Maandag 17 Met 1926 No. 114, 169° Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. Uit Stad sn Provind®. Uit Middelbarg. I>ö hevige Noordenwind, die het reeds zoo vele dagen koud maakte, is gisteren lot een storm aangegroeid en heeft gemaakt ,dat vele boomen, dank zij het vol bladeren zijn der takken, het hard te verduren haidden. In de Abdij kon de boom die bij den ingang van het Rijksarchief staat hef niet houden en viel om. Door personeel van de stadsdhuur ■werd de boom naar het midden van heit plein gesleept in verband met de ver keersveiligheid. De jeugd was daarbij getuigen en brak in gejuich los, als een der touwen, waarmede men den boom versorren wilde brak, t De boom, die bij den ingang van het Polderhuis stond, dreigde het voorbeeld van den eersten to voegen. Hedenmor gen heeft men dezen boom omgetrok ken om ongelukken te voorkomen. Het was Vrijdagavond nog niet druk bq de muziek op het Molenwater; het was er dan ook, vooral voor de muzi kanten, vrij frisch. Moge het a.s. Vrij dag, als het tweede concert wordt ge geven, warmer zijn. In verband met dit bericht kan wor den gemeld, dat in afwachting van het 'in dienst treden van den nieuwen direc teur van hel Middelburgsch Muziekkorps wiens benoeming binnenkort tegemoet kan worden gezien, de heer Joh. H. Caro zich bereid heeft verklaard, evenals ver leden jaar tijdens de ziekte van wijlen den beer Jan Morks, het directeurschap waar 'te nemen. Door het Plaatselijk Drankwecr- comité alhier zal Woensdag aan de huizen en Maandag, IweedTen Pinkster- dag, op straat hel blauwe bloempje te koop worden, aangeboden. Het comité heeft ondanks de f 100 gemeentelijke subsidie, met fihauciecle moeilijkheden te kampen, o. a. door de kosten verbon den aan hel reciasseeringswerk. Vooral dit laatste werk zal ieders sympathie moeten wegdragen, ook al is hij zelf geen geheelonthouder. Wij hopen dan ook voor het comité, dat zeer velen een bloempje zullen koopen. üit Vlissingen. Onder buitengewone belangstelling is Zaterdagmiddag op de algemeene be graafplaats lo Dordrecht ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den de zer dagen te Vlissingen tengevolge van een ongeluk op 40-jarigen leeftijd overleden oud-duilcer Cornells Sperling, den laatslen tijd uitvoerder in dienst;, van de N.V. W. A. van der Tak's Ber gingsbedrijf te Rotterdam. Van der Tak's Bergings Mij. was ver tegenwoordigd door haar onderdirecteur don heer Murk Leis, en den president commissaris Piet Leis. De echtgenoote en dochter van de wegens uitlandigheid verhinderden directeur W. v. d. Tak wa ren aanwezig. Ds. W. Meynen herinnerde aan de da den van Sperling bij de ramp dei* Berlin 1907, waardoor de man algemeen be kend werd en deelde mede ,d,at aan de weduwe bewijzen van deelneming zijn. gezonden niet alleen door het Vorstelijk Huis, maar ook uit tal van plaatsen! in het buitenland. Do overledene was groot in eenvoud, trouw, liefde en opofferingsgezindheid. De heer Murk Leis roemde Sperling's nauwgezetheid en kameraadschap en ver zekerde dat de firma hem niet zal ver geten en de moeilijke dagen van weduwe) en kinderen zooveel mogelijk zal ver zachten. Een zwager van den overledene be dankte voor de geloonde belangstelling en in het bijzonder voor de he] of Ie lei» opzichte der weduwe met hare vijf kin-- deren. Zaterdagmorgen werd een werk man ,die met eenige andere personen bezig was om een .groote spiegelruit in een te verhouwen perceel in de Badhuisstraat le Vlissingen üi te zetten, getroffen door een stuk vallend glas. Door lot nu onbekende