BEURSNOTEER1NG VAN HEDEN. 'AMSTERDAM, 8 Mei (Slotkoers). 6 pet. Nederl. 1923 103; 6 pet.-NedcrL 1922 106 zeven zestiende; 5 procent Ved. '1918 102; 4% pet /Nederl. 1917 99 een zestiende; 2% pet. Nederl. iWu Schuld 62%; 3 pet. do. Oblig. 73%; 3 pet. do. Certif. 75s/e; Aand. Ned. Ind. Handelsb. 162%; A. Kol. Bank 198%; Kon. Petrol. Aand. 885i/4—387i/2; Certif. N^d. Hand. Mij. 145% Cult. Mij. Vorstenlanden 172%; Han- dels v. Amsterdam 662—668; Javasche Cultuur 352, Aand Deli Maatsch. 376% —381, Amsterd. Rubber 337339; Nea Scheepvaart unie 175%; Ivoninkl. Ned. Stoomb Mij. 84; Aand. Paketvaart 199i/2\ Gouda A. 294; Philips A. 366%; Jur- gens 167%. Anaconda 93%, Steels 122; Erie ,30%, Union Pacific 149, Common Marine 9%; Prefered do 34%; Maxwell Gr. C. v. A. 51/4; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 15%. Prolongatie 3 pet. Russen- Oblig 1880 3; Consols 4%; Hope- 3%. Markt sluit prijshoudend. Wisselkoersen Londen cheque 12 08%; Berlijn 59.23; Parqs 7.82; Brussel 7.63; Dollar Cable 2.48%). WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Instituut le De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 Mei. Hoogste barometerstand: 769.1 te Vardoe. Laagste barometerstand: 753.3 te Skagen. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 dezer; Matige W. tot N. W. wind, zwaar be wolkt met opklaringen. Kans op regen buien. Weinig verandering in tempera tuur. Thermometerstand alhier des morgens: 9 uur 48 gr., 12 uur 51 gr. lonel der genie, te Heemstede, dr. C. J. van der Horst, privaat-docent aan de gemeentelijke Universiteit le Amsterdam; mr. M C Nijland, secretaris van den Voogdijraad, te Rotterdam; dr. G J. Thierry lioogleeraar te Leiden; cis E. van Ruytenberg. predikant te Oostburg. Het examen voor de afdeeling-A te Vlissingen, 25, 26, 28, 29 Juni; te Mid delburg, 30 Juni, 1, 2, en 3 Juli, te Goes» 5 en 6 Juli. t Deskundigen dr. H. Blink, oud-hoog teeraar, te 's-Gravenhagemej. dr Posthumus, privaat-docent aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, ■wonende te 's-Gravenhage; P. Werkman oud-leeraar bij hel middelbaar onder wijs te Leiden, C. Kamermans, accoun tant, te Vlissingen, Bij het eindexamen der afdecling II B'. S.; gemeentelijke II. B S voor meis jes, gemeentelijke H. B S. alle te Arn hem is o.a. tot deskundige benoemd de heer Herman Snijders, alhier. BECHTZAKEN. De politierechter te 's Gravenhage heeft voortgezel de behandeling van dc zaak tegen den 54-jarigen expediteur D v. A. te Leiden, verdacht van poging tot doodslag. Verdachte zou te Leiden tot tweemaal toe getracht hebben een meisje met een knipmes te steken, wat beide koeren mislukt was. Verleden week is deze zaak geschorst om nog twee meis jes als getuigen te hooren. Dit verhoor heeft gisteren plaats gehad. Deze getui gen bevestigden de tegen verdachte in gebrachte beschuldigingen- De eisch was 5 maanden gevangenis straf De politierechter heeft verdachte ver oordeeld tot een voorwaardelijke straf van 6 maanden, met een proeftijd van 3 jaar. Het O. M. bij de rechtbank (e Assen heeft 'tegen A. TI., verpleegde te Veen- huizen. thans gedetineerd, wegens brand stichting aldaar, 2 jaar en! 6 maanden ge vangenisstraf geêischt. Politierechter l o Middelburg. In de zitting van 7 Mei waren de vol gende personen gedagvaard P. I. van L 23 jaar, koopman' te Goes, wegens diefstal van f 2, loebe- hoorende «aan .Jacob dc Pccnder le 's- Heer Abtskerkc op 13 Maart l!)26. Eisch en uitspraak 14 dagen ge vangenisstraf W. V.