ROOKT Over vasd. „TRIO" Ringers' COR! NA TE HUUR Medicinale Kolawijn (fedepöi Stoom Tabaksfabriek „De 3ltbriaan" A.c.cL^icjcjetaar &,C2 Tpsendaal met bijzondere nauwkeurigheid vervaardigde rooktabak. Onze veeljarige ervaring komt de kwaliteit ten goede. MORIAAN BAY munt uit in geurig heid en zachten smaak 40 cent per half pond. NEEMT PROEF. (Inge*. De trein kwam aan, een paar ongure ïandloopers ploften met hun bagagge op het zandige perron ,de trejn werd om gedraaid en schommelde terug, op zijn thuisreis naar Quetta, twee dagen puf fen door zand, zand, zand. Een andere trein verlevendigde Duzdab-Cily met schril gefluit en verdween in de richtiftig, vanwaar hij gekomen was; geen vurig verbeide Britten. De derde machine is het laatst gezien, volgens officieele be richten, in het midden van Baluchistan. Wat er daarna mee gebeurd is, is in Duzdab nooit bekend geworden. Wal de duistere reden ook geweest mag zijn, die trein heeft Duzdab-City nooit bereikt, en ik geloof sterk, dat ik de eenige was, die zich er om bekommerde. Toch kwam mijn betrouwbare chauffeur, hoewel van geboorte een Rus, Perzisch onderdaan, me lederen keer als troost vertellen, dat zijn passagiers vast en zeker met den volgenden Ireiu zouden aankomen. De vierde trein bracht niets, evenmin de vijfde. Ik wachtte nu al bijna drie weken toet gepakte koffers. Al vijf keer had ik van mijn kennissen afscheid genomen. Mijn afscheid nemen werd een verschijn sel in Duzdab, dat rnijn vrienden begon te amuseeren en mij gruwelijk de keel uil te hangen. Eindelijk, na een-en-twin- tlg dagen kwam op een gezegenden avond mijn Rus weer binnenwandelen. „Iwan," ktoeg ik, vertel me alles wat je wplt, maar niet, dat je weer een telegram hebt gekregen, dat kan ik niet meer verdra gen. „Messter", antwoordde Iwan met waardigheid. „Morgen heel vroeg wer pen wij ons op den weg. Ze zijn geko men." Dien laatsten avond in Duzdab bracht ik door in gezelschap van drie Sin- galeezen, een Pel's, een Hindoe en twee Engelschen. Ik kwam heel laat thuis. Dit lijkt niet erg verstandig, als je d<jn volgenden morgen frisch wilt zijn voor een peis van mfinstens 5 dagen over een weg, waarvan de legende gaat, dat hij op sommige plaatsen alleen le herkennen is aan de wrakken van auto's, die er langs liggen. Maar ik hield het geen oogenblik voor mogelijk, dat we werkelijk 's mor gens om 7 uur vertrekken zouden. Ver beeld u dus mijn ergernis, toen den vol genden morgen een afschuwelijk scheel Perzisch jongmensch voor mijn bed ver scheen, die me aan mijn verstand pro beerde te brengen, dat ik vlug moest ziju, als ik mee wülde! Dus heescti ik me in mijn kleeren, bond mijn bagage aan de al zwaar over belaste auto, drukte in der haast een paar dozijn toegestoken handen en wrong mijzelf in den wagen, waarin al een Amerikaausch dokter met zijn vrouw en twee kinderen zaten. Zoo begon mijn 1200 K M lange wonderlijke automobiel- tocht door Oost-Perzié. UIT RUSLAND. DE BEBLOEDE TSJERWONJETS. (Nadruk verboden). Kort geleden bracht de telegraaf een xnededeeling van de G P. OE. (de Rus sische poljtieke politie, de erfgename van de beruchte tsjeka), dal le Mos kou terechtgesteld waren 3 hoogge plaatste ambtenaren van het volkscom missariaat van financiën, n.l. Wiolifn, Tstjepelewsky en Rabinovtitsj. De G. P. OE. verklaarde daarna, dat deze 3 amb tenaren niet door een rechtbank, maar door de G. P. OE. zelf ter dood werden veroordeeld. Als reden van deze terecht