king verleend van art. 10 der Bouwveror dening- Nadat in beginsel besloten was de ge meente van gas le voorzien voor kook- en verwarmingsdoeleinden, werd na breedvoerige bespreking verworpen het voorstel van B. en W. om daarvoor een overeenkomst te sluiten met de M.A. B.E.G.. hetgeen inhield het stichten eener gasfabriek met gasnet, geraamd op f415.000, terwijl het bedrijf dan door de genoemde vennootschap zou worden ge pacht tegen betaling der annuïteit van dal kapitaal. De meerderheid achtte bij deze oplossing hej risico voor de ge meente te groot en gaf er de voorlyeur aan nader te onderhandelen met hel gemeentebestuur van Axel., dat ook heeft gevraagd voor die gasvoorzieuing in aan merking te komen, zonder eenige risico voor de gemeente Terneuzen Over ver schillende bepalingen der aangeboden voorwaarden werd echter nader overleg noodig geacht. O.m. werd bezwaar ge maakt tegen de voorwaarde dal de inwo ners van Temeuzen gedurende 25 jaar 1 cent per M.3 meer moeten betalen dan die van Axel Men meende dak indien te eeniger 'lijd het verbruik in Termeuzen dal van Axel zou overtreffen, het mo tief voor dien hoogereu prijs als ver vallen kan worden beschouwd. Door den heer van Biet werden klach ten geuit over de avonddiienstregeling van xTc prov. stoomboot tusschcn Ter- neuzen en iroedekenskerke, die ook met het oog op het postvervoer zeer onvol doende is en waarvoor de ingezetenen ernstig worden gedupeerd. Hij stelde voor aan Ged. Staten een verzoek le doen to't wijziging van die regeling De voorzitter gaf te kennen, dat die toe- staud reeds een punt van overweging) heeft uitgemaakt bij B. en W„ doch dat, volgens verkregen inlichtingen, daaraan gedurende de zomerdïenstrcgeling wejnig zal te doeu zijn- De oorzaak van den voor Zeeuwsch-Ylaauderen ongunstig^n toe stand is gelegen in dc omstandigheid, dat, ter wille van cenig meerder comfort voor passagiers naar Walcheren een stoptrein in sneltrein is veranderd, en de vroegere sneltrein, die correspondentie gaf naar Zeeuwsch-Vlaanderen, in stoptrein is ver anderd, waarvan nu hier hel ongerief wordt ondervonden De bemoeiingen van het Gedep college, om dat te voorkomen, hebben ook geen resultaat gehad. Onder- tusschcn zal deze zaak niet uit het oog worden verloren (Voor verder Stad en Provincie zie men het Eerste Blad.) de off. van gez. le kl. D. B. Jochems geplaatst a. b van Hr. Ms. Tromp. Bij de centrale recherctie te Rot terdam is aangifte ge(daan, dat een reizi ger Maandagavond j.l. in een tweede klasse'coupé van den trein ,die om 7.33 aan het Beursstation aankomt, c©n acte- tasch, inhoudende f 1700, heeft laten lig gen. Woensdagmiddag is een 51-jarige man bij het gebruiken van den maaltijd in een café in dc Beekstraat le Arnhem in een stuk vleesch gestikt. Hel schijnt, dat de oorzaak hiervan geweest is, dat men den man aan het lachen heeft ge maakt, meldt de „N. Arnh. Crt." Zijn lijk is naar het gemeentezieken huis aldaar overgebracht - Donderdagmiddag is een Belgisch militair vliegtuig, belast met meteorolo- logische waarnemingen, in den tuin van liet observatorium van Ukkel neerge ploft. De piloot was op slag dood; de tweede vlieger is een paar uren later gestorven. De Belgische sergeaut-vlfeger D. had eenige dagen geleden aan zijn zuster die te Duffel woont, beloofd, bij zijn cersvolgenden vliegtocht boven haar wo ning te cirkelen Dinsdag steeg D. te Nij- vel op, maar toen hij boven de woning van zijn zuster vloog en de zuster zijn verriclitiugen volgde, stortte de machine eensklaps neer. Dc vlieger is gedood en de machine geheel vernield. WEER EEN INBREKERSGESCHIE DENIS. Donderdagavond hoorde de caféhouder A. te Tilburg gestommel op de boven de gelagkamer gelegen slaapkamer. Hij ging naar boven en verraste daar een inbre ker, die hem een handvol peper in het gelaat wierp. Hij wist den inbreker ech Ier te ij pen en kou hem met-behulp van een nedicnde overmeesteren. Het bleek le zijn zekeren A. H. uit Keulen.