8 IJ VOEGSEL VAM DB lliipÉ tafil Donderdag 6 Mei 1926, No. 106 Uit Stad en Provincie. Uit Walcheren. Onder voorzitterschap van Dr. B. Vaandrager werd Dinsdagavond eene vergadering gehouden van de Ver. „Het Groene Kruis" te Domburg die door een 40 tal leden werd bijgewoond. De rekening over 1925, nagezien door V' <ri' eene commissie bestaande uit de heeren J. van Antwerpen 'en C. Lou worse werd goedgekeurd onder dankbetuiging aan den Penningmeester voor zijp. nauwkeu rig'beheer. De begrooting over 1926'werd vastgesteld conform het aangeboden ont werp. Er moest worden voorzien in de vacatures ontstaan wegens periodieke af treding van de heeren' G?. van de Putte en H. Minderhoud. Laatstgenoemde verzocht niet meer voor een herbenoemiug in aanmerking te komen. Voorgesteld wordt nu niet in deze vacature te voorzien daar liet bestuur thans uït 8 leden be staal en een oneven, aantalbeteris. Met bijna algemeene stemmen wordt daarna de heer van de Putte herbenoemd. De voorzitter dankt dhr. Minderhoud voor hetgeen 'hij als bestuurslid voor de ver- eeniging heeft gedaan. De heer Minder houd verklaart zich gaarne bereid zoo noodig de vereeniging behulpzaam} te zijnj. (Daarna werd liet jaarverslag uitge bracht en goedgekeurd. Bij het verslag van de verplcgingsartikelen komt ook ter sprake de weinig ruimte di"e in het gebouwtje van de vereeliïging is. speci aal voor opbergen van tenten en zieken wagens. Het bestuur stelt nu voor om te trachten ran de gemeente nog een strookje grond van 3.20 M. breedte te koopen en dan het gebouw |aam die zijde uit te breiden. Eenige discussie ont spint zich d aarna omtrent de wijze van bouwen, de heer S. de Pagfcer Iz. zag lie ver de uitbreiding op een andere wijze geschieden, de heer Doairleijn vraagt of tenten en wagens niet ergens anders kunnen worden ondergebracht dan zou uitbreiding niet noodig zijn. Het bestuur wordt daarna gemachtigd om dc zaak verder af de handelen. De heer P. de Pagter vraagt inlichtingen omtrent de beschikbaarstelling van de ziekenwagens, "de heer J. Corré vraagt of het Greene Itruisgebouw wordt aan gesloten bij de waterleiding, waanneer deze komt. De vooifz. heeft op een en ander inlichtingen. Tot leden van de Commissie voor het nazien der rekening 1926 werden benoemd de heeren H. van Eijzeren en M. Reijnhoudfc.. Tenslotte werd door den voorz het igroote nut van het nemen van loten der Tentoonstelling voor Handel en Nijver heid in het licht gesteld, waarvan de baten komen ten goede der Zeeufw- sche Tuberculose Vereeniging. Het ge volg daarvan was dat dadelijk 58 loten verkocht werden Uit Schouwe n-D uiveland. In de Dinsdag te Z i e r i kz o c ge houden vergadering van den gemeente raad. werd m. a. s. besloten het toe staan van oen geldleening tot het aan- koopen van een nieuwe Goffin-oven aan te houden lot na liet inkomen van hel rapport van den deslcundige, betreffende FEOILLETOI. De Hof der Leugenen. Naar h«t Engelsch ran JUSTUS MII.E FÖSMAN. Door J. S. 39\ Hel rijtuig hield stil. We slapten uit, gaven zacht den koetsier onze orders en trokken aan de bel. Ieder huis in Parijs heeft een con cierge, die verplicht is 's nachts goed te sluiten en de bewoners alleen toe te laten, als ze geheld hebben. Iedere huur der moei, als hij thuiskomt en het is nog vroeg, door den concierge worden herkend. Ligt deze al te bed," dan trekt ze uit haar bed meL een louw de deur open, en dc binnenkomende is verplicht zijn naam te noemen en de deur te sluiten. •Wij moesten tweemaal bellen voor de