„ 14 jaar, herbergier en timmer man le Terneuzen. wegens mishandeling van Iman dc Zwarte op 10 Maart j 1. te Terneuzen. Eisch en uitspraak f 20 boete subs 20 dagen beent H. V II jaar, visscher te Veere we gens mishandeling van Naatje Verlündc te Veere op 10 Maart 1926. Eisch en uitspraak f 15 boete subs 15 dagen beent. D. W S 34 jaar. werkman te Middcl- durg wegens belecdiging van den agent van politie Zuijdweg toen deze survul- leerde op 2 Maart j.lterwijl hij daarin zich tegen dien ambtetiaar nceft ver zet,, toen deze hein beetpakte om hem voor te geleiden, Eisch en uitspraak 20 boete subs 20 dagen hecht. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken opend Middelburg J. Wi. v. d. Garde. Vlissingen A. J. v. Ockenburg, Kleine Markt. LAATSTE BERICHTEN. ONBEWAAKTE OVERWEG. Gisterenmiddag is tusschen V1 a k e en Biezelinge op den onbewaakteu overweg een paard en wagen, waarop een voerman, bijna door den trein, die te 2,11 uur te Vlissingen aankomt, gegre pen De machinist remde onmiddellijk, zoodat de trein op een 3 meter afstand van paard en wagen bleef staan. BIJ DE COMMUNISTEN. Volgens de Tel. heeft de oude afdee- ling Rotterdam van dc 0. P. H. gisteren avond m. a. s. verworpen liet voorstel van Moskou lot liquidatie der crisis in de afdeeling. PLEIZIEBTREINEN. De Nederl. Spoorw, zouden volgens do Tel." besloten hebben om in de zomermaanden op Zondagen en verschil lende werkdagen z.g. pleiziertreinen in verschillende deelen van het land te doen loopen BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 8 Mei 12 uur. Do affaire ter Arasfordamsche beurzo was heden zeer bescheiden. Tiet meeste ging om in II.V.A., die onder beurs- tijd enkele procenten terugvielen. De overige soorten waren veronachtzaamd. Rubbecafdeeling weinig omgaand, en zelfs waren Amsterdam rubbers verlaten. Do koers gold eerder iets lager, on danks het gunstig jaarverslag. Tabakken beperkt. Sumatrasoorten Deli Batavia's thans enkele procenten van hun koers inboeteu. Olieafdeeling Koninklijken plm. 387. Scheepvaarten en Ned. Industrieelen veronachtzaamd Amerikanen stil Prolongatie 3 pet. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 8 Mei. 12 uur De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gister: Londen 1208% ''12.08%). Berlijn 0.5924% (0.5925). Parijs 7 831% (7.77%). Brussel 7.65 (7.59). Zwitserland 48.15 (48.16). Wecnen 0 35171% (0.3520) Kopenhagen 65— (65.10). Oslo 53.55 (53.65). Stockholm 66.60 (66.65). N.-York 2.48% (2.48%). BOOS WEER IN FRANKRIJK. PARIJS, 8 Mei. V D. Een hevig onweer heeft gewoed in een groot deel van Frankrijk. In de Vogezen fs sneeuw gevallen. AUTO-ONGELUK PARIJS!, 8 Mei. V.D Bij Ragusa zijn twee auto's mei bruiloftsvierders ver ongelukt. De bruid werd gedood, terwijl de andere auto in het water viel, waarbij alle inzittenden verdronken. LANDBOUW. Onder het hoornvee van den land bouwer Iz. Lulcyn-Bouwens te Z u i d- zande is mond- en klauwzeer gecon stateerd. - Door een commissie van vakkun- digen, waaronder een Rijksgedelcgcerde, is aan den heer P. D. Maas te Kont- gene eeu diploma als bekwaam horloge maker verleend. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Particuliere loodsdienst voor de Noordzee. Begin April j,l, is nabij Dungeness de particuliere loodsschoener genaamd .North Sea Pilot" in station gekomen, welke aldaar zal blijven kruisen en lood sen aan boord heeft voor de geheele Noordzee. De beloodsing geschiedt tegen vaste tarieven. De schoener behoort aan de „North Sea Pilot Company", gevestigd) te Rotterdam, West Kruiskade No. 10, tel, 65S9, alwaar steeds loodsen voor de ge heele Noordzee beschikbaar zijn. Ook uit andere Noordzeehavens kunnen aldaar loodsen besteld worden; telegram adres „SeapiJot,. Rotterdam". KERKNIEUWS. Ds. A. W. F. Waardenburg te Oude Pekela, hoopt Zondag den 23sten Mei a s. afscheid le nemen van de Vrije Evange lische gemeente te Oude Pekela en Zon dag den 6den Juni d.a.v. zijn intrede te doen le Wemeldinge, na bevestigd te zijn door Ds. M. v. d. Vis, Goes. Door de classis Tholen der Geref. Kerken werden afgevaardigd naar de te houden vergadering der Part, Synode de predikanten Ds. A. Andree van Krabben- dijku en Ds. W. M Lecointre van Bergen op Zoom; en de ouderlingen P. A. Schwartz van Krabbendijke en E, Tange van Rilland-Bath, secundi de ouderlingen J. vin Strien van Anna-Jacobapolder en T Dijkslag van Tholen. (De Z.) Cand. S. J. Koster, van Terneu zen, beroepen predikant te Wons, is door de classis Bolsward der Geref. Ker ken pcremtoir onderzocht en toegelaten tot de Evangeliebediening- Bezwaarden der Geref. Kerk op Walcheren. Mede namens de lieeren «G. van Wes ten te Vlissingen en E. Scheps te Mid delburg heeft de heer mr. L. van 'Andel aan ds J II. Telkamp te Middelburg be richt dat door hen Woensdag 12 Mei a.s. des avonds 8 ure, in het Militair Te huis Nieuwstraat te Middelburg eeu vergadering per advertentie is samenge roepen van bezwaarden (mannel. en vrouwel.) leden en doopleden der Geref. Kerken van Middelburg, Vlissingen en eeriige andere. Gereformeerde Kerken op Walcheren, met de besluiten door de Alg. Synode en meï de daarna tegenover verschillende predikanten en andere ambtsdragers van Geref. Kerken inge stelde kerkelijke vervolgingen „Wij noodigen U als lid der Gen. Syn. bij deze beleefdelijk uit op deze verga dering eene samenspreking met de be zwaarden te willen houden. Den loop der vergadering, waarvan de leiding aan dr. "Scheps is opgedragen, stellen wij ons aldus voor Na de opening op de gebruikelijke wijze door den Voorzitter, geeft deze mij het woord om de bezwaren le ontwik kelen. "Daarna verkrijgt U als U onze uit- noodiging aanneemt, wat wij van U èn als herder en leeraar Uwer gemeente èn als lid der Gen. Syn. mogen verwachten hel woord om de gedragslijn der Synode te verduidelijken en 'te verde digen. Vervolgeus kan een ieder die wal te vragen of mede le deelen heeft het woord vragen en zal, zoo, noodig, door mij een en ander worden geresumeerd en beantwoord. Ten slotte worden een paar huishou delijke zaken behandeld. Het zal ons zeer aangenaam zijn zoo dra mogelijk ons te vernemen dat deze uitnoodiging door U wordt aangenomen." Ned II e r v. Kerk. Beroepen te Alkmaar, ds. H. J. Hak, te Domburg. Een encycliek van den Paus. Ter gelegenheid van he t( zevende eeuw feest van Franciscus van Assisie heeft de Paus een encycliek uitgegeven, waar in hij de deugden van den heilige roemt en aandringt op een verbetering van de zeden en een terugkeer tot een meer christelijke samenleving door een vroom en heilig leven. HANDEL, NIJVERHEID EN YISSCHERIJ. Met de Staatscrt. van S Mei zijn verzonden afdrukken van de statuten be treffende