KEES KELDER, FOTOGRAAF beursnotlering van heden. AMSTERDAM. 18 .Mei 'Slotkocrs) 6 pet. Nederland 1923 103 een zestien- |de; 6 pel. Nederland 1922 lOSVa-, 5 pet. Nederland 191S 102>/> 4y» pet. Neder land 1917 99% 2'/. pet Nederl. \N Schuld 01 vijftien zestiende; 3 pet. d- Oblig 75,3/4, 3 pet. do. Cert|f. 7t. Cert. Ned. Hand Mij. 145Vs; Aand. Ned. Ind. Handelsb. 1 G2%Aand. Kolo niale Dank 1993/!; Koninkl. Petrol. Aand. 397—400%; Cult. Mij. Vorstenlanden 170%Han dclsv. /Amsterdam 665668; Javasche Cultuur 350%; Aaud. Deli Maatsch. 379. Amsterd. Rubber 331—334. Ned. Schecpvaartunic 174; Ivon N'ed. Stoomb. My. 86S/4'Aand. Paketvaart 201 Gouda A 280; Jurgens A. 158—159; Anaconda 93» i, Steels 120*. tl'nion Pa cific 118%Prefercd do. 34y8; Maxwell Gr. C. v A. 5% Maxwell Land Gert. Inc. Bonds 14$. Prolongatie 23/4. Russen Consols l'/g; Ilope 3 vijf zes tiende Markt sluit prijshoudend Wisselkoersen Londen chèque 12.09i/a, Berlijn 59,15, Parijs 7.19; Brussel 7 10, Dollar Gable 2.48% WLUiliEHiaiT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut te De Bjüt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Mei Hoogste barometerstand 765.6 te Vardoe. Laagste barometerstand 754.1 te Hernoesand. Verwachting van den avond van 18 tol den avond van 19 dezer; Zwakke tot matige N. tol W. of Z. W. wind Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Kans op nachtvorst. Overdag zachter. Thermometerstand alnier des morgens 9 uur 50 gr. 12 uur 51 gr, 3 u. 55 ingrijpen in de ouderlijke machl en plicht. De groote steden zullen wel dik wijls een. categorie onder de bevol king hebben, waarvoor hel nuttig en noodig kan zijn, maai' het platteland en de kleinere steden niet. Spr. betwijfelt, dat een goed onderzoek mogelijk is, als men 6000 kinderen wil omvatten mei een schoolarts, zooals Volksonderwijs het meent te moeten vragen Alsdan acht spr. het nut zeer denkbeeldig. De heer arts Van Gelderen zegt, dat zijn liefde voor dit instituut reeds dateert uil 1905, den tijd van grooteu strijd er over Spr. staat verbaasd er over, oat in 1926 nog tegenstanders1 zijn te vinden en de woorden van baron v. d 1-ellz klinken hem zeer cru in de oóreu Na 1915 is hem geen litera tuur van tegenstanders meer bekend Bijna 75 jaar is de schoolarts reeds in Frankrijk en Duitschland ingevoerd en gebleken is, dat hij zeer nuttig is voor het opsporen van bleekzucht, verkrom ming van den ruggegraat enz. Het in stituut heeft zich in den loop der jaren wel gewijzigd, in hel begin ging het al leen tegen besmettelijke ziekten, maar later begon men zich meer met het individu zelf te bemoeien en daarop toezicht to houden Hel geldt hier voor namelijk een hygiënische en sociale roe ping Als regel wordt ieder kind drie maal onderzocht, een maal bij het op -school komen, dan in de 3de of 4de ■klasse en len slotte bij hel verlaten vau de school Het werk is ook heel goed voor hel instituut van beroepskeu ze en voor de bestrijding der l.b.c., die moei beginnen bij het kind. Men dione goed te onthouden dal een school arts 11 i e 1 behandeld, doch hij contro leert alleen of zijn advies wordl opge volgd. Er moei samenwerking zijn mot instellingen als de genootschappen voor herstehings- en vacnnliekolonies. Ook huidziekten lcomen door de controle veel aan hel licht Hel moet ook dienen om andere kinderen le beschermen, en spr. geeft een aantal cijfers uit Rotterdam om het resultant te doen begrijpen. Trouwens in hel algemeen moest meer op de hygiëne