Zaterdag 8 Mel 1926 169° Jaargang. FfBlUETOII, No. 108 OURANT. Dit nummer bestaat uit TWEE biadea. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per tcwar- laaï: öp de buitenwegen om Middelburg, en zoor de andere gemeenten p. post (-2.50; voor Middelburg en agentschap Vüb- singen f2.30: weekabonnementen in Middelburg 18 aestt per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 ceal per regel. Ingezonden Mededeelin- i e o 50 cent per regeL Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 12.10, elke regel meer 38 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk, Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden Opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255 I»W DALING VAN DEN FRANK. Wordt er bij ons minder in franken gespeculeerd, dan indertijd in marken? Men. bcu het opmaken uit het feit, dat men er minder over hoort spreken. De persoonlijke ervaringen in de portemon- nafc hebben blijkbaar beter dan de, indertijd bij ac mark-bewegingen uitge sproken waarschuwingen, hel grootc publiek eindelijk overtuigd, dat het hee- lemaal niet vaststaat, dat een eens ge daalde valuta zich ook weer herstellen Zal. "Wat deze week le zien is gegeven in (de wisselkoers van den frank, was anders wel aigemeene aandacht waard En merk waardig was het te zien dat in de be trokken landen niet alleen de maalschap- jpeljjlte gevolgen, maar ook de beschou wingen en mededeeïingen zoo geheel overeenstemmen met wal we indertijd eerst in Oostenrijk en toen in Duitsch- land "hcDben gezien en gehoord. Woensdag vooral kreeg de franc een gedachte klap. De Fransche frank daalde van 8.13 op 7.88, de Belgische van B il op 7.52; Donderdag was het 7 79 en 7.54. En gister 7.77i/s en 7.59. Een van de directe gevolgen was, dat in België de inenschen als dollen eet waren gingen inslaan, tot hoeveelheden ran 40—100 kilo Iegelijk en dan met een eisch van dadelijke levering. En precies als indertijd in Duitschland is alom een verlangen merkbaar om het geld vast te leggen in tastbare waarden: meubeis, kunstvoorwerpen en in het al gemeen in goederen, waarvan men ver wacht, dat ze hun waarde zullen be houden. Als men daar dan maar niet 'dezelfde ervaring opdoet als in Duitsch land, waar ten slotte bleek, dat men die goederen niet meer van de hand kon doen uil gebrek aan koopers. Onvermijdelijk zulleu moeien volgen do loonsverhoogingen, voor particulie ren, maar ook voor de rijksdiensten, zoodat de rijksuitgaven steeds hooger bedragen zullen aanwijzen, die niet kun nen worden bijgehouden door belas- tingverboogingen. Alleen de ongelukki- gen die leven van een vast bedrag aan rente, zullen geen frank meer ontvan gen, dan het steeds minder wordend aantal dat ze al ontvingen. Alleen het rijk zelf wordt er steeds beter van door de waarde-daliiig van zijn in franken aangegeven schulden. Voor de dollar- leeningen natuurlijk niet. Het is een droevige toestand, die ook in ons land 3e inenschen nog weer eens duidelijk zal maken dat het zoo'n dwaasheid niet was om' „den gulden veilig te stellen." Het verdient de aandacht dat men nu m België niet meer hoort roepen over de booze buitenlandsche speculanten die do oorzaak van deze nieuwe inzinking zouden ziju. Voor den Franschen frank telt natuurlijk sterk mee de ongunstige indruk dieu hel afbreken van de vredes onderhandelingen met Marokko heeft ver oorzaakt. Maar voor Frankrijk zal waar schijnlijk ook meetellen wat in België als reden op den voorgrond wordt ge schoven, u.t. de reusachtige verkoopen door Londen van alle min of meef gedepricieerde vaslelandsvaluta, met het doel den koers van het Londenscho En* gelsche pond tegenover den dollar op peil te houden in weerwil van de sta king, een doel, dat dan ook bereikt is. Het is best mogelijk, dat dit de ver klaring is van de inzinking van deze week. Maar niemand zal er zich door laten verblinden voor de waarheid, dat zoowel Frankrijk als België in den oor log en daarna geen jaar zonder enorme tekorten