- Op hem werd een ploertendooder gevon den. Met twee medeplichtigen was hij uit Duitschland gekomen. Een dezer hield de kastelein aan de praat; dc ander wachtte buiten. Intusschen klom A, H. langs een laddertje naar boven. Tijdens de worsteling zijn de metgezellen van H. gevlucht. Zij zijn nog niet opgespoord. RECHTZAKEN Naar het „Weekblad' van liet Recht' verneemt ligt liet voorshands niet in hot voornemen der Regeering dc vacature van Kantonrechter le Appjngedam! te ver vallen. LfiGKK EN VLOOT. Bij beschikking van den Minister a. i zijn met 26 Mei geplaatst a. b. Wan Hr. Ms. „Sumatrakapitcin-luite- oant ter zee A Vos, luits. ter zee le kl. J. J A van Slaveren. F. II. Aglerbos, P. van Popte; luits. ter zee 2e kl. E. II. ten Broeke, P Rouwenhorst, J F. W Nuboer en K. W Bornkamp; luit. ter zee 3e kl. A J E. Bik. Ie lujJJ. der. mariniers J J A lvcuchenius, de offi cieren van den marine-stoomvaartdienst le kl A von der Ilaageu en J. Jon- gepirr, de off. van den marinestoom- vaartdienst 2e kl. II. van der Brugge. J. A W. van der Laan, W. van Leeuwen IIcndriksga. H. Buter, N. A. Gons en H L .1 de Jong; de off. van gezondb, le kl FJ, P.. Harllieb, 'de off. van adml der le kl. II P Verschuur en de off. van adin. 3e kl H Bakker en H. A. .Westerouën van Meeleren; voorts is met denzelfden datum de te Amsterdam geplaatste officier van oen marinestoomvaartd. der 2e kl. H. de Vries IIzu. gesteld ter beschikking en meestal verdiend Ik heb Chineezen een vreemdeling uit zija huis zien sleepen en aan stukken scheuren maar zij meenden dat ze er reden toe hadden. Hij was een vijand. Maar wat ik nipg nooit gezien lieb dat iemands eigen vrienden hem verlaten pver loepen naar den .vijand, hem neerschieten» hem stee- nigen niet omdat ze iets tegen hem hebben, maar omdat hel duidelijk was dat de vijand hel winnen moest, en zij van dezen op een goede behandeling hoopten Lafhartigheid is nog Tc verdra gen. Teddy, maar zulke verachtelijke laf hartigheid. De vijand maakte 's nachts een gefor ceerde niarsch en 'smorgiens was hij in Novodnia. Het garnizoen had zich over geven zonder een schot fe lossen Ze kwamen schreeuwende en tierende, naar het paleis ,soldalen en burgers, jaannem. vrouwen en kinderen en de lijfgarde kwam naar huiten en sloot zich bij lien aan De lijfgarde! Prins Karei kende per soonlijk iedere man hielp ze bij alles, zorgde ,dat ze niets ontbeerden, was als een vader voor hen. Dat was het bit terste van alles? We wisten, dat er niets meer te redden viel maai- de Prins wou naar buiten gaan en heil op het bordes toespreken on een twaalftal van ons vergezelde hem Je weet wel, VERSCHILLENDE BERICHTEN. OPLICHTING. Dezer dagen is de heer J 'E., uit; Australië, die een rondreis door Europa maakt, in Den Haag het slachtoffer ge worden van eenige geraffineerde oplich ters, die hem voor ruim F 10.000 besto len hebben, meldt die ,,N. R. Crt." De Australiër was in Brussel in kennis gekomen met een landgenoot, die zich Williams noemde, en waren in het begin van deze week naar Den Haag gegaan, Het plan bestond den volgenden dag naar Amsterdam te gaan en van daar per vliegtuig naar Londen te vertrekken. Denzelfdeu dag, dat ze naar Amster dam zouden vertrekken, maakten zt de ochtenduren een wandeling. Een heer, die eenige passen vóór hen loopL laat een taschje vallen, en de Australiër is zoo beleefd, dit op te nemen en den eigenaar weer ter hand te stellen. Tot zijn verrassing bemerkt de heer E.. dat deze geen Nederlander is, marn oen Ier, waarbij deze persoon zichi als O'Breen voorstelt. Besloten wordt een glas champagne te drinken op de nieuw gesloten vriendschap. In het gesprek vertelt de heer O'Breen dat hij optreedt als executeur-testamen tair van zijn broer, die in