prof Moscichi een meerderheid zal krij gen in de nationale vergadering, daar de steun dor linkerzijde, het centrum en de nationale minderheden verzekerd schijnt. Ondanks de weigering van Pilsudski om het ambt van president te aanvaarden, haddon groote demonstraties voor den populairen maarschalk plaats. Duizenden trokken ,door de hoofdstad, terwijl ooi; uit de andere Poolsche steden dergelijke betoogingen worden gemeld In Warshau demonstreerden de arheiders tot laat in den avond mof roode vlaggen voor don maarschalk. Uil Engeland. Zaterdag zijn 3000 Amerikanen te Southampton aangekomen Zij zijn dc voorhoede van de groote missie van Amerikaansche toeristen in Engeland se dert den oorlog. De Amerikaansche be zoekers zullen, naar schatting 25 a .30 pet. talrijker zijn dan verleden jaar. Uit Duitschland. - Volgens liet „Berliner Tageblatt" zou liet Rijkskabinet, na een onderhoud tusschen Marx en den commissaris van de bezette gebieden besloten hebben een verzoek te richten aan de geallieerden, om de bezettingstroepen te verminderen Uil 1 t a 11 De beroemde schilder Astorri is heden in den ouderdom van 43 jaar te Rome overleden. Uil de Yer. Staten. Senator Borah verklaarde in een rede over de prohibitie voor de alge- meonc vergadering der Prcshyleriaan- sche kerk te Baltimore zich voor een let terlijke interpretatie van het 18de amen dement op de grondwet, waardoor hij de logische candidaat voor het president schap is geworden van de „drogen". Bo- ■ali verklaarde zich tegen ieder refe rendum, waardoor de prohibitie wet in gevaar gebracht zou kunnen worden Men verwacht dat er prohibitie een der inzetten zal worden van de a.s. verkie zingscampagne. AFLOOP AANBESTEDING. Door het bestuur van het Clove- niersgilde te Scherpenisse werd Zaterdagnamiddag onder de leden van het Gilde bij opbod verpacht de hem toe- behoorende weide, genaamd „Het Schut tershof" met een oppervlakte van 44 A. 45 c.A., liggende tegen aan de bebouwde kom der gemeente. Pachter werd de hoogste bieder, Jozua Quaak Hz. voor f216 hel geheel en per jaar. De vorige pachtprijs bedroeg f95 per jaar. Bij de aanbesteding door de land- bouwvereeniging „Eigenbelang" te. B i e r- 1 i e t van 31000 K G. chilisalpetor (ge malen of ongemalen) werd ingeschreven door het Centraal Bureau tc Rotterdam voor f 13.90 (gemalen), G. Tormout te IJzendijke voor f 13.78 (ongemalen). fir ma Groosman te IJzendijke voor f 13.84 (ongemalen), Zeeuwsche Yoeder- en Kunstmesthandel te Middelburg voor f 13.89 (ongemalen). Gegund aan het Centraal Bureau te Rotterdam. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. U i t, B e 1 g i Hef verbond van den Bakkersbazen heeft tot een verlaging van den brood prijs besloten. Deze wordt van 2 fes. 60 tot 2 fres. 45 teruggebracht. Tn een Maandag gehouden minister raad werden de. financicele ontwerpen besproken, o.a. betreffende amortisatie kas. Dc bespreking in het palci,s van Brussel in tegenwoordigheid des kon frigs worden voortgezet. Aan den vorst zal dan tevens worden voorgelegd het ont werp vóór het samenstellen van het fi- nantiecomitë met Halleux als \Morzilter. 'eiling. Aangevoerd 135000 stuks. Prijzen voor Uipcicreu 5— 6.50, eeudeieren 4.75 50, ganzeneieren 12 11, kalkoeneieren 8—9. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Yan 28—31 Mei. Getrouwd: J. H J. Fiscalini, 22 j. en A. J. Abbcnbroek, 23 j. Bevallen: J. A. Vereist, gob. Bruins, z. E. Ycrrijzer, geb. Harinck, z J. van Ouwerkcrk, geb. Rijkse, z. M. Keiler, geb. Jacobusse, z. Overleden: W. Janse, 36 j.. gehuwd met W. Verhage. A. Zembsch, 15 j., zoon au ,T. Zembsch—Böhne. M. P. J. van Elsbroek, 73 j., ong. d. L. A. Sloo- ver, 62 j., ong. z. Goes. Bevallen: S. L. van den Berg geb. van Overbeelce z.; J. K. Leverman geb. Wal- rave d.; W. 