worden gelet. De school arts moet zijn een leeraar voor cle on derwijzers. een adviseur voor de gemeen tebesturen. Hij moet ambtenaar zijn en blijven. Een schoolarts grijpt niet in, maar wijst alleen op afwijkingen en dan de ouders op hun plichten De schoolarts moei werken over alle scho len. zoowel lagere als hoogere burger scholen en gymnasia Te Rotterdam ma ken zoo goed als alle sectarische scho- leu gebruik van den schoolarts. Verschillende aanwezigen maakten vervolgens nog opmerkingen eri o. a. werd naar voren gebracht, dal de aan wezigen geen mandaat hebben en ook goed moeten weten wat hel request van Volksonderwijs bevat Besloten werd daarom zooveel mo gelijk ieder der commissies en besturen dfen exemplaar te verschaffen en later opnieuw bijeen te komen waarschijn lijk eerst 11a de groote vakantie; alleen wanneer (led. Stalen een óf ander voor stel voor de a s. zomervergadering der Prov. Staten doen. zal eerder bijeen worden gekomen, nagekomen berichten. TWEEDE KAMER. Minister Kan zegt dat Amerika zich zelf onafhankelijk wil maken van het buitenland. Onze inspectie geeft voldoen de waarborg. Tot een gemengde com missie zal de regeering gaarne mede werken, doch zij kan niet het initiatiief daartoe nemen Minister van Karnebeek betreurt even eens deze aangelegenheid. Voor arbitrage moet echter een rechtskundig geschil aanwezig zijn. De heer Lovink vindt dat er wel de gelijk reden is voor arbitrage. VOORB EBEJDING ONT WA PENINGS- CONFERENTIE. GENEVE, 18 Mei. Er zijn twintig sta ten vertegenwoordigd in de commissie tol voorbereiding der ontwapeningscon ferentie Nadat Paul Boncour, verklaard had de functie van voorzitter van de confe rentie niet te willen aanvaarden werd de Nederlandschc Gezant te Pa kijs, jhr. Loudon, met algemeene stem men tot voorzitter gekozen. Tot vice- voorzitter werden gekozen, de Spaansclie gedelegeerde Cobiau ,en de vertegen woordiger van Uruguay, Biuro. 24.—, 29.—, STROOMATRASSEN, f 1.95, 2 95. KAPOKMATRASSEN vanaj f 27.50, Firma H. L HENDRIKSE, GRAVENSTRAAT. (Ingez. MedJ LAATSTE BERICHTEN. TWEEDE KAMER. De begrooting van Marine zal gelijk worden behandeld met de eerstdaags te verwachten suppletoire begrooting. Een interpellatie van mevrouw De Vries over de uitoefeening der tand heelkunde zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Aan de orde is de inlerpellatie-Lovink over het invoerverbod voor planten en bloembollen in Amerika. De heer Lovink zegt, dat onze plan- lenzieklenkundige dienst in het buiten land hoog slaat aangeschrevenmaar Amerika steeds voortgaat invoerverbo den in het leven te roepen Spr. zou een internationale conferentie willen om met Amerika overleg te plegen en hij stelt enkele vragen ten deze aan de regeering. Dp INBRAAK TE O VERSCHIK Naar alle waarschijnlijkheid is T de Botterdamsche recherche gelukt de hand te leggen op den inbreker, die gis ternacht de Gebr II in èen boerderij: onder Overschie zwaar gewond heeft door hel lossen vau revolverschoten. Hel is een vroegeren knecht van de gebroe ders. Een huiszoeking te Delft had lol resultaat dat een bebloed overhemd en een revolver gevonden werden. De man zelf echter kon niet te Delft gearresteerd worden. De politic wist echter dal de .man te Rotterdam ecu zaak moest afhan delen en inderdaad werd de 18-jartfge T. V. 's avonds in Rotterdam gear resteerd. Hij blijft echter ontkennen. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: (Onder voorbehoud), f 50.000 9621 f 1500 53 9318 1000. 