Australië was overleden en 50 000 pond sterling had nagelatenmet de bepaling, dat deze som onder de armen verdeeld! moest worden. O'Breen zocht nu geschikte per sonen, die zelf goed gesitueerd waren, om hem bij de verdeeling van het geld behulpzaam te zijn. Op voorstel van Wil liams belastte E zich om in Australië een zeker bedrag onder de armen te dis wat er gebeurd is. Hel schuim storm de op ons aan. Dc Prins wilde geen hand oplichten. Hij was ongewapend en stond daar blootshoofds tot een ko gel hem in eens doodde. God zij dank stierf hij voordat ze de hand aan hem hadden kunnen slaan want we wisten hen at' te houden met onze sabels en re volvers tot ze ons 'letterlijk vertrapten. En hier verschijnt Von Steinbrüche ten tooneele. Hij was eigenlijk de aanvoer der van h et janhagel toen het de trap pen beklom Hij was begeerig genoeg om wraak te nemen voor den halsband, dien hij droeg. Een ander raakte eerst mot hem in gevecht ,en enkele se conden zag Ik hein niet, want ik had mijn handen vol. Ilij maakte zich los en kwam op tien Prins af. Jawel, ik het hem niet los. Ik heb jouw werk afge maakt, Teddy, en ^'uist toen 1k rv'on Steinbrüche het levenslicht had uitge blazen kreeg ik van een andere zijde een sabelhouw over hel hoofd, die mij over het lichaam van den Prins deed neerstorten Zij plunderden het paleis en gingen toen heen, het hoopje dijken op het bordes lieten ze liggen Het schijnt, dat enkele goedwillende maar niet al te dappere zielen ons toen opgeraapt heb ben en toen ze ontdekten ,dat er een paar bij waren die nog leefden, heb Een herinnering aan de inwijding van de lijn Axel—Moerbeke van de Z-ATaamsclie train; do drie Excellenties bij hel verlaten van het stadhuis le Moerbeke. Links Graal' de Kerclchovc de Dentcrghem. Gouverneur van Oost Vlaanderenin liet midden jhr. mr. Quarles van l'fford, Commissaris der Koningin in Zeeland, en rechts Maurice Lippens, president-commissaris der Maatschappij en levens Eere-Gouverncur van-oen Congo In de deuropening ziet men den heer A II W v. d iVcgl, hoofd-inspecteur-generaal van Spoor- en Tramwegen tribueeren. Maar degenen, die deze taak op zich namen, zei O'Breen, moesten zelf over voldoende contanten beschikken. En om te bewijzen, dat hij zelf ook niet onbe middeld was, Tiet hij den vreemdeling! een portefeuille met een groot aantal bankbiljetten zien. Hoe meer contanten men had, hoe meer geld men krijgen kon om onder de armen rond le doelen, j De heer E. had nog 800 pond bij dc I Rotterdamsche Bank gedeponeerd en zou dit bedrag wel even halen. Toen dilti j gebeurd was, maakte men nog een wan deling. Gedurende deze wandeling drong O'Breen er op aan, dat de Australiër hem volkomen zou vertrouwen. Hij wist hem zelfs zoo ver te krijgen, dat E. hem zijn portefeuille met *800 pond gaf, een kostbaren gouden ring met diamant, een gouden horloge en een gouden potlood. Zoogenaamd om te zien, of men elkaar volkomen vertrouwde. Even later verdwenen Williams en O'Breen om, naar zij voorgaveneen ring te koopen. De Australiër zou even wach ten. Hij ging naar het hotel terug en wachtte tevergeefs op zijn vrienden Zij zijn er met het geld en de sieraden van door. De heer E. begreep ten slotte, dat hij op zeer handige wijze opgelicht was. Bij de politie hoorde hij, dat Williams en O'Breen internationale oplichters zijn, die reeds o.m. het vorige jaar in Den Haag verschillende slachtoffers ge maakt hebben. De politie heeft onmiddellijk alles in het werk gesteld, om de daders te arres teeren, dit is echter uog niet getukt BUITENLAND. INDRUKKEN VAN EEN NEDERLANDER IN PERZIK Een a u t o r e j s van het Zuiden naar het Noorden. I. Meshed, Noord-Perzïë, 3 April 1926. Ruim vier maanden heb ik in een plaats gewoond op de grens van drie landen .die in Europa nog maar weinig bekend zijn. n 1. Baluchistan, Pérzië en