'Scheffers geb. de Waard z. Zierikzee Yan 22—29 Mei. Getrouwd: J. Holm. 26 j. en A. Lagcmaate, 26 j. J. Wit- lemse, 20 j. en J. Aalburg, 22 j. J. Tanis, 24 j. en A. D. Flohil, 24 j. Bevallen: N. van Beveren, geb. Bij de Yaate, z. G. Berrevoets, geb. Holt slag, d. Overleden: M. K. den Boer, 29 j„ vrouw van M. Beije. J. 0. Blanker!. 7 j., z. A. van Dalen, 7 m., z. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 1 Juni. Veiling kruis bessen 18 ct„ f 18 per 100 K.G. Vlissingen, 31 Mei. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed Spinazie 10—21, postelein 1830, as perges I 72—73, asperges II 4654, as perges III 3639, aardbeien 122130, aardappelen (nieuwe) 1821, poters 14 16, moskrul 19 alles per K.G.bloem kool 10—43, sla 1—3^5, komkommers 1' 18 alles per stuk; radijs 1—2, selderiet 12—13, sjalotten 3—5, peeën IS—25,.% rabarber 9,5—10, ramanas 2—4 5 alles per bos; kervel 11, zuring 1935 beiden per mand. Rotterdam, 1 Juni. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aange voerd: 266 paarden, 31 veulens* 734 magere runderen, 952 vei te runderen^ 391 veile- en graskalveren, 1444 nuch- kalveren, 109 schapen en lammeren,.77 varkens, 267 biggen. Prijzen voor: vette koeien le kw. '1.12 —1.15, 2e kw. 1.021/2—0./95, 3e kw. 0.85 0.75; ossen: le kw. i.05—1 077i/o, 2e kw. 0.95—0.85, 3e kw. 0.75—0,65; stie ren- le kw. 0.90—0.95, 2e kw. 0.80 0 70, 3e kw. 0.60; kalveren le kw.fl'.45— 1 65, 2e kw. 1.25—1.05^ 3e kw. 0 90- 0.75. Prijzen voor merkkoeien: 185—385, kalfkoeien 200—390, stieren: 180380$ Pinken: 150—170, vaarzen: 100—275$ slachtpaarden: 90—150, nuchtere kalve ren- 12—16, fokkalveren: 1830, big gen: 17—30, overloopers: 3050. Eieren: Rotterdamsche consumptie- 441«te STAATSLOTERIJ. 5de klasse. 9de lijst. Trekking van Maandag 31 Mei. Prijzen van 1000: 6109 18196 400. 6265 7372 8371 8830 9189 20262 200 6690 15785 19141 19553 100: 6628 7917 8455 8803 11077 11714 13845 11312 14815 17929 18389 2125 20138 20818 PRIJZEN VAN f 70. 7733 7737 7711 7757 8786 12269 NIETEN. 6082 6198 12232 18508 18584 6130 7722 12242 18317 6156 8735 12245 18558 ADVERTENT1EN. Vrijdag 1 Juni a.s. hopen onze geliefde Ouders A. STOFREGEN en C. STOFREGEN—VADER hunne 40-JARIGE ECHTVEREE- MGIN'G te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mo gen blijven, is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Middelburg Teerpakhuizcnstr P 27 Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Man en Vader, Behuwd-en Groot vader, ADRIAAN DE WIJZE, in den ouderdom van 73 jaar. Uit aller naam, Wed. J. DE WIJZE— Sturm. Middelbaig, 1 Juni 1926. Heden overleed onze ge liefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, JAN MESU, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Namens de familie, J. MESU, Vrouwepolder. Veere, 31 Mei 1926. Hierbij betuigen wij onzen har- tclijken dank voor Uwe deel neming bij het overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder. Middelburg: A. P. DOCKHEER. C. H. DOCKHEER— PELLE. s' Gravenhagei J. A. BRAKMAN. Zeist: A C. M. CORNELIS DOCKHEER. J. C. CORNELIS Rotterdam: G. J. DOCKHEER. m F. G. DOCKHEER- H BONJOANNY - en Kleinkinderen- Middelburg, Mei 1926. Bij deze betuigen wij, ook na mens onze Kinderen en Behuwd- kinderen, onzen hartclijken dank voor de talrijke bewijzen van be langstelling en vriendschap, op 11 Mei j 1. ontvangen. A. J. v. d- WOESTIJN E en Eehtgenoote. Middelburg, 1 Juni 1926. "Wagenaarstr. D 87. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlij den van mijn geliefden Echtgenoot, betuig ik mijn harlelijken dank. G. DE BUCK—KRAAMFR. "Souburg, 1 Juni 1926 BEKENDMAKING. Het Bestuur van de N V. „Duin beek" maakt bekend, dat van af 1 JULI A.S. de ZANDPUT van „Berkenbosch" voor het wegha len van zand wordt GESLOTEN. ZEGT HET VOORT. CHOCOLADE EN BONBONS in diverse verpakkingen van de Vercenigdc Beroer Zflricher Chocolade Fabrieken LINDT SPRUNGLI In voorraad bij M. PETERSE firma Gravestein. Confiseur-Patissicr Huwelijksbemiddeling Mr. M. ERNST, Postbus 195, Haag.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 3