oorzaak toch sprong plotseling de spiegelruit in honderden stukken waarvan pr een den man in den hals trof, hetgeen een be langrijke vleeschwonde tengevolge had Een nabij wonende arts verleende de eerste hulp waarna de man naar het gasthuis is vervoerd geworden. cke, Mar. Kwekkeboom, W. Rooze Dz., P. Vader Hz. Toen onlangs een zekere D. te Arnemuiden zich in zijn woning be vond, hoorde hij een hond vreeselijk janken. Zich op zijn erf achter do woning begevende, bemerkte hij, dat een groote damp opsteeg uit bet hondenhok van zijn buurman. Bij nadere beschou wing blecii, dat de vrouw van zijn buur man den hond, waar zij van af wilde zijn, met kokend water had overgoten. Deze gruweldaad niet voldoende ach tende, is zij heengegaan een hakmes ha lende, dat zij naar den hond geworpen heeft, waardoor het beest bovendien bloedend werd verwond, waarna zij het hondenhok dichtspijkerde, met de be doeling het arme dier te laten verhonge ren. Gelukkig is dit door het optreden ran den buurman voorkomen, doordat deze den hond heeft laten afmaken. Toen men het hondenhok openmaakte, bleek tevens, dat hel dier een touw om zijn hals had, waaraan bevestigd was een zak met steenen, teneinde het we^loopeu te voorkomen. Tegen de vrouw is pro ces-verbaal opgemaakt. Uit Zuid-B eve land. De voor het Burgerlijk armbestuur te Iloedekonskerke opgemaakte aanbeveling voor secr.-outvanger van dit armbestuur bestaat uit: 1. dhr. P. J. Verburg, 2. dhr. Jac. Walraven. Uit Noord-Be vel and. Zondagmiddag werd de motorboot „Wilhelmina5' van C o 1 ij n s- p 1 a a t door den hevigen storm even buiten de ha ven op de steenglooiing geworpen. Na meer dan een uur op de steenen tei hebben liggen slaan, gelukte het einde lijk het schip met veel lekkage en broken roer weer binnen te brengen. Uit Zee uwsch-V la anderen W. D. Op de j aarlij ksche vergadering le Aardenburg van stembevoegde in gelanden van den Biezenpolder werd het geschot vastgesteld op f 6 per H.A. even als vorig jaar. Besloten werd tot verhar den van enkele gedeelten der wegen o.a. aan de Valeiskreek. De jaarwedde van den ontvanger-griffier werd gebracht op f 100. De gezworene Cyr. Sturtewagen werd niet herkozen, doen in diens plaats bij verrassiug Mod. Buyck te Eede. Eede schijnt ook al niet vrij te blijven van politiek. Uit Walcheren. Te St. Laurens zijn lol leden van de commissie uit de ingezetenen als bedoeld in art. 131 van de Gemeentewet in verband met de grenswijziging tus- schen de gemeenten Si. Laurens en Vrou- wcpolder (ruiliug de Fruitberg) bij en kele candidaalslelling gekozen: T'. Gilde, Joh. Marinissen, C. Willem se, M. Fran- Bij zwaktetoestanden van geestelijken en lichamclt|ken aard oU» iiekn;n Dr^HOMMEL's" H AEMATO GEN-TAB LETTEN mdat ïlj door bun heerlijke nooit tegenstaan kkend cn versterkend - - - Per Doos f 1.90 bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. HET JUBILEUM VAN DEN HEER J. IV- PERRELS.. Betreffende het jubileum van den heer J. W. Perrels, die Zaterdag den dag herdacht, waarop hij vóór 40 jaar lot agent van politie te Veere werd aan gesteld, kan nog worden gemeld, dat de burgemeester van Veere, de heer B u ij s Ballot, er op wees, dal de jubilaris zeker Lu die 40 jaar veel lief en leed heeft doorgemaakt, spr. hoopt van het eerste het meest. Er is in die 40 jaar veel veranderd ten opzichte van de eischen, die aan een politieman worden gesteld. Men eischt nu niet alleen een persoon, die controle uitoefent over overtredingen, maar iemand van wien opvoedende kracht uitgaat eu die daar door overtredingen