Afghanistan; ongetwijfeld zat het voor lezers in Holland interessant zijn iets over die streken 'te hooren, en Ook over mijn meer dan 1200 K.M. lange reis van Zuid- naar Xoord-Perzië De vier maanden ,die ik daar door bracht als forwarding-agent voor een Nederlandsche Import- en Exportfirma in Meshod waren vol Interessante er varingen. Dc plaats zelf, Duzdab, wat! letterlijk beteekent „plaats waar roo- vers water halen", Is ontstaan aan het Westelijk eindpunt van de Britsch-Indi- sche North Western Railway, en als de meeste plaatsen ia Oost-Perziê aan den binnenrand van een groote Avoestijnkomj met een middellijn van 10 a 50 K.MJ omgeven door kale bergen, die zich van 100 lot 200 Meter boven liet midden van de kom verheffen. Het dorp door de Duzdabineezen vol trots Duzdab City genoemd biedt niets bezienswaardigs een paar breede, zan dige straten, vol diepe kuilen, waar uit het materiaal voor den 'huizenbouw ge haald is. aan weerskanten begrensd door lange grijze muren, opgetrokken uit een mengsel van modder en kameelcnmesl een paar groote ongeverfde karavan- sere'ideuren of een lage deur verbreken hier en daar de grijze eentonigheid. Al leen de .straat, waar de bazaar ge houden wordt, is wat levendiger met een 50-tal winkeltjes van langbaardige Siks, een Hindoesekte, waarvan in Dyzdab te veel aanhangers aanwezig zijn om het een .plaats met veel gezelligen omgang te maken. De „City" werd een 8-tal jaren geleden geslicht, toen dc Bril len den stralcgischen spoorweg door Baluchistan verlengden van Xushki naar Duzdab, en den groolen weg aanlegden, waarvan de overblijfselen nu nog de eenige verbinding vormen van het Z O. van Perzië met het Noorden. Toen.werd het een vrij belangrijke douanepost en vestigden zich er verscheiden agenten van firma's in het Noorden, om goede ren langs dezen nieuwen weg door te zenden. Maar ook kwam er samen het schuim van Indiê. Baluchistan en Af ghanistan. een keurcollectie van oplich ters dieven en smokkelaars, waarvan een groot kwantum uog altijd aanwe zig is. Tusschen en met dit „vee van Laban" werkte ik van eind November *925 tol eind Maart 1926. Toen kwam de wel kome overplaatsing. Welkom, want "Zelfs voor een Europedan, dïe nog nooit in hel Oosten is geweest, verliest een der gelijke plaats, gelegen in een streek, waarvan de ongeneerde naaktheid illu- sies opwekt van het landschap op de maan en waar de eenige conversatie is I mer rieden, in wi'er gezelschap men on willekeurig telkens voelt or porferaon- 1 naie en horloge nog wet aanwezig zijn, j af gauw veel van zijn aantrekkelijkheid. jToch was er ook wel veel charmants. Hel ongewoon woestijnland, grootsch in de vlammende zonsondergangen, of ge* lieimzinnig in den jongen nacht, als de maan hoog aan den hemel stond en don kere schaduwen op den zilverlichten woestijngrond toekende, terwijl in de verte het geluid van vele bellen en klok ken van een wegtrekkende karavaan langzaam wegstierf, vormde hel tegen wicht voor de verdrietige ongezelligheid. Toen ik dan voldoende kenn,is gemaakt had met de Perzische' mentaliteit, de Per zische leefwijze en het rnime Perzische geweten, kreeg ik bericht, mij klaar le maken voor de reis naar Meshed. Veel geduldoefeningen had ik gedurende mijn verblijf in Perziê al moeten meemaken, maar deze laatste „beat them all". Ik was de eenige passagier, en de auto-onderne mer, die me transporteeren zou en 'juist vier nieuwe auto's gekocht had voor Meshed, waar hij thuis boorde, voelde geen lust om met één enkelen passagier de lange reis te beginnen. Dus wachten - we op een paai' Engelschen en Ameri kanen, respectievelijk voor de Missie en nel consulaal te Meshed, wier komst al 1 cenigen tijd verwacht werd. Nog had ik niet genoeg van Perzië geleerd. Ik geloofde den chauffeur, toen I hij zei, dat de bewuste Britten met den I volgenden trein zouden aankomen on dat