stelling werd opgegeven speculatie der ambtenaren met bet doel den koers van den tsjerwonjets, de door de bolsjewiki (juister gezegd: door den liberalen finan cier Koetier met medewerking van den bolsjewiek Sokolinikow) ingestelde valu ta, te drukken,- de G. P. OE voegde er bij, dat tegelijk mei de drie fcerecchltge- stelden ook andere menschen werden ge arresteerd en naar hel Noorden ver bannen. De politie deelde echter niet mede, wie deze verbannenen waren, met hoeveleu zij waren en waarheen zij eigenlijk verbannen zijn. De Holland- sche lezer schonk zeer weinig aandacht aan dat bericht van de G. P OE., daar hij niet kon vermoeden, welk een wreed, typisch bolsjewistisch drama zich le Moskou heeft afgespeeld Wij- willen nu hel een en ander over deze misdaad van de communisten vertellen. Voor wie de Russische toestanden kent, was hel reeds bij hel vernemen van hel vreemde bericht duidelijk, dal er iets achter dezen moord moet schui len De 3 mannen werden, zooals wij reeds hebben medegedeeld, niet voor het gerecht gedaagd, er werden hun geen duidelijk geformuleerde beschul digingen ten laste gelegd, neen, de zaak werd in de gevangenis van de G. P OE. behandeld en daarbij werd opvallende haast met de uilvoering van hel „vonnis" gemaakt. Dat is des te meer opvallend, wijl de bolsjjesviki den- laatsten tijd groole ^processen pnscc- neeren, waarbij in aanwezigheid van veel publiek de beschuldigingen worden geformuleerd en het proces behandeld Zij willen op deze wijze bij hel volk de overtuiging wekken, dat de periode van willekeur voorbij is, dat er nu „re- volulionhaire rechtvaardigheid" lieerscht. Van welk gehalte deze „rechtvaardig heid" is, is het niet moeilijk zich voor te stellen als men bedenkt, dat de rech ters menschen zijn, die volgens de er kenning der bolsFjewüki zelf nooit in de •echten hebben gestudeerd en niets van de wetten afweten, maar het publiek merkt zoo iets mict dadelijk en de bolsjc- wiki zijn demagogen van hel allerlaagste altooi. Daar de bolsjewlki nu drie ambten- naren niet voor de rechtbank hebben ge daagd, geen „aanschouwelijk proces" (zoo luidt de bolsjewistische term) heb ben georganiseerd, maar de 3 mannen stilletjes hebben laten doodschieten, zoo is hel voor iedereen duidelijk, dat dc bolsjewiki iets te verbergen hadden, dat deze terechtstelling eenvoudig een po litieke moord was, dat iemand zicli op deze wijze van zijn tegenstanders heeft Willen bevrijden. Wie was deze machthcbbfer, die de 3 mannen liet doodsclïieten en waarom deed liij dit? De eerste der 3 terechtgestelden, Wo- lin, is een eerlijk man en een dege lijk financier Reeds in 1921 heeft hij het gewaagd Lenin een rapport te sturen, waarin gewezen werd op den onhoud- baren toestand van het land en bp de noodzakelijkheid van hervormingen aan gedrongen. Het rapport maakte op Lenin een gunstigen indruk en de vermetele werd niet alleen niet doodgeschoten, maar zelfs tot ambtenaar van liet volks commissariaat van financiën benoemd. Toen Koetier met medewerking van den toenmaligen volkscommissaris van finan ciën Sokoljnikow (een van de weinig© min of meer eerlijke en betrouwbare com munisten) de nieuwe valuta schiep, werd Wolin chef van het valuta-kantoor (1923,) Dm dit kantoor goed le kunnen besturen en de bescherming van de valuta ef fectief te maken was het noodig, dat de valuta-operaties van den slaat aan de controle van den zeer avontuurlijken Scheinman, den toenmaligen