kan voorkomen. De jubilaris heeft niet alleen de politie helpen verheffen, maar is ook een goed inwoner van Veejre, als kenner van de- historische feilen en oudheden devr ge meente. De gemeente is dan ook bezield met een groot gevoel van dankbaarheid voor de wijze, waarop de heer Per rels daarover kennis heeft verspreid. De bekendheid van Veere is zeker voor een groot deel aan hem le danken. Het spijt spr. het alleen bij woorden te moeten laten, maar het is de wenscli van den jubilaris dat de gemeente geen stoffelijk blijk van belaugstelling aan biedt. Spr. wenscht den heer Perrels met zijne familie nog vele jaren van voorspoed toe. De heer Perrels bracht dank voor deze woorden en voor den steun, en de vriendschap van burgemeester, wethou ders en raadsleden steeds ondervonden. Wat betreft het aannemen van een ge schenk, bij zijn 25-jarig jubileum was het den wensch van zijn vrouw, dat hij dit niet zou doen en ook nu wil hij zich daaraan houden. Hierna nam de heer Koster II en- ke, de secretaris van den A. N. P. B. het woord om namens den bond in het algemeen den heer Perrels geluk te wenschen met zijn feest. Zijn adviezen worden steeds op hoogen prijs gesteld en hij staat bekend als iemand met groote ervaring. Namens de medeloden van het hoofdbestuur noemt spr. den jubilaris een vriend, waarop men bou wen en vertrouwen kan. Spr. hoopt dat de heer Perrels nog lang zal mogen ar beiden in het belang van, de gemeente, üx het belang van de politie in het al gemeen, maai- vooral in het belang van den A. N. P. B. Hierop bood sprj het horloge met inscriptie aan. De heer Perrels dankend voor deze woorden meende dat hij te veel geroejnd wordt. De volgende spreker .was de heer R. A. Avink, vice-voorzitter van de afdeeling Zeeland van den A.N.P. B., die o. a. zeide, dat toen bekend werd, dat de heer Perrels, de voorzitter der afdeel ing zijn 40-jarig jubileum zou herdenken, het direct vast stond, dat dit in de afdee- ling niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. Na 40 jaar kan niet gezegd wor den, dat de heer Perrels een ongeluk- kgie keuze heeft gedaan bij het kiezen van een positie en dat hij sleeds de zelfde is blijven innemen, is een bewijs dat hij niel wispelturig van aard is- Dit heeft hij ook bewezen door steeds te blijven werken in het belang van den A. N. A. P. en vooral in dat van de af- deeling Zeeland. Voor dit alles brengt, spr- hein dank en hulde en hoopt dat dej aangeboden kapstok met kleed een plaatsje zal kunnen krijgen. De heeren J, G. Wollenberg, L. M. Wisse en II. J. Harixxg, spraken als voorzitter resp. van de onderafdee- lingen Walcheren, Zuid-Beveland en Schouwen, en wezen op het vele, dat de heer Perrels ook in het belang dier onderafdeelingen heeft gedaan. De heer G. Goorhui s sprak als oud hoofdbestuurslid van den Bond endank- te voor de vriendschap van den jubila ris sleeds ondervonden ,lerwijl hij hem nxede namens zijn echtgenoote harte lijk gelukwenschte De heer Perrels dankt lelkens voor de woorden door de verschillende poli tiemannen gesproken. Nog werd het woord gevoerd door den heer H. de Zeeuw namens de bui-gerij van Veere en wees deze er o. a. op, dat de heer Pei-re|s zijn groole kennis niet verkregen heeft zonder hard wei-ken, daarvan is spr. meermalen ge tuige geweest. Spr. schetst den jubilaris ten eerste als mensch medelevend met zijn omgeving, als het gold den vooruit gang van Veere te bevordei-en; ten tweede als een politieman, die met takt optreedt en nooit ergenis verwekt, ten derde als de goede inlichtinggever