1783 5315 9136 400 1170- 3781 7290 19583 20520 f 200 1813 11181 11939 13213 13673 100 6480 6632 9935 11551 14028 1779S 19286 20-190 BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 18 Mei. 3 uur. Geringe ondernemingslust. Rubber waarden meerendcels iels lager genoteerd. De handel was van geringe proportie. Tabakken vielen Wat de Sumatraso.or- ten betreft iets in koers terug. Koninklijken weinig veranderd Ook Suikerfondscn op zeer beschei den voet verhandeld, wezen slechts ge ringe koersverschillen uit. Amerikanen verlaten. Prol. 3 pet. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 18 Mei 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gister Londen 12.09% (12.09) Berlijn 5915 (59.14). Parijs 7.19 (7.43) Brussel 7.10 (7.27). Zwitserland 48(06 (48.08). Weeneu 35 15 (35.25) Kopenhagen 65 40 (65.30). Stockholm 6660 (66.55). Oslo 54 15 (53.90). New-York 2.48% 2.48% ("2.48'/») in polen. WARSCHAU, 18 Mei V.D. De nieuwe mifïïster van binnenlandsche zaken heeft aan de journalisten verklaard, dat de nieuwe regeering niet voornemens is op te treden tegen de leden der regeering- Wjlos. De staat van beleg zal niet langer gehandhaafd blijven dan absoluut nood zakelijk is De toestand in Posen is nog niet ge heel opgehelderd, toch verwacht men dat de rust spoedig zal terugkeereh. Een aantal geïnterneerde generaals is door de regeering in wijheid gesteld. Verschillende bevelvoerders hebben zich ter beschikking van Pilsudski WEDDEN IN ENGELAND. LONDEN, 18 Mei. V.D. Dinsdag zal het Lagerhuis de wet op het wedjden bespreken, die niet beperkt wordt tot de paardenrennen. Iedere bookmaker zal een vergunningsbelasting betalen van 10 pond; tevens zal eqjt cijnsbelasting van 5 pet. geheven worden. HEVIGE BRAND IN KRAICAU. BERLIJN, 18 Mei V.D Te Krakau heeft een enorme brand 500 huizen ver woest Drie duizend soldaten namen aan de blussching deel. Er zijn 2000 menschen dakloos. DE WINST VAN MONACO. BERLIJN, 18 Mei. V.D. - De speel bank van Monte Carlo heeft het vorig jaar een winst van 92 millioen francs DE ONTWAPENING SCONERENTIE. GENÈVE, 18 Mei. V.D. Heden is de bijeenkomst ter voorbereiding van de ont wapeningsconferentie aangevangen HOOG WATER IN N. ITALIË. ROME, 18 Mei. V.D Op verschillen de plaatsen zijnde wegen tengevolge van aardverschuivingen verwoest. Ook de ri vier de Pó is buiten haar oevers getre den Verschillende dorpen in de Pö- vlakte zijn geïsoleerd In Verona werden 3 (personen gedood. IN SERVIË BELGRADO, 18 Mei V.D. De aan hangers van Raditsch hebben in alle eischen der radicalen toegestemd. Met hel gevolg dat het kabinet-Unzanovic on veranderd aanblijft, behalve dat Paul Raditsch door Stankosibeni 'wordt ver vangen- Vermoedelijk zal Stefan Raditsch een tijdlang naar het buitenland gaan VERLANÜ) WAARDE VOOR UW GELD, OOK OP F0T0GEBIED LAAT ONS DAAROM UW FOTO'S MAKEN AANBEVELEND USSEOetFr 31 TEIEFOOW 522 ^tngez. bekendmaking. OUDERAVOND. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen Ier openbare kennis 1. dat op Vrijdag, 21 Meti 1926, des avonds 8 uur voor school IC een ouder avond zal worden gehouden in een der lokalen van die school aan de Molen- straal, 2. dal lol den vorenvermelden avond toegang liebb,en de ouders, voogden of verzorgers van wie 'één of meer kinde- 'n op school K zijn ingeschreven; en roepen hierbij die ouders, voogden of verzorgers op tot bijwoning van den ouderavond. Middelburg ,den 18 Mei 1926. Burgemeester en Wethouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. LANDBOUW. A id W alqheren der V. P. Z. In de Zaterdagmiddag onder voorzit terschap van den heer J. ICraamer ge houden vei'gadering van de afd Walche ren der V F. Z., deelde de voorzitteif mede, dat de vergadering voornamelijk bijeen was geroepen om den rondzend brief te bespreken in verband met het door dc veevoederfabriek Zeeland vol gens overeenkomst met de V. P. Z. 