directeur van de Rijksbank, zouden onttrokken worden. Scheinman verloor op deze wij ze de mogelijkheid zijn ingewikkelde spe culaties, die den Russischen staat gewel dige bedragen kostten, voort te zetten; de animositeit, die reeds voordien heeft bestaan tusschen Scheinman en So koljnikow, veranderde nu in haat. Schein man werd sindsdien de gezworen vijand van Sokoljnikow en van al zijn helpers. Het was dus duidelijk, dat het vroegjer of later tot een botsing tusschen di'ie twee moest komen. Sokoljnikow voelde zich toen echter sterk en trok zScli nie|Ls van de bedreigingen van Scheinman aan. Wolin werkte intusschen voort aan het gestelde doel den tsjerwonjets te beveiligen Daarbij werd hij gesteund door zijn chef Sokoljnikow. Daar het werk zich steeds uitbreidde, betrok hij bij de zaak twee zijner vrienden, (fie nu hun dienst aan den staat met den dood moesten hekoopen. Wolin onder nam een reis naar West-Europa, waar hij de groole beurs-operalies leidde, die tot een stijging van de waarde der oude Russische obligaties leidden. Ook te Am sterdam is hij geen onbekende hij heeft er groote transacties met diamanten af gesloten. Zijn werk werd zeer gewaar deerd en hij werd als een der beste fi- nancicele ambtenaren van den sovjet staat beschouwd. In Januari vond echter de bekende botsing van Stalin met Zinow'jew plaats, waarbij deze laatste de nederlaag leed. Zoowel hij zelf als al zijn partijgangers en bondgenooten werden uit him amb ten qntzet en vielen in ongenade. Ook Sokoljnikow bevond zich onder de over wonnenen. Tot zijn opvolger werd Brjoe- chanow benoemd, maar het feitelijke hoofd van het departement werd Schein man, die een partijganger van StalSn was. Het bestuur van Scheinman had voor den tsjerwonjets slechte gevolgen, het geen trouwens te voorzien was. De va luta begon te kelderen en alle pogingen van de sovjet-regeering om' 'dit proces tot Stilstaand te brengen leden schip breuk. Er ontstond in de hoogste kringen in het Kremlin een paniek. Scheinman besloot gebruik te maken van deze' gun stige omstandigheden om zich op Wo lin te wreken- Sokoljnikow zelf durfde hij niet aan te vallen daarvoor was de positie van den gewezen Volkscommis saris van financiën nog le stevig, maar Wolin was wel te bereiken. Op verzoek van Scheinman werden alle familieleden van Wplin gearresteerd; daarna werd Wolin zelf aangehouden. Intusschen nam de daling van den tsjerwonjets een ca- tastrophaal karakter aan. Om de ge moederen wat te kalmecren en de aan dacht van hel volk van zich af te leiden, liet Scheinman met hulp van de re geering, Wolin en zijn twee helpers doodschieten. Waren er eenige bewijzen legen den pngelukkige lel vfnilen, dan had men hem natuurlijk voor een rechtbank gedaagd en vau Jiet proces ecu kijkstuk gemaakt, maai- hel „onderzoek' hccfl niets kunnen aanlooncn, wat tegen Wollin zou pleiten, (het schijnt, dal deze Wolin een witte raaf was- hij heeft geen ver mogen „verworven", hoewel hij er toe in slaat was, want hij kon nog meer ste len dan de overige liooge ambtenaren Toen werd het drietal door dc G I' OE. „gevonnist" en doodgeschoten. Wie die „rechters" wareifl deelen de balsjc- ■iviki niet mede, evenmin publiceeren zij iets over de „rechtzitting" Iiet was dus een gewone bolsjewisti sche moord. Hierdoor hebben de bolsje wistische leiders twee doeleinden be reikt door dc terechtstelling van Wolin en zijn makkers viel een schaduw van verdenking op Sokoljnikow