daarover een telegram ontvaugen 1 had. (In Duzdab werden we twee keer per week onthaald op tie aankomst van een trein, behalve als het erg geregend of gewaaid had, iu welk geval een paar weken verliepen. In dien tusschentijd werden eenige Baluchistammen bij el kaar geklopt om de afgedreven stukkon van de 'Spoorlijn weer in een meer of minder rechte lijn aan elkaar te binden). Dus pakte ik mijn koffers en wachtte. ben ze die naar Belgrado gezonden met een trein vof vluchtelingen het be tere soort ,dat geen lust had in de hoofdstad te blijven ,waar geplunderd en gebrand werd. Zoo ben ik hier dan, als- een soort schipbreukeling en ik voel me aller minst een held. Ik ben de man, die haar en haar man op den troon zou beves tigen en die dan een eind aan zijn leven zou maken. Maar haar man is dood, de troon staal niet meer, en ik teel'. Zoo is alles mislukt. Spreekt Von Altdorf nog wel eensj over het Noodlot".' Het heeft mij vreemde poetsen gebakken Teddy! Je moet we ten, dat ik tegenwoordig een zeer rijk man ben. Mijn oude oom 3ohd, Hie nie JÏaatte als niets anders in 'de wereld, is op de jacht gevallen en tengevolge van den val gestorven. Daar hij geen testament naliet, heb ik als naaste bloedverwant zijn geheele vermogen ge ërfd. Zijn notaris had in de kranten gele zen, dal ik in Novodnia dienst geno men had en schreef daarheen Debrief werd opgezonden naar Belgrado Maar een ding, beste vriend, zon mij er toe kunnen brengen het zwervende soldatenleven te laten varen en eeji rus tig burger 'te worden met het geld. dat Hi geërfd heb Dat eene rrTng ecTiter is ook het eenige, anders trek ik er weer dadelijk op uit, onverschillig waar in de wereld. Ik heb nog een zekeren plicht le vervullen, en als ik mij van die taak gekweten heb. ga ik weer heen. Misschien heb ik dan eens meer geluk. Wal ik nog te doen heb is dit. ik moet naar Parijs komen en Prinses Eleanor het laatste nieuws brengen van haar echtgenoot. Dan heb ik haar ver schillende dingen te overhandigen, zooals een paar ringen en een haarlok en der gelijke die de Prins mij heeft toever trouwd, toen zijn dood onvermijdelijk scheen. Zoo zal ik je dan toch weer terug zien, en dal verheugt me bovenmate Ook zal ik blij zijn Von Altdorf en sir Gavin weer le ontmoeten Vertel rten dal ik kom. en al heel spoedig Ik den(k' een paar dagen nadat je dezen brief ontvangen zult hebben. Tol spoed,ig dus, kerel De hartelijke groeten! Denis Mallory- Ik weet niet hoe dikwijls ik gezeten aan de oude schrijftafel dezen brief heb gelezen en herlezen. Mijn hart sloeg tweemaal zoo sneï als gewoonlijk ik had fust óm (e zingen en te dansen en bui ten op straat u,it le roepen, dat DcniS niet dood was! Plotseling dacht ik aan iets; iik liep naar het achterraam, sprong er uit met volkomen verachting van zulke dingen, als ladders en vloog den hof in- Ja, zo zat er nog altijd. Ik zag haar witte japon door het gebladerte heen De arme vroum moet gedacht hebben, dat ik dol geworden was; het leek er ook wel wat op .want ik rende op ham* af en wuifde met de blaadjes van den brief boven mijn hoofd. .„Hij is niet dood, madame!" riep^ik uit. „Het is niet waar. dab hij doodt/id! Hoort u hel niet"? Hij leeft en hij komt naar Parijs Hij is.zwaar gewoond ge- weest, maar weer geheel hersteld- Ik zeg u, dat hij leeft!" De Prinses verbleekte niet, en gaf ook geen geluid; het duurde een oogenblik voor het werkelijk tot haai' doorgedron gen was. toen greep ze haast ruw, met sidderende handen den brief uit mijn vingers. Daarop rende ik weer weg ,naar het huis. in de hoop, dat ik daar MacKen- sie zou vinden, of misschien Von Alt dorf en miss Mannering, want ilc moest het goede nieuws vertellen en hun ge zichten zien, als ze vernamen., dat de doodgewaande nog immer in "leven was. (Wordt vervolgd.,)

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 6