over de oudheidskamer en het archief. Spr. hoopt dat als de lijd voor den heer Perrels aanbreekt om afscheid le ne men als politieman, hij zal blijven wer ken aan het archief ook onx daarvan een zoo zeer gewenschte catalogus sa men te stellen De heer Perrels dankte ook voor dezo woorden, maar vooral óök voor de hulp, die liij steeds bij den heel de Zeeuw heeft gevonden. Wal belreft het archief men is bezig aan de be schrijving van het archief, maar dit wcx-k kan 6 tot 8 jaar duren. De heer P. A. Perrel s, de oudste zoon, bracht namens zijn moederende andere kinderen dank voor de huldiging aan zijn vader, de kinderen voelen zich gelukkig en zijn trots op zulk een vader to bezilteu. De burgemeester slool liiei'op de vei-gadering en sprak daarbij zijn vol doening uit over de aangename oogen- blikkcn, die alle samen hebjben doorge bracht. Nadat een verversching was aangebo den, en vele nog een kijkje hadden ge nomen in hel eldorado van den heer Perrels, de oudheidskamer, begaf men zicli naar de woning van de familie om mej. Pen-els, die door ongesteldheid haar woning niet kan verlaten, geluk te wenschen In den loop van tien dag mocht dc heer Perx-els nog vele blijken van be laugstelling onlvaugen o.a. kwaxn de heer rar. P. C. Adriaanse, secretaris vaii de Vereeniging van het Vreemdelingenver keer op Walcheren hem compliuienteex-en namens 't lies tuur ,er op wijzende hoe zeer het wei-ken van den heer Perrels medewerkt aan het doel der vereeniging Ook de rijksarchivaris, de lieer mr. A. Meerkamp van Embden zocht den ju bilaris op en complimenteerde hem als oudheidkundige en nrcchiefman. Het bestuur van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, van welk Genootschap de heer Perrels lid is, zond een felicitatiebrief. DE JLIJN AXEL-MOERBEKE VAN DE ZEEUW SCH-VLA AMStHE TRAM. Zaterdag werd op plechtige wijze her dacht het in volle exploitatie brengen der lijn Axel (Drie Schouwen)—Moerbeke van genoemde maatschappij. Door den voorzitter van den Raad van commissarissen, Z.Exc. Maurice Lip pens, eere-gouverneur van Congo, waren bij deze gelegenheid een 40-tal Neder- landsche en Belgische hoogwaardig- heidsbekleeders cn verdere autoriteiten naar Moerbeke genoodigd. Voor de Nederlandsche gasten was van af Terneuzen een extra-tram voor de reis naar Moerbekc beschikbaar ge steld. Omstreeks 10.30 uur arriveerde per prov. stoomboot jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland, en de leden van Ged. Staten mr. P. Dieleman, secretaris van den Raad van Commissarissen Z. V. T. M., mr R. M. van Dusseldorp, G. van de Putte, en de griffier der Staten, de heer H. J. G. Hartman, dc hoofdingenieur-directeur van 's Rijks Waterstaat H. van Oordt, die van den Prov. Waterstaat J. J. van Leeuwen. Voorts de hoofdinspecteur-ge neraal der spoor- en tramwegen A. H. W. van der Vcgl en de heer J. W. van der Vegt, commissaris der Z. V. T. M. Te Terneuzen sloten zich bij het ge zelschap aan de heeren J. A, van Rompu, lid van Ged. Staten en commissaris der Z. V. T. M., de burgemeester van Temeu zen, de lieer J. Huizinga, de heeren A. Wolfert en P. W. Maarleveld, voorzitter en secretaris van den raad van advies, en de algemeen directeur der maatschap pij, de heer 0. Wind van Merkesteyn. Tijdens de reis sloten zich nog bij het gezelschap aan de jheeren P. F. Fruy- lier, onder-voorzitler van den raad van commissaris, M. Ninane, commissaris, P. Binkhorst van Oud Carspel en in Koedijk, rijksinspecteur der spoorwegdiensten, en de volgende burgemeesters: F Blok te Axel, A. Dierick te