en bij het volk werd den indruk gewekt, dat dp re- geering alle speculanten, zelfs indien hel haar eigen hooge ambtenaren zijn, straft Deze moord maakte op de beurs een vreeselijken indruk. De beursluj, die heb ben geloofd ,in de oprechtheid van de bolsjewistische beloften dal de beurs transacties als wettig zullen beschouwd worden, voelen zich nu bedrogen en bedreigd. Iedereen vreest, dat ook hem nu een kogel of de verbanning naar een kamp dreigt. De bolsjewiki willen dus met bloed den koers van den tsjerwonjets steunen. Dat dit een dwaasheid is, dat met moor den een gedeprecieerde valuta niet vol waardig te maken is, begrijpt natuurlijk in Nederland elkeen. De bolsjjewiki zijn echter niet in staat constructieven ar beid te leveren, terwijl het doodschie ten hun goed bekend is. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. APOTHEKEN. Zondag (lsle Pinksterdag) is geopend de apotheek van G. K. A. Nonhebe) Maandag (2de Pinksterdag) die van J- W, van de Garde, en gedurende de overige avonden cn nachten van de volgende week die van G. K. A. Nonhebei Ingezonden Stukken. Geachte Redactie. Mag ik U vriendelijk verzoeken mij eenige plaatsruimte in Uw blad af te staan tot het stellen van een paar vra- stgen aan Ds. Van Garderen te N. en St. land, naar aanleiding van het door hem gesprokene op de vergadering van 18 Mei 1926? Wie heeft U tot inquisiteur (geloofs onderzoeker) van net onderwijzerskorps aangesteld? Waaraan ontleenl U hel recht te be weren, dat een openbaar onderwijzer niet buigt voor Gods woord? Bent U een hartenkenner en nieren- proever? Gaarne geef ik Uw Eerwaarde het volgende Ier overdenking Wees in Uw ooordeel niet lichtvaardig, Gij, die struikelt, waar gij gaat. Denk, eer g'andren liefd'loos smaadt, Welk een vonnis ben ik waardig? U, geachte Redactie, hartelijk dankend voor de plaatsing. Uw dw. Een openbaar onderwijzer. DE VIERING VAN DEN VOLKEN BONDSDAG. Mijnheer de Redacteur. Mogen wij U oin eenige plaalsruimtel verzoeken in Uw blad? Met eenige bevreemding en teleurstel ling lazen wij in het bijvoegsel van de Middelburger van 18 Mei Uw hoofd artikel „De viering van den Volkenbonds dag." Waarom, vroegen wij ons af, werkt U ons tegen, zonder dat dit noodig is. U had immers, zooals U aanvankelijk ran plan was te doen, de U toegezonden artikelen ter huldiging van de vredes- gedachte op dezen dag naast U neer "kunnen leggen, door uiting te geven aan Uw pessimisme' "Meent U, dat U met 'dit pessimisme iels zult bereiken? Zeker, het is goed, dat men van tijden wijle waarschuwt voor te hoog gespan nen verwachtingen: de mensöhen moe ten begrijpen, dat een mentaliteit, die gedurende enkele tientallen van eeuwen de menschlieid beheerscht heeft, niet in enkele tientallen van jaren kan wijken, dal er in de vredesbeweging evenals in de geschiedenis der menschetijke be schaving groote "up en downs" zijn en dat de wereldoorlog misschien niet de laatste is, die in Europa gevoerd zal worden. Maar, indien men wil waarschuwen voor te hoog gespannen verwachtingen, dient men daarbij toch voorop te stel len, dat men in dezen het kwaad be strijden kan en bestrijen moet, wil' men niet, dat de m.enschehjke beschaving te gronde gaat. Een dergelijke taal spreekt U echter nooit in l w hoofdartikelen, M. d. R. Uw pessimisme is een verlammend pessimismc. Dal U pessimist is in 'dit opzicht, mo gen wij L niet kwalijk nemen. Maar wel betreuren wïj hel dat U in Uw