'in den handel brengen van een ochtend en opfokvoer Naar aanleiding van een schrijven van den Rijlrspluiroveeconsuleni, den heer Van Asperen Vervenne, opgenomen het Zeenwsch Landbouwblad van 1 Mei j 1., meende men, dat de wijze van propageereu van dit voeder niet goed te keuren is Als een bewijs van heigeen de handel reeds deed om de pluimvee teelt hoog op te voeren, werd naar vo ren gebracht hel invoeren der droog- voedermelhode, het verstrekken van droogvoederbakken, van goede leeke- 'ngen voor modelhokken, en van gratis voeder voor legsvedslrijden, enz. enz waarom men verbaasd staal, als men dat schrijven leest „op die Wijze behoeft niemand in Zeeland meer kip pen te houden om de voederleveranciers rijk le maken." Men bracht naar vo ren, dat er geen sprake is geweest van een algemeene klacht, doch slechts van de klacht van een enkeling, welke direct door het bestuur werd overgenomen om te komen tot een centrale» voederaan koop. Dc afdeelingen hadden gedacht, dal het' bestuur wel eens met voorstellen dienaangaande zou komen, en hel heeft clan ook zeer bevreemd, dal de zaak reeds in orde was gebracht. Men was van meeuiug, dat als hel juist is, dal de tegenwoordige exploitant de onder geschikte van het bestuur der V. P Z. is, de vraag dient gesteld, aan vvien de winst komt en op welke voorwaarden de exploitant dan is aangenomen,, voor al waar het hier geen coöperatievfe zaak is. Men meende, dal als het een zuivere filantropische instelling is, al leen om leden te werven, de leden en zeker de besturen der afdeelingen toch wel alles mogen weten lei' voorkoming van foutieve gevolgtrekkingen. Er werd naar voren gebracht, dal de niet-leden 10 pet. meer moeien betalen, en dat die meerdere winst zou komen aan de vee voederfabriek. Men verwachtte daarvan een omslachtige controle, terwijl als men de 10 pCt telt bij de prijzen, die de! fabriek noteert, die prijs hooger wordt dan die van vele andere fabrikanten, waardoor de waarschuwing tegen deze niet veel in heeft en men aan hetzelfde euvel mank gaat Men vond het onbillijk, dat propagan da wordt gemaakt met den naam van den rijkspluimveeconsulcnt, le meer waar deze ook de controle heeft over de fok- toornen, en men vreest dat hij -pressie zal uitoefenen tegenover den vrijen han del. Men besloot dan ook het bestuur der V P. Z. zijn misnoegen over deze handelwijze kenbaar te maken en de regeering er op te wijzen, dat een Rijks- pluimveeconsulent zich toch steeds neu- ,traal moet houden Verder zal aan de Kamer van Koophandel worden ge vraagd krachtigen steun le verleenen om dit onbillijke partij kiezen tegenover den handel te doen eindigen. De bijdrage iu het aankoopen van kuikens en broedeieren werd nog" open gesteld voor de leden lot 1 Juni a.s. In verband met een verzoek van den directeur der veiling om medewerking bij het veilen van eieren, en met het oog op de geringe kans die beslaat, dat er spoedig een provinciale veiling voor uit voer zal komen, werd besloten het be stuur van de veiling een onderhoud te verzoeken voor nader overleg. SPORT. - In