hebben bestaan, en dat dit zien wreek, nu de regeling dier schulden, en de sluiting van hulpleeningcn 'mislukten, wegens de achterdocht jegens 'de solidi teit van de aanvragers. Hel zou ook wel interessant zijn te weten hoeveel van tfie mïlliardcn franken schuld van beide landen zjjn le wijten aan flet Rocravon- tuur, nat zoo oftter weinig baten in het laadje bracht. Dezer dagen heeft de Belgische Mi nister Poullcf aan een bijeenkomst van persvertegenwoordigers een uiteenzelling van den finantieelen toeslaud van België gegeven. Maar het verslag van zijn rede doet verbaasd vragen, of hij dat allemaal meende. Hij zei ten eerste, dat geen enkel feil de golf van wantrouwen rechtvaardigt. Immers, zoo redeneerde hij, in heel België wordt hard gewerkt. Er zijn min der werkloozen dan vroeger. Alsof die overvloed van werk niet zelf een gevolg was van den lagen koers van den frank, die immers de Fransche en'Belgische industrie in staal stelt te leveren tegen lageren prijs dan andere landen En vervolgens zei hij dajt in den fi nantieelen toestand van het land biets de bestaande vrees wettigt, daar sedert den wapenstilstand de begrool'ingen steeds beter zijn geworden. En als be wijs daarvoor haalde hij aan dial de te korten die in '20 nog 2816 millioen be dongen, geleidelijk zijn gedaald tot 548 millioen in '25, Jawel, maar minder erg is nog niet goed. Een kleiner tekort! is nog geen bate En. al die tekorten; ach ter elkaar zijn een berg geworden, want zo werden hoogstens gedekt door leenin gen d.w.z. door schulden, die steeds meer rente en aflossing vragen. Het is volkomen waar wat de Minister verder zei over de' in de laatste negen maanden aangebrachte bezuinigingen op <lo rijksdiensten, en de heffing van nieu we belastingen voor niet minder dan 600 millioen. Maar men is er te laat mee. In ieder geval zijn die 600 millioen nu minder dan twee derden waard van hun waarde een jaar geleden, toen de frank nog een eind boven 'de '12 stond. Dat is ook al weer precies als in Duitschland waar de maatregelen steeds achter de koersdaling aanliepen. In Frankrijk, waar na eindelooze poli tieke scharrelarijen eindelijk een finan- cieele hervorming werd afgekondigd, gaal het net zoo. Die nieuwe belastingen heb ben de gestadige daling van den frank niet kunneu tegenhouden. Nu worden er door de regeering niet alleen krach- maatregelen aangekondigd, maar ook maatregelen ,,van zoodanigen aard aal zij inderdaad als doeltreffend moeten worden beschouwd." De financieele we reld zal er zeer belangstellend naar zijn Een telegram in ons vorig nummer sprak van het besluit der Fransche regeering om op het geschikte oögenblik gebruik te maken van de leening van Morgan (den Amerikaauschen geldschieter) „om de baisse aan te vallen"- Dat is dus weer de oude theorie dat het speculanten zijn, die de daling veroorzaken En nu gelooven we wel dat er speculanten van trachten gebruik le maken,- en we geloo ven ook wel dat het mogelijk is door zulk een manoeuvre voor een oogenblik de daling tot staan te brengen, maar men late zich liiet wijs maken dat daardoor de grootc oorzaak van de waardevermin dering van den frank wordt weggenomen Want die schuilt in het jarenlang op- schuld-Jeven. Wat nu in België eu Frankrijk gebeurt. door velen voorspeld. Toen de oorlog was argcloopen, had Nederland één derde van zijn anderhalf milliard crisis- schuklen afgelost, .en na dien tijd is de belastinglast in Nederland zwaar geble ven, zelfs steeds zwaarder geworden Nog het vorig jaar kwamen er hooger invoerrechten, rijwielbelasting en andere bijDaardoor is ook geregeld onze schuld afgelost. En al dien lijd hebben we er over hooren spreken, soms over hooren bluf fen, en soms met schamperheid jegens onze bestuurders over hooren spotten, dat het in België en Frankrijk veel goed- kooper leven was, omdat de belastingen er zoo laag waren. Iedereen weet wel voorbeelden van menschen die om die reden zich in België of Frankrijk vestig den. Maar het