courant, zondter dat dit noodig is, tel kens uiting geeft aan Uw pessimisme Welk is toch Uw standpunt leu op zichte van de vredesbeweging? Is U van meening, dat de incnsch machtelooss staal tegenover den oorlog als legenover een natuurramp' En, zoo niet, wat zijn dah volgens V de wegen, die naar een "betere toekomst leiden? Meent U, dat men het kwaad kan bestrijden door niets le doen dan... pessimisme te prediken Groote staatslieden, als Benesj, Bran- tiug. Briand en Mac Donald, om slechts eenige namen te noemen, mannen, (lie hel volle leven staan, geen utopisten zijn en beter weten dan l en wij, wal in de politiek bereikbaar is en wel eenifg vertrouwen hebben in den Volkenbond, moesten l de overtuiging geven, dat U in Uw pessimisme te ver gaal. W'iat zou U, M. d R wel denken van den tegenwoordigen toestand, wanneer de Volkenbond eens diet lol stand was gekomen Verder, hoe oordeelt U over een neesheer, die vreest, dal het leven van een patiënt ntiel te redden is en die daarom den zieke aan zijn lot over laat? Niet anders dan die geneesheer doet U, M. d. R. en de velen, die aan de vredespropaganda hun steun le onthou den, ofschoon zij weten, dat propaganda noodig is, wil men de mentaliteit oetier natie beïnvloeden. Hebt U, M d. R. njet gelezen in de groote pers, hoe op' de bijeenkomst in Seinpost te Scheveningen vooraanstaande mannen van de meest uiteentoopeiia< richting over de vredebeweging hebben gesproken? En ten slotte, vindt U Uw dag goed gekozen voor Uw deprimeerend artikel, aai- juist op 18 Mqi door ons Uwe mede werking werd ingeroepen U dankend voor del plaatsruimte, namens het bestuur der afd Middelburg der Vereeniging, „Voor Volkenbond en Vrede. Mr. J. F. VAN DEINSE. Mr. M. W. G. VAN DER YEUR. (De iuzenders stellen de kwestie van onze houding ten opzicnle van de actie voor het vieren van een Volkenbonds- niel juist Er werd ons positieve mede werking gevraagd door toezending van artikels ter plaatsing, die niet onder teekend waren en die den indruk moes ten geven van redactioneeie opwekkingen. Ze zijn ook in andere bladen zoo ge plaatst. En nu wij openlijk getuigden waarom wij die diedewerking niet meen den te moeten geven, wordt ons ver weten, dat wij tegenwerken zonder dat dit noodig was. Dat is de zaak om draaien. Maar behalve dat ging hel hier om een concreet feit (1e instelling'on vierijiig van een Volkenbondsdag Laten we bij dat punt blijven. We hebben de mee ning uitgesproken dat de huidige toe standen geen aanleiding geven tol hel vieren van zulk een dag, omdat men daardoor den onjuisten indruk geeft dat er werkelijk geruststellende resultaten zijn bereikt Dat is nog een andere kwestie dan het al of njet gelooven in de toekomst van den Volkenbond. Want als men door een ..Volkenbonds dag" wil herinneren aan net bijeenroe pen van de eerste Vredesconferentie, dan kijkt men niet naar de toc'komst, maar naai' de realiteit van het verleden en het heden Die realiteit deed ons zeggen Vier nog geen herdenkingsdag; net is er de tijd nog niet voor Waar onze korte beschouwing louter over dat punt liep, voelen we geen nei ging en geen verplichting om thans i.n le gaan op de vragen der .inzenders naar onze mecning over de vredesbeweging. Die meenjing Is niet uitlgeraaakt met een kwalificatie van pessiifiist of niet pessi mist. Red.) Söub u i'g. Ondertrouwd J C. Goedhart. 