den R. K. Boerenbond ,„Zuid- dorpe", vereeniging van boeren en tuin ders, gevestigd te Zuiddorp e. Handelsregister. Aan de in „Handelsberichten" opge nomen wekelijksche openliaarmajkingen inzake het Handelsregister, ontleeneai we betreffende Zeeland de volgende opgaven. Nieuwe inschrijvingen- Z ©euvsche Eilanden (Mid delburg). N.V. Goederendienst „Koophandel I", Zierikzee, Nieuwe TIaven I) 500, in eigendom hebben en hell in den uitgef- breidsten zin exploiteeren van een vaar tuig Bestuurders P. Ribbens Wzn. en A. Ribbens Wz.. Zierikzee. Maatschap pelijk kapitaal 1' 5000, geheel geplaatst 1 gestort (2414). N.V. Goederendienst „Koophandel II", Zierikzee, Nieuwe Haven D. 500. Be stuurders P Ribbens Wz. en A. Ribbens Wz., Zierikzee. Maatschappelijk kap., f 2000 geheel geplaatst en gestort. '2415). N.V. Goederendienst „Koophandel III", Zierikzee. Nieuwe Ilaven D. 500 Be stuurders P. Ribbens Wz en» A. Rib bens WzZierikzee. Maatschappelijk kap. f2000, geheel geplaatst en gestort 2416). Wijziging. Zocuwschc Eilanden Mid delburg). Koninklijke Maatschappij „de Electro Tinfabriek", Vlissingen, Koningsweg 45. Benoemd tot comm. A. Ruijs, Antwer pen en P L. Slis. Rotterdam. Statuten gewijzigd. Opheffing Zeeuwse lie Ei Panden Mid delburg). S. Adriaansc. Langeviele 'K 391/ ..De Alkmaarschc AYaag", Vlissingen, "St. .Ta- cobstraat 13. Beursvacantie. De Min van financiën heeft bepaald, dat op 15 Mei a.s. de beurzen voor den geld en fondsenhandel zullen zijn geslo ten. Zaanlandsche Bank. Naar de Msb. uit goede bron verneemt ligt het in de bedoeling om het bedrijf der Zaanlandsche Bank weer ten spoedigste te hervatten. Noch bij directie, noch bij commissarissen zit de bedoeling voor tot liquidatie of anderszins over te gaan. Men verwacht dat de voorbereidende werkzaamheden voor heropening binnen enkele dagen gereed zullen zijn. LEGER EN VLOOT. Bij beschikking van den Minister van Marine a. i. is iuit. ter zee le kl W. J. D. Posthumus den lOen Mei belast •met het bevel over Ilr. Ms. Triton en zijn luit. ter zee 2e kl P. A. de Boer <en de officier van gez. 2e kl. K. M. Slot boom met denzelfden datum geplaatst aan boord van genoemden bodem; is luit. ter zee 3e kl. A. A. Fresco den 6en Mei geplaatst a. b van Ilr. Ms. van Spcyk; zijn de off. van den marine stoomvaartdienst 2e kl. A. D. Jongkees en G. van der Tak den lOen Mei geplaatst a. b van onderscheidenlijk Hr. Ms. Gel derland en Hr. Ms. Z 7. Bij beschikking van den minister van marine a i. is met den len Juni de hoofdofficier van gezondheid der le kl D. J. Vrijdag, eervol ontheven van de be trekking van chef van den geneeskundi gen dienst der zeemacht in de stelling van Helder en ter beschikking gesteld en vervangen door deil hoofdofficier van gezondheid der 2e kl. dr. H. F. Minkema BUITENLAND. DE ALGEMEENE STAKING IN ENGELAND. De toestand De algemecne toestand is in hoofdzaak onveranderd, heet het. Doch, als men de berichten volgt, valt er toch telkens meer „roering" te con- stateeren, meer spanning, wat de vraag beklemmender maakt, wat er de eerst komende dagen zal gebeui'cn. Er wordt b.v. oïficieel gemeld, dat ci te Londen een zekere activiteit bij die stakers le bespeuren is om den toevoer van levensmiddelen langs den openbaren weg te beletten. De politie heeft al deze pogingen verijdeld. In de graafschappen hebben stakers in de eerste plaats ge tracht de kerklieden