eindje moet den last dragen. Nu zal er wel anders over ge oordeeld worden. We herinneren ons, '°en i*1 hier iedereen voelde dat er bezuinigd moest worden, en er ook werkelijk in grijpende besnoeiingen plaats hadden, men bij onze Zuiderburen nog voort leefde in de na-oorlogsche stemming dat ülles kon Men waagde zich zelfs in het Roeravontuur, dat beide landen dwong tot enorme militaire uitgaven Eerst in het vorig jaar is men begonnen met ver mindering van het leger. Teekenend von den we in dat opzicht de mededecliing van Minister Poullet in ziju bovenbe doelde rede. dat er ra de laatste negen maanden nagenoeg 1000 overtallige -offi cieren waren ontslagen met verlof Het zijn inderdaad ernstige dingen, waarvan wij den terugslag zullen on dervinden zooals wij die ook ondervon den hebben van de gebeurtenissen in Duitschland- Hoe hel zal afloopen is niot to voor spellen. In België en Frankrijk werkt tenminste niet mee het doelbewust ver sterken der daling, zooals de Duitsche regeering deed ten einde het Fransche doel mei de Roerbezelting tegen te wer ken. Maar we hebben dan toch in Oos tenrijk en Duitschland voldoeude gezien om te begrijpen, dat nu in Frankrijk en België zeer drastische maatregelen noodig zullen zijn om een verdere crisis te voorkomen. En het ongeluk is dat de politieke harrewarrerijen in beide lan den het nemen van zulke maatregeleai ernstig bemoeilijkten. g l M i a H Q. HA YGSCHE BRIEVEN'. (Nadruk verboden). De Meimaand is een vroolijke maand voor den Haag. Het was -toen den Haag nog een klein stadje mocht heeten de kermismaand en daar zijn allerlei kleine tradities van overgebleven. Op de Witte, die typisch Haagsche sociëteit bestaat de kermisfciQi nog, die voorjaarsgroet lieet, sinds de kermis afgeschaft is. En er zijn nog sporadisch kermisgroetjes van loopknechten eu aschman in ge bruik, maar die sterven uit. Dan is er altijd de revue van Ter Hall. Daar is de Hagenaar verzot op. Die slaat hij niet over. Daar moet een goed Hagenaar ge weest zijn in Mei. Dajt feest had altijd plaats in Scala. Maar in die traditie is verandering gekomen, want Ter Hall heeft .ruzie met de directie van Scala gekregen. Doch hij heeft toch den wpg gevonden om ons op zijn revue te ver gasten. Hij is in het Gebouw van Kuns ten en Wetenschappen getrokken. Nu is dit gebouw weinig geliefd. Men lioort er slecht zegt men en men ziet er slecht en men zit er nu eenmaal niet graag Het gebouw is goed voor voor stellingen die een zeer groote zaal eischen. Het is onze grootste zaal, en daarom hebben er de Meugelbergconcer- ten plaats en in het algemeen grootc gebeurtenissen, waar zeer veel bezoe kers verwacht worden, zooals onlangs hij het Fransche ballet. Maar nu is t^r llall er- En die wist wolk eert tegenzin men h eeft tegen liet gebouw en bet Ge bouw zelf doet ook alle moeite om die te overwinnen. Wie nu in het Gebouw komt zal zeker verzoend raken, want het is er buitengewoon opgeknapt. Al jaren is er aan gewerkt, steeds is hel ver fraaid 'en verbeterd, maar thans is hel een zeer gezellige zaal Er zijn duizenden lichtjes aangebracht langs de pilasters cn de contouren der decoratie, eu de ge zellige plafoniëres in de galerijen. Er is gezorgd, dat er gerookt mag worden. En de tegenzin schijnt verbroken, nu ter Hall er ingetrokken is. Het is zelfs deftig geworden bij ter Hall. De beau monde heeft haar gunsten geschonken aan deze revue. De eerste avond was liet er be paald chic, een publiek in avondklceding of het een opera gold. Maar Scala liet zich de gunst niet ont nemen In Scala hoort in Mei een revue, al is het <fiin ook die van ter Hall niet. Dat is toch traditieZoodat ook Scala voor een Meirevue zorgde. Die ook da delijk volle zalen trok. Duizend en één lach, is de betiteling, en de voortref felijke Davids is daar. wat de in Den Ilaag zoo populaire komiek Buziau is bij ter Hall. de man die de vertooning draagt. Het is een geweldige strijd. Zoo heb- De Hof der Leugenen Naar h«t Engelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J. S. 4Q). Oadertusscheu had ik beide handen vol met den Oostenrijker. Al ben ik geen Denis Mallory, ik Icon zeer goed scher men, maar ik zou een kind des doods zijn geweest, als ik den eersten aanval van Von Steinbrüche had moeten afslaan. Denis had echter zijn eerste vuur in woeao opgebruikt, en nu hij, met een arm waaruil het bloed neersijpelde, voor mij stond, eenigszins hijgend, was ik te gen hem opgewassen. Ook zal zijn angst voor wat er in het nevenvertrek gebeur de, hem eenigszins afgeleid hebben, maar dit alles belette niet, dat hij een ving, krachtig tegenstander was, die meL den moed der wanhoop beproefde mij aan zijn degen le rijgen. Ik herinner me, dal ik al vechtende gesmoorde kreten en vloeken achter mij in de gang boorde, een val, en het geschuifel van voelen. Hoezeer lot het uiterste ingespannen, verwonderde ik me tegelijkertijd vaag over dal rumoer, en ▼meg me af, wat Vou Altdorf toch uit voerde. Mijn verbazing werd nog ster ker, toen ik hem, met een hoek van mijn oog zag binnenkomen, een man voor zich uitdrijvende, die zich als een dolle mei zijn sabel verweerde en slap voor stap terugweek. Maar ik had geen tijd me met iets anders, dan met mijn eigen gevecht te bemoeien, want juist op dat oogenblik deed mijn tegenstander eenige aanvallen, die mijn leven in het grootste gevaar brachten. In de gang had zich ongeveer hol vol gende afgespeeld: De eerste booswicht ,die legen den degen van Denis had opgeloopen, was niet dood, maar alleen aan den schou der gewoud. Trouwens, het lag in het geheel niet in onze bedoeling, mensclien to dooden. Als er een doodc was, moest er ook politic aan te pas komen, en dat had voor ous wel eens slecht kun nen afloopen. We wilden lien alleen in zooverre builen gevecht stellen, dat we ons mei de Prinses konden terugtrekken, Maar de kerel, die op den grond in elkaar gezakt was, lag daar zoo onbe wegelijk, dal Vou Altdorf liem voor be wusteloos hield misschien is hij dat ook wel een paar minuten geweest. Hij ging over hem heen staan en zette de punt van zijn lemmet op den rug van den ongedeerden schavuit, die met Denis voetbal had willen spelen. Von Altdorf stond juist te overwegen, of hij dien kerel maar niet met een flinke prik buiten gevecht zou stellen, toen er plotseling beweging van de vloer kwam. Zijn voeten werden onder hem weggetrokken en hij rolde zoo lang als hij was over den man heen, die hij in bedwang hield; met zijn degen in de eene en zijn lantaarn in de andere liand. Hij vertelde ons later, met groote er gernis over ons hartelooze gelach en onzen spot, dat hij wel een minuut lang met de beide kerels in een soort klu wen door de nauwe, donkere gang lag te rollen en te worstelen. Een voordeel had "hij, eu dat kon hij niet helpen. De twee anderen wisten in de duister nis niet of ze hun vriend of hun vijand voor zich hadden en waren dus voor zichtig. Vou Altdorf daarentegen had twee vijanden en sloeg, er op, waar Ijij maar raken kon. Op een oogenblik echter wist de niet gewonde tegenstander zich los te wer ken. Hij greep een van de sabels pn diende daarmede een man, die een ander bij de beenen had, een vreeselijken houw over de armen toe. Die armen behoor den echter jammer voor hem aan zijn kameraad, - die Von Altdorf nu wel moest loslaten! Deze sprong op, wist zijn degen weer te bereiken, en viel den man aan, en dreef hem al vechtende hel atelier binnen. Baron Von Steinbrüche ondcrtusscheu had te veel kracht opeens ingezet. Zijn adem ging snel en gejaagd eu op ziju hooge, kale voorhoofd parelden grootc zweetifruppelen. Hij was niet zoo jong meer, en vooral, hij had geen teven ge leid, dat de kracht en het uithoudings- rermogen van een man spaart. Ik was nog hl het geheel niet vermoeid - in tegendeel, ik begon er pas genoegen in te krjjgeu en ik voelde, dat ik mijn tegenpartij in mijn macht kreeg. Nog een oogenblik en liij zou zoo vermoeid zijn, dat ik met hem kon doen, wat