den lawntenniswedstrijd Italië— Nederland te Rome voor den Davis- beker heeft Italië Zondag het dubbel spel gewonnen met 63, 64, 63. De stand is thans 2—1 voor Italië. buitenland. na de algemeene staking. Zoo voor -het uiterlijk .gaal het djage- lijksch leven in Engeland langz-amerhatud weer gewoon zijn gang. In alle industrie- en. wordt weer gewerkt, uitgezonderd in het kolenhedrijf. En wat de mijnindustrie betreft: wij hebben al gezien, dat Bald win's voorstellen bij de mijnwerkers nog al gunstig zijn uitgevallen. Donderdag zal er over worden beraadslaagd. De eerste minister, zelf overspannen door de vele emoties der laatste weken, beeft er een grootere populariteit bij gewonnen- Heele ovaties worden aan zijn beeltenis ge bracht, wanneer dat in de bioscopen op het witte doek wordt geprojecteerd. Het loon voor vele zwarte moeite Door bet meeningsVeFschil tusschen maatschappijen en spoorwegarbeiders gaat het weer in dienst nemen hij dien tak van bedrijf het minste vlug. Zoodat daar de stoornis nog het meest is. De dienst zal deze week dan ook nog over de helft van den normalen omvang onderhouden worden; het eerst zorgt men trouwens voor een regelmatig goe derenvervoer. Baldwin heeft in een boodschap dank gebracht aan de vrijwilligers. De kosten voor het Rijk blijken niet groot le zijn geweest, daar de vrijwilli gers geen bezoldiging krijgen Voor de vakvereeniging beteekende de slaking echter een ontzaglijk verlies in ihun kassen- De „Daily Mail" verscheen met het artikel dat indirect aanleiding gaf tof het afbreken der onderhandelingen. de regeling met de SïUlTStTIE vorstenhuizen. Nadat de rijksdag hel voorstel lol ont- ijgenïug van de gewezen vorsten had verworpen, heeft de regcering, overeen komstig dc bepalingen v'fin de grondwet in haar zitting van gisteren besloten, het ontwerp aan het volk ter beslissing voor le leggen. De volksstemming zal 20 Juni a. s. plaats hebben. de volkenbondsraad. Hel plan tel reorganisatie van den Volkeubondsraad bestaat, naar de Tel. van goed ingelichte zijde verneemt, in hoofdzaak uit de --volgende bepalingen' I-Iet aantal niel-permanente Raadsleden (zal 9 bedragen; zij zullen mfö 3 jaar ge kozen worden; elk jaar zal een derde aftreden, zoodal elk jaar drie zetels' openkoraen. Principieel zijn de aftredende leden drie jaar lang niet herkiesbaar, maar de Volkenbondsvergadering kan met twee derde meerderheid uitzonderingen toe staan, en wel mag zij hoogslens een derde der leden ,d. w z. drie-, bij afloop van hun mandaat herkiesbaar verklaren. Buitendien krijgt de Vol ken bondsver gadering de belangrijke bevoegdheid, met twee derde meerderheid zonder rekenng te houden met den ambtsduur der niet- permanente leden, te besluiten, dat alle niet-permauente leden moeten aftreden, zoodat dan 9 njet-pexmanenle. letten tege lijk moeten worden gekozen. Dit werd bepaald op voorstel van Bel gië, om obstructie van één lid, zooals van Brazilië in Maart voortaan tegen le gaan. De Volkenboudscommissie hcel'l in eerste lezing dit regiement aangenomen, en zal nu op 28 Juni weer bijeenkomen voor de tweede lezing. de noltge te alaska. Amundsen is na, zooals gisteren ge meld, te Teller le zijn aangekomen met de Norge verder gerei ski naar Nome met de barkas „Tippin". Larsen verklaarde, dat licht jys en verschillende open plekken aan de Pool werden opgemerkt ,doeh geen laad. Boven Point Barrow vormde zich ijs op de schroeven, hetwelk er later af werd geslagen tegen -een