bij dc eleclrische krachtcentrales over te halen zich bij de staking aan te sluiten- In sommige gevallen is dit gelukt, maar de open plaatsen zijn onmiddellijk door vrijwilli gers ingenomen. De spoorwegdiensten breiden zich geregeld uil, en, naai- het) schijnt, zouden vele spoorwegarbeiders geneigd zijn het werk te hervatten Het aantal kleine vergrijpen tegen orde en wet neemt eenigszins toe, maar de po litie, wier gedrag in overeenstemming is met de beste tradities van het Engelsche politiekorps, heeft bijna overal onlusten weten te voorkomen en relletjes in de kiem welen te smoren. Bovendien wor den deze onlusten slechts uitgelokt door dat deel der bevolking, dat het geringste verantwoordelijkheidsbesef en zin voor plicht en orde heeft. Hiermede in verband staat natuurlijk de hernieuwde oproep voor speciale rust bewaarders, waarvan er 50 000 te Londen noodig zijn; en er zjjn er pas 20 000; dat is nog niet de helft! Ook waren er alarmeerende geruchten over het leger in omloop, die thans dooi den minister van oorlog weerspi-okem worden. Zij betreffen ten eerste 'het ge rucht als zou het leger zijn taak niet meer aan kunnen; ten tweede, dat de reserve opgeroepen zou zijn, en ten der de dat troepen tegen de stakers aange wend zouden zijn en geweigerd zouden hebben te schieten. Ten aanzien van deze geruchten stelt de minister vast: met uitzondering van eenige gardelroe- pen is geen enkel bataljon opgeroepen Wel zijn eenige regimenten verplaatst naar min of meer bedreigde punten om aanwezig te zijn in geval van nood, maar dit geval heeft zich nog niet voorgedaan. Ten slotte is nog geen enkel man der reserve opgeroepen. Ter geruststelling van het publiek diene verder, dat de geest der troepen uitstekend is en blijft. Lagerhuis. Onder do algemeene staking lijdt uit den aard der zaak ook het Lagerhuis! zelf. In antwoord op een vraag heeft de Speaker n.l. gezegd, dat hij het betreur de, dal mannen, die verbonden waren aan de voornaamste diensten van bet parlementsgebouw, als de elcctricileits- voorziening. weggeroepen waren Maar hij zou met toelaten, dat het Lagerhuis in de onmogelijkheid gebeld werd zijn werk le verrichten door welke groep van menscken ook. Zoo noodig .zou hij het Huis leiden zonder eeni(g drukwerk en zonder elcctrisch licht. Lanshury, van de Labourpartij, zcide hieromtrent, dat ook deze mogelijke sto ringen van den arbeid van het parlement te wjjten waren aan de houding van de regeering, die met minachting hel aan bod van de vakvereenigingen om de sta king niet tot cssenlicele diensten uil te breiden, verworpen had Solidariteit De actueele uitvoerende macht van de federatie van Duitschc vakvereenigin gen heeft zich solidair verklaard met de Britsche stakende arbeiders. Te Hamburg hebben dc arbeiders geweigerd Britsche schepen te bunkeren De Scandinavische en Nederïaudsche schepen doen de Duit- sche havens aan om visch aan de markt lo brengen, die oorspronkelijk voor Enge land bestemd was Scandinavische en Nederïaudsche kooplieden brengen hun boter, kaas en groenten op dc Duitschc markten, met het gevolg dat in Duilschland dc prijzen dalen Hoewel dc arbeiders in het Roer gebied de verschepingen naar Engeland verhinderen, heerscht groote activiteit in de hoofdkwartieren van de kolenindu slrie te Duisburg, waar groote orders pntvangen zijn uit Zweden, en Z. Amerika voor de eerste maal sedert jaren