concierge wakker werd en aan het touv? trok. In de groote poort sprong een kleine deur open. „Steinbrüchc, madame 1" zcide Denis, „soir, Madame!" en we slopen op onze teenen voort lot aan het trapportaal, ...Tassen uil', fluisterde Denis. „De gens klaar, en pistolen? Brandt je lan taarn, Von Altdorf? Waoh een oogen blik'' 'Waar wij stonaen was een achterdeur, waarmee men op de binnenplaals kwam. het beheer aan de gasfabriek aldaar. Toegestaan werd het verzoek van G, Schaals, om het door hem gepachte per ceel grasetting uit de pacht te nemen en opnieuw te verpachten aan J. Deurloo, voor een jaarlijksche pachtsom van f50 Een voorstel van Bi. en W. tot wijzi ging der verordening op' het gebruik van gemeentegrond, n.l. in dien zin, dal hel bij het lossen van schepen geoorloofd is,, de goederen kosteloos voor een tijd van hoogstens vier dagen op den wal neder te leggen, werd goedgekeurd. Aanbieding had plaats van de rekening over 1925 van den straatweg Zicrikzce- Brouwersliaven, welke gesteld werd in handen van een commissie bestaande uil de heeren Broefcerf, Van Schelven en Guineé. Met algemeene stemmen keurde de raad goed een voorstel van Bi. en Wi. om evenals vorige jaren den derde bij te dragen in de kosten nopens het be- grinden van wegen. De rekening over 1925 van den vleeschkeuringsdienst werd vastgesteld tot een bedrag van f3299.77. Besloten werd tot rifiling van een stukje gemeentegrond met dhr A. J, de Loózc Sr. B. en W. zegden verbetering toe naar aanleiding van een verzoek van W. C. Schot Jz„ betreffende de afbrokkeling van grond aan het erf achter adressants woning. Aan de Eerste Zierikzeesche Mond harmonica Gezelschap1 „Door Oefening Kunst" werd op zijn verzoek een subsi die verstrekt van f25. Het percentage voor de jflaatselijke inkomstenbelasting, dienst 1926—1927 werd gesteld op 2.8. Met algemeene stemmen werd aange nomen een voorstel van B. en W. om aan den hulp-onderwijzer S. J. J. v. d. Velde op zijn verzoek, een gratificatie te verleenen van f 125 voor bewezen dien sten, evenwel onder voorbehoud, dat G. Staten zulks goedkeuren. Bij meerderheid van stemmen besloot de raad met in te gaan op een schrijven van Ged. Staten, aangaande verbetering van den straatweg Zierikzee-Brouwers- liaven verzoekende intrekking van liet raadsbesluit d.d. 16 Maart j.l., betreffen de de bepaling, dat dc gemeente het plantrecht en de beplanting aarf den Blok weg aan zich houdt, doch daarvoor in de plaats te stellen, dat de beplanting aan den Blekweg niet wordt opgeruimd, tenzij in overleg met B. en Wl van Zierikzee. De besluiten inzake de electriücatie vermeldden we reeds in ons vorig num mer. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. In de Dinsdag gehouden (raadszitting van Ter neuzen werd medegedeeld dat door Ged. Staten is goedgekeurd hel raadsbesluit tot verhooging van het voor steunuitkeering aan uitgetrokken werk- loozen beschikbaar gestelde, bedrag met f 1800, onder voorwaarde dat ïn den tijd (lot 1 Mei) dat die uitkeerifig nog noo dig was, de uitgekeerde bedragen met 25 pet. in verhouding tot de tot nu toe uitgekeerde bedragen zouden worden ver minderd. Burg. en Weth hadden ge meend zich in nel belang der zaak daar naar te moeten richten. Door den heer Hamelink werd ernstig geprotesteerd te gen deze inbreuk op de autonomie van den gemeenteraad, daar Ged. Staten wel een besluit kunnen goed- of afkeuren doch net niet kunnen amendee'ren, het geen ze op deze wijze doen. Hij oor deelt dat alle raadsleden, afgedacht