ik wilde. Toen lcwam Denis het atelier binnen. Hij hield zijn degen gereed, want hij wist wat hij ontmoeten zou, en zijn lin ker arm had hij om Prinses Eleauor heen geslagen, terwijl liij haai- oen 'nig achter zich hield om haar te dekken. Zij wankelde op haar voeten nu liet gevaar voorbij was, de arme vrouw en was een bezwijming nabij. Hel lange wachten met den revolver bi de hand de spanning bij onzen inval, het oogen blik van doodsgevaar toen de schob bejak haar trachtte le vermoorden, wa ren te veel geweest voor haar toch reeds geschokte zenuwen Baron Von Steinbrüche zag Denis met de Prinses binnen komen. Hij deed een verwoede poging om van mij los te ra ken en hem aan te vallen, maar ik deed vlug eenige uitvallen achter el kaar, dreef hem terug en wondde hem daarna vlak bij zijn eersten wond I-lij vloekte op een wijze, die afgrijselijk was om te hooren, maar kon me niet ontsnappen. „Ga weg Denis 1" riek ik. „Wacht fz</ef>oneer& Stoom Tabaksfabriek „De 0Kbrïaan" A.p.d.TViqpetqar S^sesKkral met bijzondere niiuwkcurigheïd vervaardigde rooktabak. Onze veeljarige ervaring korat de kwaliteit ten goede MORIAAN BAY munt uit in geurig heid en zachten smaak. 40 cent per half pond. NEEMT PROEF. (Ingez. Med. ben zelden twee ondernemingen tegen elkander geconcurreerd. Zooveel recla me als van deze tweftjjavue 's is er voor geen vertooning in den Haag ooit ge maakt. En 't publiek, dal de ernstige kunste naars maar weinig dankbaar is, dat 't vlotte troepje m Odeon. in hel kleine zaaltje mei aan zijn trek deed komen, vult de Jwee zalen met de revue's en ju belt de komieken loc Teelten des lijds. Men constateert hetzelfde in Parijs, waai de theaters slecht bezel zijn en de varié- [é's uitverkocht, waar men ook haast meer toilet in dc music hjill dan in de schouwburgen vindt. Dan is "er nog een restfje echte kermis, liet zoraerkcrniisje in den Dierenluijn. Een echt restje kermis achter een hekje. Idem cu bescheiden Een bron van in komsten voor de noodlijdende lustelling, die toch een aardigeti tuin en oen mooi gebouw eu zelfs een paar exotische dieren heeft, cn nog zooiets als ecu so- cieteilsverlceer en ceu buitenconcert Dat kermisje echter moet met ziju tijd meegaan Want we hebben voortdurend zooveel vermaak, dal de, behoefte om een bepaalden tijd van liet jaar kermis te houden al lang is verdwenen Er moeten dus attracties van "hooger of lager orde zijn. in elk geval attracties eu die komen er, Dat is ons al aangekondigd Een koorddanser die levensgevaarlijke kun sten zal maken, die gratis te bewonderen ziju door bezoekers, en geweldige teuten, een tent die alles overtreft en waar ge sensaties van verkeersongelukken kunt beleven zonder ze met den dood te bc- koopen, en ontzaglijk veel licht, want cie menschen schijnen min of meer een vliegen- en muggennatuur le hebben en niet op ons. breng haar in het rijtuig en rijdt wat je kunt! Wij volgen te voet, we zijn hier zoo klaar. Pak je .wegl" „Maak voort kerel1" klonjk het uit den anderen hoek, waar- Von Altdorf nog steeds een partij schermde voor de aardigheid, d,aarvan ben ik zeker. Hij had, als hij het gewild had, allang met zijn vijand af kunnen rekenen „Maak voort, wij kunnen het best af. Waarom schiet je niet op?" Denis keek wat onwillig van den een1 naar den ander, want hij hunkerde er naar om nog meer te vechten, maar hij gehoorzaamde, droeg de Prinses weg en liet de rest aan ons over. Von Altdorf was het eerst klaar. Ik hoorde de sabel van zijn tegenpartij over de vloer krassen, de man zelf zakte langzaam op de knieën, viel daarna kermend voorover en bleef stil liggen. Daarop ging Von Altdorf iu den gang kijken hoe de kerel het maaikte, die hem legen den vloer getrokken had, maar deze was door den sabelhouw opnieuw bewusteloos geraakt en was dus onschadelijk. Zoodat er alleen nog maai- baron Von Steinbrüche overbleef, en deze was aan hetleind van zijn krach ten (Wordt vervolgd.,)

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1