Het Deensche Vakverbond besloot zich in principe bereid te verklaren tot het proclameeren der sympathiestaking voor de Britsche arbeiders In Denemarken zal bijgevolg een groote staking uitbre ken, die echter niet binnen twee weken aanvangen zal. en dus kans heeft niet. door le gaan. Nader wordt ons nog hedenmorgen gemeld De moeilijkheden worden steeds groo- ter, vooral wat de levensmiddelenvoor ziening betreft Daar de stakers de le ven sm iddclcn tr a nspor ten verb i nderen. heeft de regeering troepen samengetrok ken, die heden de transporten zullen begeleiden. Bevestigd wordt hedenmorgen, dat de toestand verslechterd is. Mevrouw Baldwin, de echtgenoote van den premier, tracht een vrouwencorps le organiseeren om het transportpro bleem te helpen oplossen Men ziet thans weer vele wagens in de straten die be stuurd worden door vrouwen BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uil Polen. - Wilos heeft de opdracht tot kabi netsformatie teruggegeven Te midder nacht ontving de president den sociaal democraat Marck. Deze verscheen daar na in het parlement en verklaarde dat de staatspresident hem medegedeeld had, dat hij na het mislukken der pogingen der rechtsche partijen zich thans tot de linksche partijen zal wenden, en hem daarom verzocht heeft een geschikte per soonlijkheid te noemen. BURGERLIJKE STAND. Goe s. Ondertrouwd: W. van Strien, 27 j. em C. Sturm, 31 j. Getrouwd: C. Rijn. 45 j. e» 0 Schipper, 43 ,j. J. J. Snoodijk, 32 j. en 0. F. Bolle, 26 j. Bevallen :J. Weezcpoel, gc.b. de Jongh.. d. 0. Olivier, geb Mondeel. z Overleden: C. J. Bruinooge 11 ra d. MARKTBERICHTEN. Middelburg 7 Mei. Op de veiling, werden de volgende prijzen besteed Spinazie 615 c.. dunsel 4—12 e., posteleijn 35—50 c., aardappelen 47—73 c„ moskrul 30 c.. snijsla 16 c. alles pfer KG.rabarber 84—125 c.. peterselie 14 c., peeën 249264 c.. rammenas 65 c„. preij 70105 c all.esf per 10 bos; sla 3 4 c., aardbeien 14 c komkommers 15 —25 c. alles per stuk. Vlissingen 7 Mefi. Op dc veiling werden de volgende prijzen besteed Aardappelen G7. poters 31 per 10 K G. spinazie 725, dunsel 17. Posteleijn 38— 51, Asperges I 60—68, aspcrgesll 51— 56, asperges III 55, nieuwe aardappelen 30—41, poters 26, alles per K G. Bloem kool 20—26, sla 5—12, komkommers 18 19 alles per stuk Radijs 1—5, selderie 5—7,5, Prei 6,5—10,5, peeën 25—32, ra barber 711,5, seringen G—10, iris 16, pioenen 57,5 alles per bos. Peterselie 15. zuring 1834 beiden per mand. ADVERTENTiËN. Zoo de Hcere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders F. ANDERIESSE en P J ANDERIESSE—CASTELEIJN 15 Mei a s. hunne 35-JARIGE ECHTVEREEMGING te herden ken. Hunne dankbare Kinderen en Verloofde Middelburg, S Mei 192G. Ontvangdag: Dinsdag 18 Mei van 2—5 uur. Den llen Mei hopen onze ge liefde Ouders, Behuwd- en Groot- ouacvs A J. VAN DE WOESTIJN E en R VAN DE WOFSTIJNE WILL EKENS DU BOIS hun 45-JARIGE ECHTVEREEM GING le herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Behuwd- en Kleinkinderen. Wagenaarstraal D 87. Heden overleed door een noodlottig ongeval in den ouderdom van ruim 69 jaar onze geliefde Man, Vader, Behuwdvader en Grootvader, de heer J. C. LUITING. Uit aller naam, P. J. LUITINGVISSER, Harderwijk, 6 Mei 1926. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 10 Mei, n.m. 1.30 uur. Eenige en algemeene kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 6