Koewacht, A. Öi van Waes te Zuiddorpe, G. Stevens Je Overslag. Hel hoofdkantoor der Z. V. T. M. te Terneuzen was gepavoiseerd met de Ne derlandsche en Belgische driekleur Toen do Commissaris der Koningin met de verdere gasten het emplacement van het station betraden, speelde het muziek gezelschap ,,D© Yereenigde Werklieden" het volkslied Genoemd gezelschap maak te den tocht mede. Omstreeks 11 uur reed de versierdje tram met de gaslen af. Bij hef passeeren van Zaamslng en Axel deed lustige mu ziek van de feeststemming der Z V.TM blijken. Bij het kantoor der maatschappij le Drie Schouwen werd uitgestapt en ter wijl de muziek op hel perron hare lonen liet weerklinken, werd door dc gasten hel kantoor cn de remise bezichtigd. Het was zeker met groote voldoening dat de algemeen directeur ten kantore den gaslen verschillende grafieken kon aan bieden, getuige van een steeds toeue- menden gezonden toestand der maat schappij Een sterke verandering geeft o m. het saldo der contante geldmidde len dal van een nadcelig saldo ad f650.000 in 1918, in 1925 is gestegen tot een voordeelig saldo van f 300 000. Het totaal der reserves steeg tot f550 000, liet te beleggen deel der reserves lot ruim f300 000, De aanschaffingswaarde der aanwezige vaste activa sleeg tot ruim 5,1 millioen, terwijl de boekwaarde gedaald wegens afschrijvingen lot 4,4 millioen, mei welk bedrag dat dor schul den op langen termijn, inclusief het ge plaatste aandeelenkapilaal parallel laopl. Nadal de gasten ook eenige verver- schingen hadden gebruikt, werd de tocht vervolgd, en werd te 12 39 het douane kantoor te Roode sluis bereikt, waar fraaie eerepoort het welkom in Bel gië locriep, zooals deze dit aan de an dere zijde het wolkom in Nederland toe riep. De muziek liel hier een gemengfcl Nedcrlandsch-Belgisch volkslied liooren. Ontvangst le Moer be ke. Ongeveer 1240 (Belg. tijd) arriveerde men te Moerbekc. waar het plaatselijke muziekkorps „Kunst na Arbeid" met hel Volkslied verwelkomde, wat door het Terneuzensch corps met de Braban?onne. werd beantwoord Daar was tegenwoordig ZExc. de heer M. Lippens met een 20-lal Belgische gas ten, onder wie Graaf De Kerkchove de Denterghem, gouverneur van Oost-YIaan- deren, de leden der Bestendige Depu tatie Ronsem Rollier, Verwilghen. Van de Velde, Coorcman, Van de Waltevne. Inghels, griffier der provincie Edg. Lip pens, burgemeester van Moerbekc en de schepenen Hanewiju en Duchesne, met den secretaris Peelers Van de Soc. ,Nat. des Chemins de Fer Vicinaux waren tegenwoordig de Directeur Caufriez. hoofdingenieurs Jacobs, Alexander cn Belpairc, prov. chef Jacobs, Marien, di recteur der suikerfabriek te Moerbekc cn Van Overbceke, voorzitter der pers- vereeniging in Oost-Ylaanderen. I BLECTPJSCHE RUWJELLAMP 1 Örzimwel DUURDERE v ^nuiarQMï BETERE PBU5 fl 10.50 (Ingez. Med.Ji En talrijke menigte woonde deze ont vangst bij, terwijl ook do vlhggen ge tuigden van de belangstelling der inwo ners. Met de muziekgezelschappen voorop werd een stoet geformeerd, waarin de gasten volgden na den eere-gouverneur Lippens, den gouverneur van Oosl-Vlaau- deren en den Commissaris der Koningin. En onder de vroolijke muziek trok men dorpw aarts. Op weg naar het gemeentehuis viel nog een daad van piëteit te verrichten. Bij het gedenkteeken der gevallen strij ders werd halt. gehouden, trad de alge meene directeur der Z. V. T. M. naar voren en legde een krans, versierd met strik in Nederlandsche en Belgische klem-en met opschrift „De Z. V. T. .VI. brengt een groet aan dc dappere strijders die