25 j en L. Verburg, 22 j. Bevallen L. Musters, geb. Sturm, z. Overleden A. de Buck, man van G. Kraamer, 64 jaar. BEKENDMAKINGEN. ONTHEFFING WINKELSLITTINGS- VERORDENING Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis: aal zij, in verband met het Pinkster feest, hebben besloten om voor 24 cn ,25 Mei 1926 algclieelc ontheffing te erleeuen van de verbodsbepalingen der winkelsluitingsverordening, met dien ver stande. dat de winkels des avonds te OVï uur zullen moeten gesloten zijn Middelburg, den 21 Mei 1926 Burgemeester en Wethouders voorn., J. ONDERDIJK, lo Voorzitter M VAN DER VEUR, Secretaris PAARDENMARKT. Burgemeester cn Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis I. dal op Donderdag. 17 Juni 1926 op het Molenwater alhier de jaarlijk- sche paardenmarkt zal worden gehou den; dal de paarden niet anders kun nen worden toegelaten dan tusschen 8 en 10 uur des voormiddags, dat zij uitsluitend langs den Zuidsingel, van de zijde van de Bree en Korte Noordstraat ter markt mogen worden aangevoerd en niet anders, dan onder geleide en ten getale van hoogstens 2 per gelei der; nr. dal geen paarden ter markt mo gen worden gefiracht of gehouden dafl na voorafgaand veeartsenijkundig onder zoek ter plaatse; IV. dat het verboden is reeds ge bruikt strooisel op de markt te bren gen, of anders dan van gemeentewege daarvan weg te voeren. Burgemeester en Wethouders voorn.. Middelburg, den 21 Mei 1926. J. ONDERDIJK, lo. Voorzitter M. VAN DER VEUR. Secretaris. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 1921 Mei. Ondertrouwd J. de Groot, 23 j., en A G Iverkliove, 20 j.; J Labrujere, 23 j., en J. v. d. Kette rij, 23 j. Getrouwd: II. A. Jooslen,37 j., en M. J. Huijs, 31 j.; J. Roelans, 33 j., en W. A. de Groole, 29 j. Bevallen P. A Vermeule, geb. De Rooij, z. Overicden C. C. Dijkwel, ongeh. d. 62 jaar. Vlissingen. Van 13—19 Mei. Ondertrouwd M. H. J. Schuurbiers, 24 j en O A. Verbande, 33 jaar. Getrouwd: H. Baart, 22 j., en E. Filius, 19 j.; J. de Jonge, 44 'j„ en M. F. Wondergem, 31 j.; A. de Bart, 23 j„ en N. de Nooijer, 21 j J. van den Berg, 22 jen R. M. Mortier, 20 j.; J. Theune, 26 j., en J. Slabber, 28 j.; A. Burgers, 29 j.,-en T. S. Poppe, 28 jaar. Bevallen: K. de Keijzer, geb. De Pag- ler, 7.., F. H. M. Smits, geb. Blonde, d.; G. Veldhuis, geb. Stekelenburg, d.; G. A. Huibregtse, geb. De Ridder, z.; "J. Dingemanse, geb. Schroevers, z. Overicden: J. C. Terwoert, 61 j., ,T. dc Pdgler, z. 1 dag; P. de Visser, wedn. van J. Malipaard, 59 j. ADVERTENTIES N. V. Stoomwasscherij TELEFOON 181 DAM N 17. Het BESTE adres voor VLUGGE AFLEVERING. Eert hecnlijkpikoTt p bonbon I Lei op dan n I PAnpviaan.da I kant van.de b Ondergetoekende maakt bekend, dat zijn werkplaats is VER PLAATST van Wijngaardstraat naar LOMBARDSTR., HOEK BUR GEMEESTER TAKSTR., recht over v. Gend Loos. Beleefd aanbevelend, FR. KROLL. AUTOG. LASCHINRICHTING. het HUIS en ERF aan het Kanaal, wijk B no. 15, te Veere, laatstelijk in gebruik geweest voor woning, annex kantoor van den Ontvanger der Directe Belastingen enz, aldaar Nadere inlichtingen zijn te be komen ten kantore van den Ont vanger der Registratie no. 2 en Domeinen te Middelburg, Lange Noordstraat L 127. geïmporteerd uit Frankrijk. Zeer geneeskrachtige Wijn. Aanbevolen door H.H. Doctoren voor ZIEKEN en HERSTELLEN DEN. Speciaal geschikt voor ZE NUWZIEKTEN en HARTKWA LEN, Vervangt alle beste MEDI CIJNEN. Per flesch f 1.75, Alleen verkrijgbaar bij de Im porteurs: Denevers Frórea, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 7