gasi-eservoir, tengevolge waarvan een lek ontstond en veel hellium verloren ging- De „Nor- ge werd daardoor zeer zwaar. Bij aankomst te Teller wgrd liet an ker neergeworpen en liet zich een me- chanicien langs het touw naar beneden glijden. De meering en 1 ami ding haji daarna zonder ongelukken plaats. na de revolutie in polen. Pilsudski De revolutie in Polen is dus nu geen revolutie meer; heeft eenigle honderden slachtoffers gekost, en maarschalk Pil sudski tot den man in Polen gemaakt Wie is Pilsudski eigenlijk, zal men zich wel eens hebben afgevraagd. Van afkomst een Lithausch edelman, te Zulow hij Wilna in 1867 geboren, en dus 59 jaar oud. Aan de Universiteit te öhnrkow toonde hij socialistische sym- paylhieën te hebben, zoo zelfs, dat in zijn naam genoemd werd in een aan slag op den Tsaar, en verbanning naar Siberië volgde Na zijn terugkomst had hij zich al gauw door zijn kwaliteiten een vooraanstaande plaats in de Poolsche arbeidersbeweging verzekerd. Van 1901 na zijn vlucht uit de tweede hechtenis bestrijdt hij Rusland vanuit Krakau met behulp van de Poolsche socialist, partij en de Galicische scherpschutiersvereeni- gingen In het begin van den oorlog nam hij, als hoofd der lsle brigade van het Poolsche legioen, deel aan den strijd in Z. Polen. Tijdens de bezetting van. Polen trachtte hij, in 1916, een nationale onafhankelijkheidsbeweging in het leven 1e roepen, waf niet is gelukt, wegens de weinige medewerking van Oostenrijk. Toen in 1917 de Poolsche staat werd gesticht door de centrale mogendheden, was Pilsudski lid van den Raad van State. Zijn vergaande onafhankelijkheidszin be zorgde hem een Duitsche hechtenis en interneeri ng Begin November keerde hij als triom fator te Warschau terug, waar de regent- schapsraad, die een jaar te voren door de centrale mogendheden ingesteld was, hem dictoriale macht verleende om een nationale regeering te vormen Pilsudski riep dadelijk een nationale vergadering bijeen en vond Moracrewski bereid een ministerie te vormei^ waarin hij zelf minister van oorlog werd. De 23en No vember werd hij echter al tot voorfoopig en 18 December tot definitief president van de Poolsche republiek benoemd In 1922 trad Pilsudski af als president en werd hij chef van den generaten. staf, welk ambt hij echter het volgend jaar al aan generaal Halter over moest dragen. De kwesties over de financiën en dè legcrorgnnisalie, die toen reeds aan de orde waren en die door het kabinet- Skrzvnski de oplossing nabij gebracht schenen, hebben thans dc aanleiding tot de staatsgreep gegeven. Een man. die alzoo hel klappen v»n de zweep kent, die weet, door zijn ver leden. wat er in alle kringen omfeaat. Met een paar flink aangepakte diaden heeft hij thans de zaak in Polen recht gezet. ..woorden" zijn nog niet van Iiem bekend Zoo is het er dan weer rustig. Te Warschau zijn de barricades opgeruimd en is -het tramverkeer-hervat. Voortzet ting van het parlementaire werk wordt eerstdaags verwacht. Pilsudski zal dan diverse grondwetswijzigingen vragen. De treinenloop is volgens de laatste berichten ook weer normaal, en de Pool sche bank functioneert als gewoonlijk De tijdelijke president Ralaj heeft een ministerie gevonden, waarvan, zooals men weet, Bartel de premier is. De nieu we ad interim minister van buiten*, za ken Zelowski. heeft verklaard', dat de Poolsche buitenlandsche politiek dezelf de zal blijven Wij zullen afwachten.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 2