vielen voor hun vaderland". Enkele tonen van het Belgisch muziekkorps ga ven stemming aan deze sympathiebetui ging- In het stadhuis werd het gezclscliap ontvangen door burgemeester Edg. Lip pens met de schepenen en den secretaris De burgemeester (de broer van den heer Maurice Lippens) hoopte van de opening van deze tramlijn een verbete ring van de bestaande vriendschapsban den die vergemakkelijkt worden door de gemeenschappelijke'taal. De wegens haar nijverheidsinrichliugen bloeiende gemeen te Moerbeke zal in de tramlijn een nieu wen uitweg vinden naar de vruchtbare streken van Z. Vlaanderen, voor welke slreek, door de Schelde gescheiden van het overig Nederland, deze verbinding een heilzame werking zal hebben op eco nomisch gebied. In hel bijzonder stelde de spr. in het licht, dal deze lijn is aangelegd in het begin van den oorlog, dus onder de riïeest ongunstige omstan digheden. De eerewijn werd rondgediend, en de spr. eindigde met een heildronk op de beide bevriende landen, op Koningin Wilhelmina en Koning Albert De vice-voorzitter van de trammaal- schappij, de lieer P. F. Fruijtier, bracht namens de maatschappij dank aan het gemeentebestuur De Commissaris der Konia- g i n vau Zeeland dankte namens het Pro vinciaal bestuur voor dc uitnoodiging, eu voor de woorden van welkom. Ilij wees er voorts op dat de bouw van de rijlijn DrieschouwenMoerbeke aller eerst een groot slreekbelang is, waarvoor hij de beste wenschen uitte Daarenboven vormt de nieuwe lijn tie communicatie tusscheu 't liand. van Axel en Moerbeke in aansluiting aan het Belgisch spoorwegnel, en ieder zal het toejuichen dal daardoor de vriendschappelijke betrekkingen, wel ke er tusschen onze beide provincies be staan, zoo mogelijk op nog hechter grond slag zullen bestendigd blijven- Intusscheu ligt het naar spr.'s meening op zijn weg om in deze samenkomst niet zoozeer het zeker niet te miskennen en geenszins te onderschatten belang ran de nieuwe zijlijn op den voorgrond te plaatsen, als wel de resultaten van het heele bedrijf der Zeeuwsch-Ylaamsche Tramweg-Maatschappij en dc voordeelen, welke zij Z Vlaanderen heeft gebracht, en zoo uitdrukking te gcv<?n aan de groo te dankbaarheid van Z. Vlaanderen je gens die Maatschappij. De Zceuwsche landbouwer, ook in Z Ylaandereu. streeft meer eu meer naar een intensieve cul tuur van den bodem hetgeen mogelijk is geworden door dc aansluiting aan het tramnet. Ook voor de industrie cn handelsrelaties zijn goede middelen van verkeer een onmisbare voorwaarde. De Nederlandsche regeeriug. het pro vinciaal bestuur van Zeeland en de be sturen der overige betrokken overheids organen hebben zich op zeer lofwaar dige wijzfc gekweten van hun taak om offers 1e brengen voor een goed tram wegennel En ook vele particulieren hebben door financieelen en moreclen steun de land streek aan zich verplicht. Lettende op de gunstige resultaten, welke dc Maatschappij uit financieel oog punt tegenover hare aandeelhouders heeft bereikt, vlei ik mij, zooals vanzelf spreekt, in de eerste plaats len opzichte van den steun vanwege nnjne provincie toegekend, dat binnenkort de Maatschap pij in slaat zal zijn met de restitutie van het haar toegekende renteloos voorschot een aanvang te maken De goede leiding der Maatschappij sterkt mij in die hoop. Hulde breng ik voor die leiding aan den Raad van Commissarissen, met zijn vol- ijverigen President, en aan den Raad vail Toezicht. Hulde zeker niet in hel minst aan den bekwamen directeur, sederfi

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1