of zij instemmen met de; zaak Waar liet, over gaat tegen dergelijk optreden moeten opkomen en stelde voor in beroep te gaan bij de Kroon. De voorzitter onl- riedt dit: meermalen komt 'de autonomie der gemeenten in gevaar en er doen zich hernaaldelijk gevallen voor om een be roep te doen op de Kroon. Voor dit on derwerp moest hij nel echter ontraden ook met liet oog op- hetgeen Verder ten Daar kou men de ramen zien van dc kamers, die Sieinbrüche gehuurd had- Denis sloop even naar builen en kwam toen terug. „Er brandt licht in alle kamers", zeide hij, „ze zijn voorzichtig. Nu de trap op!'' Wc lieten onze mantels op een hoop bnder aan de trap liggen en kropen heel langzaam en voorzichtig naar boven. Maar toen we haast bovenaan waren, struikelde Von Altdorf, en maakte veel gestommel, terwijl zijn lantaarn tegen de ijzeren leuning kletterde. Wij waren op hetzelfde oogeublik bij de oeur. maar toen hoorden we voet stappen van mannen, die van binnen op de deur toeliepen en iels legen elkan der zeiden. „Nu de deur', fluisterde Denis. „Zijn jullie klaar? Een, twee drie!" Zooals we afgesproken hadden, was hij met zijn rug een eindje van de deur af gaan slaan. ,Von Altdorf legde zijn handen op Denis' schouders en ik duw de den kolonel in den rug. Toen Denis „drie" zei, schoten we vooruil door de deur heen, Slsof die van bordpapier was geweest. Denis draaide rond van den schok en viel op een knie; met den degen in de vuist, hel licht van Von Alldorf's lan taarn bescheen hem en de witte gezich ten van Lwee halfgekleede hoeven, die ons kwamen tegenhouden. Zij hadden sabels, zoosfls Denis voorspeld had, en de voorste hief zijn wapen op om er Denis deze aanhangig is. De heer Hamelink legde er zich bij neer, doch zal inlich tingen inwinnen teneinde in de toekomst voorbereid te zijn. Burg. en Weth. stelden op grond van den ongunstigen financieelen toestand voör niet over te gaan tot het aanstellen van een assistent aan, de openbare' school Dl te Sluiskil, hetgeen 'door de afd. Volks onderwijs is verzocht. Zoowel de heeren Col sen als Hamelink betreurden dal B. en W. hun voorstel niet toelichten. Eerst genoemde .stelde voor het verzoek in te wiligen. hetgeen de heer Hamelink steun de.' De heer Geelhoed! wenschte na dere inlichtingen en stelde 'aanhouding voor. met verzoek om nadere toelich tingen aan Burg. en Weth. Beide voor stellen werden verworpen en dal van Burg. en Weth, toen aangenomen he schouwd Mede Werd in verband met den finan cieelen toestand voorgesteld en aange nomen het voorstel van Burg. en Weth. om niet over tc gaan tot het aanknopen v^n het speelterrein aan de N. T. Harte- straat. waarbij de heer Verlinde den j wensch uitsprak dat aan Domeinen zou worden verzocht het terrein/ open te hou den,, opdat de gemeente bij verbeleWjif van den toestand nog de gelegenheid zou hebben het terrein te koopen, Door B. en W. werd naar aanleiding van de besprekingen in de vorige %'er- gadering over steun man werkloozen voorgesteld den dijk aan de Schelde- kade te laten afgraven bij wijze van werkverschaffing. Voor dal werk zouden in aanmerking komen de havenarbeiders die dit reeds in 1914 waren voor zoover zij 30 jaar zijn of ouder en 3e 60 nog niet hebben overschreden en een of meer kinderen ten hunnen laste hebben. Hel werk zal geschieden in ploegen van 2 met een kar, die per dag voor 15 karren grond a 40 cent f 3 per persoon zullen ontvangen. Ze mogen voorts slechts 1 dagen per week werken. Het werk wordt begroot op f 13.000, terwijl1 dit, indien het economisch werd uitgevoerd f 6000 zou kosten. Door den heer Verlinde werd namens de fractie van den Vrijheidsbond spijt betuigd, dat B. en W. niet hadden vol daan aan het verzoek tot het indienen eener nieuwe steunregeling voor Ue ha venarbeiders van 1914 en stelde daar voor alsnog een regeling voor, die zou werken naast de steunregeling, daar de betrokken arbeiders. aJs ze niet hij de Werkverschaffing kunnen werken toch nog naar het Armbestuur zullen moeten. De heer Hamelink gispte liet in alle partijen, dat ze de ooitzaak zijn van hei- vervallen der steunregeling en de heer Vertinde had de leden tijdig van zijn voorstel moeten in kennis stellen, daar het dan had kunnen beoordeeld worden, Door de S. D. A. P waren amendemen ten voorgesteld op de regeling van B en W. De heer D Scheele verdedigde het voorstel van B. cn Wi. en zette uit een dat naar zijn inzien de jongeren, die thans als transportarbeider zijn in geschreven zich hadden belmoren op te maken om m de vaart heizij elders werk te zoeken dat hier voor hen hiel is. Op de dicht bezette publieke tribune, werd onder deze woorden herhaaldelijk geïnterrumpeerd, waarop de voorzitter onder instemming van den beer Hame link. dreigde hem die dat deed. te zullen laten verwijderen De Voorzitter zette uiteen dal alleen de bedoeling heeft voorgezeten een werk verschaffing in liet léven) te roepen waar bij de menschen ongeveer zouden krij gen wat ze anders aan 'steun ontvingen. De lieer Hamelink pleitte nog sterk om in aanmerking te laten komen de ha venarbeiders volgens de lijst 'van 1920. doch ten slotte werd het voorstel 'van B. en W. laangenomen en werd het voor stel van den heer, Vertinde om levens teen steunregeling in te stellen verworpen Aan den heer D Scheele werd op zijn verzoek meegedeeld dat Donderdag over 14 dagen de gaskwestie aan de orde z.-ïl worden gesteld en de heer Van Driel mede neer te slaan. Maar voor 'l dezen raakte viel het kletterend over den vloer- de vlugge degen was den man in den schouder gedrongen en hij zakte in elkaar. Toen maakte de tweede man een Onverwachte beweging. Hij kon niet toe- Slaan, doordat zijn makker hem "in den weg stond, en hij had ook ...geen lusl met het wapen van Denis 'kennis te maken. Daarom liet hij zijn sabel zak ken en schoot, gebukl en met het hoofd vooruil op Denis af, om hem bij de beenen te pakken en om te werpen. Een minder vlug man zou stellig tegen den grond gegaan zijn, maar Denis sprong o\er hem heen, zooals een voetballer .^oms over een bal heenspringl, en vloog op de deur van hel atelier af. .Volg me een van" beidenl" riep hij ons toe Ik drong langs Von Altdorf heen, die de punt van zijn degen in den nek van den man had gezet, die zoo goed „scheppen"" kon en wij stormden 'tezamen liet atelier binnen. Het groote vertrek werd zwak verlicht door kleine lampen langs de wanden en een groole, die in het midden hing, en die laag neergedraaid was Er lagen kieeren, kussens en dekens op den vloer en de lucht was vol tabaksrook Baron .Von Steinbrüchc stond in het midden van het vertrek alleen. Hij moest geslapen hebben, want hij was in nacht gewaad. Hij stond met zijn rug naar de deur van de zijkamer, die aan stond, Een groep deelnemers aan tie uitreiking van liet mobilisatie-kruis te Goes op Vrijdag 30 April- verzocht te zorgen voor kasgeld voor den secretaris van bel Burgerlijk \rm- besstuur om te kunnen voldoen aan tie verzoeken om sWun van de vele werk loozen die zich ongetwijfeld de volgende week bij hem zullen moeten aanmelden. (Voor verdei- Stad en Provincie zie men hel Hoofdblad). VIERDE TENTOONSTELLING VAN HANDEL EN NIJVERHEID TE MIDDELBURG. Dank zij hel doorzettingsvermogen van het Comité, bestaande uit de hee ren A. G. v d. Hooft', J. A. van Di\- hoorn J M. IToogesteger, A. v. d Mijle en L B. van Hou te, [kon heden de vierde tentoonstelling van handel en nijverheid in hel Schuttershof worden geopend Alvorens over de opening op lieden morgen iets mede te deelen, willen wij de lezers in gedachten door de zalen en langs de stands rond leiden en ko men wij eerst in de voorzaal, waar evenals op de vorige tentoonstelling, de firma Gebrs. Julianus een stand heeft opgebouwd, die bijna heel de be schikbare ruimte in beslag neemt. Ook dit maal heeft deze firma gezorgd met het nieuwste op haar gebied te komen. In do aneubelafdeeling trokken vooral een salonamcuhlement, bekleed met het nieuwste velours en een dressoir met een ingebouwde theekasl volgens eigen ontwerponze aandacht. Maar ook voor de verdere woningaanltleeding brengt <je firma veel moderns en dan doelen wij op de naar keuze geschil derde gordijnen, en de betkende sterke samoa matten in verschillende 1deuren en dessins. Tegenover dezen stand heeft de firma boven den schoorsteén 'n fraai kleedje gehangen van Egyptisch hand werk. Men vergete ook niet daarvan kennis te nemen. Zoo komt men in gedachte in de Kleine Zaal en willen wij de verschil- lendeh daar gevestigde stands, voor zoo ver zij bij ons voorbejzoek gereed waren de revue laten passeeren Wij beginn- nen dan met een onzer stadgenooten, den heer Corn. Henaing. die voor zijn afdeeling foto-artikelen voor ama teur fotografe 11 een zeer groolen en net ten stand heeft ingericht, waar naar voren worden gebracht de Kodak cn Agfatoestoellen en verder toebehooren, maar daarnaast ook een echt Neder- landsch fabrikaat van de N V. Photax. Men vindt door deze combinatie een uitzoek voor elke beurs en de meeste bezoekers zullen niet hebben geweten, dat de heer Ilenning naast zijn hekend goed fotographisch atelier zulk een groo- ateurs voorraad te keuze voor heeft. Om bij onze stadgenooten te blijven noemen wij dien der firma An Coin e Mes, die in het midden van deze zaal enkele barer bekend goede piano's heeft geplaatst Het zou gelijk staan met oen open deur open duwen als wij nog gingen uitwijden over hel frabri- kaat van de firma, die haar naam steeds hoog weet te houden cn ook nu weer in iiet keurig geëtaleerde hetzelfde doet. De heer L. B. v a n |H o u te heeft een kleineren, maar daarom niet minder be- langwekkenden stand De heer Van Ho 11 te heeft n.l. den alleen verkoop voor Middelburg van dr. Scholi's artikelen, die bestemd zijn om hen, die door een afwijkende voetvorm moeilijk loopen op gewoon schoeisel, daarin te hulp te komen. Terecht wordt in het drukwerk, dat dient om de aandacht op deze arti kelen te vestigen, er op gewezen, dat de verzorging van de voeten van zeer groot belang is De steunzolen, enkel - corsetten enz. zijn dan ook van ^oote beteekenis voor hen, die zich anders moeilijk kunnen bewegen. Deze voor werpen kan men hieT in een staande hooge vitrine rustig bewonderen Om nu niet steeds stadgenooten te blijven noemen begeven wij ons naar den hoek over den ingang en komen dan bij een grooten stand Van de firntö Linsen. koekfabrikant le Yught.Deze brengt liier een groolen uitzoek in ver schillende soorten koek. alles keurigge- etaleerd en zeer smakelijk er uitziend, maar ook de verschillende soorten, net verpakte koekjes zullen zeker bij aan koop hun weg wel vinden. Wij twijfelen er geen oogenblik aan of ideze stand zaï vooral van iedere bezoekster der ten toonstelling de aandacht en belangstel ling krijgen, die hij en ook de waren zoo ten volle verdienen De zaal in gedachten diagonaal over stekende komen wij hij een ouden be kende, n.l. de firma Be-c hl uit Ber gen op Zoom. die reeds vroeger hier élaleerde. en dit nu doel in een stand die den vorm heeft van 'n groot wijnvat In dit val is een zitje ingericht, waarbij vaten dienst doen als tafel en stoelen en waar de firma gelegenheid zal bieden kennis te maken met haar verschillende soorten wijn als moditoka, kinawijn Bee Zet. Piecardin-Supra, Mi mosa cn Espanjola Er zullen zeker vele bezoekers van deze gelegenheid ge bruik willen maken, zij zullen welkom zijn in hel vat. Agent alhier is de lieer M. .Vaane Zoo zijn wij weer bij een Middelburger aangeland, namelijk bij den lieer C. Witte, die in ccn kleineren stand re clame maakt voor zijn rijwielzaak in de en hij iiad geen sabel in de hand, maar een degen als wij Er lag een glimlach op zijn lippen, maar die verdween, toen hij onze gezichten herkende: Denis, die hem vandaag op z.ijn eigen kamer 111 slecht Fransch had le woord gestaan, en mij, door wien hij zich in zijn dron kenschap had laten uithooren Met een gegrom als van een roofdier school hij op ons af Nooit ju mijn leven heb ik zoo'n woesfen en roekeloo- zen aanva. gezien „Geef hem aan mij, laat hem aan mij over!" riep Denis en ik ging opzij, terwijl zij elkaar te lijf gingen. Ik wist, wat do uitslag van een strijd met Denis moest zijn. Staar de eerste aanval was ternauwer nood opgevangen, of daar kwam het gerucht van eeri worsteling in de kamer daarnaast. We hadden, heiaas, den vier den man vergelen! Toen hoorden we de slem van Prinses Eleanor „Viug Denis!" gilde zij, „kom vlug" Er was geen vrees en' geen heven in haar stem, maar een loon. die verried, dat ze in üen uilersten nood was. „Vlug! Kom gauw!" riep ze weer. „Ilij tracht.zal ik schieten? Zal ik schie ten?" Denis werkle zicli naar de deur. Ik zag hem drie, vier keer uitvallen mei de snelheid van den bliksem, maar zijn razende tegenstander wist telkens woel den stoot af te wenden. Toch kon hij niet beletten, daL Denis al vechtende de deur bereikte. „Kom Teddy", riep hij, „neem hem over", en op hetzelfde oogenblik drong de punt van mijn degen diep in den linkerarm van -Von Stein- brüche. Denis was in de kamer daarnaast verdwenen Wat daar gebeurde, kon ik niet zien, maar hel Werd me later ver teld. Deuis kwam nog juist op het nip pertje. wanl de vierde schavuit was op Prinses Eleanor aangevallen en trachttee haar le dooden mét zijn sa bel. Een kussen had hij in de hand als een schild en zoo drong hij op haar aan, terwijl zij hem dreigde met haar revolver. Waarom hij aarzelde door le tasten, weet ik niet. Waarschijnlijk was hij even bang een kogel door hel hoofd te krijgen als ongehoorzaam te zijn aan zijn meester, die hem bevolen had "de Prinses le vermoorden en rekte hij den felrijd. in de hoop, dat onze aanval mocht worllen Afgeslagen. Het is ook mogelijk, dat hij haar niet dooden mocht, voordat Sieinbrüche, zien de dal de strijd hopeloos stond, hem waarschuwde. Ik zou het niet kunnen zeggen. Ik weel alleen, dal hij zich tegen Denis keerde, toen die binnen kwam. en dat hij een oogenblik